Geveilde en veiiociite onroerende pederen. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Kunst en Letteren. Bulgarië gezonden heeft, eenige dagen vóór het proces StamboulofT". vice-president treden. van den Raad van State opge- <!S De berichten uit het Britseh-Indische rjjk doen zien dat de hongersnood met den dag ernstiger wordt en zich steeds meer uitbreidt. De regeering heeft reeds 150,000 tot '250,000 noodlijdenden aan goed betaald werk gehol pen. Men schat dat een bedrag van vijf millioen pond sterling noodig zal zijn om den nood inderdaad te lenigen. Te Jubbulpore liggen mannen en vrouwen langs de wegen als levende skeletten. Met de pest is liet al riiet beter gesteld. Sedert Maandag zijn te Bombay niet minder dan 102 nieuwe gevallen voorgekomen, 52 daarvan zijn met den dood geëindigd. Volgens officieele be richten zijn in het geheel 2310 personen aan de ziekte overleden en 3326 door haar aan getast. Maar het is onwederlegbaar dat deze opgaven veel te laag zijn. De kerkhoven zien er afgrijselijk uit. Pas begraven lijken moeten worden opgegraven, de keikhoven zien er uit als een slagveld een paar dagen na liet gevecht. Mr. D. Engelherts, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor Gelderland, die be noemd is tot substituut-officier van justitie te Roermond, zal, neemt hjj die benoeming aan, van rechtswege het lidmaatschap dier Kamer verliezen. De Centrale Vrijzinnige Kiesvereeriiging in het district Hilversum heeft voor een lid van de Tweede Kamer (vacature Th. Ph. baron Macknyj met algemeene stemmen candidaat gesteld, den heer A. N. J. Fabius, kapitein der aitilleiie te Amsterdam. Dr. Kuyper heeft uit Amerika de uitnoodi- ging ontvangen om in het volgend jaar de Stove-leclures te Princetown te komen houden, en heeft die uitnoodiging aangenomen. Professor HafTkin, die zich tegenwoordig te Bombay bevindt, heeft der Indische regee ring den raad gegeven Bombay te omgeven door een cordon troepen, daar anders de pest zich over geheel Indie zal uitbreiden. De Amerikaansche missie, liggend op onge veer 80 K.M. van Futschau (China) is door de inboorlingen aangevallen, doch krachtig dooi de leden der missie verdedigd. Rijksmiddelen. Thans is bekend geworden de loop van de rijksmiddelen over het jaar 1896. Een blik daarop stemt tot eenig optimisme. De middelen hebben belangrijk meer opgebracht, dan het vorig jaar, en zjjn een niet geiing te achten bedrag boven de raming gebleven. Een overzicht van het jaar kan men uit de volgende cijfers krijgen: De gezamenlijke directe belastingen hebben meer opgebracht dan in 18956.2 tonde invoerrechten f 1,657,500de loodsgelden f244,800; de gezamenlijke accijnzen 9.9 ton; de posterij f481,700; de waarborg f22,200; de akten voor jacht en visscherij f 4200. Dit vormt in bet geheel het aanzienlijke bedrag van f 4,022,700. Daar tegenover staat eene vermindering f 1,384,940 bij de gezamenlijke indirecte belastingen, f85,000 bij de domeinen, f 16,260 bij de telegrafen en f3800 bij de staatsloterij; samen f 1,490,000. Zoodat ge durende liet jaar 1896, bij eene totale opbrengst van f 123,029,030, eene som van ruim f 2.5 millioen meer in do schatkist is gevloeid dan in 1895. Deze uitkomst is zeer zeker niet on gunstig, vooral wanneer men let op de magere opbrengst van liet successierecht (slechts f 11,580,000, tegen f 12,812 100 in 1895, bii eene raming van f11,868,000). Maar, in over eenstemming met de groote verwachtingen, dooi de eerste maanden opgewekt, is zij niet vol komen. Bovendien worde in het oog gehouden dat van het hoogere totaal ruim f 1.6 millioen te danken is aan de invoerrechten, bij welk middel de ratio der vermeerdering voortaan, naar hei zich laat aanzien, niet dezelfde wezen kan als zij gedurende de grootste helft van 1896 nog geweest is. "VVat eindelijk de verhouding van do werke lijke opbrengsten tot de ramingscijfers aan gaat, deze is over het algemeen zeer gunstig geweest. Afgescheiden van de directe belastin gen, bij welke het slechts ten deele samen vallen van het belasting- met het kalenderjaar eene vergelijking niet zuiver maakt, zijn er in het afgeloopen jaar slechts twee middelen beneden de raming gebleven, t. w. het succes sie-recht, en de domeinen. Yoor het meeren- deel is zelfs het bedrag waarmede de raming overschreden werd, aanzienlijk. Zoo bij de in voerrechten (f 1,025,900) de loodsgelden (f 345,000) de gezamenlijke accijnzen (f 1,129,600); zegel, registratie en hypotheek (2.6 ton)posterij (2,8 ton). Zelfs van de tele grafen heeft de opbrengst, ondanks de klachten die men vaak hoort over het hooge binnen- landsche tarief, aan de raming zeer wel be antwoordzij is er ruim f39,000 boven. In totaal is de raming voor 1896 overschreden met ruim f31/* millioen. Ook dit is een bevredigend, maar niet een buitengewoon hoog bedrag. Het jaar 1895 waarin de nieuwe wet op de invoer rechten eerst van '1 Augustus af gold, was bij zijn voorganger f3.116,000 en bij de raming f3,463,000 vooruit. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw de heeren W. P. Stutterheim, met toekenning van den titulairen rang van kolonel, gepen- sionneerd luitenant-kolonel der infanterie, en G. A. ICusky, luitenant-kolonel der artillerie, beiden van het leger in Nederlandsch-Indië. De minister van binnenlandsche zaken wordt Vrijdag uit het buitenland te 's-Gravenhage terug verwacht, om Zaterdag de gewone audi ëntie te kunnen verleenen. Naar het Vad. meldt, is thans wegens on gesteldheid van den Staatsraad Heydenrijck, de heer Humalda van Eysinga als waarnemend ROTTERDAM, 14 Januari Heden hield de ge meenteraad eene zitting ter regeling van het be- waarschoolondcrwijs. Wat daarbij van het meeste gewicht kon zijn, was de houding van de anti-liberale leden van den Raad, die bij alle mogelijke gelegenheden er op hebben gewezen, dat de wet het geven van bewaarschool- onderwijs niet voorschrijft, zoodat de gemeente das iets doet, wat zij niet verplicht is te doen wanneer zij openbare bewaarscholen opricht en in stand houdt, eono handelwijze waartoe zij niet willen medewerken. Het was dus hier dc vraag of zij in de voorstellen tot subsidiccring hunner] scholen een middel zagen tot het verkrijgen van een vergelijk. Lang hebben zij den Raad niet in het onzekere gelaten. Reeds dadelijk hij do algemeene beschou wingen, hebben do heeren Van Staveren, v. d. Pols en Voorhoeve in korter of langer redevoeringen de verklaring afgelegd dat zij, hoewel de ingediende voorstellen op prijs stellende, hun beginselen ten aanzien van het bewaarschoolonderwijs er niet voor prijs gaven en tegen art 1 var de onderhavige ver ordening zouden stemmen. Veel bijzonders leverden de algemeene beschou wingen mot op. Ook do behandeling der artikelen van de eerste verordening, brachten niet veel leven in de brouwerij, Iets meer en ook ietwat belangrijker debat ontspon zich over do vraag, welken leeftijd wordt vercischt om tot hoofdonderwijzeres benoembaar te zijn en aan het daarvoor vercischte vergelijkend examen te mogen deelnemen. B. cn W. stelden voor 30 jaren, omdat bij de weinige plaatsen van hoogeren rang thans de con currentie der jongere pas gediplomeerde onderwijze ressen dikwijls te zwaar wordt voor haar, die reeds meer dienstjaren tellen en veel ervaring en takt hebben opgedaan. Do heer Heybroek vond dit te oud cn stelde voor 25 jaren. Met 22 tegen 14 stemmen gaf de Raad zijn af keer voor 25-jarige hoofden te "kennen, doch ook B. cn W. kregen hun zin niet daar dc meerderheid mot den heer Havelanr uitmaakte, dat de 28-jarigen de hesten waren. Daarmee was het debat over het onderwerp ge ëindigd, om morgen weer mot frisschcn moed te beginnen. De heer De Klerk interpelleerde B. en W. over dc courantenberichten ten aanzien van het korten op de loonen van de gemeentelijke straatvegers. Onmiddellijk antwoordde dc voc-zlttor. Van korting op de loonen wa« geen sprake, doelde hij mede, doch alleen was gebleken, dat sedert eenigen tijd het misbruik was ingeslopen, dat de straatvegers do eenigen in dienst der gemeente die per uur worden betaald zich laten betalen voor uren die zij niet gewerkt hadden. Dit liep over 2 a 2V« uur. Toen dit was opgemerkt, had men daar onmiddel lijk een eind aan gemaakt. Iutusschon werd thans door den directeur der ge- meentcreiniging een onderzoek iugesteld naar de loonen bij dien tak van dienst in het algemeen, waarop spr. nu nog niet wenschte vooruit te loopen. ROTTERDAM, 15 Januari. Door het comité uit de bakkerspatroons, die de afschaffing van den arbeid op christelijke feestdagen nastreven, waren gister avond te Rotterdam alle patroons tot eene vergade ring uitgenoodigd ter bespreking van dit onderwerp. Slechts ruim een twintigtal had aan de oproeping gevolg gegeven. Uit de mcdedeelingen van den Voorzitter bleek, dat hij zich in verbinding had gesteld met het be stuur der te Rotterdam bestaande Patroonsvereeni- ging, met verzoek bedoeld onderwerp op de agenda der bestuursvergadering te plaatsen. Dit bestuur meldde evenwel dat dit niet op zijn weg lag, als zijnde dc verecniging uitsluitend bestemd voor rege ling der broodprijzen. Men raadde daarom spr. aan zelf propaganda voor dc zaak maken, cn vandaar deze vergadering. Over de zaak werd lang en breed gediscussieerd, waarbij bleek, dat allen het wcnsehclijke van den maatregel inzagen, doch twijfelden aan de mogelijk heid van uitvoering, zoo niet alle patroons homogeen waren. Het resultaat was dat besloten werd het bestuur der Patroonsvereeniging uit te noodigen een verga dering van alle patroons to Rotterdam uit te schrijven om het onderwerp te bespreken. Wanneer de uit noodiging door een bij het reglement bepaald aantal leden wordt geteekend, is het bestuur verplicht daaraan gevolg te geyen. Het is de bedoeling nog vóór Paschen tot een beslissing te komen. PERNIS. 14 Januari. Alhier is binnengekomen de sloep Pernis, schipper J. van Vliet, van welke sloep in volle zee is overboord geslagen cn verdronken de matroos Wijnand Boender. AMSTERDAM, 14 Januari. Dinsdag 5 en 12 Januari hield de Ncderlandsche Coupeurs Verecniging haar 3e jaarvergadering in het lokaal de Karseboom, alhier. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de verecniging thans bestaat uit een hoofdbestuur en 4 afdeelmgen, waarvan 6 leden welke niet bij andere afdeelingen konden gevoegd worden direct onder het hoofdbestuur staan. De afdceling Amsterdam met 27 leden, Utrecht 21, Rotterdam 11 en Haarlem met 9 leden; zoodat de verecniging thans bestaat nit 74 leden. Sedert hot vorige jaarverslag een vermeerdering van 42 leden. Stappen zijn reeds gedaan om ook in Den Haag en Groningen afdeelingen te stichten. Op de eerste algemeene vergadering van 18 Oct. j.l. in Den Haag gehouden, werden tot hoofdbe- stnurderen gekozen dc heeren J. H. Rijk, voorzitter; Chr. A. F. Anrochte, secretaris, en G. A. Dittmar, penningmeester, allen te Amsterdam. Tot bestuurderen der afdeeüng Amsterdam werden gekozen de heeren J. H. Elling, voorzitter; Joh. Buchof, viee-voo zitter; P. C. Voorwald, secretaris C. J. Meijer, 2e secretaris; Joh. Cornelissen, pen ningmeester: A. Nielson en B. J. Herfkens tot commissarissen. HAARLEM, 14 Januari. De katholieke kiesver eeniging alhier is ontbonden. Men stelde do be scheiden der vereeniging in handen van den voor zitter den heer J. W. A. Bcynes, die, wanneer er een nieuwe kiesvereeniging is opgericht, ze aan deze zal overdragen. Het oude bestuur zal niet meer zit ting nemen, in de nieuwe kiesvereeniging. Een com missie is gevormd, uit zeven personen bestaande, die een vergadering tot oprichting van een nieuwe kies vereeniging zal uitschrijven, De oude nu begraven vereeniging bestond elf jaren. Tijd.) HILVERSUM, 15 Januari. De „Centrale Vrijzin nige Kiesvereeniging" in het kiesdistrict Hilversum heeft, na dc besluiten van de algemeene vergadering der „Liberale Unie", op 14 Nov. 1896 gehouden, en bloc in behandeling te hebben genomen, besloten het Unie-programma te onderschrijven. LEEUWARDEN, 15 Januari. Door zeven leden van de Liberale Kiesvereeniging alhier is aan het bestuur der vereeniging het navolgende voorstel in gediend. om in eene eerstvolgende vergadering be handeld te worden. „Dc liberale kiesvereeniging te Leeuwarden, over wegende: dat, door de besluiten van de Liberale Unie, vastgesteld in hare vergadering van 14 Nov. 1896, van de door de verecniging te stellen eandi- daten moet worden verlangd, niet enkel, dat zij in stemming betuigen met de strekking van het geheele Hervormingsprogramma, maar tevens dat zij, met volle overtuiging, de urgentie erkennen van de acht maatregelen, in het Urgenticprogram omschreven; „dat eene conscentieuse voldoening aan die be sluiten èn aan de verecniging èn aan de door haar te stellen candidaten oplegt eene verplichting, die, ook met het oog op de daaraan verbonden praetische bezwaren, door de vereeniging niet kan worden aanvaard „besluit: hare vrijheid van beweging te hernemen en zich mitsdien af te scheiden van dc Li berale Unie." Bij kon. besluit is aan A. Haupt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van consul der Nederlanden te Shanghai. Bij kon. besluit is, met 1 Februari, voor den tijd van drie j'aren benoemd tot directeur uit den handel bij het Vrij-Entrepot te Dordrecht J. Hordijk J.-Czn. Blijkens resolutie van den minister van financien blijft het ontvangkantoor Roosendaal in de derde klasse en wordt het kantoor 's-Giavenpolder in de achtste klasse gerangschikt Bij beschikking van den minuter van binnenland sche zaken zijn benoemd tot leden van de plaatselijke commissie van toezicht op de rijkslandbouwwinter- school te Dordrecht, D, H. Jas, burgemeester van Dubbeldam, jlir. P J. ,1. Repelaer. te Dubbeldam, Herman A. Nebbens Sterling, te Rozenbnrg, P. C. Jorissen en mr. II. J. M. Tijssen, te Dordrecht. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van leeraar in de staathuishoudkunde aan de Rijks-ho gere burgerschool met driejarigen cursus te Zalt-Bornmel, jaarwedde f300. Zij die vooi deze betrekking in aanmerking wen- schen te komen, gelieven zich vóór 26 Januari e.k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. W. B. J. van Eyk te 's-Gravenhage. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Ilr. Ms. fregat Johan Willem l'riso, onder bevel van den kapitein ter zee A P. Tadema, 14 dezer van Port-Said vertrokken, ter voortzetting van de reis. De minister van marine brengt ter algemeene ken nis, dat, blijkens ontvangen bericht van den comman dant van llr. Ms. schoener Bonairein den nacht van 8 op 9 dezei een reddingboei van dien bodem is over boord geraakt. Het vinden van dit voorwerp behoeft derhalve geene aanleiding tot ongerustheid te geven. De luitenant ter zee 1e klasse O. H. liuyck, dienende als eerste officier aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 2 Februari a. s. tijdelijk van zijne tegenwoordige betrekking ontheven, en ge plaatst in de rol van Hr. Ms. torpedo-instructieschip Marnii, als gedetacheerd bij den torpedodienst. Hij vvoidt met denzelfden datum am boord vin genoemd wachtschip tijdelijk vervangen door den luitenant ter zee der 1ste klasse W. P. Coolhaas. De luitenant ter zee 2e klasse A. van den Driessen Mareeuw wordt met 19 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. forpedo-instruciieschip Mama en gedetacheerd bij den torpedodienst. De minister van waterstaat heeft goedgevonden voor het. ja ir 1897 in de commissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen te benoemen: tot lid en voorzitter, den heer J. J. Stooker, gepensioneerd kapitein-luitenant ter zee, te Hilversum tot leden de heerenP. A.de Boer, inspecteur der Koninklijke Ned„-- landsche Stoombootmaatschappij, oud-gezagvoerder <n de groote vaart, te Hilversum; W. F. D. van Olie n, surveyor to Lloyd's Registei of British and Foreign Shipping, te Rotterdam; N. van Dissel, ingenieur le klasse voor het stoomwezen, te Bredatot lid en secretaris den heer J. C. Crague. oud-ofPcier-rnachi- nist lo klas-e, te Haarlem; tot plaatsvervangende leden de heerenW. AM. Piepers, benoemd hoofd ingenieur voor het stoomwezen te RotterdamP. A. van Aken, gepensioneerd officier-machinist der le klasse te Arnhem A. J. Over de Linden gepensio neerd officier-machinist der le klasse te Haarlem, en J. W. Tideman, inspecteur van de Nederlandsche "Ver eeniging van Assuradeuren te Amsterdam. - De heer H. van Kuijk, 2de regisseur, nam diens emplooi waar. >Bsroemde Kinderen" werd gisteren met veel opgewektheid en entrain gespeeld. Mevrouw Ternooy Apèl was een aardige leuke bakvisch, die zich jonge dame begint te voelen, haar dictie was meestal zeer gelukkig. De jonge Chrispijn stond haar niet altijd op even verdienstelijke wijze ter zijde; hg speelt uiterst correct, maar het spel heeft iets houten- klazerigs, dat maar niet schijnt afgeleerd te kunnen worden. Des ondanks had hij soms oogenblikken, waarin hij zeer goed was, b.v. toen hij bespron gen werd door den heer Dittrich en diens schoonzoon Henneberg. Deze beide laatsten, de heeren Westerhoven en Van Kuijk vormden met de echtgenoote van den eerste, mevrouw Kley een waardig trio. De korniekheid van Westerhoven, de gemoede lijkheid van van Kuijk, de sentimentaliteit van mevr. Kley riepen tooneeltjes in het leven, waarom het publiek dikwijls hartelijk en wel verdiend toejuichte. De titelrol was in handen van mevrouw van der Hoist. Vooral in het eer -te bedrijf, als zij als eeiste vrouwelijk advocaat summa cum laude van de Zurichsche Universiteit komt in rational dress, een pot bier naarbinnen zwelgt en erg geëmancipeerd doet, zóó, dat bare doodgewone brave moeder de baren ten berge rijzen, en haar vader uitgelaten over het abacadabraisehe summa cum laude zich nolens volens in de excen triciteit van zijn geleerde dochter schikt, vooral in dat bedrijf was mevrouw van der Horstop dreef. Later komt liet ontwaken van het echt vrouwelijke in haar wat abrupt. De heer Faassen Jr. is een pendant van den jongen Chrispijn. Uiterst correct spelend, maar te mat, nimmer uit den plooi komend, toch, evenals zijn tweelingbroeder met goede oogen blikken. De andere rollen kunnen buiten bespreking vallen, zij beteekenen weinig. Resumeerende achten wij den avond van gisteren uiterst geslaagd. Chrispijn's troepje is nog steeds vol vuur en ijver voor de kunst. In zijn driejarig bestaan heeft liet het gebracht tot eene hoogte, die door geen ander gezelschap hier te lande, op één enkele uitzondering na, bereikt wordt. Daarom mogen wij ons gelukkig prijzen, dat Chrispijn met zijn wakkere schaar zoo nu en dan onze stad opzoekt. De minister van financiën heeft bepaald dat de prijs van den lioutgeest voor de vermen ging van gedistilleerd thans bedragende vier en veertig cent per liter, te rekenen van 1 Februari zal zijn acht en dertig cent per liter. De heer M. de Ras, lid der Tweede Kamer voor Maasstricht, zal Dinsdag hier als spreker optreden voor de oude en nieuwe kiezers der R. K. Kiesvereeniging. Tot onderwerp heeft hij gekozen »De noodzakelijke eenheid der Katholieke partij bij de a.s. verkiezingen". Naar wij vernemen is de heer B. A. Verhallen, musicus te 's-Gravenhage benoemd tot kapel meester der d.d. schutterij hier ter stede. In het geheel dongen naar deze betrekking 39 sollicitanten. Van het Postkantoor alhier zijn in de 2de helft van December 1896 de volgende brieven verzonden aan personen, wier adres onbekend is: 1. M. R. de Boer 'sGravenhage 2. E. J. Verva id. 3. J. Limbach id. Heden werden aan de vischmarkt aangevoerd 17 manden visch en 1 schokker kabeljauw, scheHisch en schol, de prijzen varieerden van kabeljauw 75 ct. tot f2.50; schelvisch 35 ct. tot f 1.25; schol 40 ct. tot fl.35 per koop. Notaris: H. W. M. Roelants. Verkocht: 15 Januari. Twee perceelen weiland, gelegen in den Oud- Mathenesse-polder, groot 1 HA, 78 A en 10 cA, in veiling f 4200. Vier perceelen weiland, gelegen als voren, groot 3 HA, 25 A en 70 cA, in veiling f 7300. Gecombineerd verkocht voor f14750. Voor een jammer genoeg niet al te volle zaal, ging gisterenavond het door ons aange kondigde blijspel van Waither en Stein «Be roemde Kinderen". De heer Ternooy Apèl, volgens het pro gramma de rol van den meubelfabrikant Henne berg vervullende, was wegens ziekte verhinderd. B U R G E R L IJ K E STAND. GScboren t 12 Jan. Petrus Jacobus Antonius zoon van N. H. .T. Koks en M. A. Weber, Hoogstraat. 13. Johannes Jacobus, zoon van M. Tettero en H. J. Tettero, Steenstraat. 13 Jan. Anthony, zoon van D, van Bochove en C. M. Stolk, Leliestraat. «verleden14 Jan. Lodewijk Bouman, oud 62 jaar, echtgen. van Neeltje Koster, Nieuwstraat, Amsterdam, 14 Januari 1897. Het tooneelgczelschap onder directie van Jozef Van Lier, dat sedert eenige maanden in verschillende steden voorstellingen geeft, voerde hedenavond een nieuw kluchtspel op. „Do kuische Jozef heet deze aUerdolste klucht, die do lezers van dit blad vooral niet moeten verzuimen te gaan zien, als de troep het mettertijd in Schiedam komt opvoeren. Tenminste zij. die meer van dwaze pret en potsierlijkheid houden, dan van degelijke kunstuitingen. Want alles wat

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2