BINNENLAND. Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. Kunst en Letteren. Rechtzaken. Kerk en School. STADSNIEUWS. Gemengde Siededeclingen. Het Engelsche Lagerhuis verwierp met over- groote meerderheid een motiewaarbij de scheiding van Kerk en Staat werd voorgesteld. Eveneens verworpen werd bij tweede lezing het wetsontwerp tot verbod van verkoop van sterken drank op Zondag. Te Montjeau in Frankrijk is de Loire-dijk doorgebroken. Men vreest voor groote onge lukken. Een deel van het Itaiiaansche garnizoen te Kassala heeft Aboukame! bezet. De Derwisjen zijn de Atbara overgetrokken. De Italiaan=che generaal Baratieri heeft zich uit het politieke leven teruggetrokken en dit aan de kiezers medegedeeld. De studenten-onlusten te Rome hebben op gehouden. Ook te Athene is alles rustig. Te Weenen loopt het gerucht van een aan staande ontmoeting van president Faure met den keizer van Oostenrijk te Abazzia. Daarna zou Faure naar St.-Petersburg reizen. Naar men te Weenen verneemt zal Milan weer in Servië zijn tenten voor goed opslaan, ofschoon in den ministerraad nog bezwaren daartegen worden geopperd. De radicalen zijn er beslist tegen. Te Konstantinopel heeft men een zevental kisten met bommen gevonden in de nabijheid der Ottomaansche Bank. Oproerige proclama ties, te Stamboul aangeplakt, beloogen de nood zakelijkheid den Sultan af te zetten. De Daily News beweert, dat te Rome tele grammen zijn ontvangen, waarineen algemeen bloedbad te Konstantinopel werd voorspeld, dat gisteren zou plaats gegrepen hebben, en dat erger zou zijn dan in Augustus 11. In den mi nisterraad zouden die telegrammen besproken zijn. De expeditie tegen Benin zal recht op de hoofdstad aanrukken. "Volgens het zeggen der inboorlingen is de koning van zins zich tot het uiterste te verdedigen. Berichten uit Bombay spreken van uitbrei ding der pest in Poena. In Bombay zelf wordt geklaagd over de ellendige behandeling of liever niet-behandeling, in de gasthuizen. De Fransche regeering vaardigde voor Algiers dezelfde afweringsmaatregelen uit als voor de Fransche havens. Bakkerswet. Door het Kamerlid H. Pyttersen is, zooals wij gisteren reeds onder ons «Laatste Nieuws'' meldden, een voorstel van wet ingediend, hou dende bepalingen tot het tegengaan van over- matigen arbeid in brood-, beschuit-, koek- en banketbakkerijen en broodfabrieken. Hij stelt voor in die inrichtingen te verbieden, dat per sonen beneden de 14 jaar arbeid verrichten; voorts te verbieden, dat de arbeid op werk dagen vroeger aanvange dan 6 uur voormid- dags, behalve des Maandags, als wanneer de aanvang om 3 uur 's ochtends veroorloofd zou zqn. Wegens reparaties kan de burgemeester een vroeger aanvangsuur bepalen. De nacht arbeid wordt alsoo afgeschaft. Zondagsarbeid wordt verboden en wel tus- schen Zaterdags middernacht; en Maandagoch tend 3 uur. De maximum arbeidstijd wordt voorgesteld voor personen beneden 18 jaar op 10 uur, op Maandag 14 uur en voor personen boven 18 jaar op 12 uur, des Maandags 18 uur. Daaronder is begrepen het loopwerk buiten werkplaats of fabriek. Onder dezen arbeids tijd zijn begrepen de rust- en schafttijden, gezamenlijk niet minder dan 2 uur per werk dag. "Voor hen, die den rustdag niet op Zon dag vieren, geiden de bepalingen voor den voorafgaanden dag, zoodat steeds eenmaal 's weeks de arbeid moet worden gestaakt ge durende 27 uur. In bijzondere gevallen en ten hoogste twee maal 's jaars en voor ten hoogste 2-maal de eerste 5 werkdagen kan de burgemeester ver gunnen den werktijd met 2 uur te verlengen. De heer Pyttersen beveelt zijn voorstel aan als noodig wegens den toestand van het bak kersbedrijf en hij acht de Kamer volkomen be voegd dit gewichtig onderwerp van wetgeving alsnog te behandelen. De afdoening door deze Kamer zal een bevredigenden invloed oefenen. Wetteiyke regeling is ook noodig in het belang van het publiek, daar een zuivere bereiding van brood alleen mogelijk is, als de bakkerijen zindelijk gehouden worden en de gezellen tijd vinden om aan de reiniging van hun lichaam voldoende zorg te besteden. Propaganda voor 't Protectionisme. Er heeft zich een comité gevormd, dat ten doel heeft, de beginselen van bescherming van den nationalen landbouw en arbeid bij de a.s. verkiezing van leden voor de Tweede Kamer te doen zegevieren en wel door het maken van propaganda door geschrift en in werken op de verkiezingen. Dit comité bestaat uit de heeren A. H. .Tannink, fabiikant te Enschedé, A. F. Graaf van Rechteren Lirnpurg te Almelo, mr. G. Wicherlink, lid der Piov. Staten te Zwolle, B. L. Tijdens lid der Tweede Kamer, J. Borst, lid der Prov. Staten en Burgemeester van Delf/ijl, J. Doornbosch, lid der Prov. Staten en burgemeester van Bafloo, T. W. Overmeer, houtli. te Leeuwarden, H. Klmkert H.Jz., leer looier te Meppel, jbr. mr. W. F. Geevers Deynoot te 's-Gravenhage, J. Bressers, lid der Prov. Staten, leerlooier te Dongen, J. Bosch Bruist, burgemeester te Nieuw-Leuzen, J, P. Rackx, Notaris te Wieringerwaard en J. Koo- men Hz., burgemeester te Winkel. Atjeh. De naam van den te Atjeh, volgens het gis teren ontvangen regeeringsteiegram gesneuvel den onder-luitenant is Englofstein. De Staatscommissie voor een andere inrich ting der marine-begrooting is verleden week en gisteren in vergadering bijeengekomen onder leiding van haren voorzitter mr. G. J. Goekoop. De gezant der Vereenigde Staten van Noord- Amenka aan ons Hof, de heer Quinby, maakt aanstalten om in de volgende maand naar zijn vaderland terug te keeren na aftreding als diplomatiek vertegenwoordiger der Unie. De heer A. Plate, lid der Tweede Kamer voor Rotterdam, heeft in druk doen verschijnen een woord »Aan de liberale kiezers van Rot terdam". Medegedeeld wordt hierin o. a. dat de heer Plate zich niet meer beschikbaar stelt voor het lidmaatschap der Tweede Kamer bij de a. s. vei kiezingen. Het vlugschrift is een verdediging van het oud-liberalisme. De uitslag der herstemming in het kiesdis trict Hilversum was schrijft de correspon dent van liet Hblad aldaar,eene verrassing. De geheele stemopneming door, waren de can- didaten beurtelings enkele stemmen vóór, of wel gelijk. Van dén tot twee uur was dit zeker nog wel twintig maal het geval. Eerst op het allerlaatste oogenblik keerde de kans ten gunste van jhr. Quarles. Van de '2174 briefjes warpn 2093 geldig, waarvan de gekozene 1069 öp zich vereenigde. De afgevaardigde van Nederland ter confe rentie te Venetië betreffende de pest, dr. Ruysch, zal zich morgen over Zwitserland daarheen be geven. De le luit. der infant. O.-I., K. A. Vosmaer is op zijn reis naar het vaderland te Port Said ovei leden en daar met militaire eer begraven. De heer Vosmaer was tijdens generaal Dey- kerhoff beiast met het civiel gezag in de XNII Moekims en had als zoodanig standplaats te Lambaroe. Wegens ziekte was hem eeru'gen tijd geleden verlof naar Nederland verleend. Het hoofdbestuur van de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" stelt aan de departe menten voor, met 't oog op de verkiezingen voor de Tweede Kamer, de algemeene verga dering der Maatschappij te vervroegen van "10 Juni op 21 April. Naar men ons van welonderrichte zijde mede deelt, is het bericht, in sommige nieuwsbladen voorkomende, als zoude er sprake zijn van de overplaatsing van de kweekschool voor zee vaart van Leiden naar Delft, volstrekt onjuist. POO RTCGAAL, 10 Februari. Gistermidd ag vond H. de H. alhier een papieren zakje, en niet we tende, dat cr kruit in was, stak hij het met een lucifer aan, met het gevolg, dat hij zich deerlijk ia het aangezicht heeft gebrand en bijna blind is geworden. OogenbSikkelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en verleend. SCHEVENINGEN, 10 Februari. De raadscom missie voor de havenzaak, die gisteren weer ver gaderde, heeft besloten, voortaan het verhandelde geheim te houden. Intuaschen kan worden mede gedeeld, dat de overleggingen nog niet tot een be paalde slotsom hebben geleid en het rapport in de eerste maanden nog niet te verwachten is. TWEEDE KAMER. Waterstaatsbestuur. Verschenen is het voorloopig verslag van de afdee- lingen der Tweede Kamer over het. ontwerp, hou dende algemeene regels omtrent het waterstaats bestuur. De indiening vond vrij algemeen instemming; eenigc leden verklaarden zich linn oordcel te moe ten voorbehouden, ook omdat zij eerst kSnnls wilden nemen van het advies der Staatscommissie van 1892. De leden, die aan het debat deelnamen, keurden het algemeen goed, dat de Regeering gestreefd heeft naar aansluiting van het bestaande. Toch rezen ver schillende gewichtige bedenkingen. Ten eerste dat dit ontwerp wederom slechts een partiëele regeling bevat, zoodat voortaan de materie van het water staatsbestuur bij minstens 8 verschillende wetten zal zijn geregeld. Een algemeene wet kwam het wenschelijkst voor en mochten daartegen overwegende bezwaren bestaan, dan zouden in dit ontwerp moeten worden opge nomen de bepalingen der wet van 9 Oct. 1841, voor zooveel noodig herzien in de aangekondigde regeling ter verzekering der uitvoering van waterstaatswerken van algemeen nut bij botsing met provinciale-, ge meente- en waterschapsverordeningen. Verscheidene andere leden meenden, dat van twee onderwerpen de tusschenkomst des wetgevers veel dringender noodig is, nl. het beheer en liet onder houd der wegen en wijziging en aanvulling van de macht der hooge en andere heemraadschappen, dijk en polderbesturen. Voorts betwijfelden zij, of het nu voorgestelde ontwerp vruchtdragend zal "wezen, veeleer zagen zij er eene bron van onzekerheid en nieuwe moeilijk heden in. Een duidelijke aanwijzing van de aansluiting aan het bestaande ontbreekt en het ontwerp bevat slechts eene verzameling van bepalingen, onderling weinig verband houdende en geen afgerond geheel vormende. Aanneming van dat ontwerp zou geen vooruitgang zijn en deze leden meenden, dat bet beste ware dit ontwerp voorloopig te laten rusten. Ook outmoettenzij bij sommige leden ernstig bezwaar de nieuwe bepalingen in artt. 21, 57 en 36, die de autonomie der waterschappen, vcensebappen en veen- polders in niet geringe mate beperken of opheffen, Eenige leden betwijfelden of bet wel wenscbelijk is, in dit ontwerp de gemeenten te betrekken. Bij kon. besluit is vergund aan Patrick John Mc. Grath de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nedeiland stiptelijk nakome. Bevorderd de adjunct-admimstrateur J. A. van Veen, met ingang van 10 Febiuari a.s., tot officier van ad ministratie der 2e klasse Aan den luitenant ter zee 2de kl. C. W. F. baron Ma. kay, is vergunning verleend tot het waarnemen van eene betrekking buiten liet zeewezen voor den tijd van een jaar, te rekenen van 1 Februari 1897, onder stilstand van non-activiteitstraktement en zonder op klimming m de ranglijst. De minister van bimienl.imlsche zaken heeft voor het tijdvak van 1 Maart tot en met 31 December "1897 benoemd tot assistenten voor de botanie aan de Rijks universiteit te Leiden, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, II. D. Tjeenk Willink, I*. M. Keer, D. G. J. Belten. den doorloopenden schietwedstrijd gedurende Januari j.l. van het korps koninklijke sclierp- scliulters te Botterdam. Daarin heeft o.a. m den wedstrijd (liggend opgelegd) voor buiten gewone leden onze stadgenoot de heer J. Meijer de 7e medaille gehaald met 53 punten. De heer A. v. d. Bos alhier is benoemd tot onderwijzer aan een bijzondere school te Rot terdam. Bij een lieden uit nood geslacht rund van den veehouder B. van der Velden onder deze gemeente, is miltvuur geconstateerd. Een drietal kippen, die met het fraaie we der gisteren den dag hadden doorgebracht in het Schenkelboschje in de Keilen nabij den watertoren, werd den terugweg afgesloten door het inlaten van rivierwater. Al hooger en hooger zochten zij in liet hout een schuilplaats. Op verzoek van den eigenaar, den sluiswach ter De Boo, zou Piet van der Linden probee- ren, de beesten te halen "Waterlaarzen wer den hem aangedaan en een hek werd op het water gelegd, waarop hij den tocht over het onder geloopen land zou maken. Zyn zwaarte wac echter grooler dan het draagvermogen van het hek, zoodat al heel spoedig de laar zen waren overgeschept. Hij besloot toea maar, de reis zwemmende te rnaken, een tochtje, dat hem echter niet scheen mede te vallen, want voor dat hij de reis geheel ge maakt had, schreeuwde hij reeds luidkeelsom hulp. Toch heeft hij de kippen kunnen redden en het uitgeloofde bedrag verdiend. BURGERLIJKE STAND. i -10 Febr. Hendricus Leonardus, zoon van J. L. S. Heikelman en A. van Oers, Uooaslraat, Pieter, zoon van G. Meerhof en M. F. van der Kamp, Visscherstrc\at. Overleden s JO Febr. Johannes van Vliet, oud 64 jaar en 4 maanden, Bolerstraat. Gehuwd i 11 Febr. J. Brouwer, 23 jaar, en C. Zweistia, 24 jaar. Het 24e Nederl. Taal- en Letterkundig Congres te Dordrecht is voorloopig bepaald op 23 Augustus cü volgende dagen. Dc regelingscomraissie is druk in de weer met de toebereidselen voor de feestelijk heden, die zij haren gasten ter verpoozing van de ernstige bezigheden der congreszittingen zal aan bieden. Zoo ligt het in haar plan een kunstavond te organiseeren, waarop o. a. door een koor en solisten van naam oud-Neöerlandsche liederen zullen worden ten gehoore gebracht, en een tooneelstuk uit de middeleeuwen vertoond. Voor de congresleden met hunne dames zal verder een tocht per boot op Dordrecht's sehoone rivier worden ingericht en, waarschijnlijk, ook door het bestuur der Nationale Tentoonstelling van Nijverheid en Kunst den congresleden een feestavond worden aangeboden. De bekende zaak tegen P. B. v. W;, 22 jaar, boerenknecht te Sehoondijke, en J. F. M., 19 jaar, landbouwersknecht te Oostburg, beiden gedetineerd, wegens geweldpleging tegen Jac. van Male en I. van de Sande, tengevolge waarvan de eerste is over leden, zal Vrijdag 26 dezer voor de arrondissements rechtbank te Middelburg worden behandeld. In een gisteren gehouden openbare zitting van den schuttersraad te Middelburg werd uitspraak gedaan in vier zaken tegen den schutter J. K. v. d. Veer, beklaagd dat hij, behoorlijk opgeroepen omzijn wapenen in ontvangst te nemen, aan dat bevel niet heeft voldaan. Hij werd veroordeeld tot vier geldboeten van f 15, alsmede in de kosten der procedure. Nbd. Heev, Kerk. Beroepen: te Eerbeek dg, G. van derGiesscn te Leusdente Ha bij Eerbeek ds. P. de Haas te Den Hoekte Wcrvcrshoof (toez.) en te Sleen (Dr.) dr. G. Nijhoff, cand. te Farmsumte Voorthuizen, gem. Barneveld, ds. D. van Popta te Papendreeht. In den ouderdom van 74 jaren overleed te Mun tendam de heer ds. J. Abresch. Gedurende bijna een balven eeuw was de overledene Ieeraar der Herv. gemeente aldaar. Tegen 't midden van Maart a. s. had ds. Abresch het emeritaat aangevraagd. Evang. Lutherschb Kerk. Aangenomen: het beroep te Bergen op Zoom door den heer H. J. Loraan, prop. te Amsterdam. Oüd-Geb. Kerk. Te Kampen is hedennacht op 35-jarigen leeftijd overleden de heer G. Maliepaard, pred. bij de Oud- Geref. gem. aldaar. R.-K. Kerk. Benoemd: Tot pastoor te Delden, de heer J. G. ten Bokumtot idem te Oosterend, de heer O. S. Vaasen tot idem te Wateren, de heer F. C. Th. Laarhoven. Hooger Onderwijs. Volgens De Maasbode wordt in de vereenigingen van R. K. studenten aan de boogescholen te Leiden en Amsterdam het plan besproken tot oprichting van een Ned. .R K. Studentenbond. voor de vier uni versiteiten en de Polytechnische School. Aan het be stuur van het R-K. dispuut-college St. Jhomas van Aquino te Amsterdam is opgedragen de noodige stappen en besprekingen te doen om tot uitvoering van het plan te komen. Evenredige Vertegenwoordiging. Ia de Staats-Ct. van 11 Februari zijn opgenomen de statuten der Nederlandsche vereeniging voor even redige vertegenwoordiging te 's-Gravenhage. De vereeniging stelt zich ten doel, het beginsel der evenredige vertegenwoordiging in een voor Ne derland geschikten vorm ingang te doen vinden bij het Nederlandsche volk en bij de Wetgevende Macht. Zij tracht haar doel te bereiken door: a, bet bespreken in openbare vergaderingen en in de periodieke pers van en het verspreiden van ge schriften over dc feuten van het meeidcrhcidsstelsel, het begin der evenredige vertegenwoordiging en zijne voor Nederland meest geschikte toepassing; b. het zenden en doen teekenen van verzoekschrif ten aan de openbare machten. Lid der vereeniging kunnen worden meerderjarige Nederlanders en erkende vereenigingen van welke staatkundige richting ook, doch instemmende met het beginsel der evenredige vertegenwoordiging. MAASLUIS, 11 Februari. Tengevolge der inwer king treding van de Nieuwe kieswet zal het aantal kiezers, dat tot heden 585 was, stijgen tot 1100. ROTTERDAM 11 Februari. Het bestuur van de afdeeiing Rotterdam en omstreken van den Ned. Bond. i voor landnationalisatie heeft de besturen van ver- schillende kies-, werklieden- en vakvereenigingen hier ter stede opgeroepen tegen Donderdagavond om van ieder hunner te vernemen, hoe men in den boe zem de; vereeniging denkt over het grondvraag- stnk. De oproeping geschiedt met het oog op de invoering der nieuwe kieswet, waardoor men in de Kamers, de Provinciale Staten en de Gemeentera den mannen wil trachten gekozen te krijgen, die voorstanders zijn van gemeentelijk grondbezit. De heer J. Stoffel te Deventer zal de zaak toelichten. ROTTERDAM, 11 Februari. Evenals in andere gemeenten schijnen ook hier ter stede zij die in de termen vallen om het kiesrecht deelachtig te worden, voor het aanvragen daarvan terug te deinzen, uit vrees dat dc gemeentelijke belas ting wetgever bij hen zal aankloppen. Naar men beweert, wijzen de tot nu toe ontvangen aanvragen op een vermeerdering van het 'kiezerskorps alhier van ternauwernood 10 pCt. Zij, die heden ot gisteren langs den Singel het kerkhof zijn gepasseerd, zullen hebben opge merkt dat de rij boomen langs de sloot wor den gerooiden zeker zullen velen de vraag gedaan hebben met welk doel geschiedt dat. Het is ons aangenaam die vraag te kunnen beantwoorden. Het koolaschgedeeite tusschen de sloot achter het kerkhof en de groote steenen wordt afgescheiden van de straat door een trot toir van 2'/s meter breed, dat zoodanig langs de straat wordt gelegd dat de buitenste rij boomen in het midden daarvan komen. Een ijzeren hekje wordt als afscheiding geplaatst tusschen trottoir en koolasch, terwijl het kool- asch als plantsoentje zal worden ingericht. Waarschijnlijk zullen ook de andere stukken koolasch op die wijze worden afgescheiden en verfraaid. Morgen, Vrijdagavond, zal in het Verkoop lokaal aan de Lange Haven een bye inkomst gehouden worden, waarin mededeelingen ge daan zullen worden omtrent de theosofie. Deze nieuwe wetenschap zal hier voor de eerste maal worden besproken; de spreker voor dien avond heeft in Leiden een belang rijke bijeenkomst gehouden, zoodat het te ver wachten is, dat ook hier een talrijk en be langstellend gehoor de zaal zal vullen. Bij de uitgevers Wenk en Birkhoff alhier is verschenen een alphabetische naamlijst der aangcslagenen in de directe belasting naar het inkomen alhier, dienst 1896'97. In eenige ge vallen kan een dergelijk werkje stellig zijn nut hebben. Thans is de uitslag bekend geworden van

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2