BINNENLAND. Bevolking op 31 Dec. 1896 7423 8074 15497 Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Lord Rosmead (sir Hercules Robinson) heeft zijn ontslag genomen en keert naar Engeland terug. Als zijn opvolger wordt genoemd sir Alfred Milner, die van 1887 tot 1889 particu lier secretaris was van den toenmaligen kanse lier der schatkist Goschen, in 1889 als onder staatssecretaris van financiën in Egypte optrad en sedert 1892 aan het hoofd staat der afdeeling binnenlandsche belastingen. Zijn na zijn terugkeer uit Egypte verschenen werk «England in Egypt" wordt als een standaard werk geroemd. v_ r •Gemengde Mededeellngen. De gezanten van Italië, Duitschland, Engeland en Rusland en de admiraal Besnard confereer den Zaterdag met den heer Hanotaux over den toestand in het Oosten. Het resultaat der be raadslaging is niet bekend. Men beweert te Konstantinopel, dat Saiid Eddin Pascha tot militair commandant van Kreta zal benoemd worden, en dat hij reeds teruggeroepen is uit Beiroet. Uit Smyrna kwam te Athene het bericht, dat de valt een stoomschip gereed wilde doen maken.-tot het overbrengen van troepen naar Kreta. Het is slechts een gerucht, dat nadere bevestiging vereischt. De Spaansche raad van State beraadslaagt heden over de hervormingsplannen voor Cuba en zal ze vermoedelijk met een kleine wijziging goedkeuren. Op Cuba wordt nog steeds gestreden. Een detachement van een officier en zes soldaten is in de provincie Matanzas overvallen, en ook in Pinar del Rio en Havanna hadden gevech ten plaats. De opstandelingen zouden het bericht komt uit Madrid 41 der hunnen verloren hebben. Uit Melilla komt bericht dat zeker agitatie heerscht onder de Kabylen van Mazuza en Tra- gana. De regeeiing nam hare voorzichtsmaat- r egel en. Het besluit van den Uitvoerenden Raad der Zuid-Afrikaansche Republiek om aan 800 per sonen het kiesrecht te verleenen, wordt zeer ongunstig opgenomen, en men meent dat de Uitvoerende Rahd op zijn besluit zal moeten terugkomen. Uit Rio de Janeiro wordt aan de New-York Herald bericht dat in een vergadering van dweepers, onder leiding van Conseiheiro te Cambos gehouden, een republiek werd gepro clameerd. Atjeh. De N. B. Ct. ontving het volgende telegram uit Batavia «Het militaire gerechtshof veroordeelde lui tenant Hoolboom ter zake van het artillerie ongeluk, in April jl. in Atjeh voorgevallen, tot 3 maanden gevangenisstraf". Het in dit telegram bedoelde ongeluk is waar schijnlijk liet op 18 April bij het intrekken van de militaire posten Anagaloeng, Lambarih, Lamsoet en Senelop gebeurde, toen bij de Euro- peesche compagnie van het 12e bataljon 6 fuseliers gedood en 4 zwaar gewond werdeu door een ongelukkig granaatscbot onzer eigene artillerie. H. M. de Koningin maakte Zaterdagavond kennis met het gezelschap van de Fransche Groote Opera en woonde met de Koningin- Regentes de voorstelling van Hamlet bij, van den aanvang tot na afloop van het lentefeest, door het danspersoneel gegeven. De Koninginnen vertrokken weder te 10!/j ure. Baron Van Hardenbroek van Bergambacht, Opperkamerheer van H. M. de Koningin en Barones Van Hardenbroek, grootmeesteresse van het Huis van ff. M. de Koningin-Regentes, zullen morgenavond te hunnen huize een re ceptie geven voor leden der hofhouding, het korps diplomatique en vele andere genoo- digden uit de aanzienlijke kringen der Resi dentie. Op een nader te bepalen datum, waarvan de vaststelling afhankelijk is van het tijdstip van het verblijf in Den Haag van H. K. H. prinses Elisabeth van Waldeck Pyrmont, zal ten huize van genoemde hofwaardigheidsbe- kleedersleen groot bal plaats hebben, dat ver moedelijk zal worden bezocht door de koning innen en prinses Elisabeth. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 18 Februari eerst komende niet plaats hebben. De Staatspresident van den Oranje Vrijstaat heeft ter vervanging van rar. H, A, L. Hamel berg, overleden, benoemd tot consul-generaal in de Nederlanden dr. Hend. P. N. Muller te 's-Gravenhage, tot nog toe consul dier repu bliek. Het Koninklijk Instituut voor de Land-, Taai en Volkenkunde van Nederlandsch-Indië zal op Zaterdag 27 Febr. e.k. in het Instituutsgebouw in den Haag zijn jaarlijksche algemeene ver gadering houden. Aan de orde komt o. m, de verkiezing van drie bestuursleden. In de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad van Goes, deelde de voorzitter, inr. J. G. de Witt Hamer mede, dat hij besloten iieeft zich niet meer voor de herbenoeming die in Juni a.s. zou moeten plaats hebben als burgemeester beschikbaar stelt. Statistiek. De Centrale Commissie voor de Statistiek hield Vrijdag in Den Haag cene vergadering, welke be halve aan de behandeling van een door de Regeering gevraagd advies, ook gewijd was aan de vaststelling van het jaarverslag over 1896. Dit laatste stuk zal eerlang in de Staats-Courant worden opgenomen. Nog besloot de commissie de samenstelling ter hand te nemen van een geschiedkundig overzicht van dc voornaamste bronnen der statistiek van Nederland sedert 1813. In den loop der vorige maand zag vanwege de commissie het licht een overzicht van de geschiedenis en werkzaamheid der vakvereenigingen van werklie den hier te lande. Behalve eene uitvoerige tabel betreffende dc vak vereenigingen zelve, bevat dit werk, dat bij defirina Van Weelden en Mingelen verkrijgbaar is gesteld, ook een historisch overzicht der vakbonden en daar mede samenhangende organisaties. Een ingesteld onderzoek naar den loop der koop- en pachtprijzen van landerijen is bijna afgeloopen, zoodat de uitkomsten daarvan weldra ter perse zullen kunnen gaan. Dit voering der Kieswet. Door den minister vaa binnenlandsche zaken is aan de commissarissen der Koningin een schrijven gezonden, waarbij hij, naar aanleiding van de tal rijke verzoeken om inlichting betreffende de uitvoe ring der kieswet, welke bij zijn departement inkomen, mededeelt, gaarne te zullen zien, dat de burgemocs- sters zich in deze niet rechtstreeks tot hem, doch tot hen, commissarissen der Koningin, wenden, zoo dat alleen ingeval bij hen zeiven twijfel rijst om trent de to volgen toepassing, zijne tusschenkomst zal behoeven te worden ingeroepen. VLAARDINGEN, 15 Februari. Bevolking dezer gemeente op 31 M. V. Totaal December 18957150 7779 14929 Vermeerdering door 31. V. Tot. Geboorte299 303 602 Gevestigd 412 440 852 Ambtshalve inschrij ving 6 3 9 717 746 1463 7567 8522 16392 Vermindering door: Overlijden. 132 108 240 Vertrokken .310 343 653 Ambtshalve afschrij ving 2 2 444 451 895 VLAARDINGEN, 15 Februari, Zaterdagvoormid dag had in de fabriek „Hollandia" een droevig on geluk plaats. In de stoomzagerij sprong een stuk hout van de draaibank weg en trof den werkman H. H. Harmsen tegen de borst. De man greep naar de geraakte plaats, zakte ineen en stierf onmiddel lijk. De twee geneeskundigen die ter hulp geroepen werden, konden slechts den dood constateeren. De ongelukkige was gehuwd en had één kind. Daar de man aan een hartkwaal lijdende was, kan dit den dood bespoedigd hebben, later is gebleken dat dit inderdaad het geval was. Het personeel van de fabriek is tegen ongelukken v orz ekerd VLAARDINGEN, 15 Februari. Met zekerheid wordt gemeld dat de bekende amateur-fietser, de heer J. N. vau der Knoop, professional worden zal en vermoedelijk in het begin der maand April a.s. in training gaat. PERNIS, 14 Eebrnari. Alhier is opgericht een chr. historische kiesvereeniging met ruim 60 leden. DELFT, 13 Februari. Heden is alhier overleden dr. A. J. Dieperink, sedert 1893 lid van den ge meenteraad. De overledene bereikte den ouderdom van 71 jaren, was geruimen tijd geneesheer in de Z.-A. Republiek en behoorde tot de anti-revolutionaire partij. TWEEDE KAMER. Haven te Rotterdam. Rij de beantwoording van het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het onteigeningsontwerp voor bovengenoemne haven, doet dc Regeering uit komen, dat onteigening per zóne hier niet aanwezig is en dat de onteigening van een zoo uitgebreid terreiD als hier bedoeld noodig is, terwijl op andere wijze het werk in zijn geheel niet ten meesten nutte van de gemeente kan worden tot stand gebracht. Het doel der voorgenomen stadsuitbreiding is, behalve wegneming van voor het verkeer en de hygiëne schadelijke toestanden, welke uit den havenaanleg zullen voortvloeien, tevens verbetering van in dit gedeelte der gemeente reeds bestaande toestanden, welke de openbare gezondheid steeds meer en meer bedreigen. Hieromtrent beroept de Regeering zich óp een-rapport van den geneeskundigen inspecteur ia Zuid-Holland, die daarover nader opzettelijk is gehoord. Handelstractaat met den Oranje- Vrijstaat. Aan do goedkeuring van de Staten-Generaal ia onderworpen het tractaat van vriendschap en handel, tusschen Nederland en den Oranje-Vrijstaat den9en April 1895 gesloten. Daarbij is de meest begunsti- gings-elausule behouden, aan welke cohter geenerlei aanspraak kan ontleend worden op de uit het tol verbond met de Kaapkolonie voor haar voort vloeiende vrijstelling van inkomende rechten. Daarbij is voorts het geval voorzien, dat de Oranje-Vrijstaat nog met andere Staten, koloniën of landstreken van Zuid-Afrika een tolverhond mocht aangaan. Gelijkstelling is bedongen met de eigen onderdanen en met die der meest begunstigde natie ten aanzien der bescherming van fabrieks- en handelsmerken. Voorts is in het tractaat een arbïtrage-clausuLe op genomen, met bepaling, dat de beide gekozen arbiters al dadelijk na hunne benoeming een derde zullen aanwijzen met beslissende stem. De duur van het tractaat is op drie jareu bepaald Uitmonding van het gemeenterioolte Maastricht. De Regeering heeft voorgesteld aan de gemeente Maastricht eene bijdrage van ten hoogste f13300 toe te kennen in de kosten van verlegging van de uitmonding van het gemeenteriool aldaar naar de Maas. Rechtsgebouw en Huis van Bewaring te Rotterdam. In zijn antwoord op 't verslag der Tweede Kamer nopens bet betrekkelijk wetsontwerp, verdedigt de minister van justitie nader zijn plan om een nieuw rechtsgebouw en een huis van bewaring te stichten op een aan den Staat toebehoorend terrein aan den Noordsingcl te Rotterdam, en zulks omdat de vesti ging van genoemde gebouwen in elkanders nabijheid van groot belang is, en ook omdat het besparing van kosten wegens vervoer van gevangenen zal ten ge volge hebben. Naar aanleiding van het door eenige leden aange geven denkbeeld om de Blaak tegenover het post kantoor als stiehtingsplaats aan te wijzen, heeft de minister inlichtingen gevraagd bij Burg. en Weth. van Rotterdam, die het zoowel wegens dc daaraan verbonden kosten als wegens de scbeepvaartbelangen ontraden. Bij gewijzigd wetsontwerp wordt in raming ge bracht f 130,000 als eerste gedeelte der kosten, be nevens f 2500 voor belooning van buitengewone op zichters. De bedoeling is het werk in het loopende jaar aan te besteden en met de uitvoering daarvan aan te vangen. Indische spoorwegen. Nader is bij suppletoire Indische begrooting door den minister van koloniën f 40.000 plus 358.000 aangevraagd voor de gewijzigde richting van den in aanleg zijnden spoorweg van Tarik naar Kalimas. De daartoe betrekkelijke post werd in het najaar bij amendement van de begrooting afgevoerd in af wachting van nadere inlichtingen te dezer- zake. Het van den gouverneur-generaal per telegram ge vraagde volledig voor-ontwerp is in bewerking. De minister van Koloniën heeft echter gemeend daarop niet te moeten wachten met de nadere indie ning van zijne voorstellen. Terwijl hij aan de Kamer een 6-tal stukken ter nadere toelichting van deze zaak overlegt, zet hij met beantwoording tevens van de in de Kamer geopperde bezwaren nader uiteen, dat het gewijzigde tracé in allen deele de voorkeur ver dient boven het oorspronkelijk plan, zich daarbij ten slotte beroepende op een rapport van den heer J. Sluiter, wiens ervaring, ook als exploitatiechef der Oosterlijnen, aan zijn oordeel groote waarde doet hechten. Bij kon. besluit is benoemd tot rechter m dè arrondissements-rechtbank te Amsterdam mr. A. Fen- tenerv.m Ylissingen,rechter-p!aatsvoi vanger in gemelde rechtbank, advocaat en procureur te Amsterdam. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Wolphaartsdijk G. Koert, secretaris dier gemeente. Bij kon. besluit zijn bij de koninklijke bibliotheek benoemd o met ingang van 1 April 4897, tot onder-biblio thecaris dr. H Brugmans, thans conservator aan de bibliotheek der Rijksuniversiteit te Groningen b. met ingang van I Maart 1897 tot wetenschap pelijk assistent L. C. Kloo«, te 's-Gravenhage. Bij kon. besluit is goedgekeurd, dat C. Fiedderus Boelken, burgemeester van de gemeente Vlagtwedde, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Bij kon. besluit is goedgekeurd, dat J. Parker, bur gemeester van de gemeente Zwaag, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Bij kon. besluit is de luitenant ter zee der 2e kl. H T. Cox, op zijn verzoek, met 1 Maart a.s. eervol uit den zeedienst ontslage» Bij kon. besluit is de kapitein ter zee W. ,1. P. van Waning, met 4 Maart a.s., eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. pintsersclup Eeertsen, en in dat bevel vervangen door den kapitein ter zee B. de Groot. Door de arrondissements-rechtbank te Middelburg is, ter vervulling van een vacature *an techter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. B. W. F. Kronenberg, rechter in de arrondissements-rechtbank te Zierikzee; jhr. mr. W. G Quarles van UITord, en jhr. mr. T. J de Marees van Swinderen, substituut-griffiers bij de arrondisse- ments-rechtbanken te 's-Gravenhage en Dordrecht. Bij beschikking van den minister van waterstaat zijn de heeren D. A. van der Straaten en A. van Schaik benoemd tot buitengewone opzichters bij de uitvoering van baggerwerk in de rivier de Boven- Merwede. De Kegelclub Musis Sacrum opende giste ren haar uitgeschreven concours ter gelegen heid van het éénjarig bestaan der dubbele ke gelbaan. In een sierlijke rede heette de Voorzitter, de heer L. A. C. Ingenhoes, den aanwezigen hartelijk welkom en sprak daarbij den wensch uit, dat deze vreedzame strijd zoude medewer ken tot de verbroedering der verschillende be oefenaars van het kegelspel. Op het lange voortbestaan der banen en de wederkeerige vriendschap onder de kegelaars werd daarna een glas champagne gedronken, waarna de banen werden ontzegeld en de strijd een aanvang nam. Voor dien strijd bestaan levendige aanspo ringen want niet alleen de trots der overwinning maar ook het bezit van een of meer der fraaie prijzen zal voor elk der deelnemers wel een spoorslag zijn om met de uiterste zorg in de corpswedstrijd, met onverflauwde volharding in den personeelen wedstrijd te kampen. Prachtige gouden en zilveren medailles zijn uitgeloofd, die werkelijk een bezichtiging alleszins waard zijnterwijl onder de personeele kost bare prijzen zijn als een notenhouten bureau een prachtige pendule enz. De stand der corps wedstrijd is nu: 4. »Het rollend genoegen", Schiedam, 126 punten met het hoogste aantal (23) trefïers. Hoogste serie de heer Van Buysen 32 punten. De koningsprijs de heer Van Buysen 33 punten. 2. «Sparta" van Amsterdam, 401 punten. 3. «Kampioen" van Den Haag, 99 punten. 4. «De Vliegende Hollander", Haarlem 99 punten. 5. «Aurora", Rotterdam 98 punten. 6. «Land- en Schiezicht", O verschie, 97 pun ten. 4 negens, voor negenpiys. 7. «Nooit gedacht", Amsterdam, 94 punten. 8. «Links in die Gasse", 's-Gravenhage, 91 punten. 9. «Harmonie", Leiden, 87 punten. 10. «Volharding", Haarlem, 80 punten. 11. «Koekkoek", Amsterdam, 78 punten. 12. «Onzeker", Rotterdam, 78 punten. 13. «Uitspanning door Inspanning", Leiden, 67 punten. 14. «Recht naar 't Doel", Schiedam, 67 punten- Consolatieprüjs «Nooit gedacht", Amsterdam (de heer Van Aarsen) met 26 punten. Op de tentoonstelling van Avicultura, welke gehouden is op 12, 13 en 14 dezer in de zalen van het K. Z. B. Genootschap te 's-Gravenhage, behaalde de heer W. J. Heyligers alhier een eere- en een eerste prijs voor de grootste en de fraaiste collectie Inlandsche vogels. Ook verwierf dezelfde inzender nog een eerste prijs voor het zeldzaamste paar Buitenlandsche vogels, zijnde een paar zwartkop gorzen (Em- beriza menalocephalis) afkomstig uit Klein-Azié. Woensdag a.s. zal in de vijfde leesvergadering van het «Nut" alhier de heer Crooswijck uit Lochem eenige novellen en sche'tseh voordragen. De vergadering is des avonds te acht ure in Musts Sacrum. Wij maken ooze lezers nogmaals altent op achterstaande aankondiging betreffende het Donderdag a.s, hier te houden Kunsteuaars- concert. Wat wij reeds vroeger schreven her halen wij de namen der concertgevers staan er borg voor dat men iets goeds zal te hooren krijgen. Een tamelijk dikke rook deed gisteren mid dag de voorbijgangers en de bewoners van de Broersvest voor het pand No. 89, bewoond door Mej. v. V., samenloopen, in de meening dat een ernstige brand was uitgebroken. Het bleek echter bij nadere beschouwing een schoorsteen te zijn wiens zwarte vette inhoud had vlam- gevat en den zwaren rook veroorzaakt. Door de bewoonster, geholpen door den stads timmerman Noordijk, werd het vuur met be hulp van zout gebluscht. Zaterdagmiddag had er een ongeluk plaats in de branderij van den heer H. Jansen Co,, Lange Haven. De brandèrsknecht Th. Weber, wonende Polderstraat 6, draaide een der kra nen van een ketel los. Hierbij brandde hij zich aan het rechterbeen en den linkerarm, doordat hij de kraan te wild opendraaide, waardoor de kokende spoeling er uitspatte en over bovengenoemde deelen kwam. Gereilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht13 Februari. Notaris: mr. H. M. C. Poortman. I. Een woonhuis met schuurtje, erven, ruimen open grond, en achteruitgang, aan de Lange Kerkstraat nr. 36, groot 402 M!, in veilhig f2680. II. Een pakhuis met schuur, erven en open grond, nevens perc. I, nr. 38, in veiling f 2500. Gecombineerd verkocht voor f 5320. III. Een woonhuis en erve met opeu grond, aan de Boterstraat nr. 35, groot 102 M!, in veiling f 1225, daarvoor verkocht. IV. Een woonhuis en erve, met open plaatsje, aan de Broersvest nr. 53, groot 57 M1, in veiling f2440. V. Twee woningen en erven met open grond, achter perc. IV, nrs. 512 en 51', groot 114 MJ, in veiling f 260, VI. Twee woningen en erven staande en ge legen als voren, nrs. 513 en 51', groot 36 M2, in veiling f140, VII. Een perceel open grond, achter perc. V en VI, groot 106 Ms, in veiling f675. VIII. Een woning en erve met open grond, aan het Broersveld, nr. Ï41, groot 86 M2, in veiling f 625. Gecombineerd verkocht voor f4465. BURGERLIJKE STAND. 4eboren t 12 Febr. Cornelis Hendrik, zoon van P. L. van Amerom en M. J. Marks, Pol derstraat. 14. Catharina Hendrika, dochter van M. de Kort en J. P. C. Verwaijen, Bakkers- straat. Overleden s 12 Febr. Maria Adriana Hille, oud 2 jaar en 7 maanden, Ploegstraat. 13. Antonius Oversier, oud 58 jaar en 7 maanden, Hoogstraat. Dina Penders, oud 73 jaar en 11 maanden, wed. van A. Heetman, Nieuwe HavenJaeomina Niepius, oud 82 jaar en 6 maanden, echtgen. van W. Mak, Broersveld. 14. Reinier Kooij, oud 69 jaar en 10 maanden, Lange Nieuwstraat. Wilheimina Antonia Hendrika de Kort, oud 1 jaar en 7 maanden, Bakkersstraat.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2