fi 50"e jaargang. INT. 9215. Zondag 10 en Maandag 11 Januari 1897. FEUILLETON. DE WERELD ONTVLUCHT. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon-en Feestdagen. UITGEVER: II. J. C. EOELANTS. OFFICIEEL. NATIONALE MILITIE. Kennisgeving. Bericht. 8) BUITENLAND. Abonnbhehtspbïjs per kwartaal0.90 Franco per post1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BfKE.'.Ci BOTEKSTKAAT ÏO, Teleplioon \'o. 123. Advertentieprijsvan 110 gewoue regels met inbe grip van ccne Courant. f 102 Iedere geivone regel meer- 0.10 Rij abonnement wordt korting verleend. Burgemeester en wethouders van Sciiiidam brengen ter kennis \an belanghebbenden, dat de militieraad 111 het 2de district van Zuid-Rolland, voor deze Gemeente, op Donderdag 21 Januari aanstaande, des voormiddagsten 10 ure, zij n e ticeede zitting zal houden te ROTTERDAM, ia tiet Oude-Mannenhuis aan de Boog- stradt aldaaren brengen vooits m hei in nering ai tikel 92 der wet betiekkehjk de nationale militie, van 19 Augustus 1861 staatsblad no. 72), laatstelijk gewijzigd bij de wet van 4 Apnl 1892 staatsblad no. 50), lui dende In de tweede zitting van den militieraad wordt uit spraak gedaan omtrent alle in de eerste sitting niet afgedane zaken en omtrent hendie ais PLAATSVER VANGER of NOMMERVERWISSELAAR verlangen op te treden. De loteling, omtrent wien de militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspiaak heeft gedaan, behoeft NIET in de tweede zitting te verschijnen. Zij herinneien mitsdien den lotelingen vooi de lichting van 1897, die veilangjn mochten zich voor den dienst der nationale militie te doen vervangen, dat zij voor gemelde» militieraad ten bepaalden dage en ure moeten „verschijnen, teneinde hunnen plnatsvci vanger of nom- merverwisselaar te doen ondei zoeken. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den Oden Januari 1897. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG 9 De secretaris, VER NE DE. Roman van Anny Wothe, Oude oom Heinz schudde ontkennend het hoofd. Oud, nu ja, op zijn hoogst vijf en veertig. Hoe had hij nu kunnen vergeten, dat zijn oom een doch- lertjo had. Jaren geleden, toen had hij het vlugge, kleine ding meermalen gezien maar daarna had hij er niet meer aan gedacht, daar oom in zijn spaarzame brieven nooit van het kind melding maakte, en nu was dat kind hier hier in zijn onmiddellijke nabijheid en heette Gundala." Het blonde meisje, dat hij in de kerk gezien had, was dat zijn nichtje? Wie anders zou hier dezen zeldzamen naam kunnen dragen? Mogelijk zou hij dus een bezoek aan het klooster mogen brengen en al de jonge meisjes, die giste ren in da kerk waren, terugzien. De jonge schil der sprong ongeduldig op. Dadelijk wilde hij neon, bedaard aan, dacht hij en hij ging voor de deur p de «enigszins zwakke houten bank zitten. Hij moest eerst eens nadenken. Wat was dat zonderling Dien goeden oom Holm, den eeni- gen jongeren broeder van zijn vroeg overleden vader, die hem, zij het ook uit de verte, altijd trouw had gesteund dien zou hij hier onverwachts weerzien. Twaalf jaren lagen tusschen de laatste ntmoeting met dezen eenigen bloedverwant, die hem overgebleven was, nadat allen om hem heen ten grave gedaald waren. Toenmaals was zijn Aan Iicm, die aan dc ItcdncUe van dit blad vóór des middag! vier ure, liet eerst bericht komt brengen, van eenig meldenswaardig feit b.v. een ongeval, liter ter stede, zal cene be looning verstrekt worden van vijf en twintig cents. Algemeen overzicht. Schiedam, 9 Januari '97. De opstand, die opnieuw in Bechuana-land uitgebroken is, schijnt een ernstiger karakter te dragen dan men aanvankelijk meende. De moord bij de Mashwing rivier op den hande laar Robinson is gevolgd geworden door nieuwe moorden, terwijl de ontevredenheid onder de inboorlingen op onrustbare wijze toegenomen De oorlogsberichten van Cuba blijven zich we der door de gewone tegensti ijdigheid kenmerken. Aan den eenen kant verneemt men dat Maceo, de ziel van den opstand, volstrekt niet dood en zelfs op weg van beterschap is, en dat Gomez met een aanzienlijke strijdmacht in de provincie Santa Claia oprukt, terwijl generaal Weyier's terugkeer naar Vuelto-Abajo een vol slagen Casco genoemd wordt. Gisteren werd telegrafisch bericht dat Gomez zich reeds omtrent onderhandelingen tot Sa- gasta durfde wenden en daas bij bepaalde eischen stelde, waaronder ia de eerste plaats de terug roeping van generaal Weyler. Yan den anderen kant komen berichten uit Havanna, dat generaal Weyler zich nog steeds beslist over het ontwijfelbaar succes van zijn optreden blijft uitlaten. Hij heeft de provincie Pinar de! Rio verlaten, om persoonlijk de krijgs verrichtingen te leiden in de provincies Ha vanna en Malanagro, om zich vervolgens naai' Santa Clara te begeven. tante, Gundaïa's moeder,.juist gestorven; hij had toen zijn oom en zijn kleine nicht voor de laatste maal gezien en het was toen den frisschen levens- lustigen knaap toegeschenen, alsof het huis van zijn oom een groot koel grafgewelf was. Koud en ijzig had hij het gevonden, hoewel oom hem hartelijk tegemoet gekomen en liet kleine meisje hem hartstochtelijk om den hals gevlogen was. Het kwam vooral daaidoor, dat hij in bet buis had hooren fluisteren, dat oom zijn vrouw niet bad liefgehad en dat zij van verdriet gestor ven was. Ais ijs was dit op het warme hat t van den knaap gevallen en hij was er bijna toe gekomen zijn oom te haten. Toen hij echter na verloop van tijd bemerkte, hoe trouw zijn oom voor hem zorgde, hoe deze zelfs, terwijl hij jarenlang in vreemde landen rond zwierf, over zijn opvoeding bleef waken en hem de daarvoor noodige middelen verstrekte, werd hij weeker jegens zijn oom gestemd, totdat gaandeweg, hoewel zij elkaar zelden schreven, een soort van ideale vriendschapsband tusschen hem en Ilolm von Rittberg zich gevormd had. Heinz was daarbij tot de overtuiging gekomen, dat bij met zijn oom, dien hij toch nauwelijks kende, eigenlijk dweepte. Mogelijk kwam dit hier door, dat deze dezelfde oogen had als zijn vader, hetwelk het eenige van zijns vaders beeld was dat in zijn herinnering was overgebleven. En nu zou die oom komen, die naar zijn beste vermogen de plaats van vader en moeder bij het weeskind vervuld bad. Hij zou komen. Heinz juichte en hij, Heinz, zou hem zien, hem kunnen omhelzen en hem zeggennZie, wat ik ben, dat ben ik door u geworden is. Deze behooren tot den stam van het hoofd Tooti, onder wien ook de gelieele stam der Batlaros staat. Men vi eest dat de opstand zich ook tot dezen stam zal uitbreiden. De oorzaak dezer ontevredenheid der inboor- j lingen is liet uitbreken van de veepest en het verlies dat de inboorlingen lijden door het af- j maken van huu vee door gedelegeerden der regeering. Tevens wordt als tweede oorzaak der ongeregeldheden genoemd de noodlottige politiek der Londensche regeering om bij de annexatiën van Bechuanaland de inboorlingen van hun eigenlijke hoofden te berooven en te 1 plaatsen onder het bestuur van personen in wie 1 zij geen voldoende vertrouwen hadden. Boven- i dien is Bechuanaland, wegens-den ongeiegelden toestand de verzamelplaats van het uitvaagsel van Zuid-Afrika geworden. Den opstand der Taungs in Bechuanaland heeft men onlangs met behulp der grenspolitie kunnen dempen, zonder er evenwel in te slagen het hoofd Gatishwe gevangen te nemen. Zoo- lang deze niet onschadelijk gemaakt is, heeft men weinig kans de rust in het land blijvend te herstellen. De stam van Tooti, van wien boven sprake was, js overigens vreedzaam van aard en heeft sinds de verovering van Bechuanaland nooit last veroorzaakt. Hun hoof iplaats ligt bij Kuruman, het be kende zendingsstation van dr. Mo flat. Nu ■wordt er bericht, dat ten gevolge der roof- en plundertochten der inboorlingen de bewoners der stad Kuruman hun woonplaats verslet kt hebben. De verbinding tusschen Kuruman en Vrijburg is voldoende en men hoopte, dat de vrijwilligers van Vrijburg den opstand spoedig zouden onderdrukt hebben. Nu blijkt evenwel, dat wegens het ernstige van den opstand, ook de vrijwilligers in de Kaap-kolonie bevel ge kregen hebben zich gereed te houden. Het piari van Weyler is namelijk de opstan delingen uit te hongeren. Hij hoeft bevel ge geven overal den verkoop van levensmiddelen in de niet versterkte dorpen te verbieden en hij Iaat in de versterkte steden de boeren, pachters en grondeigenaars zich concentreereti om aan de rebellen alle middelen, om onder stand te verkrijgen, te ontnemen. Op die wijze hoopt hij een bevredigend resultaat te ver krijgen. Uit Washington wordt gemeld, dat de Senator Mills een voorstel ingediend heeft ter ei kenning van de onafhankelijkheid van Cuba en ter vei strekking van een crediet van 10000 dollars tot bezoldiging van een Amerikaautchen gezant op Cuba. Verder werd hierbij verklaard dat de ei ken ning van de onafhankelijkheid van Cuba van het congres en niet van president Cleveland afhing. De ex-koning Milan van Servië heeft, na zijn bezoek aan Weenen, alwaar hij o. a. een onder houd met den Oostenrijkschen minister van buiterdandsche zaken Golucliowsky had, zich naar Belgrado begeven, naar het heet, uitslui tend om familieredenen. Er zal ook weder een ontmoeting met zijo ex-gemalin Nathalie plaats hebben en wellicht zal weder dezelfde verzoeningscoinedie afge speeld worden, welke drie jaren geleden te Biarritz plaats vond. Bij de radicalen in Servië heeft de komst van Milan ernstige ontevreden heid ve> wekt en wanneer Milan plannen mocht hebben om Servië weder voorgoed met zijn aanwezigheid te verblijden, dan zou de radicale partij beslist vijandig tegen het kabinet Sevitch optreden. Men beweert, dat Milan wederom in geldverlegenheid verkeert. Dat de verstandhouding tusschen Frankrijk en Italië m den laatsten tijd aanmerkelijk ver beterd is, vooral na de totstandkoming van het tractaat betreffende Tunis, wordt opnieuw be wezen door het volgende bericht uit Tunis: Bij een weldadigheidsvoorstelling, eergisteren in den Franschen schouwburg gegevenen waarbij de resident-generaal Millet en de Ita- 4liaansche diplomatieke agent en consul tegen woordig waren, werden de Marseillaise en het Italiaansclie volkslied staande aangehoord en met toejuichingen begroet. Naar 't schijnt was een dergelijke betooging van verbroedering in Tunis nog niet voorgekomen. Uit Parijs wordt gemeld, dat de vt ionden van den ex-minister Constans vei zekeren, dat het ontwijfelbaar vaststaat, dat bij de Senaats verkiezing te Toulouse van verleden Zondag de heer Contans bij de tweede herstemming met een meerderheid van één stem gekozen is geworden. Daily News gelooft, dat de laatst gehouden rede van Rhodes in Engeland groote sensatie En liet nichtjeHeinz sprong op. Neen, dat moest hij toch dadelijk gaan opzoeken. Dat lieve kind moest hij woderzien. Wie wist, of zij er leeds mede bekend was, dat haar vader zou komen. De jonge schilder liep met haastige scbredpn naar het oude kloostergebouw. De poort van den kloostertuin stond open. Nieuwsgierig keek hij naar binnen. Waar wil u toch naar toe, mijnbeer?" sprak Resi hem toe, die met twee gevulde watoiemmers voorbijkwam." ïNaar het klooster, lief kind." R-si lachte. Die was toch beleefder dan de giaaf. »Maar daar mag u volstrekt niet in", zeide zij gewichtig. «Niemand van ons mag er in en een vreemdeling nog vee! minder." «Dank je voor de mededoehng" gaf Heinz lachend ten antwoord, «maar weet je, Resi, ik moet or in. Ik heb daar een pupil, die ik wil bezoeken." Weder klonk de heldere lach van Resi sllemelsche goedheid! een pupil in bet klooster dat gelooft toch niemand van u, mijnbeer de schilder." Heinz zag min of meer verstoord Resi in het schalksche gelaat. «Verduiveld", zeide hij, sik moet de priores bepaald spreken ik zal toch mijn pupil wel mogen bezoeken." «Nu, ga dan uw geluk maar beproeven," hernam Resi lachend, »en loop dan maar bin door, naai de oude tante Lene, die de kloosterpoort be waakt." Zij wees naar een lage deur, die openstond en waardoor men het gezicht had op een groot wit voorportaal. verwekt heeft. Vooral zijn toespelingen op een Afrikaans-dien Statenbond en een vereenigd en onafhankelijk Zuiil-Afnka, hetwelk hij Engeland als een bedreiging voorhoudt, hebben de ver ontwaardiging gaande gemaakt. De ware be- teekenis van de huldebetoogingen ten gunste van Rhodes kunnen in Engeland uit de verte nog moeilijk beoordeeld worden en men moet afwachten, wat bij de contra-demonstratiën aan het licht komt. Direct uit Kreta, zoowel als over Athene en Konstantinopel, komen berichten van hoogst veronti listenden aard. Een gewapende schaar Christenen uit debergen, die wraak wilde nemen over de onlangs gepleegde Mohammedanenmoorden, is slechts met moeite door den Griekschen consul en den gouverneur- generaal uiteengedreven kunnen worden. De gouverneur Berowiich heeft in een nota aan de consuls gewezen op het gebrek aan vol doende gendarmerie en andere middelen om de rust te herstellen. De christelijke bevolking beschouwt de ieis van den Rusrischen mili tairen attaché Peschlow naar Petersburg als een teeken dat Rusland geneigd is de invoering van nieuwe hervormingen tegen te houden. Het Ftansche oorlogschip Wattignies is gis terenavond van Piraeus naar Kanea vertrokken. De jong-Turksche partij heeft een manifest gericht aan de Grieken, om hen over te halen gemeene zaak met hen te maken tot weder invoering van de grondwet en tot verkrijging van vrijheid en gelijkheid. Gemengde Ulcdcdcclingcn. De Daily News verzekert, dat de liberale leden van liet Hoogerhuis den 18en Januari bijeen zullen komen, ter verkiezing van een leider ter vervanging van lord Roseberv. Geruimen tijd heeft het gerucht peloopen, dat mevrouw de barones Hirsch een som van 2 millioen francs had geschonken aan het insti tuut Pasteur. Dit bericht wordt thans bevestigd. Het comité van het instituut-Pasteur zal binnen enkele dagen vergaderen en liet fonds in ontvangst nemen, dat vermoedelijk zal worden besteed voor het bouwen van een laboratorium van bactereologisclie chemie. Londensche bladen beweren, dat de recepties op het Vaticaan moesten opgeschort worden, wegens ongesteldheid van den paus. Mgr. Trégaro, bisschop van Séez, is op Imogen leeftijd overleden. In 1848 priester geworden, nam hij in 1860 als aalmoezenier van de vloot deel aan. den oorlog met China en ontving voor zijn moedig gedrag het Legioen van Eer. In 1882 werd hij bisschop van Séez. Hoinz volgde haar aanwijzingen en tiad het vootporlaa! in. Een oud viouwtje met een zwarten doek om het hoofd zag hem met wantrou-" ende oogen aan. nWat kom je bier doen?" vroeg zij slaperig en koek schuw naar de poort, waar de demklink in den vorm van een groot kruis zichtbaar was. nHet klooster bezoeken" zeide Heinz. «Hemelscho gerechtigheid", viel de oude uit. »Dit is een vrouwenklooster, jonge heer." sD.it weet ik wel" iiep Ileinz, nu bepaald kwaad geworden, uit. «Dien me aan bij de priores en zeg, dat baron Von Rittberg vei lof vraagt de hoogeerwaarde priores of zijn nichtje Gundala von Rittberg te spreken." De oude bleef nog steeds met gevouwen han den staan. «Och, mijnbeer weet niet dat wij strenge ver bodsbepalingen hebben; niemand mag er in; ik ook niet." «Dat is ook heel goed, want zulke oude tantes hebben daar niets te maken", bromde Heinz. «Wat zegt mijnheer?" »Dat je een goede ziel bent," schreeuwde hij haar in het oor, »als je zorgt, dat ik toegang krijg.' Daarbij liet bij haar een zilverstuk zien. De oude sloeg een blik vol toederheid op het geldstuk. »Ik mag niets aannemen, jonge heer. Wilt u niet iets uit de kiooslerapotheek daarvoor koopen?' «Ja, dat is me hetzelfde," zeide hij. iWat dan?" Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1