BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. reurs do voorhoede der Derwisjen op twee uur afslands van Agordat aangetroffen. Volgens berichten aan de Times tooneti de onderhandelingen der gezanten ie Konstanti- nopel, die iedere week vier of vijf zittingen houden, een geregeldeu, ofschoon langzainen vooruitgang en kan men in Februari de beëin diging der beraadslagingen wachten. IJ et plan zou voornamelijk inhouden een beperking van de macht des sultans en een verbetering van den toestand van Mohammedanen en Christenen beiden, daar een eenzijdige begunstiging der Christenen op tegenstand der Mohammedanen zou stuiten. Onder andere zou in ieder villajet een docr alle huisbezitters zonder onderscheid des geloofs gekozen provinciale raad ingesteld worden, en zou ieder villaiet vertegenwoordi gers naar een nieuwen Senaat zenden, die ieder jaar bepaalde zittingsdagen zoude houden. De Sultan zal een buitengewoon gezantschap naar Negus Menelik zenden. Dit gezantschap bestaat uit drie personen. De leider, Ahmed Ali pacha, zal een autografischen brief van den Sultan aau den Negus overhandigen en dezen mededeelen, dat de zaak, waarover graaf Leon- tieff hem heeft gesproken, lot genoegen van den Negus zal worden geregeld. De Sultan zendt aan Menelik bovendien de Osmanie-orde met brillauten, en de Medjidie-orde met bril janten aan ras Makonnen. Het zenden van dit gezantschap moet veel meer beteekenen dan het wisselen van de gtwone beleefdheden. De opperste raad voor financiën zal de vol gende week definitief geconstitueerd worden. Er is geen quaestie van, dat Bertram Eiïendi er zitting in zal nemen, doch de keuze van den heer Rambert, den Zwitserschen spoorweg ingenieur, wordt bevestigd. Bij de nieuwe organisatie der gendarmerie zullen waarschijnlijk Belgische en Zwitsersche officieren in dienst worden genomen. Natuurlijk zijn de voor eenige dagen ont vangen verontrustende berichten uit Cuba te Madrid onmiddellijk tegengesproken. Er was gemeld, dat de stad Santa Clara door de in- surgenten zou ingenomen zijn en dezen naar Havanna oprukten. Ofschoon de tegenspraak uit Madrid altijd haar twijfelachtige zijde heeft, mag men het toch voor hoogst onwaarschijn lijk houden dat Gomez er in geslaagd zou zijn de krachtig versterkte stad Santa Clara in te nemen. Wel schijnen de opstandelingen een aanval op het dorp Buena Vista te hebben gedaan, doch door de Spanjaarden te zijn afgeslagen. Bovendien verneemt men dat de Spanjaarden de Cubaansche opstandelingen met grooten ijver nazetten. Koionel Solano Heeft de troepen van Perico Diaz en Napoles verslagen en hun een verlies van 32 man toegebracht. In de provincie Pinar del Rio hebben ver scheidene famiüën zich onder bescherming der troepen geplaatst. De suikeroogst is begonnen. Een officieel telegram uit Cuba meldt, dat de insurgenten uit hun stelling te Massa ver dreven zijn. Een officier en 5 soldaten, die een klein fort moesten verdedigen, hebben zich aan den vijand overgegeven. In de provinciën Villas, Matangas en Pinar hebben de insurgenten groote verliezen geleden en verscheidene rebellen hebben hun onderwer ping aangeboden. Omtrent de expeditie naar Benin valt nog te melden, dat groote onzekerheid heerscht om trent de strijdkrachten van den koning van Benin: Droenami. Men meent dat hij goed van wapenen en ammunitie voorzien is. Bij een vorige expeditie in 1894 tegen het hoofd Nana vond men o. a. al de toegangen tot zijn stad verdedigd door 114 kanonnen. De meest oor logszuchtige stam in deze streek schijnt die der Dzjekri's te zijn. Details omtrent het noodlottig uiteinde der jongste expeditie worden tegen den 20sten verwacht. Gemengde Mededeellngen. Zooals wij gisteren reeds vermeldden en ook thans door een telegram nader bevestigd wordt, geelt de ongesteldheid van den Czaar niet de minste aanleiding lot bezorgdheid. Omtrent de pijnlijke aandoening aan den schedel, tengevolge van de wond, opgedaan tijdens de reis door Japan, verneemt men de volgende bijzonder heden De Berlijnsche hoogleeraar Bergmann is naar Petersburg ontboden om den Czaar te opereeren van een beenachtigen uitwas, die zich op den schedel heelt gevormd, op de plaats waar de keizer ia 1891 getroffen werd door een dweep zieken Japanner. Dit, gevoegd bij de overspan ning ten gevolge van drukken arbeid, heeft de aanvallen van duizeligheid veroorzaakt waaraan de keizer sinds eenigen tijd heeft geleden. Men zal zich herinneren dat de bedoelde aanslag teKioto werd gepleegd. De Czaar, destijds nog czarevitch, werd door een Japanschen po- litie-agent die plotseling razend was geworden, met een zwaard aan het hoofd verwond. De gespierde prins George van Griekenland, die in gezelschap van den czarevvitch was, greep den agent beet voordat hij nog een slag kon toebrengen. De czarewitch bloedde wel hevig, maar de woud genas spoedig en veroorzaakte geen koorts, zoodat de czarewitch verder geen nadeelige gevolgen er van ondervond. Naar het bericht te oordeelen, schijnt men den uitwas op den schedel in verband te bren gen met deze verwonding. Wat de oorzaak ook zij, het is in de eerste plaats van belang te weten, of de uitwas alleen uitwendig of ook inwendig is voor de operatie, welke de keizer zal hebben te ondergaan, is dat natuurlijk een groot onderscheid. Uit de duizelingen, waaraan de keizer onderhevig is en die het gevolg kun nen zijn van een drukking op de hersenen, zon men opmaken dat de uitwas zich ook aan de binnenvlakte van den schedel bevindt. Inmiddels wordt het ongunstige bericht reeds tegengesproken. j In de Sorbonne te Parijs is Zondag de t we e- honderdjarige gedenkdag gevierd van de ge boorte van markies Dupleix, den man die in 1731 gouverneur van Chandernagor, in 17i2 hoofd van de Fransche Oostindische Compagnie was en wellicht Oost-Indié voor Frankrijk zou gean nexeerd hebben, indien hij steun had gehad van j zijne regeeiing. Te Madrid loopt het gerucht, dat de zeven tienjarige infante Maria de las Mercedes, prin ses van Asturië, en oudste zuster van koning Alfons XIIl van Spanje, in het huwelijk zal treden met den graaf van Turin, tweeden zoon van wijlen den hertog van Aosta. De redacteur Giesen van de Frf. Ztg. is wegens zijn weigering om getuigenis af te leg- I gen gearresteerd, doch na tien dagen weder in vrijheid gesteld. I De mechanicus Fock te Weenen is ter dood veroordeeld wegens den aanslag op den smid Basch, met wiens vrouw hij op intiemen voet stond. Men zal zich herinneren dat Fock aan Basch een pakje zond hetwelk een bom be vatte; de leerjongen die het pakje openmaakte, werd gedood, maar de smid, op wien het gemunt was, bleef ongedeerd omdat hij afwezig was. Vrouw Basch, die verdacht werd van de mis daad te hebben afgeweten, is vrijgesproken. De Armenische lastdragers die vroeger te I Konstantinopel in grooten getale werk vonden, zijn nu geheel door Turken verdrongen. Te Makrikewi deden eenige dagen geleden een aantal Armeniërs nog een poging om als last dragers werk te vinden, maar de Turken vielen op hen aan, en vijf werden er ernstig gewond. De opstandelingen in het Takoen-distvict, Brilsch Betsjoeanaland, zijn door de vrijwilligers i en de politie geheel uiteengejaagd, met een verlies van 40 dooden. De regeering van Nederlandsch Guyana heeft, aldus luidt een telegram uit Georgetown, een millioen acres goudhoudend land afgestaan aan i de vertegenwoordigers van een Engelsch syn- I dicaat. De Minister van Financiën maakt bekend, 1 dat op 16 dezer bij de betaalmeesters in kas - wasf 1,491,443.9GK en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. Wins van haat- octrooi, aan 's lands kas een I voorschot was verstrekt ten bedrage van2,007,621.3514 St.-Ct Naar wij vernemen, heeft zich een comité gevormd uit afgevaardigden vat. verschillende richtingen, landbouwers, industrieelen, hande laren en leiders van groote politieke bladen, met het doel maatregelen van tegenweer en desnoods een tarieven wedstrijd uit te lokken, naar aanleiding van de moeilijkheden, welke aan den invoer uit Nederland worden in den weg gelegd. (Res.l.) De heer C. de Goede Hz. te Purmerend heelt als bestuurslid van den Radicalen Bond bedankt. Het „Hoogelnnd." Yoor eenige jaren vestigde do Verecniging tot Christelijke verpleging van bedelaars en landloopers, op het „ïïoogeland" te Beekbergen, een toevlucht voor die minbcdeelde natuurgenooten, die daar te genwoordig ten getale van 45, van verschillende gezindten worden verpleegd. Door het beoefenen van hnn eigen vak, of aan gewend in 't landbouwbedrijf voor de vruchtbaar- making der woeste gronden, worden zij voor een terugtreden in de maatschappij geschikt gemaakt. Velen cmigreeren naar Amerika (zoo in Aug. a. p. 15 naar Honduras) waar voor hen door het be stuur plaatsing wordt gezocht. Reeds een 130-tal personen zijn door haar stre ven aan de maatschappij teruggegeven, waarvan het meerendeel met sneess voor hnn verder leven. Aangezien een 200 personen steeds voor plaat sing in aanmerking wenschcn te komen, is de be hoefte aan steun zeer groot. In verhand met achterstaande advertentie, maken wij belangstellende lezers op „Het Hoogeland" attent. VLAARDINGEN, 18 Januari. Gisterenavond 8 uur had alhier in de „Zaal Harmonie" een goed geslaagde zanguitvoering plaats van den R. K. Volksbond, waarbij tot slot werd opgevoerd het tooncelstukje „de Nihilisten", blijspel met zang in drie bedrijven. De zaal was eivol, zoodat velen zich met staan plaatsen moesten tevreden Stellen en aan het dave rend applaus bij elk nummer kon man booren dat alles zeer naar genoegen der toehoorder» uitviel. Den werkenden leden komt dan ook alle eer toe, daar alle mtin.ners zeer netjes en zuiver werden uitgevoerd, en vooral op het toonecl gaven zij blijken zeer rolvast te zijn. Een volgende keer hopen zij kunne uitvoering te kunnen geven in hnn eigen, nieuw lokaal, dat thans in aanbouw is op de Harkt alhier. YLAARDINGEV. 19 Januari. De St.-Ct. no. 15 bevat de stitnten der Jongelingsverceuiging op Gereformeerden grondslag, onder de zinspreuk „S oli Deo Gloria", te Vlaardingen (Wijzigingen). ROTTERDAM, 18 Tanuari. In een plechtige zit ting van de arrondissements-roohtbank te Rotterdam werd hedenmiddag in tegenwoordigheid van vele leden der balie geïnstalleerd als substituut-griflier bij de Rotterdamscke rechtbank rnr. P. Polvliet. ROTTERDAM, 18 Jannari. Ineen hedenavond ge houden druk bezochte vergadering derRotterdrmscko ufdeeling vaude „Verecniging voor vrouwenkiesrecht" trad als spreekster op mevrouw Aletta Jacobs van Amsterdam met het onderwerp waarom vrouwen kiesrecht Zij stelde voorop, dat de eenige thans nog be staande vorm van onderworpenheid is die van de vrouw aan den man, en besprak achtereenvolgens de achterstelling 'van de vromv bij den man in de opvoeding, den steun dien aualcoholbestrijdingdoor medewerking der vrouw kan verkrijgen, tede het streven van den vredebondvoorts het prostitutie vraagstuk, om ten slotte ook met voorbeelden mel ding te maken van de achterstelling der vrouw door dc wet. Verandering is alleen mogelijk door aan de vrouw het stembiljet in handen te geven. DELFT, 19 Januari. De heer C. W. J. van Lummel is afgetreden als president der anti-revol. kiesver- ecniging „Nederland en Oranje" alhier. Het bestuur bestaat nu uit do hoeren: P. Goudappel, president, A. Oly, secretaris, L. A. Post, A. J. Hendriks, L. J. Vrecling en N. C. Lammens. 's GRAVENHAGE. 19 Januari. Het aantal onbe woonde perceelea alhier bedroeg op ultimo December van het vorige jaar: 1307, waarvan 261 met eene huurwaarde beneden dc f200, 443 panden f 200 f400; 203 van f400f600; 222 van f 600 f 800 en 178 van f800 en hooger. State n-G cncraal, EERSTE KAMER. Gisterenavond te 8 u. 35 kwam de Eerste Kamer der Staten-Goneraal tot eenekorte vergadering bijeeen. Ingekomen was het berieht van mr. Engelberts, dat hij zijne benoeming heeft aangenomen tot sub- stituut-ofiicier van justitie te Roermond, waardoor hij van rechtswege heeft opgehouden lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te zijn. Dit bericht wordt aangenomen voor kennisgeving, Jledcdeeling werd gedaan van onderscheidene in gekomen bescheiden, die mede voor kennisgeving werden aangenomen. De vergadering werd daarna verdaagd tot heden voormiddag 11 uur. Alsdan zal worden aangevan gen met de behandeling der Staatsbegrooting voor 1897. Suiker wet. De Minister van FUantién betoogt in zijn ant woord op het afdeelings-verslag der Eerste Kamer over de aanhangige suikerwet, dat het volstrekt noodig is een einde te maken aan noodregelingen. Van pogingen tot het nemen van initiatief voor eene internationale suiker-regeling verwacht dc regeoring nog gcon gunstig resultaat. Naar 's minis ters overtuiging is de regeling der premiën het ge volg van geleidelijke inkrimping der bescherming zonder al te groote schokken. Hij verdedigt nader de invoering van premiën en vreest van de nieuwe regeling geen stoornis in den vooruitgang van de beetwortelsuiker industrie. Het ontwerp snijdt alleen de gelegenheid af, een bui tengewoon groot voordeel te behalen ten koste van de schatkist, ten laste van het geld, door allen op- gebsacht. Ook zal zij z. i. geen aanleiding zijn om minder voor de bieten te betalen dan onder de oude regeling, overtuigd als hij is, dat de prikkel om op even ruime schaal te contractecrcn, in 1827 niet ontbreekt. Werkverschaffing door middel van suikerpremiën zou hij zeer bedenkelijk achten. Opheffing van raf finaderijen vreest hij niet en verder betoogt hij, dat de landbouw van dit ontwerp voordeel zal trekken. Voor verlaging van den suiker-accijns acht de Re geering het oogenblik nog niet gekomen. Bij Kon. besluit is de heer R. C. Keun van II oo gerwoerd, consul, met den persoonlijken titel van consul-generaal, te Bangkok, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, Bij Kon. besluit is aan den heer R. C. Keun van Hoogerwoerd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van cnsul der Nederlanden, met den persoonlijken titel van consul-generaal, te Bangkok. Do waarneming van het consulaat is opgedragen aan den minister-resident der Fransche Republiek, den heer De France aldaar. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het wapen der infanterie, tot Ie luit. de 2e luit. W. Ii. C. Beer- stecher, vin het wapen, gedetacheerd bij het leger in Nederl.-Indië; bij het le reg., tot le luit. de 2e luit. G. Breukink, van het korpsi ij het 3e reg., tot kap. de 1e luit. L. G. T. W Fontein, van het 8e reg.; tot le luit. de 2e luit. E. J M. Ochsendorf, van hot k rps; bij het 6a reg tot 1e luit. de 2 luit. H. J. Terpstra, van het korps. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Febr. 1897, benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Roelofarendsveen F. W. Fontane, thans directeur van het telegraafkantoor en brievengaarder aldaar. De Rijkscommissie voor do evamens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen zal, aanvangende 9 Februari, te 9)4 uur, zitting houden te Amsterdam, in het Raadhuis aldaar. In de aanvraag om toegelaten te worden, welke den voorzitter, den heer J. II. P. E. Kniphorst, te-Graven- hage, vóór 9 Februari portvrij moet hebben bereiktzal de candidaat, onder toezending van eenig authentiek geboorte-bewijs, tevens te kennen moeten geven voor welke vaart: groote of kleinevoor welk diploma:cil of stoom en voor welken rang hij verlangt geëxamineerd te worden. Mocht bij het examen volgens een der progiamma's B of in dezelfde zitting nog een aan- vullings-esamen wenschen af te leggen, 700 zal hij ook dit moeten vermeiden. Men zie verder de St.-Ct. 110. 15. i Bij Kon. besluit dd. '14 dezer no. 11 is met ingang van den 25 Januari a. s. belast met de waarneming der betrekking van inspecteur der directe belastingen enz. te Gorinchem de heer F. W. J. Ligtenberg, thans adjunct-inspecteur alhier. "Wij noemden gisteren den avond van heden als dien der lezing van den heer Smeenge in xMusis Sacrum." Dit is onjuist. Genoemde lezin^ zal gehouden worden op morgen (Woensdag! 20 Januari, des avonds te 8 ure. De algemeene belangstelling werd heden morgen opgewekt door den strijd tusschen een paard en zijn geleider. De geleider wilde het paard bij den hoefsmid naar binnen brengen doch het paard verkoos buiten te blijven. Tevergeefs werd getracht het beoogde doel te bereiken door het paard een dekkleed over den kop te werpen, het achteruit naar binnen te brengen alles noodelooze moeite. Ten slotte keerden paard en geleider naar den stal terug; liet paard hail in den strijd de overwinning j behaald. Gisterenochtend vloog een steenuil de groote zaal der officierenvereeniging binnen. Het beest, dat daar volstrekt niet tot zijn genoegen bleek te zijn, trachtte zich op verschillende plaatsen tevergeefs een rustplaats te kiezen, wat ten gevolge had, dat nagenoeg alle papieren gor dijnen vernield waren, toen liet ten slotte ge vangen was. 1 ii U rt G F. 11 L 1.1 K IC S T A N 1). Geboren j 16 Jan. Martinus Gerardus, zoon van M. G. Heijster en II. J. van Dijke, Station straat. 17. Margaretha, dochter van D, Kiela en W. van der Hoeven, Heerenstraat. 18. Hendriku% zoon van A. de Raaij en C. M. Kruining, Stationstraat. Barbara Maria Cornelia, dochter van J. W. Houtbraken en B. M. F. van Werkhoven, Oroote Marlet. Overleden 17 Jan. Johanna Susanna Kaltner, 3 maanden, Feïlevestsingrl. Hen- drika Sonneveld, 2 weken, Oversch iesch est raai. Vergadering van den Gemeenteraad op heden 19 Januari 1897, des namiddags te twee uren. Voorzitter: de burgemeester de heer H. J. Versteeg. Tegenwoordig: 18 leden; afwezig: de heeren Van Harvvegen den 'irceins. Hoek en Poortman. Bij afwezigheid van den secretaris, die door ambts bezigheden verhinderd wordt de vergadering bij te wonen, worden diens function waargenomen door dea hoofdcommies ter gemeente-secretarie, den heer A. H. IV. van Luik. De Voorzitter. Mijne Heeren. Mag ik deze eerste vergadering openen en opnieuw mijn groet brengen bij de intrede van dit jaar en u met de gemeente- naren toewenschen dat dit jaar een voorspoedig jaar moge zijn. Ik had zoo graag willen wijzen op het goodc fiat het jaar dat achter ons ligt had opgeleverd en op dat wat het jaar dat voor ons ligt zal opleveren. Helaas, ik kan dat niet. Maar laten wij blijven doen wat ons te doen blijft; laat ons werken zoolang het dag is en laten wij hopen dat Gods zegen moge rusten op ons werk en dat wij aan het einde van dit jaar op gunstige resultaten mogen kunnen wijzen (applaus). De heer Elzevier Dom. Mijnheer dc voorzitter, ik had niet gedacht dat het aan mij zou zijn opgedragen u te antwoorden omdat dit gewoonlijk wordt gedaan door het oudste lid in jaren. Maar nu ik daartoe geroepen word, wil ik niet nalaten te danken voor de goede woorden die gij tot ons hebt gericht; de goede woorden, dat het der gemeente wel moge gaan. Ik betreur het met u dat het afgeloopen jaar niet heeft opgeleverd wat in het begin daarvan verwacht mocht worden, maar ik hoop met u dat dit jaar betere resultaten moge afwerpen dan met het vorige het geval was. (Applaus). De notulen der vergadering van 22 December ji. worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Zijn ingekomen de volgende stukken: Missive van de Ged. Staten dezer Provincie, ten geleide van het Koninklijk besluit van 31 Decem ber ji. no. 58, en van den daarbij behoorenden staat, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 3 November jl. tot heffing eener belasting onder den naam van havengeld; aangenomen voor kennis- geving. Van burgemeester en wethouders, missive waarbij zij mededeelen, dat hot rijkspensioen van den eervol ontslagen leeraar aan het gymnasium alhier, dr. B. Koster, bedraagt f477, zoodat de aan dien gewezen leeraar ingevolge raadsbesluit van 14 Juli j.l. toege kende jaarlijksche toelage nit de gemeentekas, f 573 bedraagtaangenomen voor kennisgeving. Idem, missive waarin zij voorstellen te besluiten, den voorzitter der commissie voor de plaatselijke belastingen, den hoer S. A. Maas, die zich daartoe bereid heeft verklaard, voor het vervolg te mach tigen bij het hooren door Ged. Staten van belang hebbenden op do door hen ingediende reclames tegen 's Rands beslissing in zake hunnen aanslag in de be lasting dezer gemeente, namens do gemeente voor dat college te verschijnen, ten einde de ingediende bezwaren te weerleggen en op handhaving van 's raads besluiten aan te dringen. Dit voorstel is een gevolg van de weigering van nu wijion den beer Mr. H. .1. Schuurman om als afge vaardigde van den gemeenteraad de zitting van Ged. Staten bij te wonen bij do behandeling van belasting- reclames. Door den heer Elzevier Dom wordt gevraagd of niet een plaatsvervanger behoort benoemd te worden. Do voorzitter acht dit overbodig met het oog hierop dat de Burgemeester in zulk een geval zou kunnen gaan. Nu do voorzitter zich aldus heeft uitgelaten acht

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2