BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Kunst en Letteren. dientengevolge onder de Moslemen, en een bende vrijwilligers trekt naar Selino. Ook te Sitia werd lievig gevochten en sneu velden verscheidene Turken. Uit Kanea wordt aan de Daily Netcs bericht dat 2300 Muzelmannen door de Christenen zijn vermoord. En nog steeds gaat Griekenland voort met het eiland te bezetten, en werken de troepen der mogendheden schijnbaar de annexatie tegen, ofschoon aan den anderen kant zeker oogluikend toelaten niet kan geloochend worden. Over het neerhalen der Grieksche vlag van het consulaat te Kanea kan nog worden mede gedeeld dal op dien eisch door den consul- generaal geantwoord werd, dat liet neei halen der vlag de beteekenis had van eene verbreking der betrekkingen tusschen Griekenland en Turkijehij had geen bevelen gekregen om zoo te handelen. De Jtaliaansche kapitein, die den eisch overbracht, dreigde toen een detache ment marine-soldaten te zullen zenden om de vlag meer te halen, en den volgenden morgen werd zij niet meer geheschen. In de Grieksche Kamer werd deze quaestie ter sprake gebracht. Nadat Delyannis verklaard had, geen authentieke berichten te hebben ontvangen over het zeuden van Turksche troe pen naar Kreta, stelde de heer Stais het gou vernement de vraag, wat het zou doen, indien het bericht zich bevestigde, en hoe het zich zou gedragen, indien het waar was, dat de Grieksche vlag was neergehaald. De regeering doet nog onderzoek naar de motieven der mo gendheden, zeide Delyannis, waarop eenige heeren als hun meening te kennen gaven, dat het neerhaleu der vlag gelijk stond met eene erkenning der Grieksche bezetting van liet eiland. Een andere afgevaardigde raadde de re geering den consul terug te roepen, daar er geeu reden voor hem was er nog langer te blijven, waarop de minister-president verklaarde dat de regeering haar besluiten reeds had genomen, maar dat zij ze nog niet kon mede- deelen. Terzelfder tijd wordt bericht, dat de regee ring ais haar meeniug aan den consul te Kanea heeft geseind, dat, aangezien de verschillende steden niet voor Turkije door de mogendheden zijn bezet, ook die als door Griekenland gean nexeerd moeten beschouwd worden. De drie andere steden, Sitia, Rethymo en Heracleon, zijn intusschen door de vlootvoogden wel bezet verklaard, maar er zijn nog geen troepen aan land gezet. De Grieksche vlaggen zijn thans op alle consulaten neergehaald, de consul heeft er in moeten berusten, dat het consulaat door een vreemde wacht wordt bewaakt, en kolonel Vassos geeft gehoor aan de hem gegeven op dracht, dat hij vijandelijkheden tegen de troepen der mogendheden moet vermijden, door te verklaren, dat hij de aanbeveling der vlootvoog den om niet door te gaan met de vijandelijk heden, respecteert. Deze verklaring strekt zich niet uit evenwel tot de insurgenten om Kanea. Deze toch hebben aan de consuls bericht, dat zij voornemens zijn onmiddellijk tot den aanval op Haleppa en Kanea over te gaan. Van hunne zijde verklaren de Muzelmannen op het eiland in een door hen openbaar ge maakt manifest, dat zij zich zullen schikken in een regeling, door de mogendheden voor gesteld, mits daarbij Kreta niet aan Grieken land wordt toegevoegd. Een regeling door de mogendhedenMoge lijk is het dat het daartoe spoedig zou geko men zijn, wanneer zij vroeger handelend waren opgetreden. Maar thans, nu Griekenland ziel» niet door dreigementen laat afschrikken, maar op de annexatie van Kreta blijft aandringen, is het nog verre van een voor alle partijen be vredigende oplossing. Want Griekenland is te ver gegaan om zich thans te schikken in een autonomie als die van het eiland Samos, zoo als sommigen wenschen. Kon men in 1886, toen hetzelfde ministerie Delyannis even krijgs haftig optrad, alleen dit ministerie als offer brengen aan de Grieksche volksopinie, thans zou waarschijnlijk ook de dynastie moeten prijs gegeven worden, en sik gevoel geen lust Eu ropa met een republiek te verrijken. Liever zou ik op het slagveld sterven", aldus moet Koning George hebben verklaard. Alleen een blokkade van Griekenland, waarop keizer Wilhelm zoozeer aandringt, zou Grieken land noodzaken zich naar den wensch der mogendheden te schikkeneen diplomaat te Berlijn, waarschijnlijk de Grieksche gezant aldaar, moet in een interview verklaard hebben, dat een blokkade Griekenland zou dwingen to bukken, daar het niet buiten invoer van graan, vleesch enz. kan. Zoover is het intusschen nog niet gekomen, •want het Europeesch concert is weer eens in disharmonie. Een verklaring van lord Salisbury, volgens sommigen toegeschreven aan den in vloed der volksopinie, (volgens anderen een kleur bekennen van Engeland en een nieuw bewijs voor de dubbelzinnige Britsche politiek, heeft een zekere scheuring teweeggebracht, zoodat thans Duitschland, Rusland en Oostenrijk zich meer aaneensluiten en geneigd zijn tot krach tig optreden tegen Griekenland, in welken zin men spoedig een besluit denkt te nemen, en aan den anderen kant Frankrijk, gehoor ge vende aan de steeds machtiger wordende stem van het volk ten g»inste van Griekenlandwel licht voeling zal zoeken te verkrijgen met Engeland, terwijl Italië een eenigszins weife lende houding aanneemt. Lord Salisbury ver klaart dan dat de Britsche regeering de opinie wenscht te kennen der mogendheden ten opzichte van de toekomstige inrichting van het bestuur van Kreta, daar de overeenkomst, het vorige jaar tusschen de mogendheden getroffen, geen betrekking heeft op den tegenwoordigen toestand. Lord Salisbury spreekt zich verder uit ten gunste van eene autonomie van Kreta, analoog aan die van Samos. Italië stemt hierin overeen met Engeland, en eerst wanneer deze quaestie geregeld is, zou men tegen Griekenland kunnen optreden. De buitenlandsche pers slaat over deze hou ding der Britsche regeering een scherpen toon aan, doch in diplomatieke kringen is men ijverig bezig liet concert dei' mogendheden bijeen te houden. Te Parijs vooral doet men daarvoor zijn uitersle best. Men schrijft de aarzelende houding van de Engelsche regeering alleen toe aan de noodzakelijkheid voor haar om rekening te houden met de volksmeenirig, hetgeen keizer Wilhem en Czaar Nicolaas minder behoeven te doen. Ook Oostenrijk schijnt in die richting pogin gen ie doen. De Keizer ontving gisteren graaf Goluehowski, den minister van buitenlandsche zaken, in buitengewone audiëntie, waarna deze later den Russischen en den Engelsclien gezant bij zich ontving. De gezanten der mogendheden wezen intus schen Griekenland er op, dat de Christenen in Macedonië gevaar zouden loopen, wanneer Grie kenland vijandelijk in Thessalië optrad. Uit ofïieiëele Grieksche bron wordt verzekerd, dat een vreedzame oplossing, die zeer waar schijnlijk is, een groote ontspanning zal teweeg brengen, en dat Griekenland dan zou mede werken met Turkije om de beweging in Mace donië te onderdrukken. Mag men een bericht uit Moscou aan de Standard gelooven, dan zouden Duitschland en Rusland metterdaad steunen, en zouden daar voor Buitsclie troepen zich in Zuid-Rusland samentrekken. Hierin zou vandaag een eind besluit worden genomen. Het Weener Fremdenblatt verklaart, dat de hoofdzaak ten opzichte van Ivreta is, dat de mogendheden vasthouden aan deze twee prin cipes lo. Geen Balkanstaat mag eene oplos sing der Oostersche quaestie uitlokken; 2o. Waar de mogendheden zich vastzetten, mag liet vroegere bestuur niet meer voorkomen. Gedachtig intusschen asn het »Zoo ge den vrede wilt, bereid u ten oorlog" worden steeds meer schepen naar het Oosten gezonden of ter uitzending gereed gehouden. Te Konstantinopel is het Woensdag rustig gebleven. Men zegt, dat de Jong-Turken in manifesten de Armeniërs aansporen, zich bij de vooruitstrevende Turken aan te sluiten, om recht te krijgen, of anders den dood te vinden. De Albanische stammen worden gewapend en troepen Bashi-Bozouks naar de Thessalische grenzen gezonden. Tot militair-commandant van Kreta is be noemd Tewfik-pacha, en op voorstel der mo gendheden tot wali Photiades-pacha. In de stad schijnt zekere beroering te be staan onder de Armeniërs waardoor men voor nieuwe onlusten beducht is. Rhodes is gisteren ten tweeden male gehoord door de enquête-commissie, en weder heeft sir William Harcourt hern aan een scherp verhoor onderworpen. Hij erkende zijn eigen verantwoordelijkheid en wilde op alle vragen, daarop betrekking hebbende, antwoordenniet op zulke, die de verantwoordelijkheid van anderen raakten. Van zijn mededeelingen is vooral belangrijk dat met den schairman", in de gewisselde telegrammen genoemd, Lord Rosmead bedoeld werd, dat hij zich niet kon herinneren of la- meson ooit instructies had gekregen om naar Pretoria, in plaats naar Johannesburg, te trek ken; dat hij Jameson geen bode had achterna gezonden, daar het reeds te laat was; dat zijn plan was geweest om een constituante bijeen te roepen van vertegenwoordigers uit Transvaal, Natal, den Oranje-Vrijstaat en de Kaapkolonie, nadat de Transvaalsche regeering gevallen was, om dan te beslissen over de toekomst van Transvaal. Zijn houding was gisteren veel kalmer en beslister dan bij zijn eerste verhoor. In liet Lagerhuis deelde Curzon, over Kreta sprekende, o.a. mede, dat de Turksche regee ring niet haar voornemen had uitgesproken, om troepen naar het eiland te zenden, en dat de mogendheden haar voor overijling hadden gewaarschuwd. Naar men nader verneemt, zal de consul jhr. mr. De Sturler Bangkok tot standplaats krijgen met den rang van consul-generaal. Naar de Amst. Ot. mededeelt, wordt het bericht van Met Vad. dat de afgevaardigden van liberale kiesvereenigingen, die tegen het Unie-program zijn, Zondagavond een vergadering zouden houden, in daaromtrent wel ingerichte kringen beslist tegengesproken. Prijsvraag. Door de vereeniging „Amsterdam Vooruitwordt een nationale prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerp van een geïllustreerd reclamebiljet, ten diensee der door haar in het Paleis voor Volksvlijt te houden internationale tentoonstelling van recla- meraiddelen. Alle Nederlandsche kunstenaars worden uitgenoo- digd aan den wedstrijd deel te nemen. De ontwerpen moeten vóór of op den 22en Maart a. s. vóór 12 uur v. m. vrachtvrij worden ingezonden bij den heer W. Kromhout Czn., 120 Reguliersgracht alhier. Aan den vervaardiger van het ontwerp dat naar het oordeel der jury het best aan de gestelde eiscben voldoet, zal worden uitgekeerd f200. Als jury treden op de heeren G. H. Breitner, W. Kromhout Cz., en A Reviling, vormende de commis sie belast met de bezorging van een reclame-biljet voor de bovengenoemde tentoonstelling. Voor nadere bijzonderheden vrage men bet program aan bij den heer Kromhout Cz., bovengenoemd. OVERSCHIE, 20 Februari. De alhier nieuw opge richte kegelclub met aanvankelijk 0 leden, heeft den naam aangenomen van; „Overschie." Het Bestuur is samengesteld uit de HeerenH. G Biesthorst, Voor zitter, C. v. d. Linde, Secretaris-Penningmeester en J. van Mastrigt. Baancommissaris. GGERSCHD' '9 Februari. Onder het rundvee van den landbouwer J. Rodenburg in den polder Schieveeu onder deze gemeente is mond- cn klauw zeer geconstateerd. Het vee is onder bewaking ge steld. OVERSCHIE, 19 Februari. Gistermiddag had het 5-jarig zoontje van den hovenier Voorhorst aan de Zestïenhovcnschekade de onvoorzichtigheid om op het ijs der slooten te loopen met het gevolg, dat hij er doorzakte. Het mocht den heer Langeveld gelukken hem te redden. OVERSCHIE, 19 Februari. J. W., loteling der lichting 1897 alhier, bevond zich tijdens de loting voor de nationalie militie in November van het vo rige jaar, in de strafgevangenis aan den Noord singel te Rotterdam. De burgemeester dezer ge meente trok toen een dienstplichtig nummer voor hem. In de meening verkeerende, dat de directeur dei gevangenis wel zou aangeven, dat genoemde loteling vrij van den dienst was wegens broeder- dienst, verzuimde de vader, hiervan aangifte te doen. Het gevolg hiervan is nu, dat J. W. tegen het begin der volgende maand voor den dienst is aangewezen. KETHEL, 20 Februari. In het kerkgebouw alhier had gisteravond de 28ste openbare jaars vergadering plaats der Christelijke jongclingsvcreeniging. Als spreker trad het eerst op Ds. K. E. van Griethuizen. Daarna bracht de secretaris der vereeniging zijn verslag uit waaruit wij mogen opmaken dat zij in zeer gunstige omstandigheden verkeert. Ten slotte heklom ds. Schrijver uit Schiedam den kansel, die even als zijn voormelde ambtsbroeder een toepas selijke rede hield cn deze openbare bijeenkomst sloot. De leden der vereeniging trokken zich toen in hun lokaal terug om nog cenige gezellige uurtjes te slijten. YLAARDINGEN, 20 Februari. De trein, die te 12 uur stadstijd aan den Schiedamschendijk uit Schiedam aankomt, moest vóór de sluitboomen stop pen, omdat verzuimd was die op tijd te latcD zakken. Een wagen met paard kwam juist voor het hek aan, toen de trein tot stilstand was gebracht docr den oplettenden machinist. Eenigo polderjongens en burgers maakten zulk een opstootje in een herberg, dat de kastelein de politic ter bnlp riep om hen uit zijn inrichting te verwijderen. Dat ging echter met zonder verzet ge paard. Een van de polderjongens sloeg met een bierglas naar een agent van politic, die echter dien slag wist te ontwijken, waardoor de man den muur trof en het glas in stukken vloog. Hij werd daarop aangegrepen en onder hevigen tegenstand naar het politie-bureau gebracht. De bur gers en polderjongens geraakte daarop handgemeen, waarvan het gevolg was, dat de laatsteu door de eersten naar het terrein bij de Nieuwe Haven ge dreven werden. Onderweg werden verscheidene ruiten ingeworpen. MAASLUIS, 20 Februari. De miliciens der lich ting 1897 moeten zich op 12 Maart a.s. des voor middags ten 9 ure ter indeeling aanmelden te 's-Gravenhage. Het aantal miliciens in deze gemeente, welke aan deze oproeping moeten gehoor geven, bedraagt 19. Naar aanleiding van ons beriebt omtrent de berging der „Gelderland" door Stellendammers wordt ons medegedeeld, dat de 's-Gravenzanders niet zijn ont slagen wegens dronkenschap, maar dat door een tweetal van hen een ander vergrijp gepleegd was, die op den grond daarvan ontslagen werden. De andere 's-Gravenzanders verklaarden toen, dat zij zonder die beiden niet meer aan het werk zoude» gaan. Gaarne nemen wij deze tegenspraak op, hoewel de conclusie in ons stukje daardoor volstrekt geen verandering ondergaat. Door den Rijksveldwachter alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een drietal schippers van zeevis- schersvaartuigen, die niet aan boord hadden de re glementen voor den Nieuwen Waterweg en voorde bepalingen van aanvaring in de wateren van den trek. Door de politie te dezer stede werd in een loge ment alhier aangehouden een vrouw, die ter zake van politie-overtreding nog cenige dagen hcehtenis- straf moest ondergaan. Daar zij de vervangende geldboete niet kon betalen, werd zij overgebracht naar het huis van bewaring te Schiedam. Door den Commissaris van politie alhier is voor- loopig aangehouden en ter beschikking der Justitie gesteld W. D., verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan het misdrijf, bedoeld bij art. 247 van het wetboek van strafrecht. DELFT, 19 Februari. De 439 personen, die zich alhier hebben aangemeld om op de kiezerslijst ge plaatst te worden, zijn als volgt verdeeld149 huur-, 254 loon-, 2 pensioen, II loon en pensioen, 10 spaar bank- cn 23 examen-kiezers. Te Hof van Delft is het aantal kiezers met 40 ongeveer vermeerderd; het aantal bedraagt thans 330. De heer G. Emmel, benoemd tot consul der Neder landen te Arequipa, is in die hoedanigheid door de Peruaansche Regeering erkend. Bij Kon. Besluit is de met verlof in Euiopa aan wezige kapitein der infanterie van bet leger in Üedeii.- Indie, D. de Moulin, op zijn verzoek, ingaande 1 Maart 1897, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De adelborst 1e kl. A- D. Muller, uit Oost-Indië in Nedeiland teiuggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Op 1 Maart aanstaand' wordt te Rhijnsburg, in vei binding met Katwijk aan Zee, een Rijkstelegaaf- kantoor, ingericht met telefoondienst, voor het alge meen verkeer geopend. Dit kantoor zal op werkdagen open zijn van 7l/r. tot 12 uren voor- en van "1 tol 5 en (i tot 8l/3 uur namiddags (spoortijd.) Het blijft op Zon- en feest dagen gesloten De minister van marine brengt ter algemeene ken nis, dat het Naamboekje der Koninklijke Nederland- sclie Marine voor 1897, uitgegeven ten bate van het «Fonds voor oude en gebrekkige zeelieden", is ver krijgbaar gesteld voor éeu gulden per exemplaar, bij het de -artement van marine te 's-Gravenluge, bij de direction d r marine te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis en den inspecteur van het loodswezen te Viissingen en tot eenigsz lis veihoogden prijs hij liet departement der marine te Batavia. Bij Kon. Besluit is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Eindhoven J. van Blar- kom, bewaarder van de hypotheken en het kadaster te Eindhoven. Bij Kon. Besluit is benoemd tot consul-generaal te Bangkok jhr. mr. J, E de Sturler, laatstelijk consul te Djeddah en tot consul te Djeddah de heer E. Th. van Delden, gepens, assistent-resident in Ned.-Indië. Het heengaan van dr. BrctVms. Thans heeft dr. Bredius zelve de reden gepubli ceerd, die hem heeft genoopt zijn ontslag aan te vragen. De Amsterdamsehe Ct. had beweerd, dat de door dr. Bredius voorgedragen candidaat met geschikt was, en deze daarom niet was benoemd. Tegen dit verzinsel komt dr. B. op. Hij schrijft: Het schrijven in de Amsterdamsehe Courant dwingt mij, hoe ongaarne 'took geschiedt, zelf de pen op te vatten. Want het geeft een onjuiste, ver draaide voorstelling van de redenen die mij noopten mijn ontslag aan H. Majesteit de Koningin-Regentes aan te bicden. Ik begin met op den voorgrond te plaatsen, dat de hoofdreden van mijn heengaan niet ts een person enkwestie. Ik ga niet heen, omdat de heer Waller benoemd is in plaats van den heer Frits Marcus, mijn kandidaat, (niet een gunste ling, want ik had dien heer vóór er kwestie was van een vacature in het Mauritshuis nooit ontmoet), maar ik ga heen, omdat de heer Waller in. i. volstrekt niet ge schikter voor het onderdirecteurschap dan te voren op verzoek van den minister door mij voorgestelden kandidaat, benoemd werd, geheel zonder dat ik over die benoeming geraadpleegd was, gebeel zon der m ij n e voorkennis. Dit is eene behande ling, die ik mij niet behoef te laten welgevallen. En dat ik tc voren wist, dat de heer Waller niet kundiger was dan mijn kandidaat, blijkt voldoende uit een schrijven van den kunstkenner Franken te Yesinet, 's heeren Waller's protector, die hem drin gend bij den minister aanbeval voor een plaatsje aan 's Rijks Prentenkabinet. De heer Franken zegt mij daarin onbewimpeld, dat de heer Waller geen kennis van oude schilder ij cn bezit en zijns inziens ongeschikt is voor onderdirecteur van het Maurits huis. Daarbij komt het volgende. In een gesprek met den minister over een te benoemen onderdirecteur, zeide ik tot Z.Exc.,.Hebt u soms iemand bijzonder op het oog Waarop de minister antwoordde „Neenstelt u mij iemand voor, dien u geschikt „acht, en dan zal die natuurlijk wel benoemd worden." Is het een wonder, dat ik na deze woorden ten minste mocht verwachten, door eenig bericht op de hoogte gesteld te worden van den indruk dien een bezoek van den heer Marcus op den minister maakte, althans als die indruk zoo ongunstig was, dat de minister bezwaar maakte mijn' kandidaat voor te dragen? Dat dit niet het geval was, bemerkte ik aan den heer Marcus, die, na een belachelijk streng examen bij den heer De Stuers ondergaan te hebben, zeer ingenomen was met de welwillende ontvangst bij den minister, die, indachtig mij geschreven te hébben, dat voor de betrekking geen gevormd kunst kenner vereiseht werd, dit examen niet begreep en de vragen deed: „U wenscht later geen hoofddirecteur te worden Antwoord„Neen". „U wenscht' den directeur voornamelijk by de administratieve bezigheden een helper te zijn?" Antwoord„Natuurlijk." „En u hebt er lust in u met ijver op de studie der kunstgeschiedenis toe tc leggen?" Antwoord: „Dit zal mijn grootste ambitie zijn, want de kunst •is mijn lust en liefde." Na een in dezen geest gehouden gesprek verliet de heer Marcus den minister, onder den indruk dat deze hem zou voordragen, ondanks het ongunstige verloop van zijn examen bij den heer De Stuers, een examen dat, voor zoover ik weet, niet in dien vorm. aan den Leer Waller werd opgelegd, want deze is benoemd geheel buiten den heer Do Stuers om. Ik verneem niets. In dien tijd blijkt het dat de heer Waller niet kan geplaatst worden aan 's Rijks Prentenkabinet, omdat de directeur hem alsnog on geschikt acht. Nu verandert de minister van gedachten. En ons een dergelijk rcfuus van mij te voorkomen, wordt nu eenvoudig de heer Waller, (volgens z i.i n vriend Franken, iemand die het goed bcoordeeien kan, ongoschikt voor onderdirecteur van het Mauritshuis) zonder sollicitatie, op een particuliere uitnoodiging van den heer Van Houten, tot 'sheeren Wallers eigen verbazing in ééns benoemd. Voorloopig acht ik deze mededeelingen voldoende. Kan iemand het mij thans nog euvel duiden, dat ikLeet,ga? Dk.A. BREDIUS. Zooeven verneem ik van den heer Van der Keilen, oud-directeur van's-RijksPrentenkabinet, dat het een grove onwaarheid is, dat de heer wal ler zich met een omwerking van den catalogus van dat kabinet zou beziggehouden hebben. Het is thans definitief vastgesteld, dat het noor delijk muziekfeest to Groningen zal gehouden wor den op 3, 4 en 5 Juni. Zooals wij vroeger reeds mededeelden, zal de heer Bekker dan voor het laatst als dirigent van dit koncert optreden.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2