5Ö"e jaargang. Zaterdag 23 Januari 1897. N°. 9226. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUlTESLAm FliUILLEÏOiST. BE WERELD ONTVLUCHT. ABomsuntaTSSKijs, per kwartaalf 0.90 IVanco per post1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAU: BOTEKSTltllT SO, Teleplioon Ao. 133. Adveetentiepeijs van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel nicer - 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 22 Januari '97. Het heeft eenigszins de vei wondering opge wekt dat de Engelsche troonrede met geen enkel woord melding maakte van <le verstand houding van Engeland tot de Transvaal. De jingoislische bladen toonen hierover hun onte vredenheid en herinneren weer aan de bekende beloften tot herstel der grieven van de uitlan- deis, waaraan, volgens hen, door de nieuwe perswet en de beperkende maatregelen tot immigratie van vreemdelingen in deTiansvaal zeker niet te gemoet gekomen is. In de jongste zittingen van bet Lagerhuis zijn de Ttansvaalsche aangelegenheden weder herhaaldelijk aan de orde geweest. Eerst het zonderlinge voorstel van minister Chamberlain tot hei benoeming van de enquête-commissie voor den Jameson-roofiocht. Men weet niet of men hierin een bloote for maliteit moet zien (overeenkomende niet het indienen van nieuwe wetten in een nieuwe zitting) of een bedekte poging om in de com missie meer buigzame leden op te nemen dari de vroeger benoemde. Zooals men weet heeft het voorstel bij den heer Maclean be strijding ondervonden. Opnieuw is de Transvaal in het Lagerhuis ter sprake gebracht door den heer Chamber lain, die in de zitting van gisteren eenige me- dedeelingen deed omtrent de regeling der financiëele verhoudingen tusschen de regeeririg en de Chartered Company. Het blijkt dat de Chartered Company van lijd tot lijd de uit gaven terugbetaalt, welke de regeering voor den oorlog in Matabelenland gedaan heeft. Een groot gedeelte van de kosten der com- pagne zjjn evenwel door de Company rechts treeks betaaldonder zekere voorbehoud evenwel, daar de heeren Samson en Davis, die geen beroep willen doen op de Transvaalsche regeeririg, zich nog te Pieloria in hechtenis bevinden. De minister verklaaide hieromtrent verder, dat hij zich niet gerechtigd achtte te hunnen behoeve een beroep op de Tiansvaal- sche regeering te doen, daar zyns inziens zij reeds zwaar genoeg gesiraft waren voor de dwalingen, welke zij mogen begaan hebben. Het zoude een bewijs zijn, ging de minister voort, van goede politiek van de zijde des heeren Kruger, wanneer hij hun zaak ondeizocht. Omtrent het verloop der onderhandelingen over de verschillende ai bitrage-verdiagen welke thans allerwegen aan de oi de zijn, kan het bevre digende bericht medegedeeld woi den, dat lord Sa lisbury de laatste bezwaren uit den weggeruimd heelt, welke nog de onderteekening van het ver drag over de Venezueiaamche giemquaestie in den weg stonden door toe te staan dat Venezuela zelf een scheidsrechter aanwijst. De andere drie Roman van Anny Wothe. 19) «Baron Rittberg laat zich verontschuldigen, fflama, dat hij eerst over een uur u een bezoek komt brengen. Hij wilde de vreugde van liet eerste wederzien niet storen. Ellin zeide dit op bedaarden toon en legde daarbij iielkooz>-nd haar vadeis hand wgon haar wang. -Dat vind ik zeer kiesch en takivol van hem gehandeld" zeide de majoor, uitat bevalt mij het schijnt een wellevend man te zijn." «Maar nu moeten wij op hem wachten en het geheels souper zal koud worden." »Nu, daar zal ons gewoon avondmaal, dat een- Oudig uit brood en ham beslaat, wel tegen kunnen Isten wij toch geen complimenten makenik wil den man, die voor Ellin zoo vriendelijk geweest I8i geen zand in de oogen sti ooien. Elhn kuste haar vaders hand. «Ach. lieve papa," flop Liska lachendj «ik vind hein zoo aardig, den baron, en als hij niet een beeije te oud voor ntij was en het noodlot hst niet wilde dat alle vrouwelijke spruiten der von Brandeusteins alü oude JOBgejuffiouwen sterven dan zon ik bepaald op hein VörliefJ zijn geworden. De gravin lachte haar lievelingsdochter goedkeurend toe. ,Wat een verrukkelijk schepseltje was die Lis- «o toch. Die zou toch zeker fortuin maken met baar schaiksche, ondeugende oogen. zullen benoemd worden door de rechters van het Hoog Gerechtshof der Vereenigde Staten en door het Britsche Supreme Court of Justice. Het verdrag zal vermoedelijk heden ondertee kend worden door sir Julian Pauncefote, den Engelschen gezant te Washington en generaal Andrade, gezant van Venezuela. Als plaats van samenkomst van het scheidsgerecht zal ver moedelijk Bern aangewezen worden. Uit Washington wordt tevens bericht dat de heer Olney aari het comité van buitenlandsche zaken in den Senaat verklaard heeft, dat alle geschillen betrekking hebbende op hetNicara- gua-kanaa! aan een scheidsgerecht zullen wor den onderworpen. In den Senaat is levens een voorstel inge diend van Senator Cannon om den president te verzoeken de voornaamste handeldrijvende naties der wereld uit te noodigen in de 10 eerstvolgende dagen, van den lOden Maart a.s. af gerekend, vertegenwoordigers te zenden naar een internatiouale muntconferentie, die te Washington zal gehouden worden. Tevens werd hierbij verlangd de benoeming van 5 commis sarissen om de Vereenigde Staten op de con ferentie te vertegenwoordigen. Afrika blijft allerwegen het tooneel van woe lingen en oproerige bewegingen. In het zuiden blijft de opstand in Oost-Griqualand een ernstig karakter behouden. Eerst zijn drie Basuto-hoof- den oproerig geworden, namelijk de drie zonen van' het hoofd Lerothadi en thans plant de oproerige beweging zich voort van stam tot stam. Men hoopt evenwel de onlusten met behulp van bevriende hoofden te kunnen onderdrukken. Een telegram uit Kokstad meldt, dat in bet zuidwesten van Natal de Lhangwenis en Bacas gemeene zaak maken en zich tegen de Engel sche autoriteiten willen veizetten. De kapitein Whindrus, de magistraat van Umzimkulu heeft maatregelen genomen om het hoofd aan alle eventualiteiten te kunnen bieden. Hij heeft 50 vertiouwbare inboorlingen aange worven om het magazijn te beschermen en de blanken uïtgenoodigd zich op het eerste sein gereed te houden. Het gouvernement van de Kaap heeft een escadron cavalerie naar Umzimkulu gezonden. Thans zjjn officieel eenige nadeie bijzonder heden bekend geworden omtrent het noodlot tige uiteinde der laatste Benin-expeditie. Uit een telegram uit Brass blijkt dat de Britsche missie geheel ongewapend naar Benin vertrok. Zij voerde een groote hoeveelheid geschenken mede voor den koning vari Benin en bestond uit negen EngeLchen en 250 dragers. Zij wer den allen in een hinderlaag gelokt en vermoord op één drager en twee gewonde Engelschen na. Deze laatsten werden gered door de man nen, die in een kano de rivier af werden ge zonden om de missie teontzetten. Het laatste bericht omtrent de krijgsbewe gingen van de Mahdisten in Ei ythrea was, dat «Alle Brandenstein oude jongejuffiouwan 1" riep Grete veischrikt uit. «Ja, ja, kleintje; dat is zoo; Iaat Fredy, die onzen stamboom nog nauwkeuriger kent dan zijn reglement, je al de namen maar eens opnoemen. Ik geloof, dat er zoowat 30 ongetrouwde Branden- sieins zijn, van den leeftijd van 14 af tot den ouderdom van Methusalein. Dit noodlot kunnen wij niet afwenden, al ziet ook onze mama in ieder een, die wat heelt of wat is, een toekomstigen schoonzoon. Wij blijven toch zitten. «Maar dat verdiaag ik niet", riep Grete opge wonden uit nik wil niet ais oude vrijster be spot worden; ik wil trouwen." sik ook," riep een heldere stem en het geklet ter van sporen liet zich aan de deur hooien. sFelix! broer Felix!" juichte Liska en vloog den jongen officier, die zij een hartelijken kus gaf om den hals. s\Vat zulke glimmende knoopen al niet doen," riep de officier, welbehaaglijk den blonden snor opdt aaiende. Je hebt nog niet veel van de wereld gezien, hè, juffertjes?" Djuffeiijes zijn hier niet meer," voegde Liska haar broeder lachend toe, «we zijn nu jonge dames, behoorlijk opgeleid voor ons toekomstig beroep als echtgenoote, huisvrouw en moeder," voegde zij met komischen ernst er aan toe, «alleen bet beste en noodzakelijkste ontbreekt ons nog een man sDe officier begon te lachen. »Wol, in allen gevalle schijn je je goeden luim op het eenzame Vrouweneiland nog niet verloren te hebben, maar jij, Ellin je tiet er zoo ernstig uit; ga je nu al gebukt onder je nieuwe betrekking? bun voorhoede bij Sarsale post bad gevat en dat aldaar een kleine schermutseling met de Italiaansclie voorposten had plaats gegrepen. Over Kassala sclujnt men zich toch niet bijzon der ongerust temaken. Aldaar houdt een batal jon inlanders onder majoor Nutt garnizoen. Intusscben is de verbinding met Kassala ver broken en het blijkt wederom dat de afstand van Kassala tot elke operatie-basis in de kolonie zoo groot is dat men de bezetting g-dieel aan zich zelf moet overlaten. De Italianen hebben dan ook meer last dan nut van dezen post aan de grenzen en zouden mogelijk niet ongeneigd zijn Kassala eventueel aan de Engelschen af te slaan. Naar thans uit Keren gemeld wordt is gene raal Vigano met de reserve naar Agordat ver trokken. In Italié blijft omtrent Erythrea een ongeruste stemming heerschen, daar sedert de nederlaag te Adua het vertrouwen in het geluk der Italiaansclie troepen aanmerkelijk ge schokt is. Gisteren is vermoedelijk het decreet tot ver daging der kamerzittingen door den koning van Italië onderteekendhetwelk alsdan door een decreet tot Kamerontbinding spoedig wordt gevolgd. Naar men zegt, heeft de Koning gereedelijk zijn toestemming gegeven tot het ontbinden van de Kamer, nadat de minister-president hem beduid had dat nu, na de oplossing van de netelige quaesties, door Crispi nagelaten, de tegenwoordige Kamer zeker de fmancieele maat regelen van Luzzatti, de plannen van generaal Belloux tot hervorming van het leger, en de administratieve ontwerpen zou afkeuren. De datum der uitschrijving der algemeene verkiezingen is nog njet bekend, maar men ge looft algemeen, dat ze in de tweede helft van Maart zullen plaats hebben. Het decreet tot kamerontbinding wordt binnen eenige weken verwacht. Reeds sinds eenige dagen liep het gerucht dat de gezant Nelidoff zou verplaatst worden van Konstantinope! naar Parijs, doch dat deze mutatie niet voor het begin van den zomer zou plaats hebben. Nu wordt aan de Daily News uit St. Petersburg gemeld, dat de heer De Nelidoff, Russisch gezant te Konstantinope!, zijn ontslag zal vragen wegens de bmoeming van giaaf Murawieff tot minister van buiten landsche zaken. Als eandidaten voor den gezantschapspost te Konstantinopel worden genoemd de heeren Ghichkine en Onou, gezant te Athene. Het schijnt, dat tusschen den sultan en den heer de Nelidoff geruimen tijd geheime onderhandelingen zijn gevoeid, daartoe strek kende, dat Rusland als belooning voor den steuri, aan den sultan verleend, het recht zou krijgen een Turksche haven aan de Zwarte Zee voor maritieme doeleinden te gebruiken. Men vreest, als deze berichten bekend wor den, voor een opstootje onder de Jnng-Turken. Naar aanleiding daarvan heeft de Russische ambassadeur haar gebouwen door troepen doen bezetten en met scheepskanonnen bewapend, In Spanje heeft Canovas in den ministerraad verklaard dat hij volkomen vertrouwen stelde in het Cubaansche leger. De regeering was geneigd hervormingen toe te staan en zal een ontwerp dienaangaande bij den staatsraad indienen. Gemengde Medcdccllngen. »Nii, ik hoop dat de baron er ten minste fat soenlijk voor betaalt, nn je de dienstbare speelt bij hem en zijn dochter." «Hij leeft ten minste niet op de pof Felix klonk Grete's schelle stem en tusschen. Felix wieip het kleine «enfant terrible" een woedenden blik toe. «Mama, ik maak u mijn compliment over uw jongste dochter," en toen zich tot Ellin wenden de, ging hij voort: «Hij ziet er lang niet kwaad uit je baron ik heb jelui vanmiddag zien voorbijrijden, toen je van het station kwanmt. Ik was met een paar kennissen op de «Linden," aan het fUneeran, toen opeens die dikke Linderer mij gevoelig in mijn arm knijpt en wat zien mijn oogen: mijn beide zustertjes, die geen enkelen blik voor haar bloe der over hebben. «Nu, nu, Felix, steek ons nu maar niet in de hoogte" lachto Liska, «die dikke Linderer zal je om ons niet in je arm geknepen hebbenGun- dala zal je oogen wei verblind hebben, zoodat je vergat van je zusters notitie te nemen." «Wil je soms bij Gundala ook een blauwtje loopen, zooals laatst bij juffrouw Rusenberg met de diamanten," zeide do onverbeterlijke Grete. De ma joor legde de kleine babbelaarster de hand op den mond. «Wil je je wel eens stil houden, Grete." Nog één ongepaste uitdrukking en je gaat de kamer uit." «Och, word toch niet kwaad, vaderije," fleemde de kleine en zag roet haar groote kinderuogen naar haar vader op. «Felix is ook zoo'onuitstaan baar met zijn blufferigen, beschermenden toon. Op het adres van antwoord op de troonrede heeft de heer Dillon als amendement voorge steld, dat er maatregelen zouden worden ge nomen tot het ondersteunen van de landbou wende bevolking in Ierland, Dit amendement is verworpen met 189 tegen 125 stemmen. Voor de civiele rechtbank der Seine is gis teren het proces begonnen van den hertog van Anjou, afstammeling van Philips V van Bourbon; tegen de famiiie Orleans. De hertog van Anjou beweert n.l., dat de titel van hertog van Orleans en het koninklijk wapen van Frankrijk hem toekomen. Gedurende de zitting kwam de heer Wal- deck-Rousseau uit naam van Don Carlos voor zijn cliënt den titel van chef van het Fransche koningshuis opeischen. Uit Calcutta wordt gemeldDe regeering heeft telegrammen over den stand der pest te Bombay naar Londen verzonden. In die telegrammen wordt melding gemaakt van het rapport der gezondheidscommissie, welke den toestand zeer ernstig acht. Uit Bombay komt de heuglijke tjjding dat professor Haffkine, na langdurige proefnemin gen met een veizwakt virus, er in geslaagd is een vaccine te ontdekken die den mensch tegen de pest beschermt. Ofschoon er geen nadere bijzonderheden bij gemeld worden, behoeft men aan de juistheid van het bericht niet te twijfelen. De Figaro behelst een brief van prins Bojidar Karageor- gevvitch, die op 17 December uit Bombay schrijft, dat in de hospitalen twee derden van de pestlijders gered worden door inentingen met serum. De Hindoes willen echter niet naar de hospitalen, waar zij in aanraking komen met menschen die zij ais hun minderen beschou wen liever dan hun kaste-ideeën op te geven waarin zij zijn grootgebracht, laten zij zich in hun eigen huis door toovenaars en kwakzalvers behandelen, om onfeilbaar te sterven. Inmiddels woedt de ziekte met groote hevig heid voorter vallen aanhoudend menschen dood neer op straat, en er is gebrek aan per sonen om de lijken te vervoeren naar de Mo- hammedaansche kerkhoven en de plaatsen waar de Hindoes hun dooden verbranden. In Kurachee neemt de pest toe, de ziekte is daar van een zeer kwaadaardig karakter. Hij doet alsof hij heel wat in' de melk te brok kelen heeft. En gisteren heeft hij mij nog mijn laat ste drieniaikstuk afgetroggeld. «Stil kind. ik z.il je wel een ander dricmark- stok geven," fluisterde de majoor haar toe. De kleine vlijde haar gloeiend gezichtje tegen zijn wang, maar haar oproerig haitje dacht: «Ja, als het alleen om dat driemarkstuk te doen was. «En morgen gaat de reis al weer verder T' ging de luitenant voort, «ik dacht, dat je een paar dagen in Bei lijn zoudt blijven. Het treft goed, dat Helmenhoist zoo dicht bij Berlijn ligt dan kan ik nng eens overwippen altijd als de baron me uitnoodigt. «Maar wat denk je dan toch van dien man," riep Liska uit. «Wat men van dien man moest denken, daar over kon Ellin in den loop van den avond bet ook niet met zich zelf eens worden, toen de baron later met Gundala in de zoogenaamde salon bij de famiiie aan de theetafel zat en zich het brood met ham zoo goed liet smaken, alsof het de grootste lekkernijen waren. Hoe gem"edelijk wist hij met de moeder te praten en hoe ernstig en vertrouwe lijk met den vader, zoodat de oude man zijn hart uilstoitte over allei lei intieme zaken, die hij anders wel onbesproken zou gelaten hebben. En Gundala, wat lachte en snheitste zij met Fredy, Gretel en Liska an hoe bekoorlijk was de min of meer spot achtige glimlach wiarmede zij de eenigszins over dreven hulde van Felix aannam. En zij, Ellin, zij zat er bij. Alsof het geheele gezelschap haar niet aanging, alsof allen, en zelfs de grijze teergeliefde vader, vreemden voor haar waren. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1