50ste jaargang. Dinsdag 12 Januari 1897. N°. 9216. 1 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon-en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS." Bericht. B UITEN LAND. Schiedam, 11 Januari '97. FEUILLETON. DE WERELD ONTVLUCHT. Abonïtemektspbijs per kwartaal0.90 Franco per post. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAU j BOTEKSTRAAT fO, Teleplioon STo. 123. Advertentieprijs: vaa 110 gen one regels met inbe grip van eene Courantf 1 02 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. ajescsEKsiSKsa Aan Item, «ï!c aan de Kedaetle van dit blad vóór des middags vier ure, het eerst bericht komt brensen, van eenlg meldenswaardig feit b.v. een ongeval, hier ter stede, zal eene be looning verstrekt worden van vijf en twintig eenis. Algemeen overzicht. Dat het veiloop der zaken te Konstantinopel weder tot allerlei moeielijkheden blijft aanlei ding geven, blijkt voor de zooveelste maal uit den afloop van het proces van Mahzar Bey. Ondanks de pressie van Fransche en Italiaan- sche zijde is het proces toch te Marasj voort gezet en thans is de uitspraak van den krijgs- raad aldaar bekend geworden, waarbij de moordenaar van pater Salvatore is vrijgespro- ken. I Intusschen heeft de sullan zich toch ge dwongen gezien herziening van het vonnis te 1 gelasten. De houding van den Russitchen gezant te Konstantiriopel wekt allenvege wrevel op. Zoo verzekert men o. a. dat het Russische consulaat voortdurend bewaakt wordt door matrozen, uit j vrees voor een aanval van Armeniërs en Jong- j Turken, die beide ontevreden zijn over de houding van Rusland in de Oosterscïie quaestie. Vandaar dat Nelicloff liet noodig schijnt geacht te hebben opnieuw een zwak protest te laten hoeren bij den sultan aangaande de jongste arrestaties van Turken, en te wijzen op de misnoegdheid hierdoor onder de bevolking verwekt. Ook aanpaande Krela blijft Abdul Hamid zich weer spannig tooien. Althans in antwoord op de laatste nota der gezanten heeft hij wederom geweigerd vreemde elementen in de Kretenzer gendarmerie op te nemen. De gezanten zullen •nu dit verzoek niet meer herhalen, maar de Porie een definitief ontwerp van organisatie en een budget voorleggen waarin de opname van vreemden bij de Kretenzer gendarmerie vastgesteld is. Ondanks verzekeringen van het tegendeel is de rust op Kreta nog verre van hersteld. Zoo wordt bericht, dat het vermoorden van twee christe nen en twee mohammedanen op Kreta de biokkeering van christelijke en nioharnmedaan- sche dorpen ten gevolge heeft gehad. Bovendien wordt uit Athene getelegrapheerd dat twee Engeische en Fransche oorlogsschepen aldaar order gekregen hebben naar Canea te stoomen. Volgens een telegram uit Rome heeft het Grieksche Kretenzer-comité aan de Ilaliaansche vrijwilligers doen weten, dat zij zich gereed Roman van Anny Wothe. 9) Heinz had niet het flauwste idee wat hij moest koopen. Vliegende geest", zeide hij eindelijk ver strooid. »En geen kruiden vroeg de oude. »Ja, al wat je wilt" sprak Heinz ongeduldig. Maar hoor nu eens, trouwe bewaakster, leg mij nu eens uit, hoe ik toegang krijg, anders trek ik aan de bel. »Och, lieve deugd", riep de oude verschrikt, toen zij zag, dat Heinz zijn hand al naar de bel uitstrekte, «dat raag niet." «Houdt toch je mond, tante Lene, en schreeuw zoo niet", zeide Heinz, tei wijl hij doodbedaard aan de bel trok, zoo dat het geluid binnen luide weer klonk, «zie je. nu is het gebeurd en nu zullen we zien, wat er verder geschiedt." Tante Lene stond klappertandend bij het kleine schuifvenster naast de deur en luisterde angstig naar de zachte voetstappen, die eindelijk hooi baar werden. Wat is er van je dienst", zeide een zachte, slepende stem achter de plotseling opgetrokken klep van het schuifvenstertje. «Wat vliegende geest en wat kruiden" stotterde de oude met dicht gevouwen honden. »En ook een verzoek van baron Von Rittberg, moesten houden, want dat er ieder oogenbÜk een opstand op Kreta kon uilbarsten. I Generaal Weyler is op Cuba het voorwerp van een ovatie geweest. Een vereeniging van kooplieden heeft te Havanna een meeting ge houden en aldaar wanne lof aan den generaal toegezwaaid, teiwijl geprotesteerd werd tegen de aantijgingen waaraan de genei aal van de zijde der Spaansche pers blootstond. Ten slotte werd een motie aangenomen waarbij besloten werd aan iiet Spaansche gouvernement een telegram te zenden, waarin het beleid van generaal Weyler geprezen werd. De houding van de Unie tegenover Spanje schijnt iets minder welwillend. Uit Washington wordt gemeld, dat president Cleveland veiklaard heeft zich te vereenigeu met de meening door den Amerikaanschen gezant Taylor te Madrid den hertog van Tetuan kenbaar gemaakt, dat de \oor Porto-Rico voorgestelde hervormingen waardeloos waren en die voor Cuba te vaag en onbeduidend om der Unie vertrouwen in te boezemenSpanje moest, om inet succes over den vrede te kunnen onderhandelen, aan Cuba volledige zelfregeering en hervormingen op economisch gebied toestaan. Omtrent de ongeregeldheden in oud-Servië wordt uit Uskub bericht, dat de inwoners dei- stad zich telegraphisch bij den sultan van Tur kije beklaagd hebben over het optreden van den vali in de melroiopitaan quaestie en ver klaard, dat zij bisschop Ambrosius niet willen erkennen. Wegens de dreigende houding dei- Servische bevolking zal de kerk worden ge- 1 sloten, totdat de metrolopitaan quaestie geheel is opgelost. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de minister president Simitch den Servischen gezant George- i witch te Konstantinopel heeft opgedragen bij de Porte een ernstig protest in ie dienen wegens de woelingen te Uskub. Volgens de coi respondent van de Standard zal tussehen koning Alexander van Servië en den ex-koning Milan vooral de legerhervor- ming besproken worden. Koningin Nathalie schijnt de nieuwe stappen tot toenadering van Milan niet bijzonder welwillend op te nemen. Althans zij legt moeilijkheden in den weg, weigert te komen en verklaart vooraf elk voor stel tot wijziging der wederzijdsche betrekkingen te zullen verwerpen. De onderhandelingen met 1 haar duren nog voort. De opportunist Constans, die tegen den uitslag der Senaatsverkiezingen te Toulouse geproles- teerd heeft, staat aldaar aan allerlei hatelijkheden bloot. Vooral zijn oude vijand Rocliefort, wiens verbanning hij indertijd bewerkte en die zich thans te Toulouse bevindt, vaart of hij de priores mag spreken," zeide Heinz zich met kracht voor Let venstertje dringende. Plotseling sloeg het venster dichten met haastige schreden hoorde men iemand zich verwijderen. De jonge schilder was geheel verbluft en zag sprakeloos de oude tante Lene aan. oNii zal ik er van langs krijgen," zeide zij, angstig de dorre handen wringende, «dertig jaren lang heb hier gezeten en opgepast, dat er niets onbehoorlijks geschiedde, en nu hebt u de vrome vrouwen gestoord." Heinz verwijderde zich langzaam en een paar visschershutlen voorbijgaande, wendde hij zijn schreden naar het meer. Hij was over zichzeJJ ge- ergerd, dat h j het zoo dom aangelegd had om in het klooster te komen. Hoe zou hij nu zijn nichtje en de mooie vriendinnen van de kleine te zien en te sprekon krijgen. Ja, als zijn oom er was; maar wie wist, wanneer die kwam. Mijnheer, mijnheer! hoorde hij plotseling ver achter zich roepen en kuchend kwam de oude tante Lene aangestrompeld. «Mijnheerriep zij, naar adem snakkende, je hebt de kruiden en den vliegenden geest vergeten. Daarbij drukte zij Heinz een reusachtige flesch inet vliegenden geest en een zak met kruiden in de hand en liep dadelijk terug. De jonge schilder keek met een verlegen gezicht naar de groote flesch en den nog grooteren zak. «Dat noem ik waar voor mijn geld", zeide hij «Die oude is de eonige porsoon, die ik tot nog too ontmoet heb, die niet weet wat fooien zijn". Bedenkelijk het hoofd schuddende, keek hij naar de flesch. «Als ik maar wist waar vliegende geest goed voor is. in ladieale clubs heftig legen Constans uit, dien hij de gewone scheldwoorden als moordenaar, dief, schaad» lek enz. naar het hoofd slingert. Merkwaardig is de onverschillig heid van Constans onder deze beschimpingen. Naar gemeld wordt zullen de drie gematigste groepen van den Senaat zich onder den naam regeeringsrepublikeinen vereenigen om aan de verbonden ladicalen en socialisten krachtigen weerstand te kunnen bieden. Als opvolger van baron de Courcel, ex-gezant te Londen, wordt nu met vrij groote zekerheid genoemd Biibot, gezant te Rome. Men weet, dat de Courcel onlangs in een onderhoud met een correspondent van de Times zijn vertrek uit Engeland zeer betreurde, zijn betrekkingen met lord Salisbuiy van hoogst vriendschappelijke» aard no mde en de be staande geschillen tussehen Frankrijk en Enge land niet zoo erustig achtte als algemeen aan genomen wordt. De schijnbaar ongunstige commentaren der Engelschen pers op de jongste rede van R'~odes moeten natuurlijk onder het noodige voorbe houd opgevat worden. In den grond der zaak koesteren de Engel schen te Londen voor hem dezelfde gevoelens als de Engelschen aan de Kaap. Tegenover zijn tekortkomingen worden de groote verdien sten gesteld door den «Kaapsehen Napoleon" aan Engeland bewezen. Men veigeet niet dat hij aan liet Engeische rijk twee millioen vier kante mijlen heeft toegevoegd. En vooral legt de bewering gewicht in de schaal, dat zonder de energie van den ex-premier op 't oogenblik de Duitschers in Zuid-Afrika de hegemonie zouden bezitten. Men weet hoe Rhodes door altijd op het gevaar van vreemde inmenging in Zuid-Afrika te drukken, aan deze meening voedsel gegeven heeft. Het is vrij zeker dat Rhodes bij zijn aankomst te Londen, ondanks minister Chamberlain, evenzeer zal gevierd worden als te Kaapstad. Uit Duitschland komt het bericht, dat de staatssecretaris der Transvaalsche republiek, dr. Leyds, in de aanstaande lente naar Berlijn zal komen. De St, James's Gazette heeft zich afge vraagd wat wel het doel van dit bezoek kan zijn en is natuurlijk tot de overtuiging gekomen, dat til'. Leyds te Berlijn niet anders kan gaan doen dan Duitschlands hulp vragen voor de nietigvei klaring der Londensclie conventie van 1884. Volgens berichten uit Londen onderhandelt de Britsche minister van koloniën met de Transvaalsche regeering over de vreemdelin genwet, in het bijzonder over de bepaling dat Engeische immigranten in de Transvaalsche Republiek voorzien moeten zijn van een pas- poort. De Britsche regeering moet niet geneigd zijn aan den eiscli in deze bepaling vervat, te voldoen en meent dat hq in strijd is met de Londensche conventie. Ik geloof dat liet helpt tegen muggen en hoofd pijn", zeide hij na eenige minuten van diepzinnige overpeinzing. «Maar die zijn hier niet", riep hij luid en wierp de flesch met een fikschen zwaai in het meer. «Ziezoo, die zijn wij kwijt," zeide hij, welgevallig voortwandelende, «maar wat moetik hiermee doen 7" en met een bedenkelijk gezicht keek hij in den groeten zak met kruiden. Hij zette zich op zijn gemak aan den rand van den weg. «Bah, dat smaakt bitter," zeide hij, eenige der kruiden in den mond nemende. «Boderf uw maag maar niet 1" hoorde hij plotse ling met heldere stem achter zich roepen. Hij keek niet om want wie zou het anders kun nen zijn op dit verborgen, eenzame plekje dan Resid en hij zeide lakoniek «Daar kan ik niets aan doen, ze hebben me drie mark gekost." Een gelach trof zijn oor, zoo vroolijk en helder, dat bij verrast opkeek. Waar kwam die stem dan toch vandaap «Is hier iemand T' vroeg hij, om zich hepn ziende. «Ja, verscheiden werd lachend geantwoord, en een regen van rozenblaadjes werd over zijn hoofd uitgestort. «Wei bedankt", riep hij, aangenaam verrast over dezen geurigen groet toen ontwaaide hij den muur van den kloostertuin en hoorde het vmolijk gegicbel en ge'aeh vnn jeugdig0 "'ommen. Nog een oogenblik verscheen liet bruingelokte kopje van Liska boven den hoogen muur en haar overmoedige, schalksche blauwe oogen blikten even in de zijne. De opstand in Matabeleland heet onderdrukt. Uit Bechuanaland wordt gemeld, dat de vrouw en kinderen van den vennoorden Britschen handelaar Robinson uit de handen der Batlaros gered zijn. In den Raad van Britseh-Indië heeft de onder koning, Lord Elgin, Donderdag verklaard, dat nu een beroep op de openbare weldadigheid ten behoeve van de noodlijdende bevolking gepast was. Het zou echter niet van de Indische re geering uitgaandeze voelde zich in staat aan al haie verplichtingen te voldoen; toch zouden inzamelingen aangemoedigd moeten worden, als zij door de plaatselijke Indische regeeringen aangevraagd werden. Deze vrijwel tegenstrijdige verklaringen zijn in de Engeische bladen, die de Engeische re geering reeds verweten hebben met het red dingswerk te talmen, streng gecritiseerd ge worden. Thans maakt ook de lord-mayor van Londen in de bladen bekend, dat hij een nationaal fonds opent en een invloedrijke com missie zal benoemen tot leniging van den nood in Indië. Hij doet een dringend beroep op het liefdadig publiek in het koninkrijk om in deze nationale crisis te helpen. In Bombay bevindt zich nog slechts de helft van liet gewone aantal inwoners. De weke- Iijksche sterfte is 20 procent. In de inlandsohe wijken zijn meer winkels gesloten dan geopend, en nagenoeg alle zaken slaan daar stil. Groote ontsteltenis is te Plymouth verwekt door het binneriloopen van het stoomschip Jfuiia met choleralqders, waarvan er vier onderweg en een te Plymouth aan de vreese- lijke ziekte bezweken zijn. De ongerustheid reeds opgewekt door het heerschen van hon gersnood en pest in Indië, is nu nog vermeer derd door het gevaar voor het uitbreken eener cholera-epidemie. Te Kaïro maakt men zich ernstig ongerust dat de pest, die in Indië heerscht, door het kanaal van Suez zal overgebracht worden, waardoor Egypte in de eerste plaats en ook Europa aan groot gevaar zouden zijn blootge steld. De pers verlangt strenge maatregelen tegen ,de reizigers en het verbod om goederen, uit Indië afkomstig, te lossen. De gezondheids commissie is druk in de weer om het gevaar af te wenden. Remengdc MededeelIngen. De rechtbauk te Metz heeft een bakker uit Chatel, een oud-Zouaaf, tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens beleediging van Duitschland en de Duitschers. De man had op den gedenkdag van den slag bij Mars la Tour op het slagveld, dus op Fransch gebied, tot drie Duitsche ambtenaren geroepen «Leve Frankrijken daarbij met zijn rotting in de lucht geslagen zeggende «Zoo sla je de Pruisen dood". Heinz bracht zijn hand aan de lippen en wierp haar een kushand toe. Een gloeiend rood overtoog het lieflijke meisjesgelaat en een uitdrukking van schrik kwam op in de groote blauwe oogen. Toen verdween het kopje en alom heerschte diepe stilte. Alleen het klokgelui zette zich met zwaren klank in het klokgelui, dat ter kerke riep. De bevestiging was afgeloopen. De aartsbisschop, omgeven van een schaar piiesters, had zooeven over de blonctlokkige kopjes der jeugdige schaar, die heden voor de eerste maal aan het altaar des Ileeren trad, den zegen uitgesproken. Wierookgeur vervulde de kerk en omwalmde bijna bedwelmend het voorhoofd van graaf Brandes, Jie met Heinz in een nis stond en met diepe aan dacht den heiligen dienst gevolgd had. Graaf Günther was protestant doch zijn ziel was des ondanks onder de bekoring van den schoonen, poötischen kerkdienst geraakt. Slechts van tijd tot tijd werd tussehen de wierookwolken door, vlak tegenover hem, zijn oog onaangenaam ge troffen door een vuurroode blouse en ofschoon hij telkens den blik afwendde, schitterde als een roode vlam dat helkleurige gewaad telkenmale weder voor zijn oogen. Hoe ongepast scheen hem dit kleed hier toe. «Een mooi kopje!" fluisteide Heinz hem toe, die Gunlhers blikken gevolgd had. «Maar, pas op, oude vriend," voegde hij er wapfKchn wond bij, «die heeft die is al goed en deugdelijk verloofd, zooals mij vandaag de oude, werkelijk charmante mevrouw Von Sanden in ver houwen mededeelde, toen ik haar voor de deur aantrof. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5