BUITENLAND. BINNENLAND. "Wij wensclien noch slapheid, noch felheid. Beide zijn uit den booze. En om aan de eerste te ontkomen en de laatste te breidelen, achten wij het broodnoodig dat eindelijk eens de vrijzinnigen in dit district de handen uit de rnouw steken en toonen, dat zij niet minder voor liet land over hebben, dan de Katholieken en Anti-revolutionnairen. Algemeen overzicht. Schiedam, 23 Januari '97. Aan het Erigelsclte pailement is een blauw boek overgelegd, de diplomatische correspon dentie omtrent Turkije bevattende over liet tijdvak van 23 September 1896 tot 2 Januari 1897. Het belangrijkste daaruit is de correspon dentie gevoerd over de Oostersche quaestie tusschen Lord Salisbury en den Engelschen gezant te Petersburg, O'Connor. Nadat vooraf instemming vei kregen was van de zijde van bet Drievoudig Vei bond met de plannen van Lord Salisbury tot gemeenschap pelijk optieden der mogendheden te Kon«tanli- nopel, werd getracht ook Rusland over te balen tot een gemeen-chnppeiijke actie tpgen den sul tan, waarbij men desnoods tot dwangmiddelen zou overgaan, indien Abdal Hamid zich weerspannig toonde. Eeist veizette de heer Chiehkine zich tegen het toepassen van dwang, doch eindelijk berichtte de Engelsche gezant te St. Peters burg, dat de keizer den lieer Chiehkine ge machtigd had te verklaren, dal ook Rusland niet zou terugdeinzen voor dwangmaatregelen, indien de sultan weigerde de hervormingen in te voeren, door de gezanten eenstemmig aan bevolen. Ook van den Fransclien gezant te Londen werd een vet klaring in gelijken zin ontvangen; d. w. z. een toestemming tot samengaan met tie overige mogendheden, en een desnoods over gaan tot dwang, onder voor! elioud dat Turkije ongeschonden zou blijven bestaan en niemand alzonderlijk zou optreden. De oppositie-pers in Engeland, het goede streven van Lord Salisbury ten volle erkennende, laat uitkomen, dat de hooggenoerde eenstem migheid der mogendheden wel in beginsel ver kregen is, doch ten eenenmale ontbreekt, waar het aankomt op liet toepassen van de practi- sclie middelen om den sultan van het aannemen der voorgestelde hervormingen tot het feitelijk uitvoeren er van te doen overgaan. De indruk, door de lectuur dezer correspon dentie gemaakt, is dan ook vene van gerust stellend en zjj geeft geen waarborg dat het gevaar van een ontbinding van het Turksche rijk voorgoed zal kunnen afgewend worden. Vooral wordt als zorgwekkend beschouwd de buiiengewone voorzorgsmaatregelen tegen overrompeling door «de ambassades der vreemde mogendheden genomen. Men weet niet met zekerheid, wat de oorzaak van deze teekenen van vrees is en juist d ze onzekerheid baart groote ongerustheid Som mige alai misten voorspellen ernstige Armeni- scht onlusten in de Muzelman«che vastenmaand Razaman, die 2 of 3 Febi uari begint. Anderen wijzen op een algemeene ontevredenheid onder de Turksche populatie; onder de civiele amb tenaren wegens de jongste iraktementsverlagii.g, door de Turksche regeering ingevoerd en in militaire kringen wegens de bevoorrechting van jonge lieden en de achteruitzetting van ouderen bij de promoties in het Turksche leger. De jongste insubordinatie van maarschalk Tuad pacha wordt ook als een uiting dezer onte vredenheid beschouwd. Dit alles, gevoegd bij het feit, dat de Mu zelmannen zich in groote hoeveelheid van wapenen vooizien, schijnt op een algemeene gisting te wijzen. Volgens een bericht uit Adarta heeft de voor hoede «i'er Derwisjen in Ety'hrea, Toekoelai bezet en schijnt de hoofdmacht naar Amideb te zullen oprukken. De concentratie der Italiaansche iroepen ge schiedt met groote regelmatigheid. Hedennacht zal genei aai Vignno te Agordat aankomen. Te Rome vvoidt de ongerustheid natuurlijk vooral door de Chrïspianen levendig gehouden. In andere kringen woidt de toestand minder ernstig aangezien. Men beweert dat de inval der Mahdisten reeds lang Ie voren voorzien was en dat Kas- sala en Agordat een voldoende garnizoen heb ben om een evet.tueelen aanval af te slaan. Toch schijnt desondanks tus-cheri Rome en Londen een druk overleg gepleegd te worden omtrent een mogriijk lijk optreden, indien zich eenig incident mocht voordoen aan de gemeenschappelijke grens tus-cnen teythrea en Boven-Egvpte. Volgens de Daily News/.ou Engeland reeds aan Italië hebben doen weten, dat verscheidene regimenten gereedstonden tot inscheping naar Egypte, indien zulks noodig mocht blijken. Zeker zou Engeland thans met goeden uit slag partij kunnen trekken van het feit dat de troepen van den Klialifa verspreid zijn en op een venen afstand van Khartoem. Doch het Euyp'isch-Etigelsclie leger schijnt niet voor bereid te zijn op zulk een snel opi ukken, daar het eerst -in den nazomer zich op marseh zou begeven, om den veldtocht te voltooien. Toch kon liet zijn dat een kleine legerafdeeling vooruitgeschoven werd; hetwelk natuurlijk de Mahdisten, die thans Agorda en Iïassala be dreigen, onmiddellijk zou doen terugtrekken en dus voor de Italianen van groot voordeel zou zijn. In militaire kringen te Cairo is men een stemmig van oordeel, dat de expeditie naar Khaitoem doorgezet moet worden. Men acht het wenschelijk, dat in r.et begin van den zomer de tegenwoordige garnizoenen van Koiti en Metani naar Abn Hammed oprukken en ver volgens berber innemen. Men meant, bij dezen voortnarscli op geen einstijen tegenstand te zuilen stuiten. Het koninklijk decreet tot verdaging der Ita- liaansche kamerzittingen is thans openbaarge maakt. Bij de nieuwe verkiezingen hoopt de regee ring vasteren grond onder de voeten te krijgen zij rekent op den indruk gemaakt door den vrede met Menelik, door Luzatti's financieel pro gramma en door de jongste hesluiten tegen de uiterste partijen. Toch zou het kunnen zijn, dat Di Rudini zich misrekend had, en dat hij geen voldoende rekening gehouden had met het wantrouwen der conservatieven, den haat der radicalen en vooral met zijn kiachtigen tegen stander Sonoirio. den leerling van Chrispi en naar tnen zegt den toekomstigen candidaat voor het premiersschap. Uit Brass wordt gemeld, dat zes EngeLche oorlogsschepen gestationneerd zijn in het gezicht der kust. De troepen van het Niger-protecto raat zijn te Brass geconcentreerd. Een stoom schip is naar Sierra Leone vertrokken om meer dere tioepen te halen. Al dit maehtsvet toon is niet geëvenredigd aan de beteekenis der tueh- ligings-expedilie naar Benin, waarvoor 500 a 600 man voldoende zouden wezen. Het geloof wint dan ook veld dat deze Benin expeditie niet vreemd is aan de expeditie van de Niger-Com pany tegen den emir van N'upe Een nederlaag toch der laatste expeditie zou thans aan het EngeLche gezag in het geheele Nigerland een enHiigen knak kunnen geven. Gelukkig schijnt de Niger Company, naar uit Brass gemeld wordt, het vrij gemakkelijk te zullen hebben. Men bericht namelijk, dat de expeditionnnire kolomm der Royal Niger Company, bij haar aankomst te Kabba, tot de ontdekking kwam, dat het geheele leger der Foulahs aan den Zuider-oever van den Niger, door eene paniek overweldig!, verstrooid was. Verder wordt uit Kabba gemeld: De Niger, expeditie is, na het kamp der Foulah's ver woedt te hebben, op mar-ch gegaan naar Bida. De flottille bevindt zich intussclien te Egwa om aldus den pas af te snijden aan de vluch tende Foulah's, die de rivier zouden willen oversteken, om zich bij liet leger van Bida aan te sluiten. Een depeclie uit Madrid kondigt aan dat generaal Weyler order gegeven heeft aan de districtschefs om binnen drie dagen alle plan tages in de provincie Havana te verwoesten, waarvan de rebellen eenig voordeel zouden kunnen genieten. Uit Cienfuegos wordt gemeld, dat generaal Pin op bevel van genei aal Weyler naar Spanje zal terugkeeren. De inwoners van Cienfnegos hebben tegen het vei trek van den generaal een protest in gediend bij generaal Weyler. Volgens een telegram uit Manilla hebben de opstandelingen op de I'hihppijnen 30,000 ge weren bjj een Belgisch huis te Hongkong aan gevraagd. Voor den krijgsraad te Manilla staan thans 13 personen terecht, waaronder de ministers der voorioopige regeering; een hunner rnoet bekend hebben, dat de opstandelingen onder handeld hadden met Japan. Cavite schijnt verdedigd te worden door 7000 goed gewapende opstandelingen. Men richt versterkte kampementen aan de ust op. Zes compagnieën zijn naar Mindanao gezonden met het oog op een mogelijken op stand onder de uit inboorlingen bestaande troepen. Ofschoon vele Engelsche bladen het protesj; van Maclean tegen het voorstel vari Cnamber- lain tot herbenoeming der commissie van onder zoek in zake de Chartered-Company betreuren en meenen dat het Lag-rhuis het aan zijn eer verplicht is dit ernleizoek te doen plaats heb ben, schijnt er toch moeite gedaan te worden om het geheele onderzoek te laten vervallen. Althans vele leden meenen dat daardoor de belangen van Zuid-Afrika het best zouden ge diend worden. 8ir John Lubback heeft een des- bei ivffend amendement op bet voorstel van Chamberlain aangekondigd. intu-sehen is de voornaamste der gedaagden voor de nu bedreigde enquètec-ommissie, Rho des te Plymouth met de stooomboot Dunnegan Castle aangekomen. In weerwil van den sneeuwstorm bad zich een talrijke menigte aan de dokken verzameld, maar Rhodes besloot, niet te landen en is per boot naar Londen doorgereisd. De Ertgelsche regeering heelt een aanval te verduren gehad wegens de invrijheulsstelling der dyriamielmannen. De heer Howard, con servatief, stelde een amendement voor, inhou dende dat de verklaring, welke door de regeering was afgelegd omtrent het invrijheidstelien der dynamiturds onvoldoende was en dat daardoor zulke misdaden slechts zouden kunnen worden aangemoedigd. "De heer Bailour trok heftig tegen dezen aanval te velde; hij verklaarde, dat de heer Hovvart, door te beweren dat de regeering aldus alleen uit politiek belang had gehandeld, niet alleen het besluit van den minister aan viel, maar ook diens eer en die van zijn collega's. HH. MM. bezochten gisterenavond ten 8 ure de voorstelling van bet Neder). Toorieel in den Koninklijken Schouwburg te 's Gravenhage. De jonge Koningin was gekleed in een wit zij len avondtoilet met witte kanten kraag op liet corsage. i Het Koninklijk gevolg be-tond uit freule Van der Poll, hot dame; kapitein jhr. Van den Bo=ch, adjudant, en graaf van Bylanót, kamerheer, die zich met H.II. M.M. in Haar loge bevonden, terwijl de loge daat nevens bestemd voor de hofhouding, bezet was door baronesse Ren- gers en graaf van Limburg Stirumde groot- meesteresse bmonesse Van Hardenbroek; den opperkamerheer baron Van Hardenbroek; ridder Huyssrn van Kat tend tjkeden le luit. jhr. Six, ordoimance olficier van dienst en den leri luit. jhr. Loudon. j Von Moser's blijspel Inkwartiering werd tot bijtm het einde bijgewoond. I De Koningin heelt gisteren schaatsen gere den op de baan langs bet Huis ten Bosch, welke door de Koningin-Regentes weer opge steld is voor de dames en heeien der dienst doende hol houding en hunne familie. Tegen het einde dezer maand wordt in de residentie verwacht Prinses Elisabeth van Wal deck, die eemgen tijd de gast za! zijn van H EI. M.M. Aan piof. mr, J. de Louter, hoogleeraar te Utrecht, is opgedragen aan H. M de Koning in een cursus te geven in de bestuors inrich tingen van Ned.-Indië. Het onderricht zal in Maart a. s. aanvangen. Bij Kon. besluit is de iieer Hendrik J. .1. Bos, kapitein-commandant van liet korps Kon. Scherpschutters te Rotterdam, benoemd tot ridder der orde van Oranje-Nassau. Het Hdbl. weet te melden, dat door anti- revnlutionnaire kiezers te Hilversum van de fractie Kuyper nog als candidaat gesteld is voor het lidmaatschap der Tweede Kamer (vacature baron Mackay) de heer C. W. Wüs- tenhoff, lid van den gemeenteraad te Hilversum. Dr. Du Bois te Bprüjn, onlangs tot hoog- leeraar aan de Universiteit te Amsterdam be noemd in de plaats van prol. Julius, za! die betrekking hoogstwaarschijnlijk met aannemen. De aanleiding daaitoe moet gelegen zijn in de inrichting der laboratoiia, die dr. Du Bois dezer dagen bezocht zou hebben. De soldaat-schrijver P. van 't Hof, geboortig van Heiiikenszand en kort geleden van daar naar Aljeh vertrokken, is aldaar, volgens be richt door zijne ouders ontvangen, aan de cho lera overleden. De Geuzenpenning. Uit het Haagsche Dagblad-. jiNu het blijkt, dat, om redenen die ons evenwel zeer gezocht voorkomen, velen aan den Geuzenpenning aanstoot '/ouden nemen, achten wij een dergelijk souvenir zeker onge- wenscht." Tentoonstelling te Dordrecht. Wij deelden reeds het een en ander mede over de Nationale Tentoonstelling van Nijver heid en Kunst, uitgeschreven door de vereeni- ging sVoor Vak en Kunst", in Juni, Juli en Augustus te Dmdreeltl te houden, ter herden king van het 10-jarig bestaan dez**r vereeniging. In 1892 vvenl bij de tentoonstelling door de/elfde vereeniging een historische en oud heidkundige afdeeling gemganiseerd, die een groot succes behaalde. Ook ditmaal besloot het hoofdbestuur daarom een soortgelijke ten toonstelling van oude nijvetbeid en kunst aan iie tentoonstelling van dit jaar te verbinden en tot bereiking van dit (loei wil inert trachten uit alle deelen des lands belangrijke oudheid kundige voorwerpen en kunstschatten bjjeen brengen. "Vele belangrijke voorwerpen zijn verscholen in particuliere verzamelingen, en zijn slechts in de naaste omgeving bekend, of hoogstens op plaatselijke tentoonstellingen voor het pu bliek te bezichtig*n geweest. Welke schatten van kunst en smaak zijn hierdoor niet aan het algemeen ruit onttrokken, of kunnen althans door eerie nationale tentoonstelling van oude nijverheid voor de talrijke bezoekers een ver edeling zijn van den smaak eri een voorwerp van studie voor knnstmdustrieel en oudheid kundige. Ten einde van vele streken het belangrijk ste bijeen te kunnen brengen, heeft het be stuur zich gewend tot verschillende personen van naam op dit gebied, om provinciale sub commissies te vormen, en van nagenoeg allen ksvani een gunstig antwoord op deze uitnoo- diging, vergezeld van vele svmphathie-betui gingen met het plan. Zoo werden de heeren jhr. mr. V. E. L. de Stuers, referendaris van Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhnge en jhr. mr. B. en W. F. van Riemsdijk, directeur van 's Rijks Museum te Amsterdam, bereid bevonden het bestuur met hunne kennis en steun als adviseerende leden ter zijde te staan. Toch richt de commissie van deze afdeeling der Dordrechtsche tentoonstelling zich tot al len, die in het bezit zijn van kostbaren ver zamelingen, om niet achter te blijven. Met de grootste zorg zal over de ingezonden voor werpen gewaakt worden. Reeds zijn doeltreffende inrichtingen getrof fen, die een nauwlettend toezicht verzekeren, terwijl een speciale commissie is benoemd, om tegen brandgevaar te waken. Daar de tentoonstelling geen financieele speculatie beoogt, docli slechts de bevordering van vak- en kunstnijverheid, doet het bestuur onbevreesd een beroep op aller medewerking. Mond- en klauwzeer. Het onderzoek naar bet mond- en klauwzeer heeft ook in den Duitschen Rijksdag een langdurig debat uitgelokt naar aanleiding van een post dienaangaande op de begrooting. De conservatieve graaf Stolberg, dc antisemiet Werner en het lid van het centrum Gerstenberger gaven afsluiting der grenzen aan als het beste mid del om veeziekte tegen te gaan. De Minister Von Hammerstein betoogde, dat de noodige maatregelen door dc Veterinaire politic met de meeste strengheid worden gehandhaafd; men heeft echter ook den plicht de verdragen met bc- vrieude mogendheden nauwgezet na te leven. Zeker kan Duitschland zelf volkomen voorzien in zijn be hoefte aan vleeseh. Maar veeziekten kunnen door politiemaatregelen alleen niet onderdrukt worden. Dikwerf ontstaat de ziekte ook in het binnenland. Blen zoekt dan ook naar de smetstof cn men hoopt nu. een voorbehoedmiddel tegen het klauwzeer ont dekt te hebhen. De onderzoekingen zuiien waar schijnlijk binnen enkele weken afgeloopen zijn. Men wijst ons altijd op het voorbeold van Engeland dat den vrijhandel voorstaat, maar Engeland is toch, (zcide de minister), als zijn stoffelijke belangen op het spel staan, de allerergste protectionist. Verschillende sprekers van het Centrum, de con servatieve cn do nationaal-liberale partij verklaarden zich vervolgens voor het sluiten der grenzen, terwijl de sociaal-democraten, de vrijzinnigen en de vrij zinnige volkspartij het sluiten der grenzen bestre den en betoogden, dat invoer Van goed bnitenlandseh vee noodzakelijk was voor de veeteelt. Vegetariërs. Naar aanleiding van het beslui- der tweede jaar- lijksche algemeene vergadering van den „Nederland se hen Vegetariersbond", om het bestuur van den Bond op te dragen in verschillende deelen van het land met houders van restaurants overeenkomsten aan te gaan, tot vcrkrijgbaarstelling van vegetarische gerechten, heeft het bestuur o.a. de volgende voor waarden ontworpen De houder van een restaurant, die een overeen komst aangaat met den „Nederlandschen Vegetariers bond," verbindt zich zijnerzijds: lo. om aan zijn restaurant op een voor ieder voor bijganger duidelijk zichtbare wijze aan te kondigen, dat bij hem vegetarische gerechten te bekomen zijn; 2o. om deze gerechten te bereiden volgens de voorschriften van hot vegetarisch kookboek, dat door den, „Nederlandsohe Vegetariersbond'" is uitgegeven 3o om zorg te dragen, dat de gasten, die vege tarische gerechten gebruiken, op de wijze als door het bestuur zal worden aangegeven, de door het bestuur te verstrekken menu's, die tevens tot bestel- kaart dienen, naar waarheid invullen. Het bestuur verbindt zich zijnerzijds lo. om in alle door den Bond te publiceercn ge schriften de restaurants te vermelden, welker houders met den Bond ecu overeenkomst hebben gesloten ter vcrkrijgbaarstelling vau vegetarische gerechten 2e om aan de houders der bedoelde restaurants te verstrekkena. een exemplaar van het door den „Nederlandschen Vegetariersbond" uitgegeven kook boek b. een aantal menu's, die tevens als bestelkaart moeten dienen cn later behoorlijk ingevuld, bij het bestuur moeteu worden ingeleverd om bij de toe kenning der hierna te vermelden premies in aan merking te worden gebracht 3o. om jaarlijks ter beschikking te stellen eenige premies,'die kunnen worden uitgekeerd nandiehon- ders van restaurants welke naar het oordeel van het bestuur het meest in het belang van het vegetarisme zijn werkzaam geweest. In het eerste jaar zullen een premie van honderd een van vijftig en een of twee vau vijf-en-twintig gulden worden beschikbaar gesteld. Als redenen voor de toekenning dezer premies zullen o. a. dienen het aantal en de prijs der afge leverde gerechten, de deugdelijkheid der bereiding enz. Het bestuur maakt bij 'deze gelegenheid bekend, dat de heer D. de Clerq voor de benoeming tot president heeft bedankt, zoodat de function van don president tot de eerstvolgende algemeene vergade ring door de vice-presidente, mevr. C. van der Hucht Kerkhoven, zullen worden waargenomen. ROTTERDAM, 22 Januari. Alhier is heden over leden de heer A. .T. G. Paardekooper, leeraar in de Nederlandsohe taal- en letterkunde en Je staats wetenschappen aan de II. B. S. met vijfjarigen cursus voor jongens aldaar. De heer Paardekooper was niet minder dan 13 talen machtig en meermalen werd hij belast met do vertaling van regeeringsstukken. MAASSLUIS, 23 januari. In een der bladen lazen wij de mededeeling, dat de Maatschappij voor zeevis- scherij alhier met 1 Maart zou liqtiidcercn. Wij hebben ons om Information gewend tot den genen die het best in de gelegenheid was ons die te geven, en hebben toen tot ons groot genoegen vernomen dat van een liquidatie der maatschappij voorloopig nog geen sprake was. De heer W. S. de Meijer Jr., boekhouder dier maatschappij, heeft een benoeming aangenomen als directeur van de „Elsllether Hcringlischerei Gescllschaft" te Elslleth, zoodat deze de gemeente weldra zal verlaten. De heer de Meijer is zeer zeker een hoogst be kwaam cn ijverig zaakwaarnemer voor de maatschap-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2