Uit de Staatscourant. Briefkaart. Kunst en Letteren. R e c h t z a k e n. Kerk en School. nomen reis van den keizer en keizerin van Rusland naar Rome en Londen, die was vast gesteld op het eind van April, voor onbepaalden tijd is uitgesteld wegens den minder goeden gezondheidstoestand van den czaar, die rust noodzakelijk maakt. Het blad verzekert tevens dat ook de bezoeken van de keizers van Duitseh- land an Oostenrijk aan het Russische hof" moeten worden uitgesteld. Uit Rome komen ongunstige berichten over den toestand van den Paus. Herhaaldelijk heeft de Paus een flauwte, ten gevolge van bloed armoede iri de hersenen. De toestand is echter niet direct verontrustend. De studentenopstootjes te Athene zijn nu als geëindigd te beschouwen. Zaterdagmorgen heb ben al de studenten het universiteitsgebouw verlatendoor de politie werd onderzocht of zij ook wapenen bij zich hadden. De rector heeft zyn ontslag genomen. De gezant van China bij de hoven van Rus land en Duitschland, Ilsu-Chir.g-Cheng, heeft aan den Tsung-li-Yamen geseind, dat de Rus- sisch-Chineesche bank 1000 aandeeien zal nemen in den spoorweg door Mantsjoerjje en tevens den Keizer verzocht een directeur te benoemen. Tot deze waardigheid is Ilsu-Ching-Cheng zelf benoemd. De gezant zal nog zes maanden te Berlin blijven en dan naar China terug- keeren. De Chineesche regeering zal twintig percent van de winst van den Russischen spoorweg door Mantsjoerije ontvangen en de lijn zal over dertig jaar Chineesch worden. Uit Cayenne is te Georgetown bericht ontvan gen, dat een aantal gewapende Brazilianen onder Perez een aanval hebben gedaan op eenige Fran- sche nprospectors" in het district Cachipaur. De aanval bad deu dood van één Franschmaa ten gevolge, terwijl zes Franschen werden ge vangen genomen. De Provinciale Vereeniging van ambtenaren ter secretarie in Zuid-Holland, afdeeling van den Ned. Bond, za! 7 Februari, des namiddags 1 uur, in het ZuidhoUandsch Koffiehuis te 's-Gravenhage eene algemeene vergadering hou den. Behalve behandeling der gewone onder werpen zal de heer E. Boven inleidenDe aan staande vaststelling der kiezerslijsten, en de heer B. Koker Jzn.Beveiliging van de arbeids klasse en de werkzaamheden daaraan voor de gemeentebesturen verbonden. Naar men verneemt, zal geen afzonderlijke koloniale commissie voor de wereldtentoonstel ling te Parijs worden ingesteld, maar zullen onze koloniën in de saam te stellen Neder- landsche hoofdcommissie door onderscheidene koloniale specialiteiten op handels-technisch gebied enz. vertegenwoordigd worden. Naar de AT. E. Ct. verneemt, maakt het bij de directie van de Maatschappij lot Exploitatie van Staatsspoorwegen een punt van overweging uit, om gedurende de zomermaanden van dit jaar niet alleen, evenals in 1896 is geschied, vacantie-kaarten van de noordelijke provinciën naar de drie grootste Hollandsche steden, maar deze kaarten ook in omgekeerde richting uit te geven. Op 9 Februari zal te Praag eene conferentie worden gehouden in zake het tarief voor het Nederlandsch-Oostenrijksck-Hongaarsch spoor weg-verband, waaraan ook door de Nederland- sche spoorwegen zal worden deelgenomen. Door de directie van de Koninklijke Neder- landsche Maatschappij tot Exploitatie van Petro- leumbronnen in Ned.-Indië, gevestigd te 's-Gra venhage, is aan de heeren Rykée Co. te Rotterdam de bouw opgedragen van twee tankstoomschepen van ongeveer 600 Reg. tonnen. De triple compound machines zullen worden vervaardigd aan de Maatschappij de Maas te Rotterdam. Internationaal Coöperatief Congres. Op uitnoodiging van dc heeren J. C. van Marken te Delft, inr. A. Eb'as, F. Th. Pcereboora Voller en mr, A. Slotemaker te 's-Gravcnhage kwamen Zaterdagmiddag in de zaal „Diiigentia" in Den Haag een aantal codpcrataren van daar en elders te zamen tot vorming van een Nederlandsch comité voor het, aanvang September dezes jaars, te Delft te houden internationaal coöperatief congres. Door uitlandigheid van don heer v. Marken opende mr. A. E. Elias do vergadering met een welkomst woord, waarin hij o. m. wees op bet doel der coöpe ratie, nl. om met eerbiediging van den individueelcn eigendom, van do vrijheid en van rust en orde te geraken tot een steeds billijker vcrdeeling van de vruchten van den arbeid. Hij deelde voorts mede, dat dc heer v. Marken bereidwillig het Gebouw dor Gemeenschap in het Agnetapark te Delft ter beschikking heeft gesteld voor de bijeenkomsten van het Congres. Hij deed ten slotte een heroep op allo aanwezigen om de taak, die men op zich had genomen tot een goed eind te brengen. Nadat door de aanwezigen tal van namen waren genoemd van personen, wier toetreding tot het comité gewenscht werd geoordeeld, werd een definitief be stuur sa&mgesteld, bestaande uit de heeren.' J. C. van Marken, le voorzitter; mr. A. Kerdijk, 2e voor zitter; mr. A. E. Elias en F. Th. Peereboom Voller, viee-presidenten, mr. A. Slotemaker, algemeen secre taris, mr. P. Tjoenk Willink en dr. J. C. Eringaard, adjunct-secretarissen, Th. Cleremans, penningmeester, mr. .T. H. Boudewijnse en P. L. Otten, adjunct- penningmeesters. Voorts werden een aantal eereleden benoemd, wier namen later zullen worden medegedeeld. Besloten werd het comité te splitsen in vier com missies voot: lo. intellectueele regeling van het Con gres, 2o. materiecle regeling. 3o. voor financiën, 4o. voor de vertolking, stenografie en publicatie. Aan het bestuur zal de verdceling worden overgelaten, terwijl de voorzitters door do vergadering worden aangewezen. Een beroep werd gedaan op alle aanwezigen om ieder in hun kring de belangstelling op te wekken voor het Internationaal Coöperatief Congres. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. Gas- en petroleumkachels. In de bepaling der nieuwe wet op de personeele belasting, houdende dat toestellen, die gebruikt worden zonder afvoer in een schoorsteen of in de open luebt, buiten aanmerking voor de belasting blijven, heeft de Genecbkundige Baad voot Limburg en oostelijk Noord-Brabant aanleiding gevonden om hot publiek te waarschuwen tegen het gebruik van gas- en petroleumkachels zonder geleiding naar buiten. Met de wetenschap dat de op die wijze ge bruikte verwarmingstoestellen vrij van belasting zijn, zal menigeen die aanschaffen, zonder er op be dacht te wezen, hoe nadeelig het gebruik daarvan wegens de daarbij ontstaande verbrandingsproduc ten voor de gezondheid kan worden De zaak wordt overigens nog bedenkelijker bij het gebruik van steen- of houtskolen in toestellen zonder afvoerbuis, die mede vrij van belasting zijn, doch waarbij men gevaar loopt het leven er bij'in te schieten. De Geneeskundige Baad heeft daarom vermeend do belastingplichtigen te moeten ontraden van deze schijnbaar gunstige bepaling der wet gebruik te maken, omdat het daarbij verkregen financieel voor deel niet opweegt tegen het groot lichamelijk nadeel dat daarvan het gevolg zou kunnen zijn. Militaire apothekex's. In 1897 bostaat voor twee jongelieden gelegen heid om te worden aangenomen, ton einde onder het genot van een subsidie van f4000 to worden opge leid tot militair apotheker bij het leger in Neder- laudsch-Indië. De aanvrago om toelating (bij gezegeld request) moet vóór den twintigstcn Juni e.k. bij het Depar tement van Koloniën zijn ontvangen en het verge lijkend examen zoo noodig zal plaats hebben op Dinsdag 27 Juli a. s. en volgende dagen, des voormiddngs te negen uren, in de" localen van het pharmaceutisch laboratorium te Utrecht (Rijnkade). (St.-Ct.) BHOON 1 Februari. De omnibus van Poortugaal naar Katendreehfc zal van afheden niet meer over de kom van Rhoon rijden, maar door AVerkersdijk. schuin naar do Rijsdijk, waardoor bijna betgeheele noordelijk gedeelte van Rhoon niet meer aangedaan wordt. BOTTERDAM, 30 Jan. Hedennacht overleed al hier de heer E. L. Jacobson, die op velerlei gebied groote toewijding aan het algemeen belang heeft getoond. Vroeger o. a. lid van den gemeenteraad, van de Kamer van Koophandel en van do plaatselijke schoolcommissie is geweest, en de belangen zijner gcloofsgcnooten o. a. in den kerkeraad der Ned. Isrpp- lietisehc gemeente en in het Israehetisch kerkbestu..», behartigde. Hij was ridder in de orde van den Ne- derlnndsclien Leeuw. HAARLEM, 31 Januari. Gisteren-ochtend namen ten gouvernementshuize tc Haarlem do hoofdinge nieurs en dc ingenieurs van den provincialen water staat bij monde van den hoofdingenieur Van Manen afscheid van jhr. Schorer. Tegen 12 uur begaf de heer Schorer zich naar de verschillende vertrekken der provinciale griffie, om afscheid tc nemen van de koogere en lagere ambtenaren. Bij Kon Besluit is jhr. B. W. F. van Riemsdijk, met ingang van 1 Februari 1897, benoemd tot hoofddirec teur van 's Rijks Museum te Amsterdam, tevens directeur van het Nederlandsch Museum voor ge schiedenis en kunst Bij Kon. Besluit is de heer S. Vas Diaz erkend en toegelaten a'vice-consul van Venezula te 's-Graven hage. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot leerling-consul de heeren A. de Koster Jr. en L. Obermuller. 8 Bij Kon. Besluit is, met ingang van 15 Februari 4897, aan G. W. Daems, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Stcenwijk, en is benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Steenvvijk, mr, II, Ilaitzema Viëtor, advo caat en procureur te Assen, tevens beedigd klerk ter griffie van de arrond.-reehtbank aldaar. Bij Kon. Besluit is L. J. Boogerd benoemd tot burgemeester der gemeente Kerkwerve. Bij Kon. Besluit is dr. P. M. J. M. E. Woltering te 's-Hertogenbosch, met ingang van 1 Febiuari 1897, benoemd tot leeraar aan 's Rijks veeartsenij school te Utrecht. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 April 1897, aan dr. B. Lubach, te Kampen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Overijssel en Drenthe onder dank betuiging voor de vele en goede diensten, door hem aan den lande bewezen. Bij Kon. Besluit is goedgekeurd, dat aan J. W. C. Bloem, burgemeester der gemeente Oudshoorn, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Met aanvang van de 354ste Staatsloterij zijn be noemd tot collecteurs der Staatsloterij te Gouda, A. C. Cosijn aldaar en E. Verstijncn te Gcmert. - Gedurende de eerste helft van Januari j. 1. zijn de volgende brieven aan onbekenden ge adresseerd, alhier als onbestelbaar teruggekeerd Brieven. 1. A. Kroon, 's Gravenhage. 2. Gez. van Veen, Nijmegen. 3. Mej. M. E. v. d. Lee Rijswijk. 4. A. v. d. Vlies, Rotterdam. Brief. Buitenland. 4. Carl Schiffer en Co. Brandenburg. Dinsdagavond a.s. te 8 ure zal in het Volks huis eene algemeene vergadering gehouden worden van de naamlooze vennootschap: Wo ningmaatschappij ^Samenleving". Over het afgeloopen jaar sluit de winst- en verliesrekening met een bedrag van f 687.45s, terwijl de balans op 31 December j.l.eensom van f11540.42 in debet en credit aanwijst. Het winstcijfer is f 18.67s. Aan het jaarverslag is wijders het volgende verleend. De geldelijke uitkomst is minder gunstig dan het vorig jaar. Aan de aandeelhouders zal het maximum van 4 °/o dividend 's jaars worden uitgekeerd en aan de huurders 8 der op tijd betaalde huur (4 in geld en 4 in aan deel en) Het vorige jaar was dit 20 De post herstellingen, 32.8 van de huur tegen 21.9 7» in 1895, verklaart het groote verschil. Maar aan de woningen zijn dan ook belangrijke verbeteringen aangebracht, die voor een aanzienlijk deel gevoegelyk als waardever meerdering hadden kunnen geboekt worden, doch voorzichtigheidshalve ten laste der ex ploitatie-rekening zijn gebracht. Let men nu nog op het totaal ad f765.775 van Afsehry vings- rekening, Fonds voor alg. belangen en Reserve, dan kan de toestand zeer gezond en voor de aandeelhouders veilig worden genoemd. Het verlies door leegstaan en wanbetaling was onbeduidend. In 1896 vertrokken slechts 3 huurders, allen wegens verplaatsing der kostwinning buiten de stad. De markt der huren is zeer vast te dezer stede. Van 2 woningen werd de huur, voor nieuwe huurders, van f 2 op f 2.10 verhoogd. De huurprijzen zijn thans fl.60 a f 2.10, dooreen fl.91 per woning. Van de 17 huurders zijn er thans 11 aandeel houder. Slechts één woning werd aangekocht. Er komen weinig, aan redelijke eischen voldoende woningen aan de markt. En voor het verbe teren van bepaald slechte is de Vennootschap nog te zwak, terwijl voor het bouwen van nieuwe de oeconomische toestand onzer stad te ongun stig is. Op het oogenblik is nog slechts te beschikken over een toegezegd kapitaal van f3000. Nieuwe toezeggingen zullen dankbaar worden ontvangen. Dividendbewijs No. 2 zal van af 3 Februari betaalbaar zijn Oostsingel 27. Vanwege de classis Rotterdam der Geref. Kerken, zal op Donderdag 4 Februari a.s. een Zendingdag gehouden worden te Schiedam, iu het kerkgebouw der Geref. Kerk B (Oosterkerk), aanvangende des morgens te 10 ure. Als sprekers zullen optredendes morgens ds. F. Lion Cachet, pred. te Rotterdam, met het onderwerp: »Wat kan door onze classe gedaan worden in den arbeid der Zending op Midden-Java ten Noorden, in verband met de Zending-besluiten der jongste Synode?" Des middags te half twee ure zal optreden ds. J. II. Donner, pred. te Leiden met het onderwerp: »Moet de prediking onder heidenen en Mohammedanen allereerst uitgaan van de wet of van het Evangelie?" Des avonds te 7K uur spreekt ds. L. van der Valk, pred. te Sebeveningen, die een rede tot opwekking en verlevendiging in den arbeid der Zending zal houden. In de morgen- en middagvergadering zal gelegenheid worden gegeven tot wisseling van gedachten met de inleiders. Er waren gisteren heel wat stadgenooten naar den Hoek gespoord en naar de stran- dingsplaats van de Gelderland gewandeld om eens een kijkje te nemen op de plek, waar voor een paar dagen een zoo ontzettende ge schiedenis zich afspeelde. Nu lag daar alles kalm, en niets deed ver moeden hoe pas geleden voor vele menschen- levens hier vrees gekoesterd had kunnen wor den, en hoe vele anderen hun leven hier op offerend waagden. Alsof het schip daar zoo hoorde en was vastgemeerd, lag het daar rustig en stil hoog oprijzend. Het tafereel had niets ontzettends, niets schokkends. De mooie winterzon verlichtte de zee, nu kalm, en het sneeuwige strand, dat hel weg- schitterde in de verte. De droge, fijne atmospheer deed aangenaam aan en was eene verkwikking na de gure vochtige laatste dagen. Friseh en opgewekt liepen de vele wandelaars gezellig voort als op een mooie dag in Maart, niet gehinderd door de koude. Dan na alles bekeken te hebben weer terug naar het station, om voor den eten nog thuis te zijn. Even een hart versterking aan het station; de zeelucht maakt een opkwikking noodig. Slechts enkelen zijn zoo gelukkig iets te kunnen bemachtigen. Aan den Hoek heeft men wondelijkerwijze niet ge dacht, dat er uit Rotterdam en. Schiedam en Vlaardingen en Maassluis en Delft en Den Haag en uit alle dorpen in den omtrek wel mensehen zouden komen. Maar geen noodde trein gaat al Schiedam Een heerlijke Januaridag was het. Hedenmorgen ten 9V$ uur werd de heer P. S. Engering, administrateur der goederenbooten alhier, aan de Hoofdstraat getroffen door een toeval, tengevolge waarvan hy voorover op de straat viel. Hevig bloedende door een wonde in den bovenlip, waarin een land was door gedrongen, werd hjj opgenomen en bij mej. wed. Sanders aldaar binnen gebracht. Dr. Ris verleende geneeskundige hulp, waarna de oude heer per rijtuig naar zijn woning werd gebracht. De spoelinghaler Adrianus Monster, 28 jaar, wonende Hilligersberg heeft Vrijdagavond op droevige wrjze het leven verloren. Met zijn spoelingschouw was hij van de branderij nabij de Hoofdbrug gevaren naar de Heulbrug bij Hillegersberg waar zijn baas de landbouwer J. Vermeulen hem opwachtte met een spoelingkist bespannen met 2 paarden. Nadat de kist was volgepompt en naar de hoeve zou gereden worden, gleden de paarden ten gevolge der gladheid onderuit, de kist viel om en de ongelukkige Monster die er onder geraakte werd letterlijk verpletterd. De onmiddellijk ter hulp geroepen genees heer dr. J. P. Veldermaa kon dan ook slechts den dood constateeren. Adrianus Monster was de kostwinner van zijn oude moeder. BURGERLIJKE STAND. <>eboren i 29 Jan. Wilhelmina Adriana, dochter van T. Stahlie en M. van der Meeren, Lange Kerkstraat1 Febr. Neeltje, dochter van C. van Kersen en F. J. Erkelens, BahTcers- siraat. Te Leeuwarden is overleden de heer O. Stelling werf, redacteur-uitgever van het Friesch Volksblad. Volgens het Dagblad worden in Amsterdam po gingen aangewend, om aldaar een vaste Fransche Opera in het leven te roepen onder directie van Jozef Mertens. Den heer Mertens zelve is hiervan echter niets bekend, zegt het Vaderland Naar wij vernemen zijn de moeilijkheden die voor de heeren Van Bijlevelt en Lefèvre bestonden om de direetie der Fransche Opera te 's-Gravenhage voor het volgend seizoen to aanvaarden, thans uit den weg geruimd en kan de onderteekening van de des betreffende overeenkomst met het Nederl. Tooneel plaats hebben. Reeds worden onderhandelingen ge voerd met een bekwaam musicus voor een enga gement als eerste orkestdirecteur. Volgens de Amst. Ct. is er sprake van dat Mas- cagni te Amsterdam de „Cavalleria Rusticana" zal komen dirigeeren. Woensdag hebben de Fransche journalistenver- eenigingen aan de te Parijs vergaderde hoofdbe stuurders van den internationalen jonrnalistenbond een diner aangeboden, waar o.a. Albert Bataille van den Figaro, sien Budapester afgevaardigde nog eens bedankt heeft voor de uitstekende ontvangst van den vorigen zomer, en de Zweed Janzon zeide, dat bij hoopte de aanwezigen het volgend jaar terug te zien te Stockholm, op het journalisteneongres. Een jong Franseb dichter, Louis le Cardonnel, is priester geworden. Hij is eon van do intiemste vrienden van Verlaine geweest, en na diens Sagessc is het plan om geestelijke te worden in hem gerijpt. In de Leliebibliotheek van de firma Van Holkeina en Warendorf te Amsterdam is thans opgenomen „Het leven op Erckenstein" van de zoo gunstig be kende schrijfster Suze Andriessen. Het is een spannende geschiedenis, op levendige wijze verhaald, inet bekwame hand geschreven. Voor aankomende jongelieden een zeer gewenscht geschenk; daarbij uiterst goedkoop. Voor de Roiterdamsche rechtbank stond Zaterdag een persoon terecht, die uit het stoomschip Tonuba in vereeniging met eenige on^l-end gebleven perso nen niet minder dan 5 kisten inhoudende 60 kelder- flesachen jenever had ontvreemd. Een getuige kon niet gehoord worden, omdat hij zich op zee bevond, doch het O. M. achtte de schuld van beklaagden overtuigend bewezen en eischte een gevangenisstraf van 6 maanden. Voorts werd behandeld de heling van dezen jene ver, waarvan een 44-jarige biorventster beklaagd was, welke echter niet ter terechtzitting was ver schenen. Daar de bovengenoemde afwezige getuige de persoon was, die op haar verzoek het gestolene naar haar woning had gereden, achtte het O. M- do zaak niet voldoende toegelicht door diens afwe zigheid, waarom de zaak geschorst werd tot 9 Fe bruari. Door den rechtor-commissaris bij de rechtbank te Haarlem is thans een instructie geopend tegen de gehuwde vrouw in de Haarlemmermeer, die, de vorige week van tweelingen bevallen, verdacht wordt de kinderen te hebben gedood door verstikking. Nbd. Hgbv. Kerk. Beroepen: te Hantuin ds. W. van den Bijtel Jr., te Makkum. Aangenomen: naar Beilen, dr. J. R. Slote maker de Bruine, te Haulcrwijk (Fr.); naar Neede, ds. L. M. de Boer, te Britswcrd. De heer A. G. H. van Hoogenhnijzen, theol. cand, te Utrecht, stelt zich thans beroepbaar. Het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland heeft met ingang van 15 Febr., uithoofde van gezondheids redenen, aan den heer J. van Heijningen, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Scheveningen, eervol emeritaat verleend. Door jonkvrouwe A. A. J. Ploos van Amstel, over leden te 's-Gravcnhage op I Nov. 1896, zijn o.a. bij testament de volgende legaten vermaakt, als aan:

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2