SPORT. Gemengd Nieuws. Iolonii>n. FINANTIEEL. Beurs van Amsterdam. de Ned- Herv. Gemeente to 's-Gravenhage, voor hare scholen f2000; de Evangelisch Protestantsehe Ver- te 's-Gravenhage f 3000; de Martha-stichting te Alfen a 'd. Eijn f2000; de Nederlandsche Zondag- Ecbool-vereeniging te Amsterdam f 500de diaconie der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage f500; de diaconie der Ned. Herv. Gemeente te 's-Graveland fioo' de gemeente's-Graveland f 500. Alles vrij van successierechten, Hooger Onderwijs. AmsterdamMet gunstig gevolg is het doctoraal examen in de klassieke letteren afgelegd door den keer G. E. W. van Hille- Amsterdam. Bevorderd tct arts P. Muntendam, geb. te Amsterdam, P. A. van Hellemond geb. te Amsterdam en H. Dijckmeester, geb- to Gorinchem ên toegelaten voor het le gedeelte, E. P. v. Calcar en h 3. Eijgenraam. Leiden. Bevorderd tot doctor in de taal-en letter kunde van den Oost-Inclischen Archipel, met proef schrift „Bijdrage tot de kennis van het Javaansche tooneel", de heer G A. J. Hazen, geboren te Am sterdam. {Verb, her.) Groningen. Geslaagd de heer F. Jansen voor het doet. cx. in de rechtswetenschap. Middelbaar Onderwijs. Bij Kon. Besluit is, voor het tijdvak van 6Febr. tot en met 31 Aug. 1897, jbenoemd tot leeraar aan de E. H. B. S. te Utrecht, B. Gonggrijp, candidaat in de nis- en natuurkunde aldaar. Het Nederlandseh Gymnastiékverbond hield gisteren in Amsterdam onder leiding van den heer Karei Muller, zijn jaarlijkscbe bondsvergadering. De heer Th. Bakker, secretaris, bracht het jaar verslag nit. Besloten werd tot een algemeen onderscheidings- teeken voor bestuursleden der gewesten. In 1896 werden als leden ingeschreven Crescendo te Krniningen Simson te AndijkTrou moet Blijken, AmsterdamSparta, LeidenOlympia, Amersfoort Thor, MeppelOlympia. GroningenVlugheid en Kracht, Enkhuizenli aio, AlmelooScheveningm, Schcveningen Siegfried, GroningenEnijpeBene- den-Knijpe; Eendracht. Maastricht; Adolf Spurz. Utrecht. Op 31 Dcc. bestond. het verhond uit 6 gewesten. I. Noord-Holland met 40 verecnigingen, 998 wer kende leden, 1613 kunstl, leden, 15 eereleden, te zamen 2761 leden. II. Zuid-Holland met 22 verecnigingen, een bui tengewoon lid, 575 w. 1., 600 k. 1., 67 e. L, te zamen 1242 leden. III. Zeclane met 8 vereenigingen, 145 w. 1., 383 k. 1., 18 e. 1., te zamen 546 leden. IV. Noorder-Gewest, 19 vereenigingen, één b. 1., 324 w. 1., 505 k. I., 43 e. 1., te zamen 872 leden. V. Midden-Gewest, 15 vereenigingen, 320 w. 1., 497 k. 1., 81 e. 1., te zamen 848 leden. VI. Zuider-Gewest, 10 vereenigingen, 140 w. 1., 79 k. 1., 30 e. 1., te zamen 240 loden. Er zijn voorts 1 eereleden, 97 ondersteunende leden, 26 begunstigende leden, zoodat er zijn 114 vereeni gingen, twee buitengewone leden, 2502 werkende leden, 3668 kunstlievende leden, 339 eerelcden, te 2amen 6640 leden of 368 meer dan op 1 Januari 1896. Het verslag werd voor kennisgeving aangenomen. De penningmeester, de heer P. C. Adrian, deelde mede, dat de winst- en verliesrekening sluit met een bedrag van f 1807.31 het saldo is f 219.48K- De bcgrooting sluit met eeno som van f1845, het vermoedelijk saldo is f150. Tot leden van de technische commissie werden herkozen dc hoeren S. van Aken, te Rotterdam, voorzitter; H. Plumer, te Amsterdam, secretaris, en C. Micremet, te Utrecht. De volgende bondsvergadering zal te Amsterdam gehouden worden. De volgende aandeelen werden uitgeloot38, 7, 18, 4, 36, 22, 8, 24, 59. Aan de orde kwam het voorstel van Olijmpia te Amsterdam, luidende„het tijdschrift staat onder leiding ecner commissie van redactie van drie leden. Een dier leden is de Bondssecretaris. De beide an dere worden telkens voor één jaar gekozen door de gewone jaarlijksehe vergadering. De gynmnstiekonderwijzersvereeniging te Rotter dam deed het voorstel om alle persoonlijke aanvallen te weren. Het voorstel van Olympia werd in dier voege aangenomen, dat het bestuur eene aanbeveling van vier personen opmaakt, ills secretaris werd herkozen de heer Th. Bakker. Na eenige besprekingen werd de vergadering ge sloten. De slachtoffers der Denton ia. Heden zijn te Rotterdam onder grooten toe loop van menschen, de lijken der zoo onge lukkig op de Teutonia omgekomen bootwerkers ter aarde besteld. Slag lij y> Camperduin." Er is bij »Camperduin" gevochten, dezen keer niet tusschen Engelschen en Hollanders, maar tussehen Vlaardinger visschers en de gemeente en rijkspolitie te IJmuiden. Onder Camperduin" is hier n.I. te verstaan een koffiehuis te IJmuiden, waar het Vrijdag avond Spaansch is toegegaan. Uit IJmuiden wordt ons daaromtrent het volgende gemeld Door het aanhoudende stormweer der laatste dagen heeft zich hier een groote vloot visschers- «ehepen in de Nieuwe visschersbaven verzameld. Dat de bemannningen van al die schepen een groote levendigheid in de plaats brengen, Jaat zich denken en 's avonds na gedaan werk, komen de Jantjes aan wal en tm. laat in den nacht kan men van »Sientje la me los" en dergelijke opwekkende gezangen hooren, bege leid door klompengeklotst of het geraas van ander lawaai makend gereedschap. Gisteren-avond ten 10.30 uur wilde een groep •opgewonden Jantjes het koffiehuis »Camper- «duin" binnengelaten worden, doch de bewoner weigerde hun den toegang. Er ontstond ruzie en tot slot werden de spie gelruiten met steenen gebombardeerd. Ondertusschen was de bende visschers aan gegroeid tot misschien wel honderd man. De geheele politiemacht (zegge 5 personen) kwam ter hulp, doch die kon tegen die steeds zich woester gedragende bende weinig uitrichten. Spoedig geraakte de politie onder den voet, werd gestompt, geschopt en geslagen. Zelfs werd den gemeente-veldwachter diens gummi stok ontrukt en triomphantelijk rondgedragen. Aldus genoodzaakt maakte de politie van hare wapenen gebruik en sloeg er duchtig met de sabels op in. Het hielp evenwel weinig en eerst nadat de politie twee schoten met de re volver ter waarschuwing gelost had, begon er ruimte te komen. Bij het aftrekken der bende werden echter nog even de ruiten ingeworpen van het Café sBrittannia" (eigendom van den bewoner uit Camperduin) en de deur daar stuk getrapt. De politie heeft een kwaden nacht gehad, doch ook vele der rebellen hebben op flinke wijze kennis gemaakt met de hardheid der sa- beis, zooals verschillende bloedsporen op de straten getuigen. Een streng onderzoek wordt ingesteld en de hoofddaders zijn reeds bij de politie bekend. Hier zou een flinke brigade marechaussees vooral 's winters geen weelde-artikel zijn. Den toelage. Door de directie van de Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij zal aan de weduwe Nagel, wier echtgenoot te Rotterdam zoo ongelukkig om het leven kwam en die met elf kinderen is achtergebleven, gedurende 6 weken het daggeld van haar man worden uitgekeerd, terwijl haar daarna een som zal worden toegekend, gelijk staande met jaar van dat daggeld, In het geheel beloopt dit een bedrag van f 1675. Da brand te 's Gravenhage. De schade door den brand aan het departe ment van marine veroorzaakt, wordt geraamd op f 10,000. Een prachtige schilderij in het vertrek van den secretaris-generaal is verbrand. Krankzinnig. Naar het krankzinnigengesticht te Medem- blik is overgebracht de 17-jarige kofflelmisbe- diende P. J. v, V., die in den nacht van den 7 op 8 December j. 1. op de Hoogstraat te Rotterdam op zijn meisje eenige revolverscho ten loste en evenzoo op de voorbijgangers en politie die hem arresteerde. Het geneeskundig onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat zijne geestvermogens ge stoord zijn. Vermist. Te 's Heer Arendskerke wordt eeue vrouw vermist. Zij is den 19n Jan. 's morgens van Middelburg naar hare te Ritthem wonende familie gegaan om een bezoek te brengen, terwijl zij 's avonds, ongeveer te 8 uur, met de tram van Souburg naar Middelburg wilde vertrekken. Toen zij te Souburg in de tram wilde stappen, liet zij haar spoormandje val len en terwijl zij dat wilde oprapen, vertrok de trarn. Zij kwam dien avond dan ook niet thuis, wat echter niet spoedig werd opgemerkt, wijl zij alleen woonde. Eindelijk begonnen de buren argwaan te koesteren en werd te Ritthem en ook te 's Heer Arendskerke, waar haar zoon woont, geïnformeerd, doch zonder dat men opheldering kreeg; de zoon wist van niets. Ver moedelijk is de vrouw, door de duisternis mis leid, te water geraakt en verdronken. Teruggevonden. De 13-jarige knaap F. W. T. te Deventer, die eenige dagen geleden heimelijk de ouder lijke woning verlaten had, en wiens opsporing werd verzocht, is door de politie te Rotterdam aangehouden, en vandaar in de ouderlijke wo ning teruggebracht. Gevolgen der werkstaking. Een 7-tal werkstakende vijlenkappers zijn zich bij de firma Kerkhoven en Vonck te Rot- dam om werk komen aanmelden. Een hunner is aangenomen; in 'tgeheel zullen van de 25 werkstakers slechts een 5-tal weer werk be komen. Den liefdesgeschiedenis. Door de marechaussee te Maastricht is aan gehouden zekere H. aldaar, verdacht van het lossen van twee revolverschoten op een meisje, zonder haar te treffen. De aanleiding tot deze daad was, zegt men, eene liefdesgeschiedenis. Brutaal. In den nacht van 29 op 30 Januari ij ten huize van den rijksveldwachter Strijbosch te Horn (Limburg) diefstal met braak gepleegd, en pl. m. 200 mark aan goudgeld ontvreemd. De daders zijn onbekend. Gestrand. Aan de noordkust van Walcheren strandde in den nacht van Donderdag op Vrijdag eene geladen vischschuit. Het schip was verlaten. Den nieuwe fabriek. Sedert een paar dagen is te Zwijndrecht de nieuwe fabriek in werking der Internatio nale Guano- en Superphosphaatwerken", die gebruik maakt van de nieuwste uitvindingen en werktuigen om de producten te doen be antwoorden aan de talrijke aanvragen. De di recteur is tevreden met het aanvankelijk succes. Een eigenaardigheid in deze fabriek is de automatische behandeling, die veelvuldig is toegepast. Het effect van de Inrichting der rookkanalen in verband met den hoogen schoor steen, is ook buitengewoon gunstig, daar de verbranding zoo volkomen blijkt, dat men bijna nimmer rook uit den schoorsteen ziet stijgen. Het tweede met den schoorsteen beoogde doel, om namelijk vrijkomende gasten ter onschade- lijkrnaking af te zonderen, blijkt ook ten volle te zijn bereikt. Houdt men in het oog dat een aantal werk zoekenden uit Zwijndrecht werk hebben ver kregen en velen zullen benoodigd zijn in ver band met de te verwerken hoeveelheden grond stoffen, dan is de vreugde verklaarbaar waarmee deze nieuwe zaak daar is begroet. Daar men allen schijn van geheimzinnigheid wenscht te vermijden, is de directeur gaarne bereid om belangstellenden de nieuwe fabriek te doen bezichtigen. De firma van Houten. De firma C. J. van Houten Zoon, te Weesp, heeft 50 bunders land aangekocht, grenzende aan de terreinen der nieuwe cacaofabriek tot aan het Merwedekanaal, met het doel daarop een park te doen aanleggen en daaromheen de woningen voor het fabriekspersoneel. Den ongeluk voorkomen. Donderdagochtend werd volgens een bericht aan De Tijd, door de tegenwoordigheid van geest der spoorwegbeambten een groote ramp voorko men. De trein van Aken, die te Meersen te ruim 10 uren aankomt, werd nog juist bijtijds door middel van het remtoestel tot staan gebracht, toen de machinist op het spoor een paard met met kar zag liggen. Een hevige schok bracht bij de passagiers een panischen schrik teweeg. Haastig werden paard en wagen verwijderd daar de volgende goederentrein werd verwacht, Met een te late aankomst en den schrik kwamen de passagiers gelukkig vrij. Den woesteling Zekere J. B. te Schoonhoven, heeft .T. L, S. in diens woning aldaar zoodanig op het hoofd geslagen en verwond, dat vrees bestaat voor hersensvlies-ontsteking. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Vit het Adresboek. Een onzer lezers schrijft ons; 'tls bekend dat schrijvers en dichters van tijd tot tijd een woordenboek doorbladeren om hunne gedachten op te frisschen of hun woorden rijkdom aan te vullen. Daartoe zou men, in plaats van een dictionnaire, het Amsterdamsche Adresboek kunnen raadplegen. Een verliefde, die niet veel woordenkeus bezit, zou er den volgenden brief aan zijne bruid uit kunnen samenstellen Lieve Aal, Borstlap, Zoetelief, Blanke Lelie, Kleine Engel, Leeflang Vrolijk Welgemoed. Schenk Ridder, Advocaat, Pastoors, Rabbi, Krijgsman, Baron, Jonker, Zeeman Geen Aandacht. Piet, Bruiigom." Het meisje zou dai eveneens uit het Adres boek een antwoord innen halen als »Beste Piet. Rust, Slaap Zoet. Schenk Kleine Jans Van Boven Geen Geschelschap, Bruijgom Leeflang Van 't Zelfde. Minje Kleine Aal." Nog een greep. Wanneer mijnheer Appel trouwt met juffrouw Moes, heeft men ooit natuurlijker.Appelmoes. (BW.) Den brief aan den Keizer. Een tienjarige schooljongen uit Striegau schreef in December aan keizer Wilhelm en de keizerlijke prinsen een brief, waarin hij vroeg om een afgedragen uniform van een der prinsen als kerstgeschenk. Hij vertelde dat zijn vader arm was, te arm om hem voor zijn Kerstmis wat te geven. Op Kerstavond werd aan de woning van den knaap een pakje uit het Neue Palais te Potsdam bezorgd, dat een uniform van de keizerlijke lijfwacht bevatte. In den sneeuwstorm. Bij Belfort zijn twee Fransche douaniers door een sneeuwstorm overvallen. Een hunner is doodgevrorende ander viel en brak een been. Hij werd eerst achttien uren later gevonden. Atjeh. De Java.-Ct. meldt: Aan van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen telegra fische berichten wordt het volgende ontleend: Tot net verdrijven van vijandelijke benden, die zicb bezuiden Aloerawi aan den voot van het ge bergte in de VII Moelriras genesteld hadden, rukten eene compagnie van Samahani en een compagnie van Indrapoeri uit; dc nederzettingen van den vij and werden verbrand, een inlandsche faselier werd licht gewond. Door eene patrouille van Kroeng Baba werd in den ochtend van 29 dezer eene vijandelijke bende, welke zich ophield bij Batoe Mergatie ten Zuidoosten van Anak Paja naar het hoogere gebergte terugge dreven. Eene kolonnc, -welke denzclidcn dag nauwkeurig de Westelijke hellingen van het gebergte bezuiden deD Glê Taroem-pns en bet gebergte van Batoe Mer- gati en Mata Ajer onderzocht, trof geen vijand aan. Aan onze zijde werden geene verliezen geleden. Bij het oversteken der Atjeh-rivier nabij Indrapoeri verdronk tengevolge van bet omslaan der prauw, waarin hij gezeten was, de Europeescbe hoornblazer Nellen (alg. stamb. no. 3078). Den 29stcn dezer des avonds om half tien ure ongeveer werd de postcommandant van Lamtih, dc le luitenant der infanterie C. Korfmacher, dooreen inlandsch kanonnier, die op schildwacht stond, dood geschoten. De gezondheidstoestand was gunstig en de weers gesteldheid beterende. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemd: tot griffier van den landraad te Toe* loeng Agoeng (Kcdiri), B. J. J. A. Deschaux; tot translateur voor de Chineesche taal te Soerabaja, b. b. v. d. 1., M. von Eaber, particulier. Bij den post- en telegraafdiensttot chef van het kantoor te Bnndjernmsin L. Cocster aldaar; tot chef van het kantoor te Kotaboewi, W. K. G, Goewie Gesteld. Met aanstelling tot burgerlijk ambtenaar, ter beschikking van den directeur van B. B.H. C. Wulff, A. Coomans, M. B. van der Jagt, H. L. Gerth van Wijk. A. J. L. Couvreur, F. W. A. L. de Nijs en F. J. P. de Bruine. Geplaatstaan de 3e school te Batavia, als hoofd der school, de benoemde onderwijzer der le klasse J. Postma, Overgeplaatstvan de residentie Semarang naar de residentie Bantam de adsp. controleur P. A. Heij- nekampvan de resid. Bantam naar de resid. Se marang de adsp.-controleur L. J. Schippers. Ontslagen met ingang van 3 Jan. 1897, op ver zoek, eervol uit 's lands dienst, dc hulponderwijze res H. Salomonson. Militair Departement. Bevorderd: bij het wapen der infanterie; tot ka pitein de le luits. W. J. B. Lanzing en L. Gont; tot le lolt. W. H. 0. Bloemhardt. Ontslagenmet ingang van 2 Febr. 1897, op ver zoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol en inet behoud van recht op pensioen uit Hr. Ms, militairen dienst, de luit.-kolonel der inf. H. L. Vorstcnbos. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, we gens ziekte, aan den kapitein der inf. J. Adama van Sckeltemn. Afgelost: van Lombok iP le luits. der inf. H. S. Wentink en C. A. Jeckel en de 1c luit.-kwart. J. B. Plas. 1 Februari. STAAT; LEENINGEN. N 'erland. pCt Cert. Ned. W. Schuld 2% Hongarije. Oblig. Goudl. 1876 5 Italië. Inschr. 1862/81 5 Oostenrijk. Obl. Pap. Mci/Nov5 Zilv. Jan./Juli5 Portugal. Obl. met ticket3 dito dito 41/j Rusland. Oblig. in goud 1884 5 Spanje. Buit. Pp. pes. 60004 dito pes. 12 24000 4 Turkije. Leening 1888 5 PROV. en STED. LEENINGEN. Amsterdam 1861 3% dito 1886/1890 3% Schiedam 1895 3 HYPOTHEEKBANKEN. Alg. Hyp. Bk. Pbr4 Holl. Hyp. Bk. Pbr4% Rott. Ilyp. Bank Pdbbr. 4 West!. Hyp. Pandbr4 HANDELS- en CULTUUR ONDERNEMINGEN. Cult. Mij. Vorstenlanden Aand. Nederl. Handelmij. rese Deli Cult. Mij. Aand Senembah. Mij. Aand. Mij. t. Exph Petr.br. Aand. Ned. Petr. Mij. Aand SPOORWEGLEENINGEN. Holl. IJz. Spoorw. Aand Expl. S.S. Aand, Baltische Sporen3 Ath. Top, Volg. C. v. A dito Alg. Hyp. Obk4 Adjust Obl4 Atl. Pac. C. v. Trustb Cent. Pac. Aand4 Denv. Rio Gr. C. v. A Fl. Centr en Pen. C. v. A B. v. en A Ned. Mij. Sub. Belt Railr. Comp Miss. IC. en T. C. v. A. ex. 2de Hyp. Obl dito 1ste Hyp. Obl4 dito 2de dito dito4 W. N. Y. Pens. C. v. A. W. N. Y. Mortg. Bonds 5 TRAMWEGMAATSCHAPPIJEN. Rott. Trarnw. Aand. Westl. Stoomtr. Aand LOTEN. Theissloten4 Oostenrijk Staatsl. 18344 dito 1860 5 Bodea Creditioten,3 Loten Madrid 1868 3 Turksche Spoorwegloten 3 KOERS VAN HET GELD. Prolongatie 3 a 3% pCt. Koers van het GeldBeleeng. pCt. Vorige koers. 89% 102% 86% 35% 80 24% 35% 104% CO 00 891/2 100 90% 96 101 101% 101 v/a 100% 01% 142% 138% 380 840 106 109% 101 63% 1413/is 79% 48% 49% 13% U% 53A 58 13% 82% 59% 5% 49 208% 116% 117% 123 123 97% 34 26% Heden. Laagste koers. 893/a 102% 85% 851%6 23sA 35J%S 1043/s 593/4 100 99% 61% 142% 138% 380 845 110 102 62% 141%, 795/tó 48% 501/s 12% Hfl/ia 6% 57% 131%, 597/s 5% 487/3 117% 122% 99 35 26

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3