50*" jaargang. Zaterdag 13 Februari 1897. N°. 9244. f o.9o Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. OFFICIEEL. Kennisgeving. Dat men er toch om denke BUITENLAND. IFEjXJIIjIjETOlSr. DE WERELD ONTVLUCHT. Aboiwbmbktspkijs, per kwartaal. Franco per post Afzonderlijke nommers - 1.30 0.02 BUREAUBOTERSTKAAT 70, Telephoon IVo. 133. Ahvbbtentiepbijb van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer - 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Inrichtingen welke gevaar, schade ef hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTrR EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM, Gelet op de bepalingen der hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen dat, vermits liet verzoek van F. VAN GIESSEN en J. THIE te 's-Gra- venhage, om vergunning tot oprichting van een lucifersfabriek jn het pand aan de Hoofdstraat no. 221, kadaster sectie L no. 1171, is ingetrokken, hun college beslist heeft, dat verzoek buiten verdere behandeling te laten. Schiedam, den 11 den Februari 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris VERNÈDE. 15 Februari wordt de termijn voor de aanvrage van het kiesrecht en daarmee de gelegenheid om nog dit jaar op de kiezerslijst te worden geplaatst, voor goed gesloten. Op elk gemeentehuis zijn formulieren voor aanvrage om kiezer te worden kosteloos verkrijgbaar. Algemeen overzicht. Schiedam, 12 Februari '97. Ernstig houden de Europeesche regeeringen zich bezig met Kreta en Griekenland, en veel wordt er geraadpleegd en overwogen. Maar tegenover al die bedachtzaamheid en kalme overleggingen gaat de Grieksche regeering voort met daden en schijnt 't wel haar doel te zijn Europa voor een fait accompli te stellen. Moge nu al die houding van het Helleensche gouvernement zeer verklaarbaar en zelfs te verdedigen zijn, het gevaar voor nieuwe en ernstiger verwikkelingen in het Oosten is er niet minder om. Ook al had Europa den wil en de macht Kreta eenvoudig weg aan Grie kenland over te geven, dan zou het allereerst de vraag zijn of het eiland daardoor wel in zooveel gunstiger conditie zou komen, maar aan den anderen kant is het bijna zeker, dat die verminking van het Turksche rijk den ras senhaat zoodanig zou opzweepen, dat voor de Christenen in het gansehe Ottomaansche rijk een tijd van angst en levensgevaar zou aan- Roman van Anny Wothe. 37) De herfststormen loeiden om slot Helmenhorst. De vensters rinkelden, de deuien sloegen heen en weder. Heesch klonk het gekras van do uilen, die in den duisteren avond om Heimenhorst heen flad derden, in de huiskamer, waar tante Lotje, Gun- dala en Ellin ijverig met naaiwerk bezig waren. Geruimen tijd reeds stond baron Holm voor den haard en keek belangstellend naar de dames. «Wilt gij ons niet wat voorlezen, Ilolm," aldus verbrak tante Lotje het lange stilzwijgen, terwijl zij met bediesen hand een kinderrokje knipte, »de stilte hier maakt mij werkelijk angstig." «Ja, men zou zich werkelijk angstig maken, papa," zeide Gundala. haren vader aanziende, «wat zijt gij stil. Daarbij die verschrikkelijke wind en het gekras der uilen. Als ik bijgeloovig was, zou ik gelooven, dat ons een onheil dreigde." «Dat dreigt ook, mijn kind," schertste Holm. ïMejnflrouw Ellin, hij mijne ongenade verbied ik u nu verderen arbeid. Moeten dan die vreeselijke dingen, welke gij de dorpskinderen met Kerstmis geven wilt, allemaal door jullie zelf genaaid zijn?" «Dat begrijpt gfj niet, Holm," riep tante Lotje snibbig. Gelooft gij dan, dat met zulk slecht ge naaid goed, als wat men in de winkels koopt, de menschen gediend zullen zijn on dan wat denkt gij wel hoe de meisjes er anders iets van zullen breken. Bovendien zou een zoodanige vergroo ting van Griekenland, ten koste van het Turk sche rijk, hoogstwaarschijnlijk aanleiding geven tot eischen van de andere Balkanstaten, van Servië, Bulgarije en Montenegro, die ook hun deel in de beginnende verbrokkeling van Tur kije zouden reclameeren. Zoowel Rusland en Frankrijk als Duitschland en Oostenrijk schijnen het dan ook hierover eens te zijn, dat alles aangewend moet worden om een botsing tusschen Griekenland en Turkije te vermijden. Reeds zijn hiertoe stappen gedaan en is der Grieksche regeering de raad geworden zich nog eens tweemaal te bedenken vóór zij de groote verantwoordelijkheid aanvaardt, die zij bezig is op zich te laden. In denzelfden geest moet volgens geruchten ook het besluit zijn van den Franschen ministerraad, gisteren onder voorzitteischop van Méline gehouden en waarin Hanolaux deri toestand in het Oosten ter spiake heeft gebracht. Na afloop heeft Eanotaux zich naar den president der Republiek begeven en een lange conferentie met dezen geiiad. Aan de pers is geen enkele mededeeling gedaan, maar zooals w.j zeiden het ge rucht loopt dat de regeering besloten heeft haar invloed aan te wenden bij het Grieksche gouvernement om het tegen te houden op den gevaarlijken weg, dien het heeft ingeslagen. En men voegt daaraan de stellige bewering toe, dat Frankrijk in overleg met Rusland krachtige maatiegelen zou nemen, voor het geval van een gewapende tusschenkomst op Kreta van Grieksche zijde. Te Weenen hoopt men. evenals ook te St. Petersburg, dat men er nog in zal slagen door gemeenschappelijk samengaan der mogend heden Griekenland tegeu te houden en den opstand te bedwingen. Men spreekt daar de hoop uit, dat Griekenland zich nog zal verge noegen met liet op den voorgrond stellen van zijn aanspraken in geval eener toewijzing van Kreta aan eenige mogendheid. Te Berlijn schijnen in sommige kringen in Griekenlands houding gezien te worden intriges van Enge land, welker doel zou zyn de aandacht af te leiden van Egypte. En Griekenland zelf? Het heeft er inderdaad zeer veel van, of de Parijsche correspondent van de Times het aan het rechte eind heeft. Volgens hem zou koning George iemand, die hem tot voorzichtigheid raadde, geantwoord hebben, dat het niet meer om voorzichtigheid te doen was, maar om de hroon. De opgewondenheid en de aandrang van het volk op de regeering mag dan ooknietgering geschat worden. Het vertrek van de torpedo- vloot, met prins Geoige als bevelhebber, heeft overal in de provincies geestdriftige manifes taties teweeggebracht. Een viertal torpedobooten zijn nog gereed gemaakt en liggen klaar om eveneens naar Kreta te vertrekken, In de Kamer is naar aanleiding van prins George's vertrek een interpellatie gehouden door den heer Isomachis, die vroeg of het be- leeren Van het te zien, komen zij er niet, zeg ik u en in ieder geval ztj moeten het toch leeren." |Maar tantetje, tantetje," zei Ilolm goedig, dat is ooit heel mooi, maar de meisjes behoeven toch niet zooals naaisters den geheelen dag de naald en de schaar te gebruiken. Ik zag vandaag, dat de wijsvinger van juffrouw Ellin vol met naalde- prikken zat". Elhn, die tot nu toe geen kik gegeven had, bloosde even en keek in verwarring naar haren wijsvinger, die allerlei kleine wondjes door den ongewonen arbeid had. «Laat toch eens zien, Ellin," lachte Gundala. «Let daar nu toch als het je belieft niet op, mijn beste Ilolm," riep tante Lotje boos. «Onze meisjes kunnen toch niet als prinsessen opgroeien, en dan «Arbeid is voor mij eene noodzakelijkheid, mijn heer de baron, zeide Elhn, terwijl zij het bruin- gelokte hoofdje trotsch ophief, sen ik aanvaard die noodzakelijkheid gaarne. Dat tante Lotje mij daarbij zoo liefderijk helpt, is een groot en onver diend geluk voor mij, dat ik mij gaarne wil waardig maken." Zij keek met een stillen wensch in de oogen naar de oude juffrouw, die haar vriendelijk toeknikte. sNiet aldus, mijn kind," zeide zij, sHolm is aan het niets doen van de dames uit de voorname wereld zoo gewend, dat hij denkt, dat wij aan het bouwen van huizen zijn, wanneer wij een kous breien. Dat komt er van als de mannen niets te doen hebben. Daar sta je nu al twee uur, beste Holm, en je kijkt ons maar op de vingers, je leest niets, maar je let op ieder steekje. Dwarskijkers noemden ze zulke menschen bij ons thuis." richt dienaangaande juist was en welke bevelen den pi ins gegeven waren. Delyannis antwoordde, dat hij de orders die aan de vloot meegegeven waren, niet kon mededeelen. Op de vraag van den afgevaardigde Rallis of het bericht juist was, volgens hetwelk de gezanten der mogend heden te Konstantinopel Turkije verhinderen, troepen naar Kreta te zenden, antwoordde de minister, dat hij geen offieieele tnededeelingen daaromtrent had ontvangen, maar dat Grie kenland en zijn regeering een definitief besluit hadden genomen. Deze verklaring verwekte een langdurige sensatie. De Kamer sfond nog 500,000 drachmen toe voor de Kretenzische vluchtelingen. De Grieksche regeering blijkt dus in alle op zichten partij te hebben gekozen en zich aan den raad der mogendheden weinig te storen. De gisteren onder de telegrammen vermelde nota aan de Mogendheden is dan ook in den zelfden geest vervat. Mag men de Asti geloo ven, dan zou de Koning zelf het initiatief heb ben genomen tot het zenden van de vloot on der prins George, en Delyannis dienovereen komstig zijn bevelen gegeven hebben. De berichten van het eiland, die voorname lijk uit Athene aan de Engelsche bladen wor den geseind, teekenen den toestand als voort durend nog ernstiger wordende. Te Heracleon hebben de Christenen geschoten op de Turk sche troepen, terwijl te Sitia, dat door de Christenen belegerd wordt, drie muzelmannen gedood werden. Heviger nog is de strijd geweest te Kastellï in de provincie Kissamo, wsar 30 Christenen en 100 muzelmannen gedood zouden zijn. Ook het klooster Chrysopighi, bij Kanea, is het toonee! geweest van ernstigen strijd. Te Re- thymo is de toestand volslagen ariarrhistisch. De muzelmannen verzetten zich tegen het ver trek der Christenen en willen hen houden als gijzelaars voor de veiligheid hunner geloofsge- nooten, die in het district Aman door de Christenen worden belegerd. Detachementen marinesoldaten zouden, naar aau de Standard wordt bericht, ijverig bezig zijn de branden te Rethymo te blusschen; volgens andere mededeeiingen echter worden die branden zelf ontkend. De gouverneur-gene raal Berovitsch-pacha bevindt zich in het Grieksche consulaat te Halepa, dat door Grieksche marinesoldaten wordt bewaakt. Den vice-consul van Griekenland die zich op een der Grieksche schepen had begeven, werd het aan- land-gaan belet door de Muzelmannen. Een sloep van een der Engelsche oorlogsschepen heeft Item nochtans aan land gebracht. Meer dan 700 verwonde opstandelingen moeten aan boord van een der Grieksche schepen gebracht zijn. De Turksche soldaten plegen wanordelijk heden en plunderen winkels en magazijuen. De districtshoofden zijn bijeengekomen en men verwacht, dat de afkondiging eener grondwet en de uitroeping van een voorloopig bewind aanstaande zijn. Aan de Times eindelijk werd Holm werd rood. Ja, tante bad gelijk. Daar stond hij nu de geëerde en gevierde baron Hoim van Rittberg, hij, de ster van ieder gezelschap en hij keek toe hoe twee meisjes kinderrokjes voor arme menschen maakten. Een gierende windvlaag,die allen deed opspringen onthiel' hem van elk antwoord in het zelfde oogen- blik werd de deur geopend en stond de vicaris met bleek*gelaat op den drempel, «Vergeef mij, dat ik binnentreed, mijnheer de baron," zeide hij zenuwachtig, «maar men zeide mij, dat ik u hier kon vindendaarom ben ik hierheen gekomen, met het verzoek of fieule Bran- denstein dadelijk kan meegaan naar de pastorie; mijn vader en Liska zouden haar gaarne willen spreken." Ellin sprong verschrikt op en trad op den vicaris toe. «Ja, dadelijk, mijnheer de vicaris," zeide zij, «ik ben klaar." «Is er een ongeluk gebeurd," vroegen de baron en tante Lotje als uit een mond. Kuno preste zijne lippen vast op elkaar en zag Ellin bijna stneekend aan. «Ik weet het niet, ik vrees moeder is ziek," stotterde hij. «Ja, maar kan ik jelui dan r.iet helpen," riep tante Lotje. Ellin echter had reeds gebeld en dan knecht gelast haar mantel en hoed te brengen. «Ais het van avond te laat wordt om terug te gaan, dan blijf ik in de pastorie", zeide zij kalm. «Maar dat is toch volstrekt niet noodig," riep baron Holm. «Ik kan je immers met het rijtuig [aten brengen en halen." uit Athene geseind, dat het Kretenzische comité wapens en ammunitie bijeenbrengt, en dat een bende van 600 gewapende Kretenzers reeds scheep gegaan is naar het eiland. Wat nu de aanleiding is geweest tot de her nieuwing der onlusten, is het niet onaardig te zien, hoe beide partijen, Griekenland en Tur kije, hun best doen zich van elke blaam te zui veren en den schuld op den ander te werpen. Van Grieksche zijde wyt men de troebelen aan de kuiperijen van Izzet-bey, kamerheer van den sultan en Mahmoud-pacha, minister van openbare werken, die in 't geheim de beys zouden aangespoord hebben tot een beweging tegen de hervormingen, terwijl officieel de hou ding der Ottomaansche regeering volkomen correct was. In een circulaire van de Porte aan de vreemde gezanten daarentegen wordt o.a. de tegenwoor dige toestand op Kreta geweten aan de ver tegenwoordigers der mogendheden en hun her vormingsplannen, De berichten over Kreta zijn natuurlijk volgens de Turksche regeering over dreven. De Christenen hebben brand gesticht te Kanea, en de brand te Galata door de Tur ken is slechts geweest een daad van weerwraak. Moorden in eigenlijken zin hebben daarentegen niet plaats gehadmen kan slechts van eenige rencontres, botsingen, spreken. Twee afgezanten uit Griekenland zouden bovendien de troebelen hebben uitgelokt. Intusschen meent men te Athene dat de Christenen vast besloten zijn tot het uiterste voor hun vrijheid te strijden. Men zegt daar, dat het Turksche gouvernement 15000 man heeft gemobiliseerd, waarvan er 500 voor Kreta zijn bestemd, terwijl men ook de reserve onder de wapenen zal roepen. Steeds dreigender worden mag men dit alles gelooven de wederzijdsche toebereid selen, en de uitslag van dit alles is nog in het minst niet te voorzien. In offieieele kringen koestert men evenwel nog de hoop, dat het samengaan der mogendheden op den duur den toestand zal kunnen belieerschen. Door de gezanten van Frankrijk en Italië is een nota gericht tot de Porte, waarin zij de terechtstelling van Mahzar-bey voor den krijgs raad te Konstantinopel eischen. Hun zou ter oore zijn gekomen, dat de militaire rechtbank te Aleppo van zins was hem vrij te spreken. Nog steeds gaan er geruchten over moorden gedurende de maand Ramasan, maar te Kon stantinopel zelf wordt daaraan weinig gewicht gehecht. Toch zou men een bevestiging dier geruchten kunnen zien in het vinden van bornmen, zooals nu weer is geschied in den kelder der Israëüetische school te Galata. De strijd tusschen den Oecumenisehen Pa triarch en de Synode is thans geëindigd met het definitief ontslag van den eerste, na een vergeefsche poging van de zijde der regeering tot verzoening. De bisschop van Ephesus zal zijn plaats voorloopig innemen. «Dat zou te lang duren, we kunnen midden door het patk veel korter gaan dan niet het rijtuig." «In elk geval wandel ik toch oen eindje mee," riep Ilolm driftig. «Ik heb genoeg aan bet geleide van den vicaris," zeide Elhn zoo beslist, dat de baron zich zwijgend op de lippen beet en onwillekeurig een schrede achteruit ging, «Kona juffrouw Ellin, onderweg zal ik u alles zooveel mogelijk wel vertellen." «Ik breng jelui tot aan de deur," zeide Gundala, terwijl zij hare vriendin teeder omhelsde, «och Ellin, wat heb ik een angst voor je, hoorde baron Hotm zijne dochter Ellin influisteren. «Bang voor je 1" ja, dat was het, wat ook hij voelde. Hij zag naar tante Lotje, die geheel van streek nog naar de deur keek, waardoor de jongelui ver dwenen waren. «Dat moet ik zeggen," riep zij eindelijk, weder tot zich zelve komende, «het is een zonderling heer die vicaris die komt hier bij nacht en ontijd en haalt Ellin weg, en deze gaat met hem mee alsof dat zoo van zelf sprak. «Tantetje, tantetje," riep hij heesch lachend, terwijl hij beide handen van de oude dame greep, «'tis toch ongehoord. De vicaris zal zeker van zijn vader een standje hebben gekregen over zijn licht zinnige veiliefdheid op Ellin; en de oude dominé's vrouw zal daarover zeker verschil met haren man hebben gekregen. Nu haalt hij het meisje op dan kan het zelf spreken." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1