50*c jaargang. Woensdag 27 Januari 1897. N°. 9229 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, FPJTJILLETOISr. DE WERELD ONTVLUCHT. UITGEVER: li. J. C. KOELANTS. Bericht. BUITENLAND. I Ajohjuhbntspbijs, per kwartaal0.90 ^Vcnro per post Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAU: BOTERSTKAAT fO, Tclcplioon Xo. 123. Advertentieprijsvan 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer - 0,10 Bij abonnement wordt korting verleend. Aan hem, «He aan tie Redactie van dit blad vóór des middags vier ure, het eerst bericht bomt brensen, van eenlg meldenswaardig telt b.v. een ongeval, lilcr ter stede, zal eene be- iooning verstrekt worden van vijf en twintig cents. Algemeen overzicht. Schiedam, 20 Januari '97. Ondanks den buitengewonen spoed en ijver, waarmede liet Engelsch-Egyptisehe leger zich uitrust om binnen zeer korten tijd den veld tocht naar Khartoem te hervatten, schijnt de kans op een mogelijk gezamenlijk optreden van Engeland en Italië tegen de Derwisjen de ver vulling nog niet zeer nabij te zijn. Zoo verklaart de Italia het bericht om trent onderhandelingen tussclien Engeland en Italië betreffende Kassala en een gemeenschappe lijk oorlogsplan voor ongegrond. En de Erigel- sche Standard in zijn laatste nummer de quaestie omtrent Erythrea besprekende, verklaatt dat Engeland Italië nooit bewogen heeftorn Eiythrea te bezetten en ook thans niet de ontruiming daarvan wenschtdat Italië zelf hierover be slissen moet, doelt dat in geval van een ont ruiming van Kassala, dit aan Egypte moet overgeleverd worden. Men schijnt in Engeland de oplossing dezer koloniale moeilijkheden aan Italië zelf te willen overlaten. De vorige gouverneur van Erythrea, gene raal Baldissera is te liome aangekomen en aldaar zonder eenig huldebetoon ontvangen. Hij beeft een verlof van 4 maanden genomen en zal niet naar Afrika terugkeeren. Hieruit moet men afleiden dat tusscheu hem en de Italiaansche regeering geen eenstemmigheid bestaat omtrent de te volgen gedragslijn. De hoofdmacht der Derwisjen staat nog altijd te Amideb met vele vooruitgeschoven posten die ten zuiden van Tokub-Kussit in een vele kilometer lange linie zigzagsgewijze opgesteld zijn. Verleden Zondag hebben te Londen de ver sterkingstroepen voor Benin bestemd, zich inge scheept op het transportschip Malacca. De troepen bestaan uit een detachement marine artillerie van Portsmouth en een afdeeling marine-infnnterie van Chatham. De Malacca zal den 7den Februari te Forcados aankomen, waar dan reeds aanwezig zullen zijn de kruisers Theseus en Forte, benevens het eskader met het admiraalschip van den opperbevelhebber Rawson in het geheel 8 oorlogsschepen, De tuchtigings-expeditie riaar Benin beschikt dus over een eerbiedwaardige strijdmacht. De Niger- Company -expeditie gaat het buiten gewoon voorspoedig. Uit Lokoja wordt bericht Roman van Anny Wotiie. 22) vNeen, dat geloof ik niat," zeide mevrouw Von Sanden, niet eenigszins haperende stem «naar je vergist je; hij gaf .mij juist zijn vreugde over i~ 1- I-1,'i tiiio UC/-UCIV IC nDHiieii CII opmn «itj nuvp ui« viïo dikwijls te zullen zien. Maar heb je zooals ik je gevraagd had met de jonge gravin Branden- stein over haar familiebetrekkingen gesproken ik zou gaarne willen weten, tot welken tak van de Brandensleins ze eigenlijk behoort." uKent ii de familie Brandenstein vja, vluchtig maar ik meende in het jonge meisje een familietrek opgemerkt te hebben." nBent u al meer in Berlijn geweest, mama? U was niets verbaasd, toen u de reuzenstad zaagt en u bent hier zoo thuis alsof u hier geboren waart." Mevrouw Von Sanden verbleekte. Zij wierp een schuwen, verlegen blik op haar kind en sprak toen haastig ïAls jong meisje ben ik hier vroeger wei ge weest, maar ik ben er bijna alles van vergeten. Vind je niet," zeide zij, om het gesprek een andere wending te geven, ndat Baron Rittberg ondanks zijn 45 jaren nog een knappe man is »Dat weet ik niet ik geloof het wel maar mij bevalt hij niet. Het schijnt mij altijd toe alsof bij mij half met medelijden, half met verachting aanziet, en toch kent hij mij nauwelijks." dat Maandag de troepen der Niger-Company de inboorlingen van Nupe na een ernstig ge- j vecht verslagen hebben. De stad Shonga weid 1 verwoest. 1 In een der vele anti-Rhodes demonstration, welke thans in de Kaapkolonie gehouden wor- den, nl. in een meeting te Malmesbury werd i o. a. als doel der bijeenkomst opgegeven, aan 1 Engeland te doen zien, dat Afrika geen ver- j trouwen meer stelt in Rhodes, dat zijn terug- j keer naar Afrika en de wederinvoering van zijn politiek van geweld en bloedstorting nood lottig zou zijn en bovendien, dat een opheffing t van de EpgcKclie enquête-corn missie voor Afrika j zeer bedenkelijke gevolgen zou 1.ebben. J Meri begrijpt, dat naarmate liet duidelijker wordt dat de meening van een overgroot deel der Engfdsclien van naam en gezag ten aanzien van Rhodes ongunstiger wordt, diens vrienden en volgelingen, waaronder vooral de belang hebbenden bij de gecharterde maatschappij, steeds krachtiger pogingen aanwenden om Rhodes van alle blaam te zuiveren. In hun ijver doen zij wellicht de zaak van Rhodes meer kwaad dan goed en als een hunner onhan digste manoeuvres mag zeker wel aangemerkt worden de poging om de enquête-commissie door het Lagerhuis te doen intrekken. Zooals reeds vroeger gemeld is. heeft de be kende geleerde en schrijver John Lubbock deze intrekking in een amendement voorgesteld, op grond dat de verantwoordelijke personen inde zaak-Jameson reeds gestraft zijn. Indien tot de intrekking besloten werd, het geen niet zeer waarschijnlijk is, zou dit slechts bewijzen, dat er zeer hooge personen in de crisis betrokken zijn, en dat men Rhodes, den hoofdaanlegger van het complot, ongemoeid wil laten. En zooals uit de stemming in de Kaap kolonie blijkt, zou juist deze intrekking van de gerechtelijke vervolging van Rhodes de grootste verbittering onder de Afrikaanders wekken. In een interview met een der Engelsche journalisten die hern tegemoet gereis^ 2911, Rhodes erkend, bekend te zijn geweest met de samentrekking van troepen aan de Transiaal- solie grens niet liet oog op een uitbarsting te Johannesburg, maar niet de verantwoordelijk heid te dragen voor den inval van Jameson. Zondag legde Rhodes een bezoek af by dr. Jameson, ais ook bij den president der Chartered Company, den hertog van Abercorn, met vvien hij een lang onderhoud had. Zooals men weet heeft men den heer White Ridley, den Eugelselien minister van binnen- landsche zaken heftig aangevallen wegens het vrijlaten van eenige der lersche dynamiet- mannen, waarin men slechts politieke oog merken der regeering zag om de lersche fractie voor zich te winnen. "Vooral de minisier Bal- tour wees met verontwaardiging deze insinuatie aan het adres der regeering af. Het bewuste vijandige amendement van den heer Huwarth waarin die invrijheidsstelling gelaakt werd, is Een ongenbltk was mevrouw Von Sanden met zichzelf in tweestrijd; toen trad zij met een bijna srhuchtero en verlegen houding naar haar dochter toe en teeder haar arm om de slanke leest van liet meisje slaande, zeide zij »Je moet alles niet zoo nauw opnemen, wat de baron zegt of doet kindlang, lang geleden heeft li ij je moedpr innig liefgehad". Een oogenblik bleef Lind.i baar moeder sprake loos aanstaren. Toen kleurde een vluchtig rood het fijne blanke gelaat en de donkere lokken van tuai- unnrhnnfd wegstrijkend, zeide zij. met merk bare verlichting: »0, was dat het", en zacht en liefdevol baar wang tegen die barer moeder leggend, vroeg zij vol teedere belangstelling iEn u Mama?" sik heb hem nog lief", klonk het antwoord en toen was Linda alleen. Als verbijsterd bleef het jonge meisje den blik gericht houden op de deur, waardoor mevrouw Von Sanden verwenen was. Had haar moeder dat werkelijk gezegd de vrouw van haar vader, dien zij verafgood had was het dan mogelijk dat haar moeder nu nog een anderen man beminde, dan hem, die haar echtgenoot geweest was. Een smartelijke trek kwam om Linda's fijnen mond en terwijl zij troosteloos de banden samen vouwde vloeiden heete tranen, de eerste sinds langen tijd, haar langs de wangen. Niet ver van Heimenhorst, aan het einde van het dorpje, ligt op een kleine hoogte de pastorie. Het is een groot, oud gebouw door een heerlij ken bloomontuin omgeven. In de groote woonka- dan ook, na een „verdediging van den heer White Ridley, die betoogde, dat zij geschied was ten gevolge van een iapport der genees- hoereu, zonder stemming verworpen. Op Cuba schijnt het geluk de Spaansche wapenen te blijven begunstigen. Een gevecht heeft namelijk plaats gehad te Volatican op drie mijl afstands van Havana. De rebellen hadden 32 dooden de Spanjaarden 2 dooden en 7 gewonden, waaronder 2 ofli- cieren. De chef der Spaansche colonne werd licht gewond. In de/elfde depeche wordt bericht, dat ge neraal Weyler verklaard had, dat indien het gouvernement hem raadpleegde omtrent de op Cuba in te voeren hervormingen hij van oor deel was, dat deze van den meest uitgebreide» aard moesten zijn. Overigens schijnt de generaal groote verbit tering te verwekken, ook in Amerika, wegens zijn laatste bevelen tot verwoesting van plan tages. De leiders der Cubaansche opsiandelin- gen zouden dan ook slechts geneigd zijn de wapens neer te leggen, op voorwaaide. dat generaal Weyler werd teruggeroepen en ver vangen door maarschalk Campus. Volgens de Parijschc berichtgever van de Daily News zouden de opstandelingen op de Philippijnen een voorloopige regeeririg samen gesteld hebben, met den heer Bonifacio tot president. De weduwe van den gefusilleerden dr. Rizal heeft een beroep op de bevolking gedaan om den dood van hun leider te wreken. De kans voor de aanneming van het Engelsch- Amerikaansche arbitrage-verdrag door den Ameriknansehen senaat blijft nog steeds wissel vallig. Vooral wordt daartegen oppositie gevoerd door den senator Morgan, die als wapen ter bestrijding van Engelschen invloed in Amerika liet ontwerp Nicaragua-kanaa! aangegrepen heeft. Men schijnt de bekrachtiging van iiet tractaat te wiiien iaten afhangen van de goed keuring van dit ontwerp, waarbij Amerika de gaiantie aanvaardt ten behoeve van het kanaal van 100 milhoen doll. 3-percents obligation doch sinds de verklaring van minister Rodriguez van de groote Republiek van Centraal-Amerlka, dat de concessie nietig is (hetwelk aan Engel sche intrigues wordt toegeschreven) is die aanneming zeer twijfelachtig geworden. Overeenkomstig de besluiten der ambassa deurs te Konstantinopel, waarbij goedgekeurd werd dat de manschappen der Kretenzer gen darmerie zouden gekozen worden uit Bosniaken,' Bulgaren en Montenegrijnen. heeft men een uit- iioouiging gericht lot ue Buigaarsclie regeering om 30 beproefde manschappen aan te wijzen, ge schikt om naar Kreta gezonden te worden. Het Buigaarsclie gouvernement heeft op dit verzoek een toestemmend antwoord gezonden. Beniengde ftletledeclingen. mer, geiijkvloersclt met de straat, zit de vrouw van den dominee aan het venster en is bozig boonen af te trekken, die voor haar in een groo te houten kom op een stoel staan. Tegenover haar aan het andere venster zit haar echtgenoot, dominee Huber en slaart nadenkend naar het land schap voor hem soms slaat hij een blik in het boek, dat op zijn knie ligt of blaast dikke rook wolken uit zijn pijp de lucht in. Zijn gedachten schijnen ver weg te zijn. Zijn vrouw heeft hem reeds verscheidene malen onderzoekend aangekeken doch steeds had zijn oog lift hare ontweken nu echter ontmoeten hun blikken elkaar. Mevrouw Erdmutlie trekt dade lijk van het behaalde voordeel partij om als haar man weer naar buiten wil kijken, te zeggen »Nu oudje, houd je maar niet zoo ik weet toch, wat er in je omgaat. Je maakt je ongerust over Rudy en je wilt het mij, je oude getrouwe, die meer dan dertig jaar vreugde en leed met je gedeeld he°ft, wiet zeggen is dat nu, zooals het hoort iWees er niet boo» om, beste" zeide de dominee op bartefijken toon, terwijl hij zijn goe dige oogen üeidevol op zijn levensgezellin !:ct rus ten. sje weet, hoe graag ik je alles vertel, wat mij hindert, en kwelt, maar ik weet zelf niet recht, wat mij in Rudy niet bevalt. We hadden den jongen nooit officier moeten laten worden. Die positie past niet bij onzen stand en nu onder zijn voorname kennissen in de resi dentie, schaamt hij zich over zijn oude, brave ouders, die hem onder drukkende zorgen grootge bracht hebben en gemaakt Hebben tot wat hij nu is. Ais hij schrijft, is het altijd om geld en die De Harnburgsche werkstaking is haar tiende week ingegaan, doch men is nog even ver als vroeger en een schikking ligt nog in een ver wijderd verschiet. De werklieden zijn besloten de staking vol te houden en op geen verdere voorstellen der werkgevers te antwoorden, zoo lang onvoorwaardelijke hervatting der werk- zaamheden daarbij vooropgesteld blijft. Iri het Lagerhuis zeide de eerste lord dei- schatkist, Balfour, dat er volstrekt geen waar- i scliijnlijkheid bestaat dat de regeering het initiatief neemt tot de beweging voor een in ternationale munteonferentie. Het zou voor barig zijn de samenstelling der conferentie te I bespreken, nu deze nog niet eens is \oorge- i steld. De Daily Graphic bericht dat er in 1901 een internationale tentoonstelling te Glasgow zal gehouden worden. Een Pai'ijscli blail deelde onlangs mede, dat de heer Chailley-Bert een vereeniging heeft opgericht, om de emigratie van Fiansche vrouwen naar de koloniën te bevorderen. Van den secretaris der iiUnion Coloniale" vernam de Figarodat de oproeping veel ge hoor vindt. In een week tijds waren er een honderdtal brieven ontvangen van dames die naar de koloniën wen&chten te vei trekken, en meer dan veertig kwamen zich persoonlijk aan melden. Sommigen zijn echter reeds te oud om nog te ernigreeren de overigen, die den ge- schikten leeftijd hebben (18 tot 30 jaar) zullen geholpen worden. Het zijn meerendeels onder wijzeressen, naaisters en vroedvrouwen die zich aanmelden; op diie na, die Algiers, Tunis en Indo-China gekozen hebben, was het allen on verschillig waarheen zij gezonden werden. Het Mansioniiouse-fonds bedroeg Zaterdag 138,000 pd. st. Onder de ingekomen giften was er een van 105 pd. st. van de firma W. Blij- denstein Co. De hongersnood-commissie te Calcutta heeft een beroep om hulp gedaan op alle natiën. Zij voorziet dat met April a.s. verscheiden mil- lioenen inboorlingen aan alles gebrek zullen hebben. In Canada had een dagblad een inschrijving geopend, waarop in twee dagen lijds 11,000 dollars werd ontvangen. Aan het departement van landbouw van de Vereenigde Staten wordt de tarweoogst in 1896 op 427,684,000 bushels, de ma'isoogst op 2,283,875,000 bushels geschat, dc tarwe ver tegenwoordigt een waarde van 310,603,000, de ma'isoogst eene van 491,007,000 dollars. Op het eiland Kishme in de Perzische Golf, dat door een aardbeving is geteisterd, moeten reeds 1400 lijken van onder de puinhoopen zijn te voorschijn gehaald. dikke vriendschap met den jongen graaf Branden stein, voor wien hij pas weer een speelschuld be taald heeft, staat mij niets aan." «Maat- man, wees toch niet zoo zwaartillend de jeugd moet uitrazen. Wat Rudy te veel heeft, heeft Kuno te weinig. Zie je, dat past toch ook niet", ging zij haastig voort, toen de dominee een afwerend gebaar maakte, so, ik weet bet wel, jij zaagt Kuno ook liever als geacht est gevierd prediker in de stad dan hier als onbekend dorps geestelijke. Het is je ook niet naar den zin, dat Kuno ais je helper en op»oiger hier dienst doet; je had je oudsten jongen graag wat beters gegund dan hier le blijven hangen, kool te verbouwen en voor doove ooren te preeken," »Je hebt gelijk Erdmuthe". Het is eigenlijk dwaas van mij om voor Kuno een ruimer arbeids veld te wenscben dan mij ten deel gevallen is maar zoo gaat liet meestal met ouders zij willen, dat bun kinderen het beter hebben dan zij zeiven, zonder te bedenken, dat zij daardoor hun kinderen dikwijls meer benadeeien dan tot nut zijn. Maar toch kan ik niet ontkennen dat ik hartelijk blijde ben, het laatste deel van mijn leven met Kuno gemeenschappelijk te kunnen werken en ar beiden. Het is een groot geluk voor hem, dat feij de vicarispiaats bij mij gekregen heeft en baron Rittberg heelt het als volkomen zeker voorgesteld dat Kuno eens mijn opvolger zal worden. Niet lang zal bet meer duren, of tnijn krachten zullen af nemen en dan voelt men zich dubbel gerust, wanneer een liefdevolle, vertrouwde hand ons helpt en steunt; geloof je dat ook met, oudje?" tVordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1