i Kerk en School. I Ned. Heet. Kerk. Landbouw en Teel eelt. Rechtzaken. Gemen gd Kieuws. K oio niën. T e 1 e g r a m m e n. i i t i 1 Beroepen: te Draten (Geld.) de heer M. J. Beukenhorst, cand. te Doctincliem. Bedankt voor Pernis door ds. D. A. Bos van Charante, te Zevenhuizen voor Renesse door ds. H. G. Oldeman, te Omverkerk (Zeel.). It.-K. Keek. Dr. G. van Zinnicq Bcrgmann, professor aan het seminarie te Haaron, is benoemd tot pastoor der nieuwe parochie in Tilburg. Lager Onderwijs. Benoemd tot onderwijzeres te Loosduinen mej. F. C. Anten te Den Helder. Men meldt ons uit Den Haag, dot het bericht van de redactie van het Tuinbomvblad, als zou de Ko ningin reeds haar voornemen te hennen hebben ge geven om in 1898 als beschermvrouw der Tuinbouw- maatsehappij op te treden, beslist onjuist is. H. M. beeft nog nimmer aan eenige vereeniging een toezegging van dien aard gedaan. De rechtbank te Botterdam veroordeelde gisteren A. B., 42 jaar, bierverkooper te Schiedam, wegens weigering van visitatie, tot f25 boete suhs. 10 dagen hechtenisdezelfde en A. A. v. d. H.. 43 jaar, bc- eedigd kolenmeter, mede te Schiedam, wegens weder- spamigheid ieder tot 15 dagen gevangenisstraf, D. A., 38 jaar, landbouwer te Schiedam, wegens mis handeling van een ambtenaar, tot 15 dagen gevan- genisctraf, zijn mede beklaagde C. A. G., 37 jaar, los werkman te Schiedam, werd vrijgesproken. Door het O-M. werd gereguireerd tegen O. H L. 18 jaar tc Schiedam, wegeno desertie van een Neder- Jnndsch visschersvaartuig, 7 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. De redacteur van het weekblad Recht door Zee te Ambt Almeloo, beklaagd dat bij in Sept. jl. in een artikel in gemeld weekblad de eer en den goe den naam van den predikant K. A. N. te Diepen- heira heeft aangerand, is door dc rechtbank tc Al meloo tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Wij konden gisteren nog het bericht opnemen omtrent een nieuwen moordaanslag te Amsterdam op een dienstmeisjenader meldt men hieromtient: Onder dezelfde omstandigheden, maar gelukkig met minder treurigen afloop dan de vorige moord aanslag, heeft Maandagavond omstreeks halftien weer iets dei gelijks plaats gehad. Het was weder in een eenzame buurt nl. de Spinozaslraat, die in een bocht om het water bij het Staatsspoorweg-station loopt, dat de moorde naar zijn kans schoon zag. Het slachtoffer van den aanslag is mej. Maria Hoek een niet onaardig Geldersch meisje, op dit oogenblik dienstbode bij den heer Hei tog, Spino- zastraat 29. In deze qualiteit ging zij Maandagavond een huishoudelijke boodschap verrichten bij een krui denier in de Weesperstraat en daarvan tegen halftien terugkeeiende zag zij in de Spinozastraat een langen man bedaard voor haar uitstappen. Plotseling was hij verdwenen, waaruit het meisje opmaakte, dat hij in het portiek van perceel 27 gegaan was. Inderdaad kwam hij daaimt weer te voorschijn en liep in tegenovergestelde richting, als waarin hij eerst geloopen had, zoodat hij mej. Hoek tegemoet kwam. Zonder iets te zeggen, strekte hij de arm naar haar uit en sloeg hij haar roet eenklein scherp voorwerp, dat hij in de vuist geklemd had boven den rechterborst, iets onder den schouder. Dit gebeurde ter hoogte van perceel 25, alzoo twee huizen van de woning van den heer Hertog verwijderd. Uit zeer begrijpelijke vrees voor een -verder optreden van den mooidenaar durldo het meisje niet om hulp roepen. Daarbij was de toegebrachte wond zóo weinig pijnlijk, dat mej. Ilock thuiskomende aan mevr. Hertog meedeelde, dat men haar ïgestompt" had. Kort daarop voelde zij zich duizelig worden en toen zij haar wollen doek aflegde, bleek dat er een zware bloedstoiting had plaats gehad, voort komende uit een snij wond van ongeveer 1 Vs centi meter, terwijl doek en japon eveneens doorstoken waren. Nadat dr. de Banitz, in allerijl ontboden, ver klaard had, dat de toegebrachte snede niet gevaar lijk was, verscheen ook dr. J. de Biuin, die mej. Hoek, wanneer noodig, onder zijn patiënten heeft. Deze geneesheer naaide de wond dicht en kon in uitzicht stellen, dt het meisje binnen 4 a 5 dagen weer hersteld zou zijn. Inmiddels moet zij het bed houden. In weer wil van den doorgestanen schrik en een tamelijk pijnlijken nacht, ziel het slachtoffer der moord aanslag er echter gezond en fiisch uit en voelt zij zich volkomen wel. Gisteren morgen vroeg vervoegden zich op de aangilte van den heer Hei tog de hoofdcommissaris, de commissaris der 2e sectie (de heer V.in Raalte), en de officier van justitie ten zijnen huize. Aan deze autoriteiten deelde het verwonde meisje, behalve het dóór ons vermelde, nog mede, dat zij tusschen de eerste en de tweede verschij ning van haar aanvaller een heer niet een jongetje in de richting van de Staatsspoor heeft zien lóó- pen en volgens haar berekening moeten deze beiden den aanvaller een oogenblik na den aanslag ont moet hebben. In verband daarmee verzoekt de commissaris van het politiebureau 2e sectie (Jonas Danie' Meyerplein) dringend, dvt deze heer zich onmid dellijk aan zijn bureau vervoege. Moge het tot eenig result mt leiden. Omtrent dezen aanslag valt nader niets mede te deelen. Politie en justitie doen naluui lijk alles, wat zij kunnen om den aanvaller te vinden, doch tast ten nog in het duister. Rechercheurs houden in de Spinozastraat een oog in 't zeil. De heer, die Maan dagavond met een knaap dooi: de Spinozastraat liep in de richting van het Staats'poorwegstation is door den commissaris, mr. van Raalte, gehoord, doch wist geen er.kele aanwijzing te doen; hij had niemand daar gezien. Kwamen na den moord in de Van Eeghenstraat velschillende personen aan het politie-buieau, die meenden eenige aanwijzing te kunnen doen, aan het bureau J. D. Meyerplein meldt zich daarvoor niemand aan. Nog kan worden vermeld dat in den avond van 1 December jl., dus achttien dagen vóór den mootd in de Van Eeghenstraat plaats had, in de Spino zastraat ook een dienstmeisje door een man werd lastig gevallen Hij pakte haar aan en wilde haar zoenen. Het meisje, daarvan niet gediend, weerde hem af, o. a. zeggendesAkebge kerel, laat me gaan Toen had die man gezegd »Wat akelige kerel en haar met een scherp voorwerp een steek in den schouder toegebracht. Van het geval werd aangifte gedaan en hetzelfde meisje is na den moord in de Van Eeghenstraat dadelijk weder om vei hooi d, doch ook dit verhoor heeft tot geen verdere aanwijzing aanleiding kunnen geven. De politie meent, dat de aanvaller in de Van Eegln n- straat en die in de Spinozastraat eau en dezelfde peisoon zijn. Men schrijft uit Ruinervvold aan de Prov. Dr. on Asser Ctdato 4 Jan. Door de marechau3see's en onze politie werd het onderzoek omtrent de hier gepleegde misdaad heden nog ijverig voortgezet. Toen onze politie agent Bruins van middag den boerenknecht Albert Bruins, tegen vvien ook vermoedens zijn, wilde ophalen om verhoord te worden, was deze naar 't land, om, zooals hij gezegd had, een paar bezem stokken te halen. Toen hij nu in de verte Bimns zag aankomen, ging hij op den loop, waarop hij onmiddellijk weid nagezet. Daar hij zeker inzag, dat er aan ontkomen niet te denken viel. sprong hij in een diepen kuil. Toen Biuins daar bij hem kwam, stak hij 't huold riog boven water, waarop hem dadelijk de handstede werd toegeieikt met de woorden sAlbeit, pak aan!" Met »Neen, ik wil dood!" keetde hij zich echter om en verdween onder het ijs. Aan redden viel nu niet meer te denkan, zoodat hij eenige oogenblikken later levenloos werd opgehaald. De mail uit Tonking brengt de tijding, dat aan boord van de paketbont Saghalwn op reis naar Saigon dei tien Arabische stokers zijn gedood door het springen van eon ketel. De heer G. V., die het ongeluk bijwoonde, schrijft aan de N. R. Ct. Wie in huiskamer of studeervertiek hetveihaal van een schipbreuk of zeeiamp in de courant leest, waarbij passagiers eu equipage liet leven vetloren of het slechts met moeite konden redden, bepeikt zijn beschouwingen met de gedachte dat szoo iets vei schrikkelijk moet wezen"... en vervolgt zijne lectuur. Maar wie getuige geweest is van de pa niek die eene ramp in volle zee verooi zaakt, ver geet den doorgestanen angst zijn geheele leven niet. Wellicht hebben de Europeesche bladen gewag gemaakt van het gevaar, waaraan de Saghalien een der stoomschepen van de Menageries Mariti- roes op de lijn MarseilleChinaJapan, heeft blooigestaan de bijzonderheden laai ik hier volgen. Wij waren op weg van Singapore naar Saigoh. Het was even over zessen, d. vv z. liet uur waarop Iri de tropen een korte avondschemering de nach telijke duisternis vooiafgaat. De bel voor het avond eten had juist geklingeld, en de passagiers traden den salon binnen, toen een doffe slag, door een trilling gevolgd, een ieder deed hegiijpen dat er iets abnormaals gebeurd was. Onmiddellijk daai op hoorde men alarmkreten van alle kamen; de bont had gestopt en de electrische verlichting was uit gedoofd. Een elk vloog op dek, waar dikke, zwarte rook kolommen zich in verskhillende lichtingen een weg baanden, en gepaard met de heeiscliende i duisternis, tot allo gissingen aanleiding gaven. Zeker had er eene ontplolfing plaats gehad, doch waar en in welke mate? Was er tevens brind veroorzaakt, en had nnze stoomboot een scheur i gekregen, die ons zinken deed Gegil en geschreeuw nlleiwege een paniek van enkele minuien, die uren schenen een spanning, die doet begrijpen wat het wezen moet wanneer een schip, gelijk de Diumroond Castle, plotseling in de diepte weg/inkt en allen aan board een wissen dood voor oogen hebben. Een der officieren snelt toe, en roept met kalme stem, dat er geen gevaar bestaat. Ik baan mij een weg naar het voorschip, pwars door dikke roos wolken, en vei neem dat een der stoomketels ge spt ongan is, zonder de i omp van het schip te hebben gettoffen, of brand te hebben veroorzaakt. Gaande weg worden de bijzonderheden der tamp hekend. Elf stokers zijn gedood; allen Arabieien die wij te Aden aan boord hebben gekregen. Zes anderen zijn zwaar gekwetst, evenals helaas due E iropeanen. Een der laatsten is sedert lange jaren als machinist bij de maatschappij in dienst. Hij smrft ha een paar uien onder een verschrikkelijk lijden, en twee Arabieren bezwijken kort na hem. Onze bopt ligt roei loos: er wordt besloten met behulp van den tweeden ketel, die in geleedheid moet gebracht worden, de reis langzaam te vei- volgen, doch er zullen 20 uren verloopeo, alvorens wij met eene zesraijlsvaart voorzichtig verder kun nen stoomen. De noodseinen woiden gelieschen, voor het geval, hetwelk zich echter niet heeft voorgedaan, dat een stoomschip ons passeeren mocht. In den nacht worden de dertien Arabieren, elk in een zak gebonden met een stok lood, om ze te doen zinken, in zee geworpen. Hun doodstrijd had slechts enkele seconden geduurd, het vleesch en de huid lieten los van het lichaam toen men ze van de plaats des onheils verwijderde. Onder den bijstand van twee priesters, die pas sagiers waren, had er den volgenden morgen een plechtige lijkdienst plaats voor den machinist, die vrouw en kinderen te Marseille achteihet. De kist, met de nationale vlug gedekt was vóór de brug, half op dek, half overboord geplaatst bij een glooiend vlak. Na den lijkdienst sprak onze commandant, die nevens zijne officieren in groot tenue op de brug stond, een hartelijk en indrukwekkend woord van afscheid, en op het commando uEnvoyes" gleed de kist langzaam in zee, en verdwetn in 1 de diepte. j Beklagenswaardige weduwe, die zooveel later een brief van den ongelukkige ontvangen zal, dien men wist dat hij te Singapore verzonden hal! Vei troostend klinkt het woord van onzen ge zagvoerder, dat de Maatschappij tot stelregel heeft, zich het lot aan te tiekken der weduwen en vveezen van wie in haren dienst het slachtoffer van een ongeluk worden. Wij zijn zonder verder incident behouden te Saigon aangekomen, van waar men een stoomschip had afgezonden om ons te zoeken. Ons wegblijven had groote bezorgdheid veiooizaakt, daar ons ver- tiek van Singapore telegrafisch gemeld was, en de gewone ovei tocht van 41 tot 52 uren duurt. Dat schip ontmoetten wij bij Kaap Saint-Jacques. De noodige herstellingen zullen hier bezwaarlijk kunnen geschieden, en zouden langen tijd vordeien. Men heeft aan de directie in Europa telegrafisch het vooistel gedaan, de Saghalien, onder matigen stoomdruk en met behulp harer zeilen naar Mar seille te laten wedeikeeien. Waar ligt intussehen de oorzaak van de ramp Het van wege de justitie inge-telde onderzoek en het rappoi t der maritieme commissie te Saigon ontheffen commandant en officieren van alle ver antwoordelijkheid. Te Maiseille moet het laatste woord gesproken woiden, en de vraag woiden opgelost of de commissie van ondeizoek, alvoier.s het si hip de haven verliet, zich van hare taak behoorlijk heeft gekweten. De tamp niet de Mont Blanc in 1892 op het meer van Genève was in hare uitwerkselen m-t ons ongeval te vergelijken. Daar werd uitgemaakt dat de stoomketel in ouden en onvoldoenden staat veikeerrle. Een dei gelijk lelt is van eene maatschappij als de Mesvageries Maritirues met te verwachten, doch moge het gevaai, waaiaan wij ontsnapten, andermaal een spour-lag zijn voor bevoegde autori teiten om voor het meest nauwgezette onderzoek zorg te dragen b'j hetvertiek van ieder stoomschip, waar het leven van honderden passugieis en schepelingen op het spel staat. Een verwoestende storm. Men schrijft aan de J.-B. uit Bandoeng van den 9en Pee.: Hedenmiddag ongeveer te half vier uur brak een geweldige storm boven de kotta uit en richtte eene groote verwoesting aan. Een zware waringinbooin aan de aloon-aloon werd ontworteld, een tweede aldaar gebroken. Van een derde, op het erf van het residentiekantoor, braken de hoofdtakken af. Waar zulke reuzen onder do boomen sneefden, moesten wel hoornen van lagere orde mede als slachtoffers vallen. Klapper- en djohorbooinon vielen neder hier en daar op inlandsche wonirgen en verpletterd en deze. Ook storten huizen in door den druk van den wind, of werden opgelicht en omvergeworpen bij zijne werveling. De wegen waren versperd en het karrenverkcer gestremd door afgerukte takken, die ook de tclegraaf- en telefoondraden braken. Elke weg hoofd- on binnenwegen vertoonde sporen van verwoesting onder 't geboomte. Van enkele Europeesche woningen vlogen de dak pannen als velletjes papier weg. Dc kap van eene loods op het terrein van den Winkel werd door den storm afgerukt en eenige karren werden door neer stortende boomen of afvallende dikke takken ver brijzeld. Twee tnaunen werden getroffen en een knaap werd gedood. Van verdere persoonlijke ongelukken vernam ik niet. De storm woedde hoofdzakelijk in de kotta, doch ook eenige knrapoengs aan den weg naar Lcmbang werden geteisterd. De assistent-resident legde bij deze catastrophe een grooten ijver aan den dag. De inlanders vertellen elkaar, dat de storm een gevolg is van het jongBte hemelverschijnsel en schrij ven hem toe aan de verschijning van Venus boven den maansikkel. Weder anderen fluisteren van eene wraakoefening voor het velieu van den grooten waringinbooin vóór het Protestantsche kerkje, die onlangs moest vallen, omdat gevreesd werd dat zijn worteis het gebouw zouden ondermijnen. Tn dezen boom moet namelijk de djocrig (natuurgeest) gebuisd hebben cn nu zocht deze een andere verblijfplaats, onder het geweldig machtsvertoon. Wij leven thans in vollen westmoesson. Eiken dag vallen zware regens, die gunstig werken op den gezondheidstoestand, want koortsen en pokken zijn verdwenen. Edi. De Jav. Ct. meldt: In den nacht van 27 op 28 November drong eene rooverbende, bestaande uit lieden uit Simpang Olim, en van Mamat Perlak, het etablissement te Koeala Edi en het huis van den pachter der dobbelspelen aldaar binnen; zij maakten 700 dollars buit. Bij de pogingen in het werk gesteld om deze bende te verdrijven, werd één gewapende politiedie naar gewond, terwijl één inatamata sneuvelde. Den volgenden nacht trachtte dezelfde bende de woning binnen te dringen van den rijken handelaar Hadji Oemar, in de Inlandsche kampong te Koeala Edi, doeb trok af, toen een hunner door het vuur der gewapende politiedienaren werd gewond. Op her bericht dat niet ver van de versterking te Segli vier rooversprauwen in het kreupelhout waren verborgen, is de militairen commandant in den ochtend van 5 dezer met eene patrouille be staande uit twee officieren en vijftig man uitgerukt De prauwen werden niet gevonden, doch men trof de vijandelijke versterking Kota Aron aan, welke genomen werd, maar wederom verlaten moest worden toen de vijand van alle zijden kwam opzetten. De terugtocht werd met bemoeielijkt. Bij het nemen der versterking zijn gesneuveld de Europeesche korporaal Geisdorf, alg st. no. 38G1, en dc Euro peesche fuseliers Thijs, alg. st .no 38361 en Deprez, alg. st. no. 33G81. Niet levensgevaarlijk werden ge wond de luitenant A. Dudok van Heel, dc Europeesche korporaal Brouwer, nig. st. no. 35384, en de Euro peesche fuselier Den Ouden, alg. st. no. 25625, Brummert, alg. st, no. 41218, Pfander, alg. st. no. 41613. Zwaar gewond werd dc inlandsche sergeant Kcmin (alg. st. no. 9804,) terwijl de inlandsche fuseliers Leba (alg. st. no. 395*24). Boeukik alg. st. no. 46541) en Ngadi (alg st. no 33375), licht gewond werden. De vijand moet aanzienlijke verliezen geleden hebben. Cholera te Soerabaja. Onze correspondent te Soerabaja schrijft ons dd. 6 December. Na bijna zes maanden van onafgebroken droogte zoo erg dat de grond en de fundamenten der huizen scheurden brachten dc laatste dagen van November de lang gcwcnschte regenbuien. Lang gewenscht vooral omdat uien van deze heil ver wachtte tot tegenstaan der cholera-epideime, die zich steeds meer uitbreidde. Maar juist toen de velen, die de stad ontvlochten, klaar stonden terug te gaan, deden een paar frappante stergevallen hier hun plan nen verschuiven. Na nog des morgens les te hebben gegeven, werd plotseling op 28 November tegen den avond een jong meisje, mejuffrouw Dora Perk, on derwijzeres aan de particuliere meisjesschool van mej. Van Loghem. aangetast, en overleed nog den zelfden nacht. Daar dit het eerste geval was dat een gezond en bekend Europeaan zoo eensklaps weggerukt werd, en mej. Perk zeer geacht en be- bemind was, was de sensatie groot. De doctoren ontraadden den terugkeer van de afwezigen; een paar scholen, o. a. die van mej. van Loghem, wer den onmiddellijk weer voor 14 dagen gesloten, de ontsteltenis was algemeen. Sedert zijn echter nieuwe regenbuien gekomen cn neemt het getal aangetas ten dagelijks af. Merkwaardig is bet dat ditmaal het grootste aan tal lijders niet voorkomt op de reede en in de als ongezond bekende benedenstad maar in de bovenstad die den naam heeft gezonder te zijn. Vooral ODder de inlanders^ die in die kampongs langs Simpang en Kaliassin wonen, woedde de ziekte hevig. Men wil dit verklaren uit het feit, dat bij de overstrooming in het voorjaar dc bovenstad hiervan het meeste te lijden heeft gehad. Dc toestand van den resident, die reeds lijdend aan malaria, daarna door cholera werd aangetast, is voornitgaande. Op de reede deden de meeste gevallen zich voor aan boord van het wachtschip „Bromo", en zeer eigenaardig was ook bij een vorige epidemie het de Bromo toen nog in acticven dienst die het meest geteisterd werd, zoodat zij toen zelfs naar den Ma- doerawel werd verhaald. Eveneens deden in het marine-etablissement alle gevallen zich voor in een zaal, waar de bemanning van de „Tromp" gelogeerd was, en in de andere zalen niet; terwijl en vroegere jaren die zaal ook zoo hevig besmet was. dat toen de matrozen weigerden, daarin verder te huizen. Ditmaal echter scheen men ont ruiming dier zaal onnoodig tc vinden. Dr. Groneman werd met eenige officieren van ge zondheid naar hier in commissie gczonden'om proeven te nemen met zijne geneeswijze met creoline. Dit leidt echter tot niets, wijl met hunne zending zoo lang was getalmd, dat zij eerst 1 December konden aanvangen, toen de ziekte door de regens reeds belangrijk afnam. Bij de Sint Nicolaasviering heerschto door dit alles en door de afnezigheid van vele families, een ge drukte stemming. Wel wnren er in de Ciiinecsche kamp en op Passer Besaar een aantal kraampjes met tombola's en een paar draaimolens, en werd bij Grimm het gewone gevecht met confetti en serpen tines gehouden, maar alles veel minder geanimeerd dan vorige jaren. N. It. Ct. «BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Bonoemd: tot translateur voor de Maleische taal te Padang, H. A. Mess, tot translateur voor de Fransche, Engelschc, Hoogduitsche en Italiaanscho talen te Soerabaja, D. dc Waal. Ontheven: b. d. R. O. W. v. h. beb. v.h.kan toor Tjamis en overgepl. n. h, hoofdbur. te Batavia, de eoimn. d. 2e kl. J. v. Brero. Gestld: t. bescli, v. d. pres. v. d. Raad v.jnst. te Batavia, mr. D. G. Woltcrbeck Muller. Militair Depattement. Verleend: een j. verl. n. Europa, weg. ziekte, aan den le-luit. d. inf. E. C. v. d. Heiden. O v er gep Ia at s: bij h. I8e bat. inf., de 2eluit. bij h. gam.-bat. v. Palembang ts Labat, J. E. W. Verschuir; b. h. Ie rcer.-bat.. de le luit. bij h. (2) gam.-bat. van Atjeh en onderh., geev. v. Atjeh n. Batavia, J. J. M. Hagemann; bij het 2e bat. inf.de 2e luit. bij het reserve-bat. E. A Ebbink; bij het 2e reserve-bat. de 2e luit. bij het 2e depot-bat. J. W. Knegtmnns; naar Batavia de rail. apoth. 2e kl. te Magelang J. de Jong. LONDEN, 6 Jan. Aan de Times wordt uit Jolmnnesbuig gemeld, dat president Krugerin een onderhoud zich zeer geêigerd toonde over de ontvangst van Rhodes ie Kaapstad. De president zeide, dat hij er naar gestreefd had een goede verstandhouding te dóen ontstaan tusschen Engelschen en Hollanders maar dat dit wordt verhinderd door Rhodes, wians geld, manschappen en geweren overal onrust ver oorzaken.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3