BINNENLAND. Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Kunst en Letteren. onrustwekkende berichten over liet wassen der rivieren. Op veie plaatsen staan reeds dorpen onder water. Het Portugeesclie ministerie is gereed. De Cortes evenwel gaan uiteen, zonder dat het nieuwe ministerie zich heeft voorgesteld. Te Serpuchoff bij Moskou hebben 2000 arbei ders in de spinnerijen het werk gestaakt. Men vreest voor onlusten. Koning Milan heeft Servië verlaten en is naar Weenen teruggekeerd. Het Turksche dagblad Ikdam deelt mede, dat de Russische vloot te Sebastopol is ver zameld. Zij telt 6 pantserschepen, 4 kanonneer- booten en 7 torpedobooten. Aan 2 schepen der vrijwillige vloot, alsmede aan verschillende oor logsschepen, is bevel gegeven zich er bij aan te sluiten. De censuur heeft de locale bladen verboden dit nieuws te verspreiden. Het ambt van groot-vizier is aangeboden aan den vali van Aleppo, d e geweigerd heeft. Het schijnt dus dat de sultan ven groot-vizier wenscht te veranderen. De Turksche politie heeft de hand gelegd op de Fransche post, terwijl die van het station naar het postkantoor werd gebracht. De zak werd later teruggegeven maar de bladen, die artikels bevatten over de verloogen van den ge zant Cambon tot de Porte, alsmede vele brieven zijn in beslag genomen. De Fransche militaire attaché is naar Kreta teruggekeerd. De schout-bij-nacht Pottier ver trok met een kruiser naar het eiland. De hervormingen van Cuba/zijn in de Ga- zetta gepubliceerd. De ministerieels bladen zijn er zeer voldaan over, de liberale bladen zeg gen niet veel en houden hun oordeel blijkbaar nog voor zich. Romero Robledo, oud-minister in het kabinet Canovas. acht ze niet voldoende om den opstand te doen eindigen. Lobra, een autonomist, wenschte ze dadelijk te zien ingevoerd, terwijl Flonse, een Carlist, van oordeel is dat de invoering der hervormingen gelijk staat met een afdanking van de zijde van Spanje. Uit Manilla bericht men, dat de Spanjaar den waarschijnlijk deze week een begin zuilen maken met het beleg van Cavita. Men maakt nog steeds toebereidselen daarvoor. Tentoonstelling te Parijs. De Staatscourant No. 32 bevat het kon. besl. van 6 Febr. No. 13, waarbij worden benoemd: tot commissaris-generaal voor Nederland bij de in 19D0 te Paiijs te houden wereldtentoon stelling, de heer J. T. Cremer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Gravenhage; en tot leden van de centrale commissie tot inrichting van de afdeelingen van Nederland en "zijne koloniën en lot behartiging van de belangen der inzenders in die afdeelingen op genoemde tentoonstelling: de heer J. T, Cremer voornoemd, voorzitter de heeren Aug. M. J. Hendrichs, voorzitter van de Kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam, en M. M. de Monchy, voorzitter van de Kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam, ondervoorzittersen voorts de heeren G. H. Hintzen, fid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te RotterdamC. Lely, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud-minister van waterstaat, handel en nijver heid, te 's-Gravenhage; S.graaf van Limburg Stirum, voorzitter van den raad van bestuur van het Museum van kunstnijverheid te Haar lem H. W. Mesdag, voorzitter van liet Schilderkundig Genootschap «Pulchri Studio" te 's-Gravenhage; mr. L. P. M. H. baron Michiels van Yerduynen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-GravenhageJ. D. Onderwater, voorzitter van de Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde te Heemstedemr, N. G. Pierson, oud-minister van financiën, te 's-Gravenhagemr. C. J. Sickesz, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, oud-voorzitter van het Nederlandsch Landbouwcomilé te LochemG. A. baron Tindal, te Amsterdam; ,T. W. IJzerman, oud hoofdingenieur der Staatsspoorwegen in Neder- landsch-Indië, te 's-Gravenhage; mr. H. Zillesen, commies-griffier van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage, tevens secretaris; jhr, S. van Citters, hoofdcommies bij het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid te 's-Gravenhage, tevens penning meester; D. baron van Asbeck, ingenieur te Pargs. De minister van waterstaat, handel en nij verheid is gemachtigd bijzondere commissiën in te stellen, tot het bijeenbrengen der inzen dingen, behoorende tot de verschillende groe pen en klassen, waarin volgens het reglement der tentoonstelling het ingezondene wordt ge rangschikt, en de leden daarvan te benoemen. Door bem zal een reglement tot regeling der werkzaamheden van de centrale commissie en der bijzondere commissiën worden vastgesteld. Het Vaderland verneemt, dat een wetsont werp om de drie vooruitgeschoven posten, die wij in Atjeh hebben bezet, door trambanen aan de bestaande trambaan te verbinden, spoe dig de Tweede Kamer zal bereiken. De Staatscommissie voor de verbetering van den waterweg van Dordiecht naar Zee is in de laatste dagen bijna geregeld onder leiding van haren voorzitter, den heer Conrad, bijeenge komen, zoodat het rapport binnen kort ver wacht kan worden. Naar men verneemt, is de internationale conferentie te Venetië tot het beramen van middelen om de overbrenging van de pest tegen te gaan, welke morgen zou worden ge opend, nog eenige dagen uitgesteld. De reden hiervan is, dat niet alle afge vaardigden op tijd aanwezig zouden kunnen zijn. Als de heeren nu maar met te lang talmen. Te Breda is in den ouderdom van 50 jaren overleden de heer H, M. E. A. Hollingerus Pijpers, ingenieur ie kl. van den waterstaat en der buigerüjke openbare werken in Neder!. Indië. Kiezer en Ingezetenschap. Naar aanleiding van de onzekerheid omtrent de beantwoording der vraagop welk tijdstip het voor toekenning van het kiesrecht vcreischte ingezeten schap moet verkregen zijn, om als kiezer in aan merking te kunnen komen (men vergelijke de com mentaren op de kieswet van mr. De Voogt, blz. 21 mr. Goeman Borgesius en Kalbtleisch, blz. 47Hus- quetier, 2e druk, blz. 71, e a.) beeft de burgemeester van Ouderkerk aan den IJsel zich met eene desbe treffende vraag gewend tot den minister van binn. zaken. Naar de N R. Cf. verneemt, heeft deze in zijn antwoord den lsten Februari daarvoor aange geven. PERNIS, 7 Februari. Wordt uit Schiedam ge meld, dat daar een paar in ondertrouw is opgeno men, te zamen 33 zomers tellende, hier woont een huisgezin, bestaande uit man, vrouw en dochter, die met hun drieen 33 jaar oud zijn. VLAARDINGEN, 8 Februari. Hedenavond to 8 uur zal prof. E. H. van Leeuwen van Utrecht in de christelijke school aan de Hofjesstraat een lezing houden over de Nieuwe Kieswet, voor de nieuw opgerichte Chr. Historische Kiesvereeniging. Deze bijeenkomst is voor ieder gratis toegankelijk. VLAARDINGEN, 8 Februari. Naar wij vernemen zal de heer Job. van 'tLiudenhout op Vrijdag 26 Februari een lezing houden in het lokaal „Liefde en Vrede" over den arbeid onder de weezen. Daarbij zal zich laten hooren het Zang- en Muziekgezelschap van de weesinrichting „Neerbosch". POELDIJK, 8 Februari. In een vergadering toe gankelijk voor de R. K. meerderjarige ingezetenen sprak de heer Van Vuuren over de nieuwe kieswet. Rij die gelegenheid sloten zich 124 personen aan bij de K. K. kiesvereeniging „Eendracht maakt macht" alhier. NAALDWIJK, 8 Februari. De heer Van Vuuren zal op Vrijdag den Hen dezer als spreker optreden in een vergadering der R. K. kiesvereeniging „Een dracht" met het onderwerp Het programma der R. K. Kamerleden. DORDRECHT, 6 Februari. Rij het gemeentebe stuur is bericht ontvangen, dat de Koninginnen deze gemeente in den loop des jaars zullen bezoeken. TWEEDE KAMER. De voorzitter van de Tweede Kamer is voorne mens voor te stellen daags na de bijeenkomst der Kamer in de afdeelingen te doen onderzoeken de volgende wetsontwerpen Aanvulling en wijziging der boterwet van 23 Juni 1889: regeling van den rechtstoestand van het reserve- personeel bij de landmacht, enz.; nadere wijziging der wet van 9 April 1877 tot vaststelling van de klassen en samenstelling der arrondissements-reeht- banken, enz.; regeling van de jaarlijkscheuitkeering uit de opbrengst der Nederlandsche bedrijfsbelasting aan de Nederlandsche-Indiscbe geldmiddelen; natu ralisatie van F. E. Hcutschel en zeven anderen; goedkeuring der overeenkomst met Duitschland be trekkelijk liet kustlicht op Borkum en de betonning van de Beneden-Ecms, en aanvulling en verhooging van hoofdstuk VI der Staatsbegrooting voor 1896; goedkeuring van eene ruiling van grond met de gemeente Coevordentractaat van handel en scheep vaart met Japan; afstand van vcstinggrond te Gro ningen ten behoove van den bouw van een ziekenhuis. Verder bestaat bij hem het voornemen het voorstel te doen, na afloop van het afdeelingsonderzoek aller eerst in behandeling te nemen de wetsontwerpen Wijziging van de provinciale wet; wijziging der wet van 5 November 1852; houdende verdeeling der provinciën in kiesdistricten, ter benoeming van de leden der Provinciale Staten enz.; wijziging van de Gemeentewet en oprichting van Kamers van Arbeid. Inlichting op Adressen. In zijne Nota van Inlichtingen aan de Tweede Kamer op het adres van W. H. Mirandolle en L. H. Stolk, directeuren der post- en telegraafkantoren te Velzen en Wijk bij Duurstede, over huune aan spraak op bevordering, betoogt de minister van W. H. en N., dat eenige directeuren, die het z.g. klein directcursradïeanl bezitten, daaraan aanspraken ont- leencn, die niet bestaan. Ten aanzien van de bevor dering in den dienst van beide adressanten deelt de minister eenige bijzonderheden mede en merkt daarbij op, dat zij het maximum tractement genieten, be nevens vrije woning. Onteigening in den polder „De Oosteren Ban van Schouwen". De minister van waterstaat, handel en nijverheid ontkent in zijne memorie van antwoord, dat het doel van de onteigening zoude zijn om gerezen inoelijkheden op te lossen. Het doel ie, om onder erkenning dat een watermolen is een werk van algemeen nut voor den polder, het voor het polder bestuur mogelijk te makén om in het bezit van zoodanigen molen te komen. W ij z i gi n g der arft. 748 en 7 55 Wetboek van Koophandel. Do Minister van Justitie heeft het afdeelings- verslag omtrent dit wetsontwerp beantwoord en daarbij tot leiddraad genomen een speciaal advies van de commissie voor de handels-politiek, die, evenals verschillende Kamers van Koophandel en de vereeniging „Schuttevaer" reeds vroeger hun gevoe len over deze zaak hebben te kennen gegeven. Ware eene meer algemcene herziening die ook de Zeevaart betreft op zich zelve wenschelijk, de thans voorgestelde herziening met betrekking tot den land en lostijd en van de vergoeding voor ligdagen voor de binnenvaart en sinds lang als zoo noodzakelijk erkend, dat deze niet mocht worden uitgesteld. De minister bestrijdt de meening, dat hier niet slechts aanvullend maar ook dwingend recht had behooren te zijn voorgesteld. Het doel der voorgestelde wetswijziging is geen ander, dan voor het geval partijen geen overeen komst hebben getroffen, ééne voor één der partijen, (van schippers) onbillijke wettelijke regeling te ver vangen door een voor alle partijen billijke regeling. De bestaande contractsvrijheid behoort gehandhaafd te blijven. Overeenkomstig het advies van de commissie voor de handelspolitiek is het wetsontwerp in dien zin gewijzigd, dat in de wet wordt vastgesteld de grond slag waarnaar de duur van laad- en lostijd bepaald en het ovcrliggeld berekend moet worden, met over lating van de vaststelling der daartoe betrekkelijke schalen en tarieven aan een algemeenen maatregel van bestuur, Voorts wordt de bepaling, krachtens welke de termijn van lading en lossing zal ingaan daags nadat de schipper verklaard heeft daartoe gereed te zijn, in dien zin aangevuld dat zij gelden zal voor de schepen zoowel in artt. 748 als 740 bedoeld. Ten opzichte van het tarief van overliggeld per dag wordt dit overeenkomstig de beslissing van den Hoogen Raad, afhankelijk gesteld van de grootte van het schip, zoodat langer gebruikmaking van het schip geen aanspraak op meerdere vergoeding geeft. Eene beslissing over de meting of den meetbrief zal eerst genomen worden hij den straks genoemden bestuursmaatregel, waarin een voorschrift zal wor den opgenomen tengevolge waarvan ter voorkoming van geschillen, zooveel mogelijk tusschen partijen de grootte van het schip zal vaststaan. In verband daarmede is art. 748 van het Wetboek nog nader aangevuld. De minister van bimienlandsche zaken heeft voor het tijdvak van 8 Februari tot en met 31 Juli 1897, benoemd tot assistent voor de natuurkunde aan de Rijks-universiteit te Leiden dr. D Dijken. De minister van marine heeft 16 Februari a. s. den officier-machinist 2e kl. L, W. Weckesser, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip Korienaerop r.onactiviteit gesteld en vervangen door den officier- machinist der 2e klasse C. Wakerltn. Met denzelfden datum worden de benoemde officieren-ma -hinist der 2e klasse J. Houtsmuller en W. J. Snaanw geplaatst respectievelijk bij den torpedodienst in de direfctie der maiine te Willemsoord en bij de conservatie op 's Rijks werf en de maritieme directie Amsterdam. De minister van koloniën heeft de heeren A. J. Muskens en G. J. van Rijsinge ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse bij het lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Ned.-Indie. Een kwestie. De Goesche Courant meent dat de kwestie met de letterzetters aan ons blad, die geen kiezer zijn, omdat zij met het blad, hetwelk in andere handen overging, ook van patroon veranderden, geen kwestie is. Deze zetters zijn wel kiezers, volgens haar, want, zegt zij, de wet spreekt van eenzelfde persoon of onder neming. En daarom is, volgens de Goesche Cf., geene andere opvatting gangbaar dan dat de dienstbetrekking als voortdurend wordt ge acht, ook al verandert de zaak van patroon. Zij haalt lot staving van die meening aan de uitgave van de kieswet ouder toezicht van mr. Goeman Borgesius, waar op pag. 55 gezegd wordt: het overgaan van eene zaak in andere handen heejt op de voortduring van den termijn der dienstbetrekking geen invloed. De Middelburgsche Ct. voegt hier aan toe: Zoo gemakkelijk is, naar ons gevoelen, die kwestie niet op te lossen. De G. Crt. keDt blijkbaar den toestand niet. De Schied. Ct. is geen afzonderlijke onder neming. Zij is een deel van een zaak. Vroeger behoorde zij aan den heer Odé, firma Van Dijk Co., en nu is zij gekocht door den heer H. A. M. Roelants, wiens zaak, drukkerij, boek handel en uitgeverszaak ook reeds jaren be staat. Die zetters zijn dus geen dienaren van de Schied. Crtmaar nu van de firma Roelants, zooals zjj bet vroeger van de firma Van Dijk waren. Er is alzoo geen kwestie van een en dezelfde onderneming. Wij wijzen hierop met opzet om aan te toonen hoe omslachtig de nu geldende kies rechtregeling is, die schijnbaar er op gemaakt is om de menschen niet aan te moedigen zich dat recht te verzekeren. Gelijk men ziet kan het oordeel van de Mid delburgsche Ct, in deze niet juist zijn, omdat zij van een onjuiste praemisse uitgaat. De heer H. A. M. Roelants heeft met de Schiedamsche Courant niets uitstaande. Eige naar is de heer H. J. C. Roelants. De zetters zijn dus wel degelijk alléén en uitsluitend ndie- naren" van de Schiedamsche Courant, In allen deele kunnen wij echter niet in stemmen met de Goesche Courant. Immers, gelijk wij ook reeds vroeger te deze plaatse schreven aan de oude drukkerij van de Schie damsche Courant was tevens een z. g. particu liere zetterij verbonden de nieuwe onderneming behartigt echter alléén de Courant uitgave. Een zifter zoude dus misschien verschil in «onderneming" kunnen vinden. Toch gelooven wij thans dat dit niets ter Zake doet, en dat, indien ten minste van over heidswege hier de meening van mr. Goeman Borgesius wordt gehuldigd, gelijk die boven vooi-komt, de zetters in het onderhavige geval wel degelijk kiezer zullen zijn. Het tegendeel is ons al te absurd. De noo- dige stabiliteit, waarop het volgens de her haalde verklaring van minister Van Houten aankwam, is hier zeer zeker aanwezig. A V Het feest der Yincentius-Vereeniging. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de vereeniging van den H. Vincentius van Paulo werd Zaterdag aan de gezinnen der vereeniging eer, ruime bedeeling verstrekt in kolen, krentenbrood, vleesch en aardappelen. Gisterenmorgen werd een dienst gewijd aan dit feest in de parochiekerk aan de Lange Haven, terwijl des middags in het Bondsgebouw voor de leden der vereeniging een lunch was gereed gemaakt. Des avonds had het feest in de zaal der Officieren-Vereeniging plaats. Door den voor zitter der vereeniging, den heer A. C. A. Nolet, werd den aanwezigen een hartelijk welkom toegeroepen, waarna door de gezamenlijke koo- ren der 3 parochiekerken een feestcantate werd uitgevoerd. De secretaris, de heer Chr. Wouterlood, bracht daarna een verslag uit over de vereeni ging gedurende het 50-jarig bestaan, hetgeen door de aanwezigen met de meeste belangstel ling werd aangehoord en aan het slot luide toegejuicht. In dat verslag werd door den secre taris hulde gebracht aan de eerw. ordezuster Constance uit het Liduinagesticht en aan den heer G. A. J. Beukers, die een der oplichters van de vereeniging is geweest. Door den voorzitter werd daarna aan den heer Beukers een herinneringsmedaille aange boden met inscriptie vermeldende o. m. den da tum en den naain der vereeniging. Door pastoor Sarlon te Oorsbeek werd daarop een feestrede uitgesproken. Door de gezamenlijke kooren werd daarop bet Te Deo vau Verhulst op keurige wijze ten gehoore gebracht. De [zaal was voor dit feest keurig versierd met groen en vlaggen, terwijl de boistbeelden van Z. H. den Paus en van de Koningin en Koningin-Regentes links en rechts van het tooneei waren geplaatst. Boven in het front vun liet tooneei was een medaillon-portret van den paus aangebracht, terwijl een fraaie schilderij, voorstellende den H. Vincentius, eene weduwe met haar kind troostend op den achtergrond vau het tooneei was aangebracht, dat geheel versierd was met de pauselijke kleuren. De jaartallen 1847—1897 waren eveneens tpr linker en ter rechter zijde van het tooneei aangebracht. Het geheel maakte een uitstekenden indruk. f Da. C. L. van den Broek, predikant bij de [Herv. Gem. alhier, komt voor op een viertal bij die gemeente te Groningen. De scherm- en gymnastiekvereniging »Pa- laestra" alhier, heeft in den gisteren gehouden en door de vereeniging «Hercules" te Leiden uitgeschreven wedstrijd voor sstaafoefeningen" den 2en prijs, zijnde een zilveren medaille behaald. De heer Chr. Krijger heeft als directeur Palaestra" tot deze overwinning geleid. Door de vereen«Sparla" te Delft werd de 1e prijs behaald. De gymnastieken schermvereeniging sOlycn- pia" alhier behaalde de 4e plaats op den ranglijst maar bleef lVs punt beneden de 3e of laatste prijs. Genoemde 3 vereenigingen staan allen onder directie van den heer Chr. Krijger alhier. Hedenmorgen had de tram 10 minuten oponthoud ten gevolge van het breken van veerbouten, BURGERLIJKE STAND. Ciicboren t 5 Febr. Willem Johannes Jaco bus, zoon van P. O. A. Halflfman en A. M. L. Nieuwenhuisen Boomer, Broersvest. 6. Cor nelia Johanna, dochter van L. Könemann en G. Terwiel, Hagastraat. 8. Friedrieh Wil helm, zoon van F. W. Ossenforth en S. C. van der Mark, Singel. Overleden s 5 Febr. Magdalena Maria Peetoom, oud 73 jaar, wed. van G. Lonkarop, Ged. Broersvest. 6. Hendrikus Johannes Bronneman, oud 10 maanden; Breedstraat. Naar men verneemt, heeft de heer Jan C. de Vos tegen het eind van het loopende seizoen zijn ontslag genomen als lid van het gezelschap der vereenigde Tooneelisten te Rotterdam.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2