50"° jaargang. Zaterdag 16 Januari 1897. N°. 9220. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. BE WERELD OKTVLUCHT. UITGEVER; H. J. C. ROELANTS. Bericht. BUITENLAND. Abostohbhtbprijs, per kwartaalf 0.90 Franco per post Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAU: BOTERSTRAAT 70, Telepkoon No. 123. Advertentieprijs van 15 gewone regels met inbe grip van ecne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Men wordt beleefd verxocht, ten einde tydreriles te voorkomen, alles wat de Redactie van de Schiedant- sche Courant betreft b.v. correspon denties, Ingezonden stukken, berichten enz., te adresseeren Aan de Redactie. Daarentegen wordt men ultgenoo- dtgd opgave van abonnementen, adver- tentlën, klachten over bezorging enz. te adresseeren Aan de Administratie. Algemeen overwicht. Schiedam, 15 Januari '97. Ofschoon het Italiaansche parlement uog op reces is, doen reeds losse geruchten de ronde omtrent een eventueele ontbinding der Kamer van Afgevaardigden. Men weet dat in deze Ka mer de vorige premier Crispi een ongekende meerderheid had en dat desondanks Di Rudini reeds een jaar met deze Kamer geregeerd heeft. Maar men begrijpt dat het kabinet zich over de toekomst bezorgd maakt, en met liet oog op de politiek, die het denkt te volgen er op gesteld is zich van een meer homogene en vertiouwbare meerderheid te verzekeren. Het is daarom waarschijnlijk dat de minister raad nu het oogeriblik gekomen acht om een beroep op het land te doen en de kiezers te verzoeken een nieuwe Kamer samen te stellen. Intusschen kan een dergelijke maatregel niet genomen worden zonder de toestemming van de Kroon en men weet nog niet of deze ge raadpleegd en wat haar oordeel is. In allen gevalle schijnt het zeker te zijn dat tegen April de algemeene verkiezingen zullen uitgeschreven worden. Men weet nog niet over welke quaesliën de kiezers geroepen zullen wor den uitspraak te doen. Men beweert dat het een publiek geheim is dat Di Rudini liefst de geheele Afrikaansche kolonie zou prijsgeven. Deze maatregel zou even wel op den tegenstand van minister Visconta stuiten, die vreest dat dit Italië in de oogen van Europa zou benadeelenen het is best mogelijk, dat het gerucht van dit plan, het welk inderdaad van zwakheid zou getuigen, alleen door de oppositie in de wereld gebracht is. Tot dusver is alleen gebleken, dat het mini- sterie van Erytrea een zuiver civiele koloni: wil maken zonder de voortzetting van de nood- j lottige veroveringspolitiek van Crispi te be- oogen. 1 Binnen weinige dagen zal Di Rudini waar- j schgnlijk met zijn Afrikaansch program voor den dag komen. De Italiaansche Opinione deelt mede, dat de regeering in het vertrek om gezondheidsredenen van generaal Baldiserra naar Italië slechts be- 1 willigt! heeft, op de vex-zekering zijnerzijds dat de kolonie Eiytrea wat het binnenland en de zuidelijke en westelijke grenzen betrofin eeneo voldoenden toestand van rust en vrede verkeerde en geen reden tot bezorgdheid meer gaf. Officieel wordt heden aangekondigd, dat de expeditie van de Nigercompagnïe in West- Afrika tot onmiddellijk doel heeft de onder- I werping van den emir van Nupe, die hard- J nekkig weigert te voldoen aan de verplichtingen, I die hij tegenover de compagnie op zich gpnomen heeft in ruil voor het jaargeld van 2000 pond, dat hem betaald wordt. I De sultan blijft des ondanks den slavenhandel j drijven en hij wordt hierin aangemoedigd door den sultan van Sokoto, aan wien hij schat plichtig is. Vreemd is het dat de Engelsche regeering het humane doel der bestrijding van den slavenhandel ouder gewoonte als pretext voor iiaar aanvallend optreden niet op den voor grond geplaatst heeft. Intusschen is de slavenhandel hier zoo inheemsch dat de uitroeiing groote bezwaren zal medebrengen en de expeditie mogelijk niet alleen de Foullah's van Nupe maar alle onder- hoorige stammen van den sultan van Sokoto zal moeten bestrijden. Hierop wordt door de Engelsche pers gewe zen en er wordt aangedrongen op versterking der troepenmacht van de expeditie, die mogelijk een formeelen oorlog zal moeten voeren, waar van de uitslag nog twijfelachtig is. De consul-generaal Moore van het Nigerkust Protectoraat vertrekt morgen met een aantal officieren van Liverpool naar den Niger. In Februari denkt men te Benin aan te komen, waarna de expeditie tot bestraffing van den koning van Benin onmiddellijk zal ondernomen worden. Waarschijnlijk zal evenals vroeger het West- Af rikaansche eskader voor de tuclitigings-expe- ditie op den Niger aangewezen worden. k Belangrijk nieuws omtrent de Cubaansche quaestie wordt uit New-York bericht. De World aldaar publiceert een telegram uit Washington, meldende dat tussehen de Ver- eenigde Staten en Spanje feitelijk een over eenstemming tot stand gekomen is betreffende de voorwaarden, die aan de insurgenten op Cuba opgelegd zullen worden, en dat deze overeenstemming over tien dagen aan het Con gres za! voorgelegd worden. De bekrachtiging door dit lichaam is natuur lijk nog onzeker, evenals de aanneming van het algemeen arbitrage-verdrag, gelijk wij gis teren mededeelden. De oppositie daartegen in den Senaat schijnt vrij sterk, vooral van de zijde der zilvermannen, die Cleveland dezen triomf niet gunnen. Om de vereischte meerder heid van 2/3 der stemmen te verkrijgen, zullen waarschijnlijk eenige wijzigingen in het tractaat Roman van Anny Wothe. 13) nik weet waarlijk niet, oom, waarom u die onbeduidende zaak zoo hoog opneemt. Ik vind het eerder een edele trek van dit jonge meisje, dat zij dadelijk de positie begrijpt, die zij nu eenmaal bij u moet innemen. Voor 't overige heb ik nog nooit gehoord, dat men zich vernedert, wanneer men niet meer schijnen wil, dan men werkelijk is. Natuurlijk hebben wij niet allen den moed, zooals dit jonge meisje, om vrijwillig afstand te doen van dat, waarop wij door geboorterechten aanspraken zouden kunnen doen gelden. «Het is toch belachelijk," riep de baron geër gerd uit, «toen de jonge meisjes later de deur uitgingen, liet zij Gundala weer voorgaan. Ik was zoo woedend, dat ik lost gevoelde Gundala te ver bieden vóór deze juffrouw Brandenstein de deur uit te gaan. «U zijt werkelijk eenig, oom. Ik wist niet dat u zots prikkelbaar was. Houd u mij ten goede, maar het jonge meisje is veel verstandiger dan u. De kleine Liska, die in 't voorbijgaan ge zegd mijn hait in \uur en vlam gezet heeft, zou zich natuurlijk heel anders gedragen. Die zou altijd do eerste zijn, alleen aan zichzelf denken, en de arme Gundala zou aan het kortste eind trekken, waarde oom. Maar ze is allerliefst, dat valt niet te ontkennen, als ze met haar vroolijke blauwe oogen iemand zoo schalksch en overmoedig aanziet. Baron Holm lachte. «Heinz, Heinzdreigde hij met den vinger. Gisteren avoml dweepte je nog met Linda von Sanden en vandaag blaak je 1 voor Liska Brandenstein. I «Och, Linda von Sanden", antwoordde Heinz. «Natuurlijk is ze mooi en weet je, de moeder is j werkelijk prachtig. Maar op baar verlieven Groote hemelVuurroode kleêren en sigaretten zijn niet naar mijn smaak." «Maar Heinz, liefde heeft toch niets te maken met kleêren en sigaretten." «Nu ja, ik zeg dat maar zoo, maar oom, de moeder, dat is heel wat anders." Heinz smakte welbehaaglijk met de tong. «Hoe meen je dat?" «Wel wat zou ik anders rneenen, dan dat de oude mij bevalt." «Waarom spreek je dan zoc oneerbiedig van die dame." «Mijn hemel, oom, je vat alles zoo tragisch op. Waarom zou ik de moeder niet «de oude" noemen. Moeder is zij en oud is zij ook, ten minste in verhouding tot baar dochter." «Ken je de dames al lang «Wel neen; nog pas een paar dagen." «Hm hoe bevallen ze je?" «Natuurlijk uitstekend. Ze zijn zeer amusant en onderhoudend. Brandes vindt dat ook, terwijl hij toch anders zich altijd doodeiijk verveelt." «Hij is nu met de oude", zooals je ze noemt en de drie jonge meisjes op het meer aan het varen. nogal een twijfelachtig genoegen, dunkt mij, bij deze felle hitte." Heinz lachte even. «Het is haast niet te gelooven, wat een wonder lijke uitwerking een mooi vrouwengezicht op de als voorwaarde gesteld worden. De oppositie zal ook streng rekening houden met de mee ning van Rusland in dezen. De Senator Sherman heeft de portefeuille van staatssecretaris onder het bestuur van Mac Kinley aangenomen. Omtrent den opstand op de Philippjjnen brengt een dépeche uit Manilla het beticht, dat gene raal Palavieja groote activiteit ontwikkelt in zijn toebereidselen tot den aanval op Cavite. De schepen zullen er aan deelnemen om de vlucht der opstandelingen te beletten. Deze opstand heeft van het begin af den Spanjaarden 180 dooden en 450 gewonden gekost en aan de rebellen 7000 dooden, terwijl 570 dezer laatsten in den loop van den strijd gevangen genomen zijn. Tengevolge van de proclamatie van generaal Palavieja, waarbij genade beloofd werd aan de rebellen van de provinciën Bucalan en Manilla, mits zij de wapenen neerlegden, hebben 2000 opstandelingen hun onderwerping aangeboden. De sultan heeft bij keizerlijke irade de in stelling gelast van drie compagnieën gendarmerie, samengesteld uit elementen van velschillende godsdienstige gezindten. De minister van justitie heeft voorts een rondschrijven gericht aan de gerechtelijke auto riteiten, waarbij dezen de krachtige onder drukking voorgeschreven wordt van alle mis bruiken en vetkeerdheden, waarvoor voortaan de presidenten der rechtbanken verantwoor delijk zullen gesteld worden. Op Kreta is de rust hersteld. De wall heeft aldaar een voorioopige gendarmerie georgani seerd. Volgens de Standard is de beteekenis "an de benoeming van Muravieff tot Russisch mi nister van buitenlandsehe zaken ten opzichte van Turkije deze, dat de Oostersche quaestie niet tot oplossing zal worden gebracht, dat de Czaar den vrede in het Oosten wil handhaven en dat het invoeren van hervormingen niet tot het uiterste zal worden gedreven. Tegelijk met den terugkeer van de afge vaardigden naar het Palais-Bourbon komt in de Parijsche bladen weder de levensvatbaarheid van het tegenwoordige ministerie Meline ter sprake. De oppositie geeft daaraan nog nau welijks 14 dagen levens, zelfs al zou Meline zijn jkabinet willen redden door daarin den minister van Financiën Cochery door Ribot te vervaDgen. Een der «kritieke" dagen voor het ministerie zal zeker zijn de interpellatie van den socialistischen afgevaardigde Carnaud over de benoeming van Dourner. Omtrent het vertrek van dezen nieuwbenoem- den vice-koning, verneemt men dat hij zich Zondag-avond le Marseilles zal inschepenhij wordt vergezeld van zijn vrouw en twee dochters. zen l'.jde" aan wereldsmart heeft, maar, beste Oom, als ik niet gezien had, dat u gisteren u gedroegt, alsof u een vreemdeling voor haar was, dan zou ik er op hebben durven zweren, dat u en mevrouw von Sanden oude bekenden waren." «Wat bracht je er toe, dat te gelooven?" Somber en dreigend richtten zich de blikken van den baron op zijn neef. «Uw gebaar van schrik bij het binnenkomen," antwoordde Heinz argeloos, «maar ik zag spoedig in, dat ik m vergist moest hebben. LI hebt nau welijks een woord met elkander gesproken. Bevalt ze ii niet «O, ja" antwoordde baron Holrn kortaf en keek ongeduldig op zijn horloge. «Vindt je niet dat de meisjes lang uitblijven® Met deze woorden gaf hij aan het gesprek eeri andere richting. «We! neen; maar daar komen zij al terug." «Morgen zoo vroeg mogelijk, vertrekken wij," zeida baron Holm, terwijl zijn blik somber bleef rusten op mevrouw von Sanden en Gundala, die vertrouwelijk arm in arm kwamen aanwandelen. «Morgen al? Niet mogelijk." «Toch gebeurt het stellig" antwoordde de ba ron beslist. De dag neigde ten einde. Nog stond de zon in rooden gloed aan den hemel, nog heerschte een drukkende warmte. Het kleine gezelschap was over het meer naar het Ileereneiland gevaren. Mevrouw von Sanden, Liska en Heinz voerden bijna uitsluitend het ge sprek, terwijl een beetje van den overigen verwij derd graaf Brandes en Linda in vroolijk gesprek De heer Loubet is herkozen tot president van den Franschen Senaat! Uit Kaapstad wordt bericht, dat Woensdag een groote protestmeeting gehouden is tegen Rhodes in het paleis van justitie te Stellenbosch, Een motie \an protest is aangenomen en tele- graphisch medegedeeld aan minister Chamber lain, president Krüger en den president van de Oranje-Vrijstaat. Bcmcngde Dcdedcellngen. De Romeinsche correspondent van de Stan dard meldt aan zijn blad, dat de geneesheeren den Paus den raad hebben gegeven zeer voor zichtig te zijn, en niet plotseling van een warme kamer naar een koudere te gaan, en omgekeerd. Ook omtrent het voedsel, dal Z. II. gebruikt, worden de grootste voorzorgsmaatregelen in acht genomen. Als hij staat, valt zijn gebogen houding veel meer in het oog dan vioeger, dit is evenwel minder het geval wanneer Z. H. zit. Te Plymouth zijn geen verdere gevallen van cholera meer voorgekomen onder de troepen die met de Nttlia zijn aangebracht. Op het hospitaalsehip Pique worden acht patiënten verpleegd die reeds aan de beterhand zijn. Een zekere Nischkow, een Bulgaar, die zich thans in België moet bevinden, heeft een brief naar Sofia gezonden, waarin bij zich bereid verklaart zijn getuigenis omtrent den moord op Stambuloff af te leggen, mits borg wordt gestaan voor zijn veiligheid en zekere personen, bij name genoemd, in hechtenis worden ge nomen, omdat deze zeker zouden trachten hem van het leven le berooven. Onder meer waar schuwde hij tegen den vroegeren Bulgaarschen minister, Natschewitsch. De heer Natschewitsch is tegen dit schrijven opgekomen en beweert, dat hij genoemden Nischkow in het geheel niet kent. Tegenover zulk een verklaring zou men gemakkelijk tot de gevolgtrekking kunnen komen, dat genoemde Nischkow in het geheel niet bestond. Doch deze gevolgtrekking heeft geen reden van bestaan r Jer na hetgeen de Brusselsche correspondent van het Handelsblad van Antwerpen gisteren meldde Het bestaan van Nischkow kan niet ia twijfel getrokken worden. Ik ben hem gaan opzoeken te Etterbeek en heb bevonden, dat hij daar bediende is in eene fabriek van koloniale waren. Zijn patroon. M. Agniez, heeft mij de brieven van aanbeveling getoond van het Bulgaarsch gouvernement en ook de Bulgaarsche consul heeft Item warm aanbevolen. Nischkow kent enkel Bulgaarsch. Welke ook de personaliteit weze van Nischkow, het is vreemd dat men hem uit gewikkeld zaten, zonder op de anderen te letten. Baron Holm keek in gedachten voor zich. Ellin schouwde naar het stille Vrouwenoiland, naar het vreedzame klooster, dat zij morgen voor altijd ging verlaten, terwijl Gundala als vragend beurte lings naar graaf Brandes en Linda keek. Hoe ei genaardig, hoe vroolijker deze beiden werden, des te treuriger werd zij gestemd. Daar hield de boot stillangzaam stond Gundala op. Haar va der hielp haar bij het uitstappen. Weer vloog haar bbk naar graat Brandes, juist snel genoeg om te ontwaren, dat hij Linda een oogenblik bij het aan land gaan aan zijne hart drukte. Het werd Gundala zonderling te moede; een beklem mende angst voor de wereld overviel haar. Met heimwee keek zij naar het stille Frauenwórtb, «Scheelt je iets, Gundala"? vroeg baron Holm bezorgd. «Je ziet zoo bleek 1" Smartelijk schudde het jonge meisje het hoofd. «Uw dochtertje heeft nu a! heimwee" riep me vrouw von Sanden terwijl zij haar elegant geschoei de hand met teederheid onder Gundala's kin legde- zij heeft zoowaar tranen in de oogen". Baron Rittberg keek boos naar de vrouw, die zoo zonder eenigen tact handelde. «Wat blieft u?" zeide hij alsof hij mevrouw von Sanden niet begrepen had. Zij begon hartelijk te lachen. «Ik wilde gaarne, dat u mij uw arm gaaft om mij hier de hoogte op te helpen; het is hier s.eil, en ik ben een slecht wandelaarster" Een gloeiend rood overtoog een oogenblik het gezicht van von Rittberg, Uskoud gaf hij den arm aan mevrouw von Sanden: «Tot uw dienst mevrouw". Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1