STADSNIEUWS. Rechtzaken. Kerk en Scliool. SPORT. Gemengd 3ST i e u w s. Laatste Nieuws. Telegrammen. Scheepvaart. H an(lel. FIN ANTIEEL, Beurs van Amsterdam. Hen schrijft ons: Gisterenavond brachten wij een bezoek aan het circus-variété van den heer Carl. Pfliiging te Rotter dam. Rij het inzien van ons programma i,emerkte 11 wij alweder dat de ijverige directeur steeds zorgt voor een uitgelezen gezelschap en dat was het gisteren zeer zeker. Om alles te vermoeden wat wij gezien hebben, het is onmogelijk het eene is 'al mooier dan het an dere. Eenige nummers willen wij hier vermelden, dio ons bijzonder aantrokken. Vooreerst beginnen wij maar, met de muzikale clowns, de gebroeders Kevellij. Van het begin tot het einde is het om tc lachen. Het Engelsche dames-sextet, met hunne elegante dansen. De komieken, de gebroeders Conradini. wij heb ben ze al meermalen gezien en steeds komen zij met wat nieuws en wat geestigs. Tot slot en besluit. Torbai's Scbaduws Panto mime. Wij begrijpen niet, boe deze persoon, mot zijn vingers ons zulke aardige vroolijke tafereelen kan laten zien. Een ieder, die a s. zondag eens wil ge nieten, en eens hartelijk wil lachen, raden wij aan het circus te gaan bezoeken. Door burgemeester en wethouders is tot archivaris dezer gemeente benoemd de heer jlir. nu'. Tj. A. M. A. Humalda van Eysinga, commies-redacteur ter gemeente-secretarie. De gymnastiek- en schermvereeniging »01ym- pia" alhier geeft Zaterdag 26 Februari eene uitvoering voor hare buitengewone leden en genoodigden. De gymnastiek-vereenigingen ïSparta" van Delft en sPalestra" alhier hebben welwillend toezegging gedaan, op dien avond de wedstrijd- oefeningen, waarmede zij te Leiden, onder leiding van den heer C. Krijger, respectievelijk den lsten en 2den prijs hebben behaald, iu ver- eeniging met sOlympia" uit te voeren. Als naar gewoonte zal de avond met een bal besloten worden. Donderdag a. s. heeft hier in de Officieren- vereeniging des avonds te lialf acht eeue voor stelling plaats, waarop wij gaarne de aandacht vestigen. Door eenige dames en heeren dilettanten zal dan ten voordeele der armen van de ver schillende gezindten worden gegeven liet aardige blijspel van Benedix: sDoctor Wespe." In een achterstaande annonce vindt men nadere bijzonderheden; verdere aanbeveling achten wij én om het doel èn om het goede, wat men zeer stellig van deze dilettanten zal te zien krijgen, overbodig. De periode die achter ons ligt van sneeuw en wind en regen heeft zeker de meesten onzer lezers wel weerhouden om wandelingen te ma ken buiten de gemeenten. Nu echter het weder wat beter is geworden, kan men die wandelingen weer gaan hervatten en zeer zeker zullen dan ook velen hunne schreden wenden iri de richting van »De vijf Sluizen." Zoo heet het nog en zoo zal het ook wel blijven heelen, maar op het oogenblik is van ïvijf sluizen" geen sprake. Waar die lagen is een groot gat, zóó groot dat ons gelieele stadhuis daar wel kan ingezet worden. Slechts hier en daar ziet men de restanten der fondamenten, terwijl de dijk nu met een grooten cirkelboog daarom is gelegd. Voor hen die van de voorbereidende werk zaamheden weinig of niets gezien hebben, moet de aanblik dezer veranderingen frappant zijn. Van uit Vlaardingen gaan reeds nu zeer velen een kjjkje nemen bij dit groote werk en zeer zeker zullen ook onze lezers met een mooien dag daarheen hunne schreden wel eens richten. BURGERLIJKE STAND, ficboren i 18 Febr. Apoline Adolphina Antonia, dochter van F, L. Katse en M. J. G. Abel, Dam. Het verzoek om gratie van den 2e luitenant J. Irish Stephenson, van het lc reg. vest. art,, gede tacheerd bij de le afdeeling der Krijgsschool (Ap- plieaticseliool) te Breda, wegens verzet tegen de politie te Amsterdam tot gevangenisstraf veroordeeld is door H. M, de Koningin-Regentes afgewezen. De rechtbank te Almeloo veroordeelde den redac teur van Recht door Zee, wegens smaadschrift, tot twee maanden gevangenisstraf. De man kwam in hooger beroep en is thans door het gerechtshof te Arnhem tot vier maanden veroordeeld. Voor de Zwolsche rechtbank werd gisteren behan deld de zaak van C. L. L., commissionaris aldaar. Het maken van valsche accepten en het uitgeven daarvan was hetgeen aan den bekl. ten laste werd gelegd. In October en November heeft hij aan het agentschap der Nederl. Bank te Zwolle, achtereen volgens een 14-tnl acèeptcn van verschillende per sonen gedisconteerd, die later bleken valsch te zijn, in hef/geheel in nog geen twee maanden f61,26055. De heer B. R de Bruyn, agent van de Ncdcr- kndsche Bank te Zwolle, verklaarde dat de beklaagde de genoemde bedragen heeft ontvangen na aftrek van het disconto. De handteekeningen van de ge noemde personen zijn gelegitimeerd bij de Bank, maar getuige kent ze niet alle. De Bank lijdt door de handeling van den beklaagde hoogstwaarschijnlijk schade, daar uit zijn faillissement wel geen honderd percent zal worden uitgekeerd. Er is na een corres pondentie met het hoofdbestuur van do bank een onderzoek ingesteld, waardoor de zaak uitkwam. De bekl. erkende de handteekeningen te hebben nagemaakt. Hij had met het eene accept het andere willen dekken, in de hoop dat lij |pn zou worden om dan alles te betalen. Het O. 31. vroeg drie jaar gevangenisstraf. In hare laatste zitting veroordeelde de rechtbank te Zwolle Jan T., landbouwer te Staphorst, wegens samenscholing en verzet bij de ongeregeldheden tot 5 maanden gevangenisstraf. Jan 31., eveneens landbouwer te Staphorst, was in ecu vorige zitting om hetzelfde misdrijf tot 9 maanden veroordeeld De officier achtte het wenschelijk, in deze geval len een zware straf op te leggendo Staphorsters moesten weten, dus sprak ZEd. Achtb., dat ze als Nederlanders aan de wetten hebben te gehoorznmen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Willemsoord, A. Troelstra, cand.; te Yreus, W. van der Bijtel, te llakkumte Brui- nisse, F. F. J. van de Klasse Jzn., te Gouderak. Aangenomen: Naar Fijnaart, door J. Zwee- dijk te Noordeloos, Bedankt: Voor Zeerijp, door J. Broekers te Molkwerum; voor Vrouwepolder, door H. G. Rozen- boom te Eikerzee; voor Colijnsplaat, door J. de visser, te Brakel; voor Buzum en JIunnikezijl, door J. J. Knap Ckr.zn., te Groningen. Door het provinciaal kerkbestuur van Friesland is eervol emeritaat verleend aan deu heer II. Rombach, pred. te Hoornsterzwaag c. a., ingaande 1 Aril a.s Hooger Ondcrwijs. Groningen. Eerste gedeelte artsexamen W. H. 3Iansholt, doets., geboren te 3Ieeden, en P. J. B. In de Betou, cand.-arts. geboren te Zutfen. LeidenBevorderd tot arts J. P. Evertztoegc- lateri voor het arts-examen eerste gedeelte J. W, do Goeje en 31. A. Vermet. "Utrecht. Tot semi-arts bevorderdP. N. van Lit en R. Abma. Lager Onderwijs. De „Bond van Nederl. Onderwijzers", die totnog toe een gelijke jaarlijkschc contributie hief van de leden, begint van af 1897 met een proportioneele jaarlijkschc belasting. Van ongehuwde onderwijzers wordt die geheven van hun traktement, verminderd met f250, van gehuwden verminderd met f400. Dmten. Door het R. K. kerkbestuur alhier is in het midden Ier gemeente een terrein aangekocht, waarop eerlang een bijzondere school voor meisjes zal verrijzen. Door den minister van koloni6n is de heer J. A. F. Sterrenburg gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse bij het openhaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgesteldcn ïd Nederlandsch-Indië. {St:-Ct. De tentoonstelling van rijwielen, uitgeschreven in de 3Iilitiezaal te Amsterdam, door Amsterdam's Wielrijders Sotidslókaal, zal van 18 tot en met 28 Maart gehouden worden. Het uitvoerend comité bestaat uit de heerenJ. Muller Massts, lc Voorzitter; C. Bonehakker, 2e Voorzitter-, N. 31. A. M. «ie Bforaazlmans, Penning meester; Ed. Cuypers, Technisch Adviseur; rax. H. P. Loggere Jr., Rechtskundig Adviseur; L. H. Da niels, A. B. Van Holkema, SecretarissenJan Feith, D. J. A. A, Rijnbende, Ant. J. Abspoel, B. Span- lanrd, C. F. Jibben, C. J, Vromves Jr. en J. A. De Waal, leden: Eere-voorzitter is de heer Ed. J. Bergsma, burge meester van Enschede, voorzitter van den A. N. W. B. Voor zoover de plaatsruimte zulks toelaat, zullen ook andere sportuitrustingen en photographie-arti- kelen ter beoordeeling van het comité, kunnen wor den toegelaten. Ieder die wenseht in te zenden, zal daarvan vóór 27 Februari 1897 moeten kennis ge ven aan het uitvoerend Comité. Het bureau is gevestigd Kalverstraat 2, te Am sterdam. Prospectussen en inschrijvingsbiljetten zijn op aan vraag verkrijgbaar. elukkigerderhalve vooraf tot den burgemeester zullen hebben te wenden". Verder deelde de voorzitter mee, dat deze beschikking vergezeld ging van bet volgende aan burg. en weth. gerichte schrijven r>Ik heb de eer u hierbij te doen toekomen mijne beschikking van lieden op het adres van den Raad dd. 19 Januari jl. Ik verzoek u dit stuk aan den Raad over te leggen en dezen er namens mij op te wijzen, dat tusschen hem en den voorzitter een goede verstandhouding behoort te bestaan; dat daar toe in liet algemeen belang van beide kanten overlegd en geschikt, somtijds zelfs, met opoffering van persoonlijke opvattingen, toegegeven moet worden en dat ik vertrouw, dat door den Raad van Zaamslag in het belang der gemeente voortaan in dezen geest zal wor den gehandeld, opdat de betrekkingen tusschen hem en zijn voorzitter verbeteren mogen. De Commissaris der Koningin in Zeeland, DE BRAUW. Een Dreigbrief. De heer,L. P. Walburgh Schmidt, geneesheer der gevangenis te Amsterdam, heeft een dreig brief ontvangen, waarin hem werd aangezegd, dat zijn doodvonnis geteekend was. De politie is met een en ander in kennis gesteld, terwijl de dokter zich eveneens over deze zaak tot den minister van justitie gewend heeft. De Zaamslagsche qxiaestie. In de Donderdag te Zaamslag gehouden zitting van den gemeenteraad werd door den voorzitter medegedeeld, dat de volgende be schikking was ingekomen op het adres van den Raad aan den Commissaris der Koningin »De Commissaris der Koningin in Zeeland, beschikkende op een adres van den Raad der gemeente Zaamslag dd. 19 Januari 1897, waarin deze zich beklaagt dat de burgemeester de raadszaal heeft doen sluitendat hij weigert er commissien uit en door den Raad benoemd, ter vergadering toe te latendat daardoor de gemeentezaken niet hun loop kunnen hebben; weshalve de Raad dezerzijds tussehenkomst verzoekt gelet op de artt. 70 en 179a der gemeentewet; geeft aan den Raad van Zaamslag te kennen dat hij wel bevoegd is over het gebruik der raadzaal te beschikken, doch dat dit niet buiten voorkennis van den burgemeester mag geschieden, die integendeel en krachtens art. 70 en krachtens art. 179a der gemeente wet, als hoofd van den Raad en van het col lege van burgemeester en wethouders met de uitvoering van de raadsbesluiten is belast: dat belanghebbenden, die overeenkomstig eene door den Raad verleende vergunning van de raadzaal wenschen gebruik te maken, zich Omtrent het commandement der gendar merie op Kreta vernemen wij van goed inge lichte zijde, dat vanwege ons gezantschap te Konstantinopel onze regeering er op gewezen is, dat de voorwaarden waarop de Turksche regeering een commandant dier gendarmerie wil aanstellen, geheel onvoldoende zijn en liet niet den roep van ons land en ons leger zou verhoogenwanneer op die voor waarden ten slotte een Nederlandsch hoofd officier benoemd zou worden, nadat geen enkel officier van een andere natte daarop heeft willen ingaan. Wel vernemen wij, dat de hoofdofficier in quaestie zelf al een ver hooging van liet aangeboden tractement als conditie heeft gesteld voor het geval dat zijn benoeming zou plaats hebben. Ook vernemen wij uit dezelfde bron, dat slechts een viertal Europeesche officieren (1 Engelschman, een Montenegrin, 1 Italiaan en 1 Franschman) zich bij de gendarmerie-com missie om plaatsing bij dat korps hebben aan gemeld. Aangezien zoowel de Italiaansclie als de Oostenrijksche regeering wegens de tegen woordige troebelen voorloopig aanwerving van hunne onderdanen voor Kreta hebben verboden, is de verdere organisatie der gendarmerie voorloopig uitgesteld. {Dagblad). De liretenser quaestie. "KANEA, 20 Februari. De Hydra en de Alphaeos zijn zeil gegaan naar Milos. De Grieksehe consul drong aan op de zending van nieuwe schepen. De consuls verzoeken 24 uur van te voren gewaarschuwd te worden, dat een aanval der Christenen op Montevarda zal plaats hebben. Men verzekert dat uitwisseling van gevan genen plaats heeft tusschen Christenen en Turken in de provinciën Sitia en Marambello. WEENEN, 20 Februaei. De Folüische JCor- respondenz spreekt het bericht tegen, dat een militair krediet van 3,300,000 francs in Roe menië aangevraagd, gemotiveord zou zyn door de gebeurtenissen op Kretahet is uitsluitend bestemd voor het aanschaffen van patronen vorr de nieuwe geweren. ATHENE, 20 Februari. De Turken gaan voort de huizen der Christenen te Rethymo te plunderen. De detachementen van de troepen der mogendheden zijn nog niet ontscheept. De consulaten dringen aan op het zenden van schepen. PARIJS, 20 Februari. De bladen achten, dat, ondanks de minder goede berichten, de toestand op Kreta heden minder onrustbarend is, dan die in Macedonië. De Nood verklaart de geruchten, over ver schillen van meening tusschen Frankrijk en Rusland over de Oostersche quaestie, onge grond, Tusschen de beide regeeringen heerscht de meest volkomen overeenstemming. "ATHENE, 20 Februari. Het pantserseliip Speteaii met de tweede torpedo-flotille zal niet naar Kreta doch naar een andere bestemming vertrekken. Majoor Constantinadis heeft, na een heftigen tegenstand overwonnen te hebben, het fort Voukolies genomen. Een Grieksch officier werd ernstig gewond, een Grieksch soldaat gedood; 250 Turksche soldaten werden gevangen genomen. KANEA, 19 Februari. Sitia is bezet door 60 Italiaansche, 30 Fransche en 10 Engelsche zeelieden. Tusschen de Turken en Christenen,- die de Europeesche arbitrage voor alle geschil len aannemen, zijn de gevangenen uitgewisseld. SCHIEDAM, 20 Februari. Aangekomens. s. Offer- ton, kapt. R. Drakkard, van Sunderland. MAASSLUIS, 19 Februari. AangekomenOceaan (sleepboot), IJmuiden. Olaf Kyrre R., Middlesbro'. 20. Gambia S Hamburg. Ariadne S., Marseille. Odysseus S., Sulina, Chelmsford, S, Harwich 19. Vertrokken: Ptarmigan S., Manchester, Quentin S., Leith. Rotter dam S,, Grangemouth. SCHIEDAM, 20 Februari 1SD7. ROGGE: Helena f127 C/tv. GERST: Amerikaansche f!02 Ct. MAISJarige Mixed f85 G'w. SPOELING: f 1.20. MOUTWIJN: Not. san de Makelaars fG5%. per I1L. Ct. Stemming willig JENEVER: f 10.75 per UI.. Amst. pioef (122; zonder fust en zonder belasting. MOUTWIJNNot. Brandersbond f 6),. SPIRITUS: f10% a 113%. AMSTERDAM, 20 Februari. Rogge op levering vast; Maart f102, f103; Mei f103 f 104Juli f 103, f104. Gisteren Maart f 101, U02, f103; .Mei f 101, f102, f 103 Juli f 102, f 103. AMSTERDAM, 20 Febiuari. Koffieberieliten. Bericht van C. E. Brugman, Amsterdam. HAMBURG, 20 Febr. (Diaadbericht v. Josunch Co.) Maart Mei Sept. Dec. 10.24 kalm. 491/4 40% 50% 51 HAVRE, 20 Febr. Febr. Maart Mei Sept, 10,20 prijsh. 00 60% 60% Cl1/» W. Receipts 49 Febr. Rio Santos Jones 2,000 10,000 b. Agence Rational 3,000 12,000 Suikerberichten. Bericht van C. E. Brugman, Amsterdam. HAMBURG. 20 Febr. 10.24: Biet- kalm; Maart 9.12%, Mei 9.25, Aug. 9.47%, Oct. 9.40. 29 Februari. STAATSI.EENINGEN. Nederland. pCt Cert. Ned. W. Schuld 2% Hongarije. Oblig. Goudl. 4876 5 Italië. Inschr. 1862/815 Oostenrijk. Obi. Pap. Mei/Nov5 Zilv. Jan./Juli5 Portugal. Obl. met ticket3 dito dito 4%. Rusland. Oblig. in goud 1884 5 Spanje. Buit. Pp. pes, 00004 dito pes. 12 —24000 4 Turkije. Leening 18885 PROV. en STED. LEENINGEN. Amsterdam 1861 3% dito 188Ö/1S90 3% Schiedam 1895 3 HYPOTHEEKBANKEN. Alg. Hyp. Bk. Pbr4 Holl. Hyp. Bk. Pbr, - 4% Rott. Hyp. Bank Pdbbr. 4 Westl. Hyp. Pandbr4 HANDELS- en CULTUUR ONDERNEMINGEN. Cult. Mij. Vorstenlanden Aand. Nederl. Handelrnij. resc Deli Cult. 31 ij. Aand.. Senembah. Mij. Aand, Mij. t. Expl. Petr.br. Aand. Ned. Petr. Mij. Aand. SPOORWEGLEENINGEN. Holl. IJz. Spoorw. Aand Expl. S.S. Aand Baitische Sporen3 Ath. Top. Volg. C. v. A dito Alg. Hyp. Obl4 Adjust Obl. 4 Atl. P.te. C. v. Trustb Cent. Pac. Aand. 4 Den**. Rio Gr. C. v. A. Fl. Centr en Pen. C. v. A. B. v, en A. Ned. Mij. Sub. Belt Railr. Comp Miss. Iv. en T. C. v. A. ex. 2de Hyp. Obl, dito 1ste Hyp. Obl4 dito 2de dito dito4 VV. N. Y. Pens. C. v. A. W. N. Y. 31 or tg. Bonds5 TRAMWEGMAATSCHAPPIJEN. Rott. Tramw. Aand Westl. Stoomtr, Aand LOTEN. Theissloten4 Oostenrijk Staatsl. 1S544 dito 1860 5 Boden Creditloten3 Loten Madrid 18683 Turksche Spoorwegloten 3 KOERS VAN HET GELD. Prolongatie 2% pCt. Koers van het Geld Beleeng. pCt, Vorige koers. 8811/is 102% 83% 83% 33 7% 23'/is 33 104% 58% 58% 89 99% 99% 95% 101 3/.l 100% 101% 1003% 00% 1411% 130 385 845 106 1093% 1001% 627/iS 44% 793% 46Vs 50% 10% 107% 6% 50% "123% 817% 58% 53/l8 47 2081% 1161% 1163% 1201% 1191% 99 35 Vs 213% Heden. Laagste koers. 88 Vu 83 831% 231/is 321% 104 99% 1003% 141% 130 383% 830 1081% 100% 623% 14%s 79% 46 50% 1*2 103% 6 523% 1216/16 32% 58 51% 471% 128% 21% Wisselkoersen te Kotterdam. 20 Februari. Londen kort f 12.09 Disc. 3 pCt. Parijs - 48.00 2 Antwerpen - 47.90 3 Prijzen van Coupons Amsterdam, 20 Februari. Met, Pap. p. fl. 21 f 21.021% Russen in G .R Zilv.Jan. 21 21.02% Engelsche per 11.55 Eng. met affid.11.92% Portugeesche Fransche47.50 Belgische47.50 Div. in Reichsm.58.75 Hamb.-Russen.v 1.21 1.90 1.251% Russen in Z. R. Polen p. Zilv. R. Spaansehe buitl. 111 franken p. Juli t 47.50 Syaanschebinnl. in piasters1.80 Amerik. Doll.G. 2.46 Mex. Dollar 1.20

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3