Rechtzaken. Kerk en School. Remenffcl Nieuws. Koloniën. Tele gr am men. Laatste Nieuws. Sclieep vaart. Y i s s c h e r ij. naar degelijkheid zweemt, mist deze malle klucht, die feitelijk niets meer is, dan 'n als los zand van elkaar hangende verzameling van dolzinnigheden. Intusschen zou er van het lachwekkende van deze op recht Dnitsche grappen weinig zijn tcreeht gekomen, als niet de artisten haar zoo uitmuntend vlot en vol blijmoedige onbevangenheid gespeeld hadden. Het was een waar lachsucces. In den Stadsschouwburg werd hedenavond de souffleur Wertwijn op zyn feestelijke wijze gehuldigd, ter gelegenheid van zijn 25-jarige tooncelloopbaan of liever tooneelzitplaats. Te zijnen voordecle ver toonde men het mooie drama „Om de kroon" van Coppé. Ia de pauze spraken de Heeren L. Bouwmeester en dc Leur hem toe namens Directie, artisten en vrienden en vereerden hem met vele geschenken en kransen. De jubilaris dankte hartelijk voor al die hulde. Z. Geertruida de Boer, weduwe Homborg, is door de Haarlemsche rechtbank wegens moedwillige verlating barer vijf jeugdige kinderen, veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf. De eisch was 8 maanden. De rechtbank te Zwolle heeft heden uitspraak ge daan in de zaak der aanklacht van den kommandant der Haagscke schutterij tegen de Kamper Courant en den hoofdredacteur van dat blad, wegens smaad schrift, veroordeeld tot f 25, bij nïet-betaling te ver vangen door 8 dagen hechtenis. Vonk in de Van Rijnstraat, op een oogenblik dat hij weten kon dat de heer Vonk niet aanwezig was, de fabriek binnengedrongen. Daar ontmoette hy den nog steeds onder politiegeleide naar zyn woning in de Zwarte Janstraat gebracht wordenden vijlenkapper Spil, die daarop door hem, terwijl hij inmiddels de fabriek weder verliet en daar buiten op de straat post vatte, bedreigd werd. Toen Spil eenigen tijd later na het eindigen der werk zaamheden door een agent van politie naar zijn huis begeleid werd, viel Hoekstra hem voort durend lastig, hetgeen tengevolge had dat de gewezen baas, ter voorkoming van erger door den politieagent werd gearresteerd. De staking der vijlenkappers heeft totdusverre geen invloed gehad op den gang der zaken in de fabriek van de heeren Keikhoven Vonk alie bestellingen konden op tijd worden afge leverd. Met commissies uit de stakers laat de heer Vonk zich niet meer in. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Goudswaard de heer M. J.Beu kenhorst, cand. te Doetinchemte Beilen dr. J. JR. Slotemakcr de Bruine, te Haulerwijk. Ds. D. G. Postma heeft het beroep naar Alkmaar nog niet aangenomen. Hij heeft nog geene beslissing aangenomen. Geref. Kerken. Bij dr. A. Kuyper is f 10,000 ontvangen voor de oprichting van een hospitaal te Poerworcdjo voor de zending der Gereform. kerken, door iemand die onbekend wenscht te blijven. Hooger Onderwijs. Leiden. Geslaagdvoor het aanvnllings-exnmen dier- en delfstofk., de heer Th. Luyckx van 's-Hagc voor het theor. geneesk. examen, de heer Lim-Njat- Pa; en voor het doet. examen geneesk,, de heer A Montague Is.zn. Groningen. Geslaagd voor het theor. geneesk. ex. de heer S. van Mesdag, geboren te Groningen. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het 2de natuurkundig examen door de hh.K. A. IJkema en Mc. Witmond; het theoretisch geneesk examen door de hh.M. van Willigen eu P. J. Vastenon. Middelbaar Onderwijs. Tot directeur der H. B. S. te Hoorn is benoemd dr. W. C. L. Bronsveld, leeraar aan de H. B. S. te Haarlem. De heer F. H. Sckeffelaar Klots, sedert 1868 di recteur van de eenige nog in Nederland bestaande burgerdagschool, tevens directeur van de burger avondschool te Leeuwarden, heeft den gemeenteraad om ontslag gevraagd uit beide betrekkingen, met ingang van den In Aug. a.s. Rotterdam. De gemeenteraad benoemde den heer J. Beijer definitief tot leeraar aan de H. B. S. voor meisjes. Lager Onderwijs. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch onderwij zersgenootschap is voor het jaar 1897 op do volgende wijze samengesteld: G. Kappcnbnrg Pzn., te Am sterdam, voorzitter; G. J. Ligthart, te 's-Gravenhage, vicc-vqorzitter; P. de Geus, eerste secretaris; J. W. Teepe, tweede secretaris; A. Stokvis, eerste pen ningmeester, G. Meijer, tweede penningmeester en archivaris, allen te Amsterdam; A. J. Straatman, to Amsterdam; L. Gerhardt, te Utrecht, en W. F. Hil- lehrand, te Garmcnvolde, commissaris der paedago- gische biblotheek. In het hoofdbestuur hebben thans zitting 4 hoof den van scholen, 4 klasse-onderwijzers en 1 leeraar aan een kweekschool. Brand te Leiden. Gisternamiddag ontstond een vrij lievige bin nenbrand in het perceel aan de Breestraat te Leiden, bewoond door prof. J. fibster. De con- sulatiekamer van den professor is nagenoeg uifgebrand, waardoor instrumenten, hulpmidde len en boeken door brand- en waterschade zwaar werden geteisterd. De Parijsche tentoonstelling. Naar uit een zooeven door ons ontvangen telegram zou blijken, is het plan van twee Hollandsche ingenieurs aangenomen als sclou" voor de Parijsche Wereldtentoonstelling in 1900. jy. Bred. Ct. Ongeluk. Gister-voormiddag is te Rotterdam een glazen- wasscher, die bezig was de ramen te zeemen van een perceel op de Hoogstraat van een ladder gevallen en een paar uren later over leden. Doodslag. Te Dordrecht loopt het gerucht, dat Woens dagavond een dienstbode op haar weg naar 's-Gravendeel een kindje, dat pas het levens licht aanschouwd had, zou hebben verdronken. De D. C. neemt dit bericht onder alle reserve op. Een schat. GLierenmcgen vonden de rijksveldwachters B. C. Kling en W. Orban in de Heerenstraat te Utrecht een aanzienlijk kapitaal aan effecten. Gelukkig, dat de schat in goede handen was gevallen; het gevondene werd weldra den eigenaar ter hand gesteld. Een Manifestatie. Woensdagavond werd er voor het huis van den Spaanschen gezant te 's Gravenhage eene manifestatie gehouden, waaromtrent men het volgende meldt: Des avonds na elf uur werd er op den Kneu terdijk door een groep personen gezongen. Dit nu gebeurt wel eens meer, vooral wanneer vroolijke troepjes huiswaarts keeren. De liede ren welke gezongen werden, de plaats waar en de kreten, die uit het zanggezelschap op gingen, deden echter aan iels anders denken dan aan een onschuldig vermaak. De troep verzamelde zich toch voor de wo ning van den Spaanschen gezant, het tweede huis van af den Kneutertijd, hief eerst de Marseillaise aan, die uit volle borst werd ge zongen en tevens meende men herhaalde malen te hebben hooren roepen: Fivent les anarchistes espagnols Men mag hieruit afleiden, dat dit avondge- •zang ten doel had eene betooging voor de "woning van den diplomalieken vertegenwoor diger van Spanje. Yan wie deze handeling uitgegaan is, werd niet bekend, maar men vermoedt, dat deze manifestatie op touw is gezet door vreemde lingen. Intusschen is de politie met een en ander in kennis gesteld, ten einde herhaling te voor komen. Zooals men weet, zyn dezer dagen verschil lende Spaansche anarchisten Frankrijk uitgezet. Ambitie voor 'f kiesrecht. In een onzer arrondissements hoofdplaatsen vervoegde zich dezer dagen, zoo schrijft men aan de N. Gr. Ct., eene gehuwde vrouw aan 't bureau van 't burgerlijk armbestuur om een briefje voor eerlang benoodigde verloskundige hulp. De betrokken beambte was bereid aan het verzoek te voldoen, doch bracht onder de aandacht der vrouw dat zulks aanleiding zou geven tot het plaatsen van haar man op de lijst der bedeelden, zoodat hij daardoor straks was verstoken van zyn kiesrecht. »Dan trek ik mijn verzoek in", was het antwoord van de vrouw. »Ik zal er eerst eens met mijn man over spreken." Een zonderling. Te Maastricht werd dezer dagen een man in het stedelijk gasthuis opgenomen, die eerst voor een bedelaar werd gehouden, doch bij wien later een vrij aanzienlijk bedrag in geld werd gevonden. Het blijkt, dat men hier te doen heeft met een van die zonderlingen, welke soms de curiosa der groote centra uitmaken. De man, zekere B., was 70 jaar oud en leidde steeds een leven van vrijwillige ontbering en gebrek- Ofschson hij niet bedelde, wist hij, door gierigheid en geldzucht gedreven, van zijne geringe verdiensten met het merken van zakken en gesteund door giften in brood en kleeren bestaande, de belangrijke som van ruim 1500 frank heimelijk bij elkaar te krijgen. De man bewoonde sedert '13 jaar een klein kamertje, sliep op een bos stroo en onthield zich meestal het allernoodigste voedsel. 't Gevolg was, dat zijn geestelijke en licha melijke krachten onlangs zoo waren afgenomen, dat opname in het gasthuis dringend noodza kelijk werd. Op verschillende vermoedens, dat hij een schat verborgen had, welke vermoedens waarschijnlijkheid kregen, toen hij hardnekkig weigerde iemand op zijn afgesloten kamer toe te laten, werd last gegeven de kamer te openen en men vond in een kist niet minder dan negen zakjes met geld, in verschillende muntstukken «gesorteerd, ter waarde van 1500 fr. ongeveer. De ontvangen giften, zooals kleeren enz, werden door hem in geld omgezet, om zyn dierbaren schat te vermeerderen, terwijl de man de schamelste kleederen droeg. De goede be handeling en meer natuurlijke levenswijze brengen dén zonderling reeds zichtbaar in een normalen toestand. Werkstaking te Rotterdam. Woensdagavoud is A. Hoekstra, de gewezen Laas van da fabriek, der heeren Kerkhoven Brand te Bremen De brand te Bremen, waarvan reeds in een telegram melding is gemaakt, heeft gewoed in vijf pakhuizen van de vennootschap ^Bremen Packhiiuser." De groote voorraden tabak, die daar voor rekening der firma's Eduard Meyer en Fritz Strauch Sohn waren opgeslagen, zijn geheel vernield door vuur en water. Van de pas opgerichte firma Eduard Meyer alleen is voor ongeveer ll/2 millioen mark tabak ver brand; de tabak was bij 13 verzekeringmaat- sehappijen verzekerd. De schade aan de gebouwen beloopt 200,000 mark. Tentoonstelling te Brussel in 1897. De Ned. Commissie voor de tentoonstelling te Brussel deelt het volgende mede: Waar men te Brussel komt, overal zijn de straten opgebroken. Onwillekeurig denkt men aan baricades en revolutie. De oorzaak dezer verkeeisbelemmering is echter van geheel vreedzamen aard de paardentrams worden in electrische veranderd om dezen zomer de be zoekers naar liet tentoonstellingsterrein te ver voeren. Op liet oogenblik is daar nog alles in wording. Bij het hoofdgebouw ziet men de huisjes van Bruxelles Kermesse, in den geest van Oud- Holland, ontstaan. De Nederlandsche industrie zal zich niet te beklagen hebben over de plaats, die zijn in het hoofdgebouw zal innemen. Het is der commissie, die de belangen der Neder landsche inzenders behartigt, gelukt een neven galerij van het hoofdgebouw voor de Neder landsche afdeeling te verkrijgen. De nevenga lerij heeft een oppervlakte van ongeveer 1500 vierkante meter en ligt in den vleugel van het gebouw, die zeker de belangrijkste en meest bezochte zal zyn. Duitschland, Engeland en Frankrijk liggen hier dicht bij elkaar; de Ne derlandsche afdeeling sluit zich bij die van Frankrijk aan. Het vei keer zal in dit gedeelte van het ge bouw bijzonder sterk zijn, daar de trams vcor dezen vleugel aankomen, en de bezoekers zullen, 1 om naar de Fransche afdeeling te komen, Nederland moeten passeeren. De Nederlandsche afdeeling zal dus zeker niet achteraf liggen, en de Nederlandsche industrie heefi hier een goede gelegenheid om voor den dag te komen. Een reiger als veldwachter. Men kan er La Fontaine een verwijt van maken, dat hij zijn fabels niet steeds met de noodige nauwkeurigheid dichtte. Had bij ten minste het verhaal gelezen, dat de Revue Scien- tifigue geeft, van een weduwnaar-reiger, hij zou dezen steltlooper ongetwijfeld in een ander licht hebben geplaatst. Een Engelschen reiger, die jaren lang in ge lukkigen echt had geleefd, trof de ramp, zyn wijfje te verliezen. Ettelijke weken was hij zoo onder den indruk van dit verlies, dat hij nergens meer belang in stelde en zichtbaar wegkwijnde. Langzamerhand leefde hij echter weer een weinig op en zocht als afleiding de een of andere bezigheid, hij trad als vrijwillig dorpsherder op. Hij leidde het vee 's morgens naar het veld en bracht het 's avonds met de grootste stiptheid terug. Maar omdat hij overdag nog eenige uren over had, nam hij tevens het toe zicht over het pluimgedierte op zich, trad bij eiken twist tusschen beide en verjoeg de rust verstoorders met rechtvaardige onverbiddelijk heid. Deze onbaatzuchtige diensten dag in dag uit bewezen, bezorgden hem de algemeene genegen heid, en de arme weduwnaar, die politiebeambte was geworden uit liefdeswanhoop, genoot wel dra evenveel eerbied als de dorpsveldwachter. Het onthoofden van Atjehers. „v. V." schrijft aan de J.-B., naar aanleiding van het in do zitting der Tweede Kamer van 22 Septem ber 1.1. gevoerde debat over het onthoofden van Atjehers: „Hieruit blijkt, dat bij een aantal personen in Nederland de meening voorzit, dat een Moslim zonder hoofd den hemel, hetzij men dien den Turkschen dan wel den Mahomedaanschen noemen wil, niet deelachtig worden kan. „En ook in Indié hebben niet weinigen dat denk beeld, althans ik heb het door menigen van Atjeh komenden officier hooren verkondigen. „Eet schijnt mij daarom wenschelijk toe er op to wijzen, dat die meening ODjuist is. „Een geloovige. die in den heiligen oorlog sneu velt, wordt beschouwd te zijn sjahid, getuige van Gods macht, of, zoonis professor L. W. C. van dan Berg in zijne „Beginselen van het Mohammcdaansche recht", zegt, is martelaar voor de zaak van den Islam, en wordt terstond de genietingen van het Paradijs deelachtig. Om die reden wordt zijn lijk niet gewas- schen, doch in het graf geplaatst in den toestand, waarin hij is gevallenja zelfs wordt door de Sja- fi'ieten niet bij zijne begrafenis gebeden. „Al die afwijkingen van dc regelen in gebruik bij de behandeling van lijken zijn daaruit te verklaren, dat de ziel het lichaam reeds verlaten heeft, hetgeen niet het geval is bij de op andere wijze overledenen, die eerst nog het bezoek der grafcngeleu hebben af te wachten, voordat hunne zielen hun omhulsel mo gen verlaten. „Het verminken van lijken van gesneuvelde Atjehers is derhalve op nuttigheidsgronden niet te verdedigen. Laat ons hopen, dat de autoriteiten op Atjeh maat regelen hebben genomen om herhalingen van de ge lukkig slechts weinige malen gepleegde barhaarsch- heden te voorkomen." BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Ontslagen: eervol uit zijne betrekking, de griffier van den landraad te Djember (Besoeki), J. H. Hunt. Benoemd: tot notaris te Padang, J. W. Go as sens, thans notaris to Pasoeroean. Gesteld: ter beschikking van den dir. van binn. bestuur om werkzaam te worden gesteld bij het hinn. bestuur, de ambt. voor den burg. dienst Th. van Dissel, C. Poortman, H. J. Hofman, C. F. Gonsclves en L. P. G. Hartweg. Toegelaten: tot uitoefening van de artsenij- bereidkunst als apothekersbediende in Ned.-Indië mej. H. M. van Ketel. Bij het hinncnl. bestuur ontheven eervol van het bestuur over de onderafd. boven Langkat (Oost kust van Sumatra), de cont. Ie kl. J. G. Schot; en niet dat bestuur tijdelijk belast tegelijk met zijn eigen functien, de coutroleur belast met de Bataksche zaken H. H. T. ,T. Nussolein. Verplaatst: naar dc afd. Medan (Oostkust, van Sumatra), ter beschikking van den controleur aldaar, de aspirant-controleur J. Brcukink. Militair Departement. Benoemd: tot 2c luit.-kwartierm. hij de mil. admin., de sergeant der inf. L Verboon. Tot adj. bij den staf der veld- en bergbatterijen op Java, te Banjoe Biroc, de Je luit bij dc 23e comp. (2e comp. vesting) art. te Batavia, F. H. de Bruine. Bij den mil. geneesk. dienst, bevorderd: Tot dirigeerend officier van gezondh. 1ste kl. dc dirigee rend officier van gezondh. 2e kl. P. A. Platteeuw; tot dirigeerend officier van gezondh. 2e kl. de offi cier van gezondh. Ie kl. J. A. C. Maier (met verlof in Nederland. Geplaatst: bij het 2e bat. inf. de ïe luit. der inf. P. J. L. B. Batenburg en de 2e luit. der inf. C. J. Groothofi', heiden uit Nederland aangekomen als gedetacheerd bij het leger b. t. 1. en de 2e luit. der inf. H. Spook, uit Nederland aangekomen als bestemd voor den dienst h. t. 1.; bij aankomst, hij het 10 bat. inf., do 2e luit. der inf. H. Helb bij het 2c depot bat., de 2c luit. der inf. II. M. Luchsingerbij het L. II. 1c hat. inf., de 2e luit. der inf. G. A. Tidcmanbij het 13e bat. inf., do 2c luit. der inf. J. V. L. Opperman; allen Nederland verwacht wordende, als bestemd voor den dienst h. 1.1. Overgeplaatst: bij het subs, kader te Ba tavia, de le luit. P. A. H. Holten; in Atjeh t.n.i., de luit. J. Spaan; naar Atjeh, ter beschikking van den gewest, intendant, de le luit. kwm. A. ,T. A. Brandon Bravo. Eervol ontheven: van zijn adjudantsbe trekking cn overgeplaatst bij de le comp. art. (lc veldbatterij) te Batavia, de lc Init.-adj. G. A. C. Dijk. Marine departemmt. Vergund: om wegens ziekte naar Nederland terug te keeren, aan den kapt.-luitenant ter zee H. J. Bal van Hms. wachtschip Bromo. PRETORIA, 14 Jan. Morgen zal een groote protestmee ting gehouden worden tegen de immigratie van koelies. De beweging onder de Afrikaande rs tegen Rhodes breidt zich snel uit in de Ka apkolonie, waar een groot aantal meetings gehouden worden. De Hollandsche leden der Kolonie zijn by na allen tegen Rhodes gestemd. LONDEN, 15 Januari. Bij het Colonial Office is het bericht ontvangen dat twee leden der expedirie naar Benin gered zijn. De regeering zal 500 man naar den Niger zenden. De ope raties zullen in Februari een aanvang nemen. MADRID. 44 Januari. De berichten uit New- York betr effende de beweerde onderhandelingen tusschen Spanje en de Vereenigde Staten over de Cubaansche quaestie hebben hier groote ver bazing gewekt. Zij worden door de dagbladen formeel ontkend. De minister Canovas spreekt ten stelligste het bericht tegen, dat er sprake van is op 23 Januari de hervormingen voor Cuba af te kon digen. Er is nog geen enkele datum voor mededeelingen van dien aard vastgesteld. MADRID, 14 Januari. Een telegram uit Ma nilla meldt, dat 2000 opstandelingen in de provincie Bulncan hun onderwerping hebben aangeboden. Kolonel Vilialon had een ontmoe ting met de opstandelingen, die 47 dooden ver loren. De aanvoerder der opstandelingen Roque werd krijgsgevangen gemaakt. De Petit Bleu ontvangt uit Konstantinopel het bericht, dat naar aanleiding van het rap port opgemaakt door Sir Edgard Vincent, directeur der Ottomannsche bank, de sultan Donderdag goedgekeurd heeft het voorstel tot instelling van een financieele commissie van contróle, beslaande uit twee Europeanen en twee Turken. Als een der Europeanen wordt genoemd de heer Rambert, een Zwitser, die reeds ver scheidene spoorwegen in Turkije aangelegd heeft. MAASSLUIS, 14 Januari. Aangekomen: Dragoman S. Nicolajefï. 5. Caledonia, S. Aberdeen. Vienna., S. Harwich 14. Vertiokken: Avocet, S. Liverpool, Egret, S. Londen. ThorndaleS Sunderland. Professor Buys. S. Huil. in IIoowater te Schiedam. Jan. 10 v.m. 1.53 n.m. 2.17 17 b 2.42 3 OG Hoogte M. N. A. P. van het Hoogwater le Hoek-van- HoIIand. Jan. 10 v. m. 0.06 M.n. m. 0.64 M. H i 0.74 j> a 0.70 Zon en Maan. Zonsopgang Jan. 10: 8.05 v.m. ondergang 4.14 n m. a 178.04 a 4.16 Voile maan 18 Januari. Laatste kwartier 25 V'LAAltDINGEN, 13 Januari. Gisteren kwam alhier van de beugvisscherij binnen liet loggerschip Arie en Frans, schipper J. v. Noord, van dc reederij R. Om- moring Azn., met een vangst van 9 ton viseh.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3