IN0. 9253. 509,e jaargang. Woensdag 24 Februari 1897. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, FEUILLETON. UITGEVER: H. J. G. ROELANTS. BUITENLAND. DE WERELD ONTVLUCHT. S ABOKKEMSNTSPEijg, per kwartaalf o.90 Franco per post1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BUREAU: BOTERgTRAAT ÏO, Tclephoon So. 133. AnTEKTENTiErnus von 15 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 23 Februari '97. He Kretenzische quaestie. «Niet dreigen, maar doen!'" hebben de mo gendheden eikander voortdurend toegeroepen, waar het de actie tegen Griekenland gold. En ten laatste is het tot «doen" gekomen, 't Schijnt wel, dat de aankomst van het Duitsche pantser schip, de Keizerin Augusta", daartoe is afge wacht, want al spoedig na hare aankomst is het bombardement van het kamp der insur- genten bij Haleppa, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, begonnen. Toch durft men blijkbaar de geregelde Griek- sche troepen niet aan en zal het daartoe ook wei niet komen, zoolang kolonel Vassos een kalme houding bewaart legenove de troepen der mogendheden. Levendige ontioering heeft dit bombardement nochtans te Atiiene verwekt talrijke voiksbetoogingen werden er gehouden de heer Delyannis sprak de menigte toe en verklaarde, dat de regeering het volkomen eens was met het volk. De minister van buiten- landsche zaken heelt zich naar de verschillende gezanten begeven en daar tegen het bombar dement geprotesteerd. Uit nadere berichten, o.a. van den Franschen vlootvoogd aan zijne regeering, blykt intusschen dat aan het bombardement alleen is deelgeno men door Engelsche, Oostenrijksche en Rus sische schepen en door het Duitsche pantserschip. De Fransche en Italiaansche schepen onthielden zich. Het eerste schot werd gelost door een Engelsch schip, en dit feit heeft in Engeland bij velen verontwaardiging verwekt. Groote schade is den insurgenten evenwel niet toegebracht; in hoofdzaak was zij van materieelen aard, maar 45 Christenen en 3 zusters uil het klooster «Profeet Elias" werden gekwetst. Uit latere berichten blijkt voorts nog dat in het kamp zich ook een honderdtal Turksche gevangenen bevonden. In ieder geval heeft het bombardement niet medegewerkt om de gemoederen to' almte te stemmen, en steeds getuigen de verse diende tot ons komende berichten van moord en plun dering, waarbij zells gevangenen als offer der wederzijdsche verbittering moeten gevallen zijn. Te Heracleon zijn vijf oorlogsschepen aangeko men. Te Rethymo, waar in de stad en in de omstreken door Turken en Christenen geplun derd is, heeft de gouverneur geweigerd, dat Europeesche vlaggen geheschen werden. Vluchtende Turken uit den omtrek van Selino betichten de Christenen daar van groote wreedheden. Kortom, de anarchistische toestand houdt nog steeds aan, en zelfs werd door de Christenen geschoten op de Italiaansche en Britsche consuls, die zich naar Selino hadden begeveD, om met de opstandelingen te onder handelen. De Grieksche troepen onder kolonel Vassos Roman van Anny Wotiie. 46) «Lieve, beste vadertje," zeide Gundala, terwijl zij haren arm om zijnen hals sloeg; «weet u, vroeger dacht ik altijd, dat u mij niet Iiefhadt, ten minste niet zoo lief als andere vaders hunne kinderen maar toen ik zoo vreeselijk lang ziek was, toen heb ik toch wel gemerkt, dat u erg veel van mij hieldt, en als ik u nu smeek, heel dringend smeek, of u mij voor altijd zoudt willen missen, dan gebeurt dat, omdat ik niet anders kan, omdat mijn hart mij daartoe onweerstaanbaar aandrijft." Met steeds klimmende verbazing had Holm naar zijne dochter geluisterd. «Kind, kind," zeide hij teeder, terwijl hij het blonde kopje tusschen zijne handen nam, swat zeg je daar, zon je je ouden vader alleen willen laten neon, Gundala, dat kan je geen ernst zijn," Angstig zag hij haar aan. «En toch moet het zoo zijn, papa," zeide Gun dala beslist, en haro bruine oogen zagen hem vol overreding aan. «Toe, laat mij u zeggen, wat mij vanhier drijftbeslis daarna." Vast drukte zij haar hoofdje tegen hem aan, terwij! zij de handen hartstochtelijk tot hem ophief. «Zie," zeide zij, met een kinderlijk lachje, «eens, toen ik nog klein was, en mijn goede moeder stierf, had ik niets dan u op de wereldik zocht troost schijnen z^ch bij de gevechten orn Kanen, waar zij met gioote terreinmoeilijkheden te kampen hadden, uitstekend gehouden te hebben. Of schoon voor 't meerendeel jonge soldaten, die nooit in 't vuur waren geweest, hebben zij, en niet minder de studenten-vrijwilligers, niet doodsvei achting gestreden. Levendige waardee- ring vindt hun voortreffelijke houding dan ook in een telegram, dat de kroonprins richtte tot het bataillon van zijn regiment: nik ben trots op de schitterende overwinning, die mijn regi ment heeft behaald, en ik wensch officieren en soldaten daarmede geluk. De als helden ge vallen soldaten zullen in eeuwige herinnering blijven." Middelerwij! worden krachtige pogingen ge daan om de eensgezindheid der mogendheden te handhaven. Vooral Oostenrijk en Frankrijk, die niet zóo beslist voor krachtige maatregelen tegen Griekenland zijn als Duitschland, trachten een compromis met Engeland te bewerkstel ligen. Duitschland blijft hardnekkig staan op het eens ingenomen standpunt, en de Engel sche regeering heeft rekening te houden met de krachtige volksopinie. Of daarom de over eenstemming zoo gemakkelijk zal hersteld wor den, is zeker twijfelachtig. Te Berlijn liep evenwel gisteren op de beurs het gerucht, dat de mogendheden het eens waren geworden, om aan Griekenland een ultimatum te zenden. Aan den anderen kant wordt beweerd, dat de Keizerin-Weduwe van Rusland, koning George's zuster, haar niet geringen invloed, zoo in Rus land zelf als in Frankrijk, laat gelden ten gunste van Griekenland. Steun vindt haar pogen in deze door de talrijke manifestaties in Frankrijk en Italië. Gisteren werd een te Parijs door de studenten beiegde meeting bijv. door meer dan 4000 personen bijgewoond, en er werd een motie aangenomen, waarbij tegen de tus- schenkomst der mogendiieden op Kreta werd geprotesteerd. Te Konstantinopel zijn de gemoederen zeer opgewonden, vooral door het bericht van het vermoorden van -2300 Tui ken te Selino, welk gerucht intusschen reeds weder tegenspraak heeft ondervonden. De krijgstoerustingen wor den voortgezet en acht kruisers zullen naar Kreta vertrekken, terwijl ook torpedobooten in gereedheid worden gebracht. Daar de Turk sche vloot zich echter in allerdesolaatsten toe stand bevindt, zal nog wel eenigen tijd daar mede gemoeid zijn. Ook voor den ambulancedienst wordt gezorgd, en de Sultan zal een voorschot uit zijn persoon lijke kas geven. Het meest verlaat de Porte zich evenwel zeker ook in het bewustzijn barer onmacht - op de mogendheden, en in een onderhoud vao Tewfik-pacba met de gezanten, waarin hij er op wees, dat Griekenland toch doorgaat met de Vijandelijkheden, werd dan ook geantwoord, dat de mogendheden wel zouden zorgen, dat alles in orde kwam. aan uw hart, maar n hailt geen tijd toe, word niet boos, papa voor uw verweesd kind. U bracht mij naar Frauonwórth, waar ik met liefde vver.i opgenomen en lange jaren verpleegd. Toen kwam n en bracht mij terug in de wereld, hoewel mijn hart naar de stilte van het klooster bleef verlangen. Ik volgde u, niet als eon liefhebbende dochter, maar omdat mijn plichtgevoel mij deed gehoorzamen. Toen ter tijde had ik u niet lief, zooals een kind het een vader moet doen. Toen kwam er een ander mart een oogenblik stokte Gundala's stem op mijnen levensweg. Wel be greep tlt. dat hij mijne liefde niet waard was, maar toch neigde mijn dom hart tot hem. Ik zag, hoe hij mij liefhad, maar desondanks met het hart van een ander meisje den spot dreef. Ik wees hem op den weg van eer en plicht en bracht mijn liefde ten offerzelf weet gij, vader, welk een strijd het mij heeft gekost. Maar vergeten kan ik die korte levenslente niet, ten minste hier niet in de wereld, daarom smeek ik u, laat mij terng- keeren tot de vredige stilte van hot klooster. Dan zal mijn hart weer rustig, dan zal mijn ziel weder gezond worden. Toe, laat mij gaan vader, ik smeek het u." Zij was op hare knieën voor hem neergevallen en hief smeekend de handen naar hem op. Verplet trok hij haar aan zijn hart. «Gundala, mijn eenig, tuijn laatste geluk," beefde het van zijne lippen, »neen, dat niet, ik kan niet." »U zult niet lang alleen zijn, vader," zeide Gun dala innig. «Niet lang meer, dan zaf eone vrouw aan uwe zijde gaan, die met u uw geluk zal deelen, veel beter, dan mijne arme moeder dat beeft vermoogd. Dan zal Helmenhorst weder vroolijk Een minister-ci isis schijnt te Konstantinopel voor de deur te staan. Karatheodoif pacha heeft geweigerd zijne benoeming tot wali van Kreta aan te nemen. Daarentegen is de consul-generaal van Grie kenland tot koninklijk commissaris van het eiland benoemd en heeft zich in die qualiteit naar kolonel Vassos begeven. De Grieksche regeering gaat te gelijk voort met het zenuen van troepen naar de grenzen. De toestand op Kreta is ter sprake gekomen in het Engelsche Lagerhuis, in den Duitschen Rijksdag en in de Fransche Kamer, Een vraag van het lid van den Rijksdag Rasse bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken deed den staatssecretaris Von Marschall, na mededeeling gèdaan te heb ben van de aankomst der Kaiserin Augusta en liet bombardement van het insurgentenkamp, verklaren dat hij op dit oogenblik geen bijzonder heden kon mededeelen over den stand van het Kretenzische vraagstuk, maar dat de Duitsche politiek ook hier duidelijk is: het bewaren van den vrede, hetgeen Duitschland te beter kan doen, daar het geen bijzondere belangen in het Oosten heeft. De pacificatie van Kreta evenwel is ver stoord door Griekenlands inmenging, en het voortduren daarvan brengt den vrede in ge vaar, waarom de eerste plicht der regeerin gen is, dat gevaar met de krachtigste middelen uit den weg te mimen. Over die middelen worden onderhandelingen gevoerd, waarover de spreker geen nadere mededeelingen kon doen. Wel was hij door den rijkskanselier gemachtigd te vei zekeren, dat deze, zoodra de tijd gekomen is, nadere inlichtingen zal geven. Het best werd de humaniteit gediend, door alle krachten in te spannen, om het gevaar te voorkomen van een oorlog, die nameloos wee over uitgestrekte landstreken zou brengen. Onder herhaalde levendige toejuichingen werd deze verklaring afgelegd, en vervolgens de post «Salaris van den Staatssecretaris" goedgekeurd, nadat de heeren Lieber (centr.), Richter (vrijz. volksp.) en Marquardsen (nat.-lib.) hun ver trouwen in de regeering hadden uitgesproken, en de heer Von Marschall nog op een aanma ning van een lid van het centrum had geant woord, dat Griekenland niet de hoop had ver wezenlijkt, dat het alles zou doen om zijn schuldeischers tegemoet te komen, maar dat de regeering de belangen der schuldeischers van Griekenland zal blijven voorstaan.' Een groot succes behaalde ook de heer Hano- taux in de Fransche Kamer, waar de heer Cochin zijn aangekondigde interpellatie hield en uit christelijk oogpunt den toestand op Kreta hesprak. «Frankrijk heeft tien vrede lief, maar het bemint evenzeer rechtvaardigheid en zijn. Moge een enkele gedachte somwijlen naar het stille klooster vliegen, waar Gundala voor uw ge luk bidt." «O, spreek zoo niet, Gundala, gij weet, hoe gij mij pijn doet." «Zeker vader, maar ik weet ook, dat u Ellin 1 iefhebt, als niets op de wereld, en dat zij slechts om den wille van deze liefde van ons ging. Neem haar, en u zult gelukkig zijn. Laat mij echter verre van n een geluk deelachtig worden, waar naar mijn ziel smacht; toe, laat mij gaan, vader!" Baron Riltberg drukte zijne dochter hat tstoclite- lijk aan het hait. «Gunda, Gunda," zeide hij bitter, »je gaat om mij hoen, je denkt dat je hier mijn geluk in den weg staat." «Neen, vader", zeide Gundala met warmte, terwijl zij hem vrij met haro groote eerlijke oogen aan zag, sik ga, omdat ik moet, voor mijn eigen ge luk. Niet waar, papa, als do rozen bloeien, dan brengt u mij zelf naar Frauenwörth, tot zoolang blijf ik bij u." Diep boog hij het hoofd, en een traan viel in baar blond haar. Toen stroomden beiden de tranen rijkelijk over de wangen, sliet zij dan zoo, als go begeert," zeide hij innig ontroerd. Buiten verdween de laatste zonnestraal. In den tuin der pastorie stonden de heesters in bloei. Het liep tegen Paschen. De predikantsvrouw zat in de huiskamer ill een leuningstoel, en zog naar buiten naar de jonge voorjaarspracht. Wel was haar gelaat nog bleek, vrijheid," eindigde h\j. Bij hem sloot zich aan Millerandj die het Geelboek besprak en de mid delen ter oplossing der Kretenzische quaestie. Na dezen spreker betrad de heer Hanotanx de tribune. Hij besprak de twee mogelijkheden: geweld en vreedzame middelen. Frankrijk wilde den vrede handhaven, maar is daarom niet werkeloos gebleven. Welke mogendheid zou op zich durven nemen den sultan af te zetten? Daarom is de oplossing het Ottomaansche rijk opbouwen, niet het sloopen. Frankrijk schikt zich niet onder den wil eener bevriende mogend heid. Het wil den vrede, langs den weg van eensgezindheid der mogendheden. Tegenover Griekenland heeft Europa het recht tusschen- beide te komen. De minister rekende op de goedkeuring der Kamer. Na eenige discussie en rumoer der soci alisten werd de orde van den dag, waarmede de regeering zich vereenigde met 413 tegen 83 stemmen aangenomen. Het Engelsche Lagerhuis verwierp met 243 tegen 425 stemmen een voorstel van Labouchère, dat door Dillon en Harcourt werd gesteund, om de zitting voort te zetten ten einde de regee ring te wijzen op het handelend optreden der Engelsche schepen tegen de Grieken op Kreta. Lord Balfour bestreed het voorstel, wees op de eenstemmigheid der mogendheden om den vrede te bewaren, en den plicht op Kreta zoo Christe nen als Mohammedanen te beschermen. Hij erkende, dat de mogendheden Kreta niet in een toestand van afhankelijkheid van de Turk sche regeering konden laten blijven. Hij vertrouwde op de goedkeuring van het Lagerhuis, en het voorstel der oppositie werd, zooals reeds gezegd, verworpen. Gemengde Mededecllngen. De Duitsche rijksdag verwierp Zaterdag een amendement op de begrooting, met de strek king, de pensioenen der officieren te vetlagen. Een scherp debat over de rechten van den Rijksdag tegenover die van den Keizer als opperbevelhebber van het leger werd hierbij gevoerd tusschen de regeering en Bebel en Galler (Zuidd. volksp.), v aarbij het centrum de regeering steunde. De keizer van Oostenrijk vertrekt eerst mor gen naar Cap Martin. Het voorstel van Kossuth in de Hongaarscbe Kamer om den vijftigsten verjaardag der om wenteling van 1848 tot een nationalen feestdag te maken, werd op verzoek der regeering niet op de agenda geplaatst. Een interpellatie in de Fransche Kamer Zaterdag 1.1. had ten gevolge dat de socialist Deville minister Barthou beieedigde en een wel waren hare gelaatstrekken verouderd, maar in hare oogen schitterde een vuur, dat getuigenis gaf van de vreugde over het haar herschonken leven. Op hare knieën lag een brief. Hoe dikwijls had zij dien al gelezen en herlezen en met betraande oogen aan hare lippen gedrukt. Immers de brief was van haren verloren zoon, die, voor de eerste maal sedert zijn vlucht, uit verre landen bericht van zich zond. Veie ernstige en schoone woorden stonden in het schrijven; het was hom gelukt eene betrekking te vinden, waai bij het hem mogelijk zou zijn, als hij trouw zijn plicht vervulde, de schuld af te lossen, die hij door zijn lichtvaardige levenswijze had gemaakt, opdat hij eens zoo kunnen terugkeeren naar het ouderlijke tehuis, om uit den eigen mond van zijnen vader en moeder te vernemen, dat zij hem het gebeurde vergeven hadden. Als een heldere zonnestraal ijlt Liska do kamer binnen en legt een grooten tak geurende meidoorn voor de oude vrouw neder, «Zoo frisch geplukt," zeido zo met een blij lachje. «Vindt u ze niet heerlijk en geurig U krijgt er geen, dat is niets voor mannen", zeido zij schalks tot den predikant. De predikant knikte vriendelijk. «Je hebt gelijk, mijn dochter," zeide hij, haar vadei lijk op de blozende wangen tikkende. Zij zag er uit als een lentedag in haar licht japonnetje. Was bet dan een wonder, dat Kuno, de ernstige Kuno slechts nog oogen scheen te hebben voor dat vriendelijk schepseltje, dat eiken dag opnieuw zonneschijn tooverde in het ouderlijk huis. (IVordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1