IL UIT DE PElfcs. BINNENLAND. Door de aanhoudende vorst ondervindt het verheer in de haven \an Hamhui g groote moeilijkheden. I3et ijs is in de haven hier en daar leeds diie duim dik. en de ijsploegen kunnen door den lagen waterstand Hechts onvol doende wet ken. Uil Bellijn: In een vergadering, waai in bijna alle Prui sische handelsplaatsen vertegenwooidigd waren, werd in de eerste plaats besloten tot een organisatie van de Duitsche graan- en pio- ductenmarkten niet een centraal bestuur te Berlijn. Vooits werd vastgesteld, dat de toe getreden vereenigingen noch direct noch in direct eenige pi ijsnoteeringen zullen openbaar maken. De gezamenlijke mijnwerkers te Chatleroi verwies pen ten getale van 8108 man, een voorstel tot algemeene werkstaking. De eoriespondent van de Daily Mail te 'ome heeft zeer ongunstige mededeelingen ontvangen over de ziekte van koning Umbei to. Deze gaat officieel door voor influenza, doch volgens de inlichtingen van den correspondent heeft de konimr een aanval van vet lamming. Als vtij zeker wordt thans gemeld, dat tot Russisch minister van buitenhuidsclie zaken zal worden benoemd, graaf MurawjefT, gezant aan het Deensclie hof. De gtaaf is leeds naar Petersburg ontboden. Een tooneeltje uit den gemeenteraad van "Weenen Den liberaal dr. Miltier werd wegens een ongepaste uitdiukking door den voorzitter het recht ontnomen om de zitting en de drie eerst volgende vergadei ingen bij te wonen. Een antisemiet stoof met gebalde vuisten op dr. Mittler los en riep: »Er uit, brutale jood!" hetgeen door de meerderheid in koor werd medegeschreeuwd. Dr. Mittler»Wat wilt gij, brutale kerel De antisemiet hief de vuist op om te slaan, maar de vice-burgemeester trok hem bij zijn kiaag achteruit en voorkwam daardoor een vechtpartij. Het tooneel ging ge paard met een woest rumoer en-'onliebbeiijke scheldwoorden tegen de joodsche leden. Uit Albanië wordt gemeld, dat volgens be richten uit Monastier onder de inwoners van El Bassan in Albanië ongeregeldheden ont staan zijn. Een paiticuher telegram uit Manilla meldt dat de toestand op de Philippijnen veel ver beterd is. De omstreken der stad zijn tot be trekkelijke rust teruggekeerd. In de provincie Saguna zijn de soldaten de rebellen volkomen meester; daarentegen zijn in de provincie Ba- tanzas de gevechten nog menigvuldig. Uit Buenos-AyresDe Senaat leurde de uit gifte goed van 10 millioen in cedulas voor kos ten voor den landbouw. Uit Uruguay Een depeche uit Montevideo meldt, dat de sprinkhanen de velden verwoesten. De landbou wers verkoopen hun vee tot eiken prijs uit vrees voor de epidemiëen die zouden kunnen voortkomen uit gebrek aan veevoer. De „Liberale Unie" en haak bestbijdebs. De aanvallen, waaraan de „Liberale Unie" en haar bestuur blootstaan, op grond van de besluiten, in de vergadering van 14- Nov. j.l. genomen, hebben dat bestuur aanleiding gegeven in een vlugschrift een nadere verklaring van het ingenomen standpunt ter kennisse te brengen van geestverwanten en be strijders. Wij ontkenen daaraan bet volgende: In een korten bistoriscben terugblik wordt er aan herinnerd, hoe bet bestuur op 14 November een programma voorstellende, gevolg gaf aan een op dracht, door de algemeene vergadering in Juni van het vorige jaar verstrekt, en aan a! wat aan de vaststelling van dat proaram voorafging: als de circulaire van 2 Jauuari 1895, waarbij aan de kies- vereenigingen een lijst van ■vraagpunten werd toe gezonden, waarop antwoorden inkwamen, die bet bestuur tot bouwstoffen dienden voor de verdere bewerking, de behandeling van bet concept-prohram, weer door de kiesvereenigingen, en eindelijk bet tot stand komen van het program in den vorm, waarin het aan de vergadering van 14 November is voorge- legd. Het bestuur brengt dit alles in herinnering, om het volkomen ongegronde aan te toonen der grief, die mCD tegen bet bestuur laat gelden: als bad het de liberale partij plotseling met een „radicaal" pro gram overvallen en eigenmachtig haar vrijheid aan .banden gelegd. Toch was dat program tot driemalen toe bespro ken, maar geen enkele stem over den snooden aan slag was geboord. 'tKon dan ook wel niet anders of men moest algemeen gevoelen, ook waar men aarzelde het ronduit te erkennen, dat de Lib. partij haar karakter van vooruitstrevende partij zou ver loochenen, als zij niet in stede van de algemeene phrases of negatieve leuzen die voldoende waren zoolang haar taak zich kon bepalen tot bet afweren der belagers van de grondslagen van den modernen Staat een positief bervormings-programma stelde, nu de democratische gedachte zich baan brak, nieuwe lagen kiezers hun rechtmatigen invloed zouden doen gelden en meer dan ooit de vraag zich zou opdrin gen, of de gemeenschap wel voldoende voor aller belangen zorgde. j En toch, nu bet tot een beslissing zou komen, deinsde ïuen terug. Kan, zoo wordt gevraagd, hierin 1 iet® anders worden gezien dan schroomvalligheid, i die bewust of onbewust terugdeinst voor de conse- I yneutic der beginselen? Men zig, dat wat gelijk gezinden bijeen zou brengen, andersdenkenden zou I afsnijden, men zag er tegen op van oude vrienden I te scheiden en de legende werd bedacht, dat de ver- gadering van 14 Nov. zitb vergrepen beeft aan de vrijheid, het levensbeginsel der Lib. partij en de 1 candidatcn ioor de Kamer uil binden aan een impe ratief mandaat, wil verlagen tot stemmachmes. Tegen die voorstelling wil het vlugschrift ten ern- stigste opkomen. De „L. ml bet imperatief 1 mandaat niet binnenhalen, maar wenscht slechts dat de kiezers gebruik maken van hun recht alleen die i personen af te vaardigen, die blijkens afgelegde ver klaringen met ben ccnswilbcnd zijn. i Nochtans zal de gekozene vrij ziju in de beoor- dccling der maatregelen tot toepassing en uitvoering I van de door hem beleden beginselen en zelf» om, als hij van overtuiging is veranderd of voortgezette studie hem de oogen beeft geopend voor bezwaren, 1 die bij tijdens de candidaatstelling niet inzag, een stem uit te brengen in andereu zin dan de kiezers meenden van hom te moeten verwachten. 1 Stellig kan bet dan een vraag worden van be tamelijkheid, van politieke moraliteit, of bet niet zijn plicht wordt, als de kloof tussckeu hem en zijn kie zers wijd begint tc gapen, zijn mandaat te stellen te hunner beschikking. Maar constitneel blijft de vrij heid -in den afgevaardigde onverlet, om, zoolang zijn mandaat duurt, dat zelfstandig en anafkankelijk te vervullen, stemmende uaar eed eu genoten.Even onverlet het reebt der kiezers, om als de tijd komt der aftreding, bun ve-trouw en te ontzeggen aan den afgevaardigde, in wien zij met langer hun vertegen woordiger kunnen zien. Vroeger verlangde men van den liberale afgevaar digde, dat bij zou stemmen tegen elke begunstiging van het bijzonder ouderwijs en tegen eiken protec- tionistisehen maatregel nu is bet programma, waarmede instemming wordt gevraagd, alleen wat uitvoeriger en meer gedetailleerd. Daarin wordt juist dc groote fout gezien. Men vreest dat al die details eeu knellenden band zullen gaan vormen. Maar, meent bet vlugschrift, ten on rechte. Het is waar, de „Liberale Unie" beeft zich niet tot het verkondigen van enkele algemeene formules bepaald, daar dc ondervinding voldoende heeft ge leerd, dat die niet geschikt zijn om een krachtige meerderheid te vormen, maar wel om een gezelschap bijeen te brengen, dat ten slotte op alle punten van practisck staatsbeleid wanhopig verdeeld raakt. Maar zij beeft, het gansche gebied der staats werkzaam heid verkennende en overal de verlangde hervor- iningsmaatregelcn m groote trekken schetsende, zich tevens ernstig beijverd de andere klip, die der tc groote afdaling in bijzonderheden, te vermijden. Men bekoelt, zoo wordt verder gezegd, de ver schillende paragrafen van bet program van urgentie slechts met eenige aandacht na te gaan, om tot de overtuiging te komen, dat, wie zich met de daarin uitgesproken beginselen vereenigt, tegenover concrete wetsvoorstellen de noodige vrijheid van beweging behoudt. Zoo b.v. do eerste de beste paragraaf van dat program. Hierin wordt verlangd„regeling van het arbeidscontract tot betere verzekering vau de weder- zijdschc rechten en verplichtingen." Er is wel geen waarlijk vooruitstrevend man, die de noodzakelijk- lioid van deze hervorming niet inziet. Zal daarom, wie zich met dezen eiseh vereenigt, ziek genoodzaakt zien zijn stem te geven aan elke regeling, die wordt voorgesteld? Immers neen. I Het voorstel kan zoodanig zijn, dat men de rech ten, den arbeider toegekend, zoo karig toegemeten, de verplichtingen van den werkgever zoo weinig nauwkeurig omschreven vindt, dat de hervorming te onbeduidend is om er zijn stem aan te geven. Doch ook omgekeerd lean men de verplichtingen van den arbeider te slap geformuleerd, dc rechten van den werkgever zoozeer gesmaldeeld vinden, dat men, 1 groote oeconomische nadeelen van zulk een regeling voorziende, zich gerechtigd kan achten zijn stem daaraan te onthouden. I Men verbindt zich in waarheid tof niets anders dan om naar beste weten een regeling te bevorde ren, die de rechten en verplichtingen van beide partijen zoodanig omschrijft en waarborgt, dat een rechtvaardige regeling der onderlinge verhouding en een gezonde oeconomische ontwikkeling het best verzekerd schijnt. Maar natuurlijk kan, wie eenmaal dit standpunt heeft aanvaard, zich niet meer prin cipieel aankanten tegen elke regeling, die de vrij heid van den patroon meer dan tot nog toe aan handen legt. Het vlugschrift wijst er verder op, hoe het stellen van een program van onderscheidene zijden is na gevolgd; waarbij men zich echter vaak bepaalde tot het uitspreken va„ wenschcn. En waarin wel de kracht steekt van een program dat geenerlci band aanlegt, acht het moeilijk tc gissen. Eindelijk stelt het de vraag: „Wat heteekent toch wel dat terugschrikken voor een zoogenaamd bin dend Credo Meent men, dat de „Liberale Unie bedoeld heeft, alle candidatcn vast te snoeren aan elke zinsnede der uitgevaardigde programma's, alle kiesvereeni gingen te verplichten slechts candidatcn te kiezen, die onvoorwaardelijk zweren bij alles wat daarin wordt verlangd Dit ware zoo antwoordt het een letter knechten], die nooit in de bedoeling beeft gelegen en ter kenschetsing van het standpunt wordt dan nog eens herhaald wat door prof. van namel, namens het bestuur, in zijn openingsrede op 14 November jl. is gezegd. Als slot, van het vlugschrift wordt daaiaan dan nog het volgende toegevoegd Behoeven deze woorden nadere verklaring? Is het niet duidelijk, dat een nauwgezet candidaat, die met zijn beginselen staat op den bodem van ons program, maar ten aanzien der toepassing op onder geschikte punten bedenkingen heeft of van de urgentie van niet alle maatregelen evenzeer overtuigd is, of ook ccnigen anderen maatregel even urgent acht, daarom niet onaannemelijk wordt? Spreekt het ook niet van zelf, het zou hier niet gezegd worden, wanneer niet zelfs te dien aan zien twijfel ware geopperd dat het ligt op onzen weg een candidaat, die van de meest volledige in stemming blijk geeft, af te wijzen en achter tc stel len bij een ander, die een of ander voorbehoud maakt, maar wiens karakter moer vertrouwen in boezemt En kan hier niet alles veilig worden overgelaten aan de kiesvereenigingen, die één van overtuiging met ons, voor een loyale toepassing van de beginse len der „Liberale Unie" znllcn weten tc waken? Inderdaad, dat alles is zoo duidelijk, dat zij, die maar steeds de Unie blijven betichten van het aan leggen van slaafsche banden en van het verlagen der" kiesvereenigingen en candidatcn beiden tot blinde werktuigen van de algemeene vergadering, de verdenking niet kunnen ontgaan, dat zij onder schoonschijnende lenze der vrijheid van beweging, in waarheid den voortgang der vooruitstrevende beginselen pogen te beletten, die zij openlijk met durven bestrijden. Men heeft gezegd, dat het optreden der „Liberale Unie" geleid heeft tot scheuring onder dc liberalen. Dit is slechts ten deele waar. Haar consequent voort schrijden op den van den aanvang af door haar in geslagen weg, die moet leiden tot hetoptred.u eoner ware hervormingspartij, heeft de bestaande verdeeld heid aan 't licht gebracht en het uiteengaan van heterogene elementen bevorderd. Maar daarom is zij geen schenrnmakster. Een der gelijk zuiveringsproces kan niet met het scheppen van verdeeldheid gelijkgesteld worden. Het voert tot krachtiger organisatie van werkelijk gelijkgezinden, wat aan do gezonde ontwikkeling van het politieke leven ten goede moet komen. Zoo evenwel ten slotte het besluit van 11 November ook geleid heeft tot het alstooten van elementen, die tot de gelijkgezin den moeten gerekend worden, dan zijn er misver standen in het spel, die bij vollediger voorlichting en kalmer overweging moeten verdwijnen. Wie waarlijk hetzelfde willen, zullen elkander wel weder vinden Hun tijdelijk uiteengaan is een zoo groote ramp niet. En er staat tegenover, dat bij anderen, die tot nog toe ecnigszins wantrouwend stonden tegenover de „Liberale Unie", het besef meer en meer ontwaakt, dat aansluiting a-n het lichaam, dat zich tot drager maakt der vooruitstre vende beginselen, aan de zegepraal dier beginselen bevorderlijk moet zijn. Tot die aansluiting op tc. wekken, ook dat wordt met deze regelen beoogd. In dien zin immers is het programma ook een propaganda-programma, dat het bestemd is voor de Unie zelve, en door do Unie voor de goede zaak propaganda te maken hij de velen, die slechts wach ten op het omhoog heffen der banier van de voor uitstrevende beginselen, om zich vol geestdrift tc mengen in den politieken strijd. Eendrachtig ge schaard otn die banier, moeten wij in dat tceken overwinnen. &<jeh. Teri venolge op het ook door ons Zateidag reeds medegedeelde regeoringstelegram, ontving de N. B. Ct. dien dag nog het volgende tele- graphiseh bericht omtrent de beide gesneuvelde officieren sMajoor Beets is tengevolge van zonnesteek in Lehong overleden." Een tweede telegram luidde: »Bij eene verkenning in Lehong werden onze troepen door den vijand vervolgd. Luitenant Eennekeler sneuvelde en 14 minderen weiden gewond." Uit deze berichten blijkt dus, dat het gevecht bij Poeding, waarvan in het Vrijdag ontvangen regee- rings-telegram sprake is, en waarbij onze troepen het hard te verantwoorden hadden, plaats had in het landschap Lehong, waarheen blijkens ccn2 Jan. ontvangen telegram vijf compagniên infanterie onder overste Soeters zijn vertrokken. Majoor J. Beets, geboren in 1853, werd den. 9 April 1874 benoemd tot 2e luitenant, den 28 Oct. 1876 bevorderd tot le luitenant, 3 Aug. 1887 tot kapitein eu 29 Nov. 1894 tot majoor. De le luitenant H. van Hennekeler werd geboren den 21 Juli 1871 en bereikte dus den leeftijd van slechts 25 jaren. Den 21 Juli 1892 werd hij aan gesteld als 2e luitenant en diende laatstelijk als le luitenant bij het 12e bat.aillon in Ned. Indië. 1 Het weekblad telt nog ruim duizend abmné's en er is een tekort van 300 gulden, dat gedekt moet worden. Onder de aandeelhoudeis is geen enkele meer, die daarvan een eenig-szins be langrijk deel voor zijne rekening kan of wil nemen. Dei halve wordt een beroep gedaan op allen, die iet* tot dekking van het tekort, hetzij veel of weinig, kunnen missen, op »alle partijgenoo- ten of geestverwanten, die iets voor dit doei kunnen afstaan zonder dat dit hem hindert. Want, men versta ons welwij begeeren geen enkele cent van arbeiders, die zelve al zoo moeten ploeteren om er te komen." Wat de richting van het blad betreft, deze zal dezelfde blijven. Men weet misschien, dat Van Zinderen Bakker onlangs in het Sociaal Weekblad de verdeeldheid onder de socialisten besprekende de geestesinrichting van den re lae- teur van De Klok noemde als zoovvat half veg hangende tusscben den Leidschen straatweg te Utrecht en het Damrak te Amsterdam 1) Vervolgens deelt de redacteur omtrent zich zelf mede, dat hij moet trachten er iets bij te verdienen, door het esploiteeren eenei drukkerij, in welk vak hij zich geheel moet inwerken; derhalve zal hij voorloopig vele aanzoeken, om spreekbeurten te vervullen, moeten afslaan. Ten slotte wordt een Nieuwjaarsgroet aan allen gericht: »Nu is zegen wenschen wel een mooi werk, maar 't is wat al te gemakkelijk als men 't daarbij Iaat. Zegen brengenten minste ten zegen van allen te werkenis meer en beter dan wenschen alleen. Daarom dienen wij te werken, te werken en vooral aan de verandering der maatschappij, opdat deze in stede van door hare imicluing een vloek le zijn als thans, een zege worden voor allen. Wie oore heeft, die hoorei Men twist voort durend er over welke actie de alleen ver lossende zal zijn. Men twist er over met zoo veel woede, dat per slot van rekening alle actie, alle werking wordt gedood. Voor want lachende aanschouwt de bourgoisie ook bij de intrede van dit jaar, hoe hopeloos verdeeld wij zijn". In een later arnkel voorkomende in hetzelfde nummer van de Klok wordt medegedeeld, dat er wederom vele abonné's bedankten, terwijl slechts weinig aanvragen voor een nieuw abon nement inkomen, derhalve wordt wederom tot steun aangespoord. Uit een en ander blijkt te meer, dat de kracht van het socialisme ook in Friesland zwakker wordt, hoewel hier van verbetering der econo mische verhoudingen nog niets te bespeuren valt. alles is verbioedering der onzen noodig, 1) Bureau's van De Sociaaldemocraat, redacteur mr. P. J. Troelstra, en Hecht voor Allen, redacteur de heer Domela Nieuwenhuis. i Officieren van Gezondheid. De minister van oorlog brengt in de ter kennis van belanghebbenden, dat in het jaar 1897 geen studenten in de geneeskunde aan de univer-iteiten hier te lande, op den voet der bepalingen van het reglement, vast gesteld bij Konink. Besluit van 30 Oct. 1880 Staatsblno. 18), zullen worden toegelaten tot de verbintenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Augustus '1880 Staatsblno. 145), om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming tot officier van gezondheid bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen. Verzekering' voor den ouden dag. Naar de Ilaarl. Ct. verneemt, heeft de ker- keraad der Doopsgezinde gemeente te Krom menie aan de kerkeraden van alle Doopsgezinde gemeenten in het land eene circulaire gezonden, wijzende op het noodzakelijke en voor diaco nieën op het vvenschelijke van verzekering bij den ouden dag, waardoor èn voor heil, wier middelen niet toelaten op hongeren leeftijd onbezorgd te leven, èn voor tal van armbe sturen een betere, moreele en financieele toestand zou ontstaan. Genoemde kerkeraad acht het daarom in het bijzonder op den weg van diaconieën te liggen, zich per adres te wenden tot de regeering, fen einde er op aan te dringen, dat door tusscherikomst van den Staat door pensionneering op hoogeren leeftijd j i de zekerheid ontsta, dat niemand in zijn ouder dom tot armoeda behoeft te vervallen. Verder zou die kerkeraad het zeer gewenseht achten, als een commissie gevormd werd, die zicli met dat doel in verbinding stelde met de verschil lende diaconieën. Socialisme in Zuid-Friesland. Men schrijft uit Zuid-Friesland In De Klok, socialistisch weekblad voor de districten Schoterland en Woivega, heft de redacteur G, L. v. d. Zwaag een üNoodgelui als Nieuwjaarsgroet" aari, waarin hij mede deelt, dat de financieele toestand van het blad niet gunstig is. Bestrijding van Dronkenschap. Dagbladet, dat te Christiania verschijnt doet eenige mededeelingen over de uitkomsten van de maatregelen tot bestrijding der dronkenschap te dier plaatse, welke niet bemoedigend kunnen lieeten. Te Christiania is, evenals elders in Zweden en Noorwegen, de drankverkoop gemonopoli- seerd. Slechts één maatschappij heeft het recht i tot verkoop van sterken drank, en wat zij aan winst maakt moet ten algemeenen nutte worden besteed. Alleen een paar kleinhandelaars, wier zaken vari zeer ouden datum zijn, hebben ook het recht behouden, maar hun toch al zeer gering aantal neemt gestadig af. Nu zijn bovendien de tapperijen en slijterijen van de Maatschappij van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen ge sloten, zoodat men dan in 't geheel geen sterken drank kan koopen, daar ook de enkele restauraties, die anders sterken drank mogen verkoopen, het in dien tijd niet mogen doen. Die restauraties mogen overigens op andere dagen slechts alcohol van de Mantsehapijij schenken in glazen die ook door de Maatschappij geleverd worden. Een agent der Maatschappij zit achter 't buffet voor de contróle. Fn wat is nu het gevolg van deze scherpe bepalingen Dat in 1896, volgens de opgaven, aan Dag bladet door de politie verstrekt, niet minder dan 10500 personen wegens openbare dronken schap te Christiania zijn gearresteerd. Tienduizend vijfhonderd arrestaties Ter vergelijking neme men een stad waai de politie ook zeer streng optreedt en volstrekt geen verstoringen van de openbare orde duldt Kopenhagen, waar het Gothenburger stelsel niet bestaat. Christiania heeft 180,000 inwoners, Kopen hagen (behalve Fredeiiksberg) 340,000. Naar verhouding zouden er dus te Kopenhagen in 1896 ougeveer 20,000 arrestaties wegens dron kenschap hebben moeten plaats gehad. Over 1896 heeft men voor Kopenhagen nog geen gegevens' maar wel over de voorafgaande drie jaren, en het cijfer blijkt vrijwel station- nair6758 in '95, 6290 in '94 en 6952 in '93. Dat geeft ten opzichte van het Gothen- burgsche stelsel waarlijk veel te denken. Maar er is nog iets anders. In het begin van 1896 is in Noorwegen de zeer hooge brandewijnbelasting nog verhoogd. Het aantal arrestaties nu van 1896 is 2000 meer dan in het voorafgaaande jaar. Deze schijnbare tegenstrijdigheid is echter gemakkelijk te verklaren.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6