50"e jaargang. Woensdag 3 Februari 1897. N°. 9235. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER Tl J. C. ROELANTS. OFFICIEEL. Kennisgeving. FEUILLETON. BE WERELD ONTVLUCHT. f'1.75 f450.- f87.50 f 300.— Ben ik Kiezer P A. B. iiiEllfflM COUR;, ABORKEMERTSPEijg, per kwartaalf 0.90 Franco per post1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BUREAUBOTEKSTH VAT 70, Tclephoon Xo. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eenc Conrant Iedere gewone regel meer Bij abonnement woidt korting verleend. f 0.52 - 0 10 De Burgemeester van Schiedam, Voegt ingevolge de uitnoodiging vervat in de circulaire van den Minister van Binnenlandsehe Zaken d d. 25 Januari j 1. 110. 379, afd. BB., aan de op roeping tot het doen van aangifte voor de Kiezerslijst nog het volgende toe Wie tot deze aangifte bevoegd zijn. blijkt uit de artt. 1 en 2 der kieswet, luidende Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over 'net laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe bela-tingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde vóór of op den lsten Maait voldaan hebben, en a. over het volie laatstverloopen dienstjaar zijn aan geslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, nl de vermogensbelasting, in de betasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de perso- neele belasting, zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 (Staatsblad n'K 72 J of b. indien zij niet overeenkomstig liet bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1". dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den Sisten Januari sedert den i steil Augustus van liet vorige jaar hebbende bewoond, krachtens huur, achtereenvolgens in dezelfde ge meente niet ineer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bij behoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar bet huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of buur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter; 2°. dat zij op den 3lsten Januari sedert den 1sten Januari van liet laatstverloopen jaar bij dezelfde per soon, onderneming," openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor hen, die in beide ge vallen verkoeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het ppnsioen wor den samengeteld 3°. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste ƒ100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste ƒ50, ingelogd in de Rijkspostspaarbank 4°. dat zij hebben voldaan aan de eischen van be kwaamheid, door of krachlens de wet gesteld voorde benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Roman van Anny Wothe. 28) «Merkwaardige resultaten, niet waar, Mevrouw?" zaide Iieinz lachende, de schoone vrouw de hand kussende, «mag ik u eerbiedig den eersten dans voor hedenavond verzoeken?" s>Je bent nogai voorbarig, Heinz" sprak de baron spottend en naar het scheen eenigszins geraakt. «Het spijt mij zeer, mijn jonge vriend," hernam Gina lachende. «De eerste dans behoort heden aan den heer des huizes, aan wien ik hem reeds be loofd heb overigens is het het voorrecht van de jeugd oude vrouwen over het hoofd te zien. IJ kunt van dit voorrecht een zoo ruim mogelijk gebruik maken." «Nu, juffrouw Liska, dan moet u u over mij ontfermen." Het is al het tweede échec, dat ik lijdhet schijnt alsof ieder den eersten dans voor een bijzonder bevoorrechte bewaard heeft. Naar ik hoop, hebt u toch ook nog niet daarover beschikt?" Het jonge mei-je lachte. «Het is, zooals u vreest, baron; ik heb dezen dans reeds aan den vicaris beloofd. «Aan den vicaris?" zeide Heinz niet zulk een verbaasd gezicht, dat allen lachten. Kuno echter trad naderbij en zeide eenigszins spottend: «Yindt u niet goed, dat ik dans, baron? »Ja zeker; ga gerust uw gang" zeide Heinz Art. 2. Onder ben, die den leeftijd van vijf en twintig jaien hebben bereikt, verstaat deze wet ben, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastin gen geldt voor baren man; die van minderjarige kin deren wegens goederen, waarvan huil vader het vrucht genot heelt, voor hunnen vader. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks-optenten verstaan. Aanslag in de vermogens- of in de bedrijfsbelasting geeft geen aanspraak op kiesrecht, indien hij het ge volg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den workelijken huurprijs wordt inaandiiuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, j.arhuur door deeüng met 50. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 1 b, ï0., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vei meld in de bij deze wet ge voegde tabelenkel vrije kost op het bedrog, vermeld in do laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Jndien het inkomen, bedoeld in art. 1 5, 2o, nis vast week-, vcertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding ge durende ten hoogste twee maanden «piet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht"tct het normale bedrag te zijn genoten. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk woiden genoemd, wordt de grens tusscben die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt raededeeling gedaan in de Staatscourantmet bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Krachtens art. 'los worden in 1897 alléén ambtshalve op de kiezerslijst geplaatst zij, die zijn aangeslagen in de grondbelasting (voor een bedrag van ten minste één gulden) over het dienstjaar 4890, in de vermo gensbelasting of inde bedrijfsbelasting over het dienst jaar 1 Mei 1895— 1 Mei 189G; voorts krachtens art 163 zij. die zijn aangeslagen inde personeele belasting over het dienstjaar i Mei 18951 Mei 1890, een en ander, mits het te dier zake verschuldigde tijdig zij voldaan. In de tabel, bedoeld in de artt. 1 en 2 der kieswet, is voor zoover de gemeente Schiedam betreft, het vol gende bepaald Gemeente of deel der gemeente. Huurprijs. -15, Min mum inkomen. bedoeld 15, 2». Vnje wo- ningof in- woniog, n artikel o. Vrije kost en inwo ning. 2. Schiedam. De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter secretarie der gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den burgemeestei worden toegezonden met inacht neming van het volgend voorschrift dat de omslagen met aangiften en stukken moeten uragen boven aan de voorzijde het opschrift «Vrij van eveneens lachende, «maar ik wist niet, dat predi kanten ooit dansten." «Hij wilde ook eerst volstrekt niet" riep Liska vroolijk uit, sik heb hem er toe moeten dwingen. Als u denkt, dat hij er om gevraagd heeft, dan slaat u de plank mis. Ik heb hem er met iist toe ge kregen. Gisteren wilde hij hebben, dat ik zijn moeder eens erg veel pleizier zou doen door de aangevangen kous tot mijn groot verdriet af te breien. Toen zeide ik tot hem, daar ik me juist zeer bijbelvast voeldeoog om oog en tand om tand. Wilt u dan doen, wat ik van u verlanc. Ik gaf hem de hand daarop, maar denkt u, dat hij toesloeg? Neen, hij wilde eerst weten wat ik van hem verlangde. Ik zeide hem echter, dat ik, alleen als hij blinde lings gehoorzaamde, de kous zou afbreien. Eindelijk gaf hij toe. Toen hij echter hoorde dat ik van avond den eersten dans met hom wilde doen, kwam natuurlijk het berouw boven, maar ik had zijn woord en zoo ruit u, mijn hoeren, het voorrecht en het hoogdramatische genot hebben, heden avond Liska Von Brandenstein met den heer vicaris, Kuno Hubert, te zien dansen. Ja, ja, do wonderen zijn de wereld nog niet uit." Allen lachten en traden Tante Lotje te gemoet, die de gasien kwam begroeten. De bedienden diontien ververschingen rondde vicaris echter stond van de overigen afgezonderd tegen de borstwering van het terras geleund en staarde in het verschiet waar achter het park de in schemer gehulde heide lag. Een blos van schaamte overtoog zijn bleek gezicht. Hij chaamde zich voor zich zelf, dat hij tegenover Liska zoo zwak geweest was, alleen om zijn moeder een Kleine vreugde te bereiden. En het kleine ding had van zijn zwakheid partij ge- briefport ingevolge art. 50 der kieswet" en m den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door ziju handteekemng. Schiedam, den 2den Februari 1897. Se burgemeester, VERSTEEG. Het is ons gebleken, dat eene beknopte handleiding bij de vraag: Ben ik kiezer? ge- wenscht is. Hier is er een Van zelf wordt gij kiezer, mits gij vóór 15 Mei 25 jaar zijt: et. Als ge vóór 1 Februari 1897 hebt afbetaald uw personeel, uw bedrijfsbelasting en uw vermogensbelasting over het dienstjaar '1 Mei '18951 Mei 189G, of één of twee van deze, indien gij maar in éèn of twee van deze zijt aangeslagen. b. Als gij uw grondlasten hebt betaald en dit niet minder is dan fl over l .Tannari -1896—1 Jan. .1897. Hebt gij over bovenstaande termijnen niet voor 1 Februari j. I. betaald, dan moet gij, wilt gij kiezer worden, nog vóór 1 Maart betalen, en uw quitantie voor 3 Maart aan den burgemeester toonen, die u dan op de kiezerslijst zet. Het zelfde moeten zij doen. die hier in het vorige belastingjaar nog niet woonden. Ook al hebben zij betaald, wat de rijksontvanger van hen hebben moet over bovengenoemde termij nen, zij moeten toch even met hun quitantie, dat is het voor voldaan geteekend belasting biljet, naar het stadhuis. Wie dus betaald heeft en hier al lang woont, wordt van zelve kiezer, wie nog moet betalen doe dit vóór 1 Maart en ga na be taling vlug naar het stadhuis. Men lette op de belastingjaren boven ge noemd. Niet vanzelf, maar door eigen aangifte bij den burgemeester op een gratis te verkrijgen papier wordt men kiezer, tenminste als men vóór 15 Mei 25 jaar oud is a. als men hier van 1 Augustus 1896 tot 31 Januari j.l. één zelfde woning of kamer heeft bewoond, die f 1.75 's weeks doet. (Eenmaal mag men in die 6 maanden ver huisd zijn, méér niet), In Schiedam moet men één gulden en drie kwartjes verwoond trokken en maakte zich vroohjk over hem. Een gevoel van bitteren wrok kwam in zijn hart op een gevoel, alsof hij tegen het vroolijke kind nooit meer vriendelijk zou kunnen zijn, als was er tusschen hem en Liska een verwijdering gekomen, die niet meer te overbruggen was. «Bent ii boos op mij?", klonk plotseling een lief, fleemend stemmetje naast hem en een klein, teer handje werd vertrouwelijk op zijn aim ge legd. Ach, wat een hemelsch genot moet dat zijn, met u te dansen u in den langen zwarten rok en ik in het nieuwe witte kleedje, waarvan n zelf gezegd hebt, dat het mij zoo goed staat. O, en als dan uw rokslippen om u heen fladderen en u geen adem meer kunt halen, terwij! ik dans, als had ik engelenvieugeitjes aan de schouders, en als dan allen uit het gezelschap lachen, alsof zij het besterven zouden, neen maar, dan Zij zweeg plotseling. De blik, die haar uit de flikkerende oogen van den vicaris tegen straalde, deed haar verstommen. Wat was die Kuno toch zonderling. Hij verstond ook niet de minste scherts en wat zag hij er ernstig uit. Een gevoel van vrees voor hem maakte zich van haar roeester en de groote kinderoogen vulden zich met tranen. «Ik heb liet niet zoo kwaad gemeend, mijnheer de vicaris," zeide zij en keek schroomvallig naar hem op. Hij streek met de hand over het hooge voorhoofd en zag toen het verschrokken kind een oogenblik in het verlegen, blozende gezicht. «Ik zal morgen twee uur lang vrijwillig breiën," liet Liska hooren, «en u behoeft me daarvoor niets te beloven, neen volstrekt niets alleen dat u niet hebben, in Ylaardingen f 1.50, in Overscliie of Ylaardingerambacht f 1,25, in Kethel of Schiebrock 1' 1.00. b. Als men een schip bewoont van minstens 24 kubieke meter, waarvan men eigenaar, vruchtgebruiker of huurder is. c. Ais men van 1 Januari 1896—31 Januari 1897 bij éénzelfden patroon in dienst is ge weest en daar heeft verdiend in één jaar in Schiedam f450 of in Ylaar- dingen f400 of in Overscliie of Vlaardinger- Ambacht f 350 of in Ivethel of Schiebroek f325. Verdient men méér dan behoeft men dat niet aan den burgemeester te vertellen op zijri biljet (alweer gratis op elk stadhuis te verkrijgen) zet men maar minstens f 450 of minstens f400 enz. Heeft men door ziekte of verwonding twee maanden geen loon gehad, zoodat men be neden het bedrag zou blijven, dat hindert niet. Als men hier vast bij één patroon 43 maanden aan één stuk f9 in de week heeft verdiend, is men er. In Vlaardingen is dat dus f8, in Overscliie en Yiaardin- ger-Ambacht f7 en in Kethel en Schie broek f 6 's weeks. Heeft men een vrije woning, b. v. als con cierge of portier, dan behoeft men hier maar f450 f87.50 of f312.50 in't jaar te verdienenheeft men er den kost bij, zooals een bakkersknecht, dan hoeft men per jaar slechts f 450 f 300 of f 450 te verdienen, en men wordt kiezer, als men naar 't stadhuis gaat en op een gratis papier het vertelt. Als gij bij uw ouders nog inwoont, en uw loon is voldoende, dan moet gij den naam uwer ouders, uw vak en uw ver dienste opgeven en zijn die meer dan f 187.50 'sjaars, dan wordt gij kiezer. d. Als men een rijks- of gemeente-pensioen heeft van f450. Dit pensioen mag ook zijn van een andere openbare instelling, maar dat komt zelden voor. Is liet pensioen minder dan f 450, maar verdient men er z.ooveel bij. dat het samen f450 is, dan is het ook goed. De heeren op het stadhuis zullen dat alles wel in orde maken, als ge het hun beleefd vraagtzij zijn heel geschikt. e. Als gij van 1 Februari 48961 Februari 4897 op het Grootboek hebt gehad minstens f400 (nominaal). meer boos zult zijn" voegde zij er nan toe terwij! twee dikke tronen haar over de rozige wangen liepen. «Klein egoist" riep hij haar nu lachend toe terwijl een schier onmerkbaar smartelijk trekje zich om zijn mond plooide. Toen zeide hij met diepen ernst: «Ik zal van avond met je dansen, Liska, omdat ik het je beloofd heb en de mensr.hen gelegenheid geven om te lachen, maar daarna nooit meer, verstaat u me, nooit meer in mijn leven." Neen, neen, ik wil het niet," riep Liska ver drietig, «ik zal morgen twee on een half uur breiën en u behoeft er volstrekt niets voor te doen." Neen," zeide hij gestreng. «Kinderen moeten, hun zin hebben, opdat ze zien en beseffen, hoeveel ieed ze dikwijls veroorzaken. We zullen dus dansen." Dit zpggende, tiet hij haar staan en wendde zich tot de anderen. Liska liep het park in, om zoo als zij Gundala toeriep, een krans te gaan vlechten. Kuno tuurde haar na, zoolang hij haar zien kon toen wendde hij zich tot Linda, die hem geroepen had, omdat zij het met graaf Brandes niet eens kon worden over een theologische quaestie. Daarna trokken do gasten zich in hun kamers terug om nog wat uit to rusten voor de komst van het gezelschap en hun toilet wat op te frisschen. Baron Holm echter trad, alvorens naar zijn voorkamer to gaan. in do gang op Ellin toe en zeide, u3ar als 'tware den weg versperrende: «Mag ik vragen, mejuffrouw, waarom u daar straks lachtet, toen mevrouw Von Sanden zeide, dat ik haar den eersten dans beloofd had." Wordt, vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1