BINNENLAND. De Staats-Crt. van 16 Jan. bevat het volgende bericht; Blijkens van den gouv.-generaal van Ned.-Indie ontvangen telegram zijn gesneuveld op 2 dezer; de korporaal van de kol. reserve F. F. Rieke en de fuseliers van dat corps F. H. Jager, J. Kampen en T. Molenaar; gevaarlijk gewond de fuseliers van de koloniale reserve P. Tolstra en C. Hendriks en op den 7n dezer aan zonnesteek overleden de majoor der inf. J. Beets; gesneuveld de le luitenant der in fanterie H. van Hennekeler; gevaarlijk gewond de korporaal S. v. Borkum en de fuseliers A. A. A. Seelemann, H. J. Janse, C. J. J. Schil ling en H. F. D. Geisterfer, zijnde de korporaal Van Borkum en de fuselier Seelemann, sedert overleden. STADSNIEUWS. minister doch slechts tot bestuurder van het ministerie van buitenlandsche zaken benoemd is. In die qualiteit is hij voorshands slechts de opvolger van Chichkhine, die het ministerie na den dood van Lobanoff beheerde en thans tot lid van den staatsraad benoemd is. Het eigen lijk ministerschap is dus nog vacant en het schijnt dat de Czaar, alvorens tot een defini tieve benoeming over te gaan, den heer Mu- rawief eerst aan een proeftijd wil onderwerpen. Hoe het zij en hiermede troost zich vooral de Duitsehe en Engelsche persde buiten landsche politiek van Rusland zal wel voorloopig nog persoonlijk door den jongen czaar zelf geleid worden en volgens de traditie in Rusland door den invloed van den minister van buiten landsche zaken slechts wijzigingen in de details kunnen ondergaan. Gelijk wij gisteren vermoedden is het geen eenvoudige expeditie die men in Engeland uitrust tegen de Afrikaansche stommen aan den Niger, maar bereidt men zich voor op een formeelen oorlog. De Engelsche regeering is tot een onmiddellijke tuchtiging van den bloeddorstigen koning van Benin besloten en naast de expeditie van de Niger Company zal dus een officieele krijgsoperatie tegen Benin begonnen worden. Reeds wordt aangekondigd, dat een sterk eskader aan de operatie zal deelnemen en de geheels kust van Benin zal blokkeeren. Natuurlijk za! dit militair optreden van de zijde van liet Engelsche gouvernement tot steun strekken aan de paiticuliere expeditie van de Niger-Company, al blijft men ook in Engelsche ministerieele kringen voorgeven, dat de laatste uitsluitend op eigen verantwoorde lijkheid handelt en niet officieel gesteund wordt. De laatste berichten in aansluiting aan ons telegram van gisteren luiden, dat een eskader van vijf schepen de expeditie naar Benin zal bystaan, die gekommandeerd zal worden door luitenant-kolonel Hamilton. Intusschen zal niets ondernomen worden voor de aankomst der offi cieren en ambtenaren, die Donderdag j.l. Enge land verlaten hebben. Verder is het plan alle beschikbare troepen van New-Benin terug te loepen en ze in booten naar Shaptey en verder naar Gwelo te ver voeren. Zoodra men de stad Benin ingenomen heef», zal deze als basis dienen van operation tegen zekere stamhoofden uit de nooidelijke streken. Zooals telegraphisv,.< gemeld werd, is het be richt omtrent een vergeljjk tusschen de Unie en Spanje aangaande Cuba door Canovas onmid dellijk tegengesproken. Geen datum omtrent openbaarmaking van hervormingen op Cuba was volgens hem nog vastgesteld. Aan den anderen kant woidt een dergelijke openbaarmaking tegen het begin van Februari in het uitzicht gesteld. Deze aarzelende houding te Madrid is weder moeielijk te rijmen met het verontrustende nieuws uit Cuba. De opstandelingen namelijk zouden zich meester gemaakt hebben van Santa-CIara Maximo Gomez zou naar Havanna oprukken en z'yn voorhoede de provincie Matanzas ver woest hebben. De Amerikaansche senator Sherman heeft definitief zijn benoeming tot staatssecretaris van buitenlandsche zaken aangenomen. Zijn benoeming is van beteekenis tegenover liet wetsontwerp van de Cubaansche partij in den Senaat betreffende den voorgestelden aankoop van Cuba door de Unie voor 300 millioen dotiars, daar hij een tegenstander van kolonies buiten Noord-Amerika is. De bekrachtiging van het arbitrage-verdrag door den Senaat wordt niet voor 4 Maart verwacht. Turkije schijnt nu werkelijk stapp in de goede richting te willen doen. Gisti ver meldden wij reeds het besluit des s' - s tot instelling eener vaste financieele cot ^sie, uit 2 - Europeanen en 2 Turksche ambtenaren be staande. Deze commissie zal toezicht houden op de begrooting en de uitgaven in bet alge meen tevens zal zij bevoegd zijn tot het •onderzoek van het geldelijk beheer van alle departementen en om de zes maanden verslag uitbrengen. Tevens blijkt dat de quaestie der gendarme rie op Kreta beslist is. De Porte heeft het voor stel aangenomen, dat door de militaire commissie is uitgewerkt, Intusschen komen weer nieuwe berichten van onlusten en botsingen op Kreta; de op gewondenheid onder de Christenen en Moham medanen neemt toe; Tuiksche boeren trekken naar de versterkte steden. Gelyk uit het telegram uit Pretoria bleek, begint men ook in de Transvaal te ageeren tegen de invoering van Indische koelies. Te Durban in Natal heeft tegen deze immigratie zich reeds ernstig verzet geopenbaard en nu zal ook te Pretoria een meeting belegd wor den om de Ti ansvaalsche regeering te verzoe ken de bestaande wetten tegen de Indische immigratie zooveel mogelijk te verscherpen. Gisteren werd geseind dat de beweging tegen Rhodes ouder de Afrikaners snel toeneemt. Berichten uit de Kaap^che bladen zijn hier mede m tegenspraak. Ér wordt beweerd, dat de meest invloedrijke Afukaansche boeren der Kaap-kolonie ten gunste van Rhodes gestemd zijn. Volgens een telegram uit Pretoria heeft Barnato, de welbekende financier, herhaal delijk besprekingen gehouden met leden der Transvnalsche rege-ring en toezeggingen ont vangen van president lirugersecretaris Leyds en andere regeeringspersonen omtrent ondersteuning in zake de kolentarieve», den arbeid van inboorlingen en het dynamiet. Om trent het laatste kreeg Barnato de verzekering, dat de regeenng aan de dynamiet-quaestie volle aandacht zou schenken en dat de prijs van het dynamiet een aanmerkelijke verlaging zou ondergaan. Barnato kreeg den indruk, dat bet doel der regeenng is de mijnindustrie krachtig te steunen en de belangen der Euro- peesche geldschieters te bevorderen. Aljrh. De Koninginnen vei schenen gisteravond om tien uur ter soiree dansante van het Casino in het Hötel De Ouden Doeien te 's Graven- hage, en werden aldaar ontvangen door den commissaris van het Casino, die hare majes teiten naar de salons geleidde. Koningin Wilhélmina droeg een lichte balrobe, gegarneerd met roode rozende Regentes was in een donker toilet gekleed. De jonge Koningin danste een quadrille d'honneur met baron Taets van Amerongen, oud-kamerheer van wijlen den Koning en oud hofmaarschalk van wijlen Prins Hendrik. De feestzalen waren prachtig versierd. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal op Dinsdag 19 Januari aanstaande niet plaats hebben. Naar aanleiding van een, ook door ons over genomen, bericht van het Fad. deelt de Resi dentiebode mede, dat de ongesteldheid van mr. Heyilemyck waarnemend vice-president van den Raad van State, zich bepaalt tot een zware verkoudheid, die hem noopt, zijn kamer te houden. De volgende week hoopt hij weder den Raed te presideeren. Generaal Karei van der Heijden zal binnen kort in het huwelijk treden met mejuffrouw C. de Jongh uit Dordrecht. „Patrimonium" en de verkiezingen. Het bestuur van bet Nederl. Werkliedenverbond „Patrimonium" wenscht met het oog op do verkie zingen in een buitengewone ledenvergadering eenige punten te bespreken en zoo mogelijk vast te stellen, die tot leiddraad kunnen dienen van hen, die als leiders der aanstaande verkiezingen een programma vaststellen en ook om hun, die straks als eandida- ten worden gesteld, kenbaar te maken wat er in den boezem van „Patrimonium" leeft Deze punten zijn de volgende; 1. „Patrimonium," van gevoelen, dat vóór alles do geestelijke belangen van den tnenscb gaan, dringt in de eerste plaats aan op eene schoolwetgeving, die leiden kan tot vervulling van den alouden wensck .Vrije school regel, staatsschool aanvulling. 2. Daar de. arbeid evenals elk terrein van het leven naar zijn aard moet worden behandeld, ver werpt „Patrimonium" even beslist eeno wettelijke regeling buiten de arbeiders om van boven af opge legd, als het voor een krachtige bescherming pleit. 8. „Patrimonium" vraagt dan ook Kamers van Arbeid, zóó ingericht, dat hare uitingen waarborg geven van een juiste uitdrukking te zijn van hetgeen er in de kringen van den arbeid leeft. En acht daarom noodig a. dat Kamers van Arbeid kunnen opgericht wor den, waar door een zeker aantal patroons of werk lieden de begeerte naar zulk een inrichting wordt openbaar gemaakt b. dat zoowel arbeiders, die als „huïswerkers" hun beroep uitoefenen, als zij, die in de werkplaats onder patroons of directeuren hun arbeid verrichten, op denzelfden voet stemrecht voor de samenstelling van deze Kamers verkrijgen; c. dat bij het uitbrengen van advies, voor do min derheid hot recht besta om haar gevoelen te open baren d. dat wetten het arbeidscontract betreffende niet worden ingediend dan na de Kamers van Arbeid to hebben gehoord. 4. Pensionneering van den ouden arbeider. Hot blijft „Patrimonium's" overtuiging dat alleen door verplichting van overheidswege en met overheids hulp voor den ouderen arbeider, de toekomst voor den afgewerkten arbeider kan verzekerd worden. 5. Daar de bescherming, in andere landen aan do nijverheid betoond, de concurrentie met het buiten land bijna onmogelijk maakt, acht „Patrimonium" het heffen of verhoogen van rechten dringend noo- i dig op bewerkte grondstoffen, waarvan de invoer i aan onze binnenlandeehe industrie arbeid ontneemt, j G. „Patrimonium" verlangt, dat de overheid, als i grootste werkgeefster, zoowel bij het werk, dat zij in eigen beheer, als bij het werk, dat zij in aanbe- steding doet uitvoeren, in regeling van loon en I arbeidstijd en andere deelen van het. arbeidscontract toone krachtig te willen medewerken om den levens standaard van den Nederlandsehen arbeider te ver- hoogen. 8. „Patrimonium"' dringt sterk aan op een uit breiding van het onteigemngsreeht n. ter wille van de verbetering der volkshuisves ting, opdat het onbewoonbaar verklaren van slechte woningen worde bevorderd en het bouwen van goede woningen meer mogelijk worde gemaakt b. opdat de gemeente geschikte gronden verkrijge, om bij erfpacht den inwoners de gelegenheid te geven, zich een plek voor woning, een akker ter bebouwing of grond ter uitoefening van andere be drijven te verzekeren. Opdat de bebouwing van het land bevorderd worde acht Patrimonium noodig: a. dat door een Rijkshypotheekbank de kleine boerenstand worde geholpen en de grooto boer worde behouden; b. dat maatregelen worden genomen, waardoor het gebruiken van den grond alleen als geldbelegging worde tegengegaan c. dat het pachtcontraet den pachter meer vrij waring voor verliezen buiten zijn schuld verzekere, ook meer waarborg biede dat de vruchten van zijn inspanning aan zijn kinderen ten goede komen; d. dat door heffing, van invoerrechten op land bouwproducten de concurrentie met het buitenland worde mogelijk gemaakt. 10. Met het oog op de woeste gronden, die aan menig arbeider brood kunnen verschaffen, acht „Pa trimonium" het noodig, dat vóór en aleer van overheidswege stoffelijke hulp wordt verleend voor droogmaking van de Zuiderzee, de overheid de pogingen krachtig steune tot ontginning van heide en woeste gronden. ROTTERDAM, 15 Januari. Ook in de heden ge houden raadsvergadering is men tot eeno beslissing gekomen over het bewaarsckoolondcrwijs. Nadat zoowel vóór- als tegenstanders van openbaar onder wijs in een warm debat zich over de aanhangige voorstellen hadden uitgelaten, werd de vergadering verdaagd tot do volgende week. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, Dinsdag, 19 Januari 1S97, des ra- middags 2 uren. Agenda 1. Vaststelling der notulen van de vergade ring van 22 Dee. j.l. 2. Mededeeling van de ingekomen stukken. 3. Benoeming van een lid der Commissie voor het Burgerlijk Armbestuur. 4. Ontwerp-besluit tot het jloen van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting voor 1896. 5. Vaststelling van het le suppletoir kohier der pl, directe belasting naar het inkomen, dienst 1896/97. 6. Bezwaarschriften van J. Hille e.a. tegen hunnen aanslag in de pl. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1896/7; en rapporten daarop der comm. voor de pl. belastingen. 7. Adressen van D. M. Zoetmulder e.a. om geheele of gedeeltelijke restitutie van betaalde pl. dir. belastingen over 1896. 8* Adressen van de Wed. A. Büller. geb. de Raaij, en J. C. H, Kramers en P. L. M. Kramers qq, om afschrijving van pl. dir. be lasting naar het inkomen, dienst 1896/7. 9. Adres van J. van der Marei om continuatie van huur van een gemeenlewoning op de voor malige werf »de Nijverheid". 10. Voorstel van Burgemeesters en Wethou ders om den erfpaehtsprijs van den aan S. van Velzen te Alphen a'd Rijn opnieuw in erfpacht uit te geven grond, te bepalen op 30 cent per c.A. in het jaar. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om onder intrekking van het raadsbesluit van 31 Juli 1884, bepalingen bevattende om trent het door de gemeente overnemen van particuliere straten, nieuwe voorwaarden vast te stellen, waarop thans bestaande particuliere straten door de gemeente in eigendom zullen kunnen worden overgenomen. In de heden namiddag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werd herbenoemd tot Voorzitter de heer J. J. G. Nolet. Tot vice-voorzitter werd benoemd de heer Mr. W. H. Jansen, in de plaats van den heer S. A. Maas afgetreden; terwjjl de heer J. Hoogendam als secretaris werd herbenoemd. De Commissie voor de beurs bestaat nu uit de heerenJ. H. Houtman, H. R. M. A. van Gent en D. F. W. Prins. Door de Afd. Schiedam van den Nederl. TimmerliedenbondsDoor eendracht verbetering" is het vo'gende adres verzonden Aan HIl. Kerkmeesters der Parochie van den Allerlieüigsten Rozenkrans van het 11. Bart. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, bestuursleden der timmer lieden vereeniging» Door eendracht verbetering", dat zij de vrijheid genomen hebben U, keik- meesters van genoemde Parochie, terwijl gij als zoodanig gemachtigd zijt van leden en ver der bestuur, om aan te besteden: het vergrooten en verbouwen van een woning of pa«torie, gelegen aan de"zuidzijde der voormalige bijkerk ven den H. Johannes den Dooper, met deszelfs bijwerken, aange legenheden enz. Aan tl edelen te verzoeken, daar wij als ambachtslieden wel bekend zijn met de noo- dige bepalingen en artikelen, die m uw bestek noodig zijn, zoo is andergeteeken's verzoek om ook in dit bestek op te nemen de arbeidsdag niet langer dan 11 uur tevens het loon te bepalen Timmerman 22 ct. per uur. Metselaar 21 Opperman of handlanger 16 j> Graver 18 s Schilder 20 j s Verver 17 n De steenhouwer verplich'is, hetzij aannemer of baas om die knechts gedurende den werk- tijd dat zjj daar werkzaam zijn, het loon uit te betalen tegen 20- ct. per uur. De loodgieters of leidekkers evenals hierbo ven aangehaalde zinsnede te bepalen tegen" 22 ct. per uur. Verder alle bijbehoorende werkliedan, die daarbij tegenwoordig mochten zijn te betalen naar evenredigheid van zulk genoemd voorstel en zulks genoemde werklieden te verzekeren by een solide maatschappij tegen ongelukkeg zoolang zij daar werkzaam zijn of het werk van duur is. "t Welk doende Het bestuur der timmerliedenvereeniging »Door eendracht verbetering" G. van der Meer president, C. Rjjksen vice-pres., A. Wensvoort secr., G. Bezemer 2e secr., N. B Roelse penningm., T. Harteveld 2e penningm,, I. Meyer controleur, M. van'Dyk lestuurshden In ons nummer van gisteren meldden wij dat door den heer M. de Ras. lid der Tweede Kamer, een rede zou worden gehouden voor de R.-K. kiezers en aanstaande kiezers in de zaal der Officierenvereeniging. Thans kunnen wij daaraan toevoegen dat het onderwerp zijner rede zal zijn: »De noodzake lijke eenheid der Katholieke partij bij de aan staande verkiezingen." De uitnoodiging tot bijwoning dezer lezing is gericht tot alle mannelijke R.-K. iugezetenen, die vóór of op 15 Mei e.k. den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt. Naar wij vernemen is de tot kapelmeester bij de d.d. schutterij benoemde heer B. A. Verhallen, tevens benoemd tot directeur der Symphonie-Vereeniging aihier. Tot leeraar aan de Muziekschool der Maat schappij tot bevordering der Toonkunst alhiar voor de vioolklassen, is benoemd da heer W. F. Beunderman te Rotterdam. In een der bladen wordt melding gemaakt van het plan om de Rotterdamsche stoom tram te veranderen in een tram met electri- sche beweegkracht. Wij hebben bij onze informatiën daarvan geen bevestiging gekregen, zoodat het voor zichtig is onder voorbehoud van dit bericht kennis te nemen. Het bestuur van de afd. Schiedam van het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond heeft den heer B. H. Heldt, voorzitter van het hoofdbe stuur van genoemd verbond uitgenoodigd alhier een lezing .te houden over het kies recht. Die lezing kan als voorlooper worden beschouwd van eene beweging, die genoemde afdeeling op touw wil zetten, om die werk lieden, die zich met haar streven vereenigen, aan te sporen zich aan te sluiten bjj de kies- vereeniging ^Schiedam", of zoo de meerderheid zich daartegen veiklaart en aan een werkmans- kiesvereeniging de voorkeur geeft, alsdan een dergelijke kies vereeniging in het leven te roepen. De firma Ingelse Co., die te Vorden (G) in de roomboterfabriek eene nieuwe machine levert, gaf Donderdagmiddagvóór ,'t hotel En- sink aldaar op 't plein aan de overzijde der straat, eene proef met haar nieuw brandblusch- middel, die uitmuntend geslaagd kan heeten. Een mutsaard, uit stroo en dennetakken be staande en met teer en petroleum gelrenkt, werd ontstoken en stond weldra in lichtelaaie. Maar door een dun straaltje van 't bovenge- gemelde bluschmiddel werd de gehe le massa in een paar minuten tot op net laatste vonkje uitgedoofd. De burgemeester, een der wethou ders benevens eenige belangstellenden woonden de proefneming bjj. De kosten van zoo'n bus moeten een gulden of twaalf beloopen. 't Vullen er van, na ge bruik, geschiedt voor één gulden. Z. O. Verwijzende naar achterstaande advertentie voldoen wij gaarne aan het tot ons gericht verzoek om ook te dezer plaatse de aandacht onzer lezeressen en lezers opnieuw te vestigen op de svereeniging tegen bedelarij" en de daar mede samenwerkende vereeniging shet dames comité tegen armoede" De vereeniging tegen bedelarij heeft reeds herhaaldeijjk getoond een zeer nuttige vereenigirg te zjjn voor de waar schuwingen aan het publiek voor personen, die de milddadigheid der menschen aanwenden als een g makkelijk middel om de noodige gelden bjjeen te krijgen tot het voorzien in hunne

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2