UIT DE PERS. BINNENLAND. Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS'." ■wilde overigens gaarne dr. Lieber inzage geven der processtukken. In Hamburg is het weer rustig. De politie houdt de havenwijken niet meer afgezet. Het werkstakers-comité vraagt steun voor hen die nog geen werk hebben. De arbeiders die weder aangenomen zijn, staan iedere week een halve mark af tot terugbetaling der geleende gelden. De minister-president vtm Spanje, Canovas, heeft liet voornemen uitgesproken reeds in Maart de hervormingen op Cuba uit te voeren. Iutus- schen wordt hierbij door hem er opgerekrnd, dat het generaal Weyler tegen dien tijd zal gelukt zijn de rebellen in de Oostelijke pro vincies terug te dringen. Tegenover Maximo Gomez' verklaring, dat hy den strijd nog hoopt te winnen, is dus vooralsnog af te wuchten, hoe het verloop van den strijd zijn zal. Gemengde Mededecllngcn. De Hamburger Nachrichten spreekt ten stel ligste tegen, dat Bismarck zich over het arbi trage-verdrag zou uitgelaten hebben in een intervieuvv, zooals door de World werd mede gedeeld. Beroritcli-pacha is te Kalamata aangekomen en is vandaar naar Korfu vertrokken. De veikiezing van een nieuwen oecumeni- schen patriarch is door de Heilige Synode te Konstantinopel vastgesteld op over veertig dagen. Een bericht uit Manilla meldt, dat de Span jaarden een fort bij Oavita genomen hebben met een verlies van 5 man, tegen de rebellen 15. Volgens de Financial Times bedraagt de door de TransvaaKche regeering verlangde schadevergoeding slechts 185,000 pond. Te Washington is men overtuigd dat in deze zitting van het congres het arbitrage-verdrag met Engeland niet tot stand zal komen. Na hardnekkigen tegenstand onder do muren der stad hebben de troepen der Royal Niger Cy. de stad Bida genomen, waai zij zich thans handhaven. Een miskend leider. Het Handelsblad schrijft De antir. Nederlander noemt onze opmerking on juist, dat het na den uitslag der verkiezingen in 1888 voor de hand had gelegen allereerst dr. Kuyper een zetel in het anti-liberaal kabinet aan te bieden. En wel omdat „het optreden in een kabinet niet mag zijn een bolooning voor bewezen diensten". Natuurlijk niet. Dien grond hebben wij dan ook niet. genoemd. Wel de positie van dr. Kuyper als feitelijke leider der antirevolutionaire partij, welke toen nog niet althans uiterlijk niet zoo ver deeld was als thans. Aan zijn jaren langen arbeid was het vooral toe te schrijven, ook aan zijn door zetten om met de Katholieken samen tc gaan, dat destijds het optreden van een antir.-kath. ministerie mogelijk was geworden Wegens zijn Kamerlidmaat schap in vroeger jaren ontbrak hem ook niet do par lementaire ervaring. Hij was in de eerste plaats ge roepen de verantwoordelijkheid van zijn leiding der verkiezingen te dragen, niet als „bcloomng" maar als plichtals toetssteen tevens van zijn krachten niet enkel als agitator, maar ook als staatsman. Bovendien was hij de voorzitter van het centrale comité zijner partij. In elk ander constitutioneel land zou geen partij genoot een portefeuille hebben aanvaard zonder hem, of althans slechts na zich eerst tc hebben overtuigd dat de eigenlijke leider der partij zich niet voorde regcertaak beschikbaar wilde stellen. Ongetwijfeld hangt, gelijk de De Ned. nog opmerkt, het van tal van omstandigheden af wie in een Ka binet moet optreden. Dat weet ook een verstandig leider, wier 't niet enkel om het gezag tc doen is. Ware dr. Kuyper in 1888 een portefeuille aange boden, het is best mogelijk dat hij bedankt had en den tijd voor zijn optreden ongeschikt of nog niet gekomen geacht had. Dit is echter niet do vraag; wél dat men hem, den feitelijken leider, niet als zoo danig heeft erkend en niet bom allereerst voor de verantwoordelijkheid heeft gesteld van het r c- geeren. Toch was men in 1888 al wat vooruitgaanIn 1886 werd bij door zijn partijgenootcu in do Kamer zelfs niet gehoord over de oplossing der crisis, toen de heer Mackay de,koninklijk3 opdracht had gekre gen, maar die afwees. „Hij werd er eenvoudig buiien gelaten, als gold bet eenzaak die hem niet aanging", zooals hij zelf Zaterdag mededeelde. In 1881 heeft men naar'tschijnt-- nhhrcg hem gekend in do samenstelling van het kabinet i/ackay- Ruys van Beerenbroek, maar toch hem zelfs telsel- matig nog altijd buiten bet Kabinet gelaten. Groote zegen heelt op dit „exclusivisme" niet ge rust Roomscli en Protestant. Naar aanleiding van de vlugschriften, die vooral te Rotterdam van Protestantsclie zijde met kwistige hand worden verspreid, merkt X)e (antir.) Ned. op, dat een beweging als deze altyd spoediger in actie dan tet rust te brengen is, en dat de kleine luiden wei eens wat verder,gaan dan hun leidslieden. Daarvan vertoonen zich in de Maasstad reeds min of meer bedenkelijke teekenen. "Om een enkel staaltje te noemen er werd dezer dagen in eenvoudigen kring aldaar in allen ernst verzekerd en geloofd, dat binnen korten tijd met de Roomschen zou moeten gevochten worden en dat de pans zelf te Bot terdam zou komen om zijn legioenen aan te voeren. Van een lezer te Arnhem, waar zooals men weet de beweging ook vrij geanimeerd is, ont ving het blad het volgend schrijven Heden ontving ik per post een anoniem schrijven waarin mij werd gemeld, ik zeer spoedig en alle geuzen moesten hangen. »Ter verduidelijking werd er een plaat bij ge voegd met eenige aan een koord hangende geuzen daarboven was geplakt Nederi. Prot. Volkshond; Gezellige bijeenkomst." De minister van financiën maakt bekend, dat op 13 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 1,754,754.97 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van2,875,487.18 (St.-Ot.) Wij vernemen, dat een wetsontwerp tot ver zekering van werklieden tegen dc gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven, de Tweede Ivamer heeft bereikt. Naar wij vernemen, is door de Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek ter behandeling in hare eerstvolgende alge- meene vergadering aan de orde gesteld de quaestie der Verzekering tegen werkloosheid. Als praeadviseurs over dit vraagstuk zullen optreden prof, mr. II. B. Greven, mr. A. Ker- dijk, mr. Ch. Raaijmakers en dr. C. A. Ver- rijn Stuart. Zaterdagavond spreekt te Apeldoorn de heer Domela Nieuwenhuis in liet Volkshuis. Men had ook hier als middel om hoorders te lokken vooral bekend gemaakt, dat verschillende pre dikanten aldaar schriftelijk zouden worden uit- genoodigd, met den spreker te debatteeren. Ds. C. Hattink (Ned. Herv.) zond den sec retaris der afdeeiing het volgende antwoord 5iNaar aanleiding van uw schrijven waardoor ik namens de afdeeiing Apeldoorn van den Soc. bond wordt uitgenoodigd om a.s. Zaterdagavond in het Volkshuis van gedachten te wisselen met den heer F. Domela Nieuwenhuis, waar deze zal spreken "ver ^christendom en socia lisme," moet ik u berichten, dat ik voor deze uitnoodiging beleefdelijk bedank. »Elken Zondag staat voor ieder de gelegen heid open, onder mijn gehoor te komen en in de kerk te vernemen welke de zegeningen zijn, die het christendom geeft en welke de eischen zijn, die het stelt. Ik noodig bij deze u en uwe medeleden uit, door geregelde bijwoning van de prediking des Woords, daarvan nader ken nis te komen uemen". Stuurlieden ter Koopvaardij. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen zal, aanvangende 9 Maart, te 91» uur, zitting houden te Botterdam, in- het gebouw der Loge aldaar. In de aanvraag om toegelaten te worden, welke den voorzitter, den heer J. H. P. E. Kniphorst tc 's-Gravcnbago vóór 2 Maart portvrij moet hebben bereikt, zal de candidaat. onder toezending van eenig authentiek geboortebewijs, tevens te kennen moeten geven voor welke vaart: Groote of Kleine, voor welk diplomaZeil of Stoom en voor welken rang hij verlangd geëxamineerd te worden. Mocht hij het examen volgens een der programma's B of in dezelfde zitting nog een aanvullings examen wensehen af te leggen, zal hij ook dit moeten vermelden. Wij verwijzen belanghebbenden verder naar de Staats-Ct. no. 39. Betrekking aan „De Kruisberg." In de Staatscourant van 16 Febr. worden sollici tanten opgeroepen voor de betrekking van werk meester-smid in liet Rijksopvoedingsgesticht „De Kruisberg" bij Doctinchem op eene jaarwedde van f800 met vrije woning en kostelooze geneeskundige behandeling. Volledige theoretische en praktische vakkennis, daaronder vakteckcnen, worden vereischt. Gegadigden moeten vóór 1 Maart bij den voor zitter van het College van Regenten hunne sollici tatie en stukken inzenden. DELFT, 16 Februari. Gisteren overleed alhier in den ouderdom van 41 jaren de kapitein der aitillcrio C. J. Siebcrg. Als le luitenant geruimen tijd bij de eonstructie- werkplaatsen gedetacheerd, werd hij 21 Augustus 1896 tot kapitein bij het 4e reg. vesting-artillerie, doch heeft door ziekte nimmer in zijn tegenwoordigen rang dienst kunnen doen. LEERDAM, 16 Februari. Alhier is gisteren over leden de heer N. Donkersloot, sinds vele jaren wet houder dier gemeente. ROTTERDAM, 16 Februari. Er zal aan do Directie der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij een verzoek gericht worden om den abonnementsprijs der tram to doen verlagen. Om iedere abonné die hiermede instemtin de gelegenheid to stellen zijn adhaesie te betuigen, ligt bij den boekhandelaar Elberg op den Binnenweg alhier een lijst ter teekening. DOBDRECHT, 15 Februari. Er beginnen zich thans in verschillende straten buurtcommissiën te vormen met het oog 'op eene gemeenschappelijke versiering en verlichting bij gelegenheid van het toegezegde bezoek van de Koninginnen aan onze stad. TWEEDE KAMER. Kamers van Arbeid. De heeren Kerdijk en Drucker hebben op het wets ontwerp betreffende de oprichting van Kamers van Arbeid 9 amendementen voorgesteld, waarvan onder scheidene ten doel hebben lo. den werkkring der Kamers uit te breiden tot het dienen van advies en het ontwerpen van over eenkomsten en regelingen op verzoek van daarbij belanghebbende patroons of werklieden. 2e>. onder werl.'ieden te verstaan alle "personen die beneden den rang van onderbaas, meesterknecht of opzichter tegen genot van loon in het bedrijf werkzaam zijn; 3o. de Kamer samen te stellen voor de eene helft uit patroons, gekozen door de patroons, voor de andere helft uit werklieden, gekozen door de werklieden. 4o. de bepalingen omtrent de geschillen tc ver duidelijken en de wijze van behandeling van een deel dier geschillen te vereenvoudigen, door do twee groepen van geschillen afzonderlijk en verschillend te behandelen, waarbij, ten aanzien van geschillen van anderen aard dan over wederzijdsehe rechten der partijen, slechts sprake kan zijn van eene be middeling of poging tot verzoening; 5o. aan de minderheid een recht te waarborgen waarop de leden van den verzoeningsraad aanspraak .ebben wegens de zeer zware verantwoordelijkheid die hun wordt opgelegd, m. a. w. hen niet aanspra kelijk te stellen voor uitspraken strijdig met hun oordeel of inzicht; 6o. de beslissing omtrent al of niet openbaarma king der uitspraak over te laten aan den verzoe ningsraad zeiven, zonder de voorgeschreven ministe- rieele machtiging; 7o. de minderheid bevoegdheid te geven in een afzonderlijk advies van haar bevoegdheid te doen blijken. 8o. de leden eencr Kamer van Arbeid of van een Verzoeningsraad voor het bijwonen van vergaderin gen schadeloos te stellen naar een nader vast te stellen tarief, zonder dat onderscheid gemaakt wordt tusschcn de leden-patroons en de leden-werklieden. Ter voldoening aan zijne in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 19 No vember 1896 gedane toezegging, hoeft de minister van Koloniën aan de Tweede Kamer toegezonden het door den heer F. Fokkcns aan de Indische Re geering uitgebrachte rapport, in zake den oecono- xnischen toestand der vreemde Oosterlingen op Java en Madura, echter uitsluitend voor de leden. Door de nrrondissements-rechtbank te Roermond is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aan beveling: mr E. C. M. G. Gerards, substituut-officier van justitie bij de ari ondissements-rechtbank te Maastricht; mr W. II. J. Janssen, kantonrechter te Gulpen, en mr. 11. II. A. M Romme, kantonrechter te Oirschot. De waterleiding. Het ?s ons ter oore gekomen, dat hier ter stede zij die f 1.75 's weeks verwonen, waar voor zij tevens liet genot der waterleiding hebben, niet als kiezer zullen worden toegelaten, zoo zij dit n.l. als huurkiezer zouden willen. Wij achten deze opvatting van de kieswet door liet gemeentebestuur onjuist. In Rotterdam en Leiden, huldigt men haar dan ook, gelijk wij vernamen, niet. Misschien ook niet in andere plaatsen. Bij onderzoek kan dit blijken. Om in deze een juist oordeel te kunnen vormen, dient men de geschiedenis der zaak na te gaan. Toen hier de waterleiding werd geslicht, ver zochten verschillende huurders van arbeiders woningen hunnen huisheeren, waterleiding in hunne perceelen te doen aanleggen. Aan dat verzoek werd toen voldaan. Echter werd de huur toen van de bewuste perceelen met b. v. 10 ct. per week verhoogd. Let wel 1 De huur werd verhoogd, niet de huurder bad afzonderlijk over de waterleiding gecontracteeid. Stelt men dan ook de vraag: zou de huiseigenaar genegen zijn thans nog weer b.v. voor fl.65 's weeks zijn huis te verhuren zonder waterleiding, waar hij nu fl.75 met waterleiding ontvangt, dan zal het antwoord ontkennend luiden. De waterleiding is hier dus eene conditio sine gua non geworden. Waaruit volgt: dat het genot der waterleiding niet anders mag beschouwd worden dan b.v. het genot van het gehuurde perceel van tijd tot tijd te zien op geschilderd. Een ander geval is het natuurlijk, waar de huurder abonné der waterleiding is. DAdr mag hij het hiertoe vereischte bedrag niet bij de huur optellen. Waar dit echter niet liet geval is, maar de verhuurder de waterleiding betaalt, kan de volle huurprijs in aanmerking komen, om op de kiezerslijst geplaatst te worden. Met onderlinge overeenkomsten tusschen hnurder en verhuurder heelt de uitvoerder der wet niet te maken. Wat nu echter de practyk dezer zaak be treft, bet volgende: Hier ter stede worden zij, die aldus slecbtg f1.75 betalen, niet op de kiezerslijst geplaatst, ook al hebben zij zich aangegeven. Het kan dunkt ons overweging verdienen voor de groote kiesvereenigingen hier ter stede, om in deze de handen inéén te slaan, en een rechterlijke beslissing voor één geval uit te lokken. f Op Zaterdag 13 Februari hield de afd. Schie dam van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers eene vergadering in het Volkshuis alhier. Na behandeling van het referendum over de voorsteilen der aig. vergadering kwam o. a. een verzoek ter sprake, in den loop van het vorige jaar tot de commissie van toezicht op het lager onderwijs gericht. Het bestuur der afd. Schiedam van den Bond had zich n.l., ingevolge een opdracht der vorige alg. ver gadering, tot de commissie van toezicht op het I. o. gewend, met het verzoek, den onderwijzers toegang te verleenen tot de vergaderingen dier commissie, met dat gevolg, dat na eenige be sprekingen het verzoek der onderwijzers werd toegestaan in dier voege, dat de commissie van toezicht te dezer plaatse eenmaal per jaar eene vergadering zou beleggen met de onder wijzers, en vooris zoo vaak, als dit door drie onderwijzers werd verzocht. Als uitvloeisel van dezen maatregel kregen de onderwijzers in December '96 een aanzeg ging van de commissie van toezicht op 't lager onderwijs, dat in Januari '97 eene vergadering zou belegd worden van deze commissie met de onderwijzers gezamenlijk. Tevens kon elk on derwijzer, die op deze vergadering een onderwerp het onderwijs betreffende, wilde inleiden, daar van kennis geven aan den secretaris der com missie. Geen der onderwijzers meldde zich echter aan tot het houden van een voordracht. En zie, daar nu geen der onderwijzers een onder werp had te bespreken, berichtte de commissie aan de onderwijzers, dat de vergadering niet zou doorgaan. Dit een en ander werd op de vergadering van j.l. Zaterdag gereleveerd, terwijl er tevens op gewezen werd, dat er blijkbaar eeu misverstand moet bestaan bij de comrc'ssie van toezicht omtrent de strekking van bovengenoemd ver zoek. Immers, dp Commissie stelde nu het houden eener vergadering met de onderwijzers geza menlijk afhankelijk van den wensch van dezen of genen, om een voordracht te houden. Dit was geenszins de strekking van het verzoek geweest. Dit verzoek] beoegde alleen, den onder wijzers toegang te verleenen tot de vergaderin gen der commissie van toezicht, onverschillig of zij al dan niet met klaargemaakte mede- deeüngen of onderwerpen betreffende het onder wijs in 't algemeen of dat in deze gemeente kwamen. Aan het slot der vergadering werd ook ge vraagd, of het Bestuur wellicht wist, wanneer het adres, dat een betere regeling der salaris sen bedoelde, in den Raad ter tafel zou komen. Het Bestuur kon daarover echter nog geen mededeelingen doen. In de Bestuursvergadering van de Vereeni ging tot Bevordering ran het Onderwijs in Handenarbeid in Nederland, gehouden te 's Gra- venhage op den 14en Februori j.l., is besloten: Dit jaar weder gelegenheid te geven tot het afleggen vau e°n examen ter verkrijging van het Diploma, bede Jd in art. 2 van het regle ment, dat bij later besluit gesplitst is in di ploma A, karton- en kleiarbeid, en diploma B, houtarbeid. Het examen wordt afgenomen te Haarlem in de week na Pasclien. Tot examinitoren zijn benoemd de heeren: D. Been, te Haailem, P. F. van der Meulen, te 's Gravenlmge, L. A. den Hollander, te Wa- geningen, J. Stam, te Amsterdam, en A. Groe- neveld, te Rotterdam. Tot plaatsvervangers werden benoemd de heeren: KI. de Vries, te Enschedé, en 3. van Bladei, te 's Gravenhagë. Omtrent examengelden werd besloten alleen voor niet-leden der vereeniging een bedrag vast te stellen van f2.50, hetwelk gelijkstaat met de contributie en het abonnement op het Tijdschrift voor de leden. Leden worden dus ditmaal vrijgesteld van examengeld. Aanmelding vóór 1 April bij den Secretaris der vereeniging: A. van Waart, Broersvest, Schiedam. De lotelingen der Nationale Militie dezer ge meente die in het vorige jaar hebben geloot en een dienstplichtig nummer trokken, zullen op "Woensdag den 10n Maart a.s. des morgens ten 9lA uur, in het Verkooplokaal aan hét Oostvestplein te Rotterdam worden ingelijfd. Bij het gemeentebestuur alhier zijn 1246 aangiften ingekomen om kiezer te worden, voornamelijk loon- en huurkiezers. Het vorige jaar bevatte de kiezerslijst alhier een goede 1200, thans zal dat getal enorm grooter worden. Bij het gisteren te 's-Gravenhage gehouden examen, acte nuttige handwerken, slaagde o. a. onze stadgenoote mej. B. Pigeaud. Hedenmorgen omstreeks halfzes verkeerde onze gemeente in duisternis, daar al de gaslan taarns eensklaps uitgingen, uitgezonderd enkele kleine vlammetjes op de Hoogstraat.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2