BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. eemengdc mededeelingen. Orntient de wnk.s laking te Hamburg hot volgende: De stand der staking is ook lieden (6 Januari) onvei anderd Dij drie firma's in steenkool bobben de arbeideis op nieuw het werk neergelegd. Op eeu vergadenng van schuitenvoerders is besloten, een onderzoek in te stellen naar bet aantal der in de haven lig gende schuiten, benevens naar het aantal der daarop wei k/.aam zijnde peisonon en liet aantal schuiten, waarop geen bemanning aanwezig is. In de haven wordt thans \an de '218 sche pen op 181 met 103 ploegen gewei kt. Aan de kaden werd op 08 schepen gewerkt met 1302 werklieden en 181 kranen; in de Icodsen zijn 2203 werklieden bezig. Den Oen Jan. wer den 10 appèl-vergaderingen gehouden. In een dezer diukte de beer Von Elm den stakers op het hart, zich niet in te laten met afzonder lijke onderhandelingen met de werkgevers. Slechts wanneer men eensgezind optrad, zou men tot oplossing der grieven kunnen komen. Aan de begt afenis van een overleden dok werker werd door 3000 personen deelgenomen. Het beiicht, dat keizer Wilhelm en de kei zerin in het voorjaar een langduriger) tocht op de Middelland-che zee zullen ondernemen op de Uohenzollem, wordt officieel tegengesproken. is Dinsdag aan hel hoofd van een afdeeling gendarmen de hoogeschooi bmnengedi ongen. De rector protesteerde kiaehtig tegen deze handelwijze eri verzocht den generaal liet ge bouw te vei laten, maar deze weigerde aan dien vvensch gehoor tc geven. I)e lessenaars en de zakken der studenten werden doorzocht vele levolutionnaire manifesten en socialistische geschriften werden in beslag genomen. Eenige studenten zijn gevankelijk meegevoeid, De Senaat te Washington heeft den staats secretaris uitgenoodigd mededeelingen te doen aangaande de lechlen van den president en den secretaris, met betiekking tot de onafhan kelijkheid van eenig land, onverschillig welk. Aan alle officieien der grenswacht in Fiank rijk is de volgende circulaire ter onmiddellijke beantwoording rond gezonden met de volgende vragen lo. Naam, voornaam en graad. 2o. Getrouwd of ongetrouwd, naam der viouw, aantal kinderen. 3o. Geldelijke omstandigheden van den man en de vrouw. 4o. De naam van een der familieleden ot ander hekenden en hunne woonplaatsen waar heen vrouw en kinderen op het eerste rnobi- lisatiebericht gezonden zullen worden. Voor den loden d. v. moeten deze vragen beantwoord worden. Het schilderij van Detaille, een episode uit de wapenschouwing te Chalons voorstellend, isf lieden tentoongesteld en zal over een paar dagen als een hulde van '15(10 Fiarische bladen aan den C'zaar en de Czarina naar Petersburg worden opgezonden. Het galarijtuig, door den Czaar gebruikt bij zijn bezoek aan Parijs, wordt in liet Trianon te Versailles hij de andere historische rijtuigen geplaatst. Volgens de Standard and Digger's Xeuis heeft de Lord Mayor van Londen geweigerd een feestmaaltijd ter eere van Cecil Rhodes ie presi- deeren, met het gevolg dat liet plan voor dien maaltijd in duigen is gevallen. Cecil Rhodes is aan boord van de Dunvcgan Castle naar Engeland vertrokken. Een talrijke menigte was op *de kade aanwezig om hem voor het laatst nog eens toe te juichen. De veelbesproken majoor Lothaire is, volgens eon bericht uit Brussel, op weg naar Neder- landsch-lndib, waar hij een werkkring denkt te vinden in hel landelijke. Vele bladen brengen ongunstige berichten ever de gezondheid van den paus. Al deze be richten zijn onwaar. Leo XIII gevoelt zich zoo we! als bij zijn hoogen leeftijd maar mogelijk is. Hij doet zijn gewoon dagelijksch werk. Generaal Baldiserra is ontheven van zijn ambt als gouverneur der kolonie Erytrea. Italië schijnt voorloopig van alle uitbreidings plannen af te zien. De Fransche gezant te Konstantinopel heeft, daar zijn dragoman niet toegelaten is bij het proces tegen de moordenaars van paler Salva- tor, hem gelast onmiddellijk Marash, waar de krijgsraad zitting houdt, te verlaten. Aan de Porte heeft de gezant kennis gegeven, dat het proces als nul en van geener waarde zal be schouwd worden. Te Konstantinopel.wordt verteld, dat Rusland in den loop van dit *jaar het voorrecht zal krij gen om zijn oorlogsschepen door de Dardanellon naar de Zwarte Zee te laten sloomen. In Griekenland is men weer opnieuw be dacht op bewapening, ondanks den treuvigen toestand der financiën. Men wil met het oog op de Oostersche quaestie Griekenland over een slagvaardig leger doen beschikken, zoodat zijn bondgenootschap op prijs wordt gesteld. De Havald lïaarfager, het eerste oorlogsschip van modern type dat voor de Noorsche zee macht is gebouwd, is van de werf Walker van Armstrong te water gelaten. Het schip is 280 voet lang en heeft 3500 ton waterver plaatsing. Het zal bewapend worden met twintig snelvuurkanonnen van verschillend kaliber en twee torpedovverpers. De dikte van het pantser wisselt af tusschen zeven en veertien inches. Het «aa-tuig is gedoopt door mevrouw Stang die, naar men verhaalt, in rechte lyn afstamt van Harald Haarfager, den eersten koning dei- Noren, De gouverneur van Kieff, generaal Novoki, j De thans verleende concessie treedt in de plaats van die, toegekend op 25 Oct. 1895. De weg moet voltooid en in exploitatie ge bracht zijn binnen twee jaren na 21 Dcc. 1896, dagteekening der ovei eenkomst. Door het Britsclie Niger Coast Protectorate wordt een expeditie voorbeieid tegen den ko ning van Benin. Wat de beweegreden tot deze expeditie is, weet men nog niet. Geincenfefhianeiëii Het afdelingsverslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot regeling der gemeente- finaneiën is verschenen. Lof wordt gebracht aan de regeering voor haar poging om een betere regeling te maken. Er bestaan zeer vele bezwaren doch een vol komen bevredigende oplossing is niet te vinden, zoodat men over die bezwaren zal moeten heen stappen, wil men tol overeenstemming geraken. De urgentie der herziening weid eikend, wat echter niet behoefde te leiden tot een mee gaan met elke herziening. Velen hadden be zwaar tegen samenvoeging der bepalingen om trent de financieele verhoudingen omtientde plaatselijke belastingen. Sommigen hadden een voudig willen zien bepaald een jaarlijksciie uitkeenng per inwoner, zonder gecompliceerde berekeningen. Een aantal leden was in beginsel tegen een blijvend subsidiestelsel als strijdig met de gemeentelijke autonomie Velen gaven de vooi keur aan de overneming van verschil lende takken van dienst door den Staat of althans volledige vergoeding van de uitgaven ten behoeve vat, het Rijk gedaan. Betoogd werd dat de regeling geen rekening houdt met de draagkracht der gemeenten. De regeling der uitkeeringen naar het zielental achtte men onvoldoende toegelicht en verkeetd, daar ook de uitgestrektheid dor gemeente moest meerekenen. Bevoorrechliug van degioote steden werd gevreesd. De uitkeeringen wegens gemis aan accijns inkomsten vonden minder bestrijding. De bijdrage» in de kosten van armenzorg streden met de beginselen der armenwet. De onveiandei lijkheid der uitkeeiing vond bij velen bezwaar. Het behoud van het gefixeerde 4/5 van het personeel werd door vele gevvenseht evenals verruiming van liet plaatselijk belastinggebied vooral in den zin van een heffing eeoer plaat selijke bedrijfsbelasting. De torensenbelasting bevredigde velen. Schutterijen, Bij het afdeelingsonderzoek der tweede Kamer van het voorstel-Bahlmunu tot wijziging der schutterijwet drong men op terugnemen van het voorstel aan, nu een nadere regeling der gemeentefinanciën door de regeering is voor gesteld. Sommigen achten afschaffing der schut terijen heter dan een hervorming. De billijkheid van een schadeloosstelling aan.de schutters werd «enerzijds erkend, anderzijds meende meu dat de kwestie van schadeloosstelling wegens militaire lasten wachten moest tot een wette lijke regeling der levende strijdkrachten. Kantongerechten. Een wetsontwerp is ingediend tot verhooging van de jaarwedde der ambtenaren van liet O. M. bij de kantongerechten van f 1200 tot f1600, ingaande 1 Juli a. s., welke verhooging in over eenstemming wordt geacht met de billijkheid en het Staatsbelang, met het oog op de geringe kans op bevordering en de belangrijke en om vangrijke taak die zij te vervullen hebben, ver geleken met die van de hooger bezoldigde subst.-officieren bij de rechtbank, en het ver trouw n dat zoodoende bekwame en geschikte jeugdige doctoren in de rechtsgeleerdheid bij het O. M. zullen kunnen worden behouden, Rotterdam—Hoeksclie Waard. In de Staatscourant van 8 dezer is opge nomen de overeenkomst, gesloten tusschen den Staat der Nedet landen en de Rotteidamscho Tramwegmaatschappij, betreffende een stoom tramweg van Rotterdam naar de Iloeksche Waard, Deze overeenkomst is aangegaan nadat gebleken was, dat aan de Maatschappij ver schillende subsidién waren toegekend door de provincie Zuid-Holland, zoomede door belang hebbende gemeenten, polders en anobachts- heerlijkheden, en de Staat in de plaats der Maatschappij zal kunnen treden voor het geval tot naasting van den stountramweg wordt overgegaan. De maatschappij verbindt zich tot liet aan leggen en exploiteeren of doen exploiteeren van bedoelden tramweg van Rotterdam naar I Zuid-Beierland, met een zijtak naar Oud-Beier- i land. De staat stelt ter beschikking der Maat schappij een renteloos voorschot van f 266,667. Aljch, Bij liet departement van koloniën is ont vangen liet volgende, van 7 dezer gedagtee- kende, telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie, betreffende de krijgs verrichtingen in Atjeh »IJeuvelstelling achter kampongGentoet bleek, verlaten. Toekoe Oeinar uitgeweken naar het bovenland van Daya. Colonne blijft voorloopig in Lohong patiouiileeren.'" Stct De N, JR. Ct. ontving gisteren het volgende telegram Het gisteren vermelde gerucht betreffende het vertrek van een reservebataljon van Wel tevreden naar Atjeh is onjuist. Door de anondissements-rechtbank te Haar lem is, ter vervulling van de vacatuie van kantonrechter aldaar, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: Mr. K. W. Brevet, advocaat en procureur te Middeibutg; jhr. mr. W. H. Hoeufft, griffier bij liet kantongerecht te Zierikz.ee, en mr. B. J. Rasch, substituut-griffier bij gemelde rechtbank. St.-Ct De gewone audiëntie van den minister van binnenlamLche zaken zal op Zaterdag 9 Januari e.k, niet plaats hebben. Onder de kiesvereenigingen is een nieuwe variëteit gewonnen. Dinsdagavond is er ul, onder leiding van den heer Th. Stuivenberg te Utrecht eene opgericht tegen de liberalen, tegen de roomsehen, en ook afwijkende van de anti-revolutiunnairen. Waar zij voor is, dat vernamen wij nog niet. Vrijdag en Zaterdag veigaderen tie Commis sion van Rapporteurs van de Eerste Kamer der Slaten-Geneiaal tot vaststelling der verslagen omtrent het afdeelingsonderzoek der Staals- begrooting 1897. 11. M, de Koningin-Regentes heeft benoemd tot grootkruis in de orde van Oranje-Nassau den lieer Bihourd, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van de Fransche republiek aan het Nederlandsehe Hof. Omtrent bet bericht dat er door de Rotter- damsche Tramweg-Maatschappij onderhande lingen gevoerd worden metde's-Gravenliaagsche Tramweg-Maatschappij om de verschillende Haagsche lijnen over te riemen, is te Den Haag, zetel der laatstgenoemde Maatschappij, niets bekend. (D.) Bij de verkiezing voor een lid dor Piovin- ciale Staten van Noord-Holland in het hoofd kiesdistrict Purmerend (vacature-mr. Van Bom mel) werden uitgebracht 735 stemmen. Gekozen is jhr. O. van Citters, burgemeester van Purmerend. Er is weinig strijd bij deze verkiezing geweest. Uit Batavia wordt gemeld, dat particulieren aldaar zich vereenigd hebben ten einde op de Parijsche wereldtentoonstelling in 1900 een Javaansche kampong op te stellen, die nog uit gebreider en vollediger zou zijn dan die welke men in 1889 te Parijs heeft kunnen bewon deren. In de vergadering der Liberale Unie stemde een der afgevaardigden der kiesvereeniging j>Vrijheid en Orde" te Harlingen (de heer Simonsz) voor de Leidsche motie, de ander (de heer v. Gelder) daartegen. I» eene vergadering dier kiesvereeniging is de heer Simonsz in het gelijk gesteld en met 19 tegen 17 stemmen besloten zich af te scheiden van de Liberale Unie. In de jongste raadszitting te Amsterdam deed de heer Gerritsen het voorstel om een com missie in zake de werkloosheid te benoemen, welk voorstel werd aangenomen. Daarover werd de heer Gerritsen in de Volksstem door den redacteur, den heer De Koo, aangevallen, waarop de heer Gerritsen zich verdedigde in de Telegraaf. Aan het slot van zijn stuk schrijft h'y sAlleen ben ik verplicht mede te deelen, waarom ik voor dit artikel geen gastvrijheid j kan vragen in De Volksstem. Dat is mij on- i mogelijk gemaakt door een aan mij gericht 1 schrijven van den heer De Koo eenige dagen i vóór zijn aanval, welk schrijven een uiteen- zetting van persoonlijke grieven tegen mij bevat I en alle betrekking tusschen ons heeft ver broken.' Te Haarlem werd Woensdagavond op straat rondgevent met §en afdruk van een nopen brief", welke door ce redactie van het Week blad voor Wet en JBecJit aan de Tweede Kamer wordt gericht in zake het overlijden van den heer D. W. Kievits, op Meerenberg. In dat adres verzoekt de redactie: lo. het lijk te doen opgraven en het door den broeder van den overledene te doen erkennen2o. het door een commissie van doctoren in tegen-' woordigheid van de pers te doen onderzoeken 3o. te gelasten, dat bij het onderzoek geen Latijn, doch zuiver Nederlandsch gesproken worde, opdat het door de getuigen goed kan worden verstaan. ROTTERDAM, 7 Jan. De Gemeenteraadszitting werd heden geopend met de gebruikelijke nieuw jaarsrede van den burgemeester, waarin in de eerste plaats de werkstaking werd herdacht. Door dc ge nomen veiligheidsmaatregelen leed de gemeente een direct verlies van f37,000; de indirecte nadeden zijn belangrijk doeli niet onder cijfers te brengen. Overigens konden de mededeelingen gunstig zijn. De Waterweg behield over dc heele breedte een diepte van ruim 80 djl. bij gewoon tij. liet aantal zeeschepen vermeerderde inct 13 pOt, de tonnenmaat met 20 pCt. De gemeente werd door 103,848 binnen- en Rijnschepen bezocht, of ö2 '8 meer dan verleden jaar. De verschillende middelen wijzen een behoorlijk accres aan. De gezondheidstoestand was doorloopend gunstig. Met de gebruikelijke wenschen aan de leden ein digde de spreker, door den heer De Monchy als oudste beantwoord. Het voorstel tot bepaling van de plaats waar de te vernieuwen brug over de Wijnhaven zal komci, werd aangehouden in verband met een voorstel van den heer Bonn, die het nog niet aangeroerde denk beeld van een vaste brug opwierp, waarover natuur lijk eerst praeadvies moet worden uitgebracht, waar van intusschen de strekking niet twijfelachtig kan zijn, terwijl ook de beslissing op de adressen tot het maken van verbodsbepalingen tegen het bestaan van bordeelcn, van de "agenda werd afgevoerd met een mededeeling van dr. Van Staveren, dat van hem en zijn vrienden een voorstel is te wachten tot het verbieden der huizen van ontucht en het strafbaar stellen van het houden van dergelijke inrichtingen. Veel werd gediscussieerd over het sluiten van een contract omtrent de levering voor vier jaren van 5 millioen Waalstraatkllnkcrs. Een dergelijke quaestie hield ook onlangs den Arnhemsclien Raad bezig. Door de pool die tusschen de leveranciers van dit artikel is gesloten, zijnde prijzen daarvan zeer hoog, in verband waarmede een gehouden openbare aan besteding dan ook totaal is moeten mislukken wegens de exorbitante prijzen waarvoor is ingeschreven. Toen is men aan bet onderhandelen gegaan en bleek een leverancier geneigd voor f 15 tc leveren, indien men zich voor 4 jaar verbond. Dit voorstel werd gisteren aan het oordeel der raadsleden onder worpen. Bij ben was tweeerlei strooming merkbaar. De heer Van Gilsc v. d. Pais wilde geen onder- handsch contract voor zoo langen tijd doch een nieuwe aanbesteding opdat ook andere leveranciers konden inschrijven op do gewijzigde voorwaarden der gemeente. De beer Hcybroek, ook wars van on- derkaudsche levering, wilde ook geen nieuwe aan besteding doch slechts koopen naar oogeublikkelijke behoefte tot dc prijzen weer lager zouden zijn. Tot dit laatste neigden de meeste raadsleden. Zij ver wierpen althans het voorstel van B. en W. met groote meerderheid, nadat te voren met nog grooter meerderheid dc motie des hoeren v. Gilse v. d. Pais was afgemaakt. DELFT, 7 Januari. Tegen het eindo dezer maand zullen een vijftigtal krankzinnigen van het gesticht alhier naar het nieuwgebouwde gesticht Endegeest nabij Leiden worden overgebracht. DORDRECHT, 7 Jan. Het departement Dordrecht der Maatschappij tot Nut van t algemeen heeft het plan, bij genoegzame deelneming, dezen winter hier ter stede een kook- en huishoudcursus te doen geven. GOUDA, 7 Januari. Alhier is gisteren op 92-jari- gen leeftijd overleden de heer W. J. Fortuijn Droog- leover, oud-notaris. De gemeente Gouda verliest -in hem een barer meest achtenswaardige ingezetenen. Bij kon. besluit is benoemd tot substituut-griffier bij de arrond -icchtbank te Itot terdam, mr I' Pot vliet, advocaat en procureur te 's-Gravenliage, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrond -rechtbank aldaar Bij kon. besluit is benoemd tot kantonreclner- plaatsvervangei' in het kanton Zuidbroek, II G.mikema, burgemeester te Noordbroek. Bij km besluit s, met ingang van 1 Februari be noemd tot opzichter van den rijkswaterstaat der 4e klasse, J Heesterman, en zijn, met ingang van dien datum bevorderdtot opzichter van den rijkswater staat der 1e klasse, C Clausing, thans opzichter der 2e klassetot opzichter v m den rijkswaterstaat der 2e klacw I' de Ronde, thuis opzichter der 3e klasse tot op:. i van den rijkswit rstaat der 3e klasse, P Schot thins opzichter der 4e klasse Twee Scliiedamsche dames, die per fiets over Kethel en Vlaardingen zoude» rijden, kwamen naby de woning van den landbouwer A. Lands bergen een wagen tegen waarvoor zij moesten uitwijken. Een der dames tuimelde daarbij in den moddersloot. Spoedig werd zij weder op den weg geholpen en bij den heer L. werden haar droge kleeren verstrekt, waarna zij naar Schiedam terugkeerden. Een dienstbode in den Polder had Woensdag het ongeluk om bjj het spoelen van luiers te water te geraken. Gelukkig werd haar hulp geroep door een voorbijganger gehoord, zoodat zij met diens hulp weldra op het droge kwam. W. Heimans, brandersknecht in de branderij van den heer C. A. Beukers aan de Lange-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2