BINNENLAND. Staten-Oeneraal. bitter verbolgen op der Griek&chen zondebok, en wi! van geen onderhandelen over autonomie voor Kreta weten, zoolang er Grieksche tioe- pen op het eiland zijn. Servië heeit herhaal delijk vredelievende verklaringen afgelegd en die door haar maatregelen ter bedwinging van onlusten iu Macedonië, door Grieksche agenten aangemoedigd, bekrachtigd. RumeniS is door de Grieksche inmenging bang voor troebelen in Macedonië, de Russische bladen zijn bijna zon der uitzondering tegen Griekenland, de Italiaan- sche regeering vei klaart alleen rekening te zullen houden met de belangen van Europa, Hanotaux houdt vast aan de overeengekomen gedragslijn, alleen Engeland wordt niet ver trouwd. De blokkade van den Piraèus zou voor lord Salisbury, naar men te Berlijn vreest, een aanleiding kunnen zijn om zicli los te maken van de andere mogendheden, en wantrouwig wordt de Engelsche regeering in het oog ge houden. Keizer "Wilhelm zoekt daarom enge toenadering tot Rusland zelfs over een bezoek aan den Czaar gaan geruchten. En Rusland houdt zicli voor alle gebeurlijkheden gereed, maakt zijn vloot klaar, en de geruchten hou den aan, dat het zijn leger mobiliseert en zelfs het Roode Kruis opdracht heeft gekregen, zich in te richten voor de mogelijkheid van een oorlog. Be berichtgever van de Frankfurter Zeitung deelt daarenboven nog mede dat die Russische oorlogsschepen te Kiiia. op een uur afstand van den Bosporus liggen, waarvan men aan mag nemen dat ze daar voorloopig zullen blijven de Russische gezant zou namelijk contracten hebben aangegaan met bakkers te Pera voor dagelijksche brood leveranties. En ook Frankrijk en Oostenrijk zenden nog voortdurend schepen naar het Oosten. Een bevoegd oordeel mag zeker wei dat van Berovitch-pacha heeten. In een interview weet de oud-gouverneur de onlusten aan de muzel mannen, die niet verdragen kunnen, dat de Christenen den eersten rang op het eiland in nemen, terwijl de Christenen op hun beurt verbitterd zijn door de vertraging der .hervor mingen. Toen zij, na zooveel opstanden, einde lijk de Grieksche vlag op het eiland hebben zien wapperen, zijn zij als één man opgestaan en hebben de vereeniging met Griekenland geëischt. Een terugkeer tot den status quo acht Éerovitch-pacha onmogelijk. Volgens de mededeeling van den heer Cham berlain in het Lagerhuis heefi de Engelsche agent te Pretoria toch een nota ontvangen, behelzende de eisch tot schadevergoeding der Zuid-Afrikaausclie republiek voor den inval van Jameson. Het totale bedrag is een millioen pond sterling, verdeeld over twee hoofden677,938 pond sterling voor materieele, en eene vergoe ding voor moreele en intellectueele schade. Onder gelach verklaarde Chamberlain niet goed te begrijpen, of de laatste op 322,061 of op één millioen pond sterling werd geschat. In ieder geval zijn de eischen van particulieren tot schadevergoeding er niet onder begrepen. De zaak-Stokes is nu spoedig geheel afge daan. De heer Curzon deelde aan het Lagerhuis mede, dat de Engelsche regeering aangenomen had het aanbod van den Cougo-staat om 147,500 francs te vergoeden voor de goederen van Stokes. Bij tweede lezing nam het Lagerhuis de wet betreflénde de militaire werken met 404 tegen 43 stemmen aan. De inneming van Bida schijnt nog niet vol doende te zijn om de rust in Britsch-West- Afrika te herstellen. De Illorins zijn steeds nog vijandig gestemd, en men vreest, dat het ver slagen leger der Foella's zich met hen zal ver eenigen. Uit Kaapstad wordt bericht, dat de Engel- schen een versterking der oproerige Chiquaqua's door dynamiet hebben laten springen, waarbij de bezetting, op enkele uitzonderingen na, om kwam. De beschaving schrijdt wel voort in het zwarte werelddeel! De benoeming van fir Alfred Millner als op volger van lord Rosmaed wordt te Kaapstad gunstig opgenomen. Op Cuba hebben de Spaansche troepen weer een overwinning behaald. De kanonneerboot Contramaestre ontscheepte matrozen in de baai van Cochinos. De opstandelingen werden onder aanzienlijke verliezen geslagen, terwijl slechts twee matrozen gewond werden. Natuurlijk komt dit bericht van officiëele Spaansche zijde. Uit Dallas (Texas) wordt daartegenover aan de Sun te New-York geseind, dat vandaar 300 vrijbuiters, door particulieren uitgerust, naar Cuba zijn scheep gegaan. Van Manilla wordt gemeld, dat de Spaansche artillerie de posities der opstandelingen teSilang, b'j Cavita heeft aangevallen. Bij den moeilijken aanval sneuvelden een hoofdofficier en twee soldaten. In Spanje zelf schijnen de Carlisten zich weer eens te roeren. Althans de Imparcial spreekt van onlusten in Cataionië en de Bas- kische provinciën. Het blad dringt aan op krachtige maatregelen. «eniengdc Mededecllngen. Binnenkort zal de rechtbank de behandeling aanvangen der beschuldiging van het namaken eener valsche handteekening tegen You Tausch, de commissaris der Duitsche geheime politie, en den journalist Von Lützow. De instructie is geëindigd. Ook de instruetie tegen Von Tausch wegens meineed zal spoedig afgeloopen zijn. Die wegens majesteitsschennis duurt nog voort. Ook de Frankforter Kamer van Koophandel dringt er in een adres aan den Rijksdag op aan, dat de schepen der gesubsidieerde stoom vaartlijnen niet Antwerpen, maar Rotterdam zullen aandoen. Iu de Fransclie Kamer werd een langdurige discussie gevoerd over de stierengevechten en de toepassing der wet-Grumont. De eenvoudige orde van den dag werd aangenomen. Een redevoering vau den afgevaardigde Noske in den Nederoosteniijksclien Landdag heeft aanleiding gegeven tot handtastelijkheden van de zijde van Lueger en Strobach, en door de bescherming van een der andere afgevaardig den ontliep Noske alleen een pak slaag. De voorzitter verdween gedurende liet schandaal stilletjes. Nadat de gemoederen bedaard wa ren, werd de zitting hervat. Te Lissabon hielden weikloozen met een vaandel een optocht door de stad, terwijl zij om aalmoezen vraagden. De politie heeft hen uiteengejaagd en eenige personen gearresteerd. De senator Walcott, de woordvoerder der Amerikaansche bimetallisten, vertoefde te Ber lijn, waar hij een onderhoud had met den rijkskanselier, den staatsserelaris Von Marschall en den minister van financiën Miquel. Hij is daarna naar Londen vertrokken. Mc Kiniey is ongesteld tengevolge der groote vermoeienissen en moet op raad van zijn ge neesheer rust houden. Uit den Congo-staat komen ongunstige be richten. De inboorlingen zijn op vele plaatsen in opstand. De expeditie van majoor Dhanis lijdt gebrek en zond reeds boodschappers uit om op spoedige versterkingen aan te dringen. Een buitengewoon gezantschap van den Shall van Perzië zal dit jaar Parijs bezoeken, en daarna ook naar Londen, "Weenen. Berlijn en Petersburg gaan. Sedert liet uitbreken van de pest kwamen te Bombay 6853 gevallen voor, waarvan 5442 met doodelijken afloop. In het geheele district zijn die cijfers 9914 en 8006, de vorige week in de stad alleen 893 en 866. In een tractaat over het vaststellen der grens van Gugana, door den minister van buiten- landsche zaken «n den Franschen gezant ge- teekend, is de president van den Zwitserschen bondstaat tot scheidsrechter aangewezen. Aljeh. De correspondent van de FT. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van gisteren Gisteren werd de vijand verdreven uit het gebergte oostwaarts van ICota Ateuh. Twee minderen werden gedood, negen gewond. Ofschoon de datum van liet gebeurde ver schilt, heeft dit telegram wellicht betrekking op het zelfde feit, dat in het gisteren door ons opgenomen regeeringstelegram vermeld werd. Bij koninklijk besluit zijn in het genot van eene toelage gesteld surnumerairs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, gede tacheerd bij directies, inspecties en ontvang kantoren, waar zij voor werkzaamheden be treffende de personeele belasting niet gemist kunnen worden en die om deze reden, op aan wijzing van den minister van financiën, voor waarneming van opengevallen betrekkingen worden voorbijgegaan. Bij koninklijk besluit van 6 Febr. jl. is goedgekeurd de wijziging van art, 33 der sta tuten van de vereeniging »Oud-Zouaven-Broe- derschap Fidei et Virtuti". Door deze wijziging wordt bepaald, dat de vereeniging opnieuw wordt aangegaan voor een tijdvak van 26 jaren, gerekend van 30 Nov. 1896. St.-Ct De afdeelingen der Tweede Kamer hebben gekozen tot rapporteurs over de wetsontwerpen: tot verhooging van het salaris der ambtenaren van liet openbaar ministerie bij het kanton gerecht de heeren Van Deinse, E. Smidt, Tyde- man, Pijnappel en Nolens; tot regeling van den rechtstoestand de>" reserve bij de landmacht de heeren Loefl, Drucker, De Biebersteio, Michiels en Van Vlijmen; tot regeling van de jaarüjksche uitkeering uit de Nederlandsche bedrijfsbelasting aan de Indische geldmiddelen de heeren Har- togh, Bool, Van Gennep, Plate en Roessingh; tot afstand van vestinggrond te Groningen voor den bouw van een ziekenhuis, de heeren. Mees ters, Drucker. Zyln.a, De Beaufort (Wijk) en Roessingh. Op de personeele belasting over 1897 moe ten de volgende opcenten worden geheven Voor de provincie Noordbrabanl 17, Gelder land 51/:, Zuidholland 6, Noordholland 5, Zee land 18, Utrecht 6, Friesland 2114, Overijsel 12, Groningen 2S, Drenthe 16, Limburg 13. Het aantal opcenten ten behoeve van de ge meenten te heffen, zal later worden opgegeven. Het hoofdbestuur der posterijen en teiegra- phie maakt in de Staatscourant \an 19 dezer liet volgende bekend: Honderden brieven en briefkaarten zijn, we gens onvolledig of onjuist adres onbestelbaar en worden, wijl de afzenders niet bekend zijn en de stukken daarom niet aan hen kunnen worden teruggegeven, na vei loop van drie maanden vernietigd, De aandacht van liet publiek wordt er op gevestigd, dat de afzenders zich tegen zoodanig gevolg der onbeslelbaarlieid kunnen vrijwaren door vermelding van hun naam op de achter zijde der stukken. Landnationalisatie. Met het oog op deaansf <ndc Kamerverkiezingen hield de afdecling Rotterdam van den Bond voor Landnationalisatie gisteravond een vergadering, waartoe do besturen der vakvereenigiugen waren uitgenoodigd, om nader met het doei van den Bond bekend gemaakt te worden, teneinde hun medewerk lieden aan te sporen bij verkiezingen met die denk beelden rekening te honden. De vergadering was matig bezocht. Do heer Stoffel zette de bedoelingen van den Bond uiteen. Van het debat verdient alleen vermelding de op merking van een der aanwezigen, dat de eerste proef met landnationalisatie, te Amsterdam ge i omen n.l. door uitgifte van gronderfpacht, tot werkeloos heid heeft geleid. De heer Stoffel erkende dit, doch noemde het slechts ecu .3 lelijk bezwaar. YLAARDINGEN, 18 Februari Hedenmiddag te 2 uur vergaderde de gemeenteraad. Afwezig waren de heeren Van Linden van den Heuvel en Van Buurcn van Heijst; de laatste met kennisgeving. Na mededeeling der ingekomen stukken, waaron der een adres van don aannemer A. van der Meijden, met verzoek om schadevergoeding wegens doorhem geleden nadeal bij het uitvoeren van bestek I der havenwerken alhier, veroorzaakt tengevolge der last gevingen van het gemeentebestuur, werd aan. de orde gesteld het verzoek van de afd. Vlaardingen der Ned. Typografenbond, om in gebruik te mogen nemen de overdekte speelplaats der school aan de Schoolstraat. Door B. en W. was voorgesteld, om op dit adres afwijzend te beschikken, welk voorstel daarmede werd gemotiveerd, dat B. en W. verwachten, dat ook andere vercenigingen dan zouden komen vragen, om het gebruik vangemecntcgebouwen tot bereiking van het doel hunner vercenigingen. Die vrees werd echter niet gedeeld door de heeren V. d. Brugge, Hoogc-ndijk en J. v. Dnsseldorp, die daarentegen gaarne zouden zien, dat het gemeente bestuur tegemoet kwam aan het verzoek van de Typografenvereeniging, die de ontwikkeling van hun vak daarmede trachten te bevorderen. Het onderwerp werd daarna van de agenda terug genomen en B. cn W. zullen een nieuw voorstel aan den raad indienen. Een zeer langdurige discussie ontspon zich daarop naar aanleiding van het aan de orde gestelde ver zoek van Ged. Staten om hen „na den Raad gehoord tc hebben, te willen dienen van bericht" op een adres van M. den Breems c.s., allen vlceschhouwcrs cn spekslagers alhier, houdende bezwaren tegen het door de gemeente geheven keurloon. De discussie, die voortdurend zich om het eigen lijke onderwerp heen bewoog, had tot resultaat dat het voorstel van B. en W. werd aangehouden tot de volgende vergadering. Op voorstel van B. en W. wordt daarna het zand- hok achter het geweentenmgnzijn, dat aan M. van der Vlis Kz. was verhuurd, "uit den huur genomen en dezen daarvoor een „-emissie op den huurprijs toegekend van f125. Het verzoek van K. van Bres om remissie op de jaarüjksche huur van de bleekerij aan de Bleekstraat wordt op voorstel van B. en W. aangehouden tot dat een regeling zal zijn getroffen tot verbetering van den onhoudbaren toestand der sloot langs de noordzijde der bleekerij. Het voorstel, in ons nummer van Donderdag opge nomen, betreffende de ophooging der terreinen langs de Nieuwe haven, word:, na het verstrekken van eenige toelichting, goedgekeurd. Na afloop der aan de orde zijnde onderwerpen en de mededeelingen van den voorzitter, dringt de heer Yersteeve aan op een spoedige aanbesteding voor het maken der brug aan de Oosterhavenkade, terwijl de heer Schippers het D, B. informeert hoever een tweede verbinding tussehen Oostcr- en Westerhaven- kade gevorderd is. Hit de antwoorden van den voorzitter blijkt dat de aanbesteding der brug zeer spoedig kan tege moet gezien worden, terwijl de 2e verbinding boven genoemd in onderzoek is bij den directeur der ge meentewerken. De vergadering wordt hierna gesloten. VLAARDINGEN, 18 Februari. Gisteravond bield de commissie van de vereeniging voor ziekenver pleging baar algemcene vergadering. De heer J. van Schravendijk, voorzitter, opende deze vergadering, waarna door den secretaris, D. H. Kikkert, verslag werd uitgebracht. Daarin werd een overzicht gegeven van de wor ding der vereeniging die in hoofdzaak haar ontstaan te danken had aan het streven om de liefdezuster mej, M. Ilofstra, iu de gemeente te behouden, ter wijl daarin tevens de huishoudelijke inrichting werd medegedeeld. In de 4 maanden van haar bestaan werd door de vereeniging ontvangen £518.40, terwijl werd uitge geven f 474.55, zoodat in kas bleef een saldo van f43.85, zoodat ook uit een financieel oogpunt de toestand gunstig genoemd mag worden. De verwachting wordt voorts in dit verslag uit gesproken dat do bekende offervaardigheid der ingezetenen van Vlaardingen wel steeds voldoende steun aan dc vereeniging zal verschaffen. Door den penningmeester de heer Jobs. Dors man werd rekening en verantwoording gedaan over het tijdvak 1 Sept. 189631 Dec. 18'.)6 welke door een commissie van 3 leden onderzocht en goedge keurd werd. Do vergadering werd daarna door den voorzitter met een woord van dank aan allen, die hadden medegewerkt tot oprichting en steun dezer vereeni ging gesloten. NAALDWIIK, 19 Februari. Het aantal kiezers dat tot heden 431 bedroeg zal nu klimmen tot 862, dat is dus juist het dubbele. HONSELAARSDIJK, 19 Februari. Alhier werd door den heer A, C. A. van Vuuren een leziDg ge- honden over de nieuwe kieswet en het program der katholieke kamerclub waarbij hij het vnur zijner hoorders wist te doen ontbranden. Buiten waren een paar socialisten bezig eenige hunner blaadjes aan den man te brengenmaar dat kostte een van hen bijna bet leven! Hij werd op ergerlijke wijze mishandeld en toegetakeld cn een oogenblik zweefde hij boven het water waarin men hem wilde werpen. ROTTERDAM, 18 Februari. Reeds is melding ge maakt van pogingen tot oprichting van een Veree niging ter behartiging van de belangen van Feije- noord. Hedenavond is een vergadering gehouden van Feijenoordbewoners om dit denkbeeld nader te bespreken. De wenschelijkheid eener dergelijke Ver eeniging werd uitgesproken, maar in ruimeren zin, n.L voor den gekcelen linker Maasoever. In ver band daarmede assumeerde voorloopig het bestuur zich nog eenige neutraal personen aan dien oever wonende, doch buiten het eigenlijk Feijenoord. Aan het dus versterkt voorloopig bestuur werd opdracht gegeven een program te ontwerpen, dat in nader uit te schrijven vergadering behandeld zon worden. Dit laatste, ter tegemoetkoming aan dc bezwaren van verschillende aanwezigen, die zonder dat onmo gelijk konden uitmaken of zij al dan niet zich bij de Vereeniging kunnen aansluiten. DORDRECHT, 19 Februari. De ijsclub „Voor de Armen" albier heeft besloten, een groot Weldadig heidsfeest te organiseereu in de zaal der vereeni ging „Kunstmin." Skatingrings, maskeraderijen, café- chantant gevolgd door bal moeten dienen om het publiek te trekken naar de hoofdnummers van het feestde wedstrijden. Deze zijn op de volgende eigenaardige wijze ingericht. De prijzen bestaan steeds in kleedingstukken, levensmiddelen en brandstoffen. De deelnemers betalen ten voordeele der armen een klrinen inleg en moeten aan het bestuur het adres van ecu behoeftig gezin jpgeven, waar de eventueel tc winnen prijs moet worden bezorgd. Telkenjare, ijs of geen ijs, wordt op die wijze een aardig bedrag voor de armen ingezameld cn zeer zeker zal dit ook nu weer het geval zijn. DORDRECHT 19 Februari. Alhier is in 76-jarigen ouderdom overleden de heer D. W. Stoop, notaris aldaar, oud-lid van den gemeenteraad en van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Ook in tal van andere betrekkingen was de heer Stoop werkzaam. TILBURG, 18 Febr. In de gisteren gehouden ver gadering van den gemeenteraad kwam in behandeling de veelbesproken zaak omtrent het al of niet toclatenvan den beer A. H. A, Arts. oud-zouaaf, die het vorige jaar tot lid van den Gemeenteraad was benoemd en bij kon. besluit van 2 Janaari genaturaliseerd. Op voorstel der commissie tot onderzoek van de geloofs brieven werd thans besloten, den heer Arts toe te laten. TWEEDE KAMER. Zitting van 18 Februari. Aan de orde is het ontwerp tot wijziging der wet van 1852 tot verdeeling der provinciale kiesdistricten. Er wordt geen algemeen debat gevoerd. De artt. 1 en 2 werden goedgekeurd. Art. 3 wijzigt dc tabel A voor de districten Rot terdam, Amsterdam, Haarlem, Middelburg, Utrecht, Assen en Hoogeveen. Door de heeren 't Hooft en Rethaan Macaré is een amendt voorgesteld tot betere regeling van het kies district Haarlem, waardoor Haarlem 5 Haarlemmer meer 2 en Vclsen 2 leden voor de Staten zullen kiezen. De Voorzitter betwijfelt, of dit amendement kan worden toegelaten. Met 50 tegen 19 stemmen wordt besloten het amendement toe te laten. Een ander amendement is voorgesteld door den heer Lucasson om de splitsing van Middelburg en Vlis- singen door de Regeering voorgesteld, niet toe te passen, maar één district Middelburg te laten bestaan. Dc heer Willinge had liever de werking der kies wet afgewacht alvorens tot verdeeling der districten in Drente over te gaan, maar nu de Regeering Drente in 4 districten voorstelt te splitsen, acht hij dit wel gewenscht. De heer De Beaufort (Amsterdam) acht het na mens de Comm. van rapp. bedenkelijk een wijziging te maken voor Haarlemmermeer die buiten het ka der valt van dit ontwerp. De heer Ferf verdedigt het amendt.-Thooft-Ma- caré als een bepaalde verbetering. De minister van binnenl. zaken acht het amendt.- Thooft-Macaré buiten het kader van het ontwerp liggende. Wat Middelburg betreft, door de splitsing meent de Minister dat dit district gebaat zal worden. De heer Borret sluit zich geheel aan hij het amendt.-Thooft-Macaré. Het amendt.-Thooft-Macaré wordt aangenomen met 63 tegen 15 stemmen. Het amendt.-Luccasse wordt verworpen met 73 tegen 5 stemmen. Het ontwerp tot wijziging der prov. kiesdistricten is afgehandeld, maar de eindstemming wordt aan gehouden tot Dinsdag na de pauze. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging der Provinciale Wet. Art. 1 cn 2 worden goedgekeurd. Art. 3 bepaalt, dat de gewone tijd voor de verkiezing van leden der Staten is op den eersten Dinsdag der maand Juni. Dc heer Heemskerk wcnsckt eene verklaring van den Minister, dat de stemming voor leden van de Kamer en Prov. Staten op dcnzelfden dag zal plaats hebben. De Minister kan zich daaromtrent niet uitlaten, daar deTieslissing omtrent den stemmingsdag voor de Staten berust jbij Gedep. Staten. Hij hoopt, dat Gedep. Staten den wensch in overweging zullen nemen. De heer Lucasse doet opmerken, dat als de ver kiezing plaats heeft den eersten Dinsdag in Juni, bij herstemmingen het moeielijk kan worden om zc te doen alloopen vóór de zomerzitting der Staten. Art, 3 wordt aangehouden om den Minister dit punt te doen overwegen. Art. 5 wordt ook aangehouden. Art. C bepaalt, dat bij candidaatstelling voor do Prov, Staten in districten van minder dan 2000 kiezers 1/50 van dit getal een candidaatstelling moet onderteekenen. Art. 6 wordt goedgekeurd.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2