BINNENLAND. Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. verklaring dier beleediging weigerde. Men zegt, dat Barthou hem zijn getuigen heeft gezonden. Be minister Goschen deelde in het Engelsche Lagerhuis mede, dat Benin den 18en Februari genomen was. De Koning is gevangen gemaakt. De Bulgaarsche regeering heeft in Frankrijk een aantal kanonnen besteld. Mazar-bey is door den krijgsraad te Aleppo, wegens medeplichtigheid aan de vermoording van den ïtaliaanschen pater Sal vator, veroordeeld tot verlies van zijn rang en vestingstraf. Een Amerikaansch onderdaan, Dr. Richard Ruiz, onder verdenking van medeplichtigheid met de Gubaansche insurgenlen door de Span jaarden gevangen genomen, is, volgens een depêche uit Havanna, in de gevangenis van Guanabacoa gedood. Den Amerikaanschen consul is gelast, on middellijk een onderzoek in te stellen. Het aangekondigde wetsontwerp over de bindende kracht der wetten en besluiten, ook voor het Hooge Gerechtshof, is bij den Volks raad der Zuid-Afrikaansche Republiek ingediend. Terugwerkende kracht heeft de voorgestelde wet niet. De Koninginnen woonden gisteravond in de Fransche Opeia te 's-Gravenhage de voorstel ling van ïZampa" bij. In de St.-Ct. van 23 Febr. is opgenomen een Kon..Besluit van 15 Febr. 1897 {Siaatsbl. no. 66), waarbij de wet van 4 December 1872 Siaatsblno. 134), tot voorziening tegen be smettelijke ziekten, gedurende een jaar van toe passing wordt verklaard op de pest. Het stoffelijk overschot van den Staatsraad mr. Swart zal Woensdag voormiddag op de Alg. Begraafplaats te 's-Gravenhage worden ter aarde besteld. De minister van financiën maakt bekend, dat op 20 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 1,750,292.82 en dat op denzeifden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 415£s van haat- octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van3,066,803.93 St.-Ct Uit de verschillende opgaven omtrent het getal kiezers mogen verschillende conclusiën worden getrokken en wel dat de uitbreiding zeer wisselvallig is, zoodat in sommige gemeen ten zooals Alkmaar, Goes en Ambt-Almelo de vermeerdering nog niet eens de helft zal be dragen, terwij! er daarentegen gemeenten zijn waar het aantal nieuwe kiezers de oude 4-maal overtreft zooals te Hilversum, Sleen en Enschedé. Verder mag nog worden geconcludeerd dat met een enkele uitzondering in de grootesteden, waar de aandrang naar uitbreiding van het kiesrecht het grootst was, de moeite om kiezers aan te geven het minste is beloond. Hoe is het anders te verklaren dat te Utrecht ongeveer evenveel aangiftekiezers als te Amsterdam en 's-Gp.ve.n- hage zijn Ook in de kleinere plaatsen is niet overal evenveel moeite voor aangiftekiezers gedaan. Zoo vindt men er te Enschede 1020, doch te Zutphen 281, en te "Winterswijk 317 en Voorst 400. Of zou het meer liggen aan de fabrieksnijverheid die in de eene stad meer vertegenwoordigd is dan in de andere, en daar door meer loonkiezers schept? (ArnJi. Ct Gistermiddag te 2 ure is in de Trèveszaal te 's-Gravenhage de Centrale Commissie voor de in 1900 te Parijs te houden wereldtentoon stelling, door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid geïnstalleerd De minister, de heer Van der Sic den, hield daarbij een toespraak tot de Commissie. De heer J. T. Cremer, commissaris-generaal voor Nederland bij de tentoonstelling, beant woordde deze rede. Daarna zijn de ledert der commissie aan den minister voorgesteld en ging de vergadering over tot de werkzaamheden. In de Zondag jl. te Leeuwarden gehouden vergadering van het comité stelde een lid voor de Friesche Volkspartij te ontbinden. Dit voor stel werd fel bestreden en ten slotte verwor pen. Besloten werd gelden in te zamelen voor een eenvoudig gedenkteeken op het graf van wijlen O. Stellingwerf te Leeuwarden, een der medeoprichters der Friesche Volkspartij. Reeds werd gemeld dat binnenkort de be trekking van inspecteur voor de dienstvakken posterijen en telegraphic ieder afzonderlijk zal worden opgeheven en inspecteurs van de ver- eenigde dienstvakken zullen worden ingesteld. Er bestaan nu vijf inspecteurs der posterijen en vijf inspecteurs der telegrafie; het voor nemen bestaat om de inspecteurskringen kleiner te maken en er tien vereenigde kringen van te maken. Naar men verneemt, bestaat ook het voornemen een inspecteur te benoemen voor de verschillende postspoorwegdiensten hier te lande, waarvoor benoemd zal worden met de standplaats Utrecht de heer P. Menschaar, thans inspecteur der posterijen te Zwolle. Door het hoofdbestuur van den Auti-dienst- vervangingbond is eene circulaire rondgezonden aan de afdeelingen en aan voorstanders van den Bond, waarin in verband met de reorgani satie wordt aangedrongen op bet stichten van provinciale aideelingen in de hoofdplaatsen der provincies, met ondei afdeelingen in de andere gemeenten. Verder wordt aangedrongen op het steunen van den Bond. Kosten, die voor de oprichting van afdeelin gen en onderafdeelingen door coriespondentie als anderzins mochten noodig zijn, zullen wor den gerestitueerd. Vredebond. Door liet Hoofdbestuur van den Algemeenen Ne- derïnndschen Vredebond, de k.h. mr. J. B. Breukel- man, voorzitter, ds. S. Baart de la Faille, mr. C. Bake, mr, A. Telling, mr. Th. G. van Eek en J. A. Mazel, secretaris, is gisteren naar aanleiding van een verzoek van het internationale vrede-bnrean te Bern, de navolgende motie aangenomen „Wij ivenschen vurig dat het onlangs door de Engelsche en Amerikaansehe regeeringen gesloten arbitrage-verdrag zal worden geratificeerd. Dit ver drag toch zou eene der gewichtigste gebeurtenissen van onze eeuw zijn, in zoover daardoor het volstrekte beginsel van recht en vrede in de politieke verhou dingen tusschen twee groote volken zijn intrede doet. Maar ofschoon wij erkennen, dat dit verdrag ons naaste doe! zou verwezenlijken en aan onze wen- schen zou beantwoorden, beschouwen wij het toch slechts als de eerste schrede om te geraken tot eene orde van zaken waarin alle geschillen tusschen na tiën aan eene scheidsrechterlijke uitspraak worden onderworpen. Wij spreken derhalve den vurigen wensch uit dat dit voorbeeld van wijs beleid, hetwelk door de beide contracteerende partijen zou gegeven worden, binnen kort door de regeering en parlementen van alle an dere landen, gesteund door de openbare mceningen de pers, moge gevolgd worden. Opnieuw betuigen wij onze volkomen instemming met het beginsel van scheidsrechterlijke uitspraak, hetwelk wij zullen verkondigen totdat dit beginsel door de geheele beschaafde v ,reld zal zijn erkend cn in praktijk gebracht. Ten slotte brengen wij hulde aan de nagedachte nis van Alfred Nobel cn wij spreken daarbij den wensch uit dat de uitvoering van diens uitersten wil nl dat goede moge tot stand brengen, hetwelk de edelmoedige erflater daardoor aan het mensch- dom heeft willen bewijzen". Loonkiezers. De burgemeester van Ammerstol heeft bij de Re geering geïnformeerd, of zalmvisschers, in dienst van maatschappijen, die gedurende den tijd, dat het visschen met de zegen verboden is, elders werk ■gaan zoeken, doch bij eerste oproeping in dienst dier maatschappijen terugkeeren, en daarvoor het werk, hetwelk zij toevallig onderhanden mochten hebben, laten liggen, op grond van art. lb 2 der kieswet, op de kiezerslijst mogen worden gebracht, wanneer door hen in die dienstbetrekking het ver- eischte minimum-inkomen genoten wordt. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland antwoordde „Volgens art. lb 2, eerste alinea der kieswet, moet de dienstbetrekking (niet de dienstfa-vulling) dertien achtereenvolgende maanden bestaan hebben, zoodat verlof op dien termijn geen invloed oefent. Indien dus gedurende den tijd dat het visschen met do zegen verboden is, de dienstbetrekking tusschen de in uw schrijven genoemde visschers en die maat schappijen niet verbroken wordt, zoodat zij als het ware 2 maanden met verlof zijn, dan kunnen zij mijns inziens aan het voornoemde wetsartikel het kiesrecht ontleencn. „Daarbij dient er op gelet te worden, dat het in komen van minstens f 325 iu het jaar (voor uwe gemeente) door hen als zoodanig moet genoten zijn, zoodat men geen rekening mag houden met hetgeen zij in die twee maanden tusschentijds bij anderen verdiend hebben." Posterijen en Telegraphic. In Augustus aanstaande zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair der posterijen en tele graphic, waarvoor vijftien plaatsen worden openge steld. Voor ten hooogste twee van deze vijftien plaatsen zullen vrouwelijke candidaten in aanmerking komen. De adspiranten bebooren zich vóór 1 Juli a.s. bij een eigenhandig geschreven adres tot den directeur- generaal der posterijen en telegraphic te wenden. Men zie verder de Staats-Ct. no. 45. OVERSCHIE, 22 Februari. Bij de weduwe J. Snijders, in den polder Zestienhoven alhier, is het vee, dat lijdende geweest is aan mond- en klauw zeer, hersteld, en zal er een aanvang worden ge maakt met het ontsmetten en schoonmaken der stallen. OVERSCHIE, 22 Februari. Heden morgen, circa half 10 ure, had een schipper, die bezig was met het laden van mest bij den landbouwer A. Maat alhier, bet ongeluk, in de Rotterdamschc Schie te vallen, terwijl hij bezig was met het afspoelen zijner laarzen. Zonder letsel te hebben hekomen, wist hij evenwel zich zeiven te redden. OVERSCHIE, 22 Februari. Heden is hij den landbouwer J. Hoogerbrugge Wzn., in den Schie- veenschcn polder alhier, mond- en klauwzeer hij het vee geconstateerd cn is dit tengevolge hiervan onder bewaking gesteld. VLAARDINGEN, 23 Februari. Voor eenige weken maakten wij melding van de oprichting van een vercenigtng van kuiperspatrooas. De eerste maat regelen, die door haar werden genomen, betroffen de vaststelling van een minimum-loon en oen uni formen arbeidsdag. Door een der leden is een overtreding op deze bepalingen gepleegd en nu is hij dientengevolge in de Vlaardingsehe bladen gesignaleerd als te hebben uitbetaald een minder loon dan door de vereeniging was bepaald, VLAARDINGEN, 22 Februari. Gisterenavond gaf de tooneclverceniging „De Vriendenkring" hare 2e uitvoering in dit seizoen voor hare kunstlievende leden en genoodigden in het lokaal „de Vriend schap" alhier. Opgevoerd werden „De laatste stuiver", tooneel- spel in een bedrijf door M. J. Gillesen. en „Ontmas kert", blijspel met zang in vier bedrijven door IV. van Gulik. Beide stukken liepen goed van stapel, doch door de vele veranderingen van tooneel in het laatste stuk, was het bijna een uur eer alles was afgeïoopen. Na afloop hield een gezellig bal nog velen tot laat in den nacht bijeen. MAASLAND, 22 Februari. Tot onderwijzer aan de R.-K: par. school te Laugeraar is benoemd de heer C. Hopstaken, alhier. ROTTERDAM, 23 Februari. Door het dagelijksch bestuur dezer gemeente is aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin althans wat Rotterdam betreft, dat college eenparig den voorgestelden maat regel om de gemeenten voor verkiezingen van den Raad te splitsen, in strijd met het gemeentebelang noemt. De eigenaardige taak, die Rotterdam als havenstad te vervullen heeft, vordert, meenen adres santen, in den Raad eene sterke, het cardinale be lang der geheele gemeente begrijpende, meerder heid omdat alle krachten gericht moeten zijn op de verwezenlijking van vaak ver strekkende plannen en omdat de toekomst in gevaar zoii worden ge bracht, wanneer voor versnippering dier krachten ter wille van kleinere bnurtbelangen de deur werd geopend. Dat eerst nu dit adres is verzonden, vindt zijn aanleiding in het verslag van het verhandelde in de Tweede Kamer, waar zoowel van regeeringswege als van andere zijde werd opgemerkt dat de drie grootste gemeenten niet aan de adresbeweging mede- deden. Na hetgeen in het V. V. was opgemerkt, meende het dag. bestunr dat zulk een adres overbodig zou zijn. TWEEDE KAMER. W ij z i g i n g der Gemeentewet. De heer Pijnappel heeft voor het geval, dat het beginsel van splitsing der gemeenten niet wordt aangenomen aan de door hem voorgestelde amende menten toe te voegen een bepaling volgens welke met afwijking van het bepaalde in art. 60 der Kies wet, indien de stemming strekt tot verkiezing van zeven of meer leden van den gemeenteraad, voor elk stemdistrict in plaats van één, twee stembureaus gevormd worden; het eerste zoowel voor de werk zaamheden de stemming betreffende als voor die van stemopneming; het tweede, uitsluitend om het eerste bij de stemming behulpzaam te zijn en samengesteld uit 4 leden en minstens 3 plaatsvervangende leden. Bij een ander amendement stelt hij voor te be palen, dat de verkiezing ter vervulling der plaatsen, die door ontslag, overlijden of om eene andere reden openvallen, binnen een jaar na dat openvallen ge schiedt en zulks teneinde tegemoet te komen aan het bezwaar, dat tegen hot niet splitsen der ge meenten, vooral in groote gemeenten, hierin bestaat, dat voor iedore tusschentijds openvallende plaats het verkiezingswerk zich over de geheele gemeente zal uitstrekken. Overeenkomst. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsont werp houdende goedkeuring eener overeenkomst, gesloten tusschen de Kroon en den Staat eenerzijds en de eigenaren van den polder Kijfhoek, onder Dussen anderzijds. Kamers van Arbeid. Door den heer Kuyper is een vijftal amendementen voorgesteld op het wetsontwerp tot oprichting van Kamers van Arbeid. Het eerste betreft de ontbinding en opheffing dier Kamers. Tot toelichting zegt de voorsteller. Opheffing treft, over de leden der Kamers heen, de kiezers die aan de ongeoorloofde handeling tenge volge waarvan eeneKamer van Arbeid wordt opge heven) geen deel hadden. Daarom schijnt het den voorsteller billijk dan eerst tot opheffing over te gaan, indien de kiezers blijken het gepleegde verzet te steunen. Alleen ontbinding kan doen uitkomen, of dit metterdaad het geval is. Een uitweg te meer aan te bevelen omdat het verzet der Kamer aan zeer enkele stemmen kan hangen en zelfs de vervanging van een lid het verzet kan breken. Een tweede amendement beoogt om niet te veel invloed toe te kennen aan allerlei geldschieters en financieelc specialiteiten, die geheel buiten den ar beid staan en nochtans onder „de mannen van den arbeid" in de wet zijn opgenomen. Het derde amendement heeft ten doel om aan de Kamer van Arbeid de bevoegdheid te geven voor elk der bedrijven of onderdeden van bedrijven iu haar midden vertegenwoordigd, vaste commissiën te benoemen, samengesteld uit een gelijk aantal patroons en werklieden, die het recht hebben adviezen van deskundigen over nrbeids-aangclegenbeden in te winnen. Het vierde amendement strekt om bij kon. besluit een bureel aan te wijzen aan hetwelk de Kamers van Arbeid de door haar verzamelde inlichtingen hebben op te zenden. Door dit bureel worden de inlichtin gen periodiek geordend en voor zoover zij daarvoor geschikt blijken openbaar gemaakt. Het vijfde amendement geeft aan de Kamers van Arbeid de bevoegdheid mcdedeelingcn omtrent het geen in de vergadering der Kamer verhandeld en besloten is, aan de dag- en weekbladen to doen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ingenieur der Iste klasse voor het stoomwezen, J. X. Kooy, thans ingenieur der 2de klasse. De minister van waterstaat, iiandel cn nijverheid brengt ter kennis van belanghebbenden to. dat, overeenkomstig de artikelen 13 en 27 der veiligheidswet (wet van 20 Juli 1885, Staatsblad No. 137), liet hoofd of de bestuurder van eene fabriek of werkplaats vóór 1 April 1897 aan den burgemeester Van de plaats, waar de fabriek of werkplaats is gelegen, moet zenden eene opgive: a. van het bedrijf, dat wordt uitgeoefend; b. van de soort van drijfkracht en het aantal kracht- werktuigen, die worden gebezigd; c. van liet aantal der personen, die aldaar in den regel zullen verblijven; d. voor het geval, dat de fabriek of werkplaats be hoort tot de inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken en niet mogen worden opgericht zonder vooraf verkregen vergunning, van het gezag dat de vergunning gaf tot het oprichten en van de dag- teekening van het besluir, waarbij de vergunning werd vei leend 2o. dat de vorm der sub lo. bedoelde opgave, vast gesteld bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijveiheid van 5 December 1896 No. 106, afdeeüng Arbeid en Fabriekswezen, is opgenomen in de Staatscourant van 16 December 1890, No 296; 3o. dat op overtreding van art 13, le lid, of van art. 27 der veiligheidswet in art. 19 dier wet eene straf is gesteld van hechtenis van ten hoogste 1 maand of geldboete van ten hoogste f100; 3o. dat de veiligheidswet onder fabrieken en werk plaatsen verstaat a. alle zoowel open als besloten luiinten, waar in of voor eenig bedrijf pleegt gewerkt te worden aan het vervaardigen, verandeien, herstellen, versieren, afwerken of op andere wijze tot verkoop of gebruik geschikt maken van voorwerpen of stoffen, of waar in of voor eenig bedrijf voorwerpen of stoffen eene daar toe strekkende bevvei ling plegen te ondergaan, een en ander voor zoover aldaar een krachtvv eik tuig of een oven wordt gebezigd of tien of meer personen plegen te verblijven. Daar, waar de werkzaamheden, ten behoeve van eenzelfde bedrijf, woiden verricht in afzonderlijke doch met elkander in gemeenschap staande ruimten, wor den de afzonderlijke ruimten geacht een onafgeschei- den geheel uit te maken b. vlasbraakhokken en zwingelketen. öo. dat onder krachtvverktuigen worden verstaan, werktuigen, die de drijfkracht leveren, noodig voor het in beweging brengen van een arbeidswerktuig of aan een toestel als stoomwerktuigen, gas-, petroleum-, benzine-, heete- lucht-, water- en slectromotoren-, wind-, water- en door dieren gedreven molens Oo. dat onder ovens worden verstaan zoodanige be sloten ruimten, die verhit worden en dienen om te bakken, te calcincereu, droog te distilleer en, te gloeien, in te branden of te smelten, als aardewerk- en porseleinovens, brood-, koek-, be schuit- en banketbakkersovens, emailleerovens, glas ovens, gloeiovens, kalkovens, lakovens, rnoffelovens, pannen-, steen- en tegelovens, retortovens, smeltovens, vlamovens. In bijvoegsels tot rle Staats-Ct. no. 45 is opgenomen een staat behelzende niet het oog op de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de verdeeling der k i e sdistricten in s t e mdistricten met aan wijzing van het s t e imiistrict, waarin het hoofds te mbureau zitting beeft. Het Kiesdistrict Schiedam, omhelzende de gemeenten Schiedam, Overschie, Sehiebroek, Kethel, "Vlaardingen en Vluardingerambacht, heeft 6 stemdistricten, waarvan de vier eerst genoemde gemeenten er vier en de twee laatst- grnoemde er twee vormen, en wel Schiedam Het deel der gemeente, lig gende ten westen van de lijn, aangegeven als volgt: van de grens der gemeente Kethel over de 's-Graveland- sche kade (verlengd tot die grens) door de Noordrwest- gracht en Noordvest, over het midden van de St.-Anna-Zus- terstraat, de Schie, de Kreupel- straat, de Lange Kerkstraat, de gedempte Baansloot, de Laan, denKortenachterweg.de Zwaan- steeg, de Bokkensteeg, door de Lange Haven over het midden van de Westmolenstraat, door de Westvest en Nieuwe Haven over het midden van de Franke- landsche Laan, den Diefhoek, den Frankelandschen Dijk en het Oostspuiwater (verlengd) tot aan de grens van Vlaar- dingerambaciit. 2 Het deel der gemeente ten oosten van voornoemde lijn, doch ten noorden van de lijn, aangegeven als volgt van de Kreupelstraat over het midden van de Lange Kerk straat, langs de Broersvest, over het midden van den Rot- terdamschen Dijk tot aan de grens van Rotterdam. 3 Het deel der gemeente ten zuiden van den Rotterdamschen Dijk en ten oosten van de lijn, aangegeven als volgt van den Rotterdamschen Dijk bij de Broersvest, voor de hui zen aan de zuidwestzijde vau den Buitenhavenweg, door de Buitenhaven over het midden van het slop van Makkers, door de plantage, langs de scheiding tusschen de kadastrale perceelen sectie L, nos. 577 en 578, door de Nieuwe Haven, over het midden van de Westerhaven en het Spui kanaal (verlengd) tot aan de grens in de rivier de Maas. 4 Het overig dee! der gemeente. Overschie Overschie. Sehiebroek Sehiebroek. Kethel Kethel. Vlaardingen 1 Het doel der gemeente, het welk gelegen is a. ten oosten van de haven l. ten noorden en oosten van eene lijn, getrokken door de Havenbrug, door het midden van de Blokmakerssteeg tot aan de Hoogstraat, van daar door het midden van de Hoogstraat

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2