BUITENLAND. BINNENLAND. mogelijk, maar dit proces is dan\an ontzettend langen duur en schijnt niet te kunnen beletten, dat de gemeenschap ten slotte veel heeft van een faillieten boedel. Men versta ons welwij negeeren het par ticulier initiatief niet; wij zien niet gering schattend neer op wat daardoor is tot stand gebracht. Dat zij'.erre. Dankbaar erkennen wij, wat door velen ten behoeve der maatschappe lijk zwakkeren is gedaan. Doch het is slechts hier en daar een greephet werkt niet alge meen. Om dit te bereiken, dient de wetgever tussehen heide te komen. Het particulier ini tiatief gesteund door het staatsgezag ziedaar wat wij willen. En dan zou dit het eenige verschil zijn tus sehen geavanceerd-liberalen en conservatieven, dat wat de eersten spoedig met behulp van het staatsgezag wenschen tot stand gebracht te zien, de laatsten aan het particulier initiatief willen overlaten Zou hier geen sprake zijn van tweeërlei we reldbeschouwing Rekenen de eersten niet als een recht, wat laatstgenoemden met den naam van gunst plegen te betitelen Kies het woordje ^democratie" en het verschil valt dui delijker in 'toog. De beweging van 1789 had slechts een politieke beteekenis. Zij decreteerde een gelijkheid voor de wet. Welnu die bewe ging werkt maatschappelijk na; zij moet ook als zoodanig tot .een oplossing worden gebracht. Op de politieke ontvoogding moet sociale vrijmaking volgen. Het doel zij gelijkheid van arbeidsvoorwaarden. Wil men de maatschappij in 't verband houden door de concurrentie, welnu men zorge althans dat het eene edele con currentie zij. En daarop valt thans nog wel het een en ander af te dingen. Geen geboorte, geen titels, mogen om den voorrang dingen. Zoo er ongelijkheid zij, het zij de ongelijkheid door de natuur gecreëerd. Dit eischt de democratie. Dat zoo iets niet naar 'thart is der heeren conservatieven, die de sociale quaestie willen oplossen der hoog- mogenden, die welwillend de hand tot de nederigen ter hulpe uitstrekkenhet spreekt wel van zelf. En waar dit zoo is, zou er dan ook niet gewaagd moeten worden van een monster verbond, indien nog verder samengingen, zij, die zicb van dien eiscli der democratie duide lijk rekenschap hebben gegeven, en zij, die van een democratiezoo opgevatniets willen weten? Waarlijk men moet al heel weinig weten van wat de geavanceerd-liberalen wil len, of weinig geloof slaan aan de oprechtheid hunner verklaringen, indien nyr> uis ernstig man, in vollen ernst een vereeniging der geschei den groepen als een daad van groot politiek inzicht gaat noemen. Ons schijnt het op zijn minst een ongerijmdheid, een politieke onmo gelijkheid, een monstruositeit toe. Algemeen overeicht. Schiedam, 13 Februari '97. Hoe het oordeel van Europa is over het op treden van Griekenland in de Kretenzische quaestie, blykfc voldoende uit het feit, dat alle groote dagbladen, op twee na, ondanks hun •waardeering voor den patriottischen geest in het land, hun afkeuring uitspreken over het zenden der vloot naar Kreta. Op twee na, maar was van de Gladstoniaansche organen, de Daily News en de Daily Chronicle, ook anders te verwachten, dan dat zij de Christe lijke zaak op Kreta met alle middelen zouden bijstaan, ook al zijn de Christenen, volgens de verklaring van den heer Curson in het Lager huis, degenen geweest, die de troebelen heb ben veroorzaakt? De Times daarentegen, de Star, de Westminster Gazette, de Moming- Fost, om van andere bladen niet te spreken, zijn eenstemmig met de meening van de ove rige buitenlandsche pers, met Temps, Journal des Déhats, Novoje Vremja, Giarost, Eölnische Zeitung, en spreken met bijtenden spot over het fiere optreden van Griekenland, zonder dat zij evenwel gevaar voor Europa zien in de held haftige manifestaties der Hellenen. Uitdruk kingen als »Het dappere kleine Griekenland," ïde maskeradetoeht," »het pleizierreisje van prins George," geven genoegzaam weer de ge ringschatting bij zeer velen van den tocht der Grieksche vloot. Maar daarnevens wijzen de bladen er ernstig op, dat aan Kreta is gegeven een voldoende autonomie, die, eenmaal doorgevoerd, den Chris tenen geeft, wat zij verlangen, en dat het niet aangaat ter wille vau Kreta en Griekenland den Europeeschen vrede in gevaar te brengen. Het vreemdste intusschen in de houding der Grieksche regeering is wel de reden door haar opgegeven voor het zenden der vloot. Terwijl de officiëele verklaring wordt afgelegd, belichaamd in de nota door den gezant Me- taxas aan lord Salisbury, dat Griekenland tot eiken prijs de landing van Turksche troepen zal beletten, zijn de beweegredenen, die dit besluit moeten rechtvaardigen, van zeer ver schillenden aard. Eenerzijds steunt de Griek sche regeering op de bewering, dat zij de over tuigende bewijzen in banden zou hebben van het veroorzaken der onlusten op Kreta door intriges van den Sultan, die zijn adjudant naar het eiland zou gezonden hebben, om de Mu zelmannen tegen de Christenen op te zetten; maar aan de andere zijde wordt het familie belang van koning George op den voorgrond gesteld en de gevaarlijke bevelen van den koning bierdoor verdedigd, dat de volkswil zijn kroon in gevaar zou brengen, indien daaraan geen gevolg werd gegeven. En deze laatste verklaring kon niet anders dan een hoogst on- gunstigen indruk teweeg brengen. Dat familie belangen voldoende grond zijn, om den vrede op het spel te zetten, is een beginsel, dat, in onzen tijd uitgesproken, geen ingang kan vin den bij hen, die buiten die belangen zijn. Hef vaste besluit der mogendheden is dan ook, niet toe te laten, dat Kreta op ditoogen blik bij Griekenland gevoegd wordt. De ge zanten, te Konstantinopel en te Athene, en de consuls op Kreta hebben last gekregen, alles in bet werk te stellen, om een botsing tus sehen Griekenland en Turkije te voorkomen. Mochten die vertoogen niet baten, dan is men geenszins voornemens, Griekenland by te springen. Men zal het alleen zyn zaak laten uitvechten en den Turk de viye hand laten. En wanneer Griekenland, slechts met eigen krachten kan opereerenzegt de Kolnische Zeitung, »dan zou de Turk, wiens zwakke grijs heid toch nog steeds geen onmachtige kindsch- heid is geworden, slechts eenige regimenten op het kleine schiereiland behoeven te wer pen, om den rustverstoorder spoedig te wurgen." Bovendien de internationale vloot, die voor Kanea ligt, is zeker ook wel geschikt, om het zelfvertrouwen der Hellenen een breidel aan te leggen. Drie Engelsche, drie Fransche, één Oostenrijksche, twee Russische oorlogsbo dems, alle groote pantsersehepen of kruisers, vormen ongetwijfeld samen een macht, die met zeer veel gemak de zwakke weinig groote Grieksche schepen in bedwang houden. Dat men van Griekenland wel een of an dere inmenging verwachtte, al was ook het zenden der vloot onder prins George een vol komen verrassing, staat vast, en te Weenen heeft men de overtuiging, dat het Kretenzische comité in Griekenland reeds lang was voorbe reid. Maar eigenaardig in deze is de houding van Engeland, dat noch verrassing noch be zorgdheid toont en den schijn op zich laadt, als had het reeds lang te voren op de ko mende dingen gerekend. Een zeker wantrou wen in diplomatieke kringen tegen de Engel sche regeering schynt dan ook niet te ontbre ken. Te St.-Petersburg beslaat in sommige kringen de vrees, dat Engeland bij herhaalde bloedige gebeurtenissen in Turkije actief zou optreden. Maar de zekerheid hiervan zou Rus land, op verzoek van den Sultan, dwingen, En geland te voorkomen en zelf Turkije te be zetten. Men kent de Engelsche politiek, die zoo gaarne in troebel water vischt; maar even bekend is het ontzaglyke belang, dat Rusland heeft bij een neutraal Turkije, ten minste zoolang bet niet kan zijn een Russisch-Turkije. Een volkomen overeenstemming van alle mogendheden is dan ook noodig, om ernstige gevolgen te vermijden, en daarom is het ook tijd, dat Griekenland zijn eigenmachtig optre den staakt en gehoor geeft aan de vertoogen der gezanten. Koning George heeft het zijne gedaan, om zyn kroon te redden; het oogen- blik is echter nog niet daar, waarop Kreta zonder gevaar voor den Europeesehen vrede gevoegd zal kunnen worden bij Griekenland, waartoe het geografisch en ethnografisch be hoort. Intusschen hebben de gezanten, om botsingen te voorkomen, niet toegelaten dat een Turksch oorlogsschip, van Smyrna met 1000 m"n troe pen aan boord van Kreta vertrokken, zijn reis vervolgde. De Grieksche vloot is intusschen te Kanea nog niet verschenen; het gerucht gaat dat zij van Milo naar Kreta is vertrokken. De berichten van het eiland zelf zijn spaar zaam. Dat de gouverneur en zijn vrouw in consulaten zouden gevlucht zijn, wordt in de Köln. Zeitung bevestigdeen telegram uit Kanea aan de Times bericht dat Berowitch- pacha den wensch heeft te kennen gegeven om zijn ambt neer te leggen, dat evenwel de Porte hem verzocht heeft op zijn post te blijven. Te Heracleon wordt nog gevochten en ge plunderd. Te Rethymo doen de Muzelmannen de huizen der Christenen met dynamiet sprin gen, terwijl in de omstreken van Sitia, volgens den prefect 300 Muzelmannen gedood zouden zijn. Evenwel, al deze berichten komen van Kanea tot ons en vereischen daarom nadere bevestiging. In Kanea zelf schijnt de orde weer hersteld te zyn, maar alle Christenen hebben dan ook de stad verlaten en zyn op de Griek sche schepen gevlucht, die hen naar Milo overgebracht hebben. In bet Engelsche Lagerhuis werd door Guzon omtrent Kreta verklaard, dat volgens de laatste berichten de Christenen de Muzelmannen in de omstreken van Sitia aanvallendat er ver scheidene dooden gevallen en 13 dorpen ver brand zijn dat in het district Asman de Muzel mannen naar Rethymo de wijk nemen. De consuls hebben boodschappers naar de Chrisfenen gezonden om hen te bewegen de ove rige Muzelmannen te laten vertrekken. Er be staat geen reden om aan te nemen, dat Bero- witch-pacha gevlucht was in de Grieksche consulaat te Halepa. De mogendheden hebben tot nog toe geen plan aangenomen voor invoe ring van hervormingen in Turkije. De gezan ten hebben wel een plan aangenomen, maar de mogendheden hebben het nog niet in bepaalde vorm ontvangen. Het Lagerhuis verwierp bij de discussie over de begrooting met 134 tegen 20 stemmen een amendement van Labouchère tot vermindering der legersterkte met 4200 man van het be zettingsleger in Egypte. Donderdag werd in de Fransche Kamerzit ting een interpellatie over den toestand in het Oosten tot de regeering gericht door de afge vaardigden Cochin en Delafosse. De heer Hanotaux echter was afwezig, waarop genoemde heeren zich bereid verklaarden ook zonder aanwezigheid van den minister desnoods hun interpellatie te houden. Gisteren evenwel werd op verzoek van Hanotaux in de Kamer de interpellatie uitgesteld tot na het openbaar maken van het beloofde Geeiboek. Bij de opening der zitting van den Rijksdag Donderdag 1.1. werd door den president mede gedeeld, dat in de couloirs van het Parlement zijn tentoongesteld vier door den keizer opge maakte tabellen, een vergelijking gevende van den toestand der Duitsche, Fransche, Russi sche, Amerikaansche en Japansche zeemacht in aansluiting met 's keizers betoog aan het diner bij Von Miquel. Een prijskamp. De Nederl. en de in Nederland gevestigde kunstenaren worden uitgenoodigd, om deel te nemen aan een prijskamp voor een gedenk penning, dien H. M. de Koningin wenscht te doen slaan bij gelegenheid van haar plechtige inhuldiging. De voorzijde moet de beeltenis der Koningin vertoonen; de keerzijde het Kon. wapen met de schildhouders en den mantel, of een sym bolische of allegorische voorstelling. De modellen moeten vóór 1 Juli e. k. zijn ingezonden aan het Paleis te 's-Gravenhage. Aan elk der drie best gekeurde ontwerpen zal f 100 worden toegekend de makers zullen worden uitgenoodigd om een definitief ontwerp te vervaardigen. Voor het beste ontwerp wordt f400, voor het tweede f250 en voor het derde f 150 toegekend. De jury zal bestaan uit de heerenVan Delden, dr. De Dompierre de Chaufepié, Van der Keilen, jhr. De Ranitz en jhr. inr. Victor De Stuers. Bij Koninklijk Besluit is C. de Groot, burge meester der gemeente Marken, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal op Dinsdag 16 Februari a.s. niet plaats hebben. De gedelegeerde van Nederland der Inter nationale Conferentie te Venetië betrekkelijk de pestziekte, dr. "W. P. Ruysch, is gisteren per Staatsspoor derwaarts vertrokken. Niet alleen aan de ambtenaren ten stadhuize en bestuurders van kiesverèenigingen heeft de nieuwe kieswet in deze dagen handen vol werk gegeven maar ook aan werkgevers wanneer hunne werklieden zich als loonkiezer willen aanmelden bij een gemeentebestuur dat bij de invulling der bewuste formulieren een opgaaf van het bedrag van het door hem in shet laatste jaar in zyn betrekking ontvangen loon" ver langt, en zich dus niet tevreden stelt meteen opgave van het bij de wet bepaalde minimum loon. Nu weten een aantal arbeiders, vooral wan neer zij een vast salaris genieten, op te geven wat van hen gevraagd wordt. Doch een over groot deel der arbeiders die werken bij gewicht of per stuk zooals: spinners, wevers, sigaren makers, diamantwerkers enz. die de eene week meer daa de andere verdienen, zouden na het einde van het jaar moeilijk kunnen opgeven de totale som door hen in het afgeloopen jaar verdiend en dus niet de vraag van burgemees ters die opgave het genoten loon verlangen, kunnen beantwoorden. Dit konden alleen de werkgevers voorzoover deze loonen wekelyks voor ieder arbeider door hen wordt geboekt. Het is nogal duidelyk dat dergelyke naplui- zerij alles behalve een aangenaam werk is. Het zou zelfs bij een strenge opvatting van art. 17 der kieswet aanleiding geven dat menig arbeider maar liever het hem gegeven recht Iaat links liggen en in de bekrompen toepassing van dit kiesrecht alles behalve een weldaad ziet. (A. Ct.) De statistiek leert, dat in 4839 ruim 59.1 pCt. van ons volk Protestant was en 39 Roomsch-Katholiek. In vijftig jaar is het ge tal Protestanten gestegen tot 60.7 en dat der Katholieken gedaald van 39 tot 35.4. Het Centraal-Comitë van Anti-revolutionnaire kiesvereenigingen heeft de redactiën van bladen, welke van zins zijn de Anti-revolutionnaire partij in baar bestaande organisatie bij de komende stembus te steunen, uitgenoodigd tot eene bespreking van de ontworpen schets voor liet Concept-Program van Actie. De N. Ap. Ct. kan met zekerheid mededeelen, dat de heer P. B. de Bruijn \an Rozenburg, eere-voorzitter van den Oranjebond van Orde, uit het bestuur van dien bond is getreden. Ook vernam dat blad, dat de heer Buekers wegens gezondheidsredenen ontslag heeft ge nomen als beheer der »Erica-stichting". De kieswet eu de hondenbelasting. Men schrijft uit Friesland De bevoegdheid tot het kiezen van leden voor den gemeenteraad, is in de nieuwe kieswet geregeld bij art. 7. Bij dat art. is bepaald, dat men moet zijn ingezeten der gemeente, en dat, zoo men niet is aan geslagen in de grondbelasting enz., men moet zijn aangeslagen in eene plaatselijke directe belasting en dien aanslag hebben voldaan enz. De heer mr. P. J. Troelstra verkondigde in eene uiteenzetting van de kieswet, als zijne meening, dat iemand die niet op andere gronden tot het kiesrecht kon worden toegelaten, slechts ecu head zou behoeven te houden, ten einde daardoor (nl. in gemeenten waar eene hondenbelasting wordt geheven) op de kiezers lijst te worden geplaatst. De heer Pyttersen, afge vaardigde der Tweede Kamer voor het district Scho- terland ovenwei heeft op eene ter zake aan hem gedane vraag verklaard, dat de hondenbelasting niet als eene plaatselijke directe belasting is te beschou wen en dus geen grond geeft om uit dien hoofde kiezer te worden. Volgens door den heer P. gedane mededeeling is die zienswijze het gevoelen van den Minister, die over deze aangelegenheid zou zijn ge raadpleegd. Het raag dus alleszins van belang wor den geacht, om hierop te wijzen, teneinde misschien velen, die zich in dat opzicht illusion schepten, voor teleurstelling te vrijwaren. Volksonderwijs Gisteren werd te Amsterdam eene buitengewone vergadering gehouden van de vereeniging „Volks onderwijs". De heer Goeman Borgesius presideerde. Het bleek dat de vereeniging kwijnde; het leden tal liep hard achteruitde uitgave van het Volksblad werd langzamerhand te bezwarend. Op voorstel van het hoofdbestuur werd ter be zuiniging het getal hoofdbestuursleden van zeven op vijf gebracht. Ook wordt na uitvoerige discussie beslist, om het orgaan der vereeniging het Volksblad niet meer geregeld, doch zoo vaak dit met het oog op de finantièn kan te laten uitkomen, en daarvoor uit te trekken f 500. In verband hiermede wordt de bijdrage der afdeelingen voor ieder lid bepaald op f 0.40, De overige voorstellen in zake de financiën werde» aangenomen en de begrooting vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op f 1260. Besloten wordt in de statuten op te nemen de bepaling, dat het hoofdbestuur na ruggespraak met de afdeelingen de jaarvergadering telkens voor één jaar kan verdagen. Het Hoofdbestuur stelt voor dat de vergadering zal besluiten zich aan te sluiten aan de adressen uit de onderwijzerskringen met verzoek om ook onderwijzers op te nemen in het fonds voor het pen- sionneeren van weduwen en weezen van ambtenaren. Bij acclamatie aangenomen. Nog stelt het hoofdbestuur voor er bij do Regee ring op aan te dringen, dat zoo spoedig mogelijk worde gevolg gegeven aan de toezegging tot het indienen van een wetsontwerp, waardoor het moge lijk wordt kinderen, die door hunne ouders geheel verwaarloosd worden, elders een goede opvoeding te geven. Het hoofdbestuur neemt die wijziging over. Op voorstel van Utrecht zal er bij het adres nog maals op worden gewezen, dat bovenal als sluitboom van dit alles noodig is leerplicht. Het voorstel wordt bij acclamatie goedgekeurd. Ten slotte werden gekozen tot leden van het Hoofdbestuur, de heeren Mr. H. Goeman Borgesius, Mr. H. Ph. de Kanter, Mr. J. A. van Gilse, D. André de la Porte en Jhr. Mr. Michiels van Kesse- nich en tot lid dor finnncieele commissie de heer 31. Horn van Schiedam. De volgende vergadering zal worden gehouden te Amsterdam. OVERSCHIE, 12 Februari. In de Rotterdarosche Schie kwam gisteravond omstreeks acht uur de Leid- sche pakschuit, schipper G. Brouwer, in aanvaring met een met koemest beladen Westlander, schipper L. van der Pot Wz. De Westlander bekwam daar door een groote schade, welke door Brouwer zal moeten worden vergoed. VLAARDINGEN, 13 Februari Maandagavond zal vanwege de Chr. geheel-onthoudersvcreeeiging alhier in het lokaal „Diefde en Vrede" aan de Bierstoof eene lichtbeelden-vertooning plaats hebben, welke zullen worden toegelicht door Mejonkvrouw H. Han sen van 's-Gravenhage, en zal Mejüffr. Kemper, van daar, eenige Christelijke liederen ten gchoore brengen. Dinsdag 16 Februari n. s., des avonds ten 8.30 uur, zal in do zaal „Harmonie', Schiedamsche weg, een openbare vergadering plaats hebben, waarin als spreker zal optreden dc heer F. Mol, van 's-Graven hage, met het onderwerp„Werklieden Kievereem- ging". VLAARDINGEN, 13 Februari. Tegen een vrouw alhier is een vervolging ingesteld wegens het onbe voegd uitoefenen van -ie geneeskunde. Zij had aan een vrouw die een wond aan de hand had, een pleister gegeven; terwijl die vrouw daarna gestorven is De Officier van Justitie met den rechtercommissaris zija naar hier gekomen om een onderzoek in te stellen, terwijl het lijk door een paar doctoren is onderzocht. VLAARDINGEN, 13 Februari. Aan het bestuur der afdeeling Vlaardingen van den Ned. R, K. Volks bond, door wieu aan B. en W. dezer gemeente ver gunning was gevraagd tot verkoop van sterken drank in het klein in het nieuw gestichte vergaderlokaal van de afdeeling, is door dit. college te kennen ge geven, dat het geene aanleiding vindt tot het ver- leenen van de verlangde vergunning, aan de Gede puteerde Staten de vercischte machtiging te vragen. VLAARDINGEN, 13 Februari. Tot hoofdman bij de brandweer alhier is benoemd de heer W. Brink man, schilder alhier.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2