r I Geveilde en melde onroerende pedereo. r 1 I- Kunst en Letteren. Rechtzaken. K e r It en School. Ned. Heev. Kerk. SPORT. Gr e m e 11 g d Nieuws. liaven, heeft Woensdagmiddag om 12 uur zijn been gebrand door ïiet stooten vaa een kit met heer water tegen een beslagbak. It 'f t. t' I F Heden aan de vischmarkt aangevoerd 13 manden viseh; kabeljauw, schelvisch en schol. Kabeljauw van f 1.40 tot f 2.43. Sehelvrich - 0.60 - 4.— per koop Schol - 0.40 - 0,75 Heden avond 7 uur afslag van sclielvisch. Notaris H. W. M. Roelaxts. Geveild 8 Januari. Twee perceelen weiland, gelegen in den Oud- Malhenesse-polder, groot 1 HA, 78 A en 10 cA, f 4200. Vier perceelen weiland, gelegen als voren, groot 3 HA, 25 A en 70 cA, f 7200.-. Een heerenhuis, koetshuis, paardenstal, loods en erve, aan den Over cbieschen straatweg, no. 57 en 55, grrot 3 A en 51 cA, f5800. Drie stallen, open giond, mestput ea erve, aan den Overschieschen straatweg, groot 5 A, en 20 cA, f4650 Een stal met open grond, me=(put en erve, aan den Overschieschen straatweg, no, 53, groot 2 A en 58 cA, f2800.— Een woning met open plaats eu erve, in het Bagijnhof of 9e Louronstraat, no. '17, groot 38 cA, f650. Een winkel- en woonhuis en erve, aan de Boterstraat, no. 53, groot 27 cA, f1000. BURG ERL U K K STAND, horen i 7 Jan. Wilhelmina Johanna, dochter van A. Alsemgeest en W. Hoogervorst, Noorderlaan. Johannes, zoon van G. ,T. Royeis en M. A. van der Heijden, Rotterdamsche Dijk. Hihje, dochter van A. Sluijter en H. Schipper, V iisch ersstraat. Ondertrouwt! 7 Jan. S. van Etten, 31 jaar en J. van Steendre, 29 jaar. S. Verver, 24 jaar en M, M. Kalkman, 20 jaar. De voorbereidende werkzaamheden voor het 21e Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres, dit jaai te Dordrecht te houden, zijn in vollen gang. De door don burgemeester van Dordrecht bijeen geroepen regelingscommissie heeft na een een be langrijke uitbreiding te hebben oudergaan, zich ge constitueerd. Vervolgens is overgegaan tot do samen stelling der subcommissies voor de pers, de finan cien, de handelingen van het congres, de litteraire en muzikale opvoeringen, de feestelijkheden, orde en controle, enz. Tot eere-voorzitters zijn benoemd de hoeren rnr, U. A. Nebhens Sterling, burgemeester van Dordrecht, lid der Eerste Kamer en S. if. H. van Gijn, lid, der Tweede Kamer. De redenen die geleid hebben tot de keuze van het jaar '97 voor het 24e congres zijn de volgende; Het 23c congres is in Zuid-Nederland gehouden; volgens de traditie is dus nu Noord-Nederland aan de beurt. Daar men het 50-jarig bestaan der taal congressen in 1899, overeenkomstig het verlangen van onze Vlaamschc taalbroeders in Zuid-Nederland wenscht te vieren, waar ook het eerste congres ge houden is, bleef dus de keus over tussehen '97 en '98. Maar met het oog op de kroningsfeesten in Noord-Nederland, is 1898 voor een congres niet aan te raden. Op grond daarvan kwam '97 het aan- nemeljjkst voor; cono keuze waarbij ook het voor uitzicht op de tentoonstelling te Dordrecht gewicht in de schaal legde. Ter bespreking ontvangen wij eene kaart van do provincie Zuid-Holland met afstandsrijzen en plaats- register, vervaardigd op de schaal van L1GO.OOO door den heer F. Bruins, leeraar aan de rijkskweek school te Groningen. Bijkaartjes vindt men aan de hoeken afgedrukt van Botterdam en 's-Gravenhage en omstreken, be nevens eene Zuid-Hollandsche afstandswijzcr in uren en minuten, en eene alpbabetische klapper van de op de kaart voorkomende namen. De heer W. Lamerlingb te Groningen, die de uitgever dezer kaart is, heeft eer van zijn werk. Wij twijfelen er niet aan of, niet het minst om de groote volledigheid, welke de kaart bezit, zij zal op menig kantoor en in menige leerkamer een wel kome gast zijn. Wij ontvingen van de firma Faddegon en Co., steen- en boekdrukkers te Amsterdam een fraai uitgevoerde wandkalender voor dit jaar. Het geheel legt een goed getuigenis af omtrent de hoogte waartoe de lithographiscbe inrichting van bovengenoemde firma het heeft gebracht. Op het schild is eene reproductie aangebracht naar de schil derij van Jaroslau fjcrmik's schilderijMontcne- grijnscho Vluchtelingen, welk doek in het Stedelijk Museum te Amsterdam hangt. Het Haagsche gerechtshof heeft gisteren den heer 3'. F. Bultman te Haarlemmermeer veroordeeld tot f300 boete (bij niet-betaling to vervangen door 1 maand hechtenis) wegens smaadschrift jegens don luitenant der huzaren J. M. H. ten Kate. Evenals de rechtbank te Haarlem ootsloeg het hof den bekl. van alle rechtsvervolging ter zake van het tweede ten laste gelegde feit, terwijl bekl. voorts nog van een deel der aanklacht werd vrij gesproken. hoofdartikel over de handelingen van den comman dant nopens den schutter Duijvesteia. In de gisteren gebonden zitting verklaarde de heer Baud dat voor den schutter Duijvestein 15 Augustus de tijd was aangebroken om bij de reserve te worden ingedeeld, zoodat dc betichting van laf uit den weg gaan ge heel ongegrond was. Hij was voorts bij al die han delingen de commandant geweest der Haagsche schutterij, zoodat de aanvai alleen tegen hein ge richt was. Het O. M. bleef hij zijn cisch volharden: f 25 boete of 14 dagen hechtenis. Op 22 October jl. kreeg dc politie te Haarlem kennis dat op een kamer in de Saenrcdamstraat vijf kinderen van een leeftijd tussehen 1 en II jaar door de moeder, een weduwe, onverzorgd waren achtergelaten. Bij onderzoek werd bevonden dat een jongetje van 1'/, jaar lag op een zoo goed als verteerden stroo- zak. Het werd opgepast door een 3jarig broertje. Meubels of iets wat daarop geleek waren er in de kamer niet. Alleen een stuk roggebrood en 10 cen ten waren achtergelaten. Op straat liepen de overige kinderen, twee meis jes en een jongetje, te spelen. Moeder had gezegd even te zullen uitgaan om een andere woning in orde te maken en spoedig te zullen terugkomen om hen te halen. Het bleek dat van dit woninghuren niets aan was, doch dat de weduwe naar Amster dam was vertrokken en zich dus had schuldig ge maakt aan het misdrijf bedoeld bij art. 255 W. v. S. Heden had zij zich deswege voor de Haarlemscbe rechtbank te verantwoorden, en nu bleek dat toen haar echtgenoot was overleden een tooneelvereeniging een uitvoering te haren voordeele had gegeven; dat zij later had ai&geklopt om ondersteuning bij het kerkelijk armbestuur, doch daar geen gehoor had gevonden; dat Weldadigheid naar verinogen lang steun had verleend, doch dio had ingetrokken, toen eenigc niet te noemen zaken aan het licht kwamen dat daarop het burgerlijk armbestuur het gezin had geholpen, doch dat dit niet voldoende was, daar de vrouw blijkbaar te lui was om door te werken cr iets bij te verdienen; dat zij 's avonds veel uitging en dan laat, soms in gezelschap, thuis kwam cn eindelijk, dat zij het overschot van haar meubeltjes voor f 8 naar Amsterdam had laten brengen eu daar een kamer had betrokken in de Nauwe Kapelsteeg. Waar dit alles zoo was en alles alzoo sprak in het nadeel van beklaagde, oordeelde de officier eene strenge straf noodig en requireerdo hij 6 maanden gevangenisstraf. Beroepen; te Heveskes (bij Delfzijl) de heer A. C. Heslinga, cand. te Groningente Burgword en Ilichtum ds. W. Zijlstra, te Waddinxveen. Aangenomen: naar Kedichcm door den heer B. Boers, cand. to Zuidland. Doopsgezinde Gemeente. Door den heer K. R Sckuiling, predikant bij de gemeente te Veenwondeu, is na volbrachte veertig jarigen diensttijd, tegen 1 Mei eervol emeritaat aan gevraagd. MiDDELnAAn Onderwijs. De minister van binncnlaudscho zaken brengt ter keunis van belanghebbenden, dat met 1 Februari a. s. to vervullen is de betrekking van tijdelijk leeraar in do wiskunde aan de rijks hoogere burger school te Utrecht. Jaarwedde f2000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wen- schen te komen, gelieven zich voor 15 Januari o. k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. W. B. J. van Eyk te 's-Gravenhago. In het Royal Aquarium"' te Londen is Maandag weder een even dwaze als weerzinwekkende vertoo ning begonnen. Een dames-wielerwedstrijd, die zes dagen zal duren, is op de overdekte baan aange vangen en wordt gestreden tussehen Engelsche en Fransehc ploegen. De eerste dag gaf voor dc twee eersten van iedere afdeeling deze volgorde Engelsche afdeeling Miss Pattison 65 mijl on 4 rondenmiss Ward 65 mijl in 3 ronden. Terwijl hij de Fransehc afdeeling de eersten waren mile Eglie 66 mijl en 2 ronden; mile Marcello 66 mijl en 1 ronde. Do Fransche vrouwelijke vélomanen bloven dus den eersten dag de baas; den tweedeu dag kwamen de Engelsche rijdsters meer opzetten cn wisten zich de leiding te bezorgen met Pattison 13'2 mijl I ronde, Ward 131 mijl 9 ronden, tegen Eglie 131 mijl 4 ronden eu Marcello 130 mijl 4 ronden. Deze sport is van zeer twijfelachtig gehalte. Bij vonnis van 24 Dec. heeft de Zwolsche recht bank in de zaak tegen den hoofdredacteur van de Kampsr Ct. alsnog de dagvaarding gelast van den heer jhr. W. Y K. Baud, commandaot-van do Haag sche schutterij, die een aanklacht had ingediend degen de Kamper Ct. naar aanleiding van een Do moord te Amsterdam Men schrijft uit Amsterdam aan de N. H. Cl: Wij maakten gisteren, bij eene mededeeling omtrent den moordaanslag in de Spinozastraat de opineiking, dat des avonds in die straat door rechercheurs zóó in het oogioopend de wacht werd gehouden, dat de misdadiger, indien hij be kropen mocht worden door den lust die straat weder op te zoeken, al spoedig rechtsomkeert zou maken, te eer, wijl reeds van verro de helm van een politieagent op den hoek der straat zichtbaar was. Deze opmerking heeft de aandacht getrokken van den politie-commissaris mr. Van Raalte, die het onderzoek leidt en van den hoofdcommissaris den heer Franken. In het eerst werd aan den helm van den poiitie-agent geen gelooof geslagen. Toen de juibtheid van het door ons medege deelde echter nader was aangetoond, gaf mr, Van Raalte te kennen, dat aan geen politie-agent in uniform het bevel was gegeven de Spinozastraat te bewaken. sMaar" zeide mr. Van Raalte wien een licht opging rhet zal de gewone politiepost geweest zijn, die de Sarphatisiraat be waakt." Daarmede was de zaak wel is waar op gehelderd, maar toch bleef er nog een kleine smet op de politie rusten; immers, het ware wenscheiijk 'geweest zorg te dragen, dat géén man in uniform in de onmiddellijke nabijheid der Spinozastraat kon gezien worden. De hoofdcommissaris nu heeft ons medegedeeld, dat den in de Sarphatistraat surveilleerenden agent wel degelijk het bevel was gegeven zich niet bij den ingang der Spinosa-straat te vertoonen. Er was dus tegen uitdrukkelijk bevel gehandeld; commissaris en hoofdcommissaris hadden zich geen misgreep te verwijten. Toch wil het ons voorkomen, dat reeds het op en neer wandelen, in de straat zelve, van personen, in wie ieder terstond rechercheurs der politie her kent, het wantrouwen van den misdadiger zou opwekken. De poiitie-autoriteit noemt dit op-en- neer-wandelen vbedekte surveillance". Wij hebben reeds menigeen gesproken, die zulke surveillance eer in het oogioopend, demonstratief, vond d.in bedekt. Hetzelfde is geschied in de Van Eeghenstraat en op den Paikweg gedurende eenige dagen na den moord op Hendrika Beijer. De Amsterdamsche ingezetenen, en vooral juist de heeren die er op gesteld zijn onze rechercheurs, als hunne belagers goed te kennen, zijn met het voorkomen van velen dezer politiebeambten zéér vertrouwd. Toen het lijk van Hendrika Beijer uit het huis barer moeder naar de begraafplaats zou worden overgebracht, had de politie zorg gedragen, dat eenige lecltercheurs zich onder de toeziende menigte mengden. Wij spraken daar meer dan één parti culier, die hen met de vingers aanwees. Trouwens, welk Amsterdammer kan zich niet terstond de gelaatstrekken voor den geest halen van onzen speurenden inspecteur Batelt; wie heeft ooit Punhorst zonder Verbeek gezien, wier eervolle namen onafscheidelijk aan elkaar verbonden zijn Onze rechercheurs zijn te goed bekend. Het schijnt, dat hunne waakzaamheid al spoedig hunne persoonlijkheid stempelt Buitendien gelooven wij, dat een bedekt sur- veiileeren in de Spinozastraat niet een surveillee- ren op den weg zeiven, maar achter de schermen, moest zijn. Natuurlijk heeft elke maatregel zijn bezwaren; en wij willen niet nalaten hierbij te voegen, dat wij ook nu weder, in gesprek met den hoofdcommissaris, de oveituigiug mochten verkrij gen, jdat de heer Franken zeer zeker op nieuwe maatregelen ter beveiliging der burgerij zint, wij mogen niet uit de school klappen en dat het hem hooge ernst is met de vervulling zijner zware taak. Een nieuwe aanslag Men schrijft uit Amsterdam van 6 Jan: aan het Ü.D. Gistermiddag heeft een net ge kleed jongmensch en de Koningstraat getracht een meisje met een mes te steken; hij is naar het politiebureau aan de St. Petershal gebracht. Het signalement van den arrestant komt in 't geheel niet overeen met dat door Marie Hock van haar aanvaller gegeven; bij schijnt dan ook niets met den moordaanslag in de Spinozastraat te maken te hebben. Brand te Delft. Gistermiddag omstreeks één ure ontstond een hevige brand in de bakkorij der Delftscbe brood fabriek, welke zoo toenam, dat ondanks het krach tige optreden der brandweer, dit gedeelte der fa briek geheel een prooi der vlammen werd, terwijl aan liet graanpakhuis zeer veel schade door vuur en water werd toegebiacht. De oorzaak der ramp ligt tot hiertoe in het duister. Het gebouw was tegen btattdschade verzekerd bij de maatschappij »Dordrecht" voor f 48.600. Brand. Gisterochtend ongeveer half twaalf ontstond te Nijmegen in het bovengedeelte van een perceel aan de Nonnenstraat, bewoond door zes gezinnen, door fot dusver onbekend gebleven oorzaak een hevig uitslaande brand. De brandweer en politie waven spoedig aanwezig, maar konden niet be letten, dat drie woningen geheel uitbrandden. Drie gezinnen zitten dus zonder huisraad en dak, ter wijl in de overige drie woningen veel waterschade werd aangericht. Van het verbrande was niets verzekerd. Door kolendamp gestikt. liet 72j«rige Begijntje Palts, alkomstig uit Den Hout had gisterenavond op het Begijnhof te Breda haar brandend testvuurtje wat aangewakkerd met een nieuwen voorraad houtskolen, waarvan ruim een hectoliter in den kelder onder hare woning lag. Bij deze gelegenheid schijnt een vonk uit die test in den voorraad houtskolen te zijn geraakt, althans, toen hedenochtend hare buurvrouw haar ouder gewoonte klopte tegen den muur, welke de woningen scheidt, bleef het antwoord uit en vond men zuster Palts dood op bed, vermoedelijk ge stikt door het kolengas, dat uit den kelder was opgestegen, en door de openstaande deur haar kamertje was binnengedrongen. De eigen zuster van de ongelukkige, die in een kamertje naast dat van de overledene sliep doch wier deur gesloten was geweest, had niets van den kolendamp gemerkt. De weldra gealarmeerde brandweer doofde spoedig het vuur. Valsche aangifte. Voor een paar dagen beweerde een zekere R, koopman te Alkmaar, dat hij door eenige personen was bestolen. De pohtio nam daarop een drietal verdachte personen in bewaring en stelde een ondeizoek in, waaruit bleek dat R. eene valsche aangifte had gedaan. Hedenmorgen toch, toen R. opnieuw door den commissaris van politie in verhuor werd genomen, deelde hij mede, dat hij, van Beverwijk komende de hem ontvreemde gelden had ontvangeu yan verschillende ingezetenen aldaar. Twee agenten van politie begaven zich naar Beverwijk, ten einde de gegrondheid dier vei klaring ta onderzoeken. Voor men echter nog deze plaits had bereikt, viel R. door de mand en verklaarde hij, dat hij zich zelf had verwond en zijne kleederen stuk ge sneden en dat hij de f d 9 had verloren. Tegen R. is nu pioces-uerbda! opgemaakt. Stroopcrs cn Politie. De jachtopziener Fiederiks te St. Anna is het gisteren gelukt den bekenden svildstrooper M. uit Hees te bekeuren wegens jaehtovertreding. Voor eenige dagen heeft de/elfde jachtopziener met den brigadier der rijksveldwacht De Hoop en den on- bezoldigdan rijksveldwachter Verweij zich onder scheiden bij een optteden tegen 15 verkleede wildstroopers in het Maldensche Broek, welke van hunne vuurwapens gebruik maakten, zoodat de politie uit zelfbehoud eveneens van hare wa penen gebruik maakte en daarmede de stroopers op de vlucht dreel. Slechte zeep Naar aanleiding van velschillende klachten, be treffende de slechte hoedanigheid van huishoude lijke zachte zeep. heeft dr. Van Hamel Roos op vijf verschillende plaatsen te Amsteidrm z.g. groene zeep doen koopen en deze aan een nauwkeurig quantitatief onderzoek onderwoi pen. Ook van elders werden monsters onderzocht. Hel resultaat dezer onderzoekingen was, dat alle sooi ten met meet dere of mindere hoeveelheden aardappelmeel vermengd waren. Het is zijn voornemen, binnenkort deze proeven te herhalen en de volledige analyses me't de merken resp. de namen der fabrikanten te pubheeeren. Ontploffing. Volgens een telegram uit Singapore aan het Baf. Nbld. heeft cr op Singkep eene ontploffing plaats gehad aan boord van het jacht Lanjut van den sul tan van Lin gga, met het ga volg dat de sultan deerlijk gebr and is, negen andere personen gedood zijn en het jacht is gezonken; dc resident van Riouw is op de Sa gkmumg er heen gegaan. Een slad door een cycloon vcnvocst. De stad Pert Darling in Australië is bijna geheel verwoest door een cycloon. De schade is onbe rekenbaar. Het aantal slachtoffers is nog onbekend. Storm Op Nieuwjaarsdag heeft in Louisiana een hevi ge storm gewoed; men heeft reeds vier lijken ge vonden; 23 personen werden ernstig gewond. De storm heeft ook Missouri, Arkansas en Ok- laiiama geteisterd. Levend begraven De stad Warschau is in rep en roer gebracht door het gerucht dat een bekende adellijke dame gravin Potock levend begraven zou zijn. De gravin overleed voorverleden week plotseling de dood werd behoorlijk door de geneesheeren ge constateerd en het lijk begraven.Weldra verspreid de zich het gerucht, dat de gravin slechts schijn dood was. Da familie vroeg en verkreeg machtiging om het lijk op te graven, en den staat, waarin men het lijk vond, geeft aan het verhaal een schijn van waarheid. Het lichaam zag er niet uit als een lijk en hoewel het reeds zeven dagen onder de aarde had gestaan, vertoonde het nog geen spoor van ontbinding. Het lichaam is naar het kasteel teruggebracht en wordt daar door ge neesheeren bewaakt. Zestig jaar Pair. In den loop van dit jaar zal het zestigjarig regeeringsjubilee van koningin Victoria door geheel Engeland worden gevierd. Van alle pairs die thans in het Hoogethuis zitten, droeg een reeds zijn titel bij Victoria's troonsbestijging, hoewel hij nog geen stem mocht uitbrengen, daar hij nog minderjarig was. Deze eene pair uit den tijd van koning Willem IV, is lord Nelson, een neef van den grooten admi raal. Deze had geen kinderen nagelaten en evenmin zijn eenige broeder, zoodat bij zijn overlijden krachtens investituurbrieven de titel van graaf over ging op den oudsten zoon van zijn oudste zuster. Lord Nelson is 74 jaar oud en geniet een lijf rente van 3480 pond, die als nationale belooning aan zijn oom en aan diens nakomelingen in het pairschap gedurende twee geslachten is verleend. De hongersnood in Italië. Do regeering van Britsch-Indie ziet den ernst van den toestand dien de schaarschte van levens middelen in het leven heeft geroepen, zeer goed in. In een brief aan den luitenant-gouverneur van Bengalen, die haar in overweging, geld voor te schieten voor den invoer van graan, erkent zij dat de hongersnood thans heerscht in een uitge strekter gebied van het rijk dan ooit te voren. Toch blijft zij van oordeel dat de beste weg is zich van elke inmenging te onthouden. De gouver neur-generaal geloolt dat de tusschenkomst der regeering als verkooper of importeur van graan meer kwaad dan goed zou doen. Zij zal echter gaarne haar steun verleenen bij het verschaffen van werk aan noodlijdenden en betaling van de zen arbeid met een bedrag dat hen in staat zal stellen levensmiddelen te koopen tegen de plaat selijke prijzen. Deze houding van de Indische regeering wordt scherp gecritiseerd in Indische bladen, Instorting van een koepel. De koepel van de kerk, behoorende bij het militair hospitaal te Napels is Donderdagavond ingestort, waarbij 2 korporaals en 2 soldaten onder het puin bedolven werden. Ook werd door de neervallende stukken steen een vrouw gedood en een andere ernstig gewond.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3