50"" jaargang. Vrijdag 29 Januari 1897, N°. 9231. FEUILLETON. DE WERELD ONTYLUCHT. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER?"h. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. AsesNBinuraa-pBijg, per kwartaal0.90 Franco per post Afzonderlijke nommers, o.02 BVKGAVi BOTERSTHAAT ÏO, Tclephoon Xo. 123. Advebtentiepbijs van 15 gewone regels mot inbe grip van cene Co wantf 0.52 Iedere gewone regel meer 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 28 Januari '97. Het kabinet-Mêline is tot dusver zeldzaam gelukkig geweest. Herhaaldelijk blootgesteld aan de aanvallen van radicalen en socialisten, heeft bet de vijandige oppositie glansrijk weer stand geboden. De socialistische interpellaties over de benoeming van üoumer, later over het wetsontwerp betreflende het Legioen van eer, en daarna over de voorgestelde sluiting van de kerk Sacré-Coeur, al welke manoeuvres ten doel hadden het ministerie ten val te brengen, zijn zonder uitwerking gebleven en hebben slechts gediend om het ministerie sterker dan ooit uit den strijd te voorschijn te doen komen. De waardige en bezadigde taal van Meline, zijn verklaring dat de regeering volkomen vrij was in de keuze barer ambtenaren, dat bij de uit- deeling der ridderkruisen' uitsluitend persoon lijke verdienste en geen politieke bijoogmei ken hadden voorgezeten overtuigde de Kamer, zoodat het fiasco der oppositie volkomen was. Natuur lijk verbeten de radicalen zich in rnachtelooze woede. Zelfs trachtte de teleurgestelde oppositie der uiterste linkerzijde door een zwenking naar rechts baar macht te herwinnen en beproefde men door de vorming van een nieuwe repu- blikeinsche concentratie-partij het kabine* om ver te stooten. Dit plan ging voornamelijk uit van teleurgestelde politici als Ribot, Sarrien en Develle, Doch tot dusver tevergeefs. Yooral de buitengewone glans welke de bui- tenlandsche politiek aan dit ministerie verleend heeft, heeft haar positie buitengewoon sterk gemaakt. De bevredigende oplossing der Tuni- sche quaestie was een succes voor den minister Hanotauxen na het bezoek van den czaar wordt de komst van Muravvieff te Parijs als een der grootste triomphen der Fransche diplo matie beschouwd. Toch heeft het kabinet de laatste dagen nog een gevaarlijke crisis doorstaan. Bij de behan deling der suikerquaestie, waai bij Meline zich deed kennen als een verklaard voorstander van beschermende rechten en zich vootal de belan gen der sucriers, waaronder velen zijner partij- genooten, aantrok werd door den heer Sieg fried den bekenden qveraar voor vrijen han del, een voorstel ingediend, strekkende om de verbruiksbelasting met een vierde te verminde ren en aldus de binnenlandsche consumptie te bevorderen De verdediging van dit oppositie- voorstel was zoo overtuigend dat de Kamer tot verrassing van het ministeiie het besluit nam hel In overtuiging te nemen. Het kabinet dacht er een oogenblik over de quaestie van vertrouwen te stellen, doch in de volgende zitting nam de zaak, die de positie van Meline in vi ij groot gevaar gebiacht had, plotseling voor hem een gunstige wending Het voorstel-Siegfried werd door de Kamer met 30G tegen 217 stemmen verworpen. Roman van Anny Wothe. 24) Zie kind," ging zij verder voort, terwijl zij zag dat haar zachtzinnige woorden niet zonder invloed op Lis- ka gebleven waren, sik ben maar eene eenvoudige vrouw, die geen moderne tncnttaille draagt, en die er oudervvetsche denkbeelden op na houdt, maar ik heb een hart, en dat domme hart doet mij nog nliijd gelooven, dat een zeker klem meisje, dat men met liefde in de nederige pastorie opge nomen heeft, die liefde zal leeren ei kennen en in zien, dat niemand het zoo goed met haar kan meenen als dia twee eenzame oudjes uit de pas torie, waaraan God zoo vroeg hun zonnestiaal ontnomen heeft Liska stond als vernietigd tegenover de een voudige predikantsvrouw. Was het dan mogelijk, dat mevrouw Erdnruth a! die kinderachtige zaken, die zij over de pastorie naar huis geschreven had, te weten gekomen was en toch zoo goed, zoo engelachtig goed over haar dacht? Zou haar vader, haar eigen vader haar brieven aan de predikantsvrouw toegezonden hebben? Een gloeiende bios van schaamte overtoog het üaflijke gezichtverward en schuw staarde de blauwe oogen op het goedige gericht van mevrouw Erdmnthtoen echter sloeg zij de armen om den hals der oude vrouw en riep snikkend uit: Wederom meent men dat het vooral liet Russische bondgenootschap is, dat ditmaal opnieuw het kabinet-Meline gered heeft. Het eerste bezoek van Muravvieff mocht niet samen vallen met een ministerieels crisis. En zoo heeft graaf Muravvieff aan het kabinet een meerder heid van 89 stemmen bezoigd, hetwelk mogelijk het voornaamste geschenk is, dat hij voor de republiek heeft medegebracht. Overigens gaan de Fransche bladen voort steeds hooger waarde aan dit bezoek toe te kennen. De Figaro noemt het een eenig feit in du Europeesche diplomatie. Vooral de om standigheid dat de nieuwe minister nog voordat hij in functie treedt, met den Fransciien president en den minister zich in intieme betrekking heelt willen stellen, wordt als veelbeteekenend voor gesteld. Ook een Petersburgsch blad meent dat dit bezoek een diepen indruk op Fi ankrijk en geheel Europa moet maken Het is een afdoende wedei legging van de geruchten omtrent een ver koeling tus«chen Frankrijk en Rusland aan gaande de Oosteische quaestie en een onmis kenbaar bewijs van de innige verstandhouding van beide rijken. De Gaulois is overtuigd dat tusschen Mura vvieff en Hanotaux omtrent een bepaalde »en- tente" aangaande de Turksche hervormingen overeengekomen wordt. Te oordeeleri evenwel naar het programma der talrijke bezoeken en maaltijden, riieMura- wieff wachten, zou men meenen, dat er weinig tijd voor grondige behandeling van politieke zaken overschoot en dat het geheele bezoek slechts in een wisseling van beleefdheden be stond. Zooals bekend is wordt door sommigen aan het bezoek van Muravvieff geen ander doel toe geschreven, dan de vervulling van de opdracht des czaars om Faure en Hanotaux tot een be zoek aan Rusland uit te noodigen. Reeds zou met zekerheid bekend zijn, dat dit bezoek in Juii a. s. zal plaats hebben. De heer Moret, oud liberaal minister van Spanje heeft Dinsdag een conferentie gehouden over de Cubaansche quaestie. De heer Moret verklaarde dat de opstand spoedig bedwongen zou zijn en dat de regeeringskringen in de Unie thans gunstig gestemd waren voor een vredelievende politiek jegens Spanje. De heer Moret hoopte, dat Mac-Kinley zich bij deze politiek zou aansluiten en, zoodia alle inmenging van die zijde afgewend was, zouden, volgens hem, de voorgestelde hervormingen de Cubaan sche quaestie volkomen oplossen. Nu meldt de Madridsche correspondent van de Temps dat openbaarmaking van de her vormingen op Cuba de volgende week te wachten is. Reeds lang te voren was tot die openbaarmaking besloten en een gedeelte der in te voeren hervormingen is reeds door de Cortes goedgekeurd. De uitvoering intusscheri zou eerst geschieden na eenig beslissend wapenfeit vau generaal Weylar. In hoeverre men hier Vergeef me, vergeef me; ik ben uw liefde, uw goedheid niet waard I" De predikant keek vergenoegd voor zich. Mevrouw Eidmuth echter richtte bet hoofdje van Liska op en zoide ern-tig: sLaat het dan zoo zijn, kleimje. Tracht er naar, liefde met liefde te vergelden dan za! al bet andere je licht vallen. Bi eng nu die boonen in de keuken; en zorg voor de thee; Kuno zal spoedig h er zijn." sHier is hij al, lieve moeder" klonk een ernstige, zware stem aan de deur en een slioke gestalte in eenvoudigen zwarten rok gekleed trad naar de verraste predikantsvrouw toe om haar te omhelzen, sJongen, jongen," riep de predikant veiheugd uit, swelk een vreugde, maar je hebt toch niet" en vragend wendde hij de oogen van zijn zoon naar Liska, die beschaamd voor zich uitkeek. iNeero me niet kwalijk, lieve oudeis," zeide de jonge geestelijke ernstig sU waart zoo druk aan het praten, dat u mijn binnenkomst niet bemerkt hebt en ik zonder liet te willen, het ondei houd aan- hootde. En op Liska toetredende, greep hij haar slap neerhangende hand en zeide met goodigen ernst in blik en toon: »U behoeft de oogen niet neer te slaan, want heden hebt u, wellicht voor het eerst in uw leven uzelve overwonnen En slechts voor zijne meeder verstaanbaar, voegde hij er, hare hand kussend, bij: nik dank u". Liska stormde met gloeiende wangen naar bui ten om aan de oude meid te vragen, hoe zij de kolfietafel zou klaarmaken. Zij w,t- vol ijver doch hoe viel het haar tegen toen weldra de koffie, waarvan zij zich zooveel had voorgesteld, onge nietbaar bleek. nu nog langer op zal blijven wachten is onzeker. De publicatie in alle gevallen schijnt na op handen en wacht slechts op de komst van den Cubaapsc' en aanvoerder der behoudende paitij markies pezteguia, die naar Spanje vertrok, ken is om de Cubaansche quaestie toe te lichten. Inde: tijd beweerde hij dat Spanje de kolonie verliezen zou, indien het tegenwoordige tegime voortgezet werd. De Spaansehe regeering hoopt dat de auto nomistische plannen voor Spanje ook bij de Unie instemming zullen vinden. Men is evenwel te Washington weinig inge nomen met de verwoestende wijze, waarop door beide partijen de oorlog op Cuba gevoerd wordt en voorspelt, dat Cuba binnen twee maanden een woestenji zal zijn, wanneer men de beide legers hun gang laat gaan. Men gelooft nu algemeen dat de Senaat-com missie voor buitenlandsehe zaken in haar rapport omtrent het arbittage-traciaa'zal verklaten dat amendeering van het verdrag noodzakelijk is. Ofschoon de openbaie meening §teik voor de goedkeuring is, worden talrijke amendementen voorgesield behalve het reeds vermeide van senator Morgan naar aanleiding van het Nicaragua-kanaal, o. a. ook een amen dement van senator Lodge, waarbij de Motu oe- leer streng gehandhaafd wordt. In Erithrea is de toestand vrijwel onver anderd. Volgens geloofswaardige berichten uit Rome blijkt dat de derwisjen in 't begin van Januari Ghedareff verlaten hebben en na Gaso door getrokken te zijn op Agordat zijn aangerukt. De overhaasting, waarmee de inboorlingen zich met hnn vee in de bergen teruggetiokken hebben, alsmede de snelle concentratie der Italiaansche troepen hebben de plannen der Derwisjen ver ijdeld, die feitelijk zich te Amideh, op 10 uur afstands van Agordat verschanst hebben. De waterputten in den omtrek zijn grootendeels ver nield, terwijl er geen bronnen zijn dan in de rich ting van Aïnodos. Tenzij de Derwi-j'eti tegen de verwachting in de wijk mocht-m nemen is een botsing met de Italiaansche troepen niet te vermijden. Er is overigens geen twijfel dat men bier te doen heeft met de Mahdisten uitGheradeff en Galabat. Osman-Uigua daarentegen begeeft zich zooals wij laatst vermeldden m de richting van Sinkat. Zelfs wordt vermoed in de Itali aansche militaire kringen, dat Osman Digma van plan is naar Soeakim op te lukken om aldaar de Engelselien te bestoken. Tusschen de Porte en de gezanten le Parijs en te St.-Petersburg worden talrijke telegram- inert gewisseld met het doel om Frankrijk en Rusland te doen gelooven, dal Tui ktje alles gedaan beeft om den toestand te vei beteren. Een nieuw bewijs van het heimelijk terug treden van Tutkije, nadat eerst schijnbaar »Ja, ja, mijn dochter", kmkte de predikant goed moedig, urnen wordt in eens geen me-ster in zijn vak", en zijne vrouw zenle, haar vriendelijk over haar gelaat strijkend: »De meid zal wel andpip koffie zetten; morgen zal ik je wel eens wijzen hoe het moet. Toen ik zoo oud was als jij, leerde ik het ook pas." Liska kuste haar de hand, en de vicaris sprak met zijn vader, alsof hij mets van het geheele geval bemerkt had, over de geestelijke belangen van de inwoners. sliet i3 een oude droogstoppel", zeide Li-ka des avunds toen zij naar bed ging, bij zicli zelve, terwijl zij aan Kuno dacht. sLieve hemel, ik ge loof dat hij vol bijbelteksten zit Hare gedachten vlogen naar het stille klooster aan het heerlijke Chieinmeer, en zij «lacht aan Heinz von Rittberg. »D«t was nog eens een vioo- lijke jongen, maar die zwarte daar beneden,'l was ont bang voor te wot den," »Het is een onwelopgevoed, naar onbedorven kiml," zeide terzelfder tijd. de predikantsvrouw t«>t haren zoon, swij moeten mei haar voorztenti'g zijn. ïGod geve, moeder, dat ge u in haar niot vergist". Over dorp en heide lag een zilveren maanglan«. Slot Heirnenhor-t zou heden voor het eeist gasten zien, veel gasten. De hehieblnempjes waren ree«fs heelemaal uitgebloeui, weldra zouden ze bruin zijn, en dan was het hetfst Men moest nu nog van den kotten zomar profiieeren, voor hot najaarsweer kwam. Het was in den voormiddag. De baion zat op het breedo terras zijner woning en las de coulant, Van tijd tot tijd luibterde hij en keek in de verte. toegegeven is, bewijst weer liet hernieuwd proces van Mahzar-Bey te Aleppo. De lechtbank is uit dezelfde personen samengesteld, die Mahzar- Bey vroeger vrijspraken. Natuurlijk hebben Italië en Fiankrijk protesten ingediend en hun diogmarts gelast de zitting niet bij te wonen. Rhodes heeft Dinsdag eert langdurig onder houd gehad met Chambetl.tin. Er was geen derde bij en niets i.s uitgelekt omtrent het verhandelde. Gemengde Mededecllngen. Graaf Murawieff wordt in Frankrijk met bijzonder eerbetoon ontvangen. De regeering heeft hem tot Keulen een salonrijtuig te ge- moet gezondeu, waarin hij naar Parijs zal komen. Hij zal aan het Noorderstatton worden ontvangen door den gezant van Ru-land met het geheele personeel van de amba-sade en den adjunct-chef van het protocol als vertegen woordiger van den minister van buitenlandsehe zaken, Hanotaux. De graaf zal in de Russische ambassade logeeren. Ter gelegenheid van den verjaardag van Keizer Wilhelm is de Duitsche minister van financiën, dr. Miquel, benoemd tot ridder in de orde van den Zwarten Adelaar, waardoor de heer Miquel in het vervolg wordt »Herr ton Miquel." Ernstige ongeregeldheden zijn uitgebroken onder de studenten te Athene. De toegangen tot de universiteit worden door militairen be waakt. Een duizendtal studenten houdt de gebouwen van de universiteit bezet en laat niemand binnentreden. Bij besluit van den GriekscJien minister van oorlog is de reserve van 1891 tegen 2 Mei onder de wapenen getoepen. Deze lichting zal gehuisvest worden in het nieuwe kamp te Thebe. Het gouvernement van liet eiland Kreta heeft met de Banque de Paris et des Pays-Bus een leening gesloten van 100,000 p. st., gewaarborgd door de douaneontvangsten vau het zout en de tabak. Het voorstel tot herbenoeming van de Zuid- Afrikaansclte enquête-commissie zal hedenavond in het Lagerhuis in behandeling komen. Met het oog op de bei ichten over de ver spreiding van de pest in Indië, en wegens de mogelijkheid dat de ziekte zich ook naar andere streken van dat land zal uitbreiden, heeft de Russische minister van binrienland-che zaken geheel Indië besmet verklaard met de pest. Een berichtgever die een reis gemaakt heeft door het presidentschap Bombay, geeft een sWaar zouden ze blijven?" mompelde hij. Het gerammel van een slemelbos «leed zich booren. Een fijn lachje speelde om de lippen van baion Ritiberp. Tante Lotje," riep hij zachtjes «Ja wel, rnijn jongen," antwoordde do oude dame, nader tredend. sllier ben ik, je ha«lt Gumlala zeker verwacli t »Ja, de meisjes moesten toch al lang uit de pas tot to terug zijn," Laat Hat maar op zijn beloop; Heinz is bij hen, een ««(«geluk kan hun met overkomen," Ik geloof, dat Heinz wat «liep in (ie oogen van «ie kleine Liska heelt gekeken, zoudt u ook niet denken, tante?" Een lachje kwam even om tantes mond, en ter wijl zij <>p een mandje aardbeien wees, dat zij in «Ie band ha«i, zeide zij»Zte eens Holm, het zijn de laatste." nje geeft mij geen antwoord, tantetje." »Ma.«r beste Holm, ik denk er niet aan, maar Liska schijnt mij veel te berekend, dan dat zij haar hart aan een ai men schilder zou geven." «Ja, 't is een wereldsclt ding, tante Lotje, maar ik denk toch nog een beetje beter over Eilii'S rnsier, dan jij." Wat drukte hij op dien naam Ellin. sik denk volstrekt niet slecht over de kleine, lieve Holm; integendeel ik ben overtuigd dat zij oniler goe«le leiding een voortreffelijk schepseltje kan worden maar ik blijf het een gewaagde proef vinden Liska lechtstieeks uit het katholieke kluoster in de evangelische pastorie te brengen." sZoo, zou, tantetje. Dan had ik Gundala ook niet uit het klooster hierheen moeten brengen je bent toch ook protestant." fVordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1