SPORT. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Telegrammen. Y i s s c li e i* ij. Pc wielerclub T. A. V- E. X. U, te Delft herdenkt 0p 03 Februari a. s. haar tweejarig bestaan. Dit feest zal gevierd worden door eene uitvoering van wielerstanden en voordrachten door de leden, terwijl bovendien de heer F. L. Heimei Jr., de bekende inssterdamsche kunstrijder, eenige toeren op de "bicycle, safety en inonoeycle zal te aanschouwen Verschijnselen bij het telejoneeren. Tijdens een telefonisch gesprek, dat Dinsdag tusschen het hoofdcommissariaat en een der commissariaten van politie te 's Gravenhage gevoerd werd, ondervonden de beide sprekers zulk een hevigen electvischen schok, dat de een te^en een deur werd geslingerd, terwijl de hoorn •van het toestel brak en de andere een geruimen tijd pijn in den arm gevoelde. Op het gebeurde is de aandacht der directie van de telefoon-maatschappij onmiddellijk ge vestigd. Eilometerboekjes. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen bestaat het plan, om met ingang van 1 Maart a.s. kilometerboekjes der derde klasse in te voeren van 500 kilometers tegen den halven prijs van die voor 1000 kilometers. Ook de waarborgsom voor de nieuwe boekjes 1 de helft van de thans bestaande, dus f 2,50, bedragen. De geldigheidsduur dezer 500 K. M. boekjes zal dan ook 6 maanden zgn. Ren politiek tapper. Te Loo is na afloop van den kerkdienst door •den dorpsaflezer een gedeelte der hoofdbepa lingen voorgelezen van de nieuwe kieswet. Het auditorium, anders voor aflezing van verkoo- piDgen geheel oor, vond de stof zeker te taai het liep weg, en de aflezer, geen lust hebbende -o'm als roepende in de woestijn te staan, rolde zijn matje op. Gelukkig, dat even te voren afgelezen was, -dat een kastelein 's avonds eene verklaring zou geven van de nieuwe kieswet. Daar werd ruim gebruik van gemaakt. Die kastelein had n.I. Woensdag te voren Kolkman te Zevenaar gehoord en wist heel wat mede te deeien; onder het aanhooren van die mededeeiingen werd menige borrel genuttigd. Verder noo- •digde hij ieder uit, die nog iets aangaande de wet wenschte te weten, in den loop van de eerstvolgende weken maar bij hem te komen. Ziet zoo weet een verstandig tapper de be langen van vreemd en eigen te vereenigen. (Arnh. Ct.) Ren veelbelovend jongmensch. Te Sittard is door den brigade commandant aldaar in een logement aangehouden zekere Friedrich Schutte, uit Calcar, Pruisen, die of schoon eerst 17 jaar oud, zich reeds aan ver schillende diefstallen met braak schijnt te heb ben schuldig gemaakt. Zeker is het althans, dat hij in Dec. jl. de offerblokken in de Parochiekerk en in de St. Michielskerk te Sittard opengebroken en ge ledigd heeft. Veertien dagen geleden beproefde hij in de kerk te St. Pieter bij Maasstricht mede een offerblok met een sleuteltje te openen. Zyn pogen werd echter door 't afbreken van ■den sleutel verijdeld. In zijn bezit werd o.a. gevonden, een prach tige sigarenpjjp in étui die hij te Amby, een horloge, dat hij ergens in- België moet hebben ontvreemd en verder eenige ledige portemon- naies, benevens een sorteering sleuteltjes. Hij wordt naar Maastricht overgebracht. Inbraak. De heer C. Koops, horlogemaker en winke lier, wonende Oost-Molenstraat te Rotterdam, gisterenavond als gewoonlijk het gordijn heb bende laten zakken van zijne welvoorziene etalagekast, kwam hedenochtend tot de ont dekking dat men in den afgeloopen nacht bjj hem heeft ingebroken door een gat te trappen in de groote spiegelruit, die zijn etalagekast van de straat scheidt. Het gat was gemaakt ter plaatse waar overdag twee kasten met gou den en zilveren horloges zijn uitgestald, die echter des avonds door den heer Koops worden weggenomen, hetgeen de inbrekers natuurlijk niet geweten hebben. In plaats van nu een goeden buit te kunnen rooven, hebben zij zich moeten vergenoegen met het stelen van een drietal fantasieklokjes en eene wekker, eene gezaménlijke waarde van ongeveer f30 hebbende. Die klokjes waren op een armlengte van de verbrijzelde spiegelruit uitgestald. Men vermoedt dat de diefstal omstreeks 2 uren in den nacht heeft plaats gehad. Schipbreuk In een flesch, dor eene blazerschuit bij Texel op zee gevonden, was een met potlood be schreven briefje, waarop het volgende stond ïWy zijn zeer in nood. Groet vrouw en kin deren der »de Vrede". Wij zullen wel niet meer in veilige haven komen. IJmuiden, 8 Feb. 1888. REMER, Kapt." •en aan de keerzijde: »Vaarwel geliefden." Ren muur ingestort. In 't Looverstraatje te Dordrecht viel gister morgen een door den tijd geheel verweerde steenen muur op 't onverwachts in elkaar. De gevels van vier er tegenoverstaande huisjes hadden het zwaar te verantwoordenramen en deuren werden sterk beschadigd en de gevels zelf zullen wellicht wel vernieuwing behoeven. Zekere vrouw .v. d. B., die een der huisjes be woont en in 't portaal bezig was, werd op ver schillende plaatsen licht gewond. Arme kinderen. Men schrijft uit Heer (Limburg)): Een treurig schouwspel leverde gisteren de arrestatie van een echtpaar, waarvan de man sinds eenïgen tijd hier zich als schoenmaker had gevestigd. Dit paar werd aangehouden op verzoek der Saksische regeering wegens be drieglijke bankbreuk, door hen gepleegd. Hartverscheurend was het gejammer van 3 kinderen, resp. 11, 7 en 4 jaar oud, die hunne ouders naar de gevangenis te Maastricht zagen overbrengen. Het jongste, een zuigeling nog, volgde de moeder derwaarts. Ren convocatie-biljet. Als curiositeit van stelkunst laten wij hier volgen een exemplaar van een geschreven con- vocatiebüjet, dat in ieder café te Zevenhuizen is opgehangen. sMaandag op 8 februraij des avons om G Uir Zal in de Kolfbaan by den Heer Kei als Spreeker optreeden den Heer van Lummel om de Komende Kieswet is toe te ligten voor de Kie zers aantree 10 Cent Jongens beneden de 16 Jaar genieten geen toegang Zeg het Voort". Kanselarij-stijl. De burgemeester van Zwolle verkoopt mor gen eene in beslag genomen koe met een, zoo als het in kanselarij-stij! scbijut te heeten slater daaruit geboren kalf." Zegt het voort. Ren arrestatie. Aan de ponton te Vlissingen, de plaats van waar de stoomschepen der Maatschappij Zee land afvaren, is Dinsdagmiddag een als heer gekleed vreemdeling gearresteerd, die den over tocht naar Engeland wilde maken, doch daarin door den commissaris van rijkspolitie werd verhinderd. De man, die gevankelijk naar Middelburg werd gebracht, scheen te Amsterdam zich aan diefstal of oplichterij schuldig gemaakt te heb ben. De helden van Kamp er duin". Het is de politie te IJmuiden gelukt de voor naamste belhamels van deu slag bij ïKamper- duin", het vroeger genoemde café te IJmuiden, in handen te krijgen. Een verscheurend dier, In een weiland nabij Naarden heeft een hond vier schapen gedood en een zestal hevig toe getakeld. De eigenaar van het lieve dier is niet bekend. Verschrikkelijk ongeluk. De sleepboot Ville dlEvian had Zondag morgen de haven van Geneve veriaten. Ander half uur later was zij in de nabijheid van Nyon aan het Meer van Geneve, en de stuurman had juist zijn orders gegeven om de haven van dat station in te varen, toen een heftige wind stoot omwierp. Het water stroomde onmiddellijk de machinekamer in, en eenige minuten later zonk het vaartuig in de diepte van 30 meter. De machinist en de matrozen sprongen nog bytyds van boord, maar de stoker, die bij de machine gebleven was, raakte onder de boot. De stuurman bleef het langste op het schip eindelijk wierp hjj een luik op de golven, en daar werkte hij zich op. Maar toen kwam de stoker weer naar boven en hij greep zich vast aan de voeten van den stuurman. Daarop ont stond een strijd om het leven, en eindelijk verdween de stoker voorgoed in het meer, voor de oogen van zijn makkers, die hem niet konden helpen, daar zy al hun krachten noodig hadden om tegen de hooge golven op te komen. Inmiddels had men van den oever af het ge vaar gezien. Vijf booten werden er met veel moeite heen geroeid, en het gelukte, de schip breukelingen te redden, die zich aan kisten, ledige vaten en planken boven water hielden. Ruim 20 minuten hadden de mannen in het koude water doorgebracht, en zij waren dan ook allen volkomen verstijfd, toen zij aan wal werden gebracht. De kleeren moesten hun van het lijf gesneden worden. Twee uren lang waren doktoren met hen bezig; toen waren de dren kelingen buiten gevaar. Het lijk van den stoker werd later opge haald. Ron scheepsramp. Het Engelsche stoomschip City of Agra is in een orkaan op de rotsachtige kust van Por tugal vergaan. Het schip was uit zijn koers gedreven en werd bij Corunna op de rotsen geworpen. En half uur daarna zonk het. Er waren 73 man aan boord, van deze zijn slechts 44 gered. Deze werden door de Omega opge nomen, nadat zij een paar uur hadden rond gezwalkt. Het lot der overigen is onbekend. Spoorwegen in België. Op 1 Mei worden in België belangrijke wij zigingen in den spoorwegdienst ingevoerd. De uren zullen van 124 worden geteld en de verhoogde prijzen voor sneltreinen, behalve voor den biiksemtrein, worden afgeschaft. De prijs der kaartjes voor de le klasse wordt met 25 pCtdie voor de 2e klasse met 10 pCt. verlaagd. De 3e klasse blijft onveranderd, be halve dat het abonnement voor werklieden 10 pCt. verlaagd wordt. Wanneer zal men hier te lande de prgzen eens verlagen; zij zijn inderdaad buitensporig hoog Een vreeselijk oogenblik heeft een spoorwegbeambte te Kopenhagen dezer dagen doorleefd. Een rangeerenden trein, die hem achterop kwam, hoorde hij niet vóór die vlak achter hem was; toen keek hij om en wilde vlug opzij springen, maar struikelde en viel tusschen de rails. Gelukkig had hij de tegenwoordigheid van geest, om stil te blijven liggen, zoodat de eerste wagen, zonder hem te raken, vrij langzaam boven zijn rug voorbij rolde. Met de volgende wagens liep liet ook goed af. Maar op eens bedacht de man, dat de locomotief, die achteraau kwam (de trein werd geduwd) niet over hem kon, want dat de asehbak daarvoor te laag was. Nog kort geleden was een wegwerker daardoor gedood De man werd radeloos van angst. Hij durfde niet te probeeren, tusschen twee wielen door te ontsnappen, want ofschoon de trein vrij langzaam reed, kon hij er toch wel op reke nen, dat zijn beenen onder het wiel zouden komen. Steeds nader hoorde hij de zwaar bla zende machine... Op eens kreeg hij een inval: hij keek omhoog en greep een jjzeren stang onder een van de over hern heen rollende wa gens het was juist de laatste wagen. Toen liet hij zich voortslepen. Intussclien schreeuwde hij met al zijn macht en weldra stond de trein stil. De man werd geheel ongedeerd te voor schijn gehaald. Maar hij zag er uit als een lijk err kon in 't eerst niet spreken van den schrik. Uit jaloezie. Te Evere bij Brussel is Zondagavond een verschrikkelijke misdaad gepleegd. Een boeren knecht, een zekere Sultens, had het voorne men opgevat zijn vroegere geliefde, Jeanne van Harame. die zich had verloofd met een ander, te vermoorden. Met een groot mes ge wapend, dwaalde hij den geheeien avond rond om de Cour Royalewaar een uitvoering was van de Fanfaren Maatschappij van Evere. Na afloop van de uitvoering en voor het begin van het bal kwamen vele bezoekers, waaronder ook Jeanne, een luchtje scheppen voor het gebouw. Zoodra Sultens haar bemerkte, liep hy op haar toe en stak haar met zijn mes in den hals. De steek werd met zooveel kracht toegebracht, dat het wapen het hoofd bijkans van den romp scheidde. De moeder van het slachtoffer wilde den moordenaar grijpen, doch deze trok het mes uit de wonde en doorboorde de linkerlong van de ongelukkige vrouw. Haar toestand is zorge lijk. Sultens wachtte de komst der politie af en liet zich gewillig gevangen nemen. Ren slachtoffer van woekeraars. Tegen den oudsten zoon van den Duitschen Rijksdagafgevaardigde graaf Von der Decken, Ernst August, is een bevel tot inhechtenisne ming uitgevaardigd. Deze ongeveer 30-jarige man was vroeger luitenant bij een garde regiment te Dresden, In een bekend speelproces was hij de eerste getuige en trad kort daarop uit het leger, ter wijl ziju vader de schulden van zijn zoon be taalde. Doch hij verzweeg een belangrijk bedrag. Toen hij nu voor drie jaren te Berlijn kwam, om in de rechten te gaan studeeren, bevond hij zich door deze oude schuld spoedig in een moeilijken toestand en viel daardoor in handen van woekeraars. Op aanraden van een oud-officier nam hij, in plaats van baar geld, van zijn woekeraars een renstal met veertien paarden aan, zonder een penning te hebben om dezen te exploitee- ren,. Hij ontving slechts 150 mark als maan- delijksehe toelage van zijn vader. Niettegen staande de fraaie voorspiegelingen van zijn woe keraars bleef de winst niet alleen uit, maar leed hij slag op slag groote verliezen. Nu trachtte hij door vervalschen van wissels zijn noodlot te ontkomen, en weldra moest hij naar Amerika vluchten. Hij wordt, naar het schijnt, vervolgd wegens vervalsehing van een wissel van 500 mark, welk bedrag hij in 2000 veianderde. Ook wordt hij verdacht van het misbruik maken der namen van twee officieren. Noodlottig. sSchiet mij eens dood," zei Zondag j.l. te Leipzig een knaapje tot zijn vader, die bezig was een geweer te poetsen. De vader, niet anders wetende dan dat het geweer niet geladen was, legde schertsend aan, trok den haan over en het kind stortte dood neer. Q ener aal-kindermeid. Generaal graaf Haseler, commandant der Duitsche troepen te Metz, had verboden de op passers van officieren als ^kindermeisjes" te ge bruiken. Onlangs ontmoette hij 's morgens vroeg een soldaat, die op weg was om het dochtertje van zijn kapitein naar school te brengen. Hij zond den mannelijken »kindermeid" meteen scherpe vermaning naar huis om het werkelijke kinder meisje te roepen, en bleef zelf zoolang op straat op het kind passen en haar tasch eri trommeltje vasthouden, als ware hij de kindermeid. Wat een stierenvechter verdient. Rafael Guerra, beter bekend als Guerrita, de beroemdste stierenvechter \an den tegen- woordigen tijd, heeft voor het aanstaande sei zoen, dat met Paschen begint, reeds met alle ondernemers van stierengevechten in Spanje contracten afgesloten. Hij heeft zich in het geheel voor 80 corrida's verbonden en ont vangt voor iedere voorstelling gemiddeld 6000 peseta's f 3000); in het geheele seizoen ont vangt hg dus een honorarium van 480,000 peseta's. Rekent men daarvan voor onkosten 180,000 peseta's af, dan blijft er nog een netto opbrengst van 300,000 peseta's. Paniek aan de beurs fe Petersburg. Aan de Times wordt uit Petersburg geseind, dat er een paniek ontstaan is aan de beurs, welke een verbazende daling van alle effecten en aandeelen ten gevolge had. Overal in de heele stad, werd er gesproken over geruchten van oorlog en pest. Zonder twijfel hebben spe culanten op hun gewone manier gebruik ge. maakt van de onrustbarende telegrammen van Creta, van den niet veel goeds belovenden toestand te Konstantinopel en het naderen van de pest tot Russisch Centraal-Azië. Vooral petroleum-aandeelen zijn sterk gevallen door de waarschijnlijkheid dat de pest spoedig den Kaukasus zal bereikt hebben. Waarschijnlijk zijn de berichten, dat een sterk militair cordon is opgesteld langs de grenzen van Turkestan en Bakhara, toen de pest zich vertoonde te Kandahar, en ook de merkwaardige rede van sir Michael Hicks Beach over Egypte, tot op zekere hoogte oorzaken van de paniek. ATHENE, 11 Februari, De regeering zond aan de mogendheden een nota, waarin zij ver klaarde, dat Griekenland niet als een een voudig toeschouwer de ontwikkeling der ge beurtenissen op Kreta kan gadeslaan. ATHENE, 11 Februari. 10.35 n.m. Prins George vertrok onder de juichkreten van het volk, dat riep: »Leve de prins! Leve Kreta!" De Koningin stond voor het raam van de eerste verdieping van het paleis en aanschouwde schreiend de manifestatie. De Koningin, de Kroonprins en prins Nicolaas zaten by prins George in het rijtuig. De menigte begeleidde, juichend het rijtuig tot aan het station Piraeus, waar tooneelen van onbeschrijflijke geestdrift plaats hadden ouder het vo'k, dat den Koning op den terugweg naar het paleis begeleidde. KHAL1NGSCUE VEER, 10 Februari. Hedenochtend werden aan de marktalhieraangevoerd2iwinterzalmen, die f1.80 tot f2.20 per 1/s kilo opbrachten. Vb AARDING EX, 10 Februari. Van de beugvisseherij zijn binnengekomen: Rosasch. J. Visser, met f800. Jeannelts, sch. A. v, d. Zwan, met f700; Maria, sch; A. de Ligt, met f 640 Wijnandia, sell. A. Uoogendijk, met f 22nWillelrordussch. A. v d. Velde, met f 680Henri sn EUa, sch. K. Broek, met f 550 Nijverheid, sch. J Bos, met f522 netto besomming aan versche visch. N[EUWEDIEP, 10 Februari De sleepboot Assistent, heden morgen van h er naar de strandingsplaats van den Scheveninger logger Plana (sch 252) vertrokken, is teruggekeerd, met het bericht, dal het vaartuig z o zwaar lek is, dat het met twee pompen niet lens kon worden gehouden, waardoor van afbiengen geen sprake kon zijn. De zich aan boord bevindende visch is gelost en hier aangebracht. De schipper weigerde inventaris met de sleepboot mede te geven. TESSEL, 10 Februari. De gestrande Scneveningsche logger Sch. 252, schipper Verhei, zat gisteren met laag water zoo droog dat de bemanning te voet den wal kon bereiken. Twintig manden met visch zijn gelost en naar het Nieuwediep vervoerd. Iloden zijn de reeders hier gearriveerd, om over het afbrengen te raadplegen. IJMUIDEN, 11 Februari. Acht palen benoorden Egmond is een Eng. vischkotter gestrand. Verdere bijzonderheden ontbreken. Het College voor de Zeevisscherijen besloot, zij n wij wel ingelicht, den tegenwoordige-!) toestand in den Rijks-vischafsiag te bestendigen. Er was, meende men, al zooveel verbeterd, dat men gerust aan de toekomst kon overlaten een in alle opzichten behoorlijken gang van zaken te scheppen. Daarvoor was echter zeer ge- wenscht, dat de tijdelijke hal door een grooteren definitieven hal vervangen zou wordeu. De Haring- en Beugvisscherij-Maatschappij »De Eersteling" te Amsterdam verkocht gisteren haar haringloggers, de eenige die nog hun diensten bewezen aan Amsierdamsche eigenaars. Een bizonderheid, dezen verkoop betreffende, dient nog vermeld De veiling werd namelijk bezocht door eenige visschers, die daartoe van Marken naar Monniken dam over het ijs geloopen waren. En dat bij een temperatuur, weinig verschillende van zomer-war rate Intussclien is daarmede de AmsUrdamsche haring en beugvisseherij ten grave gedaald. Men is te Scheveningen zeer verlangend naar de terugkomst van de bomschuit Eendracht II, van de reeders Den Duik Pronk, drie weken geleden ter scurobnetvisscherij uitgevaren en voorzien van hoog stens drie weken proviand.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3