Rechtzaken. Kerk en School. Landbouw en Teeteelt. SPORT. Gemengd Kieuws. K oioniën. Telegrammen. De heer dr. A Bredius heeft aan de Regcering zijn ontslag aangeboden als directeur ran het Ko ninklijk Kabinet van Schilderijen te 's-Gravenhage. De aanleiding hiertoe moet, volgens het Dagblad, gelegen zijn in de benoeming van den heer F. G, Waller te Amsterdam tot onder-directeur. Deze be noeming moet tegen zijn wensch en buiten hem om geschied zijn, terwijl door hem een ander was voor gedragen en hij van de Regeering de mondelinge toezegging had ontvangen, dat de door hem aanbe volen persoon zon benoemd worden. Volgens het N. v. d. D. zal de beeldhouwer A. Hesselink een ontwerp in gips tuaken van een mo nument ter nagedachtenis van Koning Willem III. Deze opdracht moet hem zijn gegeven door het Pa nopticum te Amsterdam. De beer H. L. Berckenhoff zal als redacteur-cor respondent te Amsterdam aan de N. 11. Ct. verbonden blijven. Als gevolg van een nader overleg zal in zijne plaats de beer mr. G. Keller Jr. binnen enkele we ken als hoofdredacteur van het Nieuwsblad voor Nederland te Amsterdam optreden. Het Tcchnikum Mittweida, een onder staatstoezicht staande hoogere technische vakschool en electrotcch- nische inrichting van onderwijs telt nu in haar der tigste schooljaar 1698 bezoekers, die de at deelingen voor machine-ingenieur en clectricien, voornamelijk die voor opzichter, volgen De geboortelanden dier bezoekers zijn over de vijf werelddeelen verspreid, terwijl de onders der studee renden tot de meest uiteenloopende standen bebooren, zooals fabrikanten, ingenieurs, bouwkundigen, ambte naren en kooplieden. De inrichting dient tot het bekwamen indeEïec- trotechniek en in het machinevak. Het onderwijs voor het eerstvolgende halfjaar be gint den 21n April en de aanneming geschiedt vóör den 23n Maart, behalve het vóór-onderriebt dat van half Febrnari tot half Maart plaats heeft. Uitvoerig programma met inlichtingen wordt kosteloos verstrekt door het Secretariaat van Technikum Mittweida in Saksen. Voor het gerechtshof te 's-Bosch diende Zaterdag wederom de zaak van de Administratie tegen den heer C. M., brander, wonende te Maastricht, die door de rechtbank aldaar wegens fraude veroordeeld was tot eene geldboete van f 12,800. De rijksadvocaat mr. E. van Zinnicq Bergraann en de advocaat-generaal mr. Reitsma vroegen de bevestiging van het vonnis der rechtbank te Maastricht De heeren mr. Tripels en Savelberg, beiden advocaten aldaar, die voor den beklaagde optraden, waren van oordeel, dat bet feit, hetwelk aan hunnen cliënt was ten laste gelegd, niet bewezen is, omdat zij de door hem uitgeslagen foezeïolie ook als gedistilleerd beschouwden en con cludeerden daarom tot zijne vrijspraak. Een weduwe nit Jubbega (Pr.), baar 16-jarige zoon en elfjarig dochtertje hebben voor de Heeren- vcensehe rechtbank terecht gestaan wegens heling cn diefstal. De moeder zond de kinderen er op uit om te stelen en zij namen letterlijk alles wat maar van hun gading was De voorwerpen werden in en bij de woning verstopt. De rijksveldwachter v. d. laan deed huiszoeking en vond de gestolen goederen, die hij in beslag nam. Tegen de moeder werd wegens heling geeischt één jaar gevangenisstraf, tegen den jongen wegens diefstal vier maanden en tegen het meisje plaatsing in een rijksopvoedingsgesticht tot haar 18de jaar. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het vonnis bevestigd van de rechtbank te Heerenveen, waarbij J. v. d. H.» arbeider te Katlijk, wegens lasterlijke aanklacht is veroordeeld tot 4 maanden gevange nisstraf omdat hij den 21 Nov. j. 1. bij den offic van Justitie te Heeren veen aangifte heeft gedaan dat hij in de kazerne der marechaussée te Gorredijk door den brigadier Blanksma met een hard voor werp boven het oog geslagen en verwond, en door den gemeenteveldwachter Blom met een sabel op de hand geslagen is. De rechtbank te Middelburg heeft P. van W. en J. Mbeiden aldaar en gedetineerd als beklaagd van den bekenden moordaanslag op Kerstdag onder Oostburg te hebben gepleegd, naar de openbare te rechtzitting verwezen. Dc minister van oorlog heeft ter kennis van de landmacht gebracht, dat dc tweede-luitcnant-kwar- tiermeester M. L. Jochcm, van het 4e reg. inf., die bij vonnis van den krijgsraad in het le militaire arrondissement dd. 3 Maart 1896, vervallen werd verklaard van zijne militaire charge, bij sensentie van het Hoog Militair Gerechtshof in appèl van 23 Oct. d.a.v. is veroordeeld tot cene militaire gevan genisstraf van twee jaren, met ontzegging van het recht om bij dc gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen, voor den tijd van vijf jaren, tor zake ontronw in eene militaire admini stratie cn bewind van penningen, waarin hij als officier van administratie gesteld was. Neu. Hebv, Kerk. Beroepen; te Stavenisse, C. J. Warners, cand- Bedankt: voor Garrelsweer, door C. J. Veen* buijzen, te Materen; voor Cats, door P. J. van der Menlen. te Baarland. Gehbe. Kkbkbn. Beroepen: te Purmerend, D. Bakker, te Broek op Langendijk. Evang. Ltjïhbbsche Kerk. Beroepen: te Bergen op Zoom de heer H, J. Loman, prop. te Amsterdam. Hoogeb Onderwijs. Leiden. Toegelaten voor het arts-examen, eerste gedeelte, P. Scheffel&ar Klots; candidaats-examen rechten M. F. van Hsloma. -■ Utrecht Doet- ex. rechtsw,, P. Vonk de Both en H. E. E. Roëll. Tot serai-arts bevorderd, W. C. Klaassen en W. fan IJzeren. Tot arts bevorderd. CL' A. Smalt. Groningen. Theoretisch geneeskundig examen A. L. Bergackcr. - Amsterdam. Doctoraal examen in de klassieke letteren is afgelegd door den heer W. Meernm Ter- wogt en het propaedeutisch examen in de theologie door den heer W. Wag ter. Door de geneeskundige staatscommissie te Amster dam zijn bevorderd tot arts de heeren P. Verhagen, geboren te Areacbon, en A. Hasskarl Medenbaeh, geb. te Den Haagen toegelaten voor het 1ste gedeelte de heeren Ad. Kothc, J. S. Prederiks en B. H. van Ketel. Sollicitanten naar de betrekking van assistent bij de natnurkunde (f1000), worden nitgenoodigd zich te wenden tot den minister van binnenlandsche zaken met een adres op zegel, dat vóór 20 Februari bij den secretaris van curatoren moet worden ingeleverd. (St. Ct.) Na de aanneming van bet ontwerp-wet op den accijns van de suiker in de Eerste Kamer heeft de voorzitter van het Ned. Landbouw-Comité zich tot don bond der suikerfabrikantcn gewend met het verzoek om mede te werken tot het benoemen eener commissie, die zich tot taak moet stellen om soms tegenstrijdige belangen tusschen fabrikanten en be woners in billijkheid tot elkander te brengen. Door een belangstellende in het vraagstuk van het protectionisme wordt 100 gulden uitgeloofd voor de beste verhandeling voor en een gelijke som voor de beste verhandeling tegen graanrechten. De verhandelingen moeten beknopt en bevattelijk zijn gesteld en vóór 15 Maart e.k. worden ingezonden bij den boekhandelaar A. Egmond te Enkhuizen. Den 7den Juli a. s. zal het twintig jaren geleden zijn, dat de afdeeling Leiden en omstreken der Ne- dcrlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde werd opgericht. Op voorstel van het bestuur der afd. is besloten op dien datum een tentoonstelling te openen, op breeder schaal ingericht dan een zoo danige, welke men gewoon is een plaatselijke te noemen. „Aan alle grondeigenaars en grondeigenaressen in Nederland" is een oproeping gericht door de heeren dr. C. Hille Ris Lambers, predikant te Venhuizen bij Hoorn. T. E. Blaauw te 's-Gravelnnd, Ed. J. Gerdes te Amsterdam, J Tideina, secretaris van het Kon. Instituut van ingenieurs te 's-Gravenhage, J. A. P. G. de Virieu van Heijst, Huize Berkenrode te Apeldoorn en W. L. M, Wentholt, R.-K. pr. en kape laan, te Heinoo. In deze oproeping wordt er op aan gedrongen, dat de eigenaars op hunne gronden het noodeloos dooden van alle dieren, welker dood, en het uithalen van alle nesten, welker verstoring niet wegens merkbare schade noo-'zajielijk is, zullen tegengaan. Naar wij reeds meteen enkel woord bericht hebben, zal de nieuw opgerichte Kynologen-vereeniging „Ne derland" op 19, 20 en 21 Maart a. s. te Rotterdam eene groote internationale hondententoonstelling or- ganiseexen. Het programma, dat dezer dagen verspreid werd, wekt omtrent deze snow groote verwachtingen. Het programma bevat ruim 500 klassen, onder welke voorkomen Dashonden met 46, Duitsche Dog gen met 19, Pointers met 17, Engelsehe Gordon en lersche Setters met 38 klassen, terwijl ook de overige rassen zaakkundig zijn ingedeeld. Waar deze vereeniging in deze tentoonstelling debuteert, heeft men gemeend met kwistige hand cere- en speciale prijzen te mogen uitloven, onge rekend het groote aantal klasseprijzen, dat toch reeds voor eene Nederlandsehe tentoonstelling hoog mag worden genoemd. Met groote ingenomenheid is er kennis van genomen, dat de spoorwegmaatschappijen ten opzichte van het vervoer der honden, evenals vroeger, groote faciliteiten hebben ingeruimd. Tentoonstelling te Dordrecht. De Dordr. Ct. kan officieel mededeelen, dat in de Zaterdag-namiddag gehouden vergadering van liet hoofdbestuur der nationale tentoon stelling voor nijverheid en kunst te Dordrecht is gebleken, dat het tweede kapitaal van t 25,000 ter voorziening in de behoefte aan kasgeld bij een is, naar aanleiding van welk feit de ten toonstelling op nog hechter grondslag is geves tigd. Woestelingen. Een zestal beschonken kolenwerkers, allen bewoners van Hillesluis, kwamen Vrijdag-avond een bierhuis in de Rosestrnat te Rotterdam binnen waar zij sterken drank verlangden, het geen hun geweigerd werd. Hierover gebelgd, dreigden zij de vrouw van den kastelein en toen ook dit niet hielp, mishandelden zij haar en grepen daarna de stoelen en tafel beet, wierpen alles door elkander en pakten ten slotte een bezoeker, die zich daar toevallig op hield, beet en zetten hem, naar de N. B. Ct. meldt, boven op de gloeiende kachel. De man wist al worstelende aan de handen der woest- aards te ontkomen, doch niet dan nadat hij zich vry ernstig aan een der handen gebrand had. De kolensjouwers waren hiermede nog niet tevreden, wierpen de gloeiende kachel omver en trapten de stukken in een hoek. De dienst bode, die ook al een pak slaag geltad had, wist ie midden der algemeene herrie te ontkomen en holde op haar kousen naar het politie-bureau aan de Nassaukade om hulp. Zij kreeg eemge agenten mede, doch toen die ter plaatse kwamen, waren de kolensjouwers verdwenen, in het tap- lokaal eene ruïne achterlatende. Zij zijn echter bij de politie bekend, die nu tegen hen een strafvervolging instelt. Kindermoord. Uit Middelburg bericht men, dat door den cothmandant van de brigade marechaussée te Axel een onderzoek is ingesteld naar een ver moedelijk plaats gehad hebbend geval van kin dermoord. Een arme zroerver. Aan de Nassaukade te Rotterdam is door de politie aangetroffen een 19-jarige Duitscher, bijna bewusteloos door den honger op straat liggende. De man was naar Rotterdam geko men om werk te zoeken. Ongeluk. Te Krimpen aan de Lek is een paard op hol gegaan van een arreslede, waarin een land bouwer met zijn meisje. Beiden werden uit de slede geslingerd, doch kwamen met den schrik vrij. Kort daarna liep het paard een arm koop vrouwtje uit Schoonhoven van 75 jaren, dat stokdoof was, ten onderste boven en trapte haar op den buik, tengevolge waarvan zij eenige uren daarna na smartelijk lijden over leed. Qoed betaald. Als eene bijzonderheid kunnen wij inede- deelen, dat door een geacht ingezetene aan een Engelschman 6 pulletjes oud-poreelein zijn ver kocht voor de som van f 6000. Voorwaar eene som, waarvan men van de rente, bere kend naar 4 pCt eene arme jaarlijks zijn dage lijks brood zou kunnen geven. (N. Pr. Gr. Cl) Eet wonder van Stevensweert. Uit een schrijven aan Het Centr. blijkt, dat de ouders van Maria Cretskens, het meisje dat nu al bijna twee jaar van voedsel en drank verstoken bleef, zonder in 't minst te verma geren of haar gezonde gelaatskleur te verliezen, tot een pastoor der streek het verzoek gericht hebben, een paar getuigen te willen aanstellen, liefst kloosterzusters, ter bewaking hunner dochter. »Mocht, zegt de berichtgever, hiertoe worden besloten, dan zou deze of gene al te voorbarige beoordeelaar er waarschijnlijk met een geschild staafje afkomen, volgens de hier gebezigde volksuitdrukking. Dit is misschien ook de reden waarom men van zekere zijde gaarne zag dat op het voorstei van het pachtersgezin maar niet werd ingegaan. Het voorstel isiutusschen gedaan, en nog wel schriftelijk." Hoe men een decoratie krijgen kan, wordt volgender wijze door het So er. Hand. verhaald «Tijdens de tentoonstelling in 1889 bevond zich een onzer controleurs, die gaarne in zijn vrije uren stukken voor dagbladen en tijdschrif ten schreef en niet alleen aan Indische philologie, maar ook aan belletrie deed, te Parijs. Op een middag bij de vestingwei ken een wandeling makende, kwam hij op den inval om een artikeltje over Parijs te schrijven, een fantasieParijs vóór, tijdens en na het beleg van 70. Hij haalde zijn notitieboekje voor den dag en begon ijverig aanteekeningen te maken. Een detective, die hem zag zitten, hield hem voor een- spion, knoopte een gesprek met hem aan en maakte zich bekend als tooneelspeler. Onze controleur, geen kwaad vermoedende, gaf hem zijn kaartje. Zijn duitsch klinkenden naam, dien men o eral ter wereld ontmoet, versterkte den geheimen dienaar van de heilige Hermandad in zijn meening, dat hij met een echten spion te doen had. Hij verwijderde zich en kwam een half uur later terug, vergezeld van twee gendarmes, die onzen letterlievender! controleur vet zochten om hen naar het naaste politie-bureau te volgen. Zijn verzekeringen, dat hij geen Duitsch spion, maar een doodonschuldig indisch ambtenaar was, hadden niet den minsten invloed op den commissaris. Ondanks een welsprekende ver dediging de angst maakte hem welsprekend werd hij na een verhoor in optima forma met den banier a salade, den bekenden Pa- rijscht-n gevangeniswagen, naar de gevangenis gebrac'it. Daar bleef hij een volle veertien dagen en moest zich tevreden stellen met den doodeen- voudigen gevangeniskost in stede van zyn hart te kunnen ophalen aan de lekkere schoteltjes van liet Diner de Paris. Den vijftienden dag werd de deur van zyn cel geopend. Een deftig gekleed heer, die nie mand anders was dan de bekende prefect de la police Loze, trad binnen, maakte duizend excuses over de begane vergissing en deelde den gevangene mede, dat hij weer vrij was. Doch daarmede was onze controleur niet te vreden. Hij verklaarde den prefect, dat hij be ginnen zou met den hollandschen gezant met het gebeurde in kennis te stellen en verderde toedracht in alle groote Europeesche bladen zou publiceeren. De heer Loze was blijkbaar met de zaak een oogenblik verlegen, doch zijn buitengewoon groote menschenkennis liet hem niet in den steek. Bjj noodigde hem uit om de zaak ver der op de préfecture te bespreken. Hier aangekomen, zette hij hem de motieven uiteen, waarom de Fransche regeering er belang bij had om het voorgevallene zoo geheim moge lijk te houden. Hij vroeg den meer en meer gekaltneerden bestuursman of dergelijke ver- gis«ingen in Indië, ja in Nederland, niet moge lijk waren en bood hem als apologie een deco ratie aan, onder voorwaarde, dat de controleur op zjjn eerewoord beloofde de zaak aan niemand, wien het ook zjj, zelfs niet aan zjjn naaste bloedverwanten, te vertellen. Onze pseudo spion meende op die wijze ge noegzaam in zijn eer hersteld te zijn, nam het aanbod aan en twee uren Sater stelde de heer Loze hem met een flinken handdruk tiet bre- v 't van een decoration universitaire ter hand. Twee dagen later was onze controleur in Den Haag teruggekeerd. Hij heeft zijn woord trouw en eerlijk gehou den. Slechts door een toeval vernamen wij het bovenstaande. Vraagt men hem, op welke wijze hij het rozetje gekiegen heeft, dan luidt steeds zijn antwoord; Vraag 'taan de ïegeenng die 't mij gegeven heeft." Tegen de mot. Te Petersbuig weet men uit oude couranten nog voordeel te trekken. Iemand uit Peters burg komende en een Rotterdamsche courant ziende, deelde mede dat men die by hem ge bruikte tot wering van de mot. De pelsjassen omwond men met oude couran ten, en zoodoende had liet gevaarlijk diertje geen lust gaatjes te maken in de kleedingstukken Een gemakkelijk middel voor huismoeders om het bovenstaande toetepassen. Vermist. Twee sergeants en vier man van een deta chement Alpenjagers, dat belast is met de zorg voor de brievenpost tusschen Luz en Mont Valenzan, worden sinds Woensdag vermist. Er woedt een zware sneeuwstorm en de laatste berichten melden dat de lieden die uitgegaan zijn om de vermisten te zoeken, geen spoor van hen hebben kunnen ontdekken. Atjch. Den 9cn Januari werd uit Kota Radja aan de Deli-Ct. geseind. Een patrouille ging over land naar Klocang. Bij den terugkeer werd vuur ontvangen, waar door een officier (le luit. H. van Hennekeler) sneuvelde en 17 gewond raakten. Majoor Beets bezweek aan zonnesteek. Bij dit telegram teekent de Deli Ct. het volgende aan Volgens bovenstaand telegram schijnt dc kolonne eene patrouille uitgezonden te hebben naar Klocang, dat bezuiden Loöng is gelegen. Daarbij zijn hoogstwaarschijnlijk zware vermoeie nissen doorstaan. De vijand zal met zijn aanval ge wacht hebben tot de doodelijk afgematte kolonne op den tcrugmarsch was en de veiligsheidsdienst mis schien eenigszins aan kracht had verloren; het be zwijken van majoor Beets duidt wel op uiterste in spanning. Waarschijnlijk uit een hinderlaag beschoten, sneu velde de luitenant en raakten 17 anderen gewond. Het laatste cijfer bevreemde ons eenigszins; we dienen daaromtrent nadere tijdingen af te wachten. In de Javabode vinden wij het volgende tele gram Buitenzorg, 9 Januari. Bij den tocht, 7 dezer door twee compagnieën onder majoor Beets naar Glo Broeê en Poeding ondernomen, werden onze troepen tusschen ge noemde plaatsen door eene bende van ongeveer 200 man beschoten. Een hevig g evcht volgde, waarbij de vijand zoo opdrong, dat hij herhaaldelijk met de bajonet moest worden teruggedreven en enkelen met het kapmes werden afgemaakt; de stelling van den vijand werd genomendeze werd in oostelijke richting verdreven. Oemar en zijne volgelingen trokken af in Zuid oostelijke richting van het gevechtsterrein. Onze terugtocht werd niet bemoeilijkt. Majoor Beets stierf tengevolge van een zonnesteek. Gesneuveld is lui tenant H. J. van Hennekeler; gewond zijn 17 min deren, waarvan drie zwaar. Volgens een telegram van Kota-Badja, te Medan ontvangen en door dr. Snethlnge afgezonden, was den luitenant-adjudant Heidens een vleeschvvond geschoten door het rechterbovenbeen en kon zijn toestand zeer goed genoemd worden. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Ontslagenop verzoek eervol de adsistent-resident D. P. Farret Jentenk en de griffier te Muntok W. R. J. Schonten. Benoemdtot adsistent-resident van Lematang L. P. Wesly tot griffier te Muntok E. V. de Schee maker tuigkundige bij den dienst van het mijnwezen R. P. tot griffier van de landraden te Sindjai, X. E. R. Calbo. Benoemdmet ingang van 1 Februari 1897tot hoofdingenieur, Th. A. H. Ruys. Tot chef der derde afd. hij de expl. van den Staats spoorweg ter Sumatra's Westkust D. L. Graadt van Roggen. Gesteldter beschikking van den directeur van binnenl. bestuur om wevkraam te worden gesteld: bij het binnenl. bestuur de ambten, voor den bur- gerl. dienst R. A. Kern en S. van Nouhnijsbij zijn depart, do ambten, voor den burgerl. dienst Cn. L. Stoli. Verleendeen jaar verlof naar Europa, ingaande 12 Februari, aan den hulpprediker te Batjan Schippers. Militair Departement. Bevorderdtot off. van gez. bij den milit. ge- necsk. dienst J. A. Tarason. Ontslagenop verzoek, wegens volbrachten dienst tijd, eervol en met behoud van recht op pensioen, de kapt. der inf. L. Obcrij. Bevorderd; bij het wapen der inf., tot kapt., de le luits. C. H. de Veer, J. C. van den Belt (gedetaeh. in Nederland) en L. A. Fcrgnson; tot le-luit. de 2e-luits. M. W. Sechelhoff en J. Zwartjes. ATHENE, 7 Februari. Het Grieksche es kader, dat voor Kanea is aangekomen, heeft de Turksche vlag niet gesalueerd. LONDEN, 8 Februari. De New York Herald verneemt dat uit Rio zesduizend opstandelingen

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3