50s,e jaargang. Woensdag 17 Februari 1897. N°. 9247. FKmiLLETOIST. DE WERELD ONTVLUCHT. Abonnementsprijs, per kwartaalf o.9o Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. BUITENLAND. COIlifi Franco per post-1.30 UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAU: BOTEKSl'KAAT ?0. Telcphoon Wo. 1S3. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 16 Februari '97. De Grieksche Regeering heeft zich door hare inmenging in de aangelegenheden van Kreta in een moeilijke positie gebracht; zij heeft het laten komen tot een crisis, zonder achtte slaan op het gevaar voor Europa en vooral voor eigen land. Gelukkig evenwel, dat de crisis waarschijnlijk zal leiden tot een gunsti ger verloop der zaken, daar eindelijk de vol komen eenstemmigheid der mogendheden ver kregen is. Het bericht, dat de Grieksche krui ser Admiraal Miaulis" de feitelijke vijande lijkheden was begonnen, door Zaterdag 1.1. een Turksch transportschip, dat van Kanea, met troepen aan boord, naar een ander punt van het eiland vertrok, door kanonschoten tot te rugkeer te dwingen, heeft dit gunstige resul taat gehad, dat het elk vermoeden van dub belzinnigheid van een der mogendheden heeft verwijderd, en na herhaalde conferenties de volkomen eensgezindheid der mogendheden is gebleken. Rusland, waarvan men dacht, dat het wellicht uit familierelatie Griekenland steunde, ook omdat over de meening der Russische regee ring niets bekend werd, moet thans ten dui delijkste zijn afkeur over de Grieksche inmenging hebben uitgesproken, en Engeland schaart zich, blijkens de verklaring van Lord Salisbury in het Lagerhuis, aan de zijde der andere mo gendheden. De minister deelde mede, dat men bezig was, de voorgeschreven hervormingen uit te voeren, toen cle Grieksche regeering, hier toe blijkbaar gedwongen door de openbare meening, tusschenbeide kwam. Alle mogend heden waren zonder uitzondering van meening, dat dit een zeer bedenkelijke daad was en men had ernstig er tegen geprotesteerd, zoo dra het bekend werd, dat die inmenging over wogen werd. De mogendheden hadden Grie kenland gewezen op de onvoorzichtigheid van dit optreden, dat niemand zou goedkeuren, naar de heer Salisbury geloofde. De Engelsehe re geering hield een oog in 't zeil, in overeen stemming met andere mogendheden, en men zou met hen gemeenschappelijk handelen. De Engelsehe vlagofficieren hadden de instructie ontvangen, om niet geïsoleerd op te treden, maar te handelen in samenwerking niet de vlagofficieren der andere mogendheden. Terwijl men aldus handelde gezamenlijk met andere mogendheden, kon thans onmogelijk met vertrouwen gesproken worden over de poli tiek, die gevolgd zou worden. Alleen kon hij verklaren, dat er volkomen samenwerking tus- schen de mogendheden zou blijven, en dat er geen enkeh reden was om aan te nemen dat die samenwerking zou ziju verminderd of dat de mogendheden het voornemen zouden hebben de tot nu toe gevolgde politiek te verlaten. Er was geen bericht ontvangen omtrent het ont schepen van Grieksche troepen, en lord Salis- Roman van Anny Wothe. 40) Meviouw Van Brandenstein zag met starren blik de beide mennen na, die het vertrek verlieten dan sloop zij naar de plaats waar Eilin bij haren dooden broeder knielde en zeide zachtjes fluisterend, tik weet waarom Felix van hier weg moest, ik weet het Ellin. Zie je, toen Felix nog klein was, deed het mij verdriet, dat hij niet het eenigste kind van zijnen vader was, maar nog twee zusters had, die niet mijne kinderen waren. En ik pant serde mijn hart en schonk al mijne liefde aan Felix. Voor hem zorgde ik, voor hem leefde ik, en de kinderen der vreemde vrouw haatte ik. Ik geloofde, dat mijn Felix door hen werd benadeeld. Hem alleen gunde ik alle geluk. Ik dreef de arme kinderen ver van het ouderlijke huis en ik dacht slechts aan mijn jongen. Het eene stierf, wijl het niet opgewassen was tegen de moeiehjkheden van het leven, het andere ging ten onder in den maal stroom der wereld. Ik ontnam zoo uwen vader zijne kinderen gelijk mij nu het mijne ontnomen wordt. Door hem, door Felix hoopte ik alle geluk der wereld voor u, voor hem, voor voor ons allen te verkrijgen, en nu ligt hij daar, en nu ziet hij mij met zijn bleek gezicht aan en hij klaagt mij aan, dat ik hem niet heb gestaald voor den strijd des levens. Kom, ga nu heen mijn kind, en laat mij alleen met mijn jongen." bury geloofde ook niet dat het gebeuren zou. Tot zoover de heer Salisbury. Zeker is het intusschen, dat de drie stoom schepen, die met troepen aan boord uit den Piraeüs vertrokken zijn, bestemming hadden voor Kreta, en dat de beschieting van het Turk- sche transportschip niet de eenige maatregel van geweld is geweest van Grieksche zijde Heracleondat in Turksche handen was werd door eenige Grieksche schepen gebom bardeerd. Gelukkig hebben de gezanten de verbittering, die de berichten hiervan te Konstantinopel wekten, weten te doen bedaren, en de zoo hoog geroemde, naar tot nu toe zoo weinig gebleken eenstemmigheid der mogendheden heelt Griekenlands patriotischen geestdrift een breidel aangelegd. Prins George, de bevelheb ber der Grieksche flottille voor Kanea moest van den Engelschen eskadercommandant de bedreiging hooren dat, zoo hij de hem dooi den koning en de Grieksche regeering gegeven bevelen opvolgdede Engelschen verplicht zouden zijn hun macht tegenover hem aan te wenden. Deze houding van den Engelschen commandant, waarop allerminst gerekend was, heeft de Christenen op Kreta deerlijk teleur gesteld in hun verwachting, dat prins George gezonden was om hen tegen de muzelmannen te helpen. Intusschen hebben de vereenigde vlootvoog den het hierbij niet gelaten. Door de troepen der verschillende mogendheden is gisteren Kanea in de meeste orde bezet en zijn de Fransche, de Russische, de Engelsehe, de Ita- liaansche en de Oostenrijksche vlaggen op de muren der stad gehesehen, Tegelijk is aan het Grieksche smaldeel mededeeling gedaan van deze bezetting, terwijl de commandanten der verschillende eskaders den Griekschen vlootvoogd hebben gesommeerd, zich te schikken naar de regelen der internationale wetten. Bij het lezen dezer berichten zou de vraag kunnen rijzen of Duitschlaud niet mede doet aan het gezamenlijk optreden der mogendheden. Toch, hoe weinig belang Duitschland ook heeft bij den toestand in 't Oosten, het heeft ook hierin zijn stem doen hooren en zijn goedkeuring gehecht aan de thans genomen maatiegelen. Immers de Keizer bracht, na een langdurige conferentie met den rijkskanselier, achtereenvolgens een bezoek aan de gezanten van Rusland, Oostenrijk- Hongarije en Engeland, die zich later naar het ministerie van buiteniandsche zaken begaven, om te beraadslagen, terwijl de commandant der Keizerin Augusta, die spoedig te Kanea ver wacht wordt, order kreeg, in overeenstemming met de andere bevelhebbers, iedere vijandelijke daad van Griekenland te beletten en mede te werken tot het herstellen der orde en het ver mijden van nieuwe bloedbaden. Zoo blijft dus Griekenland alleen staan, en gemakkelijk zal het der regeering niet vallen, zich te redden uit de impasse, waarin zij ge raakt is door haar toegeven aan de volksopinie. «Smartelijk nam Ellin het hoofd harer moeder in de handen en kuste haar op het voorhoofd. «Vat moed mama," smeekte zij zacht, skorn ga mee naar papa." »Neen," zeide de gravin, «mijne plaats is hier laat mij hier boeten." sEUin ging langzaam de deur uit, en mevrouw Brandenstein legde haar vergrijsd hoold naast dat van haar dood kind en de heetste tranen van be rouw, die ooit zijn geschreid, stroomden zacht als eene milde voorjaarsregen over het strakke gelaat van den doode. Ter zelfder tijd stond op het slot Helraenhorst tante Lolje in de huiskamer en hield eene straf predikatie tot Gundala, die met gebogen hoofd voor het venster zat. »Wat meent gij toch eigenlijk wel," aldus be sloot zij hare vermaning, «je vader is nog een jonge man hij kan iederen dag nog trouwen en of 't je dan wel zoo erg aangenaam za! zijn dan met eene stiefmoeder te leven, slaat nog te bezien. Ik vind het ongehoord om graaf Brandes zoo koud te bejegenen als jij het bij zijn laatste bezoeken hebt ge daan. Dat wil ik je we! zeggen, als ik jong was, dan zou ik hem dadelijk nemen als hij mij hebben wou." Er kwam een weemoedig lachje op Gundala's gelaat. De goede, anders zoo fijn gevoelige tante, miste op'liet punt van lieide alles takt. Het was haar zelfs niet genoeg, dat zij Gundala wilde uit huwelijken, ze begon ook nog met haar papa. Hoewel Gundala volstrekt niet viool ijk gestemd was, moest zij toch hartelijk lachen. Haar papa en trouwenEn toch sloop de gedachte daaraan als een spook ai nader en nader. Griekenland is te ver gegaan, dan dat het zich op eens lijdelijk kan gaan schikken naar den went.h der mogendheden, en koning George, de vredelievende vorst bij uitnemendheid, die altijd het Pan-Hellenisme met kracht heelt weten te beteugelen, heelt wel redeu, beducht te zijn voor het verbitterde nationaliteitsgevoel zijner ouderdanen, aan wier aandrang onge twijfeld zijn verrrassend krijgslustige houding te danken is. De Grieksche regeering gaat dan ook door op den ingeslagen weg. Op een collectieve nota der mogendheden, die haar door den Franschen gezant werd overhandigd, verklaarde zjj dat haar tusschenkomst op Kreta gerechtvaardigd is door de moorden, en dat zij besloten heeft voort te gaan met de zending van troepen. De reserves van 1892 en 1893 zyn dan ook onder de wapenen geroepen en zijn twee stoom schepen beladen met insurgentenonder bevel van Grieksche officieren, die voor den schijn hun ontslag uit den dienst hebben geno men, naar Kreta gezonden. In de Kamer werd voorts door den voorzit ter medegedeeld, dat de adjudant van den koning, kolonel "Vassos, te Platania, op een uur afstands van Kanea, met Grieksche troepen aan land is gegaan. In een proclamatie aan het volk van Kreta vraagt Vassos, dat de bevolking van Kanea haar wil zal kenbaar maken. Geheel en al ontbreekt het Griekenland niet aan sympathie bij zijn optreden. Tal van bladen kiezen zijn partij, maar het zijn doorgaans bla den der oppositiepartijen, vooial in Frankrijk en Engeland. Meikwaardig is ook de steun, dien de Kretenzische Christenen en met hen de ter hulp gesnelde Grieken vinden bij de Byron Society, die leden bezie onder de hoogste kringen van Engeland. De Society maakt bekend, dat het voorloopig bewind te Halepa door het rneerendeel der Kretenzers erkend wordt en dat het de vereeniging met Griekenland vooi- staat. Zij heelt verder ten behoeve dier voor- loopige regeering een crediet geopend bij de Londensche filiaal der Banque Lyonnais, waar over twee parlementsleden het beheer voeren Welke maatregelen zullen de mogendheden nu verder nemen, ook voor de toekomst van Kreta? Nog steeds zijn de berichten hierover zeer vaag. "Voorloopig schijnt men overeenge komen te zijn, het plan der gezanten te vol gen, en behalve Kanea, ook Rethymo en Kan dia te bezetten; verder krachtig het ontsche pen van troepen op Kreta, zoowei Turksche als Grieksche, te verijdelen, ten einde een oor log tusschen Turkije en Griekenland te voor komen. Mocht het hiertoe toch geraken, dan zoo zegt de Post in een waarschijnlijk offi cieus artikel is de taak der mogendheden alleen, te zoigen, dat de strijd zich bepaalt tot Griekenland en Turkije. Maar hoe men de Kretenzische moeilijkheid zal oplossen, ook al worden ernstige botsingen voorkomen, is nog niet duidelijk. Een bericht uit Rome aan de Kólnische Zeitung, dat van be- Zou 't waar, kon 't mogelijk zijn e» zij zij zou dan op de plaats van haie moeder een ander zien. Het begon Gundala te duizelen bij de gedachte daaraan onwillekeurig moest zij aan mevrouw Von Sanderi denken. «Neen, liever dood dan die vrouw moeder te noemen," zeide zij luid. »Aan wie denkt ga Gundala "Verschrikt zag het jonge iqehje op en streek zich de blonde lokken van bet vei hitte gelaat weg. »Ach, tantetje 'tzou zoo verschrikkelijk wezen", zeide zij en hief bijna smeekend de handen omhoog. «Neen kind", zeide de oude juffrouw, »dat zou niet verschrikkelijk zijn, maar zelfs een groot ge luk voor uw papa. Zie uw vader heeft nimmer geluk in zijn leven gekend; je moeder heeft hij wel lief gehad, maar meer met de liefde van eenen vriend dan wel met die van eenen echtge noot. Hij trouwde je moeder, die hem vergoodde om eene bloedende wonde te lieelon, die hem de ontrouw van eene andere geslagen had. Je moeder wist dat, hoewel bij het haar nimmer heeft ge toond. Niets dan liefde en goedheid heeft zij van hem ondervonden en toen zij jong stierf, maakte hij zich er een vei wijt van, dat hij haar niet genoeg liefde tijdens haar leven had betoond, en het be wustzijn hiervan drukte hem zeer ter neder. Hij trok de wijde wereld in om alles te vergeten, en als gij in uw eenzaam klooster naar hem hebt verlangd, hij, wees er van overtuigd, verlangde niet minder naar u. Hij echter wilde geheel en al met het verleden hebben afgedaan, voor hij je terug zag en hij keerde terug, los gemaakt van alles wat hem het verleden herinnerdehij kwam vol liefde en verlangen tot je; jij echter Gundala stond verre van hem en hebt het naar liefde voegde zijde heet te komen, behelst, dat de mogendheden overwegen, om het eiland door Italië te doen bezetten ten einde de rust te herstellen, en het wordt niet onmogelijk ge noemd dat deze maatregel ingang zou vinden. Te Parijs wordt terzelfder tijd een oplossing der Kretenzische moeilijkheid voorgesteld, die inderdaad, zoo de sultan er in wilde toestem men, een gelukkige zou mogen heetcn. "Vol gens dat plan zouden Griekenlands aanspraken in zooverre bevredigd worden, dat prins George bekleed zou worden met het stadhouderschap over Kreta. Een gemengde Turksche en Griek sche bezetting zou dan noodig zijn om hem in zijn gezag te handhaven. Griekenland, dat zoo ver is gegaan, dat het door terugtreden zich aan bespotting zou blootsteilen, zou op die wijze de gelegenheid vinden tot een eervoile retraite terwijl in den status guo in het Oosten weinig zou veranderd zijn. In de Fransche Kamer gaf de toestand op Kreta opnieuw aanleiding tot een interpellatie, ditmaal van de heeren Jauiès en Le Hérissé. De minister Hanotaux verklaarde dat de regee ring op dit oogenbük de discussie hierover niet kon aanvaarden en wensehte die uitgesteld te zien tot dezelfde tijd als die over de inter- pellatie-Cochin. Onder toejuiching van de uiterste linkerzijde drong Jaurós daarentegen aan op onmiddellijke behandeling. Frankrijk mocht zich buiten medeweten der volksver tegenwoordigers in deze niet verbinden. De regeering mocht zicli niet aan de interpellatie omtrekken. Hierop verklaarde de minister president Méline, dat het de piicht der regeering is op dit oogenbük niets te zeggen; door te spreken zou zij haar gezag in Europa op het spel zetten. De regeering kon slechts algemeene verklaringen geven. Hij vroeg de Kamer de regeering een bewijs van haar vertrouwen te schenken, waaraan zij vooral thans behoefte heeft, door de onmiddellijke discussie te ver werpen. Met 302 tegen 170 stemmen werd daarop de motie der regeering aanvaard. In den Duitschen rijksdag werd de zaak- Brüsewitz nogmaals ter sprake gebracht door dr. Lieber. Hij vond het onbegrijpelijk dat de krijgsraad verzachtende omstandigheden heeft aangenomen. Niemand kan zich begrijpen dat zulk een aanleiding tot zulk een daad kon voeren. Bovendien, over Siepmanns gedrag ston den de verklaringen tegenover elkander. Het kwam hierin dus weer neer op de oude vraag of er een bijzondere krijgsmanseer bestaat, op welke vraag hij antwoordde, dat er slechts één eer is voor alle Duitschers, hetzij geüniformde of niet. De minister van oorlog, Von Gossler, repli ceerde hierop, dat de krijgsraad niet verzach tende omstandigheden had aangenomen omdat de eer van Brüsewitz hooger werd aangeslagen, maar alleen omdat Siepmann zich jflegelhaft" had aangesteld tegenover Brüsewitz. De minister snakkende vaderhart niet weten te waardeeren." «Diep, zeer diep heeft hij daaronder geleden en wanneer de invloed van Ellin, die op u beiden zeer groot is, je niet nader tot hem had gebracht, dan zoudt gij, Gundala, hem nog even verwijderd staan als vooiheen." Trotsch hief Gundala haar hoofdje op en hare oogen schoten vuur toen zij tot hare verschrikte tante zeide: sU beeft volkomen gelijk, tante Lotje wat papa betreft, ik sta hem verie, verder dan ik zou moeten, omdat ik met niemand kan noch wil deelen. Met niemand, hoor u ITfat kunt u ook aan graaf Brandes zeggen, als hij u soms mocht vragen. Een bediende trad binnen sgraat Brandes wenscht zijne opwachting te maken." «Genadige hemel," riep tante Lotje verschrikt voorwaar op dezen ongeluksdag loopt alles verkeerd jij moet graaf Brandes maar ontvangen, ik moet mij eerst nog even verkleeden, want ik kan mij in deze verschrikkelijke japon niet vertoonen maar ik verzoek je Gundala, wees verstandig en bega geen domheid." «Wees onbezorgd tante, u zult tevreden kunnen zijn." Trotsch en vol majesteit schreed Gundala de kamer uit. Was dat nu werkelijk die zachte en gezeggeüjke Gundala, wier hart, zooals tante Lotje het uitdrukte zoo week was alb was 7 «Goeden dag mijnheer de graaf," zeide Gundala vriendelijk, terwijl zij in de salon trad en Günther de hand" toestak, «wij hadden u vandaag eigenlijk zoo vroeg nog niet verwacht, tante is nog aan haar toilet bezig en papa is met Ellin naar Ber lijn maar neem u plaats als ik u verzoeken mag." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1