BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS, Kerk en School. bericht van de verloving van hertogin Marie Christine en den koning van Servië van allen grond ontbloot is. Men meent, dat het scheidsrechterlijk ver drag tusschen Engeland en de Unie toch nog in den Senaat eenigen tegenstand zal onder vinden, wegens de vijandige gezindheid van enkele senatoren tegen president Cleveland en staatssecretaris Olney. De aanneming van het verdrag zou hierdoor gevaar kunnen loopen. Uit Pretoria wordt bericht, dat de commen taren der vreemde bladen, waarbij het Trans- vaalsche gouvernement als vijandig gezind wordt voorgesteld tegenover de vreemdelingen, in de regeeringskringen groote verwondering verwekt hebben. Men meent dat "de jongste administiatieve en legislatieve maatregelen der regeering deze opvatting niet wettigen. Gemengde Mededecllngen. De prins van Wales heeft de volgende mede- deeling doen zenden aan de Engelsche bladen. »In antwoord op de vele verzoeken aan den prins van Wales om raad aangaande de ge schiktste wijze van viering van bet zestigjarig regeeringsjubilee van koningin Victoria, geeft Z. K. H. te kennen dat H. M. blijft bij haar reeds eenmaal uitgesproken besluit om niet haar meening te zeggen omtrent voorstellen om haar te huldigen. Z. K. H. vertrouwt echter dat elke daad tot herdenking van deze gebeur tenis, wanneer ze het uitvloeisel is van den wensch van het volk, hetzij deze zich algemeen of plaatselijk heeft geopenbaaid, H, M. aange naam zal zijn. Hij vertrouwt dat bij het over wegen der verschillende voorstellen de noodige steun zal worden gegeven aan werken van liefdadigheid, die strekken tot verbetering en vervroolyking van den toestand van II. M. arme onderdanen." Op de Pruisische begrooting voor 1897/98 is een som van 50,000 mark uitgetrokken ter bevordering van onderzoekingen met Röntgen stralen. Het bedrag moet dienen voor een deel om de benoodigde zeer kostbare toestellen aan te schaffen en verder voor proefnemingen. De Voss Zty. merkt op dat het gevraagde bedrag daai toe vee! te gering is. Een J>Röntgen-apparat" met toebehooren kost, ongeveer 2500 mark en wetenschappelijke instellingen die zich met onderzoekingen bezig houden, hebben aan éën toestel niet genoeg. Wat wil men dan met 50,000 mark voor het geheele koninkrijk doen vraagt het blad. Uit Hamburg wordt omtrent de werkstaking bericht: Heden werden dertien vergaderingen van werkstakeis gehouden. De aanwezigen ver klaarden zicli tegen de onvoorwaardelijke her vatting van den arbeid, zijnde zulks een ver ootmoediging van de zijde der werklieden. Aangenomen werd het voorslei, waai bij de werklieden aan zeven vertegenwoordigers der verschillende branches de opdracht geven, om zich in vei binding te stellen met den bond der werkgevers. De vergaderden waren over tuigd, dat by een gelijke tegemoetkoming van de zyde der werkgevers een bevredigende oplossing zou kunnen worden gevonden. Volgens de Brusselsche Soir moet een syn dicaat van Belgische kapitalisten een contract voor het aanleggen van Chineesclie staatsspoor wegen hebben gesloten. De Petit Harseiïïais spreekt ernstig van het gevaar voor ovei brenging der pest door schepen die uit Indië komen, en wijst er op, dat sedeil 60 jaar de inrichting der hospitalen in Marseille slechts geringe verbetering heeft ondergaan. In het jaar 1835 bezat Marseille 445,000 inwoners en waren er in de laza- reths en hospitalen 1892 bedden; sedert is de bevolking bijna verdrievoudigd, terwijl het aantal beschikbaie bedden in de ziekenhuizen hetzelfde is gebleven. Marseille is herhaaldelijk zoo geteisterd door pest en choleia, dat men zich angstig afvraagt, wat er te doen is om het gevaar voor een nieuwe epidemie te voor komen. Het blad brengt in herinnering, dat de pest in 1720 byna de helft der inwoners, 40.000 van de 90.000, heeft weggesleept, en dat de cholera in de jaren 1865 en '66 met een schrikbarende hevigheid is opgetreden, omdat de toestand van het rioolstelsel met alle beschrijving spot. In de Duitsche havens neemt men alle voor- zorgsmaati egelen tegen de gevreesde ziekte. De sanitaire autoriteiten hebben in Cuxhaven en Hamburg de stiengste quarantaine bevolen voor schepen die uil Bombay en andere Indische havenplaatsen komen. In Egypte hebben de ministers met het oog op het gevaar voor overbienging der pest be paald, dat pelgrims zooveel mogelijk van een tocht naar Mekka zullen afgehouden worden, indïpn zy niet voor zes maanden van levens middelen zijn voorzien. Dr. Jean Ratziu, de geestdriftige kampioen voor de rechten der Roemeniërs in Hongarije, is indertijd tot eenige jaren gevangenisstiaf verooideeld, doch in 1895, na slechts enkele maanden in de gevangenis te hebben doorge bracht, in vrijheid gesteld. Hij heeft thans zijn campagne ten bate der Roemeniërs hervat. Men wacht met belang stelling af wat de Hongaarsche regeering thans zal doen. Het Petersburger blad N'ovosti maakt mel ding van een ontzaglijken toevloed van Ar meniërs naar Transkaukasië. Het zijn emigran ten uit Turkije, en hun aantal wordt nu reeds op 40,0Ü0 geschat. Uit Massoea in Erythrea wordt gemeld, dat generaal Baidissera zich naar Italië ingescheept heeft. Gisteravond bezochten HH. MM. de Koning innen wederom het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage, ditmaal om het concert-Diligenlia bij te wonen, waar de zan ger Ben Davies uit Londen en onze landgenoot, de cellist Joseph Salmon, uit Parijs, met veel succes optraden. De Koninginnen verschenen kwart over achten in de hofloge, na de uitvoering van de vierde symphonic van v. Beethoven en bleven tot kwart vóór tien. Bij haar binnentreden, zoowel als bij haar vertrek, stond het talrijke publiek op, terwjji de Vorstinnen nijgende de aanwezigen groetten. Het gevolg bestond uit de Hofdames, baro nesse van Ittersum, gravin van Limburg Stirum en jonkvrouwe van de Poll, den kamerheer jhr. Pabst van Bingerden, den adjudant jhr. van Tets en den ordonnance-officier den len luit. Loudon. De overleden Prins Albrecht van Watdeck- Pyrmont, voor wien een driedaagsche lichte Hofrouw is uitgeschreven, is de te Kleef in 1841 geboren en aldaar wonende Prins Albrecht George Bernard Karei, zoon van Prins Karei van Waldeck, die een broeder was van den grootvader onzer Koningin-Regentes. Prins Al brecht is majoor geweest in het Pruisische leger. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag niet plaats hebben. De pauselijke internuntius, mgr. Tarnassi, is Dinsdag-avond uit Luxemburg, waar hij zijne geloofsbrieven aan den groothertog heeft overhandigd, te 's-Giavenhage teruggekeerd. De auditeur bij de pauselijke internuntia- tuur, mgr. Scapineli, zal in de volgende week voor goed naar Italië terugkeeren. Tot voorzitter van het bestuur der wees inrichting te Neerbosch is benoemd ds. E. A. G. van Hoogenhuyze te Nijmegen, in de plaats van den heer G. Ypenburg, die wegens hoogen leeftijd die betrekking heeft uedergelegd. Partyen. Deze week heeft de heer Pijnappel, lid der Tweede Kamer te Amsterdam een reden ge houden over partijen, die alle aandacht ver dient. De spr. wees vooral op de nadoelen van staatkundige partijen, en achtte deze oneindig grooter dan de voordeeien. Toch meenen wij dat deze stelling het een en ander valt af te dingenin hoofdzaak kunnen wij ons dus ook aansluiten bij het Handelsblad, waar dit schrijft.- Toch blijven wij gelooven, dat partijen met al haar gebreken, haar eenzijdigheid, haar be- petking van de persoonlijke vrijheid, niet kun nen worden gemist. Het is er mede als met zoovele noodzakelijke wettelijke bepalingen, die voor goede, ordelijke burgers niet noodig zijn, maar deze toch menigmaal in hun vrylieid onnoodig belemmeren omdat zij niet in alle mogelijke gevallen kunnen voorzien. Partijvorming is, naar ons inzicht, onmis baar wil men, een noodzakelijk kwaad voor elk staatsbestuur dat op volksinvloed be rust. Het beste bewijs daarvoor is wel, dat overal waar die regeeringsvorm bestaat, men ook partijen vindt. En dit ligt in de men«che- lyke natuur. Geen twee menschen. die inder daad denken, denken over alles juist hetzelfde, en evenmin omtrent alle onderdeelen van elk onderwerp waarover zij 't in het algemeen eens zijn. Maar er zijn groote stroomingeu van denk beelden, in verschillende richtingen, die elkander vaak naderen en kruisen, maar toch veelal uiteenloopen, al kunnen de verschillen wel eens beter gevoeld dan omschreven worden. De eene burger gevoelt zich door de eene strooming aangetrokken, zijn buurman door een andere. Die siroomingen bt-heerschen de politiek en alleen door ons te voegen bij die welke het meest met onze eigen eigen denkwijs overeen stemt, kunnen wij enkelingen tot de practische verwezenlijking der denkbeelden, zij 'i ook naar ons oordeel meer of minder gebiekkig, mede werken. Handelen wij anders, wil ieder onzer een partij op zichzelf vormen, dan komt er niets tot stand. De grooie massa der kiezers heeft bovendien noch den tijd noch de kennis en voorbereiding om de vraagstukken van pnlitieken of anderen aard nauwkeurig na te gaan en alle doelen te begrijpen, waardoor zij tot het betrekkelijk goede van velschillende oplossingen zou door dringen. Voor haar loopt de verkiezingsstrijd dan ook over een of meer groote qu.iesiiën van den dag en z'y beoordeelt die naar haar algemeeue geestesrichting. En al is die wel eens slechts die van het oogenblik, welke spoedig veran dert, voor een geregeld Staatsbestuur zijn zulke algemeene beslissingen noodig, wil men niet tot stilstand komen of tot een politiek van loven en bieden, als waarvan de Duitsche Rqksdag met zijn versnippering zoo vaak het toonbeeld heeft gegeven. Een betoog als de heer Pijnappel gaf, kan zeer nuttig zijn om de partijen tegen bekrom pen partijdigheid te waarschuwen. Het zou echter verderfelijk werken, als het de jonge mannen van onzen tijd er van afhield party te kiezen in de groote strijdvragen der eeuw en hun een minachtende onverschilligheid in prentte, zoo verleidelijk voor de gemakzucht, tegenover de groote stroomingen van het poli tiek leven. Dat ware eerst erg partijdig. Verbetering;, De Staatscourant van 14 dezer bevat de volgende verbetering in Staatsblad no. 215 van 1896. (Zie Staatscourant van 1/2 Januari 1897 no. 1, eerste bijvoegsel, blz. 1* kolom 2.) Aac artikel 15 toe te vóegen het volgende lid 4. De privaten en urinoirs in fabrieken en werk plaatsen, niet in werking gebracht vóór 1 Januari 1897, moeten tenzij deze waterclosets zijn, die geen stank verspreiden buiten de werklokalen ziju geplaatst of daarvan zijn gescheiden door zoo danig geventileerde portalen dat geen hinderlijke stank in de werklokalen waarneembaar is. In verscheidene plaatsen, als te Amsterdam, den Haag, Utrecht, is door de bakkersgezellen eene motie aangenomen tot afschaffing van den nachtarbeid voor bakkers. Den 17den zal in het Paleis voor Volksvlijt eene algemeene samenkomst van bakkers worden gehouden waar die motie zal worden besproken en, ongetwijfeld, aangenomen. Hoogstwaarschijnlijk zal althans in den eersten tijd daardoor eene verandering in de uitoefening van hot bakkersbedrijf gebracht worden, maar of daardoor voor goed een einde zal worden gemaakt aan het geen al een reeks van jaren bestaan heeft en waar aan de consumenten zoo gewoon zijn geraakt, dat het in de maatschappij als geworteld is, moet de toekomst leeren. Voor de bakkersgezellen is het te wensehen, maar het is te verwachten, dat 8e concurrentie het hand haven van dien veranderden toestand zeer zal be lemmeren, zoo niet ondoenlijk zal maken. OVERSCHIE, 13 Januari. Door een slager uit deze plaats, tevens grossier in de Vleeschhal te Rotterdam, werd hedennamiddag aan het abattoir aldaar geslacht een koe, welk proces tengevolge van haren snoeplnst eerder plaats had dan het plan was. De koe was op stal los gebroken en vond bij hare wandeling door het huis een pot, waarin een hoe veelheid van ruim 10 kilogram versch gekarnde boter aanwezig was en deze boter viel zoo in haar smaak" dat de pot schoon uitgelikt werd. Het gevolg was, dat de koe geen ander voedsel meer verlangde en dit halsstarig weigerde, waarom zij aan genoemden slager werd verkocht, om tc worden geslacht. STRIJEN, 13 Januari. Het dezer dagen door het bestuur van den Boerenbond in de Hoekscbe Waard aan de gemeentebesturen verzonden adres, om bij oproeping van onderwijzers de voorkeur te geven aan hen, die in het bezit zijn der akte „landbouw kunde", ten einde zoodoende dat vak op de scholen te kunnen doen onderwijzen, is bij B. en W. alhier gunstig ontvangen. DELFT, 14 Januari. Het le bat. van het 4ercg. inf. alhier heeft voor 3 dagen den rouw aangenomen, tengevolge van het sneuvelen van den len luit. H. van Hennekeler, die van dit bataljon bij bet O.-I. leger was gedetacheerd. VLAARDINGEN, 14 Januari. In een vergadering van reeöers alhier gehouden, is met algemeene stem men besloten een nieuwe regeling in te voeren in zake het volksloon voor de haringvisschers, daar het thans bestaande stelsel bij ondervinding is ge bleken, minder doelmatig tc werken. De nieuwe vastgestelde loontarieven, aldus wordt I ons gemeld, staan, meer dan vroeger, in recht- J streeksch verband met de besommingen en zijn zoo danig geregeld, dat zij daarbij in 't geldelijk voor dcel van den zeeman zullen werken. AMSTERDAM, 13 Januari. In de Raadsvergade ring van heden kwam o. a. ter tafel een adres der commissie, benoemd krachtens Raadsbesluit in zake de werkloosheid, houdende verzoek om te besluiten primo een som van f 10,000 te barer beschikking te stellen, om zoo noodig te voorzien in den nood waarin valide arbeiders door gedwongen werkloos heid verkeeren; sccundo haar te machtigen de burgerij uit te noodigen haar voor datzelfde doel bijdrage te schenken. Na uitvoerige discussie werd het verzoek ver worpen sub 1, met 26 tegen 6 stemmen, terwijl dat sub '2 eveneens met groote meerderheid viel. LEEUWARDFN, 12 Jan. Door den gemeenteraad is heden vastgesteld een aan de Tweede Kamer te verzenden adres, houdende verzoek om niet aan te neiuen het wetsontwerp tot wijziging der gemeente wet, voor zoover betreft de splitsing van de gemeente in kiesdistricten, voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. State n-CJ e n e r a a 1. EERSTE KAMER. Suikerwet, Uit het afdeelingsonderzaek blijkt algemeene goed keuring der regeling dezer zaak door de regeering, ofschoon de wijze geen onverdeelde instemming vond. erwijl eenige leden de hoop uitten, dat de voorge stelde regeling van langen duur moge zijn, achtten anderen di eene illusie, wegens den algemeen er- Uenden invloed der buiteulandiche wetg-vi:ig op dit terietn en werd aangedrongen op een poging tot internauunale regeling. Vele leden betuigden htin lcdwezen over het niet raadplegen van het Nederlandsen Laudbouw-eomité, dat juist in 't leven is geroepen tot het geven van adviezen in zaken van landbouw ^waartegenover anderen o meikten, dat die adressen nogal eenzijdig zijn. I Ook omtrent het plaatsen van regeertngs cummu- j mqué's in de dagbladen bestond verschil van gevoel n_ 1 Ter ztke van het stelsel van het ontwei p do invoe. ring van open premSen, gaf men algemeen verreweg aan dit telsel de voorke <r noven dat van verborgen premiëu. Eerstg noemde toch leiden tot eerlijke ea loyale verhoudingen tusschen den fabrikant en dea fiscus en geeft minder aanleiding tot ontduiking, ter wijl zij bovendien minder stabiliteit waarborgen. Ten slotte werden zeer niteenloopende gevoeleu geuit omtrent de bescherming van suikercultuur et suikerindustrie; ook werd twijfel geopperd of de voor den landbouw beoogde protectie deze zal ten goede komen. Bij kon. besluit is het kon. besluit van '23 De/om ber 1896 no. 30, waarbij rar, P. A. Buttingha "Wieher» K substituut-officier van ju title bij de arrondissement»- rechtbank te 's-Gravenhage, is benoemd tot officier van justitie bij de arroud.-rechtbank te Ileerenveen, p op zijn verzoek, ingetrokken, en zijn benoemd, met E ingang van 20 Januaritut officier van justitie bij de II arrond.-rechtbank te Ileerenveen, mr. J. P van Oute- li ren, thans -ubstituut-officier van justitie bij daarron- I dissem-nts-rechtbank te Haarlem, tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Haar lem, jhr. m. A. Calkoen, thans substituut-officier van justitie bij" de' arrohdi'ssements-rechibauk te Gronin gen tot substituut-offleiervan justitie bij de arroa- dissements-re htbank te Groningen, mr. J. J, Carstea, thans substituut-officier van ju ,titie bij de ai rondisse- inents-rechtbank te Roermond tot substituut-officier f van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Roer mond, mr. D. Engelberts, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten m het arrondissement Zutphen, ter standplaats Zutphentot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kan- tor,gerechten in het arrondissement Zutphen, ter standplaats Zutphen, jhr. mr. J. A. van der Does, ad- vocaat en procureur te Arnhem, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondissements-rechtbank aldaar. Bij kon. besl >it is met ingang van 1 April, aan B. Meilink, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van directeur van het telegraafkantoor j te Alkmaar. De leden der Katholieke-Vereeniging »de Grondwet" Lebben gisteren in eene algemeene vergadering besloten de vereeniging te ont binden. Dit besluit staat in verband met de nieuwe kieswet. J Het plan bestaat weidia eene nieuwe katho- f lieke kiesvereeniging te stichten op breederea grondslag. Daar bovengenoemde vergadering tot onzen spijt niet voor de pers toegankelijk was, moeten wij volstaan met dit korte bericht ons van bevriende zijde geworden. Maakten wij gisteren met een enkel woord melding van de gladheid der straten, wij be hoefden toen gelukkig nog niet van eenig on geluk, door die gladheid veroorzaakt, te schrijven, Thans is dit anders geworden. De scholier W. C. Snel had gisteren middag het ongeluk om te vallen en daarbij met het bovenlid van zijn oog in aanraking te komen met het scherpe gedeelte van het Lek der H. B.school. Des namiddags had vrouw de Groot het on geluk om te vallen terwijl zij, terug komende van het eten brengen naar haren man aan de kistennrmkerij der firma v. Deventer, nabij den hoek der Oranjestraat het pleia aldaar wilde oversteken. Zij kwam daarbij zoo onzacht tegen de straat dat zij een bloedende wond aan het hoofd bekwam en door den schrik en den schok zoodanig was ontsteld, dat zij slechts onder be geleiding haar weg kon vervolgen. Hedenmorgen was zij weder, behoudens een blauwe plek aan het hoofd, zoo goed als her steld. Wij ontvingen van het bestuur van de tooneelvereeniging sThaha" een schrijven, waar in het zich beklaagt over het rond zenden hier ter stede j.l. Zaterdag van een strooibillet, waarin gewaarschuwd werd tegen het bezoeken van sThalia's" jongste uitvoering. Misschien zijn er enkele lezers, die genoemd strooibillet onder oogen hebben gehad; voor dezen is de mededeeling hier omtrent de klacht des bestuurs voldoende; zij die het billet niet zagen, kunnen wij niet aanraden er kennis van te nemen; dergelijk geschrijf veroordeelt zich zelve. Wij zien er dus van af liet geheele schrijven van het bestuur op te nemen, in de meening dat het ook met de vermelding er van tevreden zal zijn. Door den rijksveearls Van Velzen is onder het vee van den veehouder G. van der Most mond- en klauwzeer geconstateerd. Heden aangevoerd aan de vischmarkt alhier 3 mandpn kleine schelviscbde prijzen vari eerden van 35 tot 50 ct per koop. Heden avond te 7 ure afslag van levende schelviscb. B U R G E R L 1.1 K E STAN D. Geboren 12 Jan. Paulus Maria Francises Elisabeth, dochter van H. Verhoeckx en J. de Gooijer, maasstraat. Johannes Gerardus, zoon van A. Goudswaard en G. Pape, Dirkjit Meesterstraat. Levenloos aangegeven zoon van J. J. Weber en M. de Vette, Lange Kerk straat. Gehuwd s 14 Jan. P. H. Roest, 26 jaar, en P. M. van der Zee, 28 jaar. ^n^ii -I..,.,, -m I, i-»gegfl Nbd. Hebv. Kerk. Beroepen te Wilhelminadorp de heer Beuken-, horst, c(j,nd. te Doetinchem. Aangenomen het beroep te Alkmaar doordr D. G. Postma te Zaandam.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2