m 9228. 50'" jaargang. Dinsdag 26 Januari 1897. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bericht. FKXJILLETOISr. UITGEVER: II. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. DE WERELD ONTVLUCHT. AnOJWEifSHTSPBiJS, per kwartaalo.90 Franco per post1.30 Afeonderiijke - 0.02 BUREAUBOTERSTlt AAT Ucleplioon Jfo. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer - 0.10 Bij abonnement wordt ketting veilcend. Aan hem. die aan de Bedactle van dit blad vóór des middags vier ure, bet eerst bericht komt brengen, van ecnlg meldenswaardig feit b.v. een ongeval, hier Ier stede, zal ecne be looning verstrekt worden van vijf en twintig cents. Algemeen overzicht. Schiedam, 25 Januari '97. Twee belangrijke verkiezingsveUltochlen en de hernieuwing van twee parlementen wachten on$ in de maand Maart, nl. èn van de Itali- aansche Kamer van afgevaardigden, èn van den Oostenrijkschen Rijksraad, welke 22 Januari zijn laatste zitting gehouden heeft en waarvan de ontbinding bij keizerlijk decreet in de Wie ner Zeitung aangekondigd is. De algemeene verkiezingen voor den nieuwen Rijksraad zijn uilgeschreven tegen 9 Maart a.s. Zoo staat Oostenrijk aan den vooravond van een belangrijken en feilen verkiezingsstrijd. Het nu gesloten parlem-nt heeft zijn tijd niet onnuttig besleed. Onder de belangrijke legislatieve werkzaamheden welke het tot een goed einde gebracht heeft, bebooren, behalve de wetten tot wijziging van liet strafrecht, tot ver betering van den toestand der arbeiders, tot hervorming van de civiele procedure enz., vooral ook de wet tot afschaffing van het dagbladzegel (de laatste in de rij) en wat belangrijkheid betreft de voornaamstede wet tot hervorming van het kiesrecht. Deze laatste heeft het noodza kelijk gemaakt tot de verkiezing van een nieuw parlement over te gaan, dat niet meer uitslui tend de vertegenwoordiging van enkele bevoor rechte standen zou zijn. Hoewel het geen ideale kieswetgeving is, die in Oostenrijk wordt ingevoerd, zal het nieuwe parlement haar toch eenige afgevaardigden te danken hebben, die hun mandaat verplicht zijn aan het algemeene gelijke stemrecht. Het zal namelijk de eerste maal zijn, dat het nieuwe kiesstelsel in werking treedt, waarbij een nieuwe curie of categorie van kiezers door de wet gevoegd is, t. w. de curie van het algemeen stemrecht. Deze curie, waartoe alle Oostenrijksche kiezers behooren, zal 75 afge vaardigden kunnen kiezen, die zich zullen voe gen bij de 353 leden, tot dusver gekozen dooi de andere furiën, nl. die der grootgrondbe zitters, der steden, der Kamers van koophandel en nijverheid en der plattelandsgemeenten. Men heeft dus als 't ware het algemeen stem recht door een zijdeur binnengehaalU en de grootst mogelijke onzekerheid heerscht omtrent den uitslag der verkiezingen van deze nieuwe curie, die uit de meest heterogepe bestand- deden is samengesteld en waarin men meent, Roman van Anny Wotiig. 21) «Wel wat al te veel," meemlo Mevrouw Von Sanden. Zij was sinds een paar dagen de bewoon ster der elegante villa en warmdo zich welbehaag lijk aan de opflikkerende vlammen in don haard waarvoor zij in een gemakkelijken stoel uitrustte. «Wat bedoelt u, mama? Ik heb u niet goed ver staan, zeide Linda, die tegenover haar moeder in een schommelstoel zat en de kleine voetjes met de bruinieeren laarsjes tegen het haardijzer aan gedrukt hield, terwijl zij ijverig bezig was een sigaret lusschen de fijne vingeren te draaien. «Waar je gedachten toch bij zijn, Linda, mag de hemel weten doch zeker niet bij Roman. Ik geloof, dat er nog drie van zijn brieven onbeant woord liggen." Nog maar drie? Nu, dan heb ik nog een beetje tijd met schrijven," «Ltnda, Linda. De kruik gaat zoolang te water tot zo breekt." «Welnu, laat ze breken." «Wees niet onverstandig, kind. Je verloofde toont werkelijk een engelengeduld tegenover al je grillen en luimen en vergeet niet, dat Roman ons bestaan geheel in zijn hand heeft, liet groote ver- Mogen, dat je vader ons nagelaten heelt, is door nze kostbare levenswijze, zoogoed als opgeteerd Het zal nauwelijks toereikend zijn om ons op don dat de antisemieten en socialisten zich een aan zienlijke meerderheid zullen verwerven. Voor tie liberale partij in Oostenrijk vangt deze verkiezingsstrijd aan onder hoogst ongun stige voorteekenen. Haar innerljjke verdeeldheid en da afwezigheid van een scherp omschreven liberaal programma zijn oorzaak, dat zij tan de naaste toekomst weinig mag verwachten. Weliswaar heeft deze partij een verdienste lijke en moedige oppositie gevoerd tegen het oude aristocratische regime en de clericale reactie, maar ongelukkigerwijze heeft zij de nieuwere vooruitstrevende begrippen, die sinds het laatste tiental jaren het liberalisme aller wegen in Europa een zooveel ruimer gezichts kring geschonken hebben, niet tot de hare kunnen maken. Zij heeft zich daardoor ai meer en meer verwijderd van de groote mas«a der bevolking, die zich blindelings overgegeven heeft aan lien, die de mooiste beloften gaveri de socialisten en de antisemieten. Zoo hebben de liberalen overal, in den Landdag, in Bohemen, in de hoofdstad hun invloed zien verminderen, en ziet deze partij, die thans geheel zonder leider is, zich tegenover een krachtige Slavische, clericale en aristocratisch-feodale meerderheid geplaatst. Zooals men weet is Oostenrijk van alle staten van midden-Europa uit een sociaal en politiek oogpunt het meest achterlijk. Zoolang echter de liberale partij zich niet op nieuwe grond slagen weet te hervormen, is het maar al te zeer te vreezen, dat Oostenrijk in deze nieuw ingetreden era een tijdperk van hevige reactie Omtrent de krijgsverrichtingen der Italiaan- sclie. troepen in Erythrea werd als laatste bericht vermeld de aankomst van generaal Vigano te Agordat. Het blijkt nu dat de tele grafische gemeenschap met Kassala verzekerd is gebleven. Dit is min of meer strijd met een ander bericht, volgens hetwelk Italië zou be sloten hebben Kassala prijs te geven. De hoofdmacht der Derwisjen staat te Sciagiet met vooruitgeschoven posten tusschen deze plaats en Agordat, Te Tukulai bevinden zich ongeveer 1000 Derwisjen terwijl men van uit Agordat een troep van 400 a 500 ruiters opgemerkt beeft. De bevolking is met het vee naar de bergen gevlucht. Het is vrij zpker, dat de gezamenlijke strijd macht der Derwisjen uit 5000 a 6000 met geweren en eenige meerdere duizenden met lan sen gewapende Derwisjen bestaat. Gisterennacht hebben de Italiaansehe eclai- reurs de positie der Derwisjen verkend en be merkt, dat deze geen verandering ondergaan heeft. Dat Italië zich op alle gebeurlijkheden voor bereid houdt bewijst het feit, dat de ministers van oorlog en marine te Rome een schikking getroffen hebben met den directeur der Alge meene Stoomvaartmaatschappij, opdat deze laat- ouden voet voort te laten laven, totdat je Romans vrouw gewoiden bent. Mij blijft dan nog slechts een kleine repte over, die je vader op tne vastgezet heeft een erbarmelijk, armzalig bestaan, waar in ik je voor geen prijs ter weteld zou willen laten deeien." «En als ik nu toch eens wilde ais ik liever alles, rijkdom en pracht opgaf, om weer vrij te zijn, mama. Wat zoudt u dan zeggen «Dat je een zottin bent," klonk het uit den mond van mevrouw Von Sanden, seen doin, on- practisch kind, dat het geld nog niet op zijn rechte waarde weet te schatten. Maar ik weet zeer goe 1 wat die verandei ing in je gevoelens teweeggebracht heeft. Val nie niet in do rede, alsjeblieft," ging zij heftig voort, toen Linda de oogen smoekend naar haar moeder ophief sik zeg je, ik weet volkomen goed, dat hot de donkere oogen van graaf Brandos zijn, die je in de stille eenzaamheid der Cliiemsee zoo betooverd hebben, dat je denkt dat geen andere man bij hem halen kan." »Je vergist je mama, als je gelooft, dat ik den graaf hooger stol dan de andere mannen, die ik ken. De wereld en het leven, waarin u mij al zoo vroeg ingeleid hebt, hebben mijn oordeel gescherpt ik weet zeer goed, dat de graaf maar een vluchtige belangstelling voor mij voelt; ik weet, dat hij maar al te spoedig tot de overtuiging zal komen dat ik en mijn eigenaardigheden hom slechts korten tijd kunnen boeien maar toch, bij die overtuiging is het bewustzijn, dat ik ten minste gedutende eonige minuten hem niet onverschillig beri, een zalig gevoel, dat ik genieten wil, tot eiken prijs verstaat u, mama, genieten u<il. ste een zeker aantal stoombooteu in gereedheid zou houden tot transport van troepen. Ook blijft om dezelfde reden de kameront binding nog uit, om in geval van nood het parlement nog te kunnen bijeenroepen. Reeds Zaterdag vermeldden wij, dat volgens berichten uit Cairo de Engelschen zich reeds ijverig bezighouden met toerustingen voorden nieuwen veldtocht in Soudan. Hier moeten wij nu nog bijvopgen, dat de expeditie van Soeakim (aan de Roode Zee) zal ondeisteund worden. Zelfs is men reeds begonnen met den aanleg van een spoorweg van Soeakim naar Berber, waarvan liet eerste gedeelte tot Bir Hanrluk reeds klaar is. Deze spoorweg zal vooral dienst moeten doen, indien de vierde Nijl-cataraet voor de kanonneerbooten niet be vaarbaar mochten blijken. De bevolking in de streken, waardoor de spoorweg gelegd wordt, schijnt vrijwel op de hand der Engelschen te zijn. Toch zal de 321 K.M. lange weg den ontwerpers nog heel wat moeilijkheden kosten, daar hij door eeti uitge strekte woestenij en voorts door een bergachtig terrein loopt. Het laatste begint bij Otao; van daar wordt de baan vermoedelijk naar Sinkat gelegd. Sinkat was reeds vroegervaak hel toorieel van botsingen tusschen de Mahdisten onder 0«man Digna en liet Engelsch-Egyptische leger; thans is hier een kleine militaire post. Uit Soeakim werd gisteren gemeld, dat Osman Digma uit Omdurman teruggekeerd was en binnenkort in den omtrek van Sinkat verwacht werd. Uit Erythrea komt voorts liet bericht van een gevecht, dat tusschen twee Abessynische hoof den heeft plaats gehad, n.» den ras Alonia en den ras Agos. De laatste schijnt gedood en zijn bende verspreid te zijn geworden. Wij moeten ten slotte hier nog bijvoegen een bericht van den correspondent der Daily Tele graph te Rome, volgens hetwelk de Derwisjen, die liet geheele terrein tusschen Kassala en Agordat bezet hebben, van plan zouden zijn beide plaatsen te gelijk aan te vallen. De expeditie van de Niger-Company onder majoor Arnold is, zooals wij reeds mededeelden, te Kabba aangekomen. Zij bestaat u',t 26 offi cieren en 4000 Houssah's met G maxims en 2 zevenponders. De expeditie trok eerst na Soera, halfweg Kabba, waar majoor Arnold een ver sterkten post oprichtte. Vervolgens vertrok de hoofdmacht als vliegende kolonne naar Kabba Zooals wij weten vluchtte de vijand en trok zich op Bida terug. De afstand van Kabba naar Bida, de hoofd stad vnn den emir Ahu Bokari, is niet groot. De bevolking aan den Niger tusschen Lokodja en Eega heeft de partij der expeditie's gekozen. Egga is verbrand geworden om den Foullah'S te beletten dit als steunpunt te gebruiker de bevolking van 10.000 zielen heeft toen op een eiland in de rivier een kamp betrokken. Rhodes, Vrijdag reeds te Plymouth aange komen en onmiddellijk naar Londen doorge varen, is reeds geïntervieuwd geworden door een correspondent van de Sun. Rhodes liet zich slechts in vage algemeene bewoordingen "it. Over zijn ontvangst aan de Kaap zeide hij o.a. nDe ontvangsten en de feestmaaltijden waren niet met mijn toestemming voorbereid en langs de kust heb ik alles van dien aard vermeden, tot ik Port Elizabeth bereikte. Daar vond ik een feestmaaltijd voor mjj gereed en 600 men- schen op mij staan wachten. Wanneer ik dat ontweken had en hun gastvrijheid had gewei gerd, zou men mij voor onbeschoft hebben ge houden. Er schoot mij dus niets anders over dan te gaan zitten en te eten en daarna moest ik praten." fn 't alg meen sloeg hij een minder aan matigenden en beslisten toon aan dan gewoon lijk en scheen hij min of meer onder den indruk der stemming, die thans in het Engel- sehe Lagerhuis ten opzichte van hem en de Chartered Company bij velen der niet-Jingbisten heerscht, waaronder ook minister Chamberlain, die er wel degelijk belang bij heeft zijd naam van de insinuaties van Rhodes' vrienden schoon te wasschen. Uit Parijs wordt gemeld: Baron von Mohrert- heim, de Russische gezant bij de Fransche Republiek, heeft aan den minister Hanotaux medegedeeld, dat graaf Murawieff, vroeger gezant bij liet Deensche hof en thans benoemd tot minister van buitenlandsche zaken, op last van den Czaar zich van Kopenhagen naar Parijs zal begeven, ten einde zijne opwachting te maken bij den president der Republiek en be trekkingen aan te knoopen met de Fransche ministers. Graaf Murawieff" wordt aanstaanden Donderdag te Parijs verwacht. Volgens een te Madrid ontvangen bericht, beeft de colonne Molina op Cuba aan de oevers der Hanabana een afdeeling opstandelingen verslagen, die zich bij hun vlucht in de rivier stortten, waarin er 39 verdronken. Een officieel telegram uit Havana meldt, dat generaal Weyler na een verkenningstocht in de provinciën Matanzas en Havana, deze van georganiseerde benden opstandelingen, zoogoed als gezuiverd vorid en deze provinciën voor gepacificeerd kon verklaren. (üemengde Itledeilecllngcii. Liebkriecht heeft de vorige week te Berlijn een voordracht geiiouden voor kleine kooplieden en handelsbedienden en betoogd, dat deze van de sociaal-democratie heil hadden te verwach ten. Krachtig werd dit, onder toejuiching der vergadering, wederlegd door verschillende toe hoorders, die aantoonden dat de socialisten den Mevrouw Von Sanden zag met een blik van ontzetting haar anders zoo volgzame dochter aan, die opgesprongen was, den schommelstoel ver van zich gestooten had en nu met bliksemende oogen voor de moeder stond en zoo heftig en beslist sprak, als zij zelf eenmaal in Imar jeugd gedaan had. »Kind, kind," veimaande zij en een angstig gevoel van beklemming benam baar bijna den adem, «heeft graaf Biandes wooiden tot je gesproken, die je zijn gevoel voor je konden verraden «Woorden?" riep Linda met een scbrillen lach. «Wel zeker, dat ontbiak er nog aan. Ondanks al zijn onverschilligheid yoor de wereld en de men- schen is bij toch in zekere opzichten een l ïfaard. Hoe zou dan graaf Brandes min de bruid van een ander, liefdesverklaringen durven doen. Neen. neen, daartoe ontbreekt hem de moed, ofschoon h'j op het Vrouwenland er dikwijls na aan toe geweest is. Het heeft mij dikwijls geamuseeid te zinn, hoe ik het in mijn macht had, beurteling hem op een afstand te houden of als slaaf aan mijn voeten te doen knielen. Zoolang ik hem dagelijks zng was dat heel aardig het amuseerde mij kostelijk maar nfi wij hier zijn en ik hein in geen acht dagen gezien heb, is het mij dikwijls te moede u zult er om lachen, mama, alsof ik sterven zal van verlangen naar het Vrouwsneiland, als ware da ir al mijn geluk achtergebleven." Mevrouw Von Sanden lactate echter niet. Haar blauwe oogen zag ang-tig en verschrikt naar haar dochter, die zij nauwelijks hei kende. Was dat" de luchthartige Linda, die met alles den spot dreef? «Geloof je dan dat de graaf je bemint, je wer kelijk liefheeft vroeg ze nogmaals dringend. Beminnen Ja en neen Voor korten tijd moge lijk vurig en hartstochtelijk, maai-diep in zijn hart tioont, geloof ik, een ander vrouwenbeeld, dat met mij bitter weinig gelijkenis heeft. O, moeder, waarom ben ik niet, wat bad ik moeten zijn, om door hem bemind te woiden." Snikkend viel Linda vooi haar moeder op de knteeti en veiboig het moe ie hoofd in haar schoot. De blauwzwarte vlechten waren losgeraakt en het rijke, weeldeiige haar sleepte op den grond. Verschrikt richtte mevrouw Von S ''den het hoofd haier dochter op. sLinda". spt, zij ver manend, «wees verstandig dat gevoe! gaat weer over. We hadden niet zoo lang op dat eenzame eiland moeten blijven ik had moeten bedenken, dat dit verkeerde gevolgen zou hebben, maar Heinz Ritlberg was ook zulk aardig gezelschap en de rust deed mij zooveel goed, dat ik aan de gevolgen van dit voortdurend samenzijn met den graaf "iet gedacht iieh, Maar je moet die zaak mot „oo tragisch opnemen, Linda. De giaaf za! binnen eenige dagen zooals hij schreef - liiei zijn ia zal hem dan zelf polsen en onderzoeken hoe diep zijn gevoe! voor jou in zijn hart geworteld is en daarnaar handelen. Hij zal zeker dikwijls bij ons komen en we zullen ook vaak in do gelegen heid zijn hem op Helmenhorst, waar we dikwijls op bezoek zullen zijn, te on'moeten. «Maar weet u, mama", zeide Linda, liaar slanke gestalte hoog oprichtende, «het scheen mij laatst toe, toen wij op Helmenhoist een oezoek brachten, alsol de bnion ten hoogste veibaasd was ons te zien. Hebt u hem dan indertijd op het Vrouwen- eiland niet gezegd, dat wij voor een paar maanden naur Beriijn zouden komen." (IVordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1