De bur ge heester van Schiedam, 50"" jaargang. Donderdag 4 Februari 1897 N°. 9236 FEUILLETON. DE WESELD ONTVLUCHT. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. OFFICIEEL. Kennisgeving. BUITENLAND. Abohhbhbhtspbijs, per kwartaal Franco per post Afzonderlijke nommers. f 0.90 - 1.30 - 0.02 BUREAUBOTEKSTHAAT Telcplioon 5io. 123. Advertentieprijs: van 13 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer - 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. i£SU!l. Oproeping in activiteit van dc Zee- milIclen^-Verlofgangers der LICHTING van 1895. Gelet op de ciieulaire van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zmd-ilnl!and van 9 Januari jl., A No. 33 2de Afd. (Provinciaal Blad No. 2); Brengt bij deze ter kennis van de daarbij belangheb benden dat bij Koninklijk besluit van 19 December 1895, no. 21, de Minister van Marine is gemachtigd om de zeemihciens-verl fgangeis der lichting van 1895 inwer- kelijlien dienst te doen oproepen, ten einde gedurende den tijd van vijf weken te worden geoefend dat op grond hiervan de opkomst van natemelden zeemiliciens-veilufgangers door genoemden Minister is bepaald op dagen en bodems als in den navolgenden staat is vermeld: Namen en voornamen. Ingedeeld voor de gemeente. Datum i van opkomst. i Zich aan temelden a>n boord van Ilr. M-. (torlogs- i bodem Plaats waar liet s> lnpis gelegen. Joosten. (Ilen- Schie drikus dam. 1 Apr.'97. Mosa. Hellevoetsl. Scheulderman. (Wilhelmus s 2 Apr.'97. Kortenaer. Willems Eijk. van oord. (Maarten 2 Apr '97. llarnix. dat genoemde verlofgangeis zich op den voor hen bepaalden datum, naar de p'aats hunner bestemming zullen hebben te begeven, alwaar zij zich, voorzien van hunne bij vertrek met groot verlof medegenomen muts met lint, zoomede van limine verlofpassen en zakboekjes, voor zoo vee! dit mogelijk is, ten '12 uur des middags,behooren aan te melden bij den Com mandant van het schip, aan boord waarvan zij zullen worden geoefend dat zij zich slechts dan den vorigen dag reeds op reis behoeven te begeven wanneer de plaats van be stemming niet binnen een dag kan worden bereikt; terwijl zij, die door ziekte of gebreken verhinderd zijn aan de oproeping te voldoen, daarvan zoo sgoedig mogelijk moeten doen blijken, door eene ter Gemeente secretarie over te leggen geneeskundige verklaring en zich onverwijld na huri herstel naar de boven aange geven plaats van bestemming behooren te begeven en zich als dau moeten vervoegen, bij den Commandant van het wachtschip aldaar; dat zij zich vooiaf ter Gemeente-Secretarie moeten aanmelden zoowel tot het afteekenen van hun verlof pas als tot het ontvangen van de passagebiljetten en daggelden waarop zij blijken zullen aanspraak te heb ben en dat zij, in gebreke blijvende op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij hunne lateie opkomst zooveel langer in dienst worden gehouden en zij, aan Roman van Anny Wothe. 29) nik weet niet, dat ik gelachen heb," gaf Ellin bedaard ten antwoord, sik verzoek u echter mij te veiomschuldigen, als ik uw ongenoegpn opge wekt heb." Hij siampte driftig op den grond. sWiIt u mij dan steeds misverstaan Ik had u willen zeggen u zult rnij natuurlijk niet geiooven dat ik mevrouw Von Sanden niets beloofd heb, doch dat ik nu wel verplicht ben met haar te dansen. Ik was voornemens u om den eeisten dans te verzoeken." IJltngs wendde hij zich af, zonder Ellin gelegen heid tot antwoord te geven. De deur vloog dreunend achter hem dicht; toen stond Etlm alleen op de koele gang en legde baar kleppend hoofd tegen een der marmeren zuilen. Een «.ogenblik schemerde het haar voor de oogen een nooit gekende zaligheid doortintelde haar; toen echter was het alsof een kille hand op haar hart gelegd werd. Verbijsterd, met wankelende schreden bereikte zij haar kamer; met sidderende hand deed zij de deur op het sloten toen zonk zij snikkend op de knteén en begioef het bleeko gelaat in de kussens, otn de luide smartkreten, die haar dreigden te ontsnappen, met geweld te smoren. Wie Ellin des namiddags in den kring der de oproeping niet voldoende als deserteur zullen wor den behandeld. Na «leze openbare kennisgeving worden de betrokken miliciens geacht lan hunne verplichting kennis to dragen, waaidoor zij gehouden zijn, zonder verdere oproeping, aan de voorschreven opkomst te voldoen zoodat zij later geene onwetendheid ten deze zullen kunnen voorwenden. SCHIEDAM, den 3n Februari 1897. De Burae>neester voornoemd VERSTEEG. Algemeen overzicht. Schiedam, 3 Februari '97. Te Madrid wordt algemeen verwacht, dat de openbaarmaking der hervormingen op Cuba, welke nog voor het eind der week zal plaats hebben, veel zal bijdragen tot bespoediging der pacificatie aldaar, zoodat met de invoering der nieuwe maatregelen, als gevolg van het herstel der rust op het eiland niet lang zal behoeven gewacht te worden. Dit. bevredigend verloop der zaken dreigt een oogenblik verstoord te zullen worden door rnoeielijkheden, die zich hebben voorgedaan in de betrekkingen tusschert den Amerikaanschen gezant Taylor te Madrid en hel ministerie van buitenlandsche zaken. Gelijk bekend is had het kabinet-CaiiO'as zich eenigermate met de Unie verstaan omtrent het programma der hervormingen voor Cuba en had Canovas, geheel den schijn vermijdende als zou er van eenige interventie of bemiddeling van de zijde der Unie sprake zijn, de Ver een igde Staten er toe weten te brengen zich geheel aan de zijde van Spanje te stellen en alle heimelijke hulp aan de insurgenten te ont zeggen, daar de Unie toch een soort waai borg ten opzichte der hervormingen aan de Cubaansche autonimisten zoude kunnen verzekeren. Ongelukkigerwijze wordt, indien men de berichten uit Madrid gelooveri mag, deze over eenstemming in gevaar gebracht door een incident, dat men niet had kunnen voorzien. Naar het schijnt hebben de Europeesche mogendheden bezwaren ingebracht tegen de Spiuinsch-Amerikaansche overeenkomst, wegens de bijzondere handelsvoordeelen, welke Spanje zich genoodzaakt heeft gezien aan de Unie ten opzichte van Cuba toe te staan. Volgens de Correspondencia heeft de gezant Taylor er op aangedrongen, ten eerste, dat het toltarief voor Cuba terzelfdertijd zou gepubliceerd worden als de hervormingen, en ten tweede, dat er voor de Unie, die zich niet tevreden stelt met de gunstige douane-bepalingen voor vreemde mogendheden in 't algemeen, een speciaal tarief zou vastgesteld worden. Het gouvernement te Washington heeft zich dus bijzondere voorrechten willen verzekeren in ruil voor den zedelijken steun, 'dien het aan Spanje geschonken heeft. Daar de Unie zich op deze wijze een commercieel overwicht op talrijke gasten, die het slot Helmenhorst verleven digden, opgemeikt had, zou niet vermoed hebben, dat des morgens stormachtige aandoeningen de ziel van het trotsche meisje geschokt hadden. Aan het diner, dat zeer geanimeerd geweest was, had zij zoo bedaard en gelijkmoedig aan het gesprek deel genomen, dat Holm meer dan eens een vorscheriden blik op haar geworpen had, zich heimelijk over Ellin's zielekalmte ergerende. Men had in 't park onder de reusachtige oude boomen kolfle gedronken, en toen op de groote weide met veel animo gedanst. De baron en Gma von Sanden hadden de rij geopend en Liska had haar dans met den vicaris ook achler zich. Met doodsbleek gelaat had hij voor haar een buiging gemaakt en zij had hem smeekend aan gezien hij had haarechtermet geen blik verwaardigd en toen hadden zij gedanst, alsof zij nooit meer zouden ophouden. De vicaris met onrustig flik kerende oogen, vast samengeknepen lippen en naar adem hijgende; Liska eerst vol onderdrukte vreugde en toen met zichtbaren angst. slloud op, alsjeblieft" had zij meer dan eens uitgeroepen, doch de vicaris had zijn arm zoo vast om haar heen geslagen, dat zij zich niet kon be vrijden. Eerst toen Kuno's broeder, de jon ga officier, dia ook tot de gasten behoorde, den hem voorbij- dansende toeriep ïBen je dol geworden, Kuno eerst toen liet bij baar los. Verhit en ontdaan stond Liska voor haar danseur. sU hebt uw zin gehad, gravin," zeide hij, een diepe buiging voor haur makende." »Men heeft wel niet om mij gelachen, zooals u zoo gaarne de Antillen zou verwerven, tot aanmerkelijk nadeel van de andere mogendheden, hebben deze tegen deze bevoorrechting geprotesteerd, als zijncle niet gereehtvmtdigd door de correcte houding der mogendheden ten aanzien van Spanje en het tegenwicht, dat hierdoor aan dit land tegenover de obstructie van Ameri- kaamche zijde geschonken werd. Deze protesten zouden mogelijk te elfder ure het geheele hervormingsplan in een toe stand van onzekerheid kunnen brengen en ook ongunstig kunnen terugwerken op de ver houding van de Unie to. Spanje, welke tot dusver zich door bijzondere welwillendheid onderscheidde. De heer Canovas in zijn onderhoud met den miukies Apezteguia gaf te kennen, dat hij nog niet den persoon kon aanwijzen, die eventueel met de uitvoering der hervormingen zou be last worden. Tevens verklaarde hij niet te weten, of het tegenwoordige kabinet de hervormingen zou uitvoeren en evenmin of dit ministerie, na het eindigen van den oorlog aan liet bewind zou blijven. De Franscli-Rusrische sentente" laat zich in Egypte duidelijk gevoelen. Uit Cairo wordt bericht, dat de Fransche en Russische gezanten bevel hebben ontvangen om bij den Khedive te protesteeren tegen het voorschot van 25 millioen francs, door Engeland gedaan voor de expeditie naar Dongola. Bij het protest wordt de mede- deeling gevoegd, dat de Khedive zich voorliet aangaan van een dergelijke leening tot de com missie demDette PubLque"had moeten wenden, Volgens de onlangs vermelde berichten, schijnt de militaire beweging der Derwisjen zich vooral in de richting tan Tokar verplaatst te hebben en werd zelfs een aanval op Soeakim niet voor onmogelijk gehouden. Generaal Kitchener is, naar nu bericht wordt, naar Soeakim vertrokken om een vijftien- daagscbe inspectiereis te doen, Tusschen Derwisjen, die op Ombellibeb aan rukten en eenige met Engeland bevriende stammen hebben schermutselingen plaats gehad. Beiden zijn vervolgens teruggetrokken, waarna de verbonden stammen opnieuw Ombellibeb bezet hebben. Uit Agordat wordt bericht, dat de vluchtende Derwisjen gisteren van Todluk naar Ambarab getrokken zijn. De Derwisjen beproeven hun strijdkrachten bijeen te trekken en hebben volgens een boodschapper, die naar GhedarefT gezonden was, o.a. hun laatste hulpkrachten bestaande in met lansen gewapende slaven, verzameld. De Amerikaansche Senaat heeft de beraad slagingen over het sclieidsverdrag uitgesteld, totdat de amendementen, door de commissie voor buitenlandsche zaken voorgesteld, ter visie zullen gelegd zijn. vvenschlet, maar ile duns zal door mij toch niet licht vergeten worden, da.tr hij de laatste mijns levens was." De kleine Liska keek hem verschrikt aan. Als deze zwartiok niet zoo akelig deltig was, dan had men nog eens kunnen lachen ovei het gevalmaar nu was haar alle lust daartoe vergaan. Zij stond op 't punt in tranen uit te harsten. Tot haar geluk kwam haar broeder Felix, die van Bei lijn voor het feest oveigekomen was, juist voorbij en aan zijn zijde vluchtende, riep zij on.ier de bescherming van haar broeder, aan wiens arm zij hing, den jongen predi kant toe: sWel bedankt, mijnheer de vicaris; dat het u goed bekomen inag en dat u nog lang mag teren op de herinnering, indien deze dans de laatste geweest is." ulo schijnt den vicaris zoo'n beetje voor den gek te houden, zustertje," zeide Felix, en klopte behoedzaam de asch van zijn sigaret aneem liever een ander tot mikpunt, de ïnan is veel te zot, het zou hein nog zijn betrekking kunnen kosten." Felix lette niet op het verschrikte gezichtje van zijn zuster. »Zeg eens" fluisterde hij Liska vertrouwelijk toe, awat is dal toch eigenlijk voor iemand, die Mevrouw Von Sanden! Weet je iets naders van tiaai Toen ik aan haar voorgesteld werd, zag zij mij een oogenblik strak en sprakeloos aan, toen scheen het mij toe, als had zij grooten lust om in onmacht te vallen en toen keerde zij mij, zonder een woord te spieken, op brusque wijze den rug toe. Ik zou het spoedig weer vergeten hebben, maar zoo even hield zij mij slaande en deed mij allerlei vragen naar onze familiebetrekkingen en den staat Door de New-Yorksche kamer van koophan del is bij den Senaat op een spoedige aanne ming van liet tiactaat aangedrongen. Doch alle aandrang \an de publieke opinie is thans vrij wel waardeloos geworden, indien hiermede namelijk de aanneming van liet ge amendeerde traetaat beoogd wordt. Dit toch heeft door de voorgestelde amendementen, die de kracht en strekking van het traetaat groo- tendeels te niet doen, nagenoeg alle beleekenis verloren. En dit is mogelijk juist liet doel der com missie geweest, daar men toch uit eerbied voor de publieke opinie het verdrag niet dorst ver werpen. De oorzaak der onlusten op Kreta schijnt voornamelijk gezocht te moeten worden in de langzaamheid waarmede de Turkscbe regeering de beloofde hervormingen invoert, zoodat het aanvankelijk gunstig resultaat der diplomatieke ondei handelingen omtrent dit eiland dreigt ver loren te zullen gaan en de toestand weer ge lijk wordt aan die van het begin van het vorig jaar. De Mahomrnedanen schijnen tot geweldda digheden overgegaan te zijn, doordien de be loofde ondersteuning na de verwoesting hunner woonplaatsen liun door de Turkselie regeering niet verstrekt werd. Zooals de telegrammen gisteren vermeldden, hebben hun ongerechtig heden ook daden van geweld van de zijde der Christenen uitgelokt en heerscht thans op het eiland een toestand van hevige agitatie. Wegens de op Kreta lieerschende gisting hebben de gezanten te Konstantinopel besloten het beval over de gendarmeiie-troepen, in af- wachtiog van de benoeming van een Holland sehen of Belgischen commandant, voorloopig aan majoor Botor op te dragen. Gemengde Mededeclingen. De rechtbank te Charleroi heeft gisteren uitspraak gedaan in den eisch tot echtschei ding, ingesteld door prins De Chimay. De echtscheiding is toegestaan de plano, d. w, z. zonder voorafgaand onderzoek van de feiten. De kinderen worden aan den vader toegewezen de moeder mag hen eenmaal in de maand ge durende één uur zien, in tegenwoordigheid van een dcor den vader aangewezen persoon. De prinses moet den prins een jaarlijksche lijfrente van 75,000 frs„ aanvangende '1 September 1896, uitkeeren, en is tevens veroordeeld in de kosten van het geding. Ivory, alias Bell, de dynamietman die onlangs wegens gebrek aan bewijs is ontslagen, zal ouder leiding van de Irish Alliance en in ge zelschap van andere ontslagen dynamïetmannen lezingen gaan houden door het geheele land, om het Engelsche publiek bekend te maken met de gruwelen van het gevangenisleven in Engeland. van ons vermogen ze had het zeer slim over legd, maar ik bemerkte toch, dat zij bepaald van plan was mij voor haar dochter in te palmen. Hoor eens, mijn jongen," hernam Liska lachende, »Je inbeelding gaat alle perken te buiten Als een of ander vrouwelijk wezen maar even vriende lijk tegen jelui mannen is, dan houdt jelui je dadelijk voor hoogst begeerlijke wezens, en begrijpt niet dat de vrouwen innerlijk over dio opgeblazenheid en verwaandheid lachen. Voor 't overige kan je zonder zorg zijn, lieve Felix; Linda is verloofd en als een ander indruk gemaakt heeft op de dochter van mevrouw Von Sanden, dan ben jij dat, ondanks je werkelijk ver leidel ijken knevel, zeker niet. Sla je oogen eens naar links!" Fehx volgde het bevel zijner zuster op en zag Linda met stralende oogen naar de woorden van giaaf Brandes luisteren, terwijl hun gesprek zoo geanimeerd scheen te zijn dat zij volstrekt nog niet bemerkt hadden, dat de bediende hun al herhaaldelijk verfrisschingen had aangeboden. »Aha, zie je wel," sprak Felix met een zucht, anatuurlijk wordt de rijke graaf Brandes met de melancholieke oogen voorgetrokken boven den onbemiddelden graaf Brandenstein. Drommels, Liska; ik moet tocii ergens een uit weg zoeken. Anders trekken de joden me het vel over de noren. Je chiimante kleine vriendin wil niet toehappentelkens als ik kom is Gundaia koeler tegen mij en zoo kwam ik tot de gedachte de kleine Von Sanden is ook niet zonder middelen, hoewel niet zoo rijk als dat kleine blondje. Wel, wat zeg je daarvan, Liska?" IVordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5