50s" jaargang. Vrijdag 5 Februari 1897. N°. 9237. r, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER7 H. J. C. ROELANTS. NOTIFICATIE. JACHT en YISSCHERJJ. F PJ IJl L L ET PIST. DE WERELD ONTVLUCHT. BUITENLAND. Abohkimbktspkijb, per kwartaalf 0.90 Franco per post1.30 Afzonderlijke nommera- 0.02 BUREAU: BOTERSTKAAT JO. Telephoon Wo. 133. Advertentieprijs: van 5 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer - 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland, Gelet op art 102, alinea 2 der Wet van den 7den September 189G Staatsblad n°. 154); Noodigen de inwoneis der provincie Zuid-Holland, die elders Hl 's Rijks dnecte belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór den ibden Maart 1897 aan hun College te doen blijken, door overlegging van het aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der Rijks directe belastingen, ten einde daarop worde gelet bij het opmaken der LIJST VAN DE HOOGST AANGESLAGENEN, verkiesbaar tot Afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten-Generaal. De aanslagbiljetten of uittreksels mt de kohieren moeten, wat de grondbelasting aangaat, den dienst 1897 betreffen. De bedoelde stukken belmoren door belanghebben den te worden ingezonden aan het lokaal van het Provinciaal Restum van Zuid-Holland, met opgave van 1®. den naam, de voornamen eii de woonplaats van den aangeslagene 2°. de gemeente en de dagteekening zijner ge boorte en 3°. bijaldien hij buitenslands is geboren, of, en zoo ja, waarom hij als Nederlander is te beschouwen, met vermelding van de dagteekening zijner naturalisatie, indien deze rnocht hebben plaats gehad. 's-Gravenhage, den 2ysten Januari J897. De Gedeputeerde Sinten voornoemd FOCK, Voorzitter, TA VENRAAT, Griffier. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 26sten Januari 1897, n° 6G Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad n° 87) Brengt ter kermis van belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald lu. dat de uitoefening der jachten op waterwild, op genoemd in art. 15, litt. d, f, en h, der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad nü. 87), wordt gesloten op ZATERDAG den \vden April aanstaande 2°. dat de uitoefening van het weispel van kwar- telen met steekgaren of vliegnet (art. 15, litt. e, der bovengenoemde wet) is toegelaten van den lósten April aanstaande tot en met den 5c?en Juli daaraan volgende, doch dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseeren van kwarteion mag worden gebruikt 3°. dat de visscherij in de binnenwateren, waar onder ook worden verstaan rivieren, door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 15den Maart aanstaande tot en met den Sisten Mei daaraanvolgende, met uitzondering a. van de visscherij door middel van'fuiken, aal- scharen, aalkoiven, dobbers en door peuren naar aal en paling; l. van de visscherij met de gebbe om kleine vischjes te scheppen tot aas voor dobbers; i". dat het vissclien met kuilnetten, waaronder ook behooren ankerkuilen en staalboomen, van den 1 sten April aanstaande tot den 15de» Juni daaraanvolgende is verboden 5°, dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar Roman van Anny WüTHE. 30) De blauwe oogen van bet jonge meisje richtten zich met eene uitdrukking van minachting op den jongeren broeder. »En schaam je je niet, me dat alles zoo op te biechten," zeide zij en baar oogen straalden vonken sals jij alle schaamte verloren hebt, Iaat ik mij dan ten minste over je kunnen schamen." «Niet zoo driftig, kleintje," lachte Felix, volstrekt niet van zijn stuk gebracht. iIL.nger is een scherp zwaard, kind. dat weet je nog zoo nietmaar zeg eens, kan je me geen tien mark leenen Over acht dagen, als de oude heer mij mijn toelage zandt, dan heb je ze weer terug." Liska zag haar broeder strak aan. uNeen," zeide zij, sik heb niets, volstrekt niets twee mark is al wat ik bezit," sHeh je ze bij je, kleintje?" s Ja," knikte Liska, terwijl zij haar tranen nauwe lijks kon inhouden. sVoor den dag er mee, beste. Daarmee kan je voorname broeder zich juist tot morgen boven water houden. Geef ze dus maar gauw over; je hebt ze toch niet noodig." Liska schudde met bevende vingers don inhoud van haar kleine beurs in de uitgestrekte hand van Feüx, terwijl zij schuw om zich heen keek, of niemand hen gadesloeg. moeten opsluiten of opbokken van den 2den Juli tot de opening der jacht op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen ge- biuikelijk is, alsmede in het Brovincwal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaaist. 's-GRxAVENHAGE, den 28sten Januari 1807. De Commissaris der Koningin voornoemd FOCK. Algemeen overzicht. Schiedam, 4 Februari '97. In het Engeische Lagerhuis zijn door den minister van buitenlandsche zaken Curzon in lichtingen verstrekt over den toestand op Kreta, waarin hij de ooizaak der thans weer heer- scheiide onlusten toeschrijft aan 't verhuizen van vele Mohammedanen van het platteland naar de steden, een verhuizing die gepaard schijnt gegaan te zijn met gewelddadigheden, waarop door de Christenen met geweld is ge antwoord. Volgens andere berichten evenwei schijnen de troebelen veroorzaakt te zijn door agilatori'ehe bewegingen, wier doel zou zijn op het laatste oogenblik nog de beoogde her vormingen in duigen te doen vallen. Hoe dit ook zij, dat de toestand weer alles behalve rooskleurig is op het reeds zoo sterk geteisterde eiland, is zeker. En al verklaarde de heer Curzon in het Lagerhuis, dat de ver schijning der vreemde oorlogschepen reeds een kalmeerende uitwerking heeft gehad, de later ingekomen berichten blijven reden geven dat men niet zonder bezorgdheid den toestand kan bezien. Het Grieksche oorlogsschip Thetisdat de haven van Kanea wilde binnenstoomen, werd door geweerschoten begroet en oordeelde het raadzaam weder het ruime sop te kiezen. De kapiteins der Engeische en Fransche oor logsschepen hebben manschappen aan land ge zonden ter beveiliging van de telegrafische ge meenschap. Het is te hopen, dat de reorganisatie der gendarmerie spoedig tot stand moge komen, zoodat, eenmaal de rust hersteld en krachtig gehandhaafd, de bestuurshervormingen met vrucht ten uitvoer kunnen gebracht worden. Naar aan de Morning Tost wordt gemeld, wil de Turksche regeering thans beproeven de Armeensche gemoederen tot rust te brengen door het zenden van speciale afgevaardigden naar Londen en Parijs, om het Armenische comité te overreden geduld te oefenen en de uitvoering der beloofde hervormingen af te wachten. Hiertoe zal veel kunnen bijdragen de inwilliging door de Porte van den eisch tot vrijlating Tan Mgr. Izmirian en de bisschoppen van Erzeroum en Mouch, dien de Armenische patriarch heeft gesteld. De Sultan heeft op dien eisch evenwel nog niet geantwoord. »Wel bedankt" zeide Felix en kuste hot koele handje toen ging hij behaaglijk lachend en met kieperende sporen heen en het Liska alleen in de reeds schemerachtige allee van het park achter. liet jonge meisje vouwde de handen angstig en als hulpeloos te zaraen, Een hevig vei langen naar de stille vreedzaamheid van de pastorie overviel haar zelfs de gevreesde breikous had haar verschrikking verloren. Als een drukkende last viel al de zorg en kommer van het ouderlijk huis haar op het jeugdige gemoed. Liska wist, dat Ellin iedere maand het grootste gedeelte van haar verdienste afstond om de karige toelage van haar broeder wiens stand hun zooveel uitgaven oplegde, daarmede te kunnen verhoogen. Liska had tot nu toe, zij het ook niet vrijwillig, al haar zakgeld aan Felix geofferd nog slechts kort te voren had hij haar alles, op een paar mark na, afgetroggeld ora het op een feestmaaltijd, waaraan hij zich niet onttrekken kon, te verkwisten en nu had hij haar ook ai 't overige afgenomen omdat wellicht aan den eersten den besten be diende als fooi te geven. Voor de eerste maal besefte Liska hoe nietig en onbeteekenem) zij zelve was en hoe gering baar vermogen om aan dezen kommervollen toestand, die haar familie en haar zelf in de toekomst met ondergang bedreigde, een einde to helpen maken. Hoe beangstigend was dit alles en hoe beklemde het haar jeugnig hart. Daar kwam juist Heinz RiHberg vroolijk zingend haar tegemoet, terwijl in 't park overal gekleurde lichtjes ontstoken werden. Zij wilde hem nu op dit oogenblik niet zien en leunde dicht tegen een boom aan, hopende dat Naar bericht wordt, heeft thans de oecume nische patriarch te Kon«tantinopel moeten zwichten voor den aandrang der hem vijandige partij in de Synode en zijn aanvraag om ont slag ingediend. Het Turksche gouvernement heeft voorloopig, om in zijn loopende geldelijke behoeften te kunnen voorzien, met de Banque Ottomane een leening gesloten van 250.000 Turksche ponden. Uit Madrid wordt bericht, dat het -voorstel tot het invoeren van hervormingen op Cuba thans een onderwerp van beraadslaging uitmaakt in den ministerraad. De voorgestelde hervor mingen, die waarschijnlijk Vrijdag a. s. open baar gpmaakt worden, zullen niet worden inge voerd, voordat liet eiland volkomen tot rust is gebracht. Het recht tot het sluiten van verdragen met vreemde mogendheden en het regelen der han delsbetrekkingen zou volgens het voorstel aan het moederland blijven. Volgens officieele berichten, te Madrid uit Manilla ontvangen, blijven de Spaansche wa penen op de Ptiilippijnen zegevieren. De pro vincie Bulaca zou thans geheel gezuiverd zijn van rebellen, terwijl ook iri de provincie Nueva Eeija een afdeeling der opstandelingen versla gen werd, waarbij er 17 gedood werden. In de provincies Bataan en Znmbales werden geen opstandelingen meer aangetroffen. In het Engeische Lagerhuis is weder de ondersvijs-quaestie aan de orde gekomen, en ook in deze zitting, evenals in de vórige, zal deze quaestie het ministerie heel wat onaan gename en moeilijke oogenblikken bezorgen, terwijl de meerderheid, waarover het beschikt, eveneens den invloed dier strijdquc°stie zal ondervinden. De eerste lord der schatkist, lord Balfour, nam ook thans weer de taak op zich der verdediging van het regeeringsontwerp. Het voorstel, waarbij aan de behandeling van dit ontwerp de voorrang zou worden gegeven, werd bestreden door sir William Harcourt, doch ten slotte met den steun der Ieren aan genomen. Met 228 tegen 15 stemmen nam het Lagerhuis bij tweede lezing, overeenkom stig het voorstel van den heer Begg aan, het wetsontwerp, waarbij het kiesrecht voor het Parlement voor vrouwen geregeld wordt. In zake Transvaal hield de onder-staatsse cretaris voor koloniën Lord Selborne, een rede, waarin hij het betreurde dat er zoo weinig ver trouwen bestond tusschen Hollanders en En- gelschen in Zuid-Afrika en dat de ontstemdheid in Transvaal nog steeds aanhield; hij achtte het onmogelijk het groote aantal van hen, die het meeste bijdragen in de belastingen, zonder evenwel eenig aandeel te hebben in de regee- hij voorbij zou gaan, zonder haar te bemerken. Haar wit kleedje verried haar echter. «Genadige hemel" riep hij in komische ver twijfeling uit; smoet ik u hier eindelijk vinden, na overal als een dwaalgeest naar u gezocht te hebben. Ik wilde u namelijk vragen om naar het vuurwerk op do weide met mij te gaan kijken. Wilt u?" Liska's gezichtje verhelderde oogenblikkelijk. »U bent wel vriendelijk" zeide zij hartelijk het scheen haar toe alsof zij aan zijn zijde gevrij waard was voor alle leed en dit gaf haar een ongekend, vreemd gevoel van veiligheid hetwelk een zachte, teedere uitdrukking aan liet nu zoo sombi re gezichtje verleende, «Weet u wel, juffrouw Liska" zeide Heinz met zekeren nadruk, terwijl hij met haar gearmd naar de weide wandelde, »dat ik u van avond bij zonder bekoorlijk vind." «Dank u voor 't compliment" zeide Liska, die haar gewoon zelfvertrouwen herwonnen had, nik vind dat zelf ook stleinz zag haar eenigszins verbluft in 't ge zicht. »Zoo, en waarom vindt u dat?" Liska lachte vroolijk over het nuchtere, verbaasde gezicht van Heinz. »Ik heb vandaag den sleutel gevonden, die mij do poorten van het rijk dos geluks opent." «Maar vertel u mij dit dan eens" wilde IJeinz schertsend vragen, doch hij sloeg den blik neer voor haar stralende, ernstige oogen. ïDen sleutel heb ik gevonden, zeide Liska zacht, die mij de poorten van het geluk ontsluit, maar ik vrees hem nog dikwijls te zullon verliezen, daar ring, voortdurend te onderdrukken. "Waarom aan de Uitlanders niet konden verschaft wor den de voordeelen, die een geregelde en be schaafde regeering aanbiedt, was hem niet duidelijk. Engeland zou geen inbreuk dulden op de Londensche conventie, ofschoon een voor stel tot wijziging vriendschappelijk opgenomen was. Op deze rede, die dan ook volkomen beant woordt aan de gewone opvatting der Engeische regeering over Transvaalsche zaken, is het oordeel van President Kruger in een onderhoud over Chamberlain's rede van 28 Jannari even toepasselijk als op die laatste rede zeive. De heer Kruger meende het ten sterkste te moeten afkeuren dat men steeds den inval der Chartered Company en de tvould-be grieven der Uitianders door elkaar haalt, ofschoon er zoo weinig ver band is tusschen die grieven en den onge- wettigden inval der Company. De heer Kruger verklaarde steeds zijn invloed te hebben aan gewend tot vermindering der rassenhaat, maar dat de uitingen, aan de andere zijde in den jongsten tijd gedaan, olie iri het vuur hebben geworpen. Hoe groot de invloed van Rusland is in Westelijk Azië, blijkt uit een te Weenen ont vangen bericht uit Enzeli aan de Kaspische Zee, Sedert langen tijd werden er onderhandelin gen gevoerd tusschen Rusland en Perzië om het centrale gedeelte van Perzië in verbinding te brengen met de zuidkust der Kaspische zee; bepaaldelijk werd voorgesteld een handelsweg van Enzeli naar Kazan. Het maken van dien weg was door de Perzische regeering opgedra gen aan een Russisch-Perzische maatschappij, die evenwel niets heeft gedaan. Het Russische gouvernement heeft zich daarop verplicht gezien die maatschappij aan te sporen, door haar be langrijke voorrechten toe te kennen, zoodat de maatschappij eindelijk het werk heeft ter hand genomen; in het eind van 1895 werd met het uitvoeren van den weg begonnen. Toch ging het der Russische regeering niet vlug genoeg, zoodat zij zelf de leiding der onder neming op zich heeft genomen. Talrijke Russi sche troepen bevinden zich thans op het terrein, waar gearbeid wordt, zoogenaamd om arbeiders en werken te beschermen, maar feitelijk om het werk te verhaasten. Reeds sedert langen tijd is de vrijzinnig partij iri Duitscliland verdeeld in de ^Vrijzinnigs Vereeniging", aan het hoofd waaTvan staan mannen als Rickert, Barth, Bamberger, Pach- nicke enz. en de ^Vrijzinnige Volkspartij," die tot leider heeft Eugen Richter. Ten einde n» liet hoofd te kunnen bieden aan den steeds wassenden invloed der reaetionnare partijen, is door de eerste groep der vrijzinnigen beproefd eene verzoening tot stand te brengen met de volks partij ten einde bij de verkiezingen de anti-liberale mijn kracht te gering en mijn wil nog te zwak is om er een nuttig gebruik van te maken." »En wat is dat wondermiddel, dat u op eens zoo akelig ernstig gemaakt heeft." «Arbeid," zeide Liska zacht, «mijn grootste vijand." »Hrmelsche goedheid," riep Heinz uit en trok Liska lachend met zich mede. «Die ernst staat je niets Liska. Jo moet vroolijk en opgewekt zijn on de arbeid laten voor wat hij is. Levensgenot dat is je element; al het overige is uit den booze." Liska zweeg; de eerste raketten vlogen knette rend de lucht in. sliet licht verblindt uw schoone oogen, juffrouw Holm", zeide graaf Brandes tot Gundala, die op zijn arm geleund, met belangstelling naar het vuurwerk keek. «Laten we een weinig achteruitgaan." Gundala boog lachend het hoofdje en trad een paar stappen terug in de schaduw der boomen. Graaf Brandes lette niet op de stralende vtlur- zonneti, doch zag ernstig zijn jonge buurvrouw aan. Hoe zonderling was dat toch I Nog slechts een uur geleden, bad hij er vurig naar verlangd, met Limla von Sanden dit uurtje te gemeten. Den geheelen dag was hij niet van de zijde van het schoone meisje geweken en op Gundala had hij nauwelijks acht geslagen en nu, nadat men hem gezegd had, dat movrouw Von Sanden zich niet volkomen wel gevoelde, en om die reden met Linda liet gezelschap reeds vroeg had moeten verlaten, nn miste hij haar nauwelijks en toch had hij zich voorgenomen het boden tot een verklaring tusschen hem en Linda te laten komen. Wordt vervolgd.) .i.aüSfif'

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1