BINNENLAND. Eergisteren en gisteren de vijand uit eene positie in het gebergte tus schen Montassik en Indrapoeri ver dreven. Gesneuveld 1 Europeesch sergeant en 1 Amboineesch marechaussee. Niet gevaarlijk gewond 18 militairen beneden den rang van officier, waar onder 9 Europeesche. Staten-Geiieraal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. niet tegen de plannen verklaart. De Raad van State heeft, zooals verwacht werd, het ontwerp met algemeene stemmen goedgekeurd. Zrjn de Spaansche berichten overeenkomstig de waar heid, en drijft generaal Weyler inderdaad de rebellen terug, dan mag spoedig de tenuitvoer brenging der hervormingen te gemoet gezien worden. Belangrijke gevechten hebben er op Cuba niet plaats, maar een 24-tal rebellen moeten hun onderwei ping hebben aangeboden. Berichten uit Porto-Rieo zeggen dat de autonomisteri met een zeer groote meerder heid besloten hebben zich aan te sluiten bij de Spaamche liberalen. Weer is China voor een klein stukje toe gankelijk geworden voor den handel. Een han delsverdrag tusschen China en Birma is gotee- kend en wacht nog slechts op de ratificatie. Een der artikelen van dit verdrag stelt de Si-Kiang of Oost-rivier voor den handel open. Gemengde Mededeeltngen. Ruim 42000 werklieden der werven hebben aan de Noordoostkust van Engeland den arbeid gestaakt. Het tweede schandaalproces, ditmaal tegen den redacteur der Deutsche Tagcszeitung, Wegener, wegens beleediging van het minis terie van buitenlandsehe zaken, gevoerd, heeft geleid tot een veroordeeling tot gevangenisstraf van twee maanden. In de couloirs der Fransche Kampr wordt verteld, dat de interpellatie over Kreta voor Maandag a.s. aan de orde gesteld zal worden. Aan den Piraêus zijn 1500 vluchtelingen uit Heracleon aangekomen. De grootvorst-troonopvolger van Rusland is te Batoum aangekomen en heeft zich op zijn jacht ingescheept voor een reisje door de Middel- landsche Zee. De pest-conferentie te Venetië is geopend. Heden wordt een aanvang gemaakt met de beraadslagingen. Bij de discussie over het voor gestelde programma voerde ook de Nederland- sche afgevaardigde het woord. De inschrijving, voor de hongersnooden in Indië door den Lord-Mayor geopend, heeft tot nu toe 300.000 pond sterling opbracht. Volgens berichten uit Londen is aan het ministerie vpjn koloniën aldaar niets bekend omtrent het indienen door de Transvaalsche regeering van haar eisch tot schadevergoeding? De Amerikaansche senaat heeft met 32 tegen 31 aangenomen het rapport der commissie van Senaat en Huis der Afgevaardigden betreffende de wijziging der immigrantenwet. Sherman wil heden nog een poging doen om het arbitrage-verdrag te doen aannemen. Atjeh. Van den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië is aan het departement van kolo niën het volgend telegram ontvangen, dato 17 dezer: Nederland op de I'arijsche wereldtentoonstelling* Naar men ons mededeelt, is het nu reeds merkbaar, dat onder de Ned. industrieelen de lust om te exposeeren op de Parijsche tentoon stelling van 1900 groot zal zijn. Het gerucht, dat wij reeds te laat zouden komen om nog een goede plaats te krjjgen, is volkomen on gegrond. Niet elk land zal, zooals vroeger, in een afzonderlijke ruimte tentoonstellen, maar al het tentoongestelde wordt in minstens 18 groepen ingedeeld en alles wat tot dezelfde groep, b. v. glas en aardewerk, behoort, zal, van welk land ook afkomstig, worden bijeen gevoegd. De groepen worden weder in klassen onderverdeeld. Men zal zoodoende een volledig overzicht krijgen van 'tgeen elk land op zeker gebied presenteert en het terstond kunnen ver gelijken met hetgeen andere landen in den zelfden tak van industrie hebben ingezonden. Eerstdaags zullen voor de verschillende groe pen of voor combinaties van groepen door onzen minister van waterstaat sub-commissies worden benoemd. De leden der centrale commissie zullen elk voorzitter worden van een sub-commissie. Ook onze koloniën zullen op de tentoonstelling vertegenwoordigd worden en daarom zal er niet alleen hier te lande, maar tevens in de Oost een sub-commissie komen voor de kolo niale inzendingen. Het spreekt vanzelf, dat ook een subcom missie voor schilder- en beeldhouwwerken niet zal ontbreken. De heer Mesdag, lid der centi ale commissie, is daarvoor de aangewezen voor zitter. Er zal ook een groep worden gevormd, waaronder gebracht wordt alles wat valt onder «economie sociale". Dit zal ongetwijfeld een belangrijke afdeelmg worden en verwonderen zou liet ons niet, indien mr. Pierson werd aan gewezen om aan het hoofd te staan van de sub commissie voor dat onderdeel. Ook op dit ge bied zal Nederland nogal het een en ander kunnen inzenden, dat de aandacht trekt. (Vad.) Nationale Arbeid. Naar wij vernemen heeft gisteren alhier eene vergadering plaats gehad om te trachten een bond tot bevordering van den nationalen arbeid op to richten, die bij de verkiezingen candi- daten van zijne richting zal steunen. Eenige Kamerleden moeten reeds hun stern hebben toegezegdwij hoorden o.a. noemen den naam van den heer Staalman. Bij Kon. Besluit zijn de heeren R. Streflken en J. C. A. Smits, leden van het bestuur der Nedeilandscbe Vereeniging van Weldadigheid tot ondersteuning van behoeftige Nederlanders in de stad Brussel, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. II. II. M. M. de Koninginnen woonden gis terenavond liet Ge Diligentia-Concert in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage bij. De Vorstinnen verschenen even na acht uur in de hofloge en hooiden nog het slot van de symfonie no. 2 van Sehumaun. II. H. M. M. bleven liet concert tot het einde met hare tegenwoordigheid vereeren. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben gekozen tot rapporteurs over de hierna te noe men wets-ontwerpenaauvulling en wijziging van de Boterwet, de heeren Pyttersen, dr. Kanter, Heemskerk, Lieftinck en Boumande overeenkomst met Duitschland betrekkelijk het kustlicht op Borkum en de betonning van 4e beneden-Eems enz., de heeren Be Beaufort (Amsterdam), F. van Bylandt, Van ICarnebeek, Beelaerts en C. van Bylandttraclaal van han del en scheepvaart met Japau en tractaat van vriendschap en handel met den Oranje-Vrijstaat, de heeren De Beaufort (Amsterdam), Goekoop, Van Karnebeek, Beelaerts en C. van Bylandt. De Katholieke parlementaire club hield gis teren in het gebouw der Tweede Kamer eene byeenkomst. Van verschillende kanten vernamen wij van patroons, die hun werklieden hebben weerhou den van de gelegenheid tot aanvragen gebruik te maken. Dit geschiedde zoowel hij liberale als bij katholieke patroons, wier namen men ons heeft medegedeeld. Sommige werklieden, die hun patroons niet vooraf geraadpleegd hadden en er niet op rekenden, dat hun patroons de in het geheim gepleegde stoutheid te weten moesten komen door het onderzoek vanwege het Stadhuis, hebben geducht den wind van voren gekregen. Daar staat evenwel tegenover, dat ons inrich tingen en fabrieken bekend zijn, waar de pa troons openlijk hun personeel aanspoorden om van hun recht van aangifte gebruik te maken. Deze aansporing had dan het gevolg, dat schier geen enkele werkman er gevolg aan gaf. De vrees voor de belasting heeft den menschen booze parten gespeeld. (Centrum). Volgens liet Vad. zullen afgevaardigden van liberale kiesvereenigingen en andere daarvoor uitgenoodigde belangstellenden, die zich met het program der L. Unie niet kunnen veree nigen, Zondag a.s. bijeengekomen, om te spre ken over de houding, bij de aanstaande ver kiezingen aan te nemen. Neder]nndselie Vereeniging van Werktuig en Scheepsbouwkundigen. Een buitengewone vergadering dezer vereeniging zal worden gehouden op Zaterdag 27 Februari e. k., des voormiddags te halfelf in de Foyer-zaal van het „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen" te's-Gra venhage. Alsdan zullen eenige medcdeelingen worden gedaan betreffende Hr. Ms. pantserschepen Kortenaer, Evertsen en Piet Hein en Hr. Ms. kruisers Holland, Friesland en Zeeland, door den heer W. H. M. de Gelder, scheepsbouwkundig ingenieur, te Kinderdijk. VLAARDINGEN, 17 Februari. Heden zijn 5 logger- schepen, toebehoorende aan de Reederij Hoogerwerff Co. alhier, bij veiling en afslag publiek verkocht aan de n. v. heeren en wel: De Jan Comelisz. Rijp aan A. v. d. Toorn te Schiedam voor f6500. De Waal aan J. Leis a/d. Kinderdijk voor f6200. De Amstel aan C. Roelewild te Scheveningen voor f5700. De Maas aan N. Haasnoot te Maassluis voor f6000 en De IJsel aan A. L. Poortman te Maassluis voor f6000. Het ioggerschip De Waal is weder uit de hand verkocht aan den Scheveningschen reeder P. J. van Leeuwen voor f6200. VLAARDINGEN, 18 Februari. Alhier komen op de kiezerlijst voor 2085 namen, tegen 740 vroeger. VLAARDINGEN, 18 Februari. I. N. v. d. Knoop, die van amateur, professional wielrijder zal worden, zal binnenkort een magazijn van rijwielen openen, aan den Daijer, alhier, MAASSLUIS, 11 Februari. Naar thans met zeker heid gemeld kan worden, blijft de „Maatschappij voor Zeevisscherij" alhier voortbestaan en wordt dus niet geliquideerd. DELFT, 17 Februari. De Gemeenteraad heeft goedgekeurd de voorstellen, om vrijstelling te ver zoeken van de verplichting tot het geven van onder wijs in de vrije en orde-oefeningen op twee lagere scholen; tot oprichting van een kookcursus op de herhalingsschooltot het beschikbaar stellen van schoollokalen tot bet geven van openbare lessen, en tot verhooging der jaarwedde van den leeraar aan het gymnasinni, dr. W. Stortenbeker, tot f2250. DELFT, 18 Februari. De volgens de nieuwe kieswet op te maken kiezerslijst zal alhier pion. 3216 namen bevatten tegen de 1824 onder de oude Wet. In dc verschillende belastingen zijn aangesla gen 4093 mannelijke bewoners, waarvan ruim 1200 hunne belasting niet hebben betaald, 25 personen bekomen het kiesrecht door hun aanslag in eene andore gemeente en slechts 328 hebben zich aange meld ingevolge art. 16 der Kieswet. ROTTERDAM, 17 Februari. Alhier is heden op 58-jarigen leeftijd overleden de ond-kapitcin van het Indische leger G. Lamers, ridder van de Mili taire Willemsorde, bestuurslid dor vereeniging „De Militaire Willemsorde" en commissaris van afmon stering. Het meest maakte dc overledene zich bekend als kapitein-instructeur van het korps Koninklijke Scherpschutters. Dat hij militair in hart en nieren was, daaruit blijken, dat hij na den overval op Lombok onder de eersten behoorde, die zijn krachten ter beschikking van de Regeering stelde. OUD-BEI JE RL AND, 17 Fcoruari. Een werkgever in deze geineinto weige-, Je op te geven hoe lang een zijner ondergeschikten bij hem in betrekking wits en welk salaris hij genoot, waardoor de man niet op de kiezerslijst kon gebracht worden. Door den burgemeester is deswege proces-verbaal opge maakt. TWEEDE KAMER. Wettelijke verzekering van werk lieden tegen de gevolgen van ongevallen in bepaalde b e d r ij v e n. Het wetsontwerp onder bovenstaand opschrift bij de Tweede Kamer ingediend, gaat uit van het hoofd beginsel, dat de werkman schadeloos moet worden gesteld voor de ernstige ongevallen, hem in de uit oefening van het bedrijf overkomen. Dat recht wordt niet toegekend, waar hij opzet telijk een ongeval teweegbrengt, maar waar eigen schuld bestaat wordt, niet elk recht op schadeloos stelling ontzegd, dus dat recht wordt toegekend zoolang niet van opzet is gebleken. Ongevallen ten gevolge van dronkenschap geven geen recht. Daarentegen wordt wèl schadevergoe ding gegeven voor de ongevallen uit overmacht of uit niet bekende oorzaken ontstaan. De verzekering van de werklieden zal geschieden ten laste van de bedrijven. De werklieden zijn door het in dienst zijn in een bepaald bedrijf verzekerd op kosten van den werk gever. De Staat behoort de grootst mogelijke zeker heid te geven, dat de verzekerde en opeischbare bedragen steeds voldaan zullen wordende verzeke ring moet zoo goedkoop mogelijk zijn en zij moet zoo werken, dat zij voor de werkgevers een prikkel is om zooveel mogelijk ongevallen te voorkomen. De Staat houdt de geheele regeling der verzekering aan zich en stelt zich aansprakelijk voor de schade loosstellingen. Alzoo wettelijke verzekering geregeld en uitgevoerd door den Staat. Een te groot aantal bedrijven wordt niet dadelijk in de wet opgenomenbeter wordt het geacht tot uitbreiding over te gaan. na opgedane ondervinding. De bedrijven in art 1 bedoeld, zijn: lo. die, waar ter gedeeltelijke of gebeele uitoefe ning van het bedrijf eenig krachtwerktuig wordt gebruikt, met uitzondering van die, uitgeoefend met vaartuigen 2o. die. waar ontplofbare stoffen vervaardigd, vervoerd, bewaard of gebruikt worden. 3o' het schippersbedrijf met schepen, welko in den regel van de eene plaats hier te lande naar eene andere plaats hier te lande varen en dat met schepen, welke uitsluitend de rivieren en binnen wateren bevaren en tevens geregeld van 't buitenland komen of vcor 't buitenland bestemd zijn; 4.o het veerschippersbedrijf; 5o. de visseherij op rivieren en binnenwateren 6o. de spoor- en tramwegondernemingen 7o. de bouwvakben; 8o. het aard- en grondwerkersvak; 9o. het leggen van electrische geleidingen; - lOo. de mijnen Ho. de glazenwaseeherijen 12o. de slachterijen 13o. de werven; 14o. het schoorsteenvegersbedrijf 15o. het laden en lossen van schepen. De sub 7o bedoelde bouwvakben zijn .-het beiers-, lei- en rietdekkers, loodgieters-, zinkwerkers-, met selaars-, schilders-, smids-, steenhouwers-, steenza gers-, studakoors- en timmermansvak. Voor de verzekering wordt aansluiting gezocht bij de posterijen, waar eene Rijksverzekeringsbank zal worden gevestigd. De werkman ontvangt eeno geregelde uitkeering zooveel mogelijk op de tijdstippen, waarop hij anders zijn loon zou hebben ontvangen, eene lijfrente voor den duur en voor de mate zijner ongeschiktheid tot werken. Tot bepaling van het gemiddelde der rente wordt het loon genomen, door den getroffene genoten ge durende hot voorafgaande jaar. Indien het gemid delde jaarloon het bedrag van f1200 overschrijdt, geldt de verplichte verzekering niet. Bij het aangenomen stelsel zal den werkman een maximum rente van 70 pc. van zijn gemiddeld dag- Icon kunnen uitgekeerd worden, en naar verhouding minder Dij tijdelijke of gedeeltelijke ongeschiktheid. Ten opzichte van de nagelaten betrekkingen wordt de uitkeering niet uitgesloten bij zelfmoord of bij de gevolgen van dronkenschap. Onder nagelaten betrekkingen verstaat de wet do nagelaten echtgenoot, de kinderen van den over ledene, alsmede diens ouders, grootouders of schoon ouders Aan eene weduwe wordt bij volgend huwelijk als afkoopsom toegekend tweemaal de jaarrente. Bij het overlijden van eene vrouw, tengevolge van bedrijfsongeval, wordt den overblijvenden echtgenoot eene rente als schadeloosstelling toegekend voor den duur zijner ongeschiktheid tot werken. De kinderen (ook natuurlijke kinderen) hebben een zelfstandig recht op rente tot het 16e jaar. De ouders, schoon ouders, grootouders, evenzeer de weduwe en de weduwnaar krijgen een rente van 30 pCt. van het jaarloon. De maximum-rente zal bedragen 60 pc., dan krijgt de vrouw 30 pc. en alle kinderen te zamen ook 30 pc. Als de kindereD ouderloos zijn of worden, krijgen zij ieder 20 pc. Foor dc ouders, grootouders en schoonouders is de rente bepaald op 30 pc. Aan de nagelaten betrekkingen wordt tevens een recht op vergoeding van begrafeniskosten toegekend. Een getroffen werkman kan met zijn goedvinden in een ziekenhuis worden opgenomen In dat geval vergoedt do bank alle kosten van verpleging. Blijkt het, na een observatietijd van 6 weken, dat de ver zekerde gedeeltelijk of geheel ongeschikt tot werken is, tengevolge van het ongeval, dan heeft hij aan spraak op eene reuteuitkeering van don eersten dag der zevende week af. Bij aldien de werkman lid is van een fonds, verleend de bank hem een schade loosstelling ten bedrage van het £6 voud der aan het fonds betaalde wekelijksche bijdrage, doch alleen voor het geval dat hij langer dan zes weken geheel of gedeeltelijk ongeschikt was. De onkosten der verzekering worden niet door werkgevers en werklieden te zamen gedragen. De uitgaven, die voldaan moeten worden uit de bijdra gen der werkgevers, bestaan in de schadeloosstel lingen, dc administratiekosten en betgeen benoodigd is tot vorming van een reservefonds. De nijverheid behoort jaarlijks op te brengen dc kapitaalswaarden der uit te keeren renten en daar voor is gekozen het stelsel van de betaling van premiën volgens een te voren vastgesteld tarief, waarin de bijdrage is uitgedrukt voor elk gevaren- procent en per f 1 loon. Met betrekking tot de wijze van verzekering is het collectieve stelsel gekozen. Dc organisatie is geheel gebaseerd op hot beginsel van aansluiting aan de posterijen. Bij bet bestuur der bank berust de uitvoering derverzekering onder toezicht van een Raad van Beroep, met een hoogere voorziening'in sommige gevallen. Ter uitvoering dezer wet is te Amsterdam eene rijksinstelling gevestigd, «elke den naam draag! fan Rijksverzekeringsbank. 1 Het bestuur dezer bank is opgedragen aan- eén directeur en twee leden, die allen bezoldigd worden.' De Raad van Toezicht en Beroep zal bestaan uit 5 leden. Aan den Raad wordt 'een bezoldigde secretaris toegevoegd, terwijl aan de leden presentiegel'd'zal worden toegelegd. Het ontwferp geOtVaAaf. de werk gevers, die reeds vrijwillig kunne. Werklieden ver zekerd hadden vóór het incbenèn van dit ontwerp de bevoegdheid, hunne ioopende polissen over te dragen aan de Rijksverzekeringsbank. Provinciale Kiestabel. (Amendementen) De heeren 't Hooft en Rethann Macaré hebben voorgesteld, om bet kiesdistrict Haarlem beter te regelen en het platteland van do stad af te scheiden, door genoemd kiesdistrict te splitsen in lo, Haarlem (de gemeente*, met 5 leden; 2o. Haarlemmermeer (omvattende Haarlemmermeer, Haarlemmerlicde en Spaarnwoude, Heemstede en Bennebroek), niet 2 ledenen 8o, Yelsen (omvattende Yelsen, Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin, Spaarndam, Schoten, Bloemendaal en Zandvoort) eveneens met 2 leden. Het kiesdistrict Haarlem zal dan tellen 59654 zielen; Haarlemmermeer 24640 cn Yelsen 24831. Gemeentewet. De heeren Goekoop, Hintzen, Mees en Meesters hebben op het wetsontwerp tot wijziging der ge meentewet amendementen voorgesteld, strekkende om de gemeenten niet in kiesdistricten te splitsen. Bij Kon. Besluit is P. van Vleuten benoemd tot burgemeester der gemeente Genemuiden. Staats Cl. no. 41 bevat het besluit van 28 Jan. 1897 Staatsbl no. 57) ter bekendmaking van den tekst der wet van 17 Aug. 1878 Staatsblad no. 127), houdende herziening der wet van 13 Aug. 1857 Staatsbl no. 103) tot regeling van het lager onderwijs, zooals die tekst by verschillende wetten is gewijzigd. De toewijzing van de Vrijdag j.l. gehouden aanbesteding van bouwmaterialen ten dienste der gemeentewerken, heeft heden plaats gehad en wel: Perceel I aan J. B. Petit te Breda, voor f 58.94 en f 88 41 per mille. Perceel II aan de Maatschappij tot vervaar diging van bouwmaterialen, voorheen de Erven H.Trip te Rotterdam, recht fl.94 per meter, f2.05 en 12.30 de gebogen stukken. Perceel III aan W. de Haas te Dodewaard, ad f 17.20 per mille, met het lot tegen W. C. Burgers te Weurt, die voor gelijken prijs had ingeschreven. Perceel IV aan W. C. Burgers te Weurt, voor f 17 per mille. Perceel V aan R. M. Jongenburger te Gouda, voor f8.39 per mille. Perceel VI aan F. W. van der Eist Co., alhier, voor f1648. Perceel VII aan Av van der Sanden te Uden- hout, voor f369.02. Perceel VIII aan C. Blijlevens Az. te Made, voor f 243.60. Perceel IX aan K. van der Toren Jz. te Waddinxveen, voor f 1318.75. Perceel X aan K. van der Toren Jz. te Waddinxveen, voor f 256.50. Perceel XI aan de Maatschappij de Ijzer gieterij 2>de Prins van Oranje", voor 1899.85. Verschenen is heden voor de eerste maal het «Adresboek van Schiedam voor het jaar 1897", uitgave H. J. C. Roelants. Het is een lijvig werk, waarin men voor zoover dit is na te gaan, alles vindt, wat er hier ter stede, omtrent bestuur, instellingen, personen enz. vermeld kan worden. Een meer algemeen deel bevattende rijks en provinciaal bestuur, telegraaf, posterijen enz. gaat vooraf aan het speciaal Schiodamsche gedeelte, terwijl eene alphabetische naamlijst van Schiedam's ingezetenen, aangevende ook hun betrekking of beroep het werk sluit.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2