50"e jaargang. Dinsdag 2 Februari 1897. N°. 9234. FKUILLETOINT. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: II. J. C. ROELANTS. OFFICIEEL. Kennisgeving. BUITENLAND. DE WERELD ONTVLUCHT. Aboitssmbntsarjjs, per kwartaalf 0.90 Jfranco per post1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BDBEM: BOIBRITOAAT fO, Tclephoon No. 133. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van cene Courant Iedero gewone regel meer Bij abonnement wordt korting verleend. f 0.52 - 0.10 Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het le suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, aienst 189G/97, den 19n Januari 1897 door den gemeenteraad vastgesteld en den 26n Januari daaraanvolgende door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrdt geduiende rijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts eer ieder aangemaand zijnen aan slag op de bepaalde termijnen te voldoen, op strafte van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den lsten Februari 1897. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. lie secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 1 Februari '97. Hedenmiddag is graaf Murawieff door den Duitschen keizer te Kiel in audiëntie mtvangen, na gisteren te Berlijn bij den Russischen gezant gedejeuneerd en bij den rijkskanselier, Van Hohenlohe, een feestmaaltijd te zijner eere bijgewoond te hebben. Maandagavond keert hij weder te Berlijn terug en zal dan om 11 uur 's avonds naar Petersburg doorreizen. De reis van den Russischen minister naar Berlijn en Kiel, zij het ook slechts een beleefd heidsbezoek, kan niet anders opgevat worden dan als een bewijs dat de Ozaar tegenover Duitschland volkomen correct wil optreden. De toespraken te Parijs, door Murawieff en Hanotaux gewisseld, hebben bovendien ook volstrekt geen voor Duitschland alarmeerend ka rakter gedragen en waren slechts een afspie geling van de vredelievende neigingen, waardoor Europa beheerscht wordt. Zelfs schijnt men in Frankrijk over de door Hanotaux gesproken woorden, naar men zegt na langdurige overweging met den Russischen ge zant vooruit vastgesteld, eenigszins teleurge steld te zijn geweest en had men althans iets anders dan die steeds tecugkeerende banale vredesbetuigingen verwacht. Telkens wordt dan ook en evenzeer naar aanleiding van dit bezoek van Murawieff, weder de meening uitgesproken dat de voor- deelen van het Hussisch-Fransche verbond hoofdzakelijk door Rusland zouden getrokken worden. Evenwel wordt dit oordeel voor onjuist Roman van Anny Wothe. 27) En daar tegenover hem stond die zwartrok, zooals hij hem noemde, en zag met donkere blikken, naar het hem toescheen, op hem neer. Deze mensch met dat bleeke, onbeduidende ge zicht, genoot haar vertrouwen; met hem kon zij uren lang over ernstige vragen redeneerenvoor hem had zij altijd tijd, terwijl hij, als hij de kamer binnentrad, waar de beide meisjes 's avonds met Tante Lotje zaten, zelden een blik van haar op ving. In haar verwijdering van hem ging zij zoo ver, dat zij iedere gelegenheid waarnam om hem met Gundala en tante alleen te laten. - jZï] wil zich niet opdringen," zeide Tante Lotje. ïZij vreest papa te storen," fluisterde Gundala om spoedig daarop Ellin achterna te vliegende beide oudjes, zooals hij zichzelf en tante Lotje noemde, alleen achterlatende, sDat is nu dat hooggeroemde familieleven, tante Lotje, waar je altijd zoo hoog van opgeeft," placht de baron te zeggen, aDaar zitten we nu van God en alle goede menscben verlaten en de jeugd heeft het rijk alleen." Je schrikt de kinderen af, Holm." Je moet meer in haar belangen deelen en met haar leven en gevoelen." Hieraan dacht Holm, terwijl hij zijn «gaar ver van zich wierp. Nu, hij was ai goed gehouden, daar het wel degeijjk blijkt, dat de Russisch-Fransche alliantie den invloed van Fiankiijk verhoogd heeft, zoodat het nu weder een belangrijke rol speelt in de buitenlandsche politiek en de plaats heroverd heeft, die het voor den oorlog bekleedde. In den ministerraad heeft Hanotaux mede gedeeld wat tusschen hem en Murawieff over de Oostersehe quaestie verhandeld is. Wat hierover bericht wordt, bepaalt zich natuurlijk nog slechts tot gissingen. Volgens de Gaulois is men -omtrent het Turksche rijk aangaande de vier volgende punten tot overeenstemming gekomen; 1. ongeschonden handhaving van het Turksche rijk; 2. geen afzonderlijk optreden; 3. geen condominium; 4. invoering der onont beerlijke hervormingen, waartoe de sultan moet genoodzaakt worden. De Engelsche bladen toonen zich begrijpelij kerwijze volkomen bevredigd door de rede van minister Chamberlain ter handhaving van de enquête-commissie. Chambeilain is als 't ware reeds in zooverre op het oordeel der commissie vooruitgeloopen, dat hij de daden van Rhodes en de Chartered Company reeds van te voren voor gerechtvaardigd verklaarde. De Times is in haar uiting iets meer terughoudendindien de Company kan aantoonen, dat haar be langrijk streven inderdaad met succes bekroond is zonder nadeel toe te brengen aan de natio nale eer en verplichting tot rechtvaardigheid, dan eerst zal zij aanspraak hebben op onze achting en dankbaarheid. De commissie zal zoo spoedig mogelijk bijeen komen tot het kiezen van een president. Vermoe delijk zal de vorige president, de heer Jackson herkozen worden. De commissie bestaat, zooals bekend is, uit 15 leden waarvan 9 tot de mi- nisterieele partij behooren. De heer Rhodes zal waarschijnlijk de eerste getuige zijn. Vooral zijn onthullingen omtrent de administratie der Chartered Company zullen met belangstelling worden te gemoet gezien. President Kruger heeft in een onderhoud met den financier Robinson zich over de redevoe ring van Chamberlain uitgelaten o. a. zeide hij, dat Chamberlain hem pleizier zou doen, als hij eens vooral eens duidelijk zeide, welke be loften hij, Kruger, aan de uitlanders gedaan had, welke niet waren nagekomen. Tevens deelde Kruger mede, dat onderhandelingen over verlaging van het spoorwegtarief voor kolen hangende zijn tusschen het hoofdkantoor van de Nederlandsch Zuidafrikaansehe Spoorweg maatschappij te Amsterdam en de plaatselijke directiedat de scholen in de goudvelden voor taan een subsidie van den Staat zouden ont vangen en dat het onderwijs in het Engetsch zou gegeven worden. Voorts zeide de staats president nog, dat hij een beslist voorstander van den vrede was, en dat vreemdelingen in alle opzichten zullen beschermd worden zoolang zij geen moeite veroorzaken. op weg om in het leven en denken van zijn kin deren te deelen. Hij beging niets dan domheden en vervreemde zich van de jonge schepsels al meer en meer. Dit moest anders worden. Uit louter vrees om iemands gevoeligheid te kwesten, deed hij de dwaaste dingen en gedroeg zich als een schooljongen. Een geluk was het, dat Heinz hier wasdie zou hem helper, om wat leven in het stille huis te brengen en voorts mevrouw Von Sanden en Linda ja die twee namen hem nooit iets kwalijk. Bij hen hoefde men ieder woord zoo niet te wegen, voor al niet bij mevrouw Von Sanden en mooi was zij nog altijd en hoogst fatsoenlijk ook. Overigens wat hij eenmaal voor haar gevoeld had dat was al lang voorbij, maar hij kon er toch gerust aan denken, want zijn gevoel was zuiver en waar geweest. En vreemd dikwijls scheen het hem toe, als hij in Elfins oogen zag, als kwam hem daaruit een gevoel als van die eerste jeugdige liefde tegen, die zulk een treurig einde gehad had, en toch was in Ellins gelaat geen enkele trek, die aan mevrouw Von Sanden deed denken. Holm sprong driftig op. Weder gloeide hij van toorn over zich zelf. Hoe kwam hij er toe mevrouw Von Sanden en Ellin in één adem te noemen. Het was werkelijk bier in dit afgezonderde slot om gek te worden. Hij moest er uit. Het werd hoog tijd. Op hetzelfde oogenblik zwaaide Heinz met den hoed en Liska wuifde vrooiijk met haar zakdoek. Paardengetrappel naderde en op een hoogen dogcar gezeten, reed graaf Brandes niet de dames Von Sanden voor het terras. Als ware plotseling de jeugdige lente in plaats van den uitgebloeiden zomer verschenen, zoo stonden daar de beide dames in haar frissche witte toiletjes Een vleiend compliment aan het adres van Kruger werd nog door Maclean in zijn jongste rede aangaande de enquete-commissie uitge sproken, waarin hij o.a. zeideDe president is een bedachtzaam en ver ziend man, bezig een onafhankelijke natie op te bouwen, en, van een onpartijdig standpunt, moet Ik de wijsheid en beslistheid, waarmede hij zijn doe! nastreeft, be wondei en. Het Engelsch-Amerikaansche arbitrage-ver drag zal, zij het ook in geamendeerden vorm, door den Senaat hoogstwaarschijnlijk bekrach tigd worden. De publieke opinie in de Unie dringt sterk op de ratificatie van bet verdrag aan. En ook Sherman, de aanstaande staats secretaris, heeft zich schriftelijk vóór het arbi trage-verdrag verklaard, mits in eenigszins gewijzigden vorm. Mac-Kinley moet er eveneens voor zijn. En bovendien beeft de Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken met G tegen 4 stem men besloten, de ratificatie van het Anglo- Amerikaansch arbitrage-verdrag aan te raden, echter met amendementen. Het eene amende ment strekt om de clausule, waarbij de koning van Zweden tot scheidsrechter wordt benoemd, te schrappenhet andere bepaalt dat geen quaestie, rakende de betrekkingen van een dei- beide contracteerende partijen met de andere mogendheden, onderworpen worde aan arbi trage, tenzij met speciaal onderling goedvinden. Ook de onderhandelingen over het arbitrage verdrag betreffende de Venezuelaansche grens- quaestie loopen op een eind, zoodat de onder- teekening in de volgende week wordt verwacht. Evenzeer zal de bekende Alaska-quaestie wel dra van de lijst der geschillen kunnen geschrapt worden. Een telegram uit New-York toch be richt, dat een commissie van wetenschappelijke personen een nauwkeurig onderzoek naar de grensregeling in quaestie zal instellen. De Derwisjen worden in hun vlucht in de richting van Saisab nog steeds door vijandelijke stammen achtervolgd. Ras Mangasja, de oproerige vazal van Menelik, die zich liefst negus van Tigre noemt, heeft weder zijn hulp aan de Engelschen tegen de Derwisjen aangeboden. In ruil hiervoor moes ten de Engelschen hem helpen in zijn pogingen om zijn rechten op den troon erkend te krijgen, die door keizer Menelik zijn geschonden. Waar schijnlijk zal deze laatste in Mangasja een ge vaarlijker vijand vinden dan in de Italianen, In Italië blijft men alle geruchten omtrent een mogelijke ontruiming van Erythrea voor ongegrond verklaren. Aan de verspreiding hier van zijn natuurlijk Crispiaansche invloeden niet vreemd. Niet alleen wordt in tegenspraak met deze berichten medegedeeld, dat majoor Nerazinni weldra vertrekken zal ter regeling van de grensquaestie, volgens het gesloten verdrag, Linda met rozen en haar moeder met erica-bloesems getooid. Baron Holm maakte een diepe buiging voor de schoone mevrouw Von Sanden en knikte Linda vriendelijk toe. »U komt juist te rechtertijd, mevrouw. Ik was juist bezig me allerlei muizenis sen in het hoofd te halen en u, dat weet ik, zijt meer dan alle anderen voorbeschikt, die te ver drijven." De blauwe oogen van de schoone vrouw straal den van genoegen en zij wierp hem een teederen blik toe. Wat klonk dat veelbelovend. Was dat werkelijk die ernstige, terughoudende baron Holm, die, zooals zij vreesde, baar trouweloosheid nooit vergeten kon Zij lachte betooverend en zeide, haar arm in den zijnen leggend, terwijl zij de trappen van het terras samen opgingen. kunt niet beseffen, baron, hoe zeer uw woorden mij goed doen ze zijn als balsem voor mijn treurig hart." Een oogenblik scheen het hem toe, als moest hij de hand, die zoo vertrouwelijk op zijn arm lag, terugstooteu, Hij haatte alle sentimentaliteit en als zij voorgewend was. zooals bij deze vrouw, vervulde zij hem met weerzin. Dit gevoel, dat hem begon te bekruipen, was nog wel niet tot klare bewustheid bij hem gekomen, maar toch toen hij op het terras Gundala en Eilin zag slaan, die mevrouw Von Sanden beleefd groetten, het hij onwillekeurig den arm der schoone vrouw uit den den zijnen glijden. Een flikkering dei' blauwe oogen zeide hem, dat Gina hem begrepen had, en onwillekeurig trad hij een stap terugmevrouw Von Sanden echter ijlde met uitgespreide armen op de jonge meisjes toe doch tevens dat de regeering plannen over weegt ter veibetering van den toestand in de kolonie en zelfs het voornemen koestert ter vervanging van de geregelde versterkingstroe pen, die naar Erythrea gezonden zijn, een corps vrijwilligers op te richten, hetwelk een vast koloniaal leger zou vormen. Volgens een telegram uit Madrid zal de mi nisterraad Donderdag het decreet betreffende de hervormingen op Cuba door de Koningin- Regentes laten teekenen. Vrijdag verschijnt het in het officieele blad. Onder reserve wordt door het Central News medegedeeld, dat generaal Azcarraga, minister van oorlog, zal benoemd worden tot gouverneur- generaal van Cuba, terwijl generaal Weyler legerbevelhebber zou 'olijven. Uit Brass wordt geseind, dat de llottille van de expeditie der Niger-Company zich meester gemaakt heeft van Adi, de zuidelijke hoofd plaats van het gebied der Foula's. Deze plaats is verwoest en 1200 slaven zijn bevrijd ge worden. De expeditie rukt op tegen Bida en het gebied ten noorden van den Niger. CSemengde ïfedcdcellngen. Bismarck heeft op Friedrichsruh een groot diner gegeven ter eere van den verjaardag des keizers; onder de gasten waren o. a. de sta tionschef en de postdirecteur. De vorst stelde een dronk in op den keizer. Doctor Schweninger bevindt zich thans op Friedrichruh. De gezondheidstoestand van Bis marck is bevredigend. De Hamburger werkstakers hebben met een meerderheid van drie vierde besloten de werk staking voort te zetten, en het voorstel van het centraal-stakingseomité, waarbij den stakers aanbevolen werd den arbeid te hervatten, ver worpen. Deze beslissing was te voorzien, zegt een telegram uit Hamburg, maar zij kwam niet temin als een verrassing. In alle vergaderin gen is het voorstel tot het hervatten van den arbeid eerlijk in behandeling genomen, doch de groote massa wenschte de leiders niet te volgen. Met verpletterende meerderheid, aldus hetzelfde telegram, werd het besluit verwor pen, waarin door de leiders het bewijs wordt gezien, dat een groote solidariteit onder de stakers bestaat. Het valt moeilijk te zeggen welk verloop de staking thans zal nemende ondersteunings geiden komen allengs moeilijker binnen en het is te vermoeden, dat langzamerhand ver schillende groepen van werklieden hun leiders zullen afvallen. De Haml. Korr. verneemt dat de voorge en terwijl zij Gundala's blonde lokken teeder van het blozende gezichtje wegstreek, zeide zij: nLieve Gundala, wat heb ik er naar verlangd je terug te zien. vU bent wel goed, lieve mevrouw," stamelde Gundala en boog in verwarring het gelaat over de hand van Gina, want op 't zelfde oogenblik trof haar een vurige blik van graaf Brandes, die met Linda aan den arm het terras bereikt had. Wat een zonderlinge gewaarwording gaf haar die blik en welk een diepe, schrijnende smart voelde zij haar hart verscheuren, toen zij zag, met welke oogen Linda naar den graaf opzag en hoe zij ook nu zijn arm niet losliet, toen hij haar, Gundala, kwam begroeten. Mevrouw Von Sanden, die Gundala's verwarring wel bemerkt had, lachtte ironisch en zich tot Elhn wendende, die bedaard zonder eenig bewijs van ontroering tegenover haar stond, zeide zij op harteiijken toon nLieve gravin, hoe heerlijk dat uw kleine zuster ook dezen genotvollen dag met ons zal doorbrengen. Ik heb het allerliefste schepseltje sinds ik op het vrouweneiland was niet meer gezien. Kom eens hier kleine," aldus wendde zij zich met een beminnelijk glimlachje tot Liska »en laat eens zien of de lucht der pastorie je goed bekomen is." nUitstekend mevrouw, tot uw dienst," zeide Liska, als een officier de hakjes aaneensluitend en met twee kleine vingertjes het militair saluut makende, rik kan al boonen afhalen en vier toeren aan een breikous afbreien, Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1