UIT BE PEltS. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Dinsdag zijn 150 Armenische gevangenen in vrijheid gesteld. Timns gaat te Konstantinopel het gerucht, dat men Bertram Eflendi den post van minis ter van financiën aangeboden heeft, terwijl voor dien van onderstaatssecretaris de Fran«clie ju rist Rambert van Fransclie zijde is voorgesteld geworden. Bij de gisteren aan het afscheidsmaal door Rhodes gehouden rede, ontkende hij de demon straties uitgelokt te hebben hij had niet kunnen verhinderen dat men hem begroette Uitbreiding was noodigmen moest zooveel van de wereld in bezit nemen als mogelijk was. Zijn streven was in het bezit te komen van wat in Afrika nog overgebleven was, tot welk doel hij dan ook de Chartered Company gevormd heeft. De Senaat te Washington heeft het wetsont werp aangenomen, waarbij de doodstint wordt afgeschaft voor 55 van de GO gevallen waarop in de Federal Code de doodstraf is gesteld. Dezelfde wet is reeds door het Huis van af gevaardigden aangenomen. Een bericht uit Washington beweert, dat de heer kolonel John Hay door den heer Mc. Kinley zal worden benoemd tot gezant der "Vereenigde Staten aan het Engelsehe hof, ter vervanging van den heer Bayard. De pest blijft verschrikkelijk te Ivurachee woedende paniek neemt te Bombay steeds meer toebij gebrek aan werkkrachten zijn de fabrieken gesloten. Er wordt beweerd, dat 325,000 personen uit angst de stad hebben verlaten. De Eurcpeesche dokter Mansen, directeur van het hospitaal te Bombay, is Woensdag aan de pest gestorven. De stembus en de Liberalen. De Utrechtsche hoogleeraar mv. Molengraaff die den heer Cort van der Linden in De Gids heeft vervangen, geeft in het Januari-nummer een artikel over j>De stembusstrijd en de libe rale partij", ter verdediging der houding, door de «Liberale Unie" aangenomen. Tegenover het verzameienblazen van mr. Van Houten, om alle liberale elementen in den strijd tegen clericalisme en protectionisme bijeen te krijgen, heeft de «Liberale Unie" een andere strijdleus aangenomen; sde vooruitstrevende vrijzinnigen hebben besloten den strijd aan te binden in het teeken der sociale politiek." Prof, Molengraaf!' juicht dit toe. Wel erkent hij, dat men blind moet zijn voor de teekenen des tijcs, om den strijd tegen clericalisme en protectionisme onnoodig en onnut te achten. Tegen nclericale aanmatiging" moet een front "worden gemaakt. Op afweer van het protec tionisme, seen kapitalistische maatregel die op velen een zware belasting legt ten bate van enkelen", beboeren evenzeer alle liberale en democratische partijen bedacht te zijn. Het is ook bedenkelijk dat, tegenover den grooten ijver der voorstanders, de noodige soli dariteit bij de vrijzinnigen riiet krachtiger wordt gevoeld. De clericale partijen weten het pro tectionisme als verkiezingsmiddel naar waarde te schatten en te voorzien is, dat het in tal van plattelandsdistricten »en het platteland beheerscht vrijwel den toestand" als sleep boot zal worden gebruikt om menigen candi- daat er door te sleepen, wiens kansen anders minder goed zouden staan. Daarom heeft het standpunt van den minis ter zijn volle sympathie, maar alleen in dien zin, dat het een algemeene liberale en demo cratische eigenschap aanwijst. In dezen tijd vooral mag eene politieke partij formatie niet enkel uit anti's bestaan. Wat op afweer en behoud gericht is, geeft geen rechtssnoer voor politieke actie. Een politiek van de daad, die vragen oplost, die op oplossing wachten, en sociale politiek in de eerste plaats, is de eisch van 'toogenblik. De liberale partij gaat de schrijver voort kan het verloren prestige alleen herwinnen door een onomwonden en ondubbelzinnige be lijdenis eener positieve politiek, door een pro gramma in tegenstelling van algemeene for mules. Immers een program bedoelt niet candidaten of Kamerleden te binden. Alleen hij is gebon den, die zich verhinderd gevoelt te handelen naar zijn overtuiging. Daarom voelen, wie slechts ten deele met een program instemmen, zich er door gebonden. Dezen in het program te van gen is allerminst de bedoeling. Gelijkgezinden wil het slechts vereenigen. Het is noodzakelijk, dat het zich niet bepaalt tot een vage, algemeene phrase, maar op za kelijke, concrete wijze, door liet noemen van bepaalde maatregelen, de geestverwanten en gelijkgezinden scherp tracht te omlijnen. Een hervormingspolitiek kan immers alleen uitgaan van wie het eens zijn; niets is voor haar nood- Iottiger dan het samengaan van dezen met geestverwanten in het afgetrokkene, die in concrete steeds overwegen, altijd bezwaren op werpen, een vraagstuk nooit rijp achten voor oplossing en daardoor elk positief resultaat verijdelen. Nog erger wordt het, als die zoogenaamde partrjgenooten blijken elkanders besliste tegen standers in de praktijk, en bij de belangrijkste vragen van Regeeringsbeieid. De juistheid dezer beschouwingen wordt gestaafd door de geschiedenis der liberale partij in de laatste vijf-en-twintig jaren. Meer en meer is geble ken, dat in de Tweede Kamer onder den naam «liberalen" personen bijeenzaten, wier opvattingen over de taak van den staat en over de te volgen wetgevingspoütiek op de meest volstrekte wijze uiteenliepen. Zoo moet het in het nieuwe tijdvak niet zijn. Andermaal zou de machteloosheid der liberale partij op wetgevend gebied dan blijken. Het nieuwe tijdvak in de parlementaire ge schiedenis, dat met de Juniverkiezingen begint, bekoort vóór alles te worden liet tijdvak der sociale vetgeving. De «Liberale Unie" heeft dit gevoeld. rSoeiale hervormingen vóór alles, ook vóór een liberaie oplossing van het kies- rechtvraagstnk, wat deze wet niet brengt. Verschillende argumenten leidden de Unie tot deze laatste overweging. Onder meer deze, dat niet mocht worden, voorbijgezien,'dat de vraag of grondwetsherziening niet de noodza kelijke voorwaarde is voor een definitieve op lossing van het kiesrechtvraagstuk, misschien eerlang aan de orde zal moeten worden gesteld. De voorstanders eener democratische kiesrecht regeling moeten b(j deze verkiezingen dus een afwachtende houding aannemen. «Mochten de vooruitstrevemlen in de nieuwe Kamer een meerdeiheid verkrijgen, dan zou het natuurlijk geen afkeuring verdienen, reeds vóór afloop van de vier jaar, bij voorloopigen maatregel, de nieuwe kieswet van haar ergste gebreken te zuiveren; het eindoel blijft echter een geheel nieuwe regeling op breederen grondslag." Of het doel der progiamma's van de «L. U." zal worden bereikt, nl. svereenigingspunt van alle vooiuitstrevende vrijzinnigen" te worden, door terzijdestelling van kleine grieven en persoonlijke qnaesties, daarover is prof, M. «niet geheel gerust." De radicalen, vooral hun orgaan, hebben daarvoor te veel op de voor uitstrevende liberalen en de «Liberale Unie" afgegeven en hen met spot en haat vervolgd. In 't radicaal program ziet de hoogleeraar echter zoo veel overeenstemming, dat hij, bij goeden wil van weerskanten, samenwerking wel moge lijk acht. Atjeh. De N. E. Ct. ontving gisteren l.et volgende telegram uit Batavia Het gerucht loopt, dat er eetie nieuwe ex cursie naar Pedir ophanden is. Het reserve bataljon te Weltevreden gaat naar Atjeh. Bij het laatste gevecht op Atjeh, bij den tocht tegen Lohong, zijn van de koloniale re serve gesneuveld: Korporaal F. F. Riele, fuselier F. H. Jiiger en fuselier Kampen. Van dat korps zijn ge vaarlijk gewond fuseliers P. Tolstra en C. Hendriks. Aan boord van het stoomschip Prinses Sophie op reis naar Nederland zijn overleden de militairen M, Janssen en H. C. Bock, de eerste afkomstig van, de laatste bestemd voor de koloniale reserve. Pen rede van Dr. Schaepmam Daartoe uitgenoodigd door het comité tot organisatie van een «R. IC. ICiesvsreeniging," trad gisteravond voor een volle zaal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam als spreker op het lid der Tweede Kamer dr. II. J. A. M. Schaepman. De spreker dankte allereerst voor de groote belangstelling voor het woord dat hij zou gaan spreken en zeide daarop te willen bespreken de te stichten organisatie, die de katholieke kiezers van Amsterdam zal vereenigen tot een drachtige werkzaamheid. i Men pleegt wel eens te zeggen dat het kies recht ter zake weinig afdoet, omdat ten langen leste de stem van den enkelen persoon toch geen kracht of macht kan uitoefenen. Doch hierin bedriegt men zich. Indien men tot de uitoefening van het kiesrecht geroepen, van dat kiesrecht eenige vrucht, goeden uitslag, uitkomst, verwacht, dan dient men niet alleen te letten op enkele kracht, doch vragen wat de gemeenschap kan doen. Vereenigen" is dus het wachtwoord en deze is alleen te ver krijgen door organisatie, d. i. behoorlijke ver deeling van iedere taak, behoorlijke erkenning van ieders recht en door de erkenning en eer biediging der eenheid, die aan alle deelen het teekenende karakter geeft. Organisatie dus, zegt spr., in dieu hoogen en verheven zin, zooals die in het gansche leven der menseh- heid zijn moet; organisatie als in het men- scbelijk lichaam zelf. De voorwaarde van krach tige organisatie is: geen terugblik op het verleden, het blijve naar het is en naar de toekomst slechts heeft men uit te zien. De gebiedende eisch is dat alle kiezers van allen rang of stand zich moeten aaneensluiten, want betreurenswaardig zou het zijn als de Katholieke kiezers in Nederland zich gingen splitsen in kiezers, die arbeiders zijn, en kie zers, die geacht worden boven de arbeiders te staan. Dit strijdt vooral tegen onze opvatting van het volk, zooals wij dat onder onze wet ten in christelijken zin moeten verstaan. De Nederlandsche wet noemt de vertegenwoordi gers, die voor het geheeie volk en al is daar mee de spot gedreven, de Grondwet heeft nooit Christelijker gesproken. En ai hadden wij een vertegenwoordiging naar standen, toch zouden die vertegenwoordigers de belangen van gansch het volk moeten verdedigen en handhaven. Thans is die eisch binderder dan ooit: de volks vertegenwoordigers staan voor allen, rijk of arm, kiezer of niet-kiezer en met geheel het volk hebben zij steeds rekening te houden. Als nu de kiezers een anderen weg inslaan en verlangen kiesvereenigingen, die haar invloed zouden doen gevoelen op de volksvertegenwoor digers en eisclien behartiging van jbelangen ten nadeele van anderen, dan zou men afbreuk doen aan ons Nederlarnltch staatsrecht. Dit zou spr. steeds afkeuren, vooral bij katholieke kie zers, die moeten weten dat hier beginselen binden den kleine aan den groote, allen maken tot één lichaam, één ziel. Hierna behandelde spr. het technische ge deelte van het verkiezingswed», speciaal wat Amsterdam betreft. Nc deze herhaaldelijk door toejuichingen afgebroken rede, werd door den voorzitter, mr, W. S. J. van Waterschoot van der Giacht, met dank aan den spreker, de vergadering gesloten. Blijkens bericht van den consul-generaal te Pretoria, dd. 11 December j.l. heeft de Eerste Volksraad der Zuid-Afrikaansche republiek aan den Uitvoerenden Raad machtiging verleend om onderhandelingen te voeren omtrent eene stoomvaartlijn langs de Oostkust van Afrika. (Stctd) Tot lid van de Provinciale Staten van Over- ijsel is heden gekozen de heer mr. Th. Ruys J. Pzn. (liberaal), districts schoolopziener te Kampen, met 507 stemmen. De heer IC. de Yulai de*St.-Germain (anti- rev.), directeur der gemeentewerken te Kam pen, verkreeg 337 stemmen. De Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer voor de regeling der gemeenteflnanciën is gisteravond bijeengekomen tot vaststelling van liet Voorloopig Verslag, dat alsuu spoedig zal worden rondgedeefd. De heer W. A. Viruly Verbrugge, lid der Tweede Kamer voor Rotterdam, is gisteren met gunstig gevolg, van de cataract geopereerd. Nopens de belooning der deurwaarders, die met de beschrijving voor de personeele belas- ttng en de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten worden belast, is het volgende be paald In zake de personeele belasting genieten zij 2!/s cent in de steden en 4 cent ten platten lande voor elk uitgereikt en opgehaald beschrij vingsbiijet model A en voor elk ingevuld be schrijvingsbiljet model B. Dezelfde belooning komt hun toe voor de uitgereikte en opgehaalde couverten met be- sehrijvingsbiijelten voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. Bij afzonderlijke bezor ging en teruglialing geniet de deurwaarder Va der belooning van 2Vs of 4 cent voor de uit reiking, 2/s voor de terughaling van het couvert. Indien meer dan ée.. persoon de beschrij ving verricht, wordt de belooning gelijkelijk onder hen verdeeld. Dezer dagen kwamen te's-Gravenhage eenige invloedrijke personen samen, die meenen dat het wenschelijk is bij de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer de belangen van den land bouw, in zijn vollen omvang, niet uit het oog te verliezen. Eene lijst is vastgesteld van datgene, wat, in het belang van den landbouw, voor de naaste toekomst van regeering en volksvertegenwoor diging in hoofdzaak moet worden verlangd. Men «wilde echter die lijst niet beschouwd zien als een vast, onveranderd aan te nemen verkie zingsprogram, maar als een leiddraad bij de be spreking van landbouwbelangen, in verband met de aanstaande verkiezingen. Eén punt is weggelaten, nl. dat der bescher mende rechten, waarover de meeningen te zeer uiteenloopen, dan dat men te dezen opzichte eenstemmigheid zoude kunnen verkrijgen. Als no. 1 is vermeld een ministerie van landbouw, handel en nijverheid. Het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van landbouw heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, inhoudende het verzoek om het door de regeering ingediende ontwerp lot wij ziging der boterwet zoodanig te wijzigen en aan te vullen, dat het merken als margarine of surrogaat ook bij vervoer verplichtend wordt gesteld; dat naast de ambtenaren, die volgens art. 3 der wet belast zijn met het toezicht, op de naleving der wet, worden aan gesteld twee of meer inspecteurs, uitsluitend belast met de zorg voor eene stipte handhaving der wet; en eindelijk, dat, bij herhaalde over treding binnen een jaar, hechtenis gebiedend worde voorgeschreven. In Twenthe is men voornemens eene ver- eeniging op te richten van werkgevers en ouders en voogden van werknemers, tot spa ring en belegging van een deel van het week loon van jonge werklieden. Het doel is van de allerwege in dit district voor jonge werklieden beslaande gelegenheid, cm geregeld werk te verkrijgen, door sparen partij te trekken tot kapitaalvorming te hunnen bate. Jonge werklieden verdienen daar vrij liooge loonen, waarvan in den regel al heel weinig of niets wordt gespaard. Alles wordt aange wend tot het'voldoen aan allengs grooter wor dende behoeften, die men op rijperen leeftijd onmogelijk kan bevredigen. De vereeniging zal haar doel trachten te bereiken door het houden van voordrachten, het uitgeven van geschriften, het bespreken van de noodzakelijkheid van sparen, het geven van inlichtingen, en, waar dit alles niet baat, door onderlinge samenwerking. ROTTERDAM 7 Januari. Bij den gemeenteraad is door B. en W. weder een belangrijk voorstel in gediend n 1. dat tot uitbreiding van de gasfabriek op Fyenoord. Was er in 1889 sprake van opheffing dezer kleine fabriek, na de laatste uitbreiding der gemeente was dit denkbeeld geheel uitgesloten en zulks te meer, daar de schade, onlangs aan den zinker in de Ko ningshaven toegebracht door het vallen van een ge deelte kaaimuur, een ernstige waarschuwing was ten opzichte van het gevaar waaraan men bloot stond in geval men den gcheelen gastoevoer naar Fyenoord van uit de fabriek te Rotterdam wilde doen geschieden. Uitbreiding der fabriek te Fyenoord bleek dus een steeds meer dringende behoefte. In verband hiermede stelde de directeur voor haar in terichteu tot bereiding van een ander soort gas, n.l. gecarbu- reerd watergas, dat hem, en wat het aanlegkapitaal èn wat de exploitatie betreft, voordeeliger toescheen. Dit denkbeeld bevestigde zich bij een bezoek, door hem in gezelschap van den directeur der gemeente werken aan verschillende fabrieken in Engeland ge bracht. Overeenkomstig het rapport dier ambtenaren stellen B. en W. thans voor, de nieuwe inrichting te maken voor een productievermogen van 14100 M3 per dag of 2.820.000 M3 por jaar, waarvan de kosten worden geraamd op f380.000, waaronder echter begrepen is een uitgave voor oevervoorziening, welke toch noodig zou zijn, een en ander te bestrijden uit geldleeuing. Als bewijs, dat deze aanlegkostcn goedkooper zijn dan voor een fabriek voor steenkolengas, wijzen B. en W. er op, dat met een verdere uitgaaf van f20.000 het productievermogen tot 840.000 M3 en met nog f 100.000 tot nagenoeg millioen M3 zou kunnen worden opgevoerd. AMSTERDAM, 6 Januari. De commissie, op voor stel van het raadslid den heer Gerritsen, benoemd ter overweging van maatregelen tot leniging van den nood der werkloozen, heeft hare taak met ijver aangevangen. Wel zal zij het oog op do toekomst gericht houden en dus mettertijd een rapport uit brengen dat strekken kan tot betere kennis van het vraagstuk zelfmaar zij wil ookjeene commissie der praktijk zijn cn reeds aanstonds, op welke wijze dan ook, de noodlijdenden tegemoet komen. Heden avond hebben drie eeden der commissie, een raadslid, een patroon en een werkman, de heeren Serrurier, Wal raven en Van der Vliet, op zich genomen in de volgende vergadering een plan de campagne ter tafel te brengen, bedoelende een vreedzamen aanval tegen, werkgevèrs gericht, opdat een zoo groot mogelijk deel van den •'•-oorgenomen arbeid reeds aanstonds bij den werkman ten goede kome. Men denke hierbij aan den bouw van het rijksposkantoor, die, in ver hand met de bezwaren van het jaargetijde natuurlijk, een zekere vertraging ondervindt, Deze subcommissie heeft een gewillig oor gevonden bij den heer Korthals Altes, die heeft toegezegd, dat voor den bouw zijner graanpakhuizen, hoewel dit werk aan oen Apeldoornschen aannemer gegund is, zooveel mogelijk Amsterdamsche werklieden in dienst genomen zuilen worden. Dit voordeel komt den ambachtslieden in de bouwvakken ten goede. Aangezien de hulp der gemeente juist ingeroepen is door deze categorie van werklieden, heeft de vraag, of men de bouwvakken dan wel ook anderen hulp zou bicden, veel bespreking uitgelokt. Op voorstel van den heer Hovy is besloten Burg. cn Weth. te verzoeken, de burgerij uit te noodigen het werk tot herstel cn onderhoud van woningen en huisraad niet uit te stellen tot den zomer. Binnen enkele dagen zullen Burg. cn Weth. een daartoe strekkende uitnoodiging tot de burgerij richten. AMSTERDAM. 6 Januari. Onder leiding van den heer II. Schut te 's-Gravenhage werd gisteren al hier de jaarvergadering gehouden van den Neder landsehen Hotelhoudersbond. Uit de jaaTSverslagen bleek de gunstige toestand van den bond. Het le dental nam toe met 53 en bedraagt thans 218. De financiën verhoeren in een goeden staat, zoodat weder zeker bedrag aan het ondersteuningsfonds kan worden toegevoegd. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Warn- dorff te Amsterdam, H. Baljet te Berg-en-Dal en J. J. Veerman te Baarn werden herkozen. De heer F. H. Boersina, tot nog toe waarnemend, werd de finitief tot redacteur van het vakorgaan „De Hotel houder" aangesteld. Besloten werd met het bestuur der Algemeene Vereeniging tot verbetering van het Vreemdelingen verkeer in overleg te treden over reclame voor Nederlandsche hotels in het buitenland, en ten slot te werd het bestuur gemachtigd met het bestuur van den Nederlandscben Wielrijdersbond nader overleg te plegen betreffende nieuwe contracten. Bij kon besluit is aan mr J. Thooft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rechter in de nrrond - rechtbank te Zutphen, onder dankbetu'ging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Ingevolge kon. machtiging is de heer L. Arnons erkend en toegelaten a,s vice-consul van Zweden en Noorwegen te Zaandam. De luitenant ter zee Ie kl P F van der Velden Erdbrink, behoorende tot de rol van Hr Ms wachtschip te Hellevoetsluis fc.i belast rnet het bevel over Hr. Ms. riviervaartuig Ilhenus. wordt met 2 Febr a. s eervol van dat bevel ontheven en vervangen door den luit, ter zee Ie kl F. Pmke. Eerstgenoemde officier wordt alsdan op non-activi teit gesteld. Met 2G dezer wordt de officier van gezondheid 2de

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2