I STADSNIEUWS. Kunst en Letteren. Kerk en School. Ned. Hdtv. Kerk. Eva.no. Lcxiierscke Kerk. S P O R T. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. kl, A\r. A Stork, behoorende tot de rol van Er. Ms. •wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord ■van Ilr. Ms. schoener Dolfijnop non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van gezondheid 2e kl, L van Lissa. De officier van gezondheid 2e kl. F ,1. Broeis wordt alsdan geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De buitengewoon adelborst bij de Kon. Neder! marine leserve II T J Becking, wordt met 12 dezer geplaatst aan boord van Ms instsactieschip Gier Sell eep Y a n rtb e weg in g Omtrent de seheepvanrtbeweging le dezer stede gedurende het jaar 1896 kunnen nog de volgende cijfers worden verschaft. In het geheel werden door 81 zeeschepen aangevoerd uit zee Netto 103481 M1 tegen een aanvoer in 1895 154814 Een vermindering dus van 51333 Bij de in 1896 aangekomen zeeschepen wa ren 13 ladingen met gas- en stoomkolen te samen hier lossende Netto 15731 M* terwijl in het voorgaande jaar alhier werden aangebracht 2920 M* steenkolen. De steenkolenaaauvoer uit zee, vermeerderde dus met 12811 M3 netto, terwijl de aanvoer der overige goederen verminderde van 151894 tot 87750 M3 netto of met nagenoeg 42 De zeeschepen met steenkolen beladen, brach ten in 1896 een bediag van nagenoeg f 1100 aan havengeld in de gemeentekas, terwijl aan die booten ruim f3500 aan losloon werd ver diend. Van de hier aangevoerde hoeveelheid steen kolen was ongeveer 21 °/u voor andere plaat sen in het binnenland bestemd. Overzicht verkeer Telegraafkantoor te Schiedam in 1S9G. V er zonden: 18739 ïegeerings- en bijzondere telegrammen 35 diensttelegrammen. Ontvangen: 28372 regeerings- en bijzondere telegrammen •144 diensttelegrammen. 4729Ö in 1896 behandelde telegrammen. In 1896 werden alzoo 2149 minder behan- .deld dan in 1895. 854 antwoordbewijzen werden afgegeven, Voor een waarde vanf 898.47 aan leiegram - zegels werd verkocht. De geheele ontvangst bedroeg f 10160.74Va. Door den rijksveearts Van Velzen is mond en klauwzeer geconstateerd onder het vee van den veehouder J. van der Most onder deze ge meente. Tegen 2 veehouders alhier is proces-verbaal opgemaakt, omdat zij van hun, ingevolge van het heerschen van mond- en klauwzeer inge sloten erf, zonder vergunning van den Com missaris der Koningin der provincie, mest heb ben doen vervoeren. En, tegen een ander veehouder, omdat hij verzuimd heeft aangifte te doen van het heer schen van mond- en klauwzeer onder zijn rundvee. Op een vijftal runderen is daarom -beslag gelegd. Dezer dagen had een diefstal plaats van pepermunt en sigaren uit een winkel in de Kinderbuurt, Thans zijn door de politie een 5-tal jongens aangehouden, verdacht zich aan dien diefstal te hebben schuldig gemaakt of -daaraan medeplichtig te zijn geweest. Gisteren avond zijn door den agent-majoor van politie A. van der Meuien in de Nadorst straat te Rotterdam aangehouden twee jongens van 15 jaar die bij een uitdrager in die straat «en paar duizend meter telegraafdaad wilden verkoopen, tusschen Delftshaven en deze ge meente ontvreemd. Zij zijn naar het politie- >burean in de Witte de Witbstraat overgebracht. Heden is aan de vischmarkt aangevoerd 3 manden voorn en bliek, de prijzen varieerden van 2050 cents per koop. Hedenavond te 7 ure afslag van schol, B U R G E R L IJ K E STAND. <3eb»ren i 2 Jan. Jacobus Cornells, zoon van A. J, Dekker en J. W. Dormaar, Broersvest. 5. Jan, zoon van J. Bovenberg en A. Hoo- •gendijk, Oostsingel. Fina Catharina Marga- retha, dochter van A. van den Bos en H. Zwalje, Singel. 6. Anna, dochter van W. van San ten en A. Yerwol, Groenelaan. Dirkje, dochter van Th. Donraadt en M, Koning, Singel. Johannes Hendrik, zoon van L. Kooyman en F. Tegelaar, Bolderstraat. Overleden 5 Jan. Hendrik Voogd, oud 52 jaar, Rott. dijk. Catharina Nieuwenho- ven, oud 70 jaar, wed, van J. Fredriks, Lange Achterweg. Mr. Hetni Viotta tc Amsterdam, zal door zijn "vertrek naar 's Gravenhage als directeur der maat schappij „Caeeilia' aftreden; als zijn vermoedelijke opvolger wordt genoemd de heer AV. Mengelberg. Met ingang van den lsfcen dezer is het recht van uitgave van het Dagblad voor Helder en Hollands Hoorde) kwartier door don heer J. H. van Balen te Helder overgedaan aan de Naamlooze Vennootschap ,.Heldersehe Uitgevers-Maatschappij" aldaar, direc teur de heer C. S. .Taring. Beroepen' te AVervcrshoof (toez.) de heer B. Boers, cand. te Znidland. Aangenomen: naar Sebaldeburen (toez.) door den heer B. T. Mossel, enud. te Groningen. Bedankt: voor AVillemsoord door den heer A. Troelstra, cand. te Utrecht; voor Eilewontsdijk door den heer AV. van Koggen Jr., cand. te Sloten. Geref. ICekken. Beroepen, te Bareudrecht ds. J. D. van der Munnik, te Zaandam. Beroepen: te A\rinsekoten (toez.) ds. A A. Bendeker, te Stadskanaal. Hoooer Onderwijs. De heer Gustaaf Rutten, van Heer (Limburg), heeft met gunstig gevolg te Parijs het arts-examen afgelegd. Middel^ var Onderwijs. Naar de Fr. Gr. Ct. verneemt, heeft mej. C. Donker, directrice der gemeentelijke hoogerc burgerschool voor meisjes met vijfjarigen eurcus te Groningen, ontslag uit hare betrekking aangevraagd. De minister van binnenlandsehe zaken heeft afwij zend beschikt op het verzoek van ingezetenen van Meppel en aangrenzende gemeenten, om verandering van den 3jarigen cursus der rijks hoogerc burger school te Meppel in een SjVrigeu. Lager Onderwijs. De adresbeweging ter verkrijging van rijkspen- sioen voor weduwen en weezen van openbare onder wijzers is in 't geheele land geëindigd. Er zijn verzameld In Utrecht 298 handteekeningen. Groningen 666 Drente 329 Zeeland 458 Limburg 306 Noord-Holland 1555 Friesland 694 Noord-Brabant 696 Zuid-Holland 1920 Gelderland 915 Overijsel 526 Totaal 8361 De bekende wielrijder Cordnng heeft zich laten inschrijven voor den wegwedstrijd BordeauxParijs. De eerste prijs van de aanstaande wedstrijden in het vélodromc te AVeenen bedraagt 2000 kronen. In antwoord op het voorstel van D. v. d. Berg, om een revanche-partij te worstelen, meldt Swenson Starek ons, dat hij daartoe bereid is. Geworsteld zal worden Zaterdagavond in den circus „Arena" onder voorbehoud, dat dit de laatste revanche-match zij en wel in drie ronden, waarvan twee beslissend zijn. Degene, die voor het beëindi gen der 3 ronden het opgeeft, is verliezer. In AVulffs' circus in den Crystal Palace te Londen had Zaterdag een boksmatch plaats welke door niet minder dan twee en twintig duizend personen werd bijgewoond. H. M." de Koningin-Kegentes, heeft de 4 maanden gevangenisstraf, opgelegd aan de boerendochter A. AV., te Terhorne (Fr.) wegeus het werpen van fijn glas in gras bestemd voor do koeien van haren buurman veranderd in f 150 boete. j Dc rechtbank to Leeuwarden heeft G. K., 2ajaar, geboren te Surhuisterveen, zonder beroep of vaste i woonplaats, thans in hechtenis, een persoon van I goede afkomst en opvoeding, schuldig verklaard aan landlooperij, en veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijdvan 1 jaar, omdat hij in Menaidnmadeel,Leeuwar- deradeel cn daar tor stede rondzwierf zonder middel van bestaan en m verschillende logementen vertering maakte, cn in éen logeerde, onder voorgeven dat hij handelsreiziger was, doch bleek geen cent te hebben om vertering en logies te betalen. Ramp op zee. In den voornacht van 13 November is in de Noordzee, ongeveer ter hoogte van Seheveningen, door het Ned. stormschip „Minerva" kapt. Lambert de Jonge, komende van IJmuiden, een visschers- vaartuïg aangevaren met het gevolg, dat het met man en muis in de golven is verdwenen. Dit treurig ongeluk is gisteravond door den „Baad van Tucht op de koopvaardijschepen" (in het Paleis van Justitie te Amsterdam) behandeld. Behalve de kapitein waren opgeroepen om te worden gehoord P. G. v. d. Est, le stuurman, oud 26 jaar, J. R Hechleven, 3e stuurman, oud 22 jaar, Klaas Waning, zeeman (de uitkijk) oud 58 jaar, Hans 0. A. Huser, zeeman, 53 jaar, (roerganger), Hermanus de Boer, zeeman, 25 jaar, H. Lipia, 42 jaar, le machinist, J. A. Oosterling, 3e machinist, 20 jaar, L. v. Lobberecht, 28 jaar, stoker, en Jan Cupido 27 jaar, zeeman. De kapitein zeide zich aan zijn scheepverklaring te houden en daaraan niets te willen toevoegen. Uit dc antwoorden op de vragen den le stuurman gesteld bleek, dat het stoomschip op 13 November van Amsterdam door het kanaal naar Ymuiden was vertokken en te 7 nur 20 m. buiten de pieren was gekomen. De loods werd toen afgezet. Het was eerst mistig, maar het klaarde wat op en toen was het „heilig" weer, met donkere lucht, maar niet zóó of men kon de vuren van passeerendc stoomschepen zien. Tutschen 9 en 10 nur stond get. op dc brug. Op de onderbrug stond een uitkijk en naast get. stond nog do derde stuurn Zoo oven had get nog naar hij rekenue op 3 Eng. mijlen afstands een stoomboot zien gaan, d.w.z. hij zag do vuren ervan. Geen tien minuten later dook eensklaps voor den boeg der Minerva een zwart voorwerp op, zoowat l'/s streek op stuurboord, en duidelijk zag get. dat een aanvaring onvermijdelijk was. Hij" commandeerde ,.hard stuurboord" en tele grafeerde naar de machinekamer stoppen en achter uitslaan. Nu zag get. eon zwak rood licht cn volgde dc aanvaring, terwijl de bemanning van de bom, want dat was het zwarte voorwerp, luid schreeuwde. De hom lag bakboord bij den wind voor de Minerva eu werd aan bakboord geraakt. Het vaartuig is toen gezwenkt en over stnurboord afgedreven. Het roode licht brandde slecht, of get. kon het elecbt zien, omdat het vaartuig een „druil" op had, n.l. een zeil achteraan. Intusscheu was dc 3c stuurman naar den roer ganger gesneld, oin te zorgen dat dc bevolen werden opgevolgd. Toon riep hij den kapitein, die te kooi lag en daarna hielp hij den uitkijk cn wie maar in de buurt was om een boot ait to zetten. Daar de bom aan stuurboord was afgedreven, ging de boot in die richting uit, maar hoe meu ook zocht, meu vond niets meer dan ceu stuk plank, een loopplank of zoo iets. Het stoomschip bleef in de buurt, van dc zoekende sloep en toen deze onverricktcizake terugkwam, werd nog eens langzaam rondgestoomd. Alle pogingen om nog iemand te redden bleven vruchteloos en toen is de Minerva eindelijk weer voortgegaan en heeft te Lissabon aangekomen een verklaring ingediend, waarop de minister een onder zoek gelaste Desgevraagd zeide dc le stuurman nog dat het schip gewone vaart bad, 7 a 8 mijl, de machine maakt 60 slagen, eu dat het schip hij het plotseling terugslaan eenigszins moeielijk gehoorzaamde. Hij stond aan zijn stuurboordzijde op de brug, er was een lichte koelte. Hij kon het visschersvaartuig niet zien voor het dichtbij was en hij kon het z. i. niet ontzeilen, omdat hij niet wist hoe het lag. Tusschen zien en varen verliepen omstreeks een paar minuten. Het schip lag N.Z AV. in koers. Een lid van den Knad meende, dat als de bom 1 streek aan stuurboord in zicht kwam en do Minerva IV2 streek stuurboord gedraaid heeft de bom in dien tijd 3 streken heeft moeten maken, wat wol veel zou zijn. Get. antwoordde, dat zijn afstanden geheel op gissingen berusten. Do 3o stuurman getuigt bijna geheel als de le. Hij had ook do vuren van de stoombooton en kort daarna de zwarte massa gezien. Hij schreef het niet eerder opmerken van don bom toe aan hot donkere weer en de zwarte zeilen van het vaartuig. Hij had geroepen: „Stuurman zie je dat?" en toen volgden dadelijk de commando's als boven omschreven. Get. had onder het klaar maken van de sloep nog naar gegooid. den bom gekeken, maar toen de sloep klaar was, was de bom weg. Er zijn geen reddingsboeien over boord De uitkijk, Klaas A\raning, had slechts even voor de aanvaring den bom gezien en dadelijk daarop gehoord: „De boot overboord!" Hij was mee in de boot gegaan maar had alleen de plank gevonden, en daar hij, volgens zijn zeggen niet in de boot zat om planken te redden, had hij die weer wegge gooid. De roerganger heeft weinig gezien en bleef aan 't roer dc bevelen opvolgen. De koers was AALZ.AV. 'A AV. Op het commando stuurbpord gehoorzaamde het schip niet dadelijk. Na eenig wachten moest hij het roer midscheeps leggen. De zeeman H. de Boer had de wacht (niet don uitkijk) en heeft van de aanvaring pas iets bemerkt toen hij hoorde schreeuwen. Ook hij was meegegaan in de boot. De machinisten en de stoker, die in de machine kamer waren, hebben niets gezien. Ze konden alleen getuigenis afleggen over de commando's. Do lo ma chinist veronderstelt, dat de Minerva, alserachter- uïtgeslagen wordt, in 3 min. stil ligt. De 9e getuige Cupido lag te kooi en is geroepen om in de boot mee te gaan, maar van het eigenlijke ongeluk heeft hij niets gezien. Éindelijk werd nog de kapitein De Jonge gehoord. Deze was tot 9 Va op de brug geweest en toen gaan slapen. Eensklaps hoorde hij de machine stoppen en toen luisterde hij. Toen de machine weer voortging en weer stopte, sprong hij het bed uit, zoodat hij reeds gekleed was toen men hem riep. Toen hij boven kwam was er niets meer te zien en moest hij op zijn eigen bemande sloep passen. AVare er mist geweest dan zou hij zelf op de brug zijn ge weest en de uitkijk op den bak. Get. had geen aanmerking op zijn stuurlui, alleen had men hem vroeger kunnen roepen. Hij veronderstelt, dat men op den bom sliep. Hiermede waren de verhooren afgeloopen. Maan dag vergadert de Raad weder en zal vermoedelijk de dag van uitspraak worden vastgesteld. De moordaanslagen. De laatste dagen krijgt de politie te Amsterdam bezoek van tal van meisjes en vrouwen, die op een ot anderen avond op straat zijn bemoeilijkt of die meenen een vei dacht persoon gezien te heb ben. Het is te begrijpen, dat aan veie dier ver klaringen, gedeeltelijk door een ontstelde fantasie ingegeven, weinig beteekenis is te hechten. Niet van belang ontbloot schijnt ons echler het volgende bericht in enkele bladen. De justitie volgt op het oogenblik het spoor van een peisoon, omtrent wien haar ile volgende mededeeiingen Werden gedaan Eenige weken geleden gingen twee dames van de straat, die achter de P. C. Hoofdstraat loopt in de richting van de Van Eeghenstraat. Zonder dit te hebben bemerkt, werden zij gevolgd door een goedgekleed persoon, die zich ter hoogte van de Van Eeghenstraat bij baar voegde en haar met allerlei pi aatjes lastig viel. De dames verhaastten haar stap, maar bij een lantaarn gekomen, zal het individu dNii moet ik eens zien, wie van beiden de mooiste is", waarop hij da jongste dame bij den arm greep en haar een kus ti achtte te geven. Beiden verweerden zich en de man haaide nu iets uit den borstzak van zijn oveijas, terwijl hij zeide: »Als je niet toe geeft, steek ik je allebei oveihoop." De dames wisten zich echter los te rukken, zetten het op een loopen en de man verdween in een andere richting. Over de zaak werd niet verder gesproken, en werd ook geen aangifte van gedaan, omdat men toch geen aanwijzingen kon doen. Ook toen de moord in de van Eeghenstraat beide dames op nieuw aan hare ontmoeting heiinnerde, deden zij geene aangifie van heigeen haar overkomen was, weder omdat zij geen onkele aanwijzing kon den doen. Maar voor eenige dagen ontmoetten de dames onverwacht denzelfden persoon, dien zij onmiddellijk herkenden. En nu gingen zij de po litie bericht geven. Te oordeelen naar de rij duidelijke beschrijving van den peisoon, die de dames thans konden geven, heeft men lner te doen met een niet onbekend individu en hoopt de justitie hem we! uit te vin den. Het zal alsdan nog de vraag we/en, nf hij de moordenaar van het slachtoffer in de Aran Eeghen straat is. De moord to Slecnwijksmoer. Johannes liermannus O, oud 2! jaren, aibei- der te Coevorden, verdacht van op den Nieuw jaarsdag te Steenwijksmoer, gemeente Coevorden, den ai beider Steffen Wittendorp onverhoeds zóó hevig met een paai op het hoofd te hebben ge slagen, dat deze dientengevolge korten lijd daar na is overleden, heefi zich heden uit eigen bewe ging bij de justitie te Assen aangemeld, nadat hij zich geduiende eenige dagen na den door hem gepleegden doodslag te Emmelpamp. in Piuisen nabij de gienzen had opgehouden. Hij is in het huis van bewaring te Assen opgenomen. De man moet hedennacht op klompen zijn ge- loopen van Emmelkamp over Coevorden naar Assen, Opsporing verzocht Een buitengewoon politieblad bericht: Een zekere J. 11. Oveiberg pleegde den len Januari ji, manslag te Steemvijksrnoer (Coevorden). Hij is sedert voortvluchtig, waarschijnlijk met het doel om zich naar Amerika in te schepen. Over- berg heeft onder zich een paspooit ten name van Hermanus Meinders, onder weiken naam hij ver moedelijk reist. Hij is is 21 jaren. Opsporing en aanhouding wordt verzocht en onmiddellijk bericht aan den officier van justitie te Assen. Spoot wegongeval. Men meldt uit Bodegraven, dato 6 Jan. De trein van 10 uur, van AA'oerden komende, is door verzuim van den wisselwachter op verkeerd spoor geloopen. Aan 4 daarop staande goederen wagens en de locomotief is daardoor aanzienlijk schade verooizaakt. Ook een loods heeft veel geleden. Een hoog ambtenaar. In den ouderdom van 01 jaren is te Utrecht overleden de heer J. A. O. Guise, die, wegens het ambt dat hij bekleedde van opzichter van den dom toren, den hoogsten ambtenaar van Utrecht werd genoemd. Gedurende een lange reeks van jaren mocht hij dien post vervuilen hij was alzoo niet alleen bij zijne stadgenooten, maar ook bij vele landgenooten en vreemdelingen bekend. De overledene, uurwerkmaker van beroep, werd op onzen grijzen dom, daar ook zijn vader iange jaren dezelfde betrekking vervulde, ugewonnen en ge boren", en volgde den len Maart 1800 zijn vader op, en bleef tot zijn dood toe die batrekking waarnemen. Als een eigenaardigheid wordt nog vermeld, dat deze familie zou afstammen van het beroemde geslacht der Guisos in Fiankrijk. D.) Slecht begin. Bij de intrede des jaars, waarop in Drente het drankmisbruik zeer groot is, hebben, volgens thans nog komende berichten, in tal van gehuchten hevige vechtpartijen plaats gehad, waarvan zoo wei in de thans vei schijnende locale blaadjes als op andere wijze melding wordt gemaakt. Te Elp werden eenige maiechausees met steenworpen be dreigd. tengevolge waarvan eene charge met de sabel noodzakelijk was, waai bij vier personen ge wond en zes peisoneu gevei baüseerd weiden. Te Eksioo werd een persoon hevig in den mg ge sneden, te Angelsioo werden bij een landbouwer 48 glasruiten verbrijzeld, te Ees werd hevig ge vochten en Ook te Boiger werden glasruiten ver brijzeld. Vele processenverbaai zijn van een en ander het gevolg. Al deze onheilen zijn het zeker gevolg van drankmisbiuik en er weidt beweerd dat vele oude veeten tot den Nieuwjaarsdag worden bespaard, zoodat alsdan overal liet geweld losbreekt. Geen wonder, dat door velen eene algelieele afschaffing van de nieuwjaarsvieiing wordt gewenscht. Afdteiging. Twee beruchte Muntemianimers H. F, en B. P. drongen de woning van den landbouwer T. Blok te Zuidbroek binnen en eischten as-dappelen en geld. Na aangemaand te zijn om heen te gaan, waaraan niet voldaan werd, ontstond cr een wor steling, waai bij de heer B. door B. F. met een schop in de lechterwang en bovenlip eer wonde werd toegebracht van 3l/s c. m. lengte en 1 Vj c. m. diepte. Dr. Folrner veileende de eerste geneeskun dige hulp. De wonde moet niet levensgevaarlijk zijn. Da dader is gearresteerd. Aardbevingen. In den Nieuwjaarsnacht zijn in Kioatiê en in de Ifrain aardbevingen waargenomen. De schok ken gingen vergezeld var een onderaards gerom mel, dat vier seconden aanhield. Een bark vergaan. De Fransche bark Deux Frèresdie van Fe camp naar Calais was bestemd, is vergaan. De bemanning, tellende 15 koppen, is verdronken, Mislukte aanslag Uit Seviila wordt gemeld, dat een rooveibende

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3