50"e jaargang. Woensdag 13 Januari 1897. N°. 9217. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon-en Feestdagen. UITGEVER? H. J. C. ROELANTS. OFFICIEEL. Onderwijzer of Onderwijzeres Bericht. BE WERELD OJTYLUCHT. BUITENLAND. FETJTLLET ONT. ABONHEiEBSTSfBusper kwartaal0.90 Franco per post- 1.30 Afzonderlijke nommerso 02 BUREAU® BOTEKSTItAAT 70, Telcplioon Ulo. 123. Advertektiefbijs ran 110 gewoDO regels met inbe grip van eene Courantf 1.02 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Aan de le Openbare Kostelooze School te Schiedam (Hoofd de heer P. van Vlaardingen), wordt gevraagdeen 3e klasse, jaarwedde öOO met verhooging van ƒ5© voor 3- en op nieuw met ƒ5© voor 6-jarigen dienst. Het bezit der hoofdakte ver hoogt daarenboven de jaarwedde met ƒ10©. Sollicitatiestukken vóór 2 Februari a. s. franco in te zenden aan den Burgemeester. Roman van Anny Wothe. Men wordt beleefd verzocht, ten einde tijdverlies te voorkomen, alles wat de Redactie van de Schiedam- gche Courant betreft b.v. correspon denties, Ingezonden stukken, berichten enz., te adresseeren t Aan de Redactie. Daarentegen wordt men ultgcnoo- dlgd opgave van abonnementen, adver- tentlën, klachten over bezorging enz. te adressecren Aan de Administratie. Algemeen overzicht. ScniEDAM, 42 Januari '97. Naar aanleiding van het aftreden van den Franschen gezant te Londen baron de Courcel is reeds herhaaldelijk de verstandhouding tus- schen Frankrijk en Engeland ter sprake ge komen. Naar men voorgeeft, heeft men den ambnssadeurspost een tijdlang onvervuld willen laten om te toonsn, dat Frankrijk zich geprik keld voelt over houding van Engeland. Zoo als men weet is het punt in geschilde Egyp tische quaestie en is steeds Frankrijks eisch: opheffing van de Engelsche bezetting van Egypte. Tevens verwijt Frankrijk aan de Engelsche regeering, dat zij steeds met haar plannen zoo geheimzinnig is en alle maatregelen in zake Egypte, o. a. de tocht naar Soudan in stilte voorbereid heeft, zonder Frankrijk er in te kennen. De Afrika-reiziger Stanley heeft onlangs in een interview zich over deze quaestie in dezen zin uitgelaten, dat Frankiijk eerder de Engel sche regeering dankbaar moest zijn, dat zij door haar gematigd beleid de Egyptenaren (die de verloren provincie Soudan met hetzelfde oog beschouwen als de Franschen Elzas Lotha- 40) «Houd je toch stilje stoort den heiligen dienst," Heinz zweeg stil. liet orgel zette met vollen klank in en langzaam kwam de rij der klooster- leerlingen in beweging. Vooraan een afdeeling der kleinste meisjes in witte kleeien al de hoofdjes gptooid met frissche rozenkransen en in de handjes brandende was kaarsen. Dan volgden de andere leerlingen en ten slotte de schaar van zwaargesluierde nonnen. Het was een schilderachtig, onvergetelijk toonoel, dat den beiden jongen mannen voorbijtrok. Gunthers blik bleef als in boeien geslagen op het lief bekooi lijk gelaat van Gundala gevestigd, die met diep gebogen hoofde voorbijschreed. Geen blik uit de door lange wimpers overschaduwde oogon trof den graaf en toch scheen het hem toe, alsof het gelaat van het jonge meisje in het voor bijgaan door een honger rood gekleurd werd. Liska echter hief fier het hoofd op en zag Hainz vlak in de stralende oogen. Hoe schalks flikkerde het blauwe meisjesoog voor een enkel onganblik Heinz volgde langzaam den stoet naar den uitgang der kerk sn het was hem, alsof de bedwelmende geur van bloeiende rozen hem toegewuifd werd. Eenige oogenblikkan later vinden wij Gundala weder in de spreekkamer van de abdis van het ringen) voor een overijld optreden hetwelk een financieele catastrophe (vooral voor de Fransche schuldeischers noodlottig) na zich zou gesleept hebben, bewaard heeft, en de verovering van Soudan geleidelijk en op niet al te kostbare wijze heeft doen plaats hebben. Intusschen maken de Engelschen, in stede van aan de ontruiming van Egypte te denken, nieuwe toebereidselen tot een tocht naar Khar toum. Eerst heette het dat men met een verder oprukken uit Dongola zou wachten tot na de oplossing der Oostersche quaestie, doch nu be richt men dat de Egyptische bataljons van uit Londen versterking ontvangen hebben met het oog op den weldra te ondernemen tocht naar Khartoum. Ook de Niger-expeditie schijnt tot einddoel te hebben een verbond met den sultan van Sokoto en met diens hulp een voortrukken tot Kouka en het Tchad-meer, waardoor men de achterhoede der Mahdisten zou kunnen aan vallen en aldus het succes der Anglo-Egypti- sche troepen verzekeren. Voorloopig zal het Engelsch-Egyptische leger van uit Dorigola den tocht tot Omdmvnan be perken. Men zal echter met meer moeilijkhe den te kampen hebben dan bij de eerste Sou- dan-expeditie. De Khalifa heeft zicli geducht gewapend en bereidt zich op een hardnekkigen tegenstand voor. De Derwisjen, die 45 Kiüpp-kanonnen bezitten, hebben Berber en Omdurman versterkt. Hun leger telt 50,000 man zij bewaken zoo wei de Nyl- als de woestijnwegen, In hoeverre de Engelschen in den zwaren strijd die hen wacht op Abessynische hulp kunnen rekenen is onzeker. Onlangs heeft de negus Menelik aan den bisschop der Kopten, mgr. Macaire, verklaard, dat hij tegenover Egypte de meest vriendschappelïjken gevoelens koesterde en een gezamenlijk optreden der twee rijken tegen de Mahdisten wenselielijk achtte. Doch men weet, dat voor het overige Menelik weinig sympathie voor Engeland heeft. Het laatste bericht omtrent de Engelsch- Egyptische krijgsverrichtingen luidt, dat een af deeling cavalerie uit Merawi een verkenning gemaakt heeft, 50 mijlen de rivier op, in de richting van Aboe Hamed. Er waren geen Derwisjen te zien, en de bevolking verzekerde dat Aboe Hamed slechts een klein garnizoen heeft. Men weet dat Menelik, gekroond keizer van Ethiopië en negus negesti, veel moeite heeft zijn vazallen, de half onafhankelijke stamhoof den in bedwang te houden. Vooral de ras Man- gasja van de provincie Tigré toont zich strijd lustig en oproeiig. Nu wordt uit Italië bericht, dat de vredes- ondeihandelaar, majoor Nerazzini, opnieuw met een opdracht naar Clioa belast is, welke in Rome de grootste belangstelling wekt. Het geldt nu niet de quaestie der grensregeling of' de schadevergoeding aan den negus te betalen, klooster Frauenvvörth. Nog ligt de naglans *an den heiligen dienst, dien /ij in den voormiddag bijgewoond heeft, op hot bekoorlijk gezichtje, dat zich zoo deemoedig voor de abdis nijgt. De blonde lokken hangen haar eenigs/ins verward om het hoofd, daar Gundala wat al te haastig don rozen krans mt de haren gerukt bad, toen men haar getoepen had om voor de abdis te verschijnen. Nog lagen eenige rozenblaadjes als verstrooid op de blonde lokken. De abdis zag ze en het scheen alsof haar harde, strenge tiekken een zachtere uit drukking aannamen. «Kom naderbij Gundala," zeide zij ernstig. »U hebt uiij laten roepen, oei waarde moeder?" zeide Gundala, een diepe nijging voor de abdis makende. sik wilde afscheid van je nemen, Gundala" zetde de kloostermoeder, en het was alsof de harde stem cenigszins trilde. Zuchtend zonk h"t jonge meisje voor de bieeke non op de kmeen en terwijl zij de blanke handen van de/e met kussen en tranen bedekte, smeekte zij »0, laat mij bij u blijven; stoot me niet meer terug in de koude, gevoellooze wereld." «Bedaard, bedaaid,» mijn kind", vei maande de abdis en een smuitelijke, weemoedige trek ver zachtte voor een oogenblik bet harde, kientlooze gelaat met de donkere, stienge oogon toen Gundala de oogen weer opsloeg, was het gelaat weer effen en zelfs hat der dan te voren. nik was zoo gelukkig in liet klooster," snikte Gundala, ven nu moet ik u verlaten en onder do vreemde menschen gaan." Het is je vader, die je komt opeischen ver geet dat niet", sptak de non zacht vei manend. maar het doei is een modus vivendi te treffen, waarbij in de toekomst de goede betrekkingen verzekerd zullen zijn tussclien de Italiaansche kolonie en de stammen onder de heerschappij of de suzereinileit van Menelik. Vooral is de bedoeling de organisatie van Tigré, opdat deze provincie voor Italië een meer vreedzame na buurschap zal opleveren. De benoeming van graaf Muravvief tot Rus sisch minister van buitenlandsche zaken schijnt nog niet geheel zeker. Men weet, dat deze am bassadeur beslist anti-Duitsch gezind is. De be noeming van den thans te Kopenhagen geac- crediteerden gezant zou zeer zeker een bewjjs zijn van den invloed der Keizerin-weduwe. De keuze van een opvolger van Prins Lobanoff is van het hoogste belang. Men meent dat de aanwezigheid van den Oostenrijkschen minister Goiuchowski te Berlijn en zijn conferenties met prins Holienlohe onder tal van andere quaesties ook met deze in verband staat. Als toekomstig generaal-gouverneur van Fin land wordt in den laatsten tijd weer vorst Doigorouki genoemd. Opnieuw is in Turkije een quaestie ontstaan tusschen de Porte en Italië over de gevangen neming van een Italiaansch onderdaan, zekeren Marani, ambtenaar in Turkschen dienst. De Italiaansche gezant, Signor Pansa, werd door de vrouw van dm gevangene met het gebeurde in kennis gesteld, en deze heeft on middellijk de noodige snippen gedaan om zijn landgenoot de vrijheid terug te geven. Het bleek, dat Marani in het geheim aan boord van het '■loomschip Medina was gebracht, dat hem naar Tiebizoude moest vervoeren, van waar de gevangene naar Erzeroem zou worden getiansporteerd. Het gevolg van het optreden van den Itali- aansehen gezant is geweest, dat de sultan be vel heeft gegeven den heer Marani in de eerste haven, die werd aangedaan, aan land te zetten eri hem weer naar Konstantinopel te zenden, waar zijn zaak, in het bij/ijn van den Itali- aanschen dragoman opnieuw voor de rechtbank zal worden onderzocht. Gelijk de Daily Telegraph vermeldt, is men in financieele ki'ngen te Konstantinopel vast overtuigd, dat weldra een voorstel gedaan zal worden om Turkije uit zijn tegenwoordige geldverlegenheid te helpen inet een leening van 4 miiliuen pond sterling. Mocht Engeland eventueel geen waarborg willen veileenen, dan zal deze waarborg waar schijnlijk geheel komen voor rekening van Frankrijk en Rusland. Met andere woorden: Rusland zou dan van Fiankrijk het noodige geld ontvangen om het bestaan van het Turk- sche Rijk eenigen tijd te verlengen, tot zoo lang Ruslands plannen aan den Bosporus voor uitvoering vatbaar zijn. »Mijn vader!" liet jonge meisje sprong driftig op en toorn bhksRmde in de bruine oogen. Mijn vader," herhaalde zij, «beeft die al dte lange jaren ooit naar mij geviaagd? Heeft hij wel een enkele maal vei langend aan zijn kind gedacht, als ik mij da Oogen om mijn lieven, goedeft vader bijna uitweende, dien ik niet zien mocht, die niet meer gelijk vroeger bij zijn kleine Gundala kwam, die met bij baar was, als zij in vei twijfeling om hem liep. Mijn vader heeft het recht met mij op te eischen. U en het klooster (lebben wij liefgehad, hebben mij opgevoed, hebben mij opgeleid tot het gopde. U heb ik alles te danken, hem niets «Al genoog", viel de abdis liet hai tstochtelijk opgewonden meisje in de lede, op een ijskouden toen, die Gundnla deed ineenkrimpen. «Je moet gehoorzamen. Ju vader komt je naar huis halen. Je moet het hem in zijn eenzaam huis aange naam maken dat is je plicht versta |e me je plicht, indien althans lie'de je er met toe drijfi je vader te volgen. «Maar ik wil niet!" Do moeder oveiste zag met grenzelooze veibazing, hoe de anders zoo zachtzinnige Gundala driftig met de kleine voetjes op don gioud stampte. «Moet ik jp straffen, Gundala?" Zacht verwijlend kwamon die woorden uit den mond der viome vrouw. Met schuwe blikken zag Gundala naar baar op. Lag er geen smart en weemoed in die donkete, ernstige o >gen Vei geving, eerwaaide moeder, vergeving," snikte Gundala, terwijl heete tranen langs haar wangen stroomden. De abdis zette zich op den eenvoudigen stoel 1 De Porte stelt voor, Mazhar Bey te Alleppo voor een krijgsraad te brengen, in plaats van te Konstantinopel. Men gelooft dat de ambas sadeurs dit zullen goedkeuren. Het officieele bericht, dat gisteren de Spaan- sche Dpoca bevatte, en volgens hetwelk Maximo Gomez aan het Cubaansche comité zou verklaard hebben, dat de rebellen gedemoraliseerd zijn en dat het onmogelijk is den veldtocht voort te zetten leverde een zonderlinge tegenstelling op met de tegelijkertijd ontvangen mededeeling van den heer Money, lid van de commissie voor buitenlandsche zaken in het Huis van Vertegenwoordigers, dat Spanje onmachtig is den opstand te onderdrukken. Men ziet het: in zake Cuba wandelt men nog in raadselen. Geruststellend evenwel voor Spanje is het eenstemmig oordeel der Was- hingtonsche couranten, dat de Senaat, ondanks de door krijgslustige senatoren voorgestelde sensationeele Cuba-moties, in 't algemeen er tegen is eenigerlei stappen te doen, die als direct tegen Spanje gericht zouden kunnen worden aangemerkt. Het is niet waarschijnlijk dat voorhands tot iets verontrustends voor Spanje zal besloten worden. Gelijk we gisteren leeds meldden, is de toe stand op de Philippijnen beslist rustiger. Intus schen nemen de rebellen hier en daar wraak over de terechtstelling van dr. Rizal, welke groote woede verwekt heeft. Zoo hebben zij een ouden monnik vermoord. Verder wordt gemeld, dat misdadigers die van de Philippijnen naar de Marianen waren gedeporteerd, in opstand gekomen zijn. De opstand werd onderdrukt door de troepen daar in garnizoen. Tachtig gedeporteerden werden gedood en veertig gewond, de overigen in de gevangenis ge wot pen. Het garnizoen wordt met mariniers versterkt. Uit Washington wordt geseind Het verdrag betreffende een algemeen scheids gerecht tusschen Staten is heden hier Engeland en de Vereenigde geteekend. (Gemengde Mcdcdecltngcn. De overheid van Rome heeft de socialistische vereenigingen in de Romantische provincie ont bonden, naar gemeld wordt, op grond dat de socialisten onwettigs propaganda maken. Den len Mei wordt de wijzerplaat van vier-en-twiutig uur bij de spoorwegen in België ingevoerd. De spoorwegdag zal, gelijk de ker kelijke, beginnen 's nachts te twaalf uur. Te Konstantinopel loopen allerlei geruchten over christenmoorden te Trebizonde. Behalve het Italiaansche wachtschip zouden ook de neder, die voor het venster stond en deed Gun dala op een laag voetbankje tegenover zich plaats nemen. «Zte mij goed in de oogen, kind" zeide zij, zacht bet blonde kojq'e naar zich opheffend, «zia mij in de oogen en hoor mijn laatste woordAls ik je vvensrh wilde vervullen, zou ik een groote zonde op mij laden. Jo kent de wereld niet, kind, en de wereld is zoo schoon." dü kent ze ook niet, vrome moeder, en u bent toch gelukkig", fluisierde Gundala. «Gelukkig!" zuchtte de non. «Ja, je hebt gelijk, doch eerst na zwaren strijd heb ik mijn zielsrust en mijn geluk gevonden," «Zijt u dan niet altijd hier geweest? vroeg Gundala, schuw en schroomvallig naar de non opziende, die op eens zoo veranderd scheen. «Neen, ik ben daarbuiten in de wereld geweest, jong en gelukkig." «En ben u het hier ook?" «Ik heb geen wenschen meer en dat is het hoogste gchik." Gundala dorst nauwelijks ademhalen. Hoe vreemd was dit alles. De gevioesde stionge overste, die zoo liatd en koud en omeibnldelijk kon zijn, wier hart als mot een ijskorst ompantserd scheen, die sprak nu zoo zacht en vei tiouwelijk tot haar, de aime kleine Gundala. «Hebt u ooit teiug veilangd naar de weield?" Gundala hief niet groote vragende oogen het blonde kopje nog hooger naar de non op. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1