BINNENLAND. Uit cle Staatscourant. STADSNIEUWS. De internuntius, mgr. Tamasri begaf zich gisteren uit Den Haag naar Haarlem tot het brengen van een bezoek aan den bisschop aldaar, mgr. Bottemanne. De gewone audiëntie van den minister v-.n waterstaat, handel en nijverheid zal aanstaan den Zaterdag, 23 dezer, niet plaats hebben. Pcrsoneele Belasting. In de Staats Ct. van 2i Jamt"G i3 opgeno men bet Kon. besluit, waarbij net bet oog op art 5 2 der wet van 16 Apiil .'896 {Stantsll. no. 72) tot regeling der Provinciale Belasting, de grenzen zijn bepaald tussche i de in ver schillende klassen vallende gedeelten van ge meenten in de provinciën Zuid-Holland, Zeeland, Utrecht, Friesland, Groningen, Drente en Lim burg, Kindervoeding en kiesrecht. Kunnen vaders van kinderen, die aan de scbool- voeding deelnemen, onder de nieuwe wet het kies recht bezitten? Volgens de beantwoording cener vraag in De Gemeentestem van 10 Januari jl. is dc redactie van van oordeel, dat daartegen geen bezwaar bestaat. Om „onderstand" in den zin van art. 4 der kies wet or te leveren, moet de verstrekking geschieden ter leniging van nood; cr moet dus aau den behoef tige iets gegeven zijn, wat hij bepaald noodig heeft om te leven. Aan dit begrip beantwoordt niet eene verstrekking ais in de vraag bedoeld. In do Mem. v. tool, op art. 4 worden dan ook van onderstand onderscheiden de uitdeelingen, die in de koude win ters of bij buitengewone omstandigheden worden gedaan aan hen „die naar eene strenge opvatting niet hulpbehoevend zijn, en die het aangebodene aannemen, juist omdat het aangeboden wordt, zonder dat zij het volstrekt noodig hebben." Daarom beantwoordt het blad de bovengestelde vraag toestemmend. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Bevor dering der Bouwkunst meldt, dat eea examen tot het verkrijgen van het diploma van bouwkundig opzichter, zal worden afgenomen op 24,25,26 cn 27 Februari a.s., van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur; door eene commissie, samengesteld uit de hoeren C. Muysken, Architect-Ingenieur, voorzitter van de maatschappij, voorzitter. A. O. Bleys, bouwmeester, lid van het hoofdbe stuur. H. van Dam. lec-raar in de wiskunde. D. A. N. Margadant, architect bij de H. Y. S. m. L. J. Rïjnink. hoofd-opzichter bij Publieke Wer ken te Amsterdam. A. Saim G. Bznarchitect. Jan Springer, architect, en C. T. J.Louis Richer, bouwkundig ingenieur, secretaris. Dc candidaten moeten zich vóór 15 Februari schriftelijk aanmelden bij den Secretaris, Marnix- straat 402 te Amsterdam, alwaar het programma van Eischen, bevattende tevens de voorwaarden van het examen, kosteloos verkrijgbaar is. KETHF.L EX SPALAXD, 21 Januari. J.l. Zater dagavond hield de werkliedenvereeniging om elkander bij ziekte te ondersteunen, hare eerste jaarvergadering. Nadat de vergaderirg door d"n voorzitter geopend was, deed do secretaris verslag van het eerste ver- eenigingsjaar. Wij ontleenen daaraau het volgende: Het aantal leden bedroeg op 31 December jl. 46 en 2 jongelingen van 1418 jaar. Buitengewone leden 27, met eene totale jaarlijksche bijdrage van f 38.50. De ontvangsten beliepen f278.75, de uitgaven aan ziekengelden f46,60, diversen onkosten f27,82 saldo f204.33, waarvan f160,belegd is op de Rijkspostspaarbank. Bij de verkiezing van bestuurders, werden de af tredenden als voorzitter G. van der Most Jzn„ sec retaris W. G. Terhorst, penningmeester N. Dijks hoorn, en dc commissarissen P. Troost en A. Jongste, allen herkozen. De buitengewone leden de heeren A. vanderLoo en C. Bregman werden herkozen tot nazien der boeken. Een der leden bracht namens de leden bet bestuur dank voor het gehonden beheer en de v<-le moeite, die zij zien in dit eerste jaar ten behoeve der ver- ceniging getroost hebben. De voorzitter wekt de leden op, ieder in zijne omgeving te trachten velen die nog geen lid zijn, aan te sporen zich bij de vereeniging aan tc sluiten en ook H.U. werkgevers aan te sporen, door eene jaarlijksche bijdrage de vereeniging te steunen, waarna de vergadering, na de leden en H.H. buiten gewone leden dank gezegd te hebben voor do bij woning dezer vergadering, door den voorzitter werd gesloten. ROTTERDAM. 21 Januari. Dr. J. H. Gerards, arts te dezer dezer stede, meent, aangezien hem onge vraagd eervol ontslag is verleend als gemeente- geneeskundige, aanspraak te mogen maken op wacht geld of pensioen, weshalve hij zich tot den raad wendt met het verzoek zijn positie tc willen regelen. ROTTERDAM, 20 Januari. De H. B. S. voor meisjes te Rotterdam viert heden haar 25-jarig be staan. Dit herinneringsfeest is teven:' een vreugdedag voor enkele lecraressen en ook voor de directrice, die sedeTt de oprichting 'aan het hoofd stond. Geen wonder dat zoowel oud- als tegenwoordige leerlingen gezorgd hebben dat deze dag niet onopgemerkt voorbijging. Met de tegenwoordige leerlingen be vonden zich heden tal van vroegere in de lokaliteiten; ook waren aanwezig de wethouder van onderwijs Drost en de president der commissie van toezicht op het- middelbaar onderwijs, dr. Halbertsma. Beiden voerden bet woord om het nut der school uiteen te zetten en de directrice te complimenteeren Voorts spraken dr. Birnie voor het onderwijzend personeel, mevrouw De Monchy namens de oud-, en mej. Kolf? namens de tegenwoordige leeilingcn, terwijl ten slotte dc directrice zelve dank betuigde. De oud-leerlingen boden een gedenksteen aan, die in het gebouw zal aangebracht worden. Hij is ver vaardigd in de plateelbakkerij Roozenbnrg en bevat de namen van hen aan w>- de inrichting veel te danken heeft. De tegenwoordige leerlingen schonken der directrice, mej. v. d. Burg, een boekentafel en een ets van Mauve. Het behoeft niet gezegd, dat ook nog op minder offieieele wijze deze dag herdacht zal worden. HAARLEM, 20 Januari. De gemeenteraad besloot heden met algemeene stemmen instemming te betuigen met het adres van het gemeentebestuur van Arnhem aan de Tweede Kamer, verzoekende niet aan te nemen het ingediende wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet, nl. om de gemeenten boven dc 15,000 zielen behalve Amsterdam, Rotterdam,'s-Graven- hagc en Utrecht voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad in drie kiesdrictcn te splitsen. TILBURG, 20 Januari. Op voordracht eener com missie, bestaande uit de heeren J. F. Jansen, H. Eras en H. Pollet, bestuursleden dc- Tilburgsche Spaarbank, heeft het bestuur dezer bank besloten een som van f20,000 tegen in.Kc rente beschikbaar te stellen tot het bouwen en koopen van arbeiders woningen. De commissie is van oordeel, dat het bezit van een eigen huis het meest bevorderlijk is om den werkman tot orde en spaarzaamheid aan tc sporen. Onder de voon,-aarden waaronder het geld tegen eene rente van 2 percent te hekomen is. noemen wij de persoon die, hetzij tot den bouw van of voor hypotheek )p een huis, geld aanvraagt, mag geen eigendom bezittenmeer dan f 1000 wordt aan éen persooi. niet geleendhet te bouwen huis mag uit hoogstens twee woningen bestaan. Deze zoo hoogst nuttige zaak, waarvan door den werkman ongetwij feld een veelvuldig gebruik zal gemaakt worden, is reeds in werking getreden. STEEXWI.JK, 19 Januari. De kiesvereeniging „Burgerplicht", alhier heeft instemming betuigd met het program der liberale Unie, met bepaling echter dat zij niet wil uitsluiten den candidaat, die niet in alle opzichten met dat program meegaat. Bij kon. besluit is benoem'! tot kantonrechter- plaatsvervanger in het kanton Beetsterzwaag, W. E. Duytn, ontvanger der registratie en domeinen te Beets terz waag. Bij kon be-duit is L. Wildervanck de Bléeourt be noemd tot buigeineester der gemeente Ezinge. Bij kon. besluit is tot burgemeester der gemeenten Pijnacker en Nootdorp benoemd jhr. .1. K. Hesselt van Dmt r} secretaris dier gemeenten. Bij kon. besluit tot is beno md tot plaatsvervangend commissaris der koningin voor de dumiuale steenko lenmijnen C- Blankevoort, adjunct-ingenieur der mijnen te Heerlen Door de arrond -rechtbank te Haarlem is, ter ver vulling van de vacature v»n rechter 111 dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aan beveling: mr. S. Grata ma Wzrechter in de ai rond -rechtbank te Alkmaar jhr. inr. J. W Quintus, kantonrechter te Amsterdam (2e kanon), en mr. C. G. von Reeken, rechter-p'aatsverv. ia eerst- gernelde rechtbank, advocaat en procureur te Haarlem, Bij beschikking van den minister van Binnenl, Zaken is voor het tijdvak van April 1897 tot en met 31 Maart 1898 b noeind tot assistent voor liet verrichten van scheikundige onderzoekingen aan de Rijks landbouwschool te Wageningen, J. van I laars t, aldaar. Lezing van den lieer Smeenge. Niet overtalrijk was liet publiek, dat gisteren avond naar «Musis Sacrum" was opgegaan om te luisteren naar de lezing, die mr. ti. Sineenge, lid van de Tweede. Kamer, zoude houden voor ons Nutsdeparlement. Van de vrije introductie van het bestuur had.ten gelukkig een niet onaanzienlijk getal werklieden gebruik gemaakt, gedreven door belangstelling in des spiekers onderwerp Het Woningvraagstuk of de Volkshuisvesting.'' Vóór de heer Sineenge tol eene beschouwing over zijn onderwerp kwain, nam eeist de de- p:ir ternenis voorzitter, de heer A. A. Beekman het wooid Na een welkom tot de aanwezigen ge licht te hebben, drukte deze spreker als zijn gevoelen uit, dat moge ook al eens door en kelen gezegd worden «Als het Nut niet bestond, dan zou het niet meer worden opgericht," hij voor z'cli liet gelukkig achtte dat het Nut" bestond vooral waar het, gelijk ook dezen avond weder bleek, een onder werp gelijk het onderhavige, deed bespreken en wellicht van »hel Nut" in de naaste toe komst bij vernieuwd politiek le.ven, vee.l heil te verwachten is. Spreker meende dal hel Nut" oin wat tut stand te brengen, moest kunnen rekenen op den steun der leden daartoe wekte de voorzitter opzijne beste vven-chen voor liet pas ingetreden jaar voor de persoonlijke belangen der leden daarbij uitsprekend. Alsnu verkreeg mr. 1). Smeenge het woord. Alleieerst dankte spreke- voor de uitnoodi- girig hem door het besluur gedaan om over dit onderwerp hier een lezing te komen houden. Waarschijnlijk heeft men hein g-kozen, omdat zijn hart warm klopt voor den werkman, omdat het vraagstuk van algemeen belang is, dat hij zich als lid van het hoofdbe stuur hier als taak heeft gesteld te behandelen, i Al is het onderwerp uit den aard der zaak dor, spreker vreest geen entiek, wanneer men de moeilijkheden van zijn stof kent. Uitvoerig ging de spreker hierna in op de woorden des voorzitters, waar deze de mee rling van enkelen «als het Nut et- niet was, zou het er niet meer komen", had vermeld. Spreker was het daarmede volstrekt oneens. Om dit te bewijzen meende hij niet beter te kunnen doen dan te herinneren hoe sliet Nut" in 1784 uit de burning der tijihomstan- diglt den geboren werd. Ook toen kookte en bruisclite het in de ingewanden van velen, ge lijk eeri tijdgenoot het uitdrukte. Om de onzeker rondtastende meeningen te leiden in juiste banen, daartoe nebben de beide Nieuwenhuijzens, vader en zoon shet Nut" ge- sticht ster zedelijke, maatschappelijke en ver standelijke ontwikkeling" van het volk. Hun streven bedoelde het tegendeel van dat van de mannen van de revolutie, zij tiachtten hun doel te bereiken door beter onderwijs, door bet brengen van goede boeken onder den min deren man, door het uitloven van belooningen voor daden van edelmoedigheid. Desgelijks deden de departementen. Zij sticht ten volksbibliotheken, zij richtten spaarbanken op, zij riepen floralia-vereenigingen in bet leven, zij ontwierpen ziekenfondsen. Mag, zoo vroeg spreker hierna, het vraagstuk van de Volkshuisvesting niet op een lijn met deze gesteld worden, waar het van zoo reus- achtigen invloed is op de stoffelijke en zedelijke welvaart van het volk. Een goede woning bevordert orde, bevordert spaarzaamheid. Spreker is overtuigd, dat Nieuwenhuijzen zich met het woningvraagstuk zou hebben in gelaten, hadde hij nu geleefd. Tot zijn eigenlijk onderwerp komende dat het zij in het voorbijgaan gezegd dooi- spreker met warmte en den gloed der overtuiging werd 1 behandeld noemde spieker het een fouten een misstand, dat het volk woont in krotten, dat daarenboven in vele plaatsen de mogelijkheid om tot betere woningen te geraken, niet bestaat. Den eisch van een goede woning te bezitten, achtte spreker in den arbeider uiterst billijk Wat is thans de toestand der arbeiderswoningen, wat is er tot verbetering te doen Dit waren de vragen, die spreker zich ter beantwoording voorlegde. Hij wilde daartoe geen bepaald plan uitwerken, slechts wenschte hij enkele losse medededeelingen te doen. Spreker meende dat zeer veel afhing van de omstandigheden of men n.l. op het platte land of in een stad woont, is een vraag van het uiterste gewicht; in de laastte heeft men slechts weinig, op het eerste zeer veel ruimte. Wat heeft men reeds gedaan ter verbete ring vroeg spr. En daarbij herinnerde hij aan de talrijke onderzoekingen, die in zake het woning vraagstuk in de latere jaien door verschillende vereenigingen, ook door «het Nut", zijn ge-laan. In de eerste plaats wees spreker op het Rapport van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs, welk rapport aan het initiatief van Koning Willem III zijn ontstaan te danken had. Dit rapport was zeer ongunstig; gelijk spre ker aantoonde door er enkele zinsneden aan te ontleenen. Het onderzoek \nn Helène Mercier heeft niet minder misstanden aan het licht gebracht. In Amsterdam, Rotterdam, Ui recht, Arnhem enz. leerde deze vrouw uit eigen onderzoek zien, hoe diep treurig overal in de achter buurten de toestand is; met schrille kleuren maalt zij dit, getrouw naar de natuur af in een door baar uitgegeven werkje. Het onderzoek van den Volksbond gaf het zelfde resultaat. In 1887 benoemde de M, t. N. v. h. A. de heeren van Hasselt en Verschoor als e..r ei»:ii- missie van onderzoek. In hun verslag bespre ken zij achtereenvolgens de ligging, materialen en constructie, inwendige inrichting, slaapge legenheden, afvoer van afval pii faecahën, ven tilatie, wateraanvoer, afzonderlijke- of kazerne woningen. Veel belangrijks, vooral omtrent de nooide- lijke provinciën, gaf ook het bekende verslag dei' Enquête commissie terwijl ook onderzoe kingen van gemeenten of door particulieren zeiven nieuw licht hebben verspreid Uit eigen onderzoek wist spreker hoe b.v. in Dienthe men niet op, maar onder den grond leeft, boe b.v. in Fiie-dand het dak der woning dikwijls gevormd wordt door een oude schuit, waaronder de «woning" zelve is uitgegraven in den grond. Reeds is voor de woning van den arbeider het een en ander gedaan, niet echter nog, ge lijk piof. Drucker zegt, voor de woning van den arme. Men heeft wel eens gevraagd: stelt de arbeider er zelve wel belang in, wil hij wel beter. Tegen wie dit ontkennen, meent spreker niet beter te kunnen doen. dan te wijzen op "e Floria- tentoonstellingen, die getuigenis afleggen van zori; en zucht naar oide, Thans moet èn orde èn zindelijkheid èn huiselijkheid èn tevredenheid dik wij Is ontbreken donr gebrek aan behoorlijk verblijf. Is dit er, dan -al het streven naar ai deze deugden ontstaan, dan zal het di ank misbruik verdwijnen, dan zal de gezondheidstoestand ver beteren. Met verschillende aardige voorbeelden uit de pructijk maakte spreker dit duidelijk en een warm applaus, toen het eerste gadeel e der rede met deze voorbeelden werd besloten, bewees, dat het vooral de voorbeelden waren, die j trokken". Na de pauze besprak de heer Smeenge de verschillende redenen waarom men getracht heeft den woningtoestand te verbeteren. Spreker verdeelde die pogingen in drie rubrieken. In de eerste plaats werden verbeteringen aangebracht door de verhuurders, die inzagen dat zij van een goed ingerichte woning betere rente konden trekken. In de tweede plaats werden woningen door particuliere ondernemers of vereenigiugen ge bouwd, die door het berekenen van een hoo- gere huur den huurder geleidelijk in het bezit deden geraken van die woning. In de derde plaats door het vormen van kapitaal door vereenigingen met het doel om voor zich zelve te bouwen. Hierbij verwijst spreker naar het rapport dat door «Het Nut" werd uitgegeven over het woning-vraagstuk en dat aan de departementen gratis is rondgezonden, terwijl liet voor niet- Ieden tegen een geringen prijs werd verkrijg baar gesteld. In 1851 beeft zich te Amsterdam reeds een vereeniging gevormd die zich ten doel stelde het bouwen van goede woningen en het ver beteren van bestaan de woningen. Vooral dit laatste was goed gezien, omdat de onbewoon baarverklaring van woningen niet zoo gemak kelijk tot een gewenscht resultaat kon leiden. In 1893 werd met een gelijk doel opgericht een maatschappij voor volkswoningen wier werkkring echter werd uitgebreid tot, behalve het aan de leden verschalen van geschikte wonin gen voor lagen prijs, het helpen van hunne nagelaten betrekkingen en het zorgen voor de ouden van dagen. Hoewel er dus reeds veel ge daan is, rijst toch de vraag waarom is er niet meer gedaan. En dan is het antwoord daarop. In de eerste plaats omdat de wet op het perso neel een bezwaar was door belasting der deuren en venstersin de tweede plaats door het gebrek aan goedkoop kapitaalin de derde plaats, en dit geldt in hoofdzaak de groote steden, de kostbaarheid van den bouwgrond. Om aan dit laatste tegemoet te komen is het noodig dat de onteigeningswet uitgebreid worde, zoo-lat die de macht geeft oin het noodige terrein voor het bouwen van woningen tegen een billijken prijs van den eigenaar te verkrijgen. Voorts dienen maatregelen te worden genomen dat het hevel tot onbewoonbaar verklaring van woningen en de handhaving en uitvoering daarvan geen verlies bezorgt aan de eigenaren, die dikwijls niet in staat zijn om zulk een woning weder bewoonbaar te maken. Ook zullen strenge eischen moeten gesteld worden bij het bouwen van nieuwe woningen. Verder zullen bepalingen moeten worden gemaakt betreffende het aantal personen dat ten hoogste in eertige woning zijn intrek mag nemen. Reeds hebben enkele gemeenten veel in deze richting gedaan, maar zoolang bovengenoemde bepalingen niet tot stand zijn gebt acht, kan een afdoende verbetering niet ,in het leven geroepen worden. In een rapport dat in 1894 werd uitgegeven door de M. t. N. v. 't A. over het woning vraagstuk is men tot de conclusie gekomen dat het bouwen van woningen met het doei om den werkman tot eigenaar van zijn woning te ver heffen, niet de geschiktste weg is. Immers wan neer het huisgezin van den werkman kleiner wordt, kan de woning hem te groot en daardoor ook te bezwarend worden; breidt zich daaren tegen het huisgezin uit, dan bestaat het gevaar dat zij te klein wordt; bovendien belemmert het bezit der woning de vrije beweging van den manten slotte geldt daarbij liet niet ge ring te achten bezwaar dr.t zulk een woning dikwijls op onvoordeelige wijze moet worden verkocht, hetzij om-lat de man het geld daarvoor dringend noodig heeft om in zijn behoeften te. voorzien, hetzij omdat bij zijn dood de etfge- nameri tot verdeeling moeten overgaan. Door de Cité Ouvrière te Miihlhausen is op dat gebied rijke ervaring opgedaan en is geble ken dat zulke woningen bijna alle in banden zijn gekomen van huizen verhuurders, de z.g. huisjesmelkers. Sedert zijn een paar vereenigingen opgericht die dit bezwaar hebben vermeden, nl. de ver eeniging «Eigen Haard" en «de Vereeniging tot bevordering van den bouw van woningen voor arbeiders." Deze vereenigingen verschaffen kapitaal voor den bouw dier woningen die in bet bezit er van blijven, terwijl de bewoners geleidelijk gebracht worden lot aandeelhouders in dat kapitaal. Wil nu de bewoner zijn eigen dom (aandeelen) verknopen, dan kan hij daar voor de waarde terugkrijgen bij de vereeniging zelve, die dan opnieuw weer aandeelen uitgeeft, De onteigeningswet zou spreker in dien geest gewijzigd wenschen, dat de gemeentebesturen de waarde van den bouwgrond bepalen en die aan de eigenaars uitkeeren; eveneens de waarde der woningen die onbewoonbaar verklaard wo rden. Ook de dames kunnen vrel bijdragen tot verbetering van den toestand der volkshuis vesting, wanneer zij liet voetspoor volgen van Octavia Hdl te Londen, die, gesteund door een aantal andere dames, de mindere wijken en buur ten bezocht en zorgt voor de verbetering van den inweudigen toestand dier woningen. Met een warm wooid van opwekking tot de leden van het »Nut" besloot spreker zijn hoogst interressante en leerzame voordracht die met de meeste belangstelling door alle aanwezigen gevolgd werd. Het woord van dank dat de voorzitter den heer Sineenge bracht, vond dan ook volkomen instemming, zooais bleek uit het applaus dat zijn wooiden begroette. Vergadering van de Kamer van koop« handel en fabrieken te Wehlcdam, op Zaterdag 10 Januari 1807. Tegenwoordig waren al de leden. De loco-voorzitter, de beer Mr. W. H. Jansen, opende de vergadering en ging aanstonds over tot het onderzoek van de geloofsbrieven «Ier nieuwbenoemde leden, zijnde de heeren J. J. G« Nolet, J. H. Houtman, P. M. J. A, Lugerweij, M. L. Henrierlnue Grete en P. C. van der Pant. Deze geloofsbrieven in orde bevonden zijnde,

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2