Rechtzaken. Laatste Nieuws. Tele g r a 111 m e 11. Kunst en Letteren. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Zijn wij goed ingelicht dan zou een werk- tnan aan de gasfabriek (die nog niet lang in dienst is) bjj vergissing de hoofdkraan hebben afge sloten. In deze gemeente zijn over het jaar 1896 de volgende vaccinatiën en revaccinatiën ver richt Getal verrichte vaccinatiën. 1 Getal Gevacci neerden beneden 1 jaar. Getal gevacci neerden van 1—3 jaar. Getal gevacci neerden vau 3—G jaar. Getal gevacci neerden van 6—12 jaar, 665 83 315 247 20 Door den kunsthandelaar J. H. Coronel te 's Gra- venhage, zullen 1 Maart en volgende dagen verkocht worden in „het Keizershof' te 's Grnvcnkage, de munten en de medailles nit de collectie van den heer de Josselin de Jong, oud-burgemeester van Overschie. De tooneelspeler Charles van Dommelen, ver bonden aan de Kon. Vereeniging „HetNederlandseh Toneel" is Zondag overleden, Te Weenen is na een zeer korte ziekte de ook hier te lande welbekende tooneelspeler Mitterwurzer overleden. Den vorigen Zondag kreeg Mitterwurzer influenza, de ziekte tastte de nieren aan en .Zaterdag stierf hij plotseling, slechts 62 jaar oud. Kazernebrand. Zondagmiddag omstreeks drie uur brak in de door een deel der reconvaleseenten-afdeeling van de Koloniale Reserve bewoonde kazerne Waiien te Zutphen een brand uit, die aan vankelijk een vrij ernstig aanzien had. Een deel van het plafond tusschen de eetzaal der manschappen en de daarboven gelegen slaap zaal, in welke ruimte het vuur zijn oorsprong schijn!, gehad te hebben, brandde af. Met be hulp der aanwezige eigen middelen en een slangenwagen der politie was het gevaar spoe dig bedwongen, dat echter, zoo het vuur tot den nacht had blijven smeulen, de meest ernstige gevolgen had kunnen na zich sleepen. Tram-omnibussen. Gisteren werd te 's-Gravenhage een voor- loopige proefrit gehouden met de tiam-omni- bussen van de nieuwe Haagsche Omnibusver- eeniging. De proef diende vooral om na te gaan of op het traject Hoilandscli Spoor—Zeestraat Weimarstraat, geen beletselen werden onder vonden, wat bleek hoegenaamd niet het geval te zijn. In de nauwste straten en bochten reden de wagens met het-meeste gemak. Binnen kort zullen officieele proefritten volgen, doch- men kan reeds nu vaststellen dat het nieuwe ver keersmiddel met 1 Maait zonder bezwaar in werking zal kunnen lieden. De bedoehng is voorloopig alleen bovengenoemde lijn te berij den om de 7'4 minuut van beide uiteinden, tegen een uniformtarief van 10 ets. per riten bij abonnement k 9 ets. De Amokmaïcer, De Javaan Soliman, uit Soerabaya herkom- tsig, die bij de plaats gehad hebbende onge regeldheden op liet terrein van de Rotter- damsehe Lloyd aan de Wilhelminakade te Rotterdam door een messteek in den rug werd verwond, is naar het Ziekenhuis overgebracht, omdat nader is gebleken, dat de hem toege brachte verwonding ernstiger is dan men aan vankelijk dacht. De vermoedelijke dader, de Madurees Ali. is ter beschikking van den offi cier van Justitie gesteld. Van je familie moet je het maar hebben. Dezer dagen is bij IC. B. bij eene d d. schut terij een 2de luitenant benoemd. Thans vraagt de vader, oud-rnajoor-commandant dier schut terij, aan H. M. intrekking van dat besluit, IJ ij acht zicli als staatsburger daartoe verplicht, omdat de schutterij in tijden van gevaar ge roepen is met het leger het vaderland te ver dedigen getuige de memorie van antwoord van den minister op de begrooiing van oorlog voor 1897 terwijl zijn zoon, ais zijnde vrijgeloot voor de militie, nog nimmer een ge weer heeft gehanteerd m.a.vv. dat hij voor zijne nieuwe betrekking niet geschikt is. De moedige dame. Het verhaaltje van de N. Br. Ct. omtrent de moedige dame, in Prinsenhage woidt nu gere- duceeid tot het feit, dat een ziekenverpleegster meende iemand in den tuin te zien. Bij onder zoek weid niemand gevonden. Van aanhouden van éen, veel minder van twee dieven is geen sprake. Algemeen gelooft men dat de iemand een schaduw is geweest. Treurig In de Stedelijke Kraaminrichting opdeKei- zeisgracht te Amsterdam ismen Zondag tot een treurige ontdekking gekomen, 't Is bekend, hoe uiterst zorgvuldig de patiënten in die inrichting verpleegd worden. Elke moeder heeft naast haar bed een kribje staan voor haar kleintje en over beiden wordt door de dokters en de ver pleegsters op de meest liefderijke wijze gewaakt. Ondanks deze zorg en toezuht vond men Zondag een der kleinen dood. De ongehuwde moeder had haar kind de borst gegeven en het daarna weder in het kribje gelegd. Toen een dei- verpleegsters eens naar hel wichtje zag bemerkte zij dat het door verstikking gestorven was. Aan gezien het gebeurde door de moeder niet vol doendekon opgehelderd worden, heeft de directie 't haar plicht geacht de politie met het voor gevallene in kennis te stellen, zoodat thans het lijkje gerechtelijk geschouwd zal worden. (N. d. d. D.) Nog een curiosum. De Burgemeester eener plattelandsgemeente in de provincie Gelderland ontving dezer dagen den volgenden brief: rotterdam Den 10 Feebere 1897 Waavri Frient burge Meester Met Deeze Neem ik De pen op om u eens te schrijfen Daar meede ver zoek ik ik vriende lijk of U zoo Goet wil weesen en maaken De trouw papieren van klaar het zou Mij veel Gee Noege Doen als u Daar Werk var. Maak ik verzoek .vrindelijk om Mij Doopakt en Mij papieren ais er eistaan veelt Dan schijf Mij een te rug Dan zal ik u De zente oover tsuren. Dus ik verzoek vriende lijk Dat u Daar werk van Maake zult het zoo M(j veel Ge Noegen Deon. Af Ge Zonde Door Sgoorwegmoorden. De Engelsche politie heeft nog geen licht kunnen verspreiden over den geheimzinni«en moord die op den Zuidwestelijken Spoorwe^ gepleegd is. De dame, wier lijk bij aankomst van den trein te Waterloo in een coupé tweede klasse gevonden werd, heette miss Camp en was huishoudster in een restaurantbaar brui degom stond haar aan liet station op te wachten, toen de vreeselijke vondst gedaan werd. Bij vertrek van den trein uit Hounsiow had zij alleen in de coupé gezetende moordenaar si,rijnt aan een tusschenstation te zijn inge stapt, maar liet treinpersoneel heeft hem niet gezien. Op den spoorweg werd een metalen stamper uit een vijzel gevonden, waaraan bloed en haten kleefden; met dit zware instrument ueelt de moordenaar haar blijkbaar den schedel verbrijzeld. Over de beweegieden tot de mis daad tast men in het duister; diefstal kan de reden niet geweest zijn, want de gouden sie raden werden nog op het lijk gevonden. Het slachtoffer, een sterk gebouwde vrouw, schijnt heftig met den moordenaar geworsteld te heb ben, ile bekleeding van de coupé droeg er de duidelijke sporen van. In den exprestrain van Brussel naar Parijs is eveneens een moord gepleegd, Men vond het Isjk van liet slachtoffer, een deftig gekleed heer, dicht bij iiet station Braine-le-Comtenahem uitgeplunderd te hebben, heeft de moordenaar hem uit het taam geworpen. De identiteit van liet slachtoffer is nog niet vastgesteldliet schjjnt iemand uit Gent te wezen. Een waarzegster Te Berlijn schijnen do waarzegsters bij hare Nederlandsche collega's nog ten achter te staan wat de geheimzinnige onthullingen van het Dwerken met liet ei" betreft. Toch verstaan zij even handig als hier de kunst met andere onfeilbare hulpmiddelen, als kaarten, koffiedik en eigee! de zwarte kurist aan haar cliënten te verklaren. Voor de Strafkamer te Berlijn stond dezer dagers een zekere Frau Sarige terecht, aange klaagd wegens bedrog. De vrouw van een leidekker, die een echt van 20 gelukkige jaren achter zich had, leefde de laatste jaren zeer gedrukt onder de afwe zigheid van haar zoon, die in geen jaren taal ai tee kers van zich had laten hooren. Zij had de advertentie van de moderne profetes gelezen, zocht de beklaagde op en vroeg haar of haar zoon spoedig terug zou komen. Naar alle regelen der kunst wees de waarzegster haar uit de kaarten, dat de verdwenen zoon spoedig bij zijn moeder teiug zou keeren. Doch bij dezen vreugdebekcr goot zij te ge lijk eenige bittere droppels, toen zij er bijioegde, dat de kaarten zeiden, dat haar mort haar be droog. De arme vrouw protesteerde heftig tegen deze verdachtmaking en beriep zich op haar 26 jarigen echt, maar de kaartlegster bleef bij haar verklaring. Voor de séance" moest de vrouw van den leidekker 75 pf. betalen, docli daarvoor ont ving zij tevens een kleine hoeveelheid» won- derzaad, Later bleek het dat dit een mengsel was van dille- en uienzaad. De voorspelling der waarzegster had een wonderbaarlijk gevolg. Ten eerste was er niets te bespeuten van den sspoedigen terugkeer" van den zoon. ten tweede deden de profetische woorden van de ontrouw van deri leidekker een verwijdering tusschen mau en vrouw ont staan. Dit veidroot ten laatste den man en toen hij eenmaal had vernomen, wie de oorzaak was van zijn verwoest huiselijk geluk, diende hij een aanklacht tegen de waarzegster in, die tot vier weken gevangenisstraf veroordeeld werd wegens bedrog. Jammer genoeg kon dit vonnis niet bekrach tigd worden, daar het bleek dat de beklaagde zelt heilig overtuigd was van haar hoeuspocus, zoodat er van bedrog geen sprake kon zijn. Zij moest dus worden vrijgesproken. Of de verloren zoon later nog tot zijn moeder is teruggekeerd en de huiselijke eendracht nog hersteld werd, zijn bijzonderheden, die aan ons verhaal moeten ontbreken. De thé-dansant gisteren ten Hove gehouden, was zeer druk bezocht en bijzonder geanimeerd. De Koningin nam deel aan de quadrille d'honneur, welke in de kleine ba'zaal gehouden werd. De cotillon ving aan te 11 uren in de groote danszaal. Hieraan nam de Koningin echter geen deelslechts woonde zij een gedeelte daarvan als toeschouwster bij. De Regentes bleef tot het einde de soirée bijwonen. Heden is in de residentie overleden het oud lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, den heer van der Kemp. De overledene was onder meer ondervoor zitter van het hoofdcomité van het Roode Kruis, 'sGRA VENHAGE, 16 Februari. Heden kwam de Tweede Kamer voor het eerst weder bijeen na bet reces. De nieuwgekozen leden, baron de Bieberstein Rogalla Zowatsky en jiir. Quarles Getal gevaccineerden boven de 12 jaar had zich geeu enkel aangemeld. Door een Schiedamsch ingezetene is een zilveren herinneringsmedaille uitgeloofd voor die ScMedamsche Kegelclub, die in den Korps- wedstrijd, welke door de Kegelclub ïMusis Sacrum" is uitgeschreven, het hoogstaantal pun ten behaalt; wel een bewijs van de sympathie, die de feestvierende club in Schiedam geniet. De heer P. S. E. werd heden morgen weder door een toeval getroffen, terwyl hij langs de Hoofdstraat liep. Hij werd binnengebracht bij den barbier Wilberg, vanwaar hij, spoedig weder hersteld, onder geleide van zijn zoon, zijn weg vervolgde. Tusschen een paar buren, wonende aan de Korte Haven, bestaat een oude veete, die heden middag weer eens aanleiding gaf tot een op stootje. Nadat eenigen tijd het eene echtpaar tegen over het andere van het woord had gebruik gemaakt als wapen in den bitteren strijd, werd overgegaan tot de meer voelbare wapenen, de vuisten, en daarvan werd met zooveel juistheid gebruik gemaakt, dat al heel spoedig blauwe en bloedende gezichten het gevolg daarvan was. De politie scheidde de vechtenden en nam hen mede naar liet politiebureau, waar men er in slaagde, de rust weer eenigszins te her stellen. Gedurende de tweede helft der maand Janu ari 1897 zijn verzonden van het postkantoor alhier de volgende brieven aan onbekende adressen 1. "Wed. v. d. Veer, Amsterdam. 2. Mevr. J. Weijermans, 3. H. C. Visser, 's-Gravenhage. Buitenland. 1. A. Meijer, Dublin. BURGERLIJKE STAND. 4IcI>itrcn i 13 Febr. Hendrik, zoon van H. 2uidgee.it. en L. J. Sciirek, Botterdamsche Dijk. Arnoldus Antonius, zoon van Q. Bone faas en C. J. van den Berg, FaralleUtraat. 14. Antonius Johannes, zoon van A. J. de Kok en B. J. P. Maagdenberg, Gasstraat. Petro- nella Johanna, dochter van C. Foist en J. Helms, Nieuwsticht. Petronella, dochter van A, Zonneveld en O. Vervoort, Kleine Baan. T5. Jacoba Adriana, dochter van A. van Beelen en N. Vooijs, Stationstraat. Wilhelmina, dochter van P. van Wolferen en T. Schoei, Krcupelsiraat. ©verledens '14 Febr. Barendina Kalkman, ■oud 63 jaar en 5 maanden, BaTckershuurt Dr. Bredius. Mr. J. A. Levy schrijft ia het Hbld. „Ik vat, dat wie de kracht tot regeeren in zich woelt, de hand naar den teugel uitstrekt", zeide Thorbeeke eens. De plaats, den tegemvoordigen minister van binnen- landsche zaken vermoedelijk niet onbekend, schijnt door hem te zijn misverstaan. Daaraan allicht is het toe te schrijven, dat ons volk het heengaan te betreuren heeft van dr. Bredius, als kunstkenner in ons land door niemand geëvenaard, .daarbuiten door niemand overtroffen. Men kent de even droeve als in hooge mate be denkelijke zaak. Bredius, directeur van het Mnuritshuis in Den Haag, had als adjunct iemand voorgedragen. Niet slechts sloeg de minister op die aanbeveling niet acht, hij benoemde een ander op een honorarium, jnet dat" des directeurs gelijkstaande. De ander had, naar verluidt, om de benoeming niet gevraagd. Het ware derhalyo onkiesck hem te verwijten, dat het gebied der kunstgeschiedenis zijn naam nog nooit gespeld, laat staan genoemd is. Diensvolgens gaat Bredius, wier de beoefening der loutere kunst geleerd heeft het hart hoog te dragen, heen. Bredius gaat heen, omdat ministerieele willekeur hem van de plaats zijner roemruchte werkzaamheid heeft weggejaagd. Ik wensch aan het Nederlandsche volk de een voudige vraag voor te leggen zullen wij hem laten ga&nr Bredius is een van Neerland's sieraden, wiens woord alom geëerd is, van wiens werk de glans op ons vaderland afstraalt. Men vervangt Van Houten wèl; men vervangt Bredius niet. Nog eenszal Bredius moeten wijken voor mi nisterieele nukken Of zal in de Tweede Kamer, die eerlang bijeen komt, een man gevonden worden, van eerbied voor «nze kunstgeschiedenis bezield, die onomwonden zegt: regeeren is iets anders dan commandeeren, heer minister Wij znllen zien. In een nummer van Recht voor Allen kwam een artikel voor geteebend door D. Boer, onderwijzer te 's-Gravenhage, waardoor dr. Schultetus aldaar zijn eer en goeden naam aangerand achtte. De hoofd inhoud van het artikel kwam hierop neer, dat ge noemde geneesheer, die dokter is bij de afdeeling ziekenfonds van de coöperatieve vereeniging „De Volharding", een patient van de vereeniging zonder hulp zou hebben gelaten cn daardoor zou te kort geschoten zijn in zijn plichten als mensch en dokter. Dit het getuigenverhoor bleek, dat meerdere leden van bedoelde vereeniging meenden zich te moeten beklagen over de wijze waarop de geneesheer zijn taak vervulde. Het O. M. vorderde echter de ver oordeeling van den bekl. tot f30 boete, daar niet bewezen is dat hij in het algemeen belang handelde en hij door zijn schrijven de eer en den goeden naam van dr. S. heeft aangerand. Speciaal vestigde het O. M. er de aandacht op dat niet bewezen is, dat de dood van het meisje zon te wijten zijn aan plicht verzuim van den dokter. Ned. Hcrv. Reuk. Beroepente Sleeuwijk, J, Vis, te Dalemte Den Burg op Tessel (toez.), S. Monsma, te Well; to Engelen en Empel, W. van Deursen, te Sehager- brug; te Oudendijk, O. Nijboff, te Farnsum; te Voorthuizen, D. van Popta, te Barneveld. Aangenomennaar Rotterdam, door C. B. Oort- huijs, te Katwijk aan Zee. Bedankt: voor Hasselt, door J. van Heiningen, te Huizen. Ghrbf. Kebken. Bedankt: voor Koudekerkc, door J. Hania, te Oosterbiernm. Na voldaan peremtoir-examea is de cand. H. Brou wer, van de Theol. school te Kampen, toegelaten tot de H. Bediening. Op 74-jarigen leeftijd is in den afgeloopen nacht te Kampen overleden de heer ds. A. G. van Anrooy, van 1851 pred. bij de Hcrv. Gem. aldaar, sedert 3 jaar rustend leeraar. Hoogeb Onderwijs. Ldden Voorbereidend kerkelijk examen D. Plan- tinga. Utrecht: Kerk. voorbereideud ex,: J. A. Haag. Onderscheiding. Bij koninklijk besluit van 15 dezer nr. 116 is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren medaille en een loffelijk getuig schrift, ingesteld bij Koninklijk besluit van 22 September 1855 no. 61, toegekend aan: S. Hoek, voermansknecht te Bergen-op-Zoom, wegens het redden van twee kinderen uiteen brandend huis aan de Lepelstraat te Halsteren, op 25 September 1896; voorts de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan H. van Essen Tz., te Edam, wegens het red den van een kind uit de Nieuwehaven aldaar, op 24 December 1896; P. van Os, korporaal-konstabel aan boord van Hr. Ms. fregat Van Speyk, wegens de redding van een kind uit de Marinehaven te Nieuwediep, op 11 October 1896; J. Veltman, sloeproeier bij de havenpolitie te Amsterdam, wegens redding van een man uit bet water uit de Prins Hendrikkade aldaar, in den nacht van 29 op 30 September 1896; C. P. van Lidth de Jeude, te Tiei, wegens de redding van twee kinderen, die op 11 Jan. 1897 in de Stadsgracht aan de Plantage aldaar door het ijs waren gezakt; F. Fliers, militair opzichter der tweede klasse bij de triangulatiebrigade van den topogra- pbisehen dienst in Nederlandsch-Indië, te Batavia, wegens de redding op 9 Juli 1895 te Siboga (Sumatra) van drie opvarenden eener prauw, die door een plotseling opkomenden storm was omgeslagen W. van Beek, groentenkoopman te Amster dam, wegens de redding van eene vrouw uit de Lijnbaangracht aldaar, op 31 December 1896. (St.-Ct.) Nog een slachtoffer van de 3>Teutonia De werkman Van der Gaarde, die onlangs bij den brand in het stoomschip Teutonia te Rotterdam mede gewond werd, is, onder toe zicht dey politie, naar het Ziekenhuis gebracht, per draagbaar. Zijne wonden lieten niet toe, hem per raderbaar te vervoeren. Hij kon te huis niet verpleegd worden naar den eisch van zijn toestand. De slrandsmuur te Scheveningen. Na een rustpoos var. ruim twee maanden zal de aannemer van de werken aan den strand- muur te Scheveningen heden het metselwerk in zijn geheel doen aanvangen. Gisteren is een gedeelte van het werkvolk aan den arbeid ge steld aan den afrit nabij het kurhaus,

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3