Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Hcev. Kerk. Gemengd Jfienws. V i s s c li e r ij. Scheepvaart. Handel. onderwijs in bet buitenland, vergeleken met het onze. 60. Biograpkieën van opvoedkundigen. Verder komt in elke aflevering een Overzien voor van 't voornaamste, wat op paedagogisch gebied in de laatste twee maanden verschenen is, een Boek bespreking en een Kroniek, waaTin de recente ge- gebeurtenissen op onderwijsterrein «'orden besproken. Bovendien zullen we aan ons tijdschrift een vragenbus verbinden. De redactrices van Evolutie, mevr. Drucker en Scbook-ilaver, doelen mede, dat het blad wellicht over zes «eken zal moeten ophouden tc bestaan. Eenige vrouwen hebben wel ecu poging aangewend om bet jaarlijksch tekort te dekken, doch voldoende is die niet. De redactie schrijft nu een referendum onder hare lezer» en lezeressen uit, om tc weten te konten, of zij wenschcn dat Evolutie als vcortieu- daagsch blad zal doorgaan te verschijnen. Is echter de deelname aan de stemming r .ei alge meen, zoodat de financieele toekomst van het blad niet verzekerd is, dan zal toch tot staking der uit gave besloten moeten worden. Het schtrvcngevecM. Bij de opgravingen op den Areopagus tc Athene is dezer dagen een potscherf gevonden die waar schijnlijk een historische beteekenis heeft. Het is een rand van een gtootcu zwarten pot van klei, waarin met eeu scherp werktuig de woorden,, Themistokles Phrcarrios'' in ouderwctscho Jetters zijn gekrast. De bestuurders van het Dtiitsche arcliaeologische instituut, die de vondst gedaan hebben, vermoeden een der scherven te hebben, waarop men bij het os tracisme zijn stem vóór de verbanning van een staats burger uitbracht. Dan zon deze scherf in 470 vóór Christus gediend hebben otn Themistokles het land uit te wijzen. Men kent nog drie van die potscher ven, echter met andere namen er op. De kantonrechter te Rotterdam veroordeelde den .Sabbathist, die op Zaterdag niet als getuige was verschenen, tot f3 boete of eeu dag hechtenis. Eeu milicien van het 3e reg. vesting-art. uit Gorinckem, met groot verlof in Rotterdam, had voor do grap zijn uniform aangetrokken, was dronken geworden en had zich tegen de politic verzet. Hij is nu ter zake daarvan door den krijgsraad te 's-Gra- venhago veroordeeld tot 4 weken gevangenisstraf. Door den kantonrechter te Harlingcn is een zaak beslist, die al langen tijd hangende was. Een bakker te Franeker had aan een boer iu de nabijheid van die stad een paard verkocht, onder voorwaarde dat hij het zou terugnemen als het niet beviel. In het gebruik nu viel het beest tegen en de boer bracht bet dus terug, doch de verkoopcr weigerde het paard weder te ontvangen. De boer liet het nu achter bij een kastelein, waar het bijna 8 maanden met onver schilligheid zijn kost genoot op kosten van ongelijk. Eischer was de verkooper E. Bocrsma, doch hem werd zijn eisck ontzegd, zoodat hij het paard moest terugnemen. Beroepen: te Zuilickcm en NiemvaalL. Loyen, te Birdaard tc Xieziji, W. H. van Ileuvcn, te Niekerk; te Wijk aan Zee, J. A. Gcrth van Wijk, te Benncbroek. Gerei-'. Kerken. Beroepen: te Amersfoort, M. Schuurmam, te Alfen a/d. Rijn f to Reeuwijk c-a.. H. Thomas, Hoo- geveente Gcldermalseu, Joh. S. Langen, te Olden- hroekte Capellca/d IJsel, W. Hoogland, te Am sterdam. Hot provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft aan den heer H. G. Hagen, pred. bij de Ned. Hervormde gemeente te Leiden, op zijn verzoek, na volbrachten veertigjarigen diensttijd, met ingang van 1 Mei a.s. eervol emeritaat verleend. Door wijlen den heer E. L. Jacobson Lzn., te Rot terdam overleden, zijn 0. a. de volgende legaten be sproken. Het gesticht voor Israël, oude lieden en zieken onder den last van vruchtgebruik f20,000 en voor speciale doeleinden f3500; Ned.-Isr. gemeente f 1000 I sraël. Weeshuis f 1000Godsdienstige Israel. Armenschool f 1000Ned. Israel. Armbestuur f 1000 Algem. Rott. Leenfonds der Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland f500; Schoolfonds van de Maatsch. tot Nut der Israëlieten, afd. Rotterdam f 500Minvermogende ooglijders f 500Maatschappij van weldadigheid f 500Commissie tot Spijsvcrzor- ging van minvermogende Israëlieten f500; Geref, Burger- Weeshuis f500 en R.-K. Weeshuis f500. Hoooer Onderwijs. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtsu'etcn- scbap op '"stellingen" P. H. A. N. G. S. Dammers, geboren tc Oerlinghausen iu Lippe-Detinold. LeidenBevorderd tot arts H. Mulder. Doctoraal examen in de rechten S. H Bloembergen. Utrecht. Tot arts bevorderdJ. II. J. Barmen 't Loo. De heer dr. A. G. Kok hoeft tegen 1 Sept. a. s. eervol ontslag aangevraagd als rector van het Gym nasium te Zutfen Alweer een moordaanslag. Het was ons reeds eenige dagen bekend, dat te Rotterdam, aldus de Tel., eene aanran ding had plaats gehad, die aanvankelijk deed denken aan een bezoek van den helaas onbe kenden Amsterdamschen vrouwenmoordenaar. In het belang eener mogelijke arrestatie, te meer daar de omgeving voortdurend door de recherche werd bewaakt, bewaarden wij over een en ander het stilzwijgen. Nu echter meer ruchtbaarheid aan het feit gegeven 13 en de aanranding eene wraakneming uit minnenijd schijnt zijn, deelen wij het vol gende mede, dat wij uit betrouwbare bron ver namen. Een dag of tien geleden schelde een mans persoon aan, ten huize van den heer T. aan den Plantageweg, een buitenwijk, waar het in den laten avond buitengewoon stil is en slechts weinige voorbijgangers passeeren. Daardoor was de persoon in staat ongezien aan te schellen. Toen de dienstbode, een twintigjarig meisje, opende, drong plotseling de man naar binnen en bracht haar met een scherp voorwerp, ver moedelijk een dolk of priem, een steek in de zijde toe die haar kleederen doorboorde en een zeer lichte wonde ten gevolge had. Hevig ge schrokken sloeg zij de deur dicht en de aan rander maakte zich uit de voeten. Het gelukkig toeval wilde, dat de dienstbode vóór de aanranding wegens eenige pijn in de zijde -geen corset droeg en de pijnlijke plaats met eenige zakdoeken bedekt had. Het was juist die plek, die door den aanrander werd getroffen en waardoor de dolk of priem zich geen weg kon banen, maar slechts in de bovenkleeding een gat werd gestoken ter grootte van een dubbeltje. Van de aanranding werd kennis gegeven aan de politie, die het perceel liet bewaken. De dienstbode, die spoedig geheel hersteld was, heeft verklaard haar aanrander bepaald te zul len herkennen, waaneer zij hem ten tweede rnale zou ontmoeten. Dezer dagen zijn door dezelfde dienstbode dreigbrieven ontvangen, waarmede de politie eveneens in kennis is gesteld. Vermoedelijk moet aan eene oude liefdesbe trekking gedacht worden. In de buurt van den Plantageweg, waar de aanranding bekend werd, veroorzaakte het geval onder het vrouwelijk dienstpersoneel heel wat sensatie. Ongeregeldheden. In een loods op het terrein van de Rotter- damsche Lloyd aan de Wilhelminakade te Rot terdam zijn gisteravond ongeregeldheden voor gevallen. Een dertigtal Javanen en Madureezen, behoorende tot de equipage van een drietal aan de Rott. Lloyd toebehoorende en aan de genoemde kade liggende schepen, waren in die loods bezig toen er tusschen hen twist ontstond en de Javaansche liofmeestersbedieride Soliman dreigde met een koffieketel te zullen slaan. Onmiddellijk werd hij door een der anderen met een mes in den rug gestoken, hetgeen allen onder het geroep van amok! amokl uit een deed stuiven. Als verdacht de verwonding te hebben toegebracht is aangehouden de 34- jarige Madurees Ali, die naar liet politiebureau aan de Nassaukade is gebracht. De aangehou dene ontkent alle schuld, en de verwonde, wiens toestand niet levensgevaarlijk is, zegt geen inlichtingen te kunnen geven. Diefstal. De man, die zooals wij gisteren meldden te Vlissingen werd gearresteerden naar Amsterdam is overgebracht, wordt verdacht van diefstal op het Grieksch consulaat in de hoofdstad. Tijdens hij den avond, deze week den Griek- schen consul, den lieer Lehman te spreken vroeg, moet hij van diens kantoor een som gelds hebben ontvreemd. O Bloedvergiftiging. Een treurig geval heeft zich te Weert voorgedaan bij een student in het pensionaat »St. Louis". IIij had een onbeduidend zweertje of puistje op zijn wang, hetwelk hij met een pennemesje afkraste, waarmee hij even te voren een gekieurd potlood had aangescherpt, of waaraan misschien ook, volgens sommigen, een weinig inkt gezeten had. Al spoedig begon zijn hoofd op te zwellen, en wel zoo-schielijk, dat de onmiddellijk ingeroepen geneesheeren de ontstane bloedvergiftiging niet meer in haar voortgang wisten te stuiten, en de knaap na een smartelijk lijden den volgenden bezweken is. Treurig. Gisteren en ook hedenmorgen zijn te Arnhem verscheidene personen, sommigen geboeid, naar het politie-bureau en vandaar, voor een verhoor, naar het huis van bewaring gebracht. Hunne aanhouding staat in veiband met een ernstig vergrijp tegen de zeden, waarvan een veertigtal personen zijn beschuldigd, naar aanleiding van eene 'ontdekking, door de politie gedaan in den nacht van Dinsdag op Woensdag. Verscheidene namen worden door het publiek genoemd. Gisterenmiddag en -avond was het getal nieuwsgierigen in den omtrek van het politie bureau zoo aanzienlijk, dat de agenten bij her haling moesten optreden om de passage vrij te maken. Ook hedenmorgen was de Beekstraat zwart van menschen. (A. G.) Die goede buitenlui Een drietal agenten van politie hebben gis teren op de pondenbotermarkt te Zwolle van verschillende boeren en boerinnen de te koop gestelde stukken boter nagewogen. Tegen een viertal, wier stukken boter (19 stuks) elk van 1 lot 3 gram te licht waven, is procesverbaal opgemaakt. Wanneer deze weder met te lichte boter ter markt komen, zuilen hun namen "en woonplaatsen worden vermeld. Landverhuizers. In het afgeloopen jaar zijn uit Friesland 055 personen als landverhuizers naar Amerika ver trokken, tegen 396 in 1895 en 411 in 1894. In de vorige jaren was dat getal veel grooter in 1893 o.a. bedroeg het 1940. Bijna zonder uitzondering was hoop op lots verbetering het doei van hun vertrek. Van de vertrokken personen waren 288 hoofden van huisgezinnen of vrijgezellen, de overigen waren hunne vrouwen en kinderen, benevens 1 dienstbode. Een verhaal van ellende. Afgrijselijke bijzonderheden vertelt Reuters buitengewone correspondent over den hongers nood in het Britsch-Indiseh district Jabalpur. Te Bilapur is geen behoorlijk toezicht en geen geneeskundige hulp. »Op straat zag ik een doode liggen en een stervende er naast," ver haalt de correspondent, sik zag een kind van vijf jaar, dat maar tien pond woog. Bij dit schepsel en bij vele andere lijders was de huid zoo ver schrompeld, dat men den vorm der beenderen van het hoofd kon onderscheidenaan de ge wrichten zag men de knobbels in de holten draaien." De correspondent verklaart dat deze hongers nood de hevigste is die van deze eeuw bekend is. De streek is 1300 mijlen lang en 400 mijlen breed en strekt zich uit van Rawal Pindi tot Efl'ain. In geen enkel rijstdistrict bestaat er kans op een nieuwen oogst vóór September. Zes maanden lang moet de regeering dus de be volking onderhouden Eindelijk heeft zij den vollen ernst van den toestand ingezien en wendt zij wanhopige po- pingen aan om het verloren terrein te her winnen. De inschrijving, die in Engeland wordt ge houden, heeft reeds ongeveer 255,000 p. st. opgebracht, d. i. 3,060,000 gulden. Vergiftiging in het groot. Een vreeselijke misdaad is men te Zsebely in Hongarije,op het spoor gekomen. Achttien Rumeensche vrouwen worden beschuldigd haar mannen te hebben vergiftigd. Er is bevel ge geven tot opgraving van de achttien lijken. Leemoen los. Te Warschau wisten twee leeuwen uit een beestenspel, bij het overbrengen uit het eene hok in liet andere, te ontsnappen. Alles drong naar den uitgang en menigeen kwam onder den voet en liep verwondingen op. Het gelukte echter den oppassers, na veel moeite, de wilde dieren weder op te sluiten. Paardenvleesch, In Berlijn wordt binnenkort in een der groote eethuizen een reusachtig paardenmaal gehou den, Dat wil zeggen ongeveer 200 personen zullen smullen aan het vieesch van een veu len, dat daarvoor is gemest. Men hoopt aldus het gebruik van paardenvleesch te bevorderen. Een hofartsin. Mej. Zurcker, doctor in de geneeskunde (van de Bernsche hoogeschool) en thans te Dresden gevestigd, is door den Negus van Abyssinië tot hofarts benoemd. Zij oefent zich nu in het paardrijden, omdat zij de reis door Abyssinië per viervoeter maken moet. Verdwijning der Alpen. De verwoestingen die in den laatslen tijd in Zwitserland zijn voorgekomen door het neer storten van rotsblokken, hebben tot becijfe ringen geleid over de langzame afneming der Alpen. Jaar in jaar uit komen massa's rots- steenen uit de hoogte neder en vullen allengs de meren. Men heeft berekend dat de Aare jaarlijks 135,000 kub. meter steenen in het meer van Brienz brengt, welks oever voorheen veel verder lag.- De afstand tusschen ouden en nieuwen oever is in 14 h 15,000 jaren gevuld en allengs zal het geheele meer aldus ver dwijnen, waarmede echter nog ongeveer 400 eeuwen gemoeid zijn. De bergen waaruit de Aare ontspringt, nemen elk 33 eeuwen één meter af, zoodat 7M irillioen jaren noodig zullen zijn om ze geheel te doen verdwijnen. Na 16 millioen jaren zullen de Alpen geheel vlak zijn geworden, en zooals een Duitsch blad opmerkt dan zullen de wielrijders on gestoord uit het Noorden naar Italië kunnen rijden 1 Een lal. De groote gebeurtenis in de Newyorksche groote wereld dezen winter is het gemaskerd bal dat de miliionair Bradiey-Martin dezer dagen zal geven. Er zijn 4800 gasten genoodigd en het feest zal 50,000 dollars kosten. Een aantal geestelijken spreken openlijk tegen deze geld verspilling, maar daaraan stoort men zich te New-York niet. Uit Amerika. In Amerika is een wiegensyndicaat op gericht. De fabrikanten vonden de prijzen te laag en hebben zich nu verbonden de productie te beperken. Hetzelfde was vroeger al met doodkisten gebeurd. Een ander bericht uit Amerika meldt, dat president Cleveland en zijn beide ministers Carlisle (financiën) en Wilson (posterijen) een vennootschap hebben aangegaan om na hun af treding in Maart een gezameiijk advocatenkan toor te openen, dat zich in hoofdzaak met sui kerzaken zal bezig houden voor de groote ver- eenigiog van suikerfabrikanten. Engehche verpleegsters. De aanval op de «babbelzieke, luidruchtige, lichtzinnige en loshartige" Engelsche verpleeg ster van den nieuweren tijd, door lady Priest ley gedaan in Nineteenth Centurywordt in het Februari-nummer van dat tijdschrift beant woord door mevr. Berdford Fenwick. Zij ont kent, dat de aantijgingen gelden voor geoefende, geschoolde verpleegsters, en volgens haar is het niet waar^ wat lady Priestley beweerde, dat het diploma van verpleegster wordt uitge reikt aan vrouwen «die niet opgevoed zijn in tucht, gehoorzaamheid en orde zoowel als in de praktijk van haar vak." Zij verklaart het opstel, op grond van deze overtuiging, voor een hoogst onrechtvaardige beschuldiging, geslin gerd tegen een geheelen stand van arbeidsters, «wier groote meerderheid wijding gevoelt voor hare roeping, en bewonderenswaardige zorgen betoont aan de zieken." Volgens mevr. Fenwick staan de personen, die lady Priestley bedoelde, buiten het vak. Zij hebben volstrekt geene opleiding als verpleegster ontvangen; niet één op de honderd, ver moedelijk, heeft één dag gestudeerd. De wer kelijke verpleegsters trachten reeds sinds jaren het beroep tegen deze indringsters te bescher men. Men kan ze zien, in volle uniform een kleeding die gewijd moest zijn denkbeeldige zieken voortduwend door de parken of bij open bare vermakelijkheden. Zij reizen de provincie rond als agenten in kindervoedsel en genees middelen. Zij besmetten door hare tegenwoor digheid iederen avond de straten van Londen en andere steden, diepe schande brengende over de hospitaal-kleedij, die zij dragen. Mevr. Fenwick kan geen oogenblik gelooven, dat deze vrouwen werkelijk eenige opleiding als verpleegster zouden hebben genoten. Het is zoo al erg genoeg. Evenwel zal het de ware verpleegster in haar strijd tegen dit kwaad helpen, dat lady Priestley met zooveel nadruk daartegen gewaarschuwd heeft. KRALINGSCHE VEER, 12 Februari, Hedenochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 38 wintorzalmen, die fl.GO tot f2.05 per I/3 kilo opbrachten. SCHEVENINGEN, 12 Februari. Gisterenavond en hedenochtend kwamen alhier in afslag de vangsten van twee loggers en twee partijen vorsche visch van ljmuiden, groot 120 mand. Tarbot gold f2 tot f 10, tongen f 0.40 tot f0.90, kabeljauw f2 tot f3, levende griet f0.80 tot fl.90, doode id. f0.40 tot ff, alles per stuk; schol f7 50 tot f43 50, scharren f4 tot f6, rog f5 tot fG, en bot f4 tot f5, alles per inand. Hoogwater. Uit de Slaats-Ct, 12 Febr. Bokhovensche overlaat werkt G u. v. met gemid deld 47 cM. over 490 M. naar binnen. Oude Rijnmond werkt 8 u. v. met 110 cM. Beerscbe overlaat wei kt 7 u. v. met 29 cM, over 2400 51. Baardwijksche overlaat gisterennam. 10 uren begin der werking. Baardwijksche overlaat werkt G n. v. 17 cM, Hoogwater te Schiedam. Febr. 14 v.m. 1.42 n.m. 2.11 15 2.37 3.03 16 3.31 3.47 Hoogte jn 51. N. A P. van het lloogw. te Hock-van-IIoIIand. Febr. 14 v.m. 0.G2 5!.; n.m. 0.G5 51. 15 O.GG 0.78 10 i) 0.75 0 89 Zon en Haan. Zonsopgang Febr. 147.20 v.m. ondergang 5.10 n.m. 1 157.18 a t 5.11 a j IC: 7.16 r 5.13 a Volle Maan 17 Februari. Laatste kwartier'24 Februari. BERLIJN, 12 Februari. Rogge Mei 124.Juli 124.50. Tarwe Mei 171.25. Spiritus. Loco 37.00, Met 42.10, Sept. 43. ANTWERPEN, 12 Februari. Tarwe kalm Arnerik fr 181/4 ii fr. 19, La Plata fr 18% ii fr. 19; Donau fr. 1G% a fr 18%. Mais prijsh. Arnerik. Mixed fr. 7% a La Piata fr. 7 a fr. 81/4, Odessa fr. 10 it fr. 10%. Petroleum Stemming vast; loco fr. 18, Febr. fr. 18, Mrt./April fr. 18% PARIJS, '12 Februari. Tarwe. Looponde maand fr 22.10, Maart fr. 22.35, Maart/April fr. 22.50, 4 maanden van 51aart fr. 22.60, 4 maanden van Mei fr. 23.dalend. Rogge. Loopende maand fr. 14.55, 5Iaart fr 14.75, Maart/April fr. 14.75, 4 maanden van 5Iaart fr. 14.75, 4 maanden van Mei fr. 14.75, gedrukt. HAMBURG, 12 Februari. Petroleum loco 5.70, brief dito -.geld. Spiritus per Febr./Mrt. 187/g, April/Mei 18% gold. Stemming prijsh. BUDA PEST, 12 Februari. Tarwe iets aangenamer en prijshoudend. LONDEN, 12 Februari. Granen. Aanvoer van Eng. tarwe qrs., vreemde, 0,600 qrs., Eng. gerst 2400 qrs., vreemde 7,200 qrs. Granen kalm. Tarwe en Gerst dalende, Mais prijsh. PETERSBURG, 12 Februari. Tarwe in loco 9 25 Rogge in loco 5 30. Amerlkaansciie Goederenmarkt. NE W-VORK, 12 Februari. Wegens den gedenkdag van Lincoln's geboortedag, is er heden geen beurs gehouden in eenige stad der Vereenigde Staten.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6