BINNENLAND. Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. afgevaardigden in tal vari districten te kurmen weren. Deze poging tot verzoening is evenwel mislukt. De lieer Richter meent dat de ver schillen te groot zijn en dat van samensmelting daarom geen sprake kan zijn. De mogelijkheid tot samenwerking in de districten, waar dit doenlijk blijkt, wordt door hem nochtans niet uitgesloten. Niettemin vallen vele libemle bla den den heer Richter terecht hard over zijn onverzoenlijkheid, waardoor het hem wellicht zal gelukken eenige leden zijner partij in den Rijksdag te brengen, maar waardoor hij toch de liberale zaak groote schade doet. Door den Franschen gouverneur van Obok en Ras Makonnen is geteekend een liandels- Iractant tusschen Frankrijk en Abessinië. Dit tractaat regelt het karavanen verkeer tusschen Dschibute en Abessinië, en behelst een clau sule, waaiin de onafhankelijk van den Negus wordt erkend. Zooals een telegram in ons vorig nummer reeds meldde, is het scheidsgerecht in zake het grensgeschil van Amerika met Venezuela be noemd en het desbetreffende verdiag geteekend. De Engelsche bladen toonen zich alle bevredigd hierdoor. Het scheidsgerecht zal zitting houden te Paiijs en de uitspraak wordt eerst over achttien maanden verwacht. Minder gunstig staat het intusschen met liet algemeen arbitrage-verdrag tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. De kans tot aanneming in den Senaat is zeer gering. In ieder geval kan Engeland zich troosten, dat van zijne zijde het noodige is gedaan tot het totstandkomen van dit voor de zaak vari den vrede zoo ge wichtige verdrag. Ook de Engelsche bladen oordeelen zoo, en men wil een teeken des tij cls zien in het ondubbelzinnige oordeel van het Amerikaansche volk over de houding van den Senaat. De gisteren per telegram gemelde opstand te Puno in Peru blijkt volgens berichten uit Lima niet van ernstigen aard te zijn geweest. Het heeft zich bepaald tot een muiterij van soldaten, die in drie uren tijds onderdrukt is. Er vielen verscheiden dooden en gekwetsten, terwijl de leiders zich in hechtenis bevinden. In het land heerscbt overigens rust. De oproerige geest onder de studenten te Rome schijnt aanstekelijk gewerkt te hebben op hun collega's te Messina, Palermo, Napels, Siena en Macerata. Te Napels en Palermo kwa men ernstige wanordelijkheden voor, zoodat de academische Senaten besloten hebben die uni versiteiten te sluiten, evenals reeds te Rome geschied is. Tevens werden strenge maatregelen genomen tegen de belhamels. Aan de overige universiteiten bleef alles rustig. Ciemengde MededecUngen. De Belgische Kamer heeft met 73 stemmen tegen 27 het nieuwe reglement van orde aan genomen. De voornaamste bepaling daarvan is dat op voorstel van den voorzitter aan eiken afgevaardigde door de Kamer de toegang tot acht of veertien zittingen kan worden ontzegd. Men vreest in Frankrijk voor groote over stroomingen. De Rhörie, de Loire en de Gironde zijn onrustbarend aan het stijgen. Ook de Seine bg Parijs is belangrijk aan het wassen. Aan de scheepstimmerwerven te Cardiff en te Bari hebben twee duizend arbeiders het werk gestaakt. De stakers vragen een loonsverhooging van twee pence per uur. Te Lissabon loopen geruchten van een ophan den zijnde ministerieele crisis. Een Dinsdag 1.1. gepubliceerde keizerlijke ukase vergunt den Joden, die hun studie aan inrichtingen van liooger onderwijs hebben vol tooid en in 't bezit zijn van een academischen graad, zich overal in bet Russische rijk neer te zetten. Wellicht is deze vergunning de eerste der bepalingen ten gunste der Joden, die van den jongen Czaar bij den aanvang zijner regee ring verwacht werden. "Volgens nadere berichten uit Ivanea is daar Maandagochtend een ernstig straatgevecht ge leverd. Behalve de rechtpr Markoelaki zijn ook nog een Turksch sergeant en een ander per soon gedood. De troepen gedroegen zich voor beeldig, in weerwil van de uittartingen waar aan zg blootgesteld waren. Detachementen werden uitgezonden om de gemeenschap te onderhouden met Halepa en de woningen der consuls aldaar te beschermen. De Montenegrij- nen die in de gendarmerie zullen dienen, kwa men juist dien middag aan; zij werden dadelijk gewapend. Een telegram uit Retimo stelt den toestand ernstig voor, daar en in den omtrek. In den laatsten tijd moeten groote hoeveelheden wa penen op Kreta ingevoerd zijn. Op de internationale gezondheidsconferentie tot wering der pest zal naar de Frankfurter Zeitung mededeelt worden voorgesteld het Suez- kanaftl te sluiten voor uit Indië komende sche pen quarantaine aan het Kanaal en, zoo noodig, verbod van doorvaren voor alle schepen aan boord waarvan pesigevallen zijn voorgekomen bij verzet van Engeland tegen het ophouden van uit Britseh-lndië komende schepen, ge meenschappelijk vertoog van alle staten bij de Engelsche regeming. Intusschen breidt de pest zich te Bombay en te Kurracliee nog steeds uit. Dc generaals die te Montevideo in hechtenis waren genomen wegens het bijwonen vaneen revolutionnaire meeting, zijn in vrijheid gesteld. Bij Kon. Besluit zijn de heenen jhr. mr. P. J. F. M. van der Does de Willebois, politiek agerit en consul-generaal der Nederlanden te Cairo, en dr. W. P. Ruysch, adviseur voor de medische en veterinaire politie aan het minis terie van birinenlandsche zaken, benoemd tot afgevaardigden van Nederland naar die confe rentie. Blijkens rnededeeling in de Staats-Ct. zal de internationale sanitaire conferentie tot bet be ramen van maatregelen tot wering der in Britsch-lndië heerschende pest den 10 dezer te Venetië bijeenkomen. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 10 dezer, te 2 uur. Ter uitvoering van de wet tot regeling der positie van de bij de staatsspoormaatschappij overgegane ambtenaren en beambten van de voormalige Rijnspoorwegmaatschappij, zijn thans aan diegenen van het personeel, die tot dusver bij de Exploitatie-maatschappij dienden op den voet van voormalige R'ijiispoor-arnbtenaren, voordeehge voorwaarden aangeboden voor hunne toetreding bij de staatsspoorwegen. De heer S. M. Hugo van Gijn, lid vandeTweede Kamer der Staten-Generaa). heeft zijn voorgeno- geuomeu reis naarNederlandsch Oost-Indië voor- loopig uitgesteld en wel met het oog op de belan gen van den Dordtschen waterweg naar zee. Thans wordt weer vermeld, dat het aan het Vaderland ontleende bericht betreffende de be noeming van luit.-kol. Buys tot commandant der gendarmerie op Kreta voorbarig is. Wel heeft de heer Buys, naar aan de J¥. F. Ct. wordt medegedeeld, zich onder zekere voor waarden genegen vetklaard, zoo hij van Hare Majesteit de Koningin-Regentes toestemming kan krijgen, om zich in vreemden krijgsdienst te begeven. Het traktement, aan bedoelde betrekking verbonden, is 18,000 frs. per jaar. Spaarbank-kiezers, Een van dc lezers der Arnli. Ct. deelde kort geleden aan de redactie van dat blad mede, dat bij reeds vóór 17 dagen aan de rijkspostspaarbaukdireetie eene missive zond met het verzoek ..een bewijs te mogen ontvangen dat hij bezitter is, gedurende 12 maanden, van föO, ten einde kiezer te kunnen worden." De ArnJi. Ct. liet zich daarover in afkeurenden zin uit. Thans betoogt de directeur der rijkspostspaarbank, de heer Arrnand Sassen, in bet llbld., dat liet ver wijt volkomen ongegrond is. De kieswet toch eischt voor toekenning van het kiesrecht, dat de ndspirant- kiezer op 1 Februari sedert een jaar den eigendom met vrije beschikking heeft van ten minste f50, iugelegd in de rijkspostspaarbank. Het feit, van welks aanwzig zijn de directeur de verklaring moet afgeven, is derhalve ingevolge de wet ten vroegste op 1 Februari te coustateeren, terwijl dit in werke lijkheid slechts mogelijk zal wezen, wanneer de ver- antwoordingsstaten der verschillende postkantoren in den lande, thans circa 1300, over het laatstelijk voorafgegaan tijdvak (0*1—31 Januari hem bereikt hebben. De directeur geeft ten slocte een ieder de stel lige verzekering, dat er door hem voor zorg ge dragen wordt, dat geen enkel persoon, die kiesrecht, zon kuuneu erlangen op grond van bovenbedoeld bezit, door de schuld van den directeur of zijne ambtenaren dit zou moeten missen. Aangezien tal van personen, die zich ter ver krijging van meerbedoelde verklaring tot den di recteur wendden, verzuimden het kantoor van uit gifte en het nummer van hun boekje op te geven, of wel hem hun adres onvolledig mededeelden, heeft hij, ofschoon daartoe geheel onverplicht, speciale formulieren laten drukken, waarin slechts een enkel woord en een enkel getal is in te vullen. Die for mulieren zijn regelmatigheidshalvc aan allen, die zich tot bedoeld einde met hem in betrekking stelden, toegezonden, vergezeld van een begeleidend schrij ven, alsmede van een briefomslag, waarin zij hem het stuk p o r t v r ij kunnen terugzenden. Collecten. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdecling voor de geschillen van bestuur, waren weder twee koninklijke besluiten ingekomen, waarbij wordt beslist dat de stuiting cener collecte voor eene liefdadige instelling ten onrechte geschiedde, nl. lo. in zake het bestuur der Vcreeniging voor kleeding van minvermogende kin deren van alle religiën, gevestigd te Amsterdam, welke Vcreeniging eene collecte wilde doen houden te Zwolle, waartegen het gemeentebestuur aldaar bezwaar maakte; en 2o in zake de vereenigimr „Hulp voor minvermogende weezen" te Amsterdam, welke te 's-Gravcnbage eene inzameling van gelden deed houden, die door B. en W. aldaar werd ver hinderd. Ji.-O. Locaalspoor. Omtrent de Noordooster Locaalspoor kan de Zie. Ct. mededeeien, dat de voorstellen van de Regeering omtrent aanleg en exploitatie bij het comité -zijn ingekomen en dat deze voorstellen van dien aard schijnen te zijn, dat wanneer de Staten-Generaal roedewerking verleenen, redelijkerwijs dc totstand koming vnn de gebeele lijn Zwolle—Delfzijl met zijtakken Marienbcrg—Almcloo en Gasseltcrnijeveen Assen (als stoomtramweg) mag worden verwacht. VLA AR DIN GES. 3 Februari. In de zaal Harmonie hield gisteren avond de R.-K. Volksbond een ver gadering waartoe de katholieke stadgeuootcn waren uitgenoodigd. Dc heer "NYierdels voerde daarin het woord. Hij ging daarbij de geschiedenis der kioswetbe- weging na tot aan bet tluus wet geworden voorstel- vau Houten, dat hij uitvoerig behandelde. Het nadruk wees spr. er op dat kiesm'M tevens voor den kiezer was kiesplicht, daarbij wijzende op Belgie waar een nieuwe liberale schoolwet was goed gekeurd met 1 stem meerderheiden op Gent waar een liberale candidaat in de gemeenteraad was ge bracht met 1 stem meerderheid. In de pauze sloten zich ongeveer 100 personen aan de kiesvereeniging aan. Na de pauze werden enkele vragen tot den spreker gerichc Een matroos ter haringvisscherij is zelden 13 maanden op 1 schip, dus bij 1 patroon werkzaam. Wordt de kost aan boord van het schip als inkomen medegerekend. Beide vragen, meende spr., zonden wel door den rechter moeten worden beantwoord. Bij de opmerking, dat door aangifte als kiezer men in de termen van den hoofdelijken omslag viel, ant woordde spr. dut dje geringe belasting toch niemand mocht terughouden om kiezt wordan. De heer Adr. I.Tzermans die de leiding dezer ver gadering had, sloot daarna dc vergadering met een woord vau dank aan den spreker. VLAAllDINGF.N 3 Februari. Nog nauwelijks een maand is het geleden, dat de weesmoeder uit het weeshuis der Hervormden werd uitgedragen en reeds weder riep de dood ook haren echtgenoot, den heer Van Hattum, op. Maandag werd de weesvader, nadat hij langer dau gewoonlijk in zijn slaapkamer bleef toen men daar ging onderzoeken, dood in zijn bed gevonden. Ook hij, evenals zijn eehtgenoote, zal lang in dankbare herinnering blijven hij zijn pleeg kinderen en bij ieder, die met hem in aanraking kwam VLAARDINGEN, 3 Februari. In dc rivier de Nieuwe Maas is drijvende gevonden en alhier aan gebracht a. een giek of boom, ongemerkt, lang 7.10 M., aan het eene einde voorzien van een lummel met band, aan het andere einde 2 banden met een oog en schalm; b. een scheepsboot, aan den voorstoven gemerkt II O N 223, aan den achtersteven SCH 381, die boot is van buiten zwart geverfd met witten rand, van binnen blauw grijs, zij heeft vier vaste doffen en vier roeigaten. De rechthebbenden vervoegen zich aan het bureau van politie alhier. VLAARDINGEN, 3 Februari. Heden nacht werd een varken, dat met nog 3 anderen in een hok was opgesloten, gedood en daarna medegenomen. De politie heeft deze zaak iu onderzoek genomen. Tegen 2 jongens is een strafvervolging ingesteld voor het wegnemen van chocolaad uit een eomestible- winkel. KETHEL, 4 Februari. Het achtjarig zoontje van den vrachtrijder C. de Bruijn was gisterenavond ten 6 uur in de verbeelding dat bet ijs in de Kerklaan reeds weder sterk genoeg was om hem to torsen. Hij had echter buiten den waard gerekend want nauwelijks stond hij er op of zonk weg juist zoo ver, dat hij Let Kethelscb publiek nog op de hoogte van zijn benarde positie kon brengen. Hij maakte daar dan ook ruimschoots gebruik van en zag zich dan ook weder spoedig op het droge gebracht door den lantaarnopsteker C. Jozef. De dankbaarheid van den jongen aan zijn redder betoond was groot, want toen deze hem een kleine vaderlijke verma ning had toegediend, voegde hij zijn redder een vloed van scheldwoorden toe. KETHEL, 3 Februari De dienstbode van den landbouwer A. Lansbergen had heden middag bet ongeluk te vallen en haar been te breken. MAASSLUIS, 4 Februari. Door blazers en andere vaartuigen is wederom een gedeelte der lading van het stoomschip Gelderland aangebracht. De zee is kalm. LEIDEN, 4 Februari. Door burgemeester en wet houders is namens den gemeenteraad aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres ingediend, hou dende verzoek, het door de Regeering ingediend ontwerp van wet tot wijziging der Gemeentewet, strekkende de gemeenten hoven do 15,000 zielen, met uitzondering van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, voor leden van den gemeenteraad te splitsen in 3 kiesdistricten, niet aan te nemen. De motieven, voor dit verzoek aangevoerd, zijn hoofdzakelijk ontleend aan do overweging, dat de aanneming van het wetsontwerp dc eenheid der ge meente, waarin zij zich sedert eeuwen mocht ver heugen, ten zeerste zou benadeelen. MIDDELBURG, 4 Februari. De liberale kiesver eeniging heeft gisteren met algeraeenc stemmen de volgende motie aangenomen „De vergadering, gezien bet verslag van den afgevaardigde naar de bijeen komst van de „Liberale Unie" in de maand Novem ber gehouden, zich vereenigende met het vastgestelde programma en do daaraan voorafgegane overwegin gen, gaat over tot de orde van den dag." LEEUWARDEN, 3 Februari. In de gisteravond gehouden buitengewone vergadering van de Liberale Kiesvereeniging is het doorzeven leden gedane voor stel tot afscheiding van de Liberale Unie, na een warm debat, met 71 tegen 19 stemmen verworpen. De kiesvereeniging telt ongeveer 280 leden. Tot bestuursleden zijn gekozen de hceren mr. T. van Hettinga Tromp, dr. J. J.van Rijn en H. Hartelust. TWEEDE KAMER. Handelstractaat met Japan. Bij de Tweede Kamer is ingekomen tot goedkeu ring het tusschen Nederland en Japan gesloten trac taat van handel en scheepvaart met daarbij be boerend protocol. Dit tractaat zal in onze koloniën en overzeesche bezittingen slechts gelden, voor zoover de wetten en verordeningen zulks toelaten. i Er is geen arbitrage-bepaling in dit contract op genomen, doch Japan is niet ongezind Sater over een afzonderlijk abitrage-contract met Nederland te onderhandelen. De regeering heeft zich vergenoegd met het beding dat de tariefsgunsten die nu of later aan den derden Staat verleend worden op de voortbrengselen van Nederland cn zijne koloniën van toepassing zullen zijn. Uit de bepalingen van het tractaat blijkt in hoofd zaak het volgende: De Nederlanders in Japan en dc Japanners in Nederland zullen het recht verkrijgen, zich overal te vestigen en hun wordt de meest volledige be scherming van pcr=onen en eigendommen verzekerd. Deze bepaling zal echter in geen geval vóór 18 Juli 1899 in werking treden. Inmiddels blijft de consulaire jurisdictie van kracht, doch het bezoek van het Japansche binnenland zal worden verge makkelijkt, krachtens paspoorten, door het Japansche bestuur voor hoogstens 12 maanden te verstrekken. Aan de wederzijd=che onderdanen wordt de be voegdheid toegekend om evenals de nationalen hun ne rechten voor den rechter te verdedigen. Den wederzijdschen onderdanen wordt het recht toege kend, om roerende goederen te bezitten en daarover te beschikken (eigendomsrecht van vreemdelingen op in Japan gelegen landelijke eigendommen, erkent de Japansche wetgeving nog niet). Volstrekte gewe tensvrijheid wordt gewaarborgd en de vrije uitoefe ning van den godsdienst toegelaten. Vrijstelling van millitaire verplichtingen wordt verleend en op belas tinggebied gelijkstelling met de nationalen en met de onderdanen of burgers der meest, der meest be gunstigde vreemde natie. Aan de wederzijdsche onderdanen wordt bet recht op de vrije uitoefening van den handel verleend en ons wordt voor alles, wat scheepvaart en handel be treft, dc voordeeligste bohandeling gewaarborgd. Bij Kon Besluit is aan don leeraar in de Maleische taal en de land- en volkenkunde van Nederlandsch- Indié aan de Kon. Militaire Academie met den perso- neeien titel van Sector, il. van Eek, met ingang van 16 September 1897, eervol ontslag uit zijne betrek king verleend. Bij Kon. Besluit is aan Johannes Bietzel, geboren te Neudorf (Duïtschland), vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op NederlandscUe zee schepen, inet uitzonderingvan oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. f Lezing van den lieer Mol. Door de Aid. Schiedam van den A. N. W. was tegen gisteren avond een openbare ver gadering uitgeschreven waarbij als spreker zou optreden de beer F. Mol van 's-Gravenhage, met liet onderwerp sOnze Taak", een onder werp dat gekozen was met het oog op de uit breiding van liet aantal kiezers. De voorzitter wees hierop in zijn openings woord en voegde er aan toe, dat, waar velen niet goed op de hoogte zyn van deze wet, de spr. van dezen avond die zou behandelen, ter wijl in de pauze eenige heeren zich beschikbaar zouden stellen tot het geven van inlichtingen betreffende de voorwaarden en ft aanvragings- biljetten om op de kiezerslijsten te worden geplaatst. Daarna nam de heer Mol het woord. Spr. ving zijn rede aan met de rnededeeling dat voor iemand, die den strijd dezer dagen heelt mede gestreden, het aangenaam is een uitnoodiging te ontvangen om te spreken in een vergadering van geestverwanten en elkaar daarbij te ieeren om van dat burgerrecht een behoorlijk eo goed gebruik te maken. Met eenige voorbeelden toont spr. vervolgens aan hoe er verschillende misstanden bestaan in de maatschappij, die dringend verbetering behoeven en hoe het noodig is voor het volk om invloed te krijgen op de regeering van het land, waar nu een minister aan de groene tafel zit die millioenen toestaat voor het aanschaffen van nieuw moordluig, doch verklaart geen penning meer te zuilen geven tot leniging der nood van de noodlijdende gemeenten. Uit de voorbeelden uit het maatschappelijk leven door spr. geschetst, trekt spr. de con clusie, dat te veel weelde verdierlijkt, maar dat armoede aanzet tot haat en haat tot het nemen van wraak. Er bestaat, zegt spr. verder, nog een fractie die zegt: bemoei u niet met dien poiitieken zwendel, gij zult uwen toestand er toch niet mee verbeteren. Dezulken willen vakvereenigingen en vakbonden; zij willen trachten den werkman oeconomisch sterker te maken, maar zij vergeten dat wel de grondwet elkeen toestaat zich te vereenigen, maar dat in de praktijk de patroon zegt: tot hiertoe en niet verder. Als voorbeeld haalt spr. aan de geschiedenis der glasblazers in Maastricht enz., hoewel hg erkent dat er ook wel degelijke goede patroons gevonden worden. Met nadruk spreekt de heer Mol als zijn mee ning uit dat door vakvereenigingen alléén geen behoorlijk resultaat te krijgen is; daarom juist is het noodig van het kiesrecht gebruik te maken om invloed uit te oefenen op de'wet ten makerij. De wet—Tak, die door de heeren van het Binnenhof zoo angstvallig werd getoetst aan de grondwet, dezelfde grondwet die de heer Regout ongestraft verkrachtte, is gevallen over de pot ten en pannen uit de keuken van De Meijier. De Kamer werd ontbonden en een beroep op het volk gedaan. Het gevolg is eenvoudig geweest dat een slecht vertegenwoordigende Kamer door een nog slechtere is opgevolgd en dat er een minister belast werd met het maken van een kieswet, die o. a. in zjj'n 8n staatkun digen brief op de rneest grievende wijze sprak over het volk wiens belangen hij te belichamen had in de wel; over het volk, dat hij iu z.ijn »God, Eigendom en Rei-ht" in bescherming had genomen tegen de plutocratische overheersching. De kieswet is er thans en heeft het kies- leeht gebracht onder een groot gedeelte van het volk. Maar nu zijn wij, zegt spr., ook voor het vervolg rnede verantwoordelijk voor den gang van zaken der regeering. Wij moeten zorgen dat er mannen in de Kamer komen die

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2