N". 9250. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: II. J. C. ROELANTS. OFFICIEEL. Kennisgeving. FEUILLETON. BE WERELD ONTVLUCHT. 'Aanbesteding. BUITENLAND. Abonnementsprijs, per kwartaalf 0.90 Franco per post1.30 Afzonderlijke nommcrs- 0.02 BUREAU: BOTERSTKAAT 7©, Telephoon ]Vo. 123. Advertentieprijs van 15 gewone regels niet inbe grip van ecne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Oproeping In activiteit van miliciens- verlofgangers der lichting van 1S9A. De burgemeester van Schiedam Gelet op de ciiculaire van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland van 27 Januari j.lA No. 215/1 2de Afd. Provin ciaal Blad No. 6); Brengt bij deze ter kennis, dat de miliciens-vei lof- gangers van de lichting van 1894, die van de regi menten Huzaren zijn overgeplaatst bij de tieinafdee- liugen der legimenten Veld-Artillerie, tegen de hierna vermelde tijdvakken, ktaehteus art. 125 der militievvet onder de wapenen moeten komen, als 1/3 der lichting, van 3 Maait tot 24 Maart 1897, 13» 25 «10 Apul 1/3 20 April 11 Mei Wordende mitsdien de navolgende milicien-verlof- gaugeis, bij deze opgeroepen, zich op na te melden dag, des namiddags voor vier ure, bij hun korps, het 3e regiment Veld-Artillerie, garnizoensplaats Breda, te bevinden, en wei op Woensdag 3 Maart 1897 SIMON REIJ, Nommervervvisselaar met Pieter Ooms, loteling der voormalige gemeente Kialmgeii, thans gemeente Rotterdam, en FREDERIK BERNARDUS BERGER, Nommervervvisselaar met Charles Marinus van der Duns, loteling der gemeente 's-Gravenhage. Voorts wordt den betrokken verlofgangers verwittigd, dat zij zich, voorzien van al de voorwerpen van Mee ding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot vei lof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, op het bepaalde tijdstip bij hunne korpsen mooten bevindendat zij zich echter vooraf ter ge meente-secretarie moeten vervoegen, zoowel tot het afteekenen van hunne verlofpassen ais tot het ontvan gen van de passagebiljetten en daggelden waarop zij blijken zullen aanspraak te hebben dat zij, in ge breke blijvende op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij hunne latere opkomst zoo veel langer in dienst worden gehouden en zij, aan de oproeping niet voldoende, als deserteur zullen worden behandeld; dat zij, wegens ziekte of gebreken aan de oproeping met kunnende voldoen, daarvan moeten doen blijken door eene ter gemeente-secretarie over te leggen geneeskundige verklaiing, onder verplichting zich, onmiddellijk na hun herstel, bij hun korps te vervoegen, teneinde alsnog in den wapenhandel te vvo.- den geoefend. Na deze openbare kennisgeving worden de betrokken miliciens geacht van hunne verplichting kennis te dragen, waardoor zij gehouden zijn, zonder verdere oproeping, aan de voorschreven opkomst te voldoen zoodat zij later goene onwetendheid ten deze zullen kunnen voorwenden. SCHIEDAM, den 19n Februari 1897. De Burgemeester voornoemd VERSTEEG. 43) Roman van Anny Wothe. »E!lin," vermaande Holm terwijl hij de hand van het opgewonden meisje greep, vergeet niet hij boette zijn vergrijp met zijn leven. Niet om zijnentwil deed ik zooeven met een kond lachje een leugen, maar om uwen ouden vader, om uwe ongelukkige moeder. Moet de schande van den zoon ook nog over hun grijs hoofd komen, en daarbij Ellin wat ik doe, doe ik toch ook voor u, die ik, gij hebt het reeds lang gemerkt, lief heb, gloeiend liefheb, en wanneer ook al het nu de tijd en de plaais niet is dit uit te spreken, zoo drongen de eigenaardige omstandigheden mij toch daartoe. Dikwijls is het mij, als lees ik in uwe oogen hetzelfde gevoel, en dat geeft mij weder moed om aanzoek bij u te doen. Ik hoop, dat wat gij den vreemdeling ontzegt, het recht om voor uwen broeder in de bres te springen, gij dit aan den toekomstigen echtgenoot zult gunnen, die zoo gaarne de eer uwer familie wil redden. Ellins oogen fonkelden. «Dat durft gij dus tot mij zeggen, baron P.ittberg." beefde het van Ellins lippen. Ik moet alzoo de kor jprijs zijn voor de schuld mijns bloeders? Nien, duizendmaal neen! O, hoe heb ik naar vrij heid gesmacht, in uw huis, onder den druk der afhankelijkheid, die ik haatte. De arme gravin Brandenstein, die men een aalmoes gaf onder den vorm der dienstbaarheid en die het aannam, heeft opgehouden te beslaan van afliet oogenblik, waarop De BURGEMEESTER van Schiedam zai op IVocnsdag 21 Februari 1897, des voormiddags II uur, ten Raad huize aldaar, aan te Schiedam gevestigde kleedermakers aanbesteden, de levering van: 4°. Uniformen voor de hoofdagenten en agenten van politie en den veldwachter, en 2". jassen en broeken voor de brug- en sluis wachters, benoodigd voor de genoemde beambten dier gemeente in 1897. De vooi waarden liggen ter lezing ten bureele van den Commissaris van Politie. Schiedam, 19 Februari 1897. De Burgemeester voornoemd VERSTEEG. Algemeen overzicht. Schiedam, 19 Februari '97. Kreta zal niet terugkeeren onder het Turk- sche wanbestuurDat is het eenige waarover iedereen het vrijwel eens is, maar daarmede is de moeilijkheid nog geenszins opgelost. Dat aan Kreta een geheele ot gedeeltelijke zelf standigheid gegeven moet worden, zij het dan ook in een zoodanigen vorm dat de suzereini- teit van den Sultan guasi gehandhaafd blijft, is de meening van verschillende bladen en ook de mogendheden zijn niet ongeneigd in een zoodanige regeling te treden. Ja zelfs meent men in het feit, dat Karatheodory-pacha als keizerlijk regeeringscommissaris, met als gou verneur, naar Kreta is gezonden, een stilzwij gende goedkeuring te zien van de zijde der Porie in een eventueele losmaking van Kreta van het Tnrksche rijk, mits de opperleenhoog- heid van den Sultan, zij 'took alleen formeel, bewaard blijve. De Turksche regeering laat inderdaad de regeling van de Kretenzische aan gelegenheden volkomen aan de mogendheden over, en is thans zoo gewillig mogelijk tegen over hun wenschen. Maar de hardnekkige hou ding van Griekenland, waardoor het thans staat eenerzijds tegenover Turkije, anderzijds tegenover de vereenigde mogendheden, geeft nog altijd aanleiding tot groote bezorgdheid. Wellicht kan de Grieksche regeering niet anders handelen, en bedreigt de hartstocht van het volk niet alleen de regeering, maar ook de dynastie, wellicht ook neemt zij de krachtige houding der mogendheden niet als zoo ernstig gemeend op en steunt zij zich op de volksopinie te haren gunste in verschillende landen. Hoe het ook zij, de houding van het Helleensche gouvernement maakt den toestand zeer gespannen, en alleen aan de bemoeiingen der gezanten te Konstantinopel is het te dan ken, zoo wordt uit Londen aan de Bolitische ik mijnen broeder voor mij zag, gestorven om eigen schuld! Arbeiden wil ik als eene dienstmaagd; ik wil in de wereld gaan om mijn brood te verdienen, zonder vrees voor eerlijken arbeid die den mensch adelt. Maar mij verkoopen, baion Riltberg, dat doe ik niet, zelfs niet wanneer ik daardoor de schande mijns broeders kon uitwisschen." Holm zag verbleekend naar de trotscbe meisjes gestalte die fier voor hein stond. sEllin, gij woedt tegen u zelve," zeide hij week. Zij sprong als had een giftig insekt haar ge beten, achteruit, doch zeide daarop met kalmte lik maak van deze gelegenheid gebruik baron Rittberg, om u mede te deelen, dat ik niet meer in uw huis zal terug keeren." sEn Gundala vroeg Holm, die ademloos luisterde. «Die heeft haren vader noodig; liet doet mij ieed dat ik zonder afscheid le nemen, moet gaan, maar het is beter zoo. Een ding echter verzoek ik u, waarschuw Gundala voor haie eigen ge dachten, want deze voeren haar op andere, vreemde banen, die van het vaderhart afleiden." »Wat wilt gij daarmee zeggen?" smeekte Holm gejaagd. Tracht het kind voor den vader te behouden," zeide Ellin zacht. Zij heeft anders niets op de wereld." Het binnen treden van den majoor be'ette een verder onderhoud. De oude heer zonk uitgeput op eene stoel neder, en staarde suf voor zich uit. Te vergeefs beproefden Ellin en Rittberg hem te troostenmet een bitteren lach schudde hij het grijze hoofd. nAlles weg," mompelde hij, «geluk, eer, naam, alles 1" Correspondent: geseind dat den Griekschen gezant niet reeds door de Porte zijn paspoort werd gezonden. Mochten er van Grieksche zijde vijandelijkheden aan de Macedonische grenzen plaats vinden, dan schijnt een oorlog onver mijdelijk. De Turksche regeering gaat dan ook voort, zich te wapenen tegen alle gebeurlijk heden. Saitd-Eddin-pacha werd naar Kreta ge zonden met 3 bataillons infanterie, terwijl een vierde tot vertrek gereed is. Uit Uskub wor den troepen naar de grenzen gezonden, en een bataillon is met 7 kanonnen, 2 munitie caissons en 17 artillerie-officieren naar Monastir op weg. In het geheel omvat de mobilisatie van het Turksche leger 98 bataillons, tellende 76.800 man, die allen naar de Thessalische grenzen zullen gezonden worden. Te gelijk wordt de vloot in gereedheid gebracht. Ook de Griek sche regeering gaat voort met haar voorberei dingen, ofschoon zij voor 't oogenblik meer haar krachten op Kreta schijnt te concentree- ren. Prins Nicolaas toch, die naar Larissa heette vertrokken te zijn, zou volgens nadere berichten niet daarheen, maar naar Kreta zijn gezonden. Een bataillon wordt gereed gehou den, om eveneens daarheen te gaanluitenant- kolonel Dimbritio werd tot chef van den staf benoemd, terwijl verscheiden Grieksche offi cieren naar het eiland vertrokken, om de vrij- willigen te organiseeren onder het opperbevel van kolonel Vassos. Deze laatste gaat middelerwijl voort zijn op dracht ten uitvoer te brengen. Voorloopig is door hem het bestuur van het eiland vastgesteld ge meenteraadsverkiezingen zijn uitgeschreven eu burgemeesters overal aangesteld, behalve in de door de mogendheden bezette steden. Zijn hoofd kwartier is thans te Golia. Den aanval op Kanea heeft hij opgegeven, maar een detachement zijner troepen heeft den toren van Buconios, na korten weerstand der Turken, genomen. Een ander detachement rukt op tegen Voukolios, terwijl het plan schijnt te bestaan verschillende ver sterkte punten van Major aan te vallen en te bezetten. De organisatie der vrijwilligers en der opstandelingen gaat geregeld voortzij worden door de Grieksche troepen van wape nen voorzien. Reeds meer dan 20.000 ongere gelde troepen hebben zich onder Vassos' bevelen verzameld. Voortdurend wordt er om Kanea en ook op andere plaatsen, gevochten, gemoord en ge plunderd. Wat de maatregelen der vlootvoogden voor Kanea aangaat, wordt aan de Times door haren bijzonderen correspondent aldaar bericht, dat na de aankomst der Hydra, het Grieksche vlagge- schip, namens den Italiaanschen bevelhebber Kanevaro, die als oudste met de leiding der zaken is belast, door een officier aan den Griek schen commandant en den consul-generaal de ons reeds bekende verklaringen werden afge- gelegd. Onmiddellijk liet de consul daarop den inhoud sNiets, niets is verloren waarde graaf," zeide Riltberg hartelijk. »Gij weet toch, dat ik voor u en de uwen alles veil heb.." ïJa," zeide de oude heer met bevende lippen, »ik moet u danken voor uwe edelmoedigheid, ook uit naam mijner familie; maar toch, ik blijf de smaad en de schande diep voelen." De komst van de familie der Brandensteins, welke Felix het laatste geleide zoude geven, be lette dit gesprek verder voort te zetten. En dan was ook de comedie, zooals de majoor het bitter noemde, afgeloopen. Met gebroken hart had hij een schop aarde geworpen op het graf van zijnen zoon, en toen was hij huiswaarts ge keerd van den verschrikkelijksten, treurigslen tocht zijns levens. Rittberg was zonder Ellin naar Helraenhorst terug gereden; en Ellin zat in een somber zwijgen op den laten namiddag bij de diep geschokte ouders in de huiskamer en keek somber voor zich. Liska was niet ter begrafenis gekomen, hoewel hare moeder erg naar hare lievelingsdochter had verlangd. uMijn plicht," had ze aan haren vader geschreven, ïdwingt mij hier te blijven, hoe zeer mijn hart mij ook naar 11 dringt. Veel vermag ik niet met mijne zwakke krachten, maar ik wil ten minste beproeven door trouwe opofferende liefde, mevrouw Huber een klein deel van Fehx schuld in te lossen Het gaat ons hier niet best. De dokter vreest ieder oogenblik het ergste." Steeds weder las de majoor deze woorden. Als het gloren van eenen nieuwen dag, zoo lichtton Liska's woorden hem in den droeven nacht van zijn leven voor. Had God hem een zijner kindei en ontnomen om het andere tot behoudenis te voeren Hij kon hier over niet met zijne diep geschokte van beide nota's naar de Grieksche regeering seinen, waarop Woensdagmorgen uit Athene geantwoord werd met het bevel, het Grieksche consulaat te heropenen. Terstond werd hieraan gevolg gegeven en de Grieksche vlag gehesclien. Des avonds reeds werd toen door de bevelheb bers der vereenigde \loot den consul gelast, de Grieksche vlag te strijken, waaraan door den consul gevolg werd gegeven. Inmiddels is de vereenigde vloot uiteengegaan. De Italiaansche admiraal blijft te Kanea, de Fransche, Engelsche en Russische bevelhebbers hebben zich met hun eskaders naar Sitia, Kan dia en Rethymo begeven om die plaatsen te bezetten. Ook Kissamo zou, indien het noodig bleek, bezet worden. De Hydra, die levensmiddelen wilde over brengen naar de Grieksche troepen, werd dit belet door Italiaansche en Engelsche oorlogs schepen. lleracleon is nog niet door de vreemde troepen bezet, maar de Turksche bevelhebber heeft verklaard, dat hij in opdracht had ze in de stad toe te laten. Over het algemeen heeft de bezetting der verschillende plaatsen dooi de troepen der mogendheden een zeer gunstigen indruk gemaakt op de Porte en ziet zij daarin het bewijs dat Europa de regeling der zaken ernstig ter hand neemt. En noodig is dit zeker, want van de hervorming der gendarmerie komt vooreerst niets; de commissie verkeert in staat van ontbinding, en beschikbare manschappen zijn er niet. Intusschen vindt Griekenland nog voortdurend steun, niet alleen by landgenooten in het bui tenland, die geld en persoon geestdriftig in dienst stellen van het vaderland maar ook in de publieke opinie in verschillende landen. In Frankrijk is de radicale pers geheel op de hand van Griekenland, en gisteravond hadden te Parijs hevige opstootjes plaats, veroorzaakt door betoogende studenten, die onder het geroep van »Weg met HanolauxLeve Kretazich naar het Grieksche gezantschap wilde begeven, waarin de politie hen verhinderde. En heden wordt te Londen een meeting gehouden, waarop in behandeling zullen komen deze drie punten lo. Dat de voortduring der regeering van den Sultan een bedreiging is voor Europa dat men de politiek, die het Ottomaansche rijk on geschonden wil besvaren, dient te verlaten dat de bevolking van dat rijk beschermd behoort te worden tegen onderdrukking en moord. 2o. De Kretenzers hebben aanspraak op sym pathie door hun pogingen om het juk van den sultan af te schudden. De meeting prijst Grie kenland voor zijn aan Kreta verleende hulp, en spreekt haar beste wenschen uit voor de vereeniging van Kreta met Griekenland. 3o. Een tot allen gerichte oproeping om de Kretenzische vluchtelingen in Griekenland ter hulp te komen. De regeeringen evenwel en hare organen staan een krachtig optreden tegenover Grie kenland voor. Vooral Keizer Wilhelm schijnt vrouw spreken, maar toen zij hem Liska's brief terug gaf, toen was het hem als sprak er uit hare droeve oogen eene zelfde gedachte. Het schrille geluid van da bel maakte een einde aan verdere overpeinzingen, nWat is er?" vroeg hij aan het binneniredende dienstmeisje. »Er is eene dame bniten", stotterde het meisje, tdie haren raam niet svii zeggen, zij vertelt, dat zij u zeer goed kent." sLaat haar dan binnen komen," zeide de majoor langzaam opstaande uit zijne leuningstoel. Ilij hield niet van die rouwbeklag inenschen. Een in een zwaren rouwsluier gehulde gestalte trad het reeds half duistere vertrek binnen. Ellin echter had haar heikend. Met een mevrouw Von Sanden," trad zij de binnengetreden dame te gemoet; en hartelijk en deelnemend vroeg zij»is u een ongeluk overkomen mevrouw, kan ik u wel licht helpen? De bleeke dame zag met dwalende blikken den kring rond. Toen baar oog do liooge, grijze ge stalte van den majoor trof, sidderde zij een oogen blik, maar zij herstelde zich dadelijk, en zonder nader te treden, zeide zij, terwijl zij Ellins hand greep. nEen ongeluk of mij een ongeluk overkomen is Neen zij lachlie bijna bitter, maar met zulk een hartverscheurende klank in hare stem, dat de majoor en zijne vrouw getroffen luisterden, en de kadet en Greta de hoofden te zamen staken. »Een ongeluk," voer zij voort, zneen kind, slechts de vergelding is tot mij gekomen, de vreesolijke, bittere vergelding." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1