50s<c jaargang. Zondag 21 en Maandag 22 Februari 1897. N°. 9251. Ticeede Blad. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. IlOELANTS. BU1TENL ANbT EEUILLETOISr. AJuI^EEN. Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. Abonnementsprijs, per kwartaalf 0.90 Franco per post1.30 Afzonderlijke nommera0.02 BUREAUBOTERSTR.iAT ?0, Tcleplioon ïio, 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer - 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Gemengde Mededccllngen. Ue sanitaire conferentie te Venenetië zet haar werkzaamheden geregeld voort. Nadat de verschillende afgevaardigden van hun meening hadden dopn blijken, zyn alle afgevaardigden overgegaan in technisch comité proi. Brouardel neemt het voorzitterschap waar. Men heeft vaslgesteld, dat de pest besmettelijk is, maar over de vraag of ook goederen, lom pen enz. de besmetting over kunnen brengen, was men het niet eens. Toch meende rnen dat het vervoeren van lompen naar Europa diende vei boden te worden. Uit Afghanistan wordt bericht, dat daar geen gevallen van pest vooi kwamen. De Russische regeer mg zond den admiraal Sjakofski naar de Zwarte Zee met de onbe perkte machtiging om de maatregelen te nemen, noodig ter afwering der pest. Volgens besluit van den kantonnalen raad zal voortaan in gemeenten van meer dan 2000 inwoners in het kanton voor de gemeente raadsverkiezingen het proportioneel kiesrecht ingevoerd worden. De Keizer van Oostenrijk vertrekt den 22sten, ais elk jaar, naar Cap Martin. Men ziet hierin een geruststellend teeken. Te Parijs hielden de studenten weder be toogingen ten gunste van Griekenland, die aanleiding gaven tot eenige wanordelijkheden. Ook te Lyon betoogden de studenten in den zelfden zin, en in Italië hebben op vele plaat sen gelijksoortige bewegingen plaats. De mededeeling door den Grieltschen consul der proclamatie van kolonel Vassos is door de consuls der mogendheden beantwoord met de verklaiing, dat zij door hunne regeeringen niet gemachtigd waren nota van dat stuk te nemen. Het ooorlogsschip Epirus heeft 2000 vluch telingen uit Kreta naar den Piraëüs gebracht. Engelsche oorlogsschepen hebben de Thessalia on de lloro belet troepen en ammunitie op Kreta te ontschepen. De gezant van Rusland te Athene is met verlof vertrokken. Een officieel telegram uit Havanna deelt mede, dat Maximo Gomez zijn mannen in kleine troepen verdeeld heeft, en zoodoende door het Spaansche cordon van Naron tot Jacaro is Uit liet Zweedsch van Rust Roest. 0) {Slot.) O! die stilte, die ondragelijke, vreeselijke stilte! Zij kon liet niet langer uithouden. Zij sloeg een doek om en belde bij mijnheer Holm aan. tiet dienstmeisje dat opendeed, vroeg zij, hoe liet met den kleinen jongen ging. »0, slecht, heel slecht," was het antwoord, «de ouders zijn bijna radeloos." Welk een nachtNu was het stil, doodstil, maar toch kon zij geen oog dicht doon. De vorige nachten was zij af en toe nog ingesluimeid, maar nu was haar dat onmogelijk. Zij hadden zeker de deur van de slaapkamer gesloten, dat zij hoegenaamd niets hoorde. Misschien was het kind al dood 1 Maar In e zou zij dat kunnen weten 1 Zij kon toch niet raid den in den nacht een boodschap zenden naar menschen, die zij hoegenaamd niet kende? Niet kende! Neen, dat deed zij ook niet. Het kwam haar bijna onbegrijpelijk voor, nu zij daaraan dacht. Zij stond op, deed haar ochtendjapon aan en opende de trapdeur. Zij hooide de wieg heen en "weer trekken en er bij zingen. Zij ging weder naar haar slaapkamer terug, maar nu zij niets van het wiegen of zingen hoorde, werd zij zoo angsiig, dat zij op nieuw opstond. Zij nam kussens en dekens en maakte op haar sofa een bed. Hier kon zij slapen en zij sliep zooals zij in geen weken geslapen had, zoo rustig, zoo zorgeloos, zoo goed. Zij sliep in bij liet wiegeliedje, haar zoo geed bekendhet liedje, dat zij zelf als een gelukkige moeder voor haar eigen lieveling gezongen had. gedrongen. Hij is de provincie Puerto Prinacipe doorgerukt en zet zijn marsch voort. Van Manilla komt bericht, dat de sterkte Silang door de Spanjaarden werd genomen, waarbij de opstandelingen 500 dooden hadden. De poging van Sherman in den Senaat is jammerlijk mislukt. De Senaat weigerde het arbitrage-verdrag in behandeling te nemen. Van totstandkoming in deze zitting is nu geen quaestie meer. Te San Francisco zijn twee aanzienlijke in woners van Hawaii aangekomen. Zij gaan de volgende week naar Canton en willen trachten Mc Kinley te winnen voor de annexatie van Hawaii door de Vereenigde Staten. De minister van buitenlandsche zaken van Japan heeft in de Kamer medegedeeld, dat de Russisch Japansche overeenkomst gesloten was, en dat hij eerstdaags bijzonderheden daarover zou verstrekken. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 19 Februari. Bc beraadslagingen worden voortgezet over het ontwerp tot wijziging dor provinciale wet. Naar aanleiding van de aangehouden artikelen brengt de minister van biuncnl. zaken deze wijzi gingen aanHij laat vervallen de wijzigirg.van art. 64 prov- wet, dat de samenkomst der Prov. Staten zou gesteld worden op den tweeden Dinsdag in Juli. De samenkomst blijft nu op deu eersten Dinsdag in Juli bepaald. Art. 7 der prov wet wijzigt hij echter nu aldus, dat bij dc periodieke verkiezingen de dag der stemming niet vroeger wordt bepaald, dan den lOn Juni, cu den dag der herstemming niet later dan op don Vrijdag, voorafgaande aan den eersten Dins dag in Juli. Hierdoor zal bij samenkomst der Prov. States op dien eersten Dinsdag de Statenvergadering voltallig kunnen zijn en zal| op deu daaropvolgende!; Woensdag het collego van Ged. Staten kunnen wor den gekozen door de volle vergadering. De heer Heemskerk trekt nu zijn amendement in. De artt. 3 en 5 vnn liet ontwerp worden goed gekeurd. Daarop wordt de discussie hervat over het amendt.- Kuyper, om achter art. 7 een nieuw artikel in te voegen, bepalende, dat bij meervoudige verkiezing de namen der candidaten worden genummerd, en dat het nummer geplaatst wordt vóór die namen. De Minister acht het amendement onschuldig, maar volstrekt onnoodig. Het amendement-Kuypcr wordt verworpen met 42 tegen 31 stemmen. Art. 8 van het ontwerp wordt goedgekeurd. Hierna is voorgesteld een nieuw artikel door den heer Pijnappel om bij verkiezingen van meer dan een lid der Prov. Staten aan het stembureau een uur pauze te vergunnen tusschen den afloop der stemming en de opening der stembus. De minister neemt dit amendement over. Een tweede amendement van den heer Pijnappel strekt om bij meervoudige verkiezingen voor de Sta ten een vierde lid aan het stembureau toe te voegen Zoo vei liepen er een paar dagen en nachten. Eens op een nacht was het kind zeker erg min, want zij kon vader booren huilen, eri toen zij dat hoorde, barstte zij ook zelf in tranen uit" Zij weende om al het leed en den angst, die er in de wereid gevonden wordt, en waaraan niemand, niemand omkomt. En er steeg een gebed ten hemel, een innige en vurige bede, dut die ai me ouders hun kind toch mochten behouden. Den volgenden middag kwam Fina met een ge laat stralende van blijdschap bicnen, en vertelde, dat de dokter gezegd had, dat het gevaar geweken en het kind zoo goed als gered was. Het dienst meisje huilde van blijdschap, zeide zij. En ook mevrouw Wendt huilde van blijdschap. Goddank, dat zij hun kind mochten behouden en toch alle kinderen niet behoefden te sterven, zoo dra zij ziek werden. Eeftige dagen later ontmoette zij mijnheer Iloim op de trap. Hij was bleek en mager geworden, maar zag er innig gelukkig uit. Juist toen zij voorbij wilde gaan, bleef hij staan en, zijn hoe.l afnemende zeide hij nik heb zeker het genoegen mevrouw Wendt te spreken «Juist, mijnheer Hoim." «Sta mij dan toe, dal ik U ook uit naam van mijn vrouw haitelijk bedank voor de deelneming, die u ons tijdens de ziekte van onzen lieven jongen bewezen hebt. U waai t de eenige, die zich aan ons liet gelegen liggen, en voortduiend naar den toe stand van ons kind liet viagen. Al onze vrienden waren bevreesd voor hunne kinderen en dat was hun trouwens niet kwalijk te nemen, want diph- teritis is een gevaarlijke ziekte." «Ju, dat menschen, dia kinderen hebben, bang zijn is natuuilijk, maar ik heb er geen." voor de werkzaamheden, welke met de opening der stembus aanvangen, De Minister neemt dit amendement over. De eindstemming over het ontwerp tot wijziging der prov. wet wordt aangebonden tot Dinsdag. Aan de orde is het ontwerp om in de gemeentewet wijzigingen te brengen in aansluiting met de kieswet. Art. 1 wordt goedgekeurd. Art. 2 bevat het beginsel van splitsing van de groote gemeenten in gemeentelijke kiesdistricten voor de raadsverkiezingen. Hierop is voorgesteld het amendt.-Goekoop, Hint zen, Mees en Meesters, strekkende om de gemeenten niet in kiesdistricten te splitsen. De heer Hintzen wijst op den algemcenen te genstand, dien de splitsing der gemeenten voor raadsverkiezingen in den lande heeft gevonden. En terecht, de gemeenten worden verknipt zonder be ginsel, in ruwen vorm, zonder te latten op de ver tegenwoordiging van belangen. Door den beer Bastert is een amendt. voorgesteld, om de splitsing te beperken tot dc drie groote ge meenten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenh»ge, van welke de besturen zich niet tegen de splitsing verklaard hebben. De beer Pijnappel is sterk tegenstander van de splitsing der gemeenten in kiesdistricten De heer Van Karnebeek verecnigt zich met de argumenten des ministers. De heer Savornin Lobman ondersteunt ook het Regecrings voorstel. Door split sing in kiesdistricten is de gemeente nog niet ge splitst. De heer Roessingh bestrijdt de splitsing. De heer Drucker komt op tegen het betoog van den heer Lobman. Hij vreest dat bij aannc-ming van het ontwerp het bewustzijn zal verloren gaan dat dc leden de belangen der gcheele gemeente moeten voorstaan, dat men werken zal aanleggen eenvoudig om aan eikaars wenschon te voldoen. Ook komt hij op tegen de bewering dat thans de belangen der kleine lieden worden miskend. De Minister van binnenlandsche zaken zegt dat wanneer dit ontwerp geamendeerd mocht worden aangenomen, cr geen reden om het voor de provin ciën aangenomen stelsel te doen bekrachtigen schijnt te zijn. In zóóver is het amendement zuiver des tructief. De minister blijft hechten aan de bezwaren van het couloirsteisel en vooral aan het bezwaar dat bij partieele verkiezingen het gcheele groote kie zerstal moet worden opgeroepen, hetgeen, vooral in groote gemeenten doodend is voor de publieke be langstelling, en waarvan tevens het gevolg is dat aanvullingskeuzen langer zullen worden uitgesteld dan wensehelijk is. De minister beroept zich ook zijnerzijds op het buitenland, op Denemarken, op Pruisen. Tegenover het amendement van den heer Bastert wijst hij ook op de inconsequentie die daarin ligt in vergelijking met het besluit bij de provinciale ver kiezingen genomen en dat ook zijne toepassing zal vinden voor zoodanige districten, welke nog kleiner zijn dan de gemeente voor welke hij de splitsing tlians bestrijdt. Dc minister kan zich derhalve met geen der beide amendementen vereanigen. De heer Pijnappel repliceert. Het debat is verdaagd tot a. s. Dinsdag 11 ure. Wijziging Gemeentewet. De heer Rink heeft op het wetsontwerp tot wijzi ging der gemeentewet een amendement voorgesteld, strekkende om in geval van verwerping der amen tia dat weet ik, dat heb ik gehoord," ant woordde hij snel, bijna ontroerd. «Maar u kunt gelooven, hoe goed het ons heeft gedaan van u, die toch een vreemde voor ons was. zooveel be langstelling te mogen ondervinden." »U behoeft mij daar volstiekt niet voor te be- dankon, ik kon er immeis ook niets anders aan d en, dan wenschen, dat gij uw kleinen jongen zoudt mogen bohouden." Hóe gelukkig gevoelde zij zich, dit met een gerust geweten te kunnen zeggen. «Vergeef mij, maar misschien houd ik u op, ais de kleine geheel beter is, hoopt mijn vrouw u zelf eens te komen belanken," «Het zal mij genoegen doen, als ik eens ken nis met uw viouw kan maken." «Mijn vrouw speelt goed piano; misschien hebt u er ook wel eens iets van gehooid. En als het waar is, wat men mij verteld heeft, dat u er ook van houdt, zou liet wel aardig zijn, zoo de dames nu en dan eens quatie-mains wilden spelen. Mijn vrouw is veel alleen thuis, ik ben bijna den ge- heelen dag weg." Alleen, dat noemde hij alleen I Maar hoe aardig en vriendelijk was hij. Wat zou dat -prettig zijn. als zij nu en dan eens naar boven kon loopen, en getuige kon zijn van hun geluk. «Nu dat wil ik heel graag doen, ik heb UW vrouw al eens hooren spelen, zij is hepaald een meeste res." «Ja, zij houdt er bijzonder van om 's avonds wat te spelen, maar laat ik U nu niet langer ophouden, Hij slak haar de hand toe, nam zijn hoed af en ging heen. Den volgenden morgen was Fina druk bezig in de huiskamer afles af te stoffen en schoon te maken. dementen-Goekoop c. s. en Bastert, te doen beslissen, dat de gemeenten van boven de 15U00 zielen, met uitzondering van Amsterdam. Rotterd., 's-Gravenhage en Utrecht, voor de verkiezing der gemeenteraden ongesplitst zullen blijven. Haven to Verseke. Een wetsontwerp is bij de Kamer ingekomen, strekkende tot goedkeuring van de uitgifte in erf pacht van terrein te Yersede ten dienste van de haven aldaar, aan de gemeente Yerseke. Uit de toelichting blijkt, dat de Minister van Financiën vrijheid gevouden heeft om, met vervanging van een ;ii 1882 gesloten contract, het toen slezhts in tijdelijk erfpacht nitgegevcn terrein en de voor de havenvergrooting thans weer aangevraagde slik ker, groot ongeveer 1.7940 H.A. bij eene akte aan de gemeente in erfpacht uit te geven, zonder ver hooging van den in 1882 bedongen canon van f 91.84, die thans slechts tot f92 is afgerond. W e 11 e 1 ij k e T ij d. Eindverslag is uitgebracht omtrent het onderwerp tot invoering van een vvettelijken tjjd. Vlugge bediening. Een adspirant-spaarkiezer uit Maasland zond per laatste post op Zaterdag 13 Februari een schrijven aan den directeur der rijkspostspaar bank met verzoek om de «verklaring", noodig orn op de kiezerslijst geplaatst te worden. Blijkbaar hebben de beambten der bank den geiieelen Zondag gearbeid, want Maandagmor gen was de ^verklaring" reeds ten gemeente- huize. (Centrum.) Opsporing verzocht. De commissaris van politie in de 2e sectie te Amsterdam verzoekt de opsporing van C. H. de Reus 15 jaren. Zij heeft 11 dezer des avonds ongeveer 9 uur haren dienst bij den heer L. W., Sarphatistraat verlaten en is daarin niet terug gekeerd. Geertje Eleefstra. Geertje Kleefstra uit Roordahuizum, die door liet gerechtshof alhier wegens majesteitsschennis veroordeeld werd tot 6 maanden gevangenisstraf, heeft, naar men ons uit Friesland schrijft, de wijk naar België genomen. loO-Jarig bestaan van Wildervank. De voorbereiding der feestviering te Wil dervank, ter herdenking van het 250-jarig be staan der bloeiende Veenkoloniën, wordt ern stig en krachtig doorgezet. Aan vele oud-inge zetenen in en buiten Europa, zijn circulaires gezonden ter opwekking en deelneming. Eenvoudig en ernstig wordt daarin gewezen op de groote beteekenis van den man, die voor twee en een halve eeuw eene zóó grootste onderneming aanving en wist door te zetten. Pholografiën, Wildervank gevende zooals het Van middag, bad mevrouw gezegd, wordt het portiet opgegangen en en dan moet alles er frisch en netjes uitzien. En nu het portret was opgehangen, was het alsof de kamer er nog prettiger en huiselijker uitzag dan voor dien tijd; 'twas alsof dat man nelijk gelaat met die donkere tint en dat goudge- lokte kindei kopje haar voortdurend vriendelijk toe- blikten. Tegen acht uur hoorde zij mijnheer Holm weer met zijn gewonen, vluggen stap naar boven gaan. Hoe gelukkig moest die man zijn nu zijn kind gered was, Zij zat te luisteren evenals den eersten avond, maar met welk een gansch ander gevoel! Alle bitterheid, alle wangunst was uit haar hait verdwenen. Zij verblijdde zich met hen en verheugde zich in hun geluk. Plotseling drongen milde, zachte tonen tot haar door. Zij speelden evenals den eersten avond Wie- niawski's legende. Maar thans scheen het haar een hymne, een dankhymne toe. Zij speelden niet alleen voor zichzelven, maar ook voor haar. De heerlijke muziek vervulde haar ziel met liefelijke, verzoenende, vertroostende gedachten. Zij dankte er voor, dat ook vreemde menschen iets voor een ander zijn kunnen. Zij gevoelde het, dat men nooit hopeloos ongelukkig behoeft te zijn, zoolang men het vermogen maar niet verloren heeft om te doelen in het ongeluk van anderen en zich te ver blijden in hun vteugde. Zij zag op naar het portret. Het was alsof haar man en kind haar nakeken, overal waar zij ging. Groote tranen biggoiden langs hare wangen, ter wijl zij lispelde: «En niemand is geheel alleen, die gevolg I wordt door den geest van zijn beminde afgestorvenen," D. B.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5