50 jaargang. N°. 9246. Dinsdag 16 Februari 1897. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. DE WERELD ONTVLUCHT. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. AsomreMSNTSFBijs, per kwartaalf 0.90 Franco per post Afzonderlijke commers.o.02 BUREAUBOTERSTKAAT TO, Tcïeplioon A'o. 123. URANT. Adteetkktii!Pbi3S van 15 gewone regels met inbe grip van cene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 15 Februari '97. Meer dan ooit beheerscht op dit oogenblik de toestand in het Oosten de politiek van gansch Europa. De beweging op Kreta en het handelend optreden van Griekenland doen de staatslieden der groote mogendheden met bezorgdheid de hoofden bijeensteken om middelen te beramen ten einde een zoo mogelijk vreedzame oplossing te vinden van de moeiehjkheden, die deEuro- peesche rust bedreigen. Op verzoek van Lord Salisbury zijn de ge zanten van Oostenrijk, Duitschland en Rusland te Londen op het Foreign Office bijeengekö- men, waar langdurig over de Kretenzische aan gelegenheden is verhandeld. Of daarbij volko men overeenstemming is verkregen, is voorals nog moeilijk te zeggen. De uitlatingen dei- buiten landsche pers ten deze maken ons niet veel wijzer. Eenerzijds zou wel Duitschland toenadering gezocht hebben tot deri »Twee- bond", Frankrijk en Rusland/maar anderzijds houdt men met zorg Engeland in 't oog, van welke zijde een of andere coup allerminst ver wondering zou baren. Voor zooverre er evenwel overeenstemming tusschen de mogendheden bestaat, schijnt die de strekking te hebben om èn Griekenland met kracht te weerhouden van het bezetten van Kreta èn den Turk te beletten troepen naar het eiland te zenden. Een bericht uit Wee- nen aan de Költi. Zeitung stelt het voor, als zouden de mogendheden, ook Engeland, het over drie punten eens zijn, nl, niet toe te laten dat Griekenland eigenmachtig een aansluiting van Kreta teweegbrengt; tot een krachtig, gezamenlijk optreden over te gaan tegenover den Sultan, die, door de onlusten aan de her vormingspolitiek der mogendheden te wijten, duidelijk zijn onwil toont; eindelyk ook tegen over andere volken van het Oosten door een gemeenschappelijke krachtsontwikkeling Eu ropa's autoriteit voor.de toekomst te handha ven. Bovendien loopen er verschillende geruch ten, volgens welke de mogendheden besloten zouden hebben de Grieksche vloot te dwingen neutraal te blijven. Uit alles blijkt in ieder geval voldoende, dat men niet van zins is de Kretenzische quaestie uit handen te geven en over te laten aan Grie kenland. Voortdurend blijft dan gevaar bestaan, dat de Europeesche vrede gecompromitteerd wordt, terwijl men nog de hoop voedt een eind te maken aan den onrustigen toestand, zij 't dan wellicht ook door het eiland zelf te bezet ten om, wanneer eenmaal de rust is weergekeerd, de hervormiugen onverwijld in te voeren. Intusschen stoort Griekenland zich noch aan vertoogen noch aan bedreigingen. Men heeft be weerd, dat koning George vertrouwt op de vriendschap van Rusland i. -.iers is de keizerin weduwe, wier invloed zeer groot is, zijn eigen Roman van Anny Wothe. 39) Er sprak uit de woorden van den baron zulk een hartstocht, dat Ellin er van sidderde. «Ge vergist u, mijnbeer de baron," zeide zij koud, «mijn broeder handelde niet alleen licht zinnig, maar ook eerloos. Niet slechts zijne familie heeft hij door zijne eerlooze handelingen in het ongeluk gestort, waar ook Rudy Ouber is het slachtoffer zijner verleiding. Rudy is naar Amerika gevlucht, en mevrouw Ruber is door de lichtzin nigheid mijns broeders aan den rand van het graf gebracht. Dit was het bericht, dat de vicaris mij gisteren-brachtkunt ge nu nog spreken van hulp en redding?" «Rittberg zag het door diepen smart aangedane meisge in het gelaat. «Eilin," zoide hij daarop zacht, en nam rare banden in de zijne, «Eilin zie mij slechts eenmaal aan en zeg dan of ik oprecht ban, of gij mij vertrouwt." Zij neigde zich een oogenblik naar hom toe, en het was als wilde zij aan zijne borst zinken om daar een oogenblik rust te vinden, maar zij over won hare zwakheidslechts een traan viel op zijne hand, welke de hare nog altijd omsloten hield. «Ik vertrouw u," zeide Eilin zacht, «maar onze wegen, mijnheer de baron, loopen van af dit oogenbiik uit elkaar. De onze gaat door smaad en zuster, terwijl zijn jongste zoen, prins George, dezelfde die het bevel voert over de naar Kreta vertrokken vloot, indertijd den regeerenden czaar op zijn reis in Japan het leven ledde. Maar geloofwaardiger lijkt nog, hetgeen de Qaulois mededeelt, dat namelijk koning George bij zijn bezoek te Parijs in November i.l. reeds zou verklaard hebben niet langer weerstand te kunnen bieden aan den drang, dien zijn volk op hem uitoefent. Hoe bet ook zij, de regeering gaat in haar handelend optreden voort, en heelt op het ver toog der mogendheden geantwoord, dat zij ten volle den toestand inzag en besef had van hare verantwoordelijkheid. De reserven van 1893 en 189-4 heeft zij binnen 48 uren onder de wape nen geroepen, en na een revue, waarbij de troepen door den kroonprins werden toegespro ken, begaf deze zich gisteren met drie regimen ten aan boord van drie stoomschepen die in den Piraeüs gereed lagen. Onder het gejuich der volksmenigte en het «hoerageroep.van de matrozen der Engelsche en Italiaansche schepen, stoomden de schepen naar buiten. Van de vloot onder prins George zijn middelerwijl vier torpedobooten en een transportschip te Kanea aangekomen. Aan den bevelhebber der troepen moet het bevel zijn gegeven de Christe nen te beschermen, de rust te herstellen en daartoe het eiland te bezetten. Alleen hierin, niet in een vijandelijke gezindheid jegens de Muzelmannen, ligt de reden van het zenden der troepen naar Kreta, alzoo een te Athene verschijnend blad. Dat koning George de veiantwoordelijkheid, die hij op zich heeft genomen, volkomen be seft, blijkt ook hieruit, dat hij zelf de leiding op zich heeft genomen der zaken, die Kreta betreffen, en voortdurend in telegrafische ver binding staat met de verschillende mogendheden. En ook te land begint Griekenland zich op een eventueelen strijd voor te bereiden. Prins Nico- laas aldus luidt een Reuter-bericht gaat met het 3e regiment artillerie naar Larissa. Het enthousiasme in Griekenland wordt dan ook nog steeds grooter. In een openbaar ge maakte kennisgeving van een aantai Grieksche officieren wordt verklaard, dat zij de rangen van het leger hebben verlaten, om in naam der vrijheid voor hunne Kretenzische broeder te strijden. En ook in de Kamer heeft de ver klaring van den minister, dat er Grieksche schepen naar de wateren van Kreta waren ge zonden, een stormachtige geestdrift verwekt. Het was gemakkelijk te voorzien, dat de inmenging van Griekenland een gereede aan leiding tot voortzetting van den strijd zou zjjn voor de Christenen op het eiiand, voor wie trouwens geen der mogendheden ook maaree- nige sympathie gevoelt, nu het afdoende ge bleken is, dat aan hen de hernieuwing der onlus ten te wijten is. De berichten van het eiland teekenen den toestand dan ook als hoogst ernstig. Te Kissamo en te Solino worden de Muzel mannen door de Christenen, in het klooster schande. Het moet zoo zijn, maar geloof niet, dat ik ooit zal vergelen, hoe gij mij in dit uur van angst en leed hebt bijgestaan gebruik maken van uwe goedheid echter kan ik met." «En als gij uw broeder daardoor eens ledden kondel als gij door het aannemen mijner hulp uwen bioeder en uwe familie eens koudot vrij waren van de schande die hen dreigt, zoudt gij ook dan nog neen zeggen?" «Ook dan want wij zijn in de onmogelijk heid om u ooit onze schuld te kunnen afdoen Het rijtuig stond stilHoim kon geen woord zeggen. Hij zag bij voortduring naar de slanke meisjes gestalte met dat ernstige gelaat, die zoo vol majesteit afsloeg, wat ieder ander met vreugde als zijn reddingsanker zou hebben begroet. «Wilt u nog niet liever terug keeien, mijnheer de baron," vroeg Eilin nog eens dringend, toen zij op het punt stond in de coupée te stijgen. In plaats van haar antwoord te geven, hielp hij li8ar in den wagen. Het portier werd dicht geslagen. Een schril ge fluit en voort reed do (rem. Ellin waagde het nauwelijks adem te halen. Holm keek uit het portier zonder dat zijn blik dien van Ellin ontmoette. Weldra was men te Berlijn. Een rijtuig, dat Holm besteld had, bracht hen in een half uurtje aan de woning van den majoor. Geen woord werd er meer tusschen hen gewisseld. Wat was het stil in huis, Ellin huiverde. Greta opende de deur. Snikkend viel zij Ellin om den hals en gaf den baron de hand. «Die arme papa, die arme mama", schreide zij. «Kan ik uw papa onmiddellijk spreken," vroeg Holm. van Chrysopiy de laatsten hun beurt belegerd. Te Rethymo en te Heracleon is de toestand zeer ernstig, maar op dit oogenblik wordt wel het meest de aandacht getrokken door de gebeurtenissen te Kanea. Daar hebben de Christenen de hoogten om de stad bezet en zijn den aanval op de stad begonnen. Een levendig geweervuur wordt te Halepa, de voor stad Kanea, gevoerd, en zelfs hebben de op standelingen kanonschoten gelost tegen het Turkscbe fort. waarop de opgesloten Turken met kanonschoten geantwoord hebben. De strijd wordt met groote verbittering van beide zijden gevoerd. De gouverneur Berovitch- pacha, begaf zich aan boord van een Russisch oorlogsschip, terwgl de consuls hun families eveneens aan boord der schepen hebben ge bracht. Ook op een Turksch oorlogsschip werd door de Christenen geschoten. Te Konstantinopei wordt intusschen druk beraadslaagd èn door den Turkschen minister raad èn door de gezanten der mogendheden. De ministerraad besloot, in afwachting van het resultaat der pogingen lan den kant der mo gendheden om Griekenlands inmenging te be letten en de rust te herstellen, een passieve houding te bewaren. Mochten die pogingen mislukken, dan zou men militaire maatregelen aan de grenzen van Thessaiië nemen. De bijeen komst der gezanten, die Zaterdag plaats had, heeft tot het besluit geleid, een bezetting van Kanea, Rethymo en Kandia aan te bevelen, ter bescherming der Muzelmannen. Vooral is men te Konslantinopel bevreesd voor uitingen van op gewondenheid der Turken in de stad op den lGen dag der Ramadan, Woensdag a. s.de berichten uit Kreta hebben de gemoederen daar zeer verbitterd. De afloop van den gespannen toestand is nog in 't minst niet te voorzien. Een krachtig en eenstemmig optreden der mogendheden, zoo tegen Turkije ais tegen Griekenland, alleen zal wellicht in staat blijken ernstigere verwikke lingen te voorkomen. Men heelt getracht ook andere Balkanstaten een aandeel te wijten aan den wanordelijken toestand op het Balkanschiereiiand met name aan Bulgarije en Servië. Maar de Bulgaren werpen dit verwijt verre van zich, en Servië houdt zich met andere, binnenlandsche aange legenheden bezig. Bulgarije doet zijn best een wit voetje te krijgen bij de mogendheden, want zijn aspiraties gaan hoog. Nog is het een vor stendom, maar Ferdinand van Saksen-Coburg ziet de koningskroon vóór zich zweven en ti acht die te grijpen, en hij weet dat dit hem alleen zal gelukken, indien de mogendheden zoo goed gunstig willen zijn ze onder zijn bereik te brengen. Zou hij dan zich mengen in een toe stand, die de Europeesche machten reeds zoo veel moeite en zorg baart Hij zal zich er wel voor wachten: het ideaal, dat hg nastreeft, is te verlokkend. Op hetzelfde oogenblik werd de deur geopend en de waardige gestalte van den majoor werd zicht baar op den drempel. «Vader, lieve vader," snikte Elün en iegde haar arm om den hals van baren vader. Hij maakte zich kalm uit die omhelzing los en zeide zacht «Ik dank u, waarde baron, dat gij gekomen zijtmag ik u verzoeken binnen te komen". «Ik kom om u mijne hulp aan te bieden," zeide Hoim met warmte, «als ik u soms in iets van dienst kan zijn Zijn woorden bestierven hem op de lippen, want langzaam en plechtig had graaf Brandenstein de deur der kamer wijd geopend en voor hem op oen divan uitgestrekt en met een licht kleed bedekt, lag Felix van Brandenstein daar in zijne enge woning, bleek, zonder leven. Daarnaast sloop eene oude gestalte en keek met glanslooze oogen naar haren eerstgeborene, de trots en de hoop van haar leven wiens lachende, lichtzinnige mond nu voor immer door eigen schuld gesloten was. Mevrouw Van Brandenstein keek nauwelijks op, toen Ellin en de baron binnen traden. Eerst toen Ellin zich luid weenend op het lijk haars broedeis wierp, kromp zij te zamen en zeide rustig «Laat hem toch slapen, gij wekt hem, mijn Felix." «Mama, o, mijn God, mama," snikte Ellin en legde haren arm teeder om hare mooder, «kom, sta op, ik hen het, Ellin, uwe dochter." «Laat haar," zeide haar vader, «laat haar uit strijden, zij weet het beste wat wij aan onzen jongen misdeden. Zie, mijnheer de baron, zoo heb ben ze hem mij voor een paar uur thuis gebracht, Geheel anders zijn de dingen, die de Serven bezig houden. Reeds zoovee! onaangenaamheden heelt het land te danken gehad aan en reeds zooveel Servisch geld is verdwenen in de zakken van ex-koning Milan, en weer wordt de rust in liet land bedreigd door de pogingen van Milan om andermaal iiet roer van staat in handen te krijgen. Reeds vroeger heeft hij getracht zich met het regentschap te doen belasten, onder voorwendsel dat de zwakke gezondheids toestand van zijn zoon dezen het regeeren moeilijk maakte. Eu ook thans tracht hij onder hetzelfde voorwendsel zijn zaak te Weenen te bepleiten en zich daar den rioodzakelijken steun te verzekeren. Intusschen is men in Servië allerminst met zijn plannen ingenomen, en het lijdt geen twijfel of de tegenwerking van den vroegeren gezant te Weenen, Snmtch, die, thans minister-president, zijn terugroepings- biieven nog niet aan het Oostenrijksche gou vernement had overhandigd, doch nu Milan naar Weenen is nagereisd, zal de balans wel ten nadeele van den avontuurlijken ex-koning doen overslaan. Rusland, dat reeds vroeger Milans plannen verijdelde, zal ook thans zijn oogen niet sluiten voor zaken, die niet in zijn smaak vallen. De Russische regeering neemt haar voor zorgsmaatregelen. Het aantal manschappen van enkele corpsen is verhoogd, de officieren, die verlof hadden, zijn in actieven dienst terugge roepen, en de vloot wordt in de Zwarte Zee voor alle eventualiteiten gereejl gehouden. Een en ander heeft met nagelaten zekeren indruk in Europa teweeg te brengen, Maar het Rus sische gouvernement verklaart, dat deze maat regelen niet dan natuurlijk kunnen geacht worden in dezen onrustigen tijd, maar dat er geen sprake is zooals ook beweerd werd van een mobiliseering van het leger of van de vloot. Naar de Kretenzische wateren heeft de re geering nog twee pantserschepen gezonden. In de Hongaarsche Kamer werd door Kos suth een interpellatie tot de regeering gericht met het oog op Kreta. Banffy verklaarde in zijn antwoord, dat de geruchten als zou Oos tenrijk zijn leger gaan mobiliseeren, onjuist waren. De regeering kon alleen deze inlichtin gen geven dat de geheime Grieksche comité's de onlusten hadden uitgelokt en dat de Turk- sche regeering alsmede een deel der schuld draagt door het beletten van de tenuitvoerleg ging der hervormingen. De Grieksche regee ring heeft tegen den raad der gezanten gehan deld. Alle mogendheden wenschen evenzeer dat er vrede en orde zjj in 't Oosten, en trachten langs dïplomatieken weg elke verwikkeling in het Oosten, in de eerste plaats op Kreta, te voorkomen. De gouverneur der Kaapkolonie, tevens Harer Majesteits Hooge Commissaris in Zuid-Afrika, mijn trots, mijn oudste. En ik heb niet geweend en geweeklaagd als zijn arme moeder daar ginds en ik heb mijne banden niet gewrongen, nniar ik heb mijne handen opgeheven tot Hem, van Wien men zegt, dat Hij alle harten kent; en in mijn binnenste beeft een stern geklonken beter dood dan eerloos 1 en ik ben naar mijn dooden jongen getreden en heb hem roet eigen hand de epauletten van de schouders willen rukken, die hij niet langer waardig was te dragenGod weet het, mijn hand heeft daarbij niet gebeefd, maar deze vrouw, die in haar kind haren God vereerde, die nu met dit kind haar gansche geluk heeft verloren, hield mij terug. Ocb, 't is zijne moeder, en moederliefde is van anderen aard dan vaderliefde, die met vaste hand eenen dorren tak afsnijdt, opdat de boom niet voor zijnen tijd ver- kwijne. En ik heb in den dood aan mijnen jongen die schitterende dingen gelaten, die hij levend niet meer mocht dragen, en die de oorzaak waren, dat hij in den dood ging. God moge hem een genadig Rechter zijn." Holm reikte bewogen den majoor de hand. De andere legde hij zachtkens op het lokkige hoofd van den doode, die daar zoo rustig lag als een slapend kind. «Hij heeft geboet," zeide hij zacht. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1