50"" jaargang. Oonderdag 21 Januari 1897. N°. 9224. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER? II. J. C. ROELANTS. Een Schiedatnsch belang. FEUILLETON. BE WERELD ONTVLUCHT. BUITENLAND. Aboiwbmbntsprijs, per kwartaalf o,90 Franco per post. Afzonderlijke nommers. o.03 BUREAU: BOTERSTR.1AT 70, Tclephoon No. 123. (Slot.) Elke brander heeft het recht wissels, assig nation of quitantiiin op zijn afnemers, in casu distillateurs, gisthandelaren en landbouwers aan de bank af te geven en wordt dan bij liet binnenkomen der bedragen daarvoor op zijn rekening gecrediteerd en kan alsdan tot het bedrag van zijn tegoed op de kas disponeeren. leder kan dus in rekening-courant met de vereeniging staan. Er kan ook een giro-reke ning geopend worden, waardoor het tegoed van den een op naam van den ander kan worden overgeschreven. Toelichting. Wanneer slechts 6 branders het willen, kan tot de oprichting worden overgegaan. Daar de administratie vooral in het begin, zeer eenvoudig is, kan dit ook niet als bezwaar gelden. Een instelling als deze biedt een veilige geld belegging aan en vele kapitalisten zullen hunne kapitalen gaarne aan de vereeniging in depo sito geven. En daar de rentestand op dit oogenblik op 3 a 314 pCt. kan worden gesteld, zullen de branders hun crediet kunnen ver krijgen tegen 3!/a a i pCt., wat zeker zeer laag is te noemen. De persoonlijke aansprakelijkheid lijkt van verre wel zeer verschrikkelijk, maar is het in geenen deele. Wat toch is het geval Stel dat het al eens aan een lid gelukt de geheele omgeving te bedriegen en den branders ver lies te berokkenen, dan is immers de borg er nog, en, zoo die onverhoopt niet solvabel is, dan" nog kan het reservekapitaal aangesproken worden. En al is er nog geen reservekapitaal (zooals b. v. kort na de oprichting), dan toch zal geen enkel crediteur het kapitaal opvra gen en kan de vereeniging in volgende jaren het verlies weder dekken door de te behalen winsten. Wanneer tot de oprichting mocht worden besloten, zou een eerste gevolg er van kunnen zijn, dat men ook op ander gebied elkander wil helpen en steunen het denkbeeld »de een zijn dood de ander zijn brood" zou er voor moeten wijken. Gesteld 5 branders willen een lading steen kolen voor gezamenlijke rekening betrekken. Niets weerhoudt dit numen vraagt, met de vereischte zekerheid en voor dit doel, crediet aan bij de vereeniging. Men verkrijgt de kolen Roman van Anny Wotiie. 17) ïlk ben erg blij, papa" zeide zij, om aan het gesprek een andere wending te geven, »dat Ellin en Liska vandaag terugkomen en vooral dat Lis- ka bij ons blijtt. Wat za! dat vrooüjk zijn." ïJa, Gretel," sprak bij opgeruimd, scian zal het zuchten en klagen ophouden en zullen wij een prettig leventje leiden. Maar lang zal die vronlijk- heid niet duren, want Liska moet ook ieeren op eigen beenen te staan, evenals haar zuster." sLodewijk Moet ik ook dit kind, waatopikal mijn hoop gebouwd heb afstaandat kan je toch geen ernst zijn" klonk het klagend uit den mond der gravin. sZekcr. Ik meen het volkomen ernstig. Liska moet op eigen beenen staan. Welken romantischen onzin je in je hoofd gehaald hebt van een rijk huwelijk, weet ik niet; maar ik wil daarop niet "wachten en het meisje moet haar eigen brood ver dienen, zoogoed als de anderen." «Zeker om bouquetten te kunnen betalen, die Mijnheer haar broer aan do danseuses vereert," Mompelde Grete met een ernstigen blik op den kadet voor haar. Zeide je iets, Greïe? sNeen, maar ik dacht zoo, waarom zou mama er toch zoo tegen zijn, dat wij een zelfstandigen Werkkring kiezen, terwijl onzo halfzusters toch ook voor haar eigen onderhoud hebban moeten zorgen." dan op dezelfde gunstige voorwaarden als de groothandel. Wanneer de koop contant gesloten wordt, wint men daarenboven in den regel nog meer, dan hetgeen de vereeniging zal be lasten De afrekening onder de branders-zelf kan op de volgende manter plaats hebben. Ieder neemt van de lading wat hij behoeft of overeengekomen is; één \au hen belast zich met het betalen ook \an alle onkosten en be rekent den nettoprijs. Ieder betaalt nu aan hem naar evenredigheid van de hoeveelheid, die hij heeft ontvangen. Op de beurt wordt één der branders met de afrekening belast. Evenzoo zou men granen, hop etc. kunnen inkoopen onder dezelfde gunstige conditiën. Bij de granen zou het b.v. nog een ander ge volg kunnen hebben. Men betrekt voor rekening van eenige bran ders een geheele lading graan met beding, dat de stoomboot in Schiedam moet lossen (wat dan geen beswaar meer zijn kan, omdat de geheele partij voor Schiedam bestemd is), met het gevolg, dat de cargadoors Weer meer kun nen verdienen, de bootwerkers etc. weder volop werk verkrijgen (zij behoeven dan niet zooals nu naar Rotterdam te gaan om werk te zoeken) en de gemeente zal meer havengeld innen, nog gezwegen van de velen, die bij een dergelijken gang van zaken indirect belang hebben. Ook zou men in overleg met liet bestuur der brandersbank het aanbod van moutwijn voor eenigen tijd kunnen beperken, n.m. wan neer de markt kunstmatig door enkelen, die daarbij belang hebben, mocht worden gedrukt. Gedurende dien tijd vragen de branders crediet aan om hunne betalingen op tijd te kunnen doen, wat nu in vele gevallen niet mogelijk is, daar de kleine branders dikwijls de opbrengst van hun moutwijn reeds behoeven om hunne op crediet ingeslagen granen te betalen. De aangevoerde voorbeelden zou ik voorzeker nog met eenige kunnen vermeerderen, doch geloof, dat met de bovenstaande voldoende de noodzakelijkheid is gebleken om tot de op richting der brandersbank over te gaan. Welaan dan, branders van Schiedam, elkanders en daardoor ook uw eigen belang ingezien, een begin gemaakt; de haven van Schiedam weder met vele schepen bevolkt, zoo zelfs, dat ze grooter en dieper gemaakt moet worden en onze goede stad zal als weleer weder tot een welvarende en bloeiende fabriekstad wor den verheven. R. Een woedende blik van de moeder trof de kleine babbelaarster. »De majoor keek zijn vrouw angstig aan. Wat wekte dat ondoordachte kindergebabbel toch een onaangename herinneringen op. Ju, zijn dochters uit zijn eerste huwelijk, die had zijn vrouw zonder eenige ongerustheid de wijde wereld laten intrek ken, waarin zo zoo jammerlijk schipbteuk hadden geleden maar haar eigen kinderen, die wilde zij voor dit ellendig lot bewaren. Twee dochters van hem waren het huis uitge gaan, jong, mooi maar zonder voldoende kennis van de wereld, ongeschikt voor practischen ai beid, het hoofd vol onnutte geleerdhmdskia.ini en het hart vol illusies. De eene had twintig jaar iang rondgezworven van huis tot huis als kinder- jnffrouw, opvoedster, bonne, doch nergens had zij zich een plaats kunnen veroveren ondanks haar goeden wil, daar haar alle piactische kennis ontbrak. Gebroken naar geest en lichaam was zij eindelijk naar het vaderlijk luis teruggekeerd om daar te sterven. En da andere? Die was meteen luchtig hint onder vreemden gegaan de wijde wereld in. Maar ook ztj was in de ware ld ver ongelukt, daar haar alle zedelijke kracht ontbrak. In het gewoel van het leven was zij verloren ge gaan en de majoor had haar reeds lang ouder de dooden gerekend, ofschoon zij mogelijk nog leefde. En nu werd die gevoelige snaar zoo ruw en pijn lijk door dit kind aangeroerd. Zou hij het kunnen verantwomden, als hij zijn dochters tut zijn tweede huwelijk denzelfden weg liet bewandelen. Zou hij ook deze kinderen aan de kans van e»n ellendig lot prijsgeven, door ze te dwingen haar eigen weg door het leven te banen. Ja, duizendmaal ja; Algemeen overzicht. Schiedam, 20 Januari '97. Ofschoon dit jaar de Engelsclie natie het zestigjarig jubileum der regeering van koningin Victoria zal vieren, had de opening van het parlement op de gewone wijze en zonder eenige buitengevvonen luister plaats. De koningin was bij de zittiug niet tegen woordig. De troonrede bevatte niets van sen- satiorineelen aard. Zij was zelfs sober in haar toezeggingen op wetgevend gebied. Ah naar gewoonte werd geconstateerd de vredelievende verhouding van Engeland tot de overige lan den. Omtrent het arbitrage verdrag met Amerika werd de hoop uitgesproken dat hierdoor het gevaar voot -vu log aanmerkelijk zou vermin derd worden. Verder werd de goede uitslag der regeling van de grensquaestie metVenezuela in 't vooruitzicht gesteld. Het succes der espeditie naar Dongola werd herdachtdeze provincie was aan de beschaving teruggegeven en de weg geopend voor een nieuwe expeditie, zoo deze nooclig mocht blijken. Voorts werd op de werkzaamheid der diplo matie te Konstantinopel gewezen, in het belang der onderdrukte Chrhtenen. De gelukkige be ëindiging van den opstand in Matabele-land werd vermeld. Over den hongersnood en de pest in Indië werden woorden van deelneming gesproken. Aangekondigd werden een wetsontwerp op het lager onderwijs, ten einde het bestaan dei- vrije scholen te waarborgen en wetsontwerpen ter versterking van de verdedigingsmiddelen van het rijk. In de beraadslagingen over de adressen van antwoord in Hooger- ert Lagerhuis werd aan gaande de Turksche quaestie verklaard door Lord Salisbury, dat ondanks de eensgezind heid der mogendheden omtrent de noodzake lijkheid tot het beramen van middelen om het Turksche rjjk te redden, het voornemen niet bij allen bestond om pressie en dwang op den sultan uit te oefenen door Balfour in het Lagerhuis, dat het gemeenschappelijk optreden der mogendheden een weldadige uitwerking zou hebben, niet in strijd met den toestand van vrede in Europa. Betreffende Soedan werd medegedeeld, dat een crediet zou worden aangevraagd otn Egypte de som, uit de Egyptische schuldkas geleend, voor te schieten. Omtrent letland werd een voorstel in het vooruitzicht gesteld tot liet benoemen van een nieuwe commissie van onderzoek. De algemeene aandacht is thans vootal ge vestigd op de houding der liberale partij in Engeland. Men vraagt zich af wat in den boe zem dezer partij zal omgaan, die sinds het terugtrekken van lord Rosebery geheel gedes organiseerd is en nog steeds niet zulk een Advertentieprijs van I5 gewone regels met inbe- griji van eene Courantf 0.52 Iedere gewone icgil tnecr- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. program heeft kunnen formuleereu, dat geschikt is om de eenheid in degelederen te herstellen. wat voor de eenen geldt, moet ook voor de anderen recht en billijk zijn. Het bleeka vrouwengelaat, dat hem des nachts dikwijls in den droom verscheen, en dat de trekken zijner eerste vrouw gedragen had, moest hem niet kunnen vragen«Mijn kinderen moesten onbeschermd het ruwe levenspad afwan delen, terwijl de kinderen der andere zorgvuldig bewaakt en behoed in het vaderlijk hnis bleven." Neen, dat was hij aan de afgestorvene verplicht al zouden ook de kinderen der tweede vrouwr daar door te gronde gaan, van haar, die er de schuld van droeg, dat zijn beide oudste kinderen zonder ervating of kennis van haar beroep het vaderhuis hadden moeten verlaten. En als nu zijn dochters Ellin en Liska en zijn blond lachebekje, daarvoor hem, denzelfden weg op gingen? De majoor hield zijn hand een oogenblik voor de oogen. Hij kon er niet aan danken, aan die ontzetlende mogelijkheid en toch kon hij op het eenmaal genomen besluit niet terugkomen. En het was toch nog beter dat zij in haar beroep in den levensstrijd verongelukten, dan dat zij door de dwaze moeder ter huwelijksmarkt gevoerd wer den. Hij wist. wat het beteekende een huwelijk zonder liefde te sluitendaarvoor wilde hij ze be waren. En zou dan alles tevergeefs zijn, waarvoor hij zich zooveel moeite gegeven had. Zou het zaad, dat hij in het hart der meisjes gestrooid had, dan geen vruchten dragen Had hij niet alles beproefd om de meisjes anders op te voeden dan de andere zusters? Had hij niet getracht den invloed der lichtzinnige moeder zooveel mogelijk te temperen Neen zij zouden met ondergaan in den strijd des levens; zij zouden zich weten te ontworstelen aan die schijnwereld, waatin geboorte en opvoeding en Ofschoon te Mnssoea geen vet den; veront rustende berichten uit Agordat zijn ontvangen en geen verder voorwant ts rukken der Der wisjen gemeld wordt, blijft het gevaar, waar mede Italië's prestige in Abessynië opnieuw be dreigd is, onverminderd bestaan. Men vergeet niet, dat de Mahdisten tot in liet hart dei- kolonie zijn doorgedrongen. Zonderling wordt het geacht, dat de bezetting van Kassala, welk fort bestemd is om de westelijke grens der kolonie te bewaken, niets van de bewegingen der Derwisjen bemerkt heeft. De reden hiervan is waarschijnlijk dat men het vrij onmogelijk achtte dat Abdullah, die toch weldra een aan val bij Omdurman ert Bet bet- van de Engelschen kan verwachten, zijn sti ijdkrachten zou ver snipperen. Intussehen heeft de kolonie een bezetting van 12000 man, die voor het grootste gedeelte voor den strijd tegen de Derwisjen beschikbaar zijn. Zooals men weet staat de Italiaansche strijd macht onder het bevel van generaal Vigano, den vice-gouverneur, die thans generaal Bai- dissera vertegenwoordigt, welke ongelukkiger wijze juist eenige dagen geleden zich naar Italië ingescheept heeft. Met bijzondere belangstelling worden nu de plannen van Engeland tegemoet gezien aan gaande Dongola. In de troonrede wordt, gelijk wij boven zagen, op een eventueel hervatten der expeditie naar Khartoem gezinspeeld. In dien de Engelsche expeditie naar Soedan ver haast werd zou de Mahdi ongetwijfeld tot terug trekken genoopt worden en hierdoor aan de Italianen een groote dienst worden bewezen. Het succes der eerste Engelsche expeditie naar Dongola blijkt weder uit het verslag, dat de bevelhebber sir H. K. Kitchener, te Cairo teruggekeerd, omtrent den toestand der pro vincie Dongola uitgebracht heeft, welke streek, volgens hem thans weer even bloeiend is als onder het Egyptisch bestuur. Omtrent den terugkeer van generaal Bal- diserra uit Erythrea verneemt de Italiaansche Tribuna dat de generaal om zijn terugroeping verzochtheeft, omdat de regeering hem wei gerde zes bataljons naar Erythrea te sturen. Heden of morgen wordt in den Italiaanse hen ministerraad het besluit tot Kamerontbinding verwacht. Aan de New-York Herald werd medege deeld dat generaal Weyler van plan zou zijn de opstandelingen onder Gomez, die zich op 10 mijl afstands van Havana ophouden, in te sluiten en tot een slag te nopen. Nieuwe geweldenarijen van de insurgenten worden gemeld Volgens een telegram uit Havana hebben de opstandelingen nabij de hoofdstad een trein aangevallen, de reizigers uitgeplunderd en 10 het onverstand harer moeder haar geplaatst hadden zij zouden door arbeid zich van het juk bevrijden, dat veroordeelen van rang en stand haar opgelegd hadden. De majoor zuchtte diep; zijn vrouw echter die tot nu toe een somber stilzwijgend bewaard had, stoof op tegen Grete: «Je bent een ongezeglijk, wijsneuzig ding; je moest eigenlijk de kamer uitgezet worden. Grete stond dadelijk op, pakte zwijgend baar boeken en schriften bij elkaar en verliet het ver trek. sDat wordt hier een gezellige boel" brom- Fredy en volgde zijn zuster spoediger dan men van dit phlegmatiek jongmensch zou verwacht heb ben. De beide echtgenooten waren alleen. Een oogenblik heerschte er diepe stilte. Do graaf zat somber voor zich uit te staren. sJe zult toch niet zoo kinderachtig zijn, beste Lodewijk" begon de gravin, een vorschettden blik op het donkere gelaat van haar tnan werpende »je door het ongepaste gebabbel van Grete uitje humeur te laten brengen Dat nest moet korte r gehouden, worden; je ontziet ze te veel." Do majoor knikte, doch zijn gedachten waren ver weg, bij haar, die voor hem al lang gestor ven was. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1