50s,e jaargang. Vrijdag 19 Februari 1897. N°. 9249, FEUILLETON^ DE WERELD ONTVLUCHT. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. OFFICIEEL. Kennisgeving. BUITENLAND. Adonnement.spp.tj3j per kwartaalf o.90 Franco per post1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAUBOTERSTRAAT TO, Teleplioon So. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regel3 met inbe grip van ceno Courantf 0.52 Iedere gewone regel meeru.10 Bij abonuement wordt korting verleend. Inrichtingen welke gewaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouoers van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen, dat op eden aan H. J. C. ROELANTS en zijne rechtverkrijgenden ver gunning verleend is tot oprichting eener boekdrukkerij met gaskrauilmuchine van 2 paardenkracht, in het pand aan de Boterstraat no. 68, kadaster sectie P- no. ->788. Schiedam, den !8den Februari 1897. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG De secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 18 Februari '07. Wat zullen de mogendheden thans doen nu zij metterdaad de Kretenzische zaken ter hand hebben genomen Die vraag is 't, waarmede de buitenlandsche pers zich vooral bezig houdt, en 't verwarde van den toestand op Kreta blijkt ook de knapste en handigste politici wel wat te machtig te zijn. Zooveel is zeker, dat de volkomen eensgezindheid der mogendheden voortduurt en zich nog altoos tegen Grieken land keert, en even zeker is 't, dat tot die ver kregen eenstemmigheid het meest is bijgedragen door keizer Wilhelm II. De ostensible wijze, waarop de keizer ach tereenvolgens aan den rijkskanselier en aan verschillende gezanten een bezoek aflegde, en gisteren werden wederom bezoeken door den Kei zer gemaakt "bij prins Hohenlohe en de gezanten van Engeland en Oostenrrjk-Hongarije heeft der buitenwereld een krachtig bewijs geleverd van de veelbesproken samenwerking, 's Kei zers invloed mag dan ook niet miskend wor den. Zijn de Duitsche bladen over 't algemeen reeds zeer vinnig tegen het arme, of, zooals de Kölnische Zeitung smalend zegt, het «bru tale" en bankroete" Griekenland, de houding van den Duitschen gezant te Athene, die op hooghartigen toon verklaarde, het niet over eenkomstig Duitschlands waarde te achten nog langer in onderhandeling te treden met de Griek- sche regeering, doet ons met minder verwon dering het voorstel van Wilhelm II, tot een blok kade van den Piraeüs door de gezamenlijke Euro- peesche vloot, vernemen, ook al kennen wij de Roman van Anny Wothe. 42) Een ongelukkig toeval, aldus vertelde menhet ontladen van een revolver had dit droeve gevolg gehad, en wanneer ook iiier en daar twijfel ge opperd werd in de kringen zijner collega's, des te meer toen de vlucht van Rudy Huber bekend werd, dien men in den laatsten tijd steeds in gezelschap van graaf Brandenstein had gezien, alie geruchten werden tot zwijgen gebracht toen bekend werd, dat de oude majoor iedere, zelfs de geringste schuld van zijnen zoon had erkend en voor een deel reeds had-voldaan. Zooals van zelf sprak, had hij de eereschulden, die zijn zoon Felix had aan gegaan nog den zelfden dag betaald. Wie bekend was met de omstandigheden verwonderde zich hierover niet weinig. Niemand wist echter, dat de ongelukkige moeder haren echtgenoot op de knieën gesmeekt had oca het weinige wat de majoor be stemd had voor zijne dochters, te besteden, om de eer van haren lieveling ten minste voor de buitenwereld te redden. Ook de meisjes hadden verzocht alles te geven om den smet weg te nemen van den naam haars broeders, en de majoor had, hoewel met een bezwaard hart, daarin toegestemd. Het streed tegen zijne principes om zijne dochters ter wille van zijnen zoon den laatsten ge!delijk~n steun af te nemer, maar hij zag zelf in, dat „ij ten haren opzichte nog* verkeerder zou handelen, wanneer hij haar naam openlijk liet schandvlekken, enge familiebetrekking van den keizer met den Griekschen troonopvolger. Maar waar ook de Russische regeering op zoo krachtige wijze verzet aanteekent tegen de maatregelen van Griekenland, terwijl banden van bloedverwant schap en oprechte vriendschap de Grieksche en de Russische regeerende families aan elkander binden, daar blijkt liet voor de zooveeFte maal dat de politiek zich bekommert noch om ver wantschap noch om persoonlijke sympathie. En al komt dan tot ons het bericht van een telegram, getuigende van levendige belangstel ling der Keizerin-weduwe van Rusland met de houding der Grieksche regeering, toch mag hieruit allerminst besloten worden tot een, zij 't ook verholen, goedkeuring van Griekenlands planneu. Zeer de vraag toch is het of dit telegram van eene vrouw, aan wie grooten invloed op de Russische regeeringszaken wordt toegekend, niet is voortgekomen uit het brein van een of anderen Hellenenvriend. De intieme toon der depêche aan Koning George: aVerwaeht met ongeduld berichten van u over dien verschrik- kelijken toestand. Door mij wordt alles gedaan wat gedaan kan worden om u te helpen. Het is verschrikkelijk te weten dat George (prins George) daar is. Met haar gansche hart om helst u uw Minny", maakt het hoogst onwaar schijnlijk dat de Koning publiciteit zou gegeven hebben aan dit bewijs vaD zusterlijke belang stelling. De buitenlandsche pe>'s bespreektmet groote ingenomenheid de houding van keizer Wilhelm; en ook de medewerking van lord Salisbury oogst in enkele Fransche bladen waardeering. Wat nu de verder te nemen maatregelen der mogend heden aangaat, staat het voornemen vast om met alle middelen de militaire operaties van Grieken land te stuiten en schijnt men overeengekomen te zijn, desnoods tot een blokkade van den Piraeüs over te gaan. Een vriendschappelijk betoog der Atheensche gezanten, waarbg de gezant van Duitschiand zich onthouden heeft, raadt de Grieksche regeering dringend aan haar troepen uit Kreta terug te trekken, om een Grieksch- Turksch conflict te vermijden. Maar iiet ant woord van den minister van buitenlandsche zaken Skuzes, dat het zenden der troepen en geen agressief karakter had, doch alleen strekt tot pacificatie van het eiland om den Euro- peeschen vrede te versterken, heeft opnieuw een bewijs gegeven van Griekenlands onge neigdheid om zich naar den wil der mogend heden te schikken. Deze op hun beurt hebben intusschen getoond aan hun programma vast te houdendetachementen der vreemde sche pen hebben Heraeleon, Rethymo en Sitia bezet een dergelijk detachement bewaakt het Griek sche consulaat te Kanea; den Griekschen consul is door den Italiaanschen admiraal medegedeeld, dat, hoezeer de mogendheden bloedvergieten wenschen te vermijden, een aanval van Turken of Christenen op Kanea, Heraeleon, Rethymo en Sitia door de verzamelde en ook het laatste stond hij af. Thans bleef hem en zijne talrijke familie niets anders meer over dan het karige pensioen, dat hem en de zijnen nog tot meer ontberingen dwong, dan zij tot nu toe gekend hadden. Daarbij, de tijd dat Freddy, de cadet, officier zou worden naderde, en nieuwe eiscben zouden weldra bevredigd moeten worden, wat bijna niet mogelijk zou blijken. Maar alles zoude hij gaarne gedragen hebben, wanneer maar niet dat vreesehjke gebeurd was, dat uilgenomen Ellin niemand van de zijnen wist of vermoedde, dat namelijk Felix niet alleen een speler en ver kwister, maar ook een dief en een falsaris geweest was. Op den ochtend van den begrafenisdag de majoor zat met Holm van Kittberg en Ellin in de huiskamer om Felix nagelaten papieren na te pluizen, omdat de schuldeischers van den jongen officier, zoodra zij den dood van Branden stein vernomen hadden in scharen kwamen op zetten, om hunne dikwijl^ zeer kleine rekeningen voldaan te krijgen iiet zich plotseling de regi mentscommandant bij den majoor aanmelden. De majoor in de meening, dat de kolonel kwam om zijn beklag te maken, trad den ouden heer op hartelijke wijze te gemoet, en wilde hem reeds in warme woorden voor zijne deelneming bedanken, toen hem de duistere blik van den kolonel deed verstommen. vHet is mij buitengewoon aangenaam, waarde Rittberg'" zeide de kolonel vriendelijk, terwijl hij den baron de hand reikte, silat ik ook u hier ont moet, want de aangelegenheid die mij hierheen voert, betreft ook u. Kan ik de heeren een oogen- bhk alleen spreken", voegde hij er een, buiging voor EUin makende, bij. Wanneer de zaak mijn ongelukkigen broeder troepen zal afgeslagen worden, waarom hij de Christenen en de Grieksche troepen aanbeveelt zich van militair optreden te onthouden einde lijk zijn volgens een bericht uit Kanea te Keulen ontvangen twee Grieksche oorlogsschepen tot werkeloosheid gedwongen. Kolonel Vassos gaat middelerwijl kalm zijn gang. Zonder tegenstand te ontmoeten, bezet hij het eiland, uitgenomen de vier hoofdplaatsen. Hem zijn evenwel nieuwe bevelen gegeven, die hem een kalm en vriendschappelijk optreden aanbevelen. Intusschen worden nog Grieksche troepen ontscheept. In het district Rethymo werd door de Christenen, die de stad insluiten, de Sultan vervallen verklaard van zijn souvereiniteit en de vereeniging met Griekenland geproclameerd. Stelt men nu daartegenover het bericht in de Kölnische Zeitung, dat nochtans zeker nadere bevestiging vereischt, als zou het transport schip Snajet Turksche troepen te Sitia aan land hebben gebracht, dan is de rneening der Fransche bladen, dat elk gevaar voor een conflict op Kreta door de bezetting der steden door de vereenigde troepen geweken is, onge twijfeld wel wat te optimistisch te noemen. Toch ligt het groote gevaar voor een botsing elders. Aan de Thessalische grenzen zijn de gemoe deren zeer opgewonden. Het verzamelen van Grieksche troepen aan de grenzen prins Nicolaas is met de artillerie reeds naar Larissa vertrokken en de luidruchtige betoogingen ten gunste van Kreta ook in de grenssteden, heeft de Turksche bevolking verbitterd, een]stemming die nog geprikkeld is door het schieten van Grieksche zijde op Turksche grenswachters. De redifs zijn te Salonika inderhaast bijeengeroepen, en de Turksche regeering zendt troepen waar over Edham-paeha het bevel zal voeren. En hoe wel de Turksche gezant nog te Athene verwijlt, nog ten hove ontvangen wordt en zelfs door koning George aan tafel genoodigd werd, komt men te Konstantinopel meer en meer tot de overtuiging dat een conflict onvermijdelijk zal zijn. De minister van marine aldaar heeft een crediet van 500,000 ponden aangevraagd twee eskaders, bestaande uit negen oorlogsschepen en twintig torpedobooten, worden met bestem ming naar Krpta gereedgemaakt, terwijl 50,000, niet 5000 zooals gisteren bericht werd, ma- rinetrcepen en redifs onder de wapenen ge roepen zullen worden. Van Grieksche zijde worden alle oorlogsschepen uit Sulina en van den beneden-Dor.au, ook die ten zuiden vau de Dardanelien naar den Piraeüs teruggeroe pen, terwijl nog steeds geestdriftige uitrustin gen en inzamelingen van geld van particuliere zijde bericht worden uit het land zelf, uit Egypte, uit Parijs, Marseille en Londen, ja zelfs, uit Chicago waar een groote Grieksche kolonie bestaat. In de Kamerzitting evenwel liet de regeering zich voorzichtig en op kalmen toon over den toestand uit, maar tegelijk komt het bericht, dat z\j in Temesvar 1200 paarden en 450 muildieren heeft aangekocht. betreft, mijnheer de kolonel," zeide EUIn beslist, dan zou ik u wel willen verzoeken mij getuige van het onderhoud te laten blijven, daar ik juist met mijnen vader bezig was om alles wat mijn broeder betieft, te regelen." De kolonel zag den majoor onzeker aan. nik weet niet," zeide hij besluiteloos, sof dat wei gaat hetgeen ik heb mede te deelen, is van zeer deli- caten aard". sSpreek u zonder schroom kolonel," zeide de majoor, trotsch het grijze hoofd opheffend, smijne dochter kan alles wat mij en mijne familie be treft aanhooren en beoordeelen." Een warme blik van Ellin trof haren vader. sik weet niet," stotterde de kolonel verlegen, smaar ik geloofde ik meende ik mocht uit vriendschap voor uwen zoon en vooral daarom, wijl ik u als degelijk oud officier en man van eer hoogacht, gaarne in het vertrouwen aan u vragen of het u bekend is, dat uw zoon eenige wissels had loopen tot een bedrag van veertig duizend mark, welke morgen vervallen. Eon toeval," voegde hij er bij, terwijl hij met een gevoel van innig medelijden op den bijna gebroken majoor blikte, sspeelde mij de accepten vandaag in handen, en daar ik uwen finantieelen toestand ongeveer meende te kennen, wilde ik u niet gaarne onvoor bereid tegenover het onvermijdelijke stellen". Terwijl hij nog een onderzoekenden blik op Ellin wierp, die bleek met sidderende lippen in haren stoel leunde, haalde de kolonel eene portefeuille voor den dag, en eenige papieren daaruit nrmende zeide hij naar R'.tberg ziende. Erkent gij, mijnheer de baron, deze handteeke- ningen ais de uwe? Dan is mijne zending hier ten einde." De Sultan moet intusschen een beroep gedaan hebben bij lord Salisbury op de oude vriend schap van Engeland voor Turkije, waarbg hij den wensch uitsprak dat Engeland op Kreta tusscheDbeide zou treden. De Porie zou zelf de mogendheden verzocht hebben, de hoofdplaatsen van Kreta te bezetten. Als regeeringscommissaris zond zij Ifaratheodory-paeha naar het eiland. De Russische regeering heeft op haar beurt een nota gezonden naar Belgrado en Sofia, waarin zij verklaait, dat de czaar vertrouwt dat Servië en Bulgarije niets zullen doen wat schadelijk kan zijn voor de pogingen van Europa om den vrede te handhaven. En aan de Mor ning Post wordt als de nieuwste oplossing der crisis uit Konstantinopel bericht dat aan Grie kenland, Bulgarije en Servië binnenkort een verdrag zal voorgelegd worden, waarbij zij be loven gedurende tien jaar geen enkele aanspraak op Macedonië te zullen doen gelden, waartegen over de mogendheden zich verbinden de orde op Kreta te herstellen met het oog op een toekomstige unie met Griekenland. Te Konstantinopel is men intusschen weinig gerust over de Armeniërs, die vermoed worden bommen in de stad te willen invoeren. Oproe rige plakkaten zijn op de muren geplakt waarin de Sultan met den dood wordt bedreigd. De Sultan is op een stoomschip naar het oude Serail gevaren om den mantel van den Piofeet te kussen. Twee Albaneesclie soldaten van de garde van den Sultan hebben in een schouwburg met revolvers op de toeschouwers geschoten, en één persoon verwond. In de Kretenzische wateren is thans een macht van 28 oorlogsschepen bijeen met een bemanning van meer dan 11000 koppen. Fiankrijk, Oosten rijk, Italië en Ruslan l zenden nog meer sche pen, terwijl ook Duitsche spoedig verwacht worden. De schuldkns van Egypte heeft zich, volgens een telegram van Kaïro aan de Times, tot den minister van financiën gewend met de vraag, welke maatregelen er genomen waren om het nadeelig saldo ten bedrage van 800,000 pond sterling op de rekening van het vorige jaar te dekken, welk deficit zijn oorzaak vindt in de expeditie naar Dongola. Het antwoord van den minister luidde, dat Engeland zijn hulp aan de Egyptische regeering had aangeboden, en dat deze, daartoe door de wet gerechtigd dit aan bod had aangenomen. Dat de hervormingsplannen voor Cuba door de regeeringspartij, door liberalen, republikei nen, Carlisten en andere partijen en partijtjes zeer verschillend worden beoordeeld, kan geen verwondering wekken. De regeling evenwel behoeft zich daaraan weinig te storen, en het is zeker geen ongunstig teeken voor haar dat Sagasta, de invloedrijke liberale leider, zich Ellin sloot een oogenblik hare oogen. De majoor beefde zoo hevig, dat hij als kapot in de kussens van de sofa neervielslechts Rittberg bleef kalm en koel. Ernstig nam hij de papieren in ontvangst Onderzoekend doorliep hij ze geen spier van zijn somber gelaat bewoog, toen hij de papieren teruggevend zeide ïDe wissels zijn door mij geteekend, mijnheer, en zullen morgen op den vervaldag prompt door mij worden voldaan. Hebt gij nog iets anders te zeggen?" De kolonel keek strak dan den een en dan weder den ander aan. Toen streek hij met zijne hand over zijn voorhoofd, als moest hij eene onpleizierige gedachte wegvagen, dan zeide hij: ndan blijft mij niets verder te doen dan u duizendmaal mijne verontschuldigingen te maken. Ik reken mij ge lukkig, dat mijn vrees ongegrond is gebleken, en eene eerbare familie niet nog onder grooter smart behoeft gebukt te gaan." Hij reikte Holm met eenen veelzeggenden blik de hand, maakte eene eerbiedige buiging voor Ellin en verliet het vertrek. Ellin zag een oogenblik strak Holm aan, daarop echter sprong zij haastig op en zeide met blik semende oogen op hem toetredend »Gij zult, gij moogt niet voor hem in de bres springen. Felix heeft uwe handteekening nagemaakt, ik zag het aan uw gelaat. Gij echter moogt een zaak niet bemantelen, die ik zoo schaamteloos en zoo erbarmelijk vind, dat ik geen woorden heb om bet gedrag van mijnen broeder te teekenen, die den naam van zijn weldoener misbruikte om zijne eigen eorlooze handeiwijze te bedekken." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1